500 300 150 25 HÜ&F VRIJDAG 16 JUNI 100 EERSTE BLAD Woorzitten^. No. 140 71e Jaargang -1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. lelef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Middenstand en steun in natura aan werkloozen STADS- EN PRQVINCIENIEUWS VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meerlOct.fmax. iOregels). Bij3-maalplaatsing vanl— 5regels 11. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet oi oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEJTSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen flitsen De commissie van advies in zake steunver- strekking in natura aan werkloozen, door den minister van binnenlandsche zaken destijds bijeen geroepen, heeft onlangs haar rapport aangeboden. Over de steunverstrekking in niatura zélf willen wij niet spreken, maar wel over de wijze, wanneer de regeering eenmaal mocht besluiten om de adviezen der commis sie op te volgen. Zeer terecht wil de commis sie het bestaande distributie-apparaat intact laten. De middenstand mag, nu het hem zelf zoo slecht gaat, niet verder de dupe worden van de omstandigheden. Nam de Staat de natura-distributie in eigen handen, dan zou misschien iets goedkooper worden ingekocht, maar dan. zou, volgens de commissie, het eindresultaat, gezien de groote kosten en be slommeringen van administratieven aard, ten slotte uitwijzen, dat hierbij geen voordeelen zouden worden behaald. Dit wil met andere woorden zeggen, dat de middenstand goedkooper voor de distributie zou kunnen zorgen dan de Staat zelf. Het be lasten var, den middenstand met de werk zaamheden, welke uit een en ander zouden voortvloeien beteekent een besparing voor de schatkist. Oppervlakkig zou men hieruit mogen con- cludeeren, dat een deel van die vergoeding aan den middenstand zou toevallen. Wanneer de middenstand werk doet, dat een besparing voor een ander geeft, dan is het billijk, dat die besparing beloond wordt, zij het dan ook nog zoo weinig. „Neen", zegt de commissie, „wanneer de winkelstand blijft ingeschakeld, dan moet hij voor dit voorrecht betalen. Vandaar, dat een stelsel met natura-bonnen is ontworpen. Deze bons zijn verkrijgbaar ter plaatse, waar de steun wordt uitgekeerd. Zij hebben een koop kracht van 0.25, doch de werkloozen ont vangen deze bons slechts voor den prijs van 0.24. De werkloozen behoeven deze bons niet te aanvaardenhet prijsverschil van 0.01 echter zal het voor hen aanlokkelijk maken om een deel van den steun in natura bons te ontvangen. Zij kunnen deze bons benutten door goederen te koopen en wel bij de gewone winkeliers. De winkeliers kunnen deze bons inwisselen in contanten op bepaalde aange wezen plaatsen, doch ontvangen per bon slechts 0.22 terug, m.a.w. zij hebben een verlies van ti.03 per bon, hetgeen eigenlijk een korting beteekent van 12 De middenstand betaalt dus (in stede van te ontvangen voor de besparing, welke hij den Staat mogelijk maakt) een deel van de werkloozenuitkeering. Vergoelijkend zegt de commissie er bij, dat ook de fabrikant zijn portie zal hebben bij te dragen en wel van 4 hetgeen 1 cent beteekent. De winkelier zal dus per bon van 25 cent 2 cent betalen en de fabrikant 1 cent. Wij vragefi ons af, of het hier geen nieuwe belasting voor den middenstand betreft. Een werklooze, welke steun ontvangt, heeft geen neiging en geen gelegenheid tot sparen. Hij geeft het bedrag van den steun volledig uit en hij heeft daartoe de hulp van den winke lier, dus van den middenstand in te roepen, tenminste voor zoover hij niet bij de een of andere coöperatie is aangesloten. De midden stand verkoopt dus toch, bons in natura of geen bons. Hetzelfde geldt voor den fabri kant. Teneinde dus niet door den Staat te wor den beconcurreerd, hebben zoowel de fabri kant als do middenstander zich opofferingen te getroosten. Het is dus per saldo een afkoop van een dreiging met concurrentie. Wij zou den dit nog eenigszins kunnen billijken, wan neer de Staat werkelijk goedkooper kon voortbrengen en distribueeren. Dan zou men kunnen zeggen„De Nederlandsche belas tingbetaler heeft den steun aan de werkloo zen op te brengen. Hoe minder wij behoeven te betalen, hoe minder de druk op den be lastingbetaler en waar de Staat moet zorgen zoo zuinig mogelijk te zijn, mag hij de distri butie van de goederen aan de werkloozen niet aan anderen overlaten, wanneer de kosten daardoor zouden stijgen". Dit argument valt weg gezien üe uitlatingen van de commissie zelf en dan lijkt het ons ontoelaatbaar, dat men den middenstand en den fabrikant nog- eens extra belast voor een tegemoetkoming, welke achteraf geen tegemoetkoming blijkt te zijn. Dit stelsel heeft echter nog andere bezwa ren. Hoe kan de regeering controleeren, dat de artikelen, waarom het hier gaat, gewoon lijk de gcedkoopere levensmiddelen, eenvou- dige kleeding, niet duurder verkocht zullen worden, zoodat de bedragen, door winkeliers en fabrikanten te betalen, niet op den werk looze zullen worden verhaald. Dan heeft de laatste aan zijn voordeel niet veel meer. Men zou ons kunnen toevoegen, dat de scherpe, onderlinge concurrentie hiervoor wel zal zorgen. Wij betwijfelen het in dit geval. Waarom zou een winkelier iets 12 goed kooper geven als hij zijn waar toch kwijt kan En mocht hij niet in staat zijn een voldoenden omzet te behalen, zoodat hij zijn cliënten naar de oogen moet zien, waarom zou hij dan niet gedwongen worden door niet-werkloozen om eveneens 12 korting te verleenen Voor zoover wij oordeelen kunnen, lijkt ons de oplossing niet gelukkig gekozen en wij be twijfelen, of de regeering het aanbevolen stelsel zal kunnen en willen overnemen. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth, is nog het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan Ingevolge Uw besluit dd. 27 Januari j.L deelden wij aan de Impereal Continental Gas Association te Londen mede, dat de gemeente in geen geval de verleende concessie voor het leggen van buizen in gemeentegrond voor de levering van gas op de bestaande voorwaar den wenschte te verlengen. Sedert zijn door onzen deskundige, ir. M. C. Sissingh, in overleg met ons college, mee de directie van genoemde maatschappij on derhandelingen gevoerd betreffende het ver krijgen van gegevens om te kunnen beoordee- len, of al dan niet een nieuwe concessie zal worden verleend, dan wel of de bestaande fa briek met toebehooren door de gemeente al dan niet zal worden overgenomen bij het einde van de concessie op 30 Juni 1935. Daar bedoelde onderhandelingen thans nog niet zijn geëindigd en wij derhalve Uwen Raad nog geen voorstel ter zake kunnen doen, komt het ons in verband met artikel 32 der concessie gewenscht voor deze concessie vóór 1 Juli 1933 definitief op te zeggen en met ge noemde maatschappij niet te vernieuwen. Het Congres van V.V.V. Gisteren werd een rondrit door Walcheren gemaakt en o.a. ook Veere bezocht. TeMid- oelburg werd de koffiemaaltijd gebruikt in de sociëteit ,.de Vergenoeging", waarna de markt werd bezichtigd. De congressisten zijn op het stadhuis officieel ontvangen en toegesproken door den burgemeester, den» heer M. Fernhout. Daarna volgde een thé in de sociëteit „St. Joris." Een klein gedeelte der congressisten is daarna naar Haamstede gevlogen en vervol gens naar Zierikzee vertrokken, waar zij de gasten waren van V.V.V. aldaar. Wij voldoen gaarne aan het verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer alhier, om allen die op eeni- gerlei wijze hebben medegewerkt aan het welslagen van het congres, daarvoor hartelijk dank te zeggen. De congresdagen zijn een groot Vlissingsch succes geworden. Wij moeten nog een klein verzuim her stellen. Het optreden van de zeer aardige meisjes van Lichaamsontwikkeling, onder de kranige leiding van den heer L. van der Steen, is een groot succes geworden. Het op treden van deze meisjes werd met hartelijk applaus beloond en zij hadden daarop ten volste recht. Jaardag koning van Zweden. Ter gelegenheid van den 75en jaardag van Z. M. den koning van Zweden, wappert de vlag van dit rijk aan het vice-consulaat al hier. Een excursie. Gisterenmiddag maakte de af deeling Vlis singen van den Bond van Christ. Bakkers gezellen een excursie naar de Meelfabrieken der Ned. Bakkerijen te Middelburg. Om 3 uur vertrokken 26 bakkersgezellen van hier per autobus naar Middelburg, waar zij het bedrijf,, dat zoo na aan het hunne verwant is, in volle werking konden bezich tigen. Zij werden ontvangen en rondgeleid door de chefs-molenaars, die hun een zeer duidelijke uiteenzetting gaven van de ver schillende behandelingen die de tarwe, alvo rens zij als bloem in de zakjes komt, moet ondergaan, zooals het sorteerën, wassohen, malen, mengen, wegen, enz. Na het bezichtigen, dat ruim 2 uur duurde, werden zij op het kantoor der fabriek nog toegesproken door den directeur, die het be langrijke van deze excursie voor bakkers gezellen memoreerde en d^ hoop uitsprak dat een en ander een goeden Indruk op de bezoe kers gemaakt had, zoodat zij met genoegen de producten der fabriek zullen verwerken. Hierna bracht de voorzitter der afdeeling, de heer J. van Soelen, den directeur hartelijk dank voor de bereidwilligheid, benevens de molenaars voor hun keurige uiteenzetting. Het was in alle opzichten een leerzame en prettige middag. Schietwedstrijd „Pro Patrïa". Op 16, 17, 23 en 24 Juni a.s. is door den Zeeuwschen Scherpschuttersbond „Pro Pa- tria", ter gelegenheid van zijn 25-jarig be slaan een schietwedstrijd uitgeschreven, die zal worden gehouden op de militaire schiet banen nabij de gemeente Vlissingen. De wedstrijd bestaat uit 4 af deelingen en wel scherp 200 Meter, scherp 100 Meter, buks en rijkscylinder en/of K.S.O. geweer, terwijl in elke afdeeling korps, vrije baan en eere- baan kan worden geschoten. Daarnaast om vat het wedstrijd-programma nog een drietal personeele banen, waarvoor in totaal een 40-tal fraaie kunstvoorwerpen als prijzen zijn aangekocht. Wanneer we dan voorts nog ver melden dat gedurende den wedstrijd onder de bij den Bond aangesloten vereenigingen 3 \an de 4 bondswisselbekers zullen worden verschoten, dan zal het duidelijk zijn, dat het wedstrijdprogramma zeker voor „elck wat wils" biedt. Dat het bondsbestuur, bijgestaan door de wedstrijd-commissie, voor den wedstrijd groote belangstelling heeft opgewekt, moge blijken uit het feit, dat voor de korps- en eerebaneri tot nu toe een dertigtal prijzen zijn ontvangen of toegezegd. O.a. is door H. M. de Koningin, de Konin gin-Moeder en Prins Hendrik een zilveren medaille geschonken, benevens door den mi nister van defensie, terwijl de Commissaris der Koningin in Zeeland, beschermheer van den Bond, eveneens een zilveren medaille heeft beschikbaar gesteld. Voorts werd ontvangen van den onder commandant der marine, lid van het eere comité voor den wedstrijd, een verzilverden beker om als korpsprijs te dienen. Genoemd mogen verder nog worden een verguld zilveren medaille van den burge meester van Middelburg, een idem van den burgemeester van Vlissingen en van tal van andere burgemeesters uit onze provincie. Voorts een zilveren medaille van den heer G. van de Putte, lid van Ged. Staten van Zeeland, terwijl ook vele particuliere veree nigingen van hun belangstelling deden blij ken door het schenken van fraaie korps medailles. Wanneer de voorteekenen niet bedriegen, en het weer als een der voornaamste facto ren voor het slagen van den wedstrijd zal willen medewerken, mag redelijkerwijze ver wacht worden, dat het een flinke wedstrijd zal worden, die een bezoek ten volle waard is. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De nieuwbenoemde minister van sociale zaken, prof. Slotemaker de Bruine, is door H. M. de Koningin beëedigd. Hij was zoo welwillend voor onzen fotograaf te poseeren. De werkzaamheden aan de demping van het Rokin te Amsterdam. De officieele opeping van den Oranjetrein te Utrecht. De première van „Halewijn" in den stads schouwburg te Amsterdam, waarbij H.K.H. Prinses Juliana tegenwoordig was. Een nieuwigheidje in Artis, de jeugd zal op het jonge olifantje mogen rondrijden. De ope ning van de brug over de Linge te Gelder- ma'lsen door HK.H. Prinses Juliana. Ont hulling -van het monument ter nagedachte- ris van Mgr. Joannes Zwijsen te Tilburg. MIDDELBURG. Mr. J. A. Heyse t Op zijn buiten Overduin te Oostkapelle is Donderdagavond nog plotseling overleden de heer mr. J. A. Heyse, lid der kassiersfirma J. A. Tak Co. te Middelburg. De overledene was 23 Juni 1877 te. Zierikzee geboren en be reikte dus den leeftijd van bijna 56 jaar. Wijlen de heer Heyse was verder kassier van de hulpbank en vice-voorzitter van de spaar bank, beide van het Nut, plaatsververvangend voorzitter van de Vereeniging tot het bezoe ken der armen oud-bestuurslid van de Am bachtsschool en van de Confrérie van St. Bas- tiaan enz. enz. Centrale Brandstoffen-aankoopvereenigïng. Gisteren wérd te Middelburg op initiatief van de Centrale Walchersche Brandstoffen- ankoopvereeniging een vergadering gehou den. Door den heer J. Jobse, voorzitter van genoemde vereeniging, werd den talrijken cpgekomen afgevaardigden van 22 vereeni gingen het welkom toegeroepen, en werd het aoei van deze samenkomst uiteengezet, n.l. om samen te bespreken de voortvloeiende bezwaren uit de wijze waarop de kolencon- ventie, huisbrand-commissie en plaatselijke prijzen-commissies het werken der kolenver- eeniging trachten te bemoeilijken en het leven der vereenigingen bedreigen. Hierna kreeg de heer L. P. van Oorschot uit Vlissingen het woord. Deze brengt eerst een woord van hartelijken dank aan de C W B. en bijzonder aan den heer Jobse voor al de genomen moeite, om ons hier bijeen te brengen en toont dan aan, op zeer duidelijke wijze, geïllustreerd met voorbeelden uit an dere bedrijven, hoe tegenwoordig de handel bezig is op minder prijzenswaardige manier, zich meester te willen maken van het mo nopolie voor him producten op de markt, ten koste van en zonder zich eenige reken schap te geven van de belangen der ver bruikers, noch zonder eenige medezeggen schap te gunnen aan groote groepen men- schen, die in. vereenigingen door gezamen- lijken aankoop zich van de benoodigde pro ducten voorzien. Tegenover deze wijze van optreden worden wij gedwongen maatregelen te treffen, in sterke centrale organisatie, om niet alleen te protesteeren, maar wegen te zoeken waar langs onze vereenigingen kunnen ontkomen aan de dreigende gevaren voor hun bestaan Een der afgevaardigden doet mededeeling van de door hém bijgewoonde vergadering vorige week te Goes. De heer Roos uit Vlissingen is het in hoofdzaak met den heer Van Oorschot eens, doch ziet den toestand nog niet zoo donker in. Hij stelde nog verschillende mogelijkhe den in het licht voor de vereenigingen, en zcu zich van al de toegezonden berichten thans nog weinig aantrekken en door aan te koopen bij handelaren die niet zijn aange sloten bij de conventie den heelen opzet der anderen willen negeeren. Na een zeer geanimeerde bespreking, waar aan meerdere afgevaardigden deelnamen, werd met algemeene stemmen besloten een commissie van 9 leden te benoemen van ver schillende vereenigingen, die de gezamenlij ke belangen zullen behartigen, en die spoedig zullen trachten aan deze vrijheid beperkende bepalingen een einde te maken. Secretaris van deze commissie werd de heer L. P. van Oorschot te Vlissingen. Commissaris polder Walcheren. Bij enkele candidaatstelling zijn herkozen tot commissaris van den polder Walcheren voor de gebouwde eigendommen de heeren A Jeronimus en A. L. J. Goethals en is ge kozen in plaats van den heer A. Barentsen, die ontslag heeft genomen, de heer K. J. van Loo. OOST- EN WEST-SOUBURG. Het Groene Kruis. Gisterenavond hield de vereeniging Het Groene Kruis te Souburg en Ritthem een al gemeene vergadering onder voorzitterschap van di'. C. E. Plugge. Aanwezig waren 22 le den. De notulen van de voorgaande vergade ring werden ongewijzigd goedgekeurd, nadat een dear aanwezigen de wenschelijkheid had te kennen gegeven, de eventueel gestelde vragen door leden zooveel mogelijk in zijn geheel in de notulen op te nemen, waarmede rekening zal worden gehouden. Als afgevaardigde naar de vergadering van de Provinciale Zeeuw- sche Vereeniging „Het Groene Kruis" te Vlissingen op 30 Juni a.s. werd gekozen de heer J. de Priester en als plaatsvervanger de heer F. Leenhouts. Bij de behandeling van den beschrijvings brief voor de vergadering werd hem een vrij mandaat verstrekt. In dezen brief komt ook voor een schrijven van de vereeniging Sou- burg-Ritthem, waarin wordt aangedrongen op een tijdige toezending aan de verschillen de vereenigingen van het op de genoemde vergadering te behandelen jaarverslag, waar door de afgevaardigden na bestudeering op de hoogte kunnen zijn van de te behandelen stof en beter dan tot nu toe, voorbereid ter vergadering komen. Uit het verslag der ge houden Emmabloem-collecte bleek, dat dit jaar belangrijk minder is ontvangen dan ver leden jaar. Na oftrek der onkosten bleef een netto be drag over van circa 66. Nadat nog eenige punten van ondergeschikt belang werden behandeld, deelde de voorzit ter mede, dat evenals verleden jaar een ver loting zal worden gehouden ten bate van „Zonnestraal" en stelde de heer F. Leen houts zich weder beschikbaar loten voor dit goede doel te verkoopen. Nog deelde de voorzitter mede, dat dezen zomer drie kinderen naar een vacantie- en herstellingsoord zullen worden uitgezonden Doos 30 en 60ei Gevonden voorwerpen. Portemonnaie met inhoud bij Van Splun- der, Ritthemsche straat B 387 kinder muts bij Dellebeke, Braamstraat B 37. GOES. Een 100-jarige. De oudste ingezetene van Goes, de heer Borgs, die in de Sint Joanna-stichting ver pleegd wordt, hoopt Vrijdag 23 Juni zijn lOOen jaardag te herdenken. HOEDEKENSKERKE. De nieuwe aanlegsteiger. Ged. Staten van Zeeland hebben bericht, dat met het oog op de uitvoering van het werk, mag worden verwacht, dat de nieuwe aanlegsteiger te Hoedekenskerke van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester- Schelde in den loop van Augustus in gebruik zal kunnen worden genomen. RILLAND-BATH. Indische dienst. Oost-Indisch ambtenaar met verlof mej. J. C. van Boven, verpleegster le klasse bij aen dienst der volksgezondheid, Rilland»» Bath. BRESKENS Een zangersdag. Alhier wordt op Zaterdag 24 Juni een groote zangersdag gehouden. Medewerking hieraan verleenen 15 gemengde koren, 2 kin derkoren, 1 mannenkoor en de chr. harmonie Hosanna uit Axel. Zwemwedstrijd. Op Zondag 2 Juli 1933 zal de Rotterdam- sche Dames-Zwemclub voor de zwemvereeni- ging Scheldestroom alhier, een zwemdemon- stratie geven. Medewerking hieraan verleenen o.a. de bekende sterren Willy den Ouden, G. Klapwijk en G. Brouwers. Des Zaterdags worden de zwemsters door het gemeentebe stuur officieel ontvangen. OOSTBURG. Directeur der arbeidsbemiddeling. Tot directeur van het voor een proeftijd van negen maanden in West-Zeeuwsch- VLaanderen zetel Oostburg, te stichten Cen traal Agentschap der Arbeidsbemiddeling is met 8 van de 13 uitgebrachte stemmen be noemd de heer A. Luteyn te. Zuidzande. Toegetreden zijn de gemeenten Aarden- burg, Biervliet, Breskens, Hoofdplaat, Groede, Nieuwvliet, Cadzand, Zuidzande, Retranehe- ment, Oostburg, Waterlandkerkje, Schoon- dijke en IJzendi ke.. Het algemeen bestuur zal bestaan uit afge vaardigden der deelnemende gemeenten, der drie boerenbonden, der drie landarbeiders- bonden, van den bouwvakwerkgeversbond en van den Transportarbeidersbond. Uit deze commissie zal een kleiner dagelij ksch bestuur worden benoemd. Voorzitter is de burgemees ter van Oostburg. ZUIDZANDE. Een vliegtuig over den kop geslagen. Een Belgisch sportvliegtuig is gisteravond nabij Zuidzande in den nevel geraakt. De be stuurder wilde een noodlanding maken Hier bij is een der wielen van het landingsgestel gebroken en is het toestel met den kop voor over op den grond terecht gekomen, waardoor het toestel vrij ernstig werd beschadigd. De piloot en een passagier bekwamen vrij onbe- teekenende verwondingen. Vluchthaven aan het Züpe, De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de vlucht haven aan het Zijpe, gemeente Bruinisse, met ingang van 15 Juni 1933 voor het scheepvaartverkeer wordt opengesteld. De haveningang zal gedurende den nacht worden kenbaar gemaakt door een rondom schijnend groen licht op den kop van den noordelijken en een rondom schijnend rood licht op den kop van den zuidelijken haven- dam. De onderlinge afstand van de lichten is 139 M.de hoogt&liggüig is 0.50 N.A.P.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1