19 JUNI MAANDAG EERSTE BLAD REGENMANTELS S. WIENER Co. No. 142 Tie Jaargang1933 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Ir., Waistrsat58-60, Vlissingen.ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS VUSSINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 71.25iedere regel meer 25 cent. Bii abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meerlOct(max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels fl. --.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in't bezit eener gulden bij levens- Pflifï gulden bij dood gulden bij verlies 4 fffe gulden bij verlies 4<j"ftff| gulden bij verlies Ar gulden bi| verlies Polis, zijn GRATIS verze- 18|||i| lange ongeschikt- door s P S van een «Til van SS lil vaneen Al van ell<.en kerd tegen ongelukken voor1 <SJr tUt 15 heid tot werken. tyHyStf een ongeluk. X$ v3 hand, voet of oog. It# een duimA 015 wijsvingerLed CJ anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct Dit nummer bestaat uit 2 bladen t N.V. Stoomvaartmaatschappij „Zeeland". Zaterdagmiddag had in hotel Britannia de algemeene vergadering van aandeelhouders plaats onder voorzitterschap van den heer T. H. de Meester, president-commissaris. Er wa ren 8 aandeelhouders, uitbrengende 4853 stemmen, aanwezig. Zonder discussie of hoofdelijke stemming vereenigde de vergadering zich met het reeds gepubliceerde verslag, de winst- en verlies rekening en de balans. Ook het voorstel om de winst ad 20.177.55 op nieuwe rekening over te brengen kon de goedkeuring van aan deelhouders wegdragen. De heeren W. Kakebeeke en ir, J. A. Kalff, waren als commissaris aan de beurt van af treding. De vergadering herkoos eerstgenoem- den bij acclamatie. De heer Kalff had bedankt wegens zijn be noeming tot minister van waterstaat. De voorzitter wees er op, dat dit niet in de stukken is bekend gemaakt en met voorzie ning in deze vacature moet worden gewacht tot volgend jaar. Bij de rondvraag wees de president'er op, dat aandeelhouders gaarne dividend zien, maar veelal moeten zij die missen. Commis sarissen zouden ook niets liever zien, dan dat dividend werd uitgekeerd. De maatschappij heeft weder met veel moeilijkheden te kam pen gehad en dit o.a. in erge mate tengevolge van de lage koersen van het Engelsche pond. O.a. is dit lastig bij het uitgeven van door gaande reisbiljetten. Dit heeft de volijverige directie grootendeels ondervangen door het opmaken van een 14-daagsche schaal. Vooral daardoor heeft de maatschappij niet te groote schade van de moeilijkheden ondervonden en heeft zfj niet alleen geen verlies geleden, zoo als de meeste scheepvaartmaatschappijen, doch zelfs nog iets overgehouden. Spr. hoopte, dat deze directie nog lang voor de „Zeeland" behouden blijft. Een der aanwezige aandeelhouders sloot zich geheel bij de aan de directie gebrachte hulde aan. Een congresnummer van „De Vee- en Vleeschliandel". In verband met het van 20 tot en met 22 Juni alhier te houden congres van den Ned tlagersbond, is een speciaal nummer ver schenen van bovengenoemd vakblad. Dit nummer opent op de voorpagina met een „Welkom in Vlissingen op het Bonds- congres". De burgemeester, de heer C. A. vanWoel- deren roept met de volgende woorden het „Welkom in Vlissingen" toe Aan Vlissingen valt dit jaar het voorrecht te beurt, dat de Nederlandsche Slagershond er zijn algemeene vergadering zal houden. Wij verheugen ons over deze keuze, want wij weten uit ervaring hoe goed onze ge meente met haar mooie omgeving zich leent voor groote congressen en jaarvergaderingen. Wanneer ik daarbij overweeg, dat het voort varende en bekwame bestuur der ontvangen de afdeeling zeer zeker voor een uitnemende organisatie zal zorg dragen en dat Juni de beste maand is voor een bezoek aan het mooie Walcheren, dan acht ik het syeces van uw komende bondsdagen gewaarborgd. Als burgemeester roep ik U allen namens de gemeente Vlissingen een hartelijk welkom toe en bied U mijn beste wenschen aan voor het welslagen van uw jaarlijksch Congres. De heer Jac. de Visser, secretaris der Ylissingsche Slagers Patroonsvereeniging, schrijft onder het opschrift „Welkom colle ga's" het volgende Op meerdere Bondsvergaderingen heb ik mijn best gedaan den Nederlandschen sltger eens ter vergadering te krijgen in de stad mijner inwoning. Thans is aan dezen her haalden wensch voldaan en reeds staan wij aan den vooravond van dit groote gebeuren. In woord en geschrift is door ons ey door vele andere medewerkers van ons vakblad propaganda gemaakt speciaal voor deze Bondsvergadering. De verwachting, die ik van deze vergadering heb, ten aaözien van liet bezoek van mijn Zceuwsche collega's is in tegenstelling met de ondervinding, welke mij helaas wel eens teleurstelde ditmaal Ir'jzonder groot. Een zeker optimisme Leheerscht deze gedachte. Betrekkelijk wei nig heeft de collega uit Zeeland nog de ge legenheid gehad in zoo nauw contact te ko men met onzen Bond. Nu men deze kans zoo gemakkelijk heeft, reken ik er op, dat men ook inderdaad van deze a.s. kennismaking zal willen profiteered i En dan hier komt mijn optimisme weer aan het woord zal de belangstelling om gezet worden in daadwerkelijken steunden steun, dien de Bond uit alle provincies van ons land reeds heeft en van ons gewest Zeeland dan ook zal krijgen, naar ik hoop. Hoe grooter het isolement, hoe meer het individu de organisatorische eenheid be hoeft. In de concentratie ligt de macht. Ge zamenlijk opbouwend, gezamenlijk werkend in 't algemeen slagersbelang.dat is de grond gedachte van den Nederlandschen Slagers- bond. Waarom zoudt gij, Zeeuwsche collega's, niet willen medewerken aan dezen nuttigen en noodzakelijken arbeid. Ook uw vakpositie, uw maatschappelijk bestaan is belichaamd in deze werkwijze van onzen Bond. Ik reken er daarom stellig op, dat gij op Woensdag 21 Juni naar Vlissingen ter ver gadering zult komen. Het Congres in Vlis singen geeft U thans de gelegenheid te ko men. Weest er van overtuigd, dat uw aan wezigheid wordt gewaardeerd, dat ook uw belangen worden behartigd. Welnu, collega's uit mijn provincie, stelt ons niet teleur, en komt in grooten getale naar Vlissingen. De bondssecretaris, de heer Th. Cuiper, heeft onder het opschrift „We komen gaar ne" een artikel geschreven, waarvan wij het slot overnemen We komen dus graag naar Zeeland, wijl we er zien een vruchtbaar terrein voor de Bondspropaganda en naar onze overtuiging het Zeeuwsche devies ik worstel en blijf boven een bemoediging zal zijn voor den strijd, dien de Bond ook daar op zijn Con gres heeft te voeren voor behoud en verde diging van het goed recht van ons aloude mooie ambacht, het slagcrsvak. Het nummer is verder rijk versierd met zeer mooie kiekjes uit Vlissingen, Middel burg, Veere en uit Walcheren en Zuid- Beveland. De Keersluis te Vlissingen. Aan den hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat, directie Zeeland, werd ver zonden het volgende schrijven Door schippers, leden van de vereeniging „Schuttevaer" werd op de laatstgehouden algemeene jaarvergadering der vereeniging den wensch geuit, dat de dag- en nachtsei- nen, welke aan de Keersluisbrug te Vlissin gen worden getoond, iets hooger werden ge plaatst en dit wel boven de spanning der brug. Volgens ter plaatse goed bekenden lig gen de lichten en seinen in eenzelfde vlag met de lichten en het silhouet van de stad, waardoor begrijpelijker wijze de zichtbaarheid lijdt. Dit euvel zou door verhooging als be doeld zijn te ondervangen. Mede werd de aandacht gevestigd op de gToene lichten, die op de Keersluis het klaar staan aangeven, en altijd groen worden ge toond, ook al staat bij openingstijd der brug naar de Noordzijde het bruglicht rood. Naar de beteekenis van de verlichtingswijze der rijksvaarwegen zou dan invaren van de Keer sluis geoorloofd zijn, terwijl wellicht de brug voor de van de Zuidzijde naderende schepen geopend wordt. Beter achtte men het de Keersluis met het oog op den bestaanden toe stand door 2 witte lichten aan te wijzen, ten einde daarmede slechts de doorvaartruimte aan te duiden. Ondergeteekenden, handelend in opdracht van het hoofdbestuur der vereeniging voor noemd, brengt een en ander over, in de ver wachting, dat dit aanleiding zal zijn tot on derzoek en indien gewenscht tot wijziging in den zin als bedoeld. Verkeersongevallen. Zaterdagmiddag had in de Walstraat een aanrijding plaats tusschen een automobiel en een wielrijder. De wielrijder stak plotseling den weg naar links over, waardoor hij tegen den auto opbotste. Hij kwam te vallen en be zeerde zich aan zijn handen. Hoewel de chauffeur onmiddellijk krachtig remde, kon hij niet voorkomen, dat de auto over het rij wiel reed, waardoor dit geheel v/erd vernield. Ook in de Sottegemstraat had een ver keersongeval plaats. Een wielrijder, komende uit de Bonedijkstraat zag op den hoek van de Sottegemstraat plotseling een vrouw met een melkwagen, die links van den weg reed. De wielrijder remde om een aanrijding te voorkomen zoo hard, dat hij van zijn fiets sloeg en zich licht aan een der handen ver wondde. Nognjaals vestigen wij er de aandacht op hoe dringend noodzakelijk het is zich aan de verkeers-regelen te houden, waardoor het ge vaar voor ongelukken tot een minimum be perkt wordt. P. T. en T. De adjunct-commies bij den treindienst J A. van Groeningen, van het spoorwegpos t - kantoor nr. 2 te Vlissingen, is verplaatst naar ihet spoorwegpostkantoor nr. 3 te Utrecht. fl VANAF f 6.75. IN ALLE KWALITEITEN LANGE DELFT - MIDDELBURG MIDDELBURG. Vereeniging voor Handelsonderwijs. Aan het jaarverslag van bovengenoemde vereeniging ontleenen wij het volgende Het onderwijs aan de scholen had regel- matigen voortgang en kon zich op bevredigen de wijze ontwikkelen. Wel ontkwamen de scholen ook niet aan den invloed der bezui- gingsmaatregelen, waardoor het wenschelijke dikwijls achterwege moest blijven, doch tot nu toe bleef men voor aantasting van vitale on- derwijsbelangen gelukkig gespaard. De bevol king der scholen bleef vrijwel stationnair, hetgeen blijkt uit de in het verslag opgeno men cijfers. Het aantal leerlingen van de 5-jarige H.B.S. A (Hoogere Handelsschool) bedroeg bij den aanvang van het kalenderjaar 90 tegen 88 begin 1931. Op 31 December was het aantal 103. De Middelbare Handelsschool (Handels school met 4-jarigen cursus) had begin 1932 9 leerlingen, tegen 15 begin 1931, de nieuwe cursus begon alleen met een 4e klasse, be staande uit 5 leerlingen. Deze afdeeling zal na afloop van dit cursusjaar worden opge heven. Deze opheffing is te beschouwen als een natuurlijk gevolg van het later in het leven geroepen H.B.S. A en de aan het eind diploma daarvan verbonden grootere voor- deelen. De Handelsdagschool in haar geheel telde bij den aanvang van den cursus 1932/1933 108 leerlingen, tegen 98 bij den aanvang van den vorigen cursus. Van deze 108 leerlingen kwame er 53 van buiten Middelburg, t.w. uit Vlissingen 16, uit Kamperland 4, uit Serooskerke 2, uit Goes 10, uit Kapelle 1, uit Souburg 3, uit 's-Heer Arendskerke 2, uit Nieuw- en St.Joosland 2, uit Kruiningen 2, uit Koudekerke 3, uit Krab- bendijke, Oostkapelle, Domburg, Aagtekerke, 'tZand, Waarde, Ierseke en Heinkenszand ieder 1. De Handelsavondschool telde aanvang 1932 72 leerlingen in de eerste afdeeling en 34 bij den daarop aansluitenden vervolgcursus en 4 bij den cursus voor het staatspraktijk- diploma. De school begon in September met 109 leer lingen, tegen 117 het vorige jaar. Onder hen zijn er 12 van buiten Middelburg. Op aandrang van de regeering moest het aantal lesuren tot 10 worden teruggebracht en zijn de schoolavonden nu alleen Maandag, Woensdag en Vrijdag, doch gezorgd is, dat er op de vrije avonden meer huiswerk te ma ken is. De rekening der dagscholen sluit met een totaal in ontvang en uitgaaf van 75.423.15 die der avondschool van 18.153.37 die van de vereeniging met ƒ796.33, w.o. goed slot ad 154.11. Op de balans komen de gebouwen voor ter waarde van ƒ8275.53. Een ernstig auto-ongeluk. Zondagmorgen omstreeks. 11 uur heeft op den Nieuwlandschen weg onder Middelburg een ernstig ongeluk- plaats gehad. Op dien tijd kwam uit de richting Nieuw- en Sint Joosland naar Middelburg rijden de auto H. 7031, bestuurd door den heer M. Leeuwen kuil uit Den Haag, met wien in den auto gezeten waren diens echtgenoote en den heer en mevrouw K. A.'van Schalkwijk, eveneens uit Den Haag. Toen men ter hoogte van de algemeene begraafplaats was gekomen, luisterde de wa gen niet naar het stuur en kwam rechts op den berm van den weg terecht, en even later links. Hier reed de auto eerst tegen een boom ter zijde aan, maar vervolgens tegen een tweeden boom en maakte toen een zwaai, waarbij de auto precies in tegenovergestelde richting kwam te staan. De wagen, die een snelheid had gehad van ongeveer 60 tot 70 K.M., was linies geheel beschadigd. De be stuurder had een zijner duimen verspeeld, die later op een heg is teruggevonden, terwijl hij ook hoofd- en andere wonden had opge- loopen. De heer v. S. had slechts lichte verwondin gen bekomen, doch beide dames waren be- twusleloos en een harer had vermoedelijk een schedelbreuk, de andere een bekkenbreuk be komen. De drie ernstig gewonden zijn naar het Gasthuis te Middelburg vervoerd, waar de beide dames des avonds nog niet tot bewust zijn waren gekomen. De politie heeft de zwaar beschadigde wa gen naar een garage te Middelburg doen ver voeren. Als vermoedelijke oorzaak moet worden aangenomen, het springen van een der vee- ren. De toestand van de beide dames was he denmorgen nog ernstig. Zij kwamen beiden nu en dan tot bewustzijn. KOUDEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: P. de Snoo, van Vlis singen J. Melse, van OostkapelleG. de Boer, van Bergen op Zoom; mej. C. J. W. Faber, van Leeuwardenmej. E. Marinusse, van Middelburg M. de Wijze, van Bergen op Zoom E. Gans, van Amsterdam J. E. J. Huizinga, van Groningen B. A. K. Crucq, van Middelburg; J. Simonse, van Westka- pelle. Vertrokken Mej. P. Theune, naar Middelburg T. J. Melchers, naar Schiedam A. Melis, naar Zoutelande. ARNEMUIDEN. Eervol ontslag verleend. De Commissaris der Koningin heeft aan den heer N. Kievit, op eigen verzoek, met ingang van 1 October 1933 eervol ontslag verleend als veldwachter in de gemeente Ar- nemuiden. OOSTBURG. o Geen liquidatie van Avicultura. Zaterdag werd door de vergadering van aandeelhouders der N.V. veilingsvereeniging „Avicultura" met 97 tegen 84 stemmen ver worpen het voorstel van commissarisen om tot liquidatie over te gaan. Van de 800 aan- deelen waren 722 vertegenwoordigd, tezamen uitbrengende 181 stemmen. Ook de mededeeling van den voorzitter, den heer Van Zuijen, dat een bod was gedaan van 80 voor overname van alle aandeelen, kon bovengenoemde beslissing niet voorkomen. Het bestuur zal dan nog eenmaal trachten door met de veilingen door te gaan, de zaak te redden, maar vertrouwt dan, dat de leden voor genoegzaam eieren zullen zorgen. Een ernstige val. By oefeningen van aanstaande wielrenners op de wielerbaan te Oostburg kwam jl. Zater dag zekere De B. zoodanig te vallen, dat hij bewusteloos naar zijn woning moest 'wor den gebracht. De ontboden geneesheer con stateerde een hersenschudding. Zondagmor gen was zijn toestand redelijk. SLUIS. Noord- en Zuid-Nederlandsche Verbroederingsdag. Gisteren heeft te Sluis op een weide aan het Moleneinde de tweede Noord- en Zuid- Nederlandsche Verbroederingsdag plaats ge had. De belangstelling uit Zeeuwsch-Vlaanderen voor dezen dag was niet bijzonder groot en uit Belgi" waren eenige honderden Vlamingen opgekomen. De bijeenkomst werd geopend met het zin gen van het Wilhelmus dooi de zang vereeni ging „St. Ceacilia" uit Brugge. Daarna werd het openingswoord gespro ken door den heer E. P. van der Werff uit Oostburg, die op het doel van dezen ver- f broederingsdag wees, nl. om ook de ideeën van de Groot-Nederlanders onder de aan dacht van de Zeeuwsch-Vlamingen te bren gen. De heer Th. Peters, voorzitter van het Dietsch Studentenverbond te Nijmegen, zeide, dat de Dietsche beweging voor de Neder landsche gemeenschap gelfjk staat met te zijn of niet te zijn. De machthebbers maak ten het Vlaamsche volk tot geestelijke prole tariërs, tot kanonnenvlecsch voor een vreemd land. Men maakt van alles een chaos, het individualisme viert hoogtij en dan noemt men dat crisis. Het individualisme voert tot kapitalisme, proletariaat en klassenstrijd. Het Nederlandsche volk moet vrij komen van vreemde machten. Als allen hun plicht doen, dan zal er Nederlandsche eenheid zyn zonder taalstrijd en dergelijke. Dan zal men allen samen jaarlijks optrekken aan den User, waar de jonge mannen liggen, die voor het idee vielen, dan zal men naar Delft gaan, waar de eerste groot Nederland- rust. De tweede spreker, de heer Leuridan, van Yperen, volksvertegenwoordiger in België, kwam terug op hetgeen Zondag 11 Juni te Mechekn is voorgevallen, waar Nederlandsche sprekers het land uit werden gezet. In Luik liet men dien dag een Franschman met steun der Belgische regeering zeer weinig nationale politiek verkondigen, maar drie gevierde Noord- Nederlandsche stamverwanten zijn door de politie per auto over de grens gebracht. Dat waren zonen van ons e'_, - bloed, van ons eigen ra.;, aldus spr. Zoovel de overheden als de inrichters van dezen dag in Noord-Neder land, gedragen zich anders tegenover deze beweging, die ook in Noord-Nederland steeds grooter wordt. Nadat „St. Caecilia" nog een lied van Noord en Zuid'ten gehoore had gebracht, was het woord aan dr. Moller, die zeide, dat het verleden week storm en onweer was en nu zonnig. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat zoovelen gekomen zijn om te getuigen van de Dietsche gedachte, die Zij zullen omzetten in een daad voor hun volk. Spr. vraagt of hij nog moet uitleggen, wat te verstaan is onder één volk. Het zijl menschen van de zelfde gedachten, van dezelfde cultureele eigenschappen. Moet spr. dit nog te Sluis zeggen, dat eens de voorhaven van Brugge was, terwijl juist de afgesneden zuidelijke helft de bakermat is van de Nederlandsche cultuur. De menschen zelf moeten medewerken .an het vestigen van een cultureele eenheid. Daarna verkreeg de bekende Vlaamsche activist dr. Borms uit Antwerpen het woord. Hij noemde het een heerlijke gedachte da gen als heden te houden, zij zijn gegroeid uit de tijden, toen men over de grens trok om de Vlamingen te gaan begroeten, die huis en erf verlaten hadden om beginselvastheid en die in Nederland een gastvri; verblijf vonden, uit Gent trokken velen naar Lon en namen een zakje aarde van den Vlaamschen bodem mede. Verleden jaar was spr. ziek en ken den eersten verbroederingsdag niet mede maken, maar nu God hem nog gespaard heeft, had niets hem kunnen weerhouden naar Sluis te gaan. Tot de Noord-Nederlandsche volksge- nooten zeide spr., dat men veel gedaan heeft om degenen, die bij elkaar behooren, te schei den. Maar in 1302 en 1340 reeds kwamen de Sluizenaars met kracht te hulp tegen Fran- sche overmacht. Toen is beider bloed samen gevloeid voor de zaak der vrijheid en steeds heeft men samen gestaan tegenover de ver overingszucht vanuit het Zuiden. Spr. wijst ook op hetgeen te Mechelen voorviel door het toedoen van een wereld- sche macht, maar de Vlamingen leggen de toekomst in handen van de voorzienigheid. Helpt U zelf, zoo helpt U God. Als nog eens een annexatiepoging wordt gedaan, dan zullen de Vlamingen een borst wering vormen om dit pogen tegen te gaan, en te voorkomen, dat wee. een deel onder vreemde machthebbers komt. Het slotwoord werd gesproken door den heer A. Samijn uit rugge, waarbij de regen ondertusschen by stroomen neerviel. Met het zingen van den „Vlaamschen Leeuw" werd de verbroederingsdat besloten. WATERLANDKERK J'E. Een geitentenloonstelling. Te Waterlandkerkje is een tentoonstelling gehouden vanwege de vereeniging van gei tenhouders, met als jury de keuringscommis sie uit Walcheren. Er waren elf geiten en 5 lammeren aangevoerd, waaronder verschil lende pracht-exemplaren. Hiervoor waren slechts drie diploma's beschikbaar gesteld door de provinciale vereeniging van geiten fokkers. Na zeer scherpe keuring werden de dieren bekroond van de heeren F. Haars le prijs, W. Meesen 2e prijs en J. Vermeulen, Se prijs. De jury toonde daarnaast haar groote te vredenheid over de andere mooie aange voerde dieren. WISSEKERKE. Noord-Beveland en zijn isolement. Op Noord-Beveland is, naar „de Zeeuw meldt, een actie ontstaan om verbetering in de verbinding met den Zuid-Bevelandschen wal te verkrijgen. Binnenkort zal een comité van actie wor den opgericht en zullen vergaderingen wor den belegd. Naar in de bladen is medegedeeld zal de spoorbrug bij Zwolle, welke een dubbele spoorbreedte heeft, worden gesloopt. Onderzocht zou kunnen worden, of deze brug geschikt is te maken voor de Zand- kreek. Is zij te smal, dan is wellicht verbree- c'ing mogelijk. Het is maar de vraag wat zyn de kosten en wat is het verschil met een nieuwe brug.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1