500 300 25 VRIJDAG 23 JUNI No. 146 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. I/AK DE VELDE Jr., Itfalstraat 58-60, Vlissingen. Teief. 10. Postrekening 66287 en EERSTE BLAD GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS Wèg die Migraine! AKKER.CACHETS INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND 14.49 15.25 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels T 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1 öregels tl. —.alles tegen vooruitbetaling. Dfi abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ttieuioe Kwartaal - Abonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Stoomvaart-maatschappij „Zeeland", Met no. 120 van de „Staatscourant" zijn verzonden afdrukken van de akten betref fende de naamlooze vennootschap stoom vaart-maatschappij „Zeeland", Koninklijke Ncderlandsche Postvaart te Vlissingen. V. R. B. Medische examens. Woensdag jl. zijn door de doktoren Grip- peling, Louweriea.% Van der Bijl en De Mooij in de verbandkamer van de Kon. Maatsch, „de Schelde" de medische examens voor de diploma's A en B afgenomen. Voor diploma A zijn geslaagd de dames B van den Berg, J. Monté, B. Müller, M,. de Smidtde heeren Fr. van Anraad, A. H. van den Burg, J. Klaassen, D. Kuijt, J. Post, I. van Bel. Voor diploma B. zijn geslaagd mej. G. Reidsmade heeren M. Reinigert, M. P. Schouwenaar, W. de Vries. Voor diploma A en B zijn geslaagd de hee ren P. C. M. van Anraad, J. Wolf. Voorwaar een mooi resultaat, daar slechts drie candidaten werden afgewezen, terwijl één niet was opgekomen. Het tweede gedeelte (waterwerk) ter ver krijging van de diploma's wordt afgenomen op Zaterdag 26 Augustus a.s. L. O. op Gereformeerden grondslag. Gisterenavond hield de vereeniging 'voor lager onderwijs op Geref. grondslag alhier haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer G. van de Putte, die na de ge bruikelijke opening zijn blijdschap uitsprak over de groote opkomst, waaruit de liefde der ouders blijkt voor het onderwijs op de scholen. Door den secretaris, den heer P. C. Non- nekes, werd het jaarverslag uitgebracht. Het ledental der vereeniging steeg bevredigend en het ideaalieder ouder lid der vereeni ging wordt al meer. bereikt. De toestand van het onderwijs is, zooals blijkt uit de regelmatig gehouden controle, zeer bevredigend te noemen. Beide scholen verkeeren in bloeienden toestand. De voorzitter brengt een woord van dank aan het onderwijzend personeel der beide scholen voor hun ijver, ook in het afgeloo- pen jaar in het onderricht der kinderen betoond. Uit het verslag van den penningmeester, den heer J. Suurmond, bleek dat de finan ciën der vereeniging gunstig zijn. Voorzich tigheid is echter geboden. Steeds grooter zal de bezuiniging moeten worden, en misschien zal de komende tijd weer offers van ons vergen. Vastgesteld werden enkele reglements-wij- zigingen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Suurmond en in de vacature M. J. Kroon, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aan merking wenschte te komen, werd gekozen de heer J. Poppe. De1 voorzitter dankte den heer Kroon voor het vele, dat hij in het belang der school heeft verricht. Hierna werd de vergadering door den heer J. Baarschers met dankzegging gesloten. Ultkeerlngen wegenfonds in Zeeland. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten tot toekenning van de volgende bijdragen ingevolge art. 38 sub 1 der Wegenbelasting wet voor wegenverbeteringen opgenomen in de wegenlijst 1932. 1. aan de provincie Zeeland voor den weg a, ZierikzeeBrouwershaven 61.906 b. ScherpenisseSt. MaartensdijkStavenisse Steiger 17.449 c. 's-GravenpolderOve- zende 1166 d. KoudekerkeMiddelburg 5236 e. Schoondijke—IJzendijke 1206 f. Ponte (IJzendijke)—Pyramide—Isabelle- sluis (Philippine) 119.433 g. Terneuzen— Axel 1800 2. aan de gemeentena. Borsselen, weg Borsselen's Heerenhoek f 1959 b. 's Hee- renhoek, weg 's Heerenhoek—Heinkenszand 58.926 c. Heinkenszand, weg als onder b 50.722 d. Middelburg en Veere, weg Mid delburg—Veere 57.905 e. St. Laurens, weg Middelburg—Domburg 2742 f. Westkapel- le, Zoutelande, Biggekerke en Koudekerke, v/eg Westkapelle—Middelburg 85.076 g. Vlissingen, weg Koudekerke—Vlissingen 28.041, weg van tramhalte Souburg tot brug Keersluis 955 3. aan den polder Walcheren voor den weg Middelburg—Domburg f 96.666. Alle genoemde bedragen beloopen 75 pet. van de totaal-uitgaven. Zesde Zeeuwsche Zendingsdag. Evenals vorige jaren zal ook nu een Zen dingsdag gehouden worden ten bate der Chr. Geref. zending op Midden-Celebes, en wel op Dinsdag 27 Juni a.s. in den tuin van de voormalige "Willem IH-kazerne. Dit zal dan de zesde Zeeuwsche Zendingsdag worden. Wij verwijzen verder naar achterstaande advertentie. MIDDELBURG. Onweer. Gisterenmiddag omstreeks half drie is bo ven Middelburg een zwaar onweer los gebro ken, vergezeld van geweldige gietbuien. Ook viel er veel hagel bij. De bui hield slechts korten tijd aan, doch toch nog lang genoeg om de vele honderden marktbezoekers een nat pak te bezorgen. GOES. Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. Kort verslag van de Maandag jl. gehouden vergadering van het dagelij ksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, in hotel „Centraal" te Goes. Bij ontstentenis van den voorzitter werd de vergadering geleid door den vice-voorzit- ter, de heer w. Kakebeeke te Goes. Om. werden besprekingen gevoerd over de navolgende onderwerpen Beperking rundveestapel. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de wenschelijk- heid om spoedig te komen tot een beperking van den rundveestapel, teneinde de zuivel- prijzen op een loonende basis te brengen. Nogmaals werd gewezen op de noodzakelijk heid dat de belanghebbende organisaties ten spoedigste een eensluidend advies uitbrengen. Dit onderwerp zal tevens in de hoofdbe- stiiursvergadering in behandeling komen. Omzetbelasting. Daar van landbouwzijde tegen het instellen eener omzetbelasting ern stige bezwaren bestaan, werd bij de bevoegde instanties er op aangedrongen rekening er mede te houden dat de landbouwbelangen niet in het gedrang komen. Invoermonopolie granen. De vergadering kon zich vereenigen mét het rapport der com missie Invoermonopolie-granen uit het K.N. L.C. Een -heffing van invoerrechten op gra nen zal gepaard moeten gaan met een be perking van den rundveestapel. In verband met de voorstellen, welke zijn ingediend op de economische conferentie te Londen, zal van landbouwzijde er tegen moeten worden gewaakt dat de bestaande invoerrechten en tarieven, welke in de verschillende landen worden geheven, voor bepaalden tijd worden vastgelegd. Wet openbare vervoermiddelen. Naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp tot wijziging der wet op de openbare vervoer middelen kwam de meening naar voren dat de invoering van een concessiestelsel voor het vrachtautovervoer. niet wenschelijk moet worden geacht. Rijkslandbouwwinterschool Goes. Kennis werd genomen van het verslag van de Rijks landbouwwinterschool te Goes over het win terhalfjaar 1932—1933. Gewezen werd op het groote belang van het landbouwonderwijs voor de jonge landbouwers. Vooral tegenwoordig moet de jonge boer theoretisch en practisch goed onderlegd zijn om aan de ongunst der tijden het hoofd te kunnen bieden. Het dagelij ksch bestuur sprak de opwekking uit, dat de jonge boerenzoons zooveel mogelijk de Rijkslandbouwwinter- school zullen bezoeken. Belastingcommissie. Goedgekeurd werd de benoeming tot plaatsvervangend lid der belastingcommissie voor Schouwen, de heer C. A. Boogerd te Noordwelle en voor Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer J. B. Becu-de Hullu te Groede. Velgbreedte boerenwagens. Naar aan leiding van een eertijds door de Z. L. M. tot Ged. Staten van Zeeland gericht verzoek om een bepaling uit het wegenreglernent met be trekking tot de velgbreedte van boerenwagens voor eenige jaren op te schorten, was een antwoord-schrijven ingekomen, dat nader in de e.v. te houden hoofdbestuursvergadering op 5 Juli e.k. zal worden behandeld. Uitvoering Tarwewet. Daar is gebleken dat voor vele kleine bedrijven de bepaling, dat niet meer dan 1/3 van het land mag worden bezaaid, bezwaren van techniuchen aard medebrengt, werd besloten bij het K.N.L.C. stappen te doen, opdat voor 1934.de bedrijven, die minder dan y2 H.A. hebben uitgezaaid, van deze bepaling worden vrijgesteld. Onweer. Gisterenmiddag te half vier woedde boven onze stad een hevig onweer, dat geruimen tijd aanhield en gepaard ging met een ont zaglijken regenval. De riolen konden de groote massa's water niet zoo spoedig afvoe ren, zoodat verschillende straten blank stonden en in sommige huizen en kelders het water binnendrong. Op de Groote Markt stond het water tot aan de pui van het stadhuis. Een heer, die zich naar zijn auto op de Markt wilde begeven, moest eerst kousen en schoenen uittrekken Het onweer, dat ook nog enkele oogenblik- ken vergezeld ging van hagel, richtte voor zoover bekend geen ernstige ongelukken aan. Op enkele plaatsen sloeg de bliksem op de telefoonleiding, terwijl in de Poel een hooiklamp in brand geraakte. Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord- Beveland. Deze vereeniging schreef gisteren haar twintigduizendste lid in, nl. M. Koole te Kamperland. Dit lid geniet volgens besluit van het bestuur drie jaar vrijstelling van contributie-betaling. HANSWEERT. Aan de gevolgen overleden, In den loop der vorige week had bij de werkzaamheden aan de nieuwe sluis te Hans- weert een ongeval plaats waarbij een tweetal werklieden van een stelling zijn gevallen en op den bodem van een 8 M. diepen caisson terecht kwamen. De werkman P. A. S., wonende te Schore, bekwam diaarbij zulke verwondingen, dat hij in het ziekenhuis te Goes moest worden op genomen. De man is thans aan de bekomen verwondingen overleden. SAS VAN GENT. 1500 Kilo koffie in beslag genomen. Dinsdagavond kwam de voerman C. Ver- sijp, uit Bouchante, uit de richting Sas van Gent gereden, naar de aangrenzende ge meente Assenede, met een grooten voermans wagen, bespannen met twee paarden. Aan het grenskantoor De Staak verklaarde hij aan de Belgische douanen, dat hij 2000 kilo zemelen geladen had. De tolbeambten ver trouwden de zaak echter niet en gingen tot een streng onderzoek over. Zij bevonden toen dat de voerman 25 zakken ongebrande koffie van 60 kilo had geladen, in totaal 1500 KG. Onmiddellijk werd de smokkelwaar in beslag genomen, benevens het voertuig en de twee paarden. Voor den voerman zal deze smok- kelzaak duur te staan komen. KERK- EN. SCHOOLNIEUWS De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. De 118e gewone vergadering van de Alge meene Synode der Ned. Herv. kerk zal 19 Juli door dr. G. J. Weyland van Veere, als presi dent worden geopend. Des avonds heeft in de Kloosterkerk te Den Haag een wijdingssamenkomst plaats, waar als' sprekers zullen optreden prof. dr. A. M. Brouwer, kerkelijk hoogleeraar te Utrecht en prof. dr. F. W. A. Korff, kerkelijk hoog leeraar te Leiden. De gezangen in de Geref. Kerken. In de vergadering van de Part. Synode van Overijsel der Geref. Kerken werd een voor stel, dat de Synode betreffende de in te voe ren Gezangen geen uitspraak zou doen, ver worpen, waarna een voorstel van de Classis Deventer werd aangenomen, waarin werd uit gesproken, dat, indien tegen de invoering van meerdere Gezangen ernstige bezwaren zou den rijzen (dus niet tegen de uitbreiding zelf), de Synode zou besluiten de invoering niet te doen doorgaan. Examens. Te Rotterdam slaagden voor de akte frö belonderwijzeres A de dames E. S. Bruijn- ooge te Schoondijke en M. Mindechoud te Viissingen, beiden leerling van den cursus tot opleiding van fröbelonderwijzeressen te Vlissingen en J. F. Lemson te Burgh, Alle aan het examen deelgenomen candi daten van den Vlissingschen cursus zijn ge slaagd. Voor het Marconistendiploma le klas slaag de gisteren te 's-Gravenhage onze stadgenoot de heer A. J. de Visser, leerling van de De Ruyterschool. Aan de Technische Hoogeschool te Delft zijn geslaagd voor het examen als scheikun dig ingenieur mej. A. C. Buijze te Ter Neu zen en de heer J. J. Leendertse te Duiven- djjke (met lof). RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de volgende uitspraken gedaan Verduistering C. P. H., 58 jaar, handels reiziger, te Middelburg, in voorarrest, 6 we ken gevangenisstraf met aftrek voorarrest en onmiddellijke invrijheidstelling. OplichtingD. P. V., 19 jaar, arbeider te Zierikzee, 1 maand gevangenisstraf. Verduistering F. G. L., 22 jaar, koopman te Kamperland, vrijspraak. Verduistering meermalen gepleegd J. H. D., 24 jaar, bode, te Koudekerke, 2 maanden gevangenisstraf. Koopen en niet betalenA. B., 30 jaar, koopman te Goes, vrijspraak. OntuchtM. H. de P., 50 jaar, arbeider te Vlissingen, 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk. Overtreding crisiszuivelwetR. F. v. H., 60 jaar, landbouwer te St. Jansteen, bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. O.M. niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering. VerduisteringC. J. B., 28 jaar, kantoor bediende, vroeger te Kansweert, thans te Zand voort, 3 weken gevangenisstraf. Veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuldM. M. v. d. B., 46 jaar, hande laar in bouwmaterialen te Zierikzee 40 boete subs. 10 dagen hechtenis. Overtreding motor- en rijwielwetC. v. S., 55 jaar, garagehouder te Goes, bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. Oplichting S. P., 21 jaar, slager te Mid delburg, bekrachtiging van het vonnis waar tegen verzet, 1 maand gevangenisstraf. Moet strafwerk thuis worden gemaakt Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende kwestie over de leerplichtwet. De verdachte was J. V., rijkswerkman te Deventer, die door den kan tonrechter aldaar was veroordeeld tot 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. De onderwijzer had aan het kind van ver dachte strafwerk gegeven om thuis te maken. Verdachte wilde dat thuis niet hebben. Toen het kind zonder het strafwerk den volgenden dag op school kwam, zond de onderwijzer het weg. Evenzo^ ging het de volgende dagen. Tenslotte werd tegen den vader proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding der leer plichtwet. De verdachte was tegen het vonnis van den kantonrechter in hooger beroep gegaan, met het gevolg, dat ook de rechtbank te Zutphen hem strafbaar achtte. Toen kwam hij in cas satie en de Hooge Raad verwees de zaak naar het Arnhemsche Hof. Dit Hof heeft thans den verdachte vrijgesproken. De moord op „Blonde Mien". In de zaak voor de rechtbank te Rotter dam tegen een 20-jarigen matroos, afkom- tig uit Hamburg, verdacht van moord op de 30-jarige vrouw, bekend als „Blonde Mien", cue in den nacht van 17 op 18 September van het vorige jaar op den Schiedamschen- dijk te Rotterdam is vermoord, heeft het O. M., waargenomen door mr. .J. C. V. Meïsch- ke, tegen verdachte wegens mishandeling, den dood tengevolge hebbende, een gevan genisstraf van twee jaar geëischt. Roofoverval op een winkelier. Een 23-jarige metselaar en een 19-jarige L ankwerker, die in den avond van den 8en Februari den winkel van den 70-jarigen winkelier Mink aan de Breede Hillelaan te Rotterdam waren binnengedrongen met de bedoeling geld te stelen en daarbij den win kelier met een gummiknuppel op het hoofd bedden geslagen, werden door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot resp. twee ja ren gevangenisstraf en een jaar gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, ieder met aftrek der preventieve hechtenis. MARINE EN LEGER Bij Kon. besluit is aan den .luitenant ter zee le klasse M. A. A. Winkler met 1 Juli eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hindert: licht, reuk en /^ky\ geluid, dan werken als 'n wonder akke}r Volgen* recept van Apotheker Dumont. "AKKERTJES" Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast met 1 Juli de luitenant ter zee 2e klasse W. van Haaften a.b. Hr. Ms. Banckert en P. G. de Boek naar het vliegkamp de Kooy deTui- tenant ter zee 2e klasse J. H. J. Nepven naar het vliegkamp de Kooy en C. L. J. F. Douw van de Krap naar de Kooy. De afdeeling van het korps mariniers te Rotterdam, sinds 12 dezer gelegerd in de le gerplaats bij Harskamp tot het houden van schiet- en andere oefeningen, keert 1 Juli per trein naar het garnizoen terug. Militaire belangenvereeniging. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Christelijke Officieren Vereeniging heeft den minister van defensie medegedeeld, dat de statuten dezer vereeniging zijn gewijzigd in dien zin, dat daaruit zijn vervallen de bepa lingen, welke de behartiging of de bevorde ring van de met de militaire positie der leden verband houdende belangen betroffen. Met ingang van 23 Juni wordt werkzaam gesteld bij het Vrijwillig Landstorm Verband te Middelburg de sergeant-majoor instruc teur G. Prins van het 14e reg. inf. 1 Met de voor de herhalingsoefeningen op het fort IJmuiden onder de wapenen zijnde dienstplichtigen der lichting 1927, afkomstig van de voormalige 3e schoolcompagnie van het regiment kustartillerie, zal op 27 en zoo noodig op 28 of 29 dezer met geschut worden geschoten van genoemd fort. De dienstplichtigen der lichtingen 1927 en 1S29 van de reg. grenadiers engagers en van het 3e en 14e reg. inf., aan wie in dit jaar uitstel van opkomst voor herhalingsoefenin gen is of wordt verleend, zullen als volgt daarvoor behooren op te komen de onder officieren op 5 en de korporaals en soldaten op 12 Februari 1934. Zij vertrekken 24 Febru ari d.a.v. met groot verlof. De adjudant onderofficier-instructeur C. Klap van het 14e reg. inf. is van zijn te werkzaamstelling bij het Vrijwillig Land storm Verband te Middelburg ontheven. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. HET BIO-VACANTIEOORD. Mijnheer de Redacteur, Hun, die in de bioscoop wel eens voor het Bio-vacaritieoord hebben gecollecteerd of bijgedragen, kan ik het volgende mededeelen. Het Bio-vaeantieoord zal worden geëxploi teerd door het Centraal Genootschap voor kinderherstelings- en vacantiekolonies. Het bestuur heeft het voornemen van 9 Augus tus11 September een groep van 90 kinde ren uit te zenden. Uit Vlissingen zullen 2 kinderen, uit de meest behoeftige kringen, cleel van deze groep mogen uitmaken. Met een enkel dubbeltje, gevers, hebt U dit bereikt. Ook een volgende maal wordt er op uw steun gerekend. De secr. v/h Centr. Genootschap, H. B. J. KNOOP. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Capt. Eden, parlementair onderstaatssecre taris voor buitenlandsche zaken in Engeland, heeft in Peterborough een redevoering uit gesproken waarin hij de meening naar voren bracht, dat de problemen der ontwapenings conferentie juist de problemen waren, die net na-oorlogsche Europa van de wijs hadden gebracht en die een belangrijke rol hadden gespeeld in iedere phase van de geschiedenis de betrekkingen tusschen de mogendheden van West-Europa. Wanneer bijvoorbeeld een overeenstemming zou kunnen worden bereikt tusschen Frankrijk en Duitschland op de ba sis van het Britsche ontwerp-conventie, waar de conferentie thans aan werkt, dan zouden de andere moeilijkheden zonder twijfel zich zelf schikken rond de kern van dit gemeen-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1