500 300 150 100 25 CHIEF WHIP 9 17 JUNI EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité NATIONALE ZQNNESTRAAIDA& rvo. 141 71e Jaargang 1933 AUTO'S, HUIGEN. LISSINGEN [JNEN Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr.. Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 63287 Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS 24 A.S. Uitsluitend de beste bla den van gezonde tabaks planten worden voor Uw CHIEF WHIP gebruikt. Deze tabak - door en door rijp en belegen en waaruit alle onzuivere bestand- deelen, zand en stelen, volgens speciale methodes verwijderd worden - be staat alleen uit 100 °/o ZUIVERE VIRGINIA zonder eenig surrogaat. Daarom eiscb - mgst i - .Nit men uidsprekers van hermroosterlam- de, die evenwei heeft. Deze ;len naam van deze lamp ook ontvangst en ode". Telefunken op pen is thans een electroden, die worden gemaakt ngen uitsluitend ellen, welke aan en die hierdoor Lunnen worden rde energie kan ingen in geluid daarvoor vroe de krachtdetec- m tegenwoordig en klein gelijk- naam diode e met een dezer zoo zeer ter de ontvang- nvoudiging van sonstrueerd. Juni 9.52 9.53 22.32 23.32 jkheden, •ijdag 16 tot en „Een maand chaduwen". 16 tot en met rarte Schaduw" Sanssouci". t Donderdag 22 Traan en een 1 Marseille. v. Antw. fan Messina §van Kobe te Marseille Fork v Rott- Sigapore. 22.20 uur te ■Juni van Bar- Heteorologisch t. te La Coruna i te Reykjavik van 17 Juni lest uit Weste- bewolkt. Wel- Iets koeler, jerlcht. gegevens teor. instituut. |de zich uit in en over de i ons land en kalde. By de ■en druk weer Ie drukverdee- |e wind zwak, bijna wind- ■r ankrijk vrij insgebied tus- [oelere depres- ukverdeeling |en daar nevel gebieden om ■ben de hoog- I verder door liet N.W. doet of onweers- temperatuuï VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regeis 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl— 5regels tl. .alles tegen vooruitbeialing. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen In den loop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen Gedeelte Politie-Per- soneel 3.30 Bijdrage leerl. Open bare U.L.O.-school - 2.50 Bijdrage leerl. Christ. U.L.O.-school - 2.50 Vorige opgave - 4728.58 Totaal ƒ4736.88 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Stoomvaart-maatschappü „Zeeland" N.V. In de heden in het Grand Hotel Britannia gehouden aandeelhoudersvergadering van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland", Konink lijke Nederlandsohe postvaart N.V., brachten commissarissen het jaarverslag over 1932 uit, waaraan wij het volgende ontleenen De omstandigheid, dat Engeland den gou den standaard verliet, heeft haar stempel op het geheele verslagjaar gedrukt. Weliswaar is het, in samenwerking met de London North Eastern Railway Company mogelijk gebleken, verliezen tengevolge hiervan te beperken, doch men was hierbij in verband met de ta rieven van de met den dienst der maatschap pij concurreerende vervoer-maatschappijen aan grenzen gebonden. Zooals vanzelf spreekt heeft echter het verlaten van den gouden standaard door En geland. mede bijgedragen tot de algemeene vervoervermindering, die als gevolg van de alom heerschende ongunstige economische omstandigheden in het afgeloopen jaar in het bedrijf sterk tot uiting kwam. Ook had de depreciatie der valuta in Groot-Brifcannië en Scandinavië een scherpe concurrentie van de directje verbinding tusschen deze landen zoo wel via HarwichEsbjorg als via Newcastle Bergen tengevolge. Bleef, zoowel dus voor passagiers als voor goederen en post, het vervoer kwantitatief beduidend ten achter vergeleken bij 1931, in inkomsten deed zich deze teruggang bij de beide eerstgenoemde categorieën nog in ster ker mate gevoelen. In het passagiervervoer toch bleef de in het verslag van verleden jaar reeds vermelde verschuiving naar een, lagere klasse aanhou den, terwijl in het goederenvervoer concur rentie meermalen noopte de tarieven te ver lagen. Het aantal passagiers nam af van 67.052 in 1931 tot 58.730 in 1932, zijnde een verminde ring met 12.41 welk cijfer intusschen nog gunstig mag worden genoemd in vergelijking tot de andere Kanaaldiensten. Deze vermin dering omvat hoofdzakelijk het gewone le en 2e klasse verveer en het toeristenverkeer van Engeland, terwijl het 2e klasse vervoer in aansluiting op de 3e klasse in de boottreinen en het toeristenverkeer naar Engeland een toeneming ten opzichte van 1931 toonen. Het goederenvervoer nam af van 26.210 tonnen in 1931 tot 14.546 in 1932. Deze belangrijke teruggang is behalve aan de algemeene on gunstige omstandigheden, voor een groot deel toe te schrijven aan de per ultimo Februari 1932 door de Engelsehe regeering verhoogde invoerrechten op vrijwel alle artikelen. Het aantal vervoerde postzakken nam af van 334.448 in 1931, tot 286.405 in 1932. Naast den invloed van de crisisomstandigheden is deze vermindering een gevolg van het feit, dat de Duitsch-Amerikaansche post voor een belangrijk gedeelte vervoerd werd direct van Duitsche havens met Duitsche mailschepen of in aansluiting op transatlantische booten via Cherbourg. De gevoelige vermindering aan inkomsten kon men slechts ten deele opvangen door een niet onbelangrijke besparing op de exploi tatiekosten. Door ingrijpende bezuinigingen met de daarbij onvermijdelijke loonsverlaging voor alle betrokkenen bij de maatschappij, alsmede door de sterk gedaalde prijzen voor uitrustings- en onderhouds-artikelen, voe dingsstoffen en steenkolen, was het mogelijk de exploitatiekosten met ongeveer een kwart te verminderen. De vloot bleef gespaard voor groeis r,,. Oe sterken voor de zwakken tegen de Tuberculose 1 Sleunt met milde hand het mooie werk van „ZONNESIRAAL" ten bate van t b.c.- patiënten van alle gezindten uit heel het land. rijen, alleen is de „Oranje Nassau" van nieu we ketels voorzien bij een Nederlandsche on derneming. De boekwaarde is verhoogd met 160.OÓO, zijnde kosten van deze installatie. De bezetting van het hotel was gedurende het seizoen bevredigend. De nieuwe douane loods en bijgebouwen aan de buitenhaven te Vlissingen zijn in 1932 in gebruik genomen. In Juli is het garagebedrijf geliquideerd en de garage aan particulieren verpacht. De vloot der maatschappij bestond op 31 December uit drie. schepen, de „Oranje Nas sau" groot 2884 reg. tons, „Prinses Juliana" en „Mecklenburg", beide 2907 reg. tons, allen met 10.000 p.k. Hotel en gebouwen, terreinen en inventaris ondergingen eenige veranderingde kosten zijn afgeschreven en daardoor verhooging van boekwaarde vermeden. Van de 4 geldleening 1912, groot 450.000 is 12.000 afgelost en rest thans nog 198.000. De bruto opbrengsten bedroegen in 1932 f 1.803.576.19, tegen 2.449.916.23 in 1931 en 2.844.364.77 in 1930. De exploitaiekosten bedroegen 1.548.117.36 tegen 2.053.902.41 in 1931, het overschot van «de exploitatie der schepen was dus resp. 254.938.83 tegenover 396.013.82 in 1931. De verhouding der exploitatiekosten tot de ont vangsten in percenten was in 1932 85.861 en in 1931 83.836. Van bovengenoemde winst moet worden afgetrokken aan verlies op nevenbedrijveu 23.645.31, nadeelig saldo interestrekening 3969.92 en afschrijving op schepen en an dere bezittingen 207.419.05, totaal f 234.761.28, zoodat de netto-winst bedraagt f 20.177.55, welk bedrag commissarissen voor stellen naar de reserverekening over te bren gen. In het zelfstandig pensioenfonds van het personeel stortte de maatschappij wederom de premies der gesloten pensioenverzekerin gen. De verlies- en winstrekening wijst in cre dit aan exploitatie uitkomst 254.938.03 en in debetsaldo verlies nevenbedrijven 23.645.31 interest 3.696.92 afschrijvin gen 207.419.05 voordeelig saldo 1932 20.177.55. De balans geeft aan passivaaandeelen- kapitaal en reserve 2.227.452.11 geldlee- r.mgen 198.000 crediteuren 185.010.85 winst- en verliesrekening 20.177.55. De activa zijnvastgelegd kapitaal 1.799.608.97 vlottende middelen en debi teuren 734.876.76 en bedrijfsvoorraden enz. 106.154.78. Voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan In 1926 werden voor een tijdvak van zeven jaren ten overstaan van notaris Paap in het publiek verpacht de aan deze gemeente toe - behoorende hofstede „Baskensburg" benevens een aantal perceelen bouw- en weiland. Aangezien 24 November a.s. de pachtter- mijn van deze landerijen afloopt, is door ons overwogen of weder een zelf de, gedragslijn als in 1926 most worden gevolgd. Over deze aangelegenheid wonnen wij het advies in van een terzake deskundige, die ons in overweging gaf bovenvermelde hofstede en landerijen niet in het publiek te verpachten voor een tijdvak van zeven jaren, doch, met het oog op de abnormale toestanden op land bouwgebied, te trachten een en ander onder- *s te verpachten voor een tijdvak van drie jaren hierbij moesten alsdan de tegen- - woordige pachters de voorkeur genieten. Ons college heeft gemeend dit advies te moeten opvolgen. WÜ zijn, zooals uit een overgelegd advies van onzen deskundige blijkt, er in geslaagd de daarin vermeide lan derijen en de hofstede „Baskensburg", te ver pachten tegen de in dat advies aangegeven bedragen. Met uitzondering v:.n een tweetal perceelen is de duur van de pacht bepaald op 3 jaren. In één geval is de pachttijd gesteld op één en in een ander geval op twee jaren. Aangezien wij ons geheel met het rapport van onzen deskundige kunnen vereenigen, hebben wij de eer U, mede overeenkomstig het advies van de commissie voor het grond bedrijf, voor te stellen de in het hierboven- aangehaald rapport vermelde perceelen wei en bouwland en de hofstede „Baskensburg" te verpachten tegen de daarin genoemde pachtsommen en voor den daarin opgenomen termijn. In een overgelegd adres verzoekt de heer M. Maas q.q. alhier, van de gemeente in koop te mogen ontvangen een perceel grond in het Villapark nabij den Koudekerkscheweg Oost ter oppervlakte van rond 531 M2. Van dezen grond bedraagt de prijs 15 per M2. voor de te bebouwen oppervlakte, 5 per M2. voor de eerste 100 M2. tuingrond en 2.50 per M2. voor den overigen tuingrond. Aangezien tegen de inwilliging van dit ver zoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer U voor te stellen, onder overlegging van het gunstig advies van de commissie voor het Grondbedrijf, dd. 14 Juni jl., den verlangden grond in koop af te staan tegen een koopsom van 2865 (139 M2. a 15, 100 M2. k f 5 en 112 M2. a 2.50), ten bate van het Grondbedrijf en zulks onder de gebruikelijk voorwaarden. Zeebadex.* In de week van Zaterdag 10 tot en met Vrijdag 16 Juni werden in het gewone bad 655 zeebaden genomen, waarvan 260 door dames en 395 door heeren en in het volksbad 545 baden, waarvan 265 door dames en 280 door heeren. De gemiddelde temperatuur van het water was 62 graden en de hoogste temperatuur van de lucht 69 graden. Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland. In de te Hengelo gehouden algemeene ver gadering van den Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland, werd besloten de vol gende jaarvergadering te Vlissingen te hou den. Alhambra-Theater. Een maand, van liefde. Circusschaduwen Liefde, die slechts een maand duurt. Lan ger niet. Dan sterft, niet omdat de vlam geen voedsel meer krijgt, maar omdat de dcod onverbiddelijk de gelieven wacht. Dus geen „happy end". En die liefde van een maand in een besloten wereldje van een mailbootverder niet. Een film vol momenten van diep men- schelijke ontroering is op dit simpele gege ven gebouwd. Een psychische strijd met hevig spamiende momenten. De terdoodver- oordeelde en ontvluchtte Harderly wordt juist gearresteerd, als hij Jene Ames ont moet, een vrouwtje, dat nog slechts kort te leven heeft. Gedurende de vaart van Hongkong naar San Francisco speelt zich een drama van liefde en edelmoedigheid af. Twee gangsters trachten Charles te redden en dit zou ook stellig gelukt zijn, wanneer hij het belang van het zieke meisje niet boven het zijne had gesteld. Telkens als hij den rechercheur Borg te slim af is geweest, staat hij aan den rand der vrijheid. Maar hij belooft den scheepsdokter om Jane iederen schrik te besparen en laat zich ten slotte vrijwillig wegvoeren naar de galg. Zoo kort opgesomd schijnt dit scenario wat melodramatisch. Doch de handeling zit vol fijne, psychologische trekjes, vol mensche- lijke goedheid en mannelijke grootheid. Wil liam Powell speelt den terdoodveroordeelde als een moedig, gevoelig man, een cavalier in den heroïeken zin des woords. Deze hoog begaafde acteur, dien wij kennen uit „Het laatste commando" heeft een merkwaardig, expressieven kop, welke een atmosfeer van melancholie om zich heen weet te scheppen, die nooit wee of zoetelijk wordt. Behalve deze sterke creatie, is er de buitengewone karakteristiek van de internationale dieveg ge, den kruimeldief en het kostelijke type van den komiek. Het leven aan boord van het groote mail schip is prachtig verbeeld. Maar men ver geet dat alles bij het volgen, stap voor stap tót het tragische einde van de emoties dezer menschenkinderen, die ondanks alles geluk kig zijn in één maand van liefde. De beste Sigaret voor Uw gezondheid! Een in alle opzichten boeiende, artistieke film in den besten zin van het woord. „Circus-schaduwen" was het eerste cir cus-drama, dat geheel sprekend met ge luidseffecten werd opgenomen. Liane Haid vertolkt de hoofdrol. De opnamen zijn ori gineel vervaardigd in het circus Busch te Eerlijn. De beroemde leeuwen, van de firma Hagenbeek en meerdere variété-attracties van Europeesche vermaardheid treden in deze goed geregisseerde en gespeelde circus film op. Het teekenfilmpje was weer allergeestigst. Luxor-Theater. Paria's. Het fluitconcert van Sans-Souci. Luxor opent met twee journalen, die beide weer tal van aardige en interessante kiekjes bieden uit binnen- en buitenland. Het eerste hoofdnummer is een spannen de speelfilm uit de New-Yorksche misdadi- gerswereld. De minnares van een berucht bendeleider verlangt naar een beter leven, naar 't reine geluk van een huwelijk met een man van wien zij houden kan en naar kin deren. Die man komt evenals het kindje. De bandiet raakt in de gevangenis en tracht door bemiddeling van een zijner handlan gers te bereiken, dat zijn gewezen minnares een alibi voor hem construeert, hetgeen zij echter weigert. De ouders van haar man verzetten zich tegen het bestendigen van den huwelijksband. De vader gaat zelfs zoo ver, dat hij het vrouwtje geld voor haar kindje biedt. Dan zwicht eindelijk de vader voor de smeekbeden van den 2|oon, omdat het paar elkander innig lief heeft en alle ellende van het verleden is vergeten. In de hoofdrollen Marie Prevost, Mac Clark en James Hall. De andere hoofdfilm is een rijk opgevat en tot in alle finesses verzorgd filmwerk, waaraan moeite noch kosten zijn gespaard. De regisseur Gustav Ucicky heeft een docu ment vervaardigd uit een eleganten tijd, toen een koning de diplomaten bezig kon houden met fluitspelen onderwijl hij een oorlog voorbereidde. Deze koning, Frederik do Groote, wordt excellent gegeven door Otto Gebühr. Van de andere hoofdpersonen die nen vooral genoemd de koerier, majoor von Lindeneck (Hans Rehmann) en zijn naar liefde hunkerende vrouw Blanche (Renate Müller). Het beroemde slot Sans-Souci werd nagebouwd, de aankleeding is volmaakt. Op fotografisch gebied is hier iets zeer bijzon ders bereikt. Men lette bijv. eens op die ochtendstemming als in den nevel de zon verrijst. Zoo iets kan alleen de Ufa. De mu ziek is tot in de perfectie verzorgd. De hof- k sfeer is voortreffelijk getroffen. Inderdaad een film, welke vèr boven alles uitgaat. Een lust voor oog en oor. In geen geval verzui men I Door een bijzondere regeling hebben de bezoekers van de eerste vier speeldagen in de tweede helft van deze speelweek vrij toe gang tot een geheel nieuw programma, be staande uit een Wild-West met Buck Jones en een amusementsfilm met Renate Müller en Gustav Fröhlich. Alzoo twee fraaie pro gramma's voor één geld. Eenige fragmenten luiden de op komst zijnde detective-film „Het gestolen gewicht", welke zelfs een Sherlock Holmes tot wan hoop zou brengen, in. Er valt dus in deze bioscoop wèl te ge nieten Kinderkoor „Euphonia Eenigen tijd geleden is te dezer stede op gericht een neutraal kinderkoor onder lei ding van den heer J. F. J. Machgeels. Op de gisterenavond in het Concertgebouw gehou den oudervergadering werd besloten het koor een blijvenden naam te geven, nl. „Kinder koor Euphonia". Met de muzikale leiding blijft belast de heer Machgeels, terwijl naast dezen een commissie van 3 der ouders werd benoemd, ten einde de financieelë en propa gandistische werkwijze van het koor te be hartigen. In studie wordt genomen de ope rette ..Goudmuiltje" van M. A. Brandts— Buys Jr. Nieuwe leerlingen zijn nog welkom op de eerstvolgende repetitie, terwijl wij verder verwijzen naar de advertentierubriek. Inlichtingen zijn odL te allen tijde te bekomen bij den leider, adres Scherminkel- straat 17 1 x b. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van het 50-jarig bestaan van de Rotterdamsche Lloyd het overhan digen van de cadeaux. De kersentijd is weer begonnende pluk te Geldermalsen, het sorteeren en het savoureeren dier heer lijke vrucht. De heer A. Tuschinkski heit de eerste paal in den grond voor het nieuw te bouwen bioscooptheater te Schiedam. Huldiging van Arie Knoester, die 50 dienst jaren als badman bij het Scheveningsche zee bad achter den rug heeft. De nieuwe Langebrug over het Spaarne tt Haarlem wordt op haar plaats gebracht. De film spelers Vilma Banby en Rod la Roque voor hotel „Centraal" te 's-Gr ivenhage. De boomen in de Witte de Withstraat te Rot terdam worden gerooid. De groote repe titie in het Stadion te Amsterdam van het spel „Anna Gancto", waaraan 3500 mede werkers deelnemen, enz.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1