500 300 150 25 WOENSDAG 14 JUNI 100 No. 13® 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAH OE VELOEIr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Het Congres van Vreemdelingenverkeer STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleineadveitentiesvan 1—5regels50 ct. ledereregel meerlOctfmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl— öregels fl.— .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. guldèn bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bn verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen Voortzetting en sluiting algemeene vergadering. Revue der visschersvlootBoottocht met de „Prinses Juliana" Bezoek aan Middelburgverlichting stadhuis. De algemeene vergadering. Na heropening der vergadering werd door den heer Bontjes van het „Kofschip" te Rot terdam, een motie voorgesteld om het aan Duitschers toegelaten bedrag van 200 mark te doen verhoogen. Deze motie werd algemeen ondersteund, terwijl tevens werd voorgesteld deze motie aan alle Kamers van Koophandel te zenden. De voorzitter zeide al het mogelijke daar voor zoowel in Den Haag als in Berlijn te hebben gedaan, doch zonder resultaat. Daarna ging men over tot punt 8 der agen da, nl. Mededeelingen' over propaganda in Amerika. Daar is een vertegenwoordiger hoog ncodig. Vooral de persoon doet hier veel aan toe. Er wordt veel gedaan, doch het is nog een druppel in den Oceaan. In Amerika heeft men nog steeds de gedachte, dat wij hier in pofbroeken rpndlcopen. Ook deze moet door de propaganda verdwijnen. Behalve dat het propaganda-materiaal op Nederlandsche schepen voorkomt, komt deze ook op Duit- sche. In 1932 werden 54 étalages gemaakt in tal van steden der Unie. De exposities worden zelfs in de kerken opgesteld. Dit is daar al leen mogelijk. Artikelen verschenen in 25 verschillende talen en in 20 "Verschillende bladen. De film werd 114 maal vertoond. In een circulaire die aan de reisbureaux ver scheen werden verschillende artikelen ge plaatst. De bloemenvelden werden vele malen beschreven. Iets nieuws op propagandagebied was een boekje over Holland, dat door een Amerikaan werd uitgegeven. Door deze tac tiek verkreeg het een grootere publiciteit in de Amenkaansche bladen. Bovendien wordt de 10 winst verdeeld onder uitgever en de vereeniging. Dr. Hen drik van Loon heeft zich hierbij zeer verdien stelijk gemaakt. Met beperkte middelen heb ben wij toch het meeste bereikt. Het voorstel Alkmaar De algemeene ver gadering beslisse, dat elk der aangesloten vereenigingen verplicht is, tenminste één abomiement op „Ons Nederland" te nemen, kwam thans in behandeling. Dit voorstel werd door den afgevaardigde van Alkmaar toegelicht. De voorzitter maakte spreker een compli ment over de goede samenstelling van het orgaan. Ook het speciaal Zeeliand-nummer ziet er aardig uit. Het verdient alle aanbeve ling. Een' der afgevaardigden stelde voör het abonnement verplichtend te maken. Dit lok te veel discussie uit. Ten 'otte stelde de voorzitter voor de zaak met den uitgever te bespreken. Bij de rondvraag toonde de afgevaardigde van Axel zich niet tevreden met de stiefmoe derlijke behandeling op propagandagebied. De plus minus 80.000 Zeeuwsch-Vlaamsche Nederlanders worden goeddeels buiten geslo ten. Dit weersprak de heer Van Deventer en zeide, dat kort geleden een brochure werd uitgegeven, waarin speciaal verschillende Zeeuwsch-Vlaamsche steden werden bespro ken. De afdeeling Valkenburg wilde het congres in 1935 aldaar hebben in verband met haar veeljarig bestaan. Dit zegde de voorzitter toe. Breskens gaf te kennen zeer sympathiek tegenover het congres te staan en vraagt eveneens dit aldaar te houden. Dit zal zoo spoedig mogelijk gebeuren. De hier volgende Vïissingsche moties wer den beide aangenomen. De jaarvergadering der A.N.V.V. in alge meene zitting bijeen op Dinsdag 13 Juni, in het Grand Hotel Britannia te Vlissingen, noodigt het hoofdbestuur uit Regeering, volksvertegenwoordiging, pro vinciale en betrokken stedelijke autoriteiten meer en voortdurend te doordringen van de zeer groote en economische waarde van een bloeiend, langs tallóoze kanalen ert- kanaal tjes, welvaart-brengend vreemdelingenver keer, overweegt daarbij, dat de concurrentie dicht over de grenzen zeer groot is, mede doordat vreemdclingenverkeersaangelegenhe- den daar met veel meer soepelheid worden behandeld en meer algemeene tegemoetko mendheid ondervinden, overtuigd, dat vooral een prettige sfeer zon der al te veel beperkende bepalingen voor de bedrijven en het ontspanning en amusement zoekend en noodig hebbend publiek, de logi sche basis tot ontwikkeling van het vreemde lingenverkeer is, betreurt, dat door allerlei, veelal onnoodige vrijheidsbeperkende maatregelen inzake dans-, drank- en vervoergelegenheden etc. de Nederlanders in sterk toenemende mate ge dreven worden in prettiger, buitenlandsche sfeer hun Nederlandsch geld uit te geven, terwijl de vele belemmerende bepalingen, waarbij men te vaak leeuwen op den weg ziet, de bedrijven schaden of ten ondergang doe men en ten zeerste afstootend op vreemde lingen werken, waardoor geld, toewijding èn arbeid voor propaganda van „Bezoekt Neder land" geen of slechts weinig resultaat heb ben, verzoekt regeering, autoriteiten, pers en publieke bedrijven met de uiterste soepelheid en tegemoetkomendheid alle aangelegenhe den vreemdelingenverkeer betreffende als voornaam landsbelang te zien en te behande len, en aan deze motie algemeene bekendheid en adhaesie te. verleenen. 'De jaarvergadering der A.N.V.V., enz., ïioo- digt het hoofdbestuur uit Met klem aan. te dringen bij 'de re^eering, provinciale- en gemeentelijke autoriteiten, do schoonheid van het landschap, terwille van landgenoot en vreemdeling, krachtiger in be scherming te nemen door bestrijding der ontsierende lintbebou wing door electrische en andere, stad en land schendende geleidingen zooveel mogelijk on- dergrondsch te doen aanleggen door het verbieden van het aanbrengen van ontsierende reclame door centralen steun en centrale leiding in zake bouwstijl, welke past in het landschaps beeld En aan deze motie algemeene bekendheid te verleenen. Daarna volgde als laatste punt der agenda de voordracht van kolonel L. Pulinx, direc teur-generaal van het Office Beige—Luxem bourgeoise de Tourisme te Brussel, waarin hij den aard en wijze van werken in België schetste.. Tevens releveerde hij. de vriend schap der Hollandsche zustervereeniging en wenschte haar geluk met de ernstige en doel treffende wijze van werken. Met een woord van dank aan de druk op gekomen congressisten sloot daarna de voor zitter de vergadering. Vermelden wij nog, dat tijdens de verga dering door den heer Koster, namens het Westland aan alle aanwezigen een prcef heerlijke Westlandsche druiven werd aange boden. De zonnezyde. Na al het droge der vergadering was daar na een heerlijke wandeling op de zonbelichte boulevard een ware opluchting, terwijl het zilveren watervlak der Schelde, waarop tal rijke in vlaggentooi gestoken visschersschui- ten hun handige manoeuvres demonstreerden een sappige tegenstelling vormde. De gasten genoten met volle teugen van dit hun vreem de, prachtige schouwspel, waarvan het zonlicht als het ware de voorstelling van oen oud schilderij toovert. De van Engeland terugko menden stoomer „Prinses Juliana" der maat schappij „Zeeland", die ons eenigen tijd later zeewaarts zou dragen, kwam met een forsche vaart langs zetten en vertoonde zich als een machtige reus tusschen de visschersvloot. Polygoon had vooraf de congresleden ver filmd, doch het is jammer dat zij naliet dit, voor Vlissingen zoo indrukwekkende schouw spel, te vereeuwigen. De autotocht naar het terrein der maat schappij „Zeeland" nam nu een aanvang, waarbij wij tevens de groote en goede veran deringen aan de buitenhaven konden con- stateeren. De boottocht. De vroolyke stemming onder de gasten nam steeds toe als wij het mooie schip betrad- den, waarvan het blinkende koper, de zuivere dekken en de handige voorkomende beman ning, die echter na hun reis van Engeland direct weer actief moesten zijn, ons de ware Hollandsche netheid demonstreerden. Vooraf werd den gasten namens de maat schappij Zeeland een verrassing aangeboden, die een kostelijke doos Ringers chocoladeflik- ken met diverse ansichten der schepen bleek te bevatten. Kort na ons vertrek ontmoetten wij de schilderachtige visschersvloot, die met hun „ARM" opschrift als kleine, doch wel va rende bédelaars op ons komen afzetten. Gewuif -met alles wat wuifbaar is, doch nog meer den geestdrift voor het interessante watertableiau ontvlammen. Ook de bewoners en wandelaars aan en op den Boulevard heb ben ons niet vergeten en wuifden ons en thousiast toe. Meer dan ooit konden wij thans de schilderachtige 'ligging der stad van uit zee bewonderen. In flinke vaart ging het vooruit langs de mooie Walchersche kust met de befaamde blonde duinen en hun meubileering van vil la's, zomerhuizen en huisjes. De gong voor het diner lokte de, met witte kaarten, begunstigde gasten naar de groote eetzaal beneden, alwaar een keurige maaltijd gereed stond. Er waren er plm. 240 die alzoo in tyvee partijen moesten eten. Wij behoorden tot de laatste wij konden op onzen gang naar beneden die wij op onze beurt eveneens ondernamen, vaststellen, dat Lu- cullus nog steeds in staat was, den mensch te beheerschen. 't Was lachen en grapjassen wat men zag bij de eerste partij die wij pas seerden. Bij het diner zat ook aan de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Bij de eerste tafel heeft de voorzitter der A.N.V.V., de heer C. R. T. baron Kraayen- hoff, een dronk gewijd aan de maatschappij „Zeeland", in het bijzonder aan den presi dent-commissaris, den heer Th. de Meester en aan den directeur. De heer De Meester heeft hierop geant woord en er op gewezen, dat hij in drie func ties aanwezig was, nl. als voorzitter van de V.V. te Naarden-Bussum, al lid van het da- gelijksch bestuur van de A.N.V.V. en als pre sident-commissaris van de „Zeeland". Spre ker bracht dank voor de woorden van den voorzitter en wekte de aanwezigen op voor hun reizen naar Engeland gebruik te maken van de „Zeeland"-booten. Verlichting stadhuis te Middelburg. De lichte deining der Noordzee, die wij in- tusschen bereikt hadden, bleek beneden veel minder, hetgeen ten goede bleek te komen aan een dik heerschap,, die voor geen dub belen maaltijd uit den weg bleek te gaan. Het heerlijke zeereisje gepaard aan den kostelij- ken maaitijd hebben de vroolijkste stemming gebracht en daarmee gewapend, bestegen wij na aankomst wederom de auto's om ons te begeven naar Middelburg, alwaar het aloude stadhuis door moderne lichtstralen beschenen, den gasten zou toonen, wat vroegere bouw kunst vermocht. Ook bij dit schitterend schouwspel waarvan de gasten volop genoten, wachtte ons een verrassing. Een heuschelijke carillonbespeling liet zich daarbij hooren, terwijl er geen ca rillon noch een bespeler aanwezig waren. De moderne techniek had echter voor dit eve nement gezorgd ir den vorm van luidspre kers. Op de bovenzaal van de sociëteit „de Ver genoeging" heeft de voorzitter van V.V. te Middelburg, de heer mr. Moolenburgh, de aanwezigen welkom geheeten en medegedeeld wat in Middelburg bij nacht geboden werd, om verder toe te zeggen, dat men Donderdag de gasten nog eens overdag hoopt te ontvan gen. De heer Kraaijenlioff heeft met enkele woorden dank gebracht voor wat den leden te genieten werd gegeven. Toen stapte men weer in de auto's om te Vlissingen te gaan uitrusten van dezen ver.. moeienden dag en krachten te verzamelen voor den derden* dag. Hedenmorgen stond op het programma een autotocht naar Zuid-Beveland, een boottocht naar de oesterbanken op de Oosterschelde en een kreeftenlunch te Ierseke, waar ook de oesterputten bezichtigd zouden worden. Goedkoope treinen, goedkoope tarieven. Door de Nederlandsche spoorwegen is uit gegeven een reclameboekje „Zomer 1933, Goedkoope Treinen, Goedkoope Tarieven". In het boekje is thans opgenomen een vol ledig overzicht der goedkoope treinen in al- phabetische volgorde gerangschikt naar de plaats van vertrek, zoodat de as. vacantie- reizigers op gemakkelijke wijze hun reisplan voor den a.s. zomer kunnen vaststellen. Tevens is aan dit boekje toegevoegd een rubriek „Attracties oor Goedkoope-treinrei- sigers", bevattende een opgave van attrac ties, (bezienswaardigheden, autorondritten, boottochen enz.) die den rèizigers in ver schillende plaatsen van bestemming tegen gereduceerde» prijs worden geboden. Bovendien is wederom opgenomen een op gave van de goedkoope tarieven voor het vervoer van reizigers gedurende het a.s. zo merseizoen. Het geheel is geïllustreerd met foto's van verschillende plaatsen uit ons land. De prijs van het boekje bedraagt 0.10. Het zal van 20 Juni a.s. af aan de stations en de voornamere reisbureaux verkrijgbaar worden gesteld. Wie zich dit mooi geïllustreerd boekje aan schaft kan alles omtrent de goedkoope trei nen te weten komen. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den pemv' igmeester van het Plaatse lijk Comité Vlissingen van het Nationaal Crisis-Comité werd ontvangen van het per soneel van de marine te Vlissingen 5.20 en van den heer J. C. 5. MIDDELBURG. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank te Middelburg werd in 1932 ingelegd 620.768.48 tegenover ƒ797.950.70 in 1931 en terugbetaald resp. ƒ787.298.44 en ƒ911.616 45. Het saldo tegoed aan de inleggers verschuldigd bedroeg ƒ1.664.585.39 en 1.782.62*.69 of gemiddeld tegoed per inlegger ƒ395.75 en ƒ388.74. Het totaal aantal inlagen bedroeg 3781 en 4935 en dat der terugbetalingen 3110 en 3435, nieu we inbrengers 249 en 354 en afgesloten reke ningen 207 en 276. Toezicht over de notarissen. Bij beschikking van den minister vaii jus titie is opnieuw benoemd met ingang van 8 Juli 1933 tot plaatsvervangend lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candi- aaat-notarissen te MiddelburgR. Gerritsen, ontvanger der registratie en domeinen en hypotheekbewaarder te Middelburg. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Busbeschermer by Kasteleijn, Vrijburg straat C 112Damesmantel bij Wijsveld, Tuindorp D 9 Zwempak bij Wed. Roose, Ritthemschestraat A 127 en stalen meter in doos bij Pouwer, Nieuwstraat B 56. ZOUTELANDE. Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergaderde de gemeente raad alhier voltallig. Naar aanleiding van de mededeeling. dat Ged. Staten hun goedkeu ring hebben onthouden aan het besluit tot verkoop van grond aan den heer W. M. Des- son, om reden dat de Duinweg nog niet is verhard, stelde de heer Verhage voor, Burg en Weth. op te dragen, zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen ter verharding van den Duinweg. Dit voorstel werd niet gesteund. Na bespreking, waarbij bleek, dat allen voor verharding zijn en het alleen nog maar gaat over de vraag, wie de kosten zal dragen, werd op voorstel van den voorzitter besloten deze zaak nogmaals aan Burg. en Weth. over te geven voor advies. Besloten werd aan het bekende adres van Poortvliet geen adhaesie te betuigen. De heer Verhage verklaarde er zich tegen. Naar aanleiding van een schrijven van het gemeentebestuur van Westkapelle besloot de raad het onderhoud van het Pauluswegeling aan de gemeente Westkapelle over te dragen Verder werd besloten het goed te vinden, dat lijders aan besmettelijke ziekten zullen worden verpleegd in „Bethesda" te Vlissin gen. De gewone verpleegprijs zal hiervoor met f 0.56 worden verhoogd. Een verordening op de heffing van rechten ingevolge art. 21 van de Besmettelijke ziektenwet 1928 werd vast gesteld. Het voorschot op de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O. wet 1920 werd vastgesteld op 1060. Op voorstel van Burg. en Weth. werd de politieverordening op verschillende punten gewijzigd. Het ingediende stratenplan van de N.V. Bouwbureau J. Korteweg te Breda, werd op voorstel van Burg. en Weth. verworpen. De inspecteur der volksgezondheid had ge adviseerd om dit stratenplan niet goed te keuren. De heer Adriaanse kon zich met de ziens wijze van Burg. en Weth. niet vereenigen en vond het niet erg edel nu er menseden met een uitbreidingsplan komen, dit niet te laten uitvoeren en dan zelf met een uftbieidings plan voor den dag komen. De heer Verhage wilde dit plan in het van wege de gemeente te maken uitbreidingsplan opnemen, eventueel gewijzigd. De heeren Verhage en Adriaanse stemden tegen het voorstel van Burg. en Weth. Hierna werd een nieuwe bouwverordening vastgesteld. Op voorstel van Burg. en Weth. werd be sloten hen te machtigen tot het laten ont werpen van een uitbreidingsplan. De kosten zullen ongeveer 200 bedragen. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1932 werd goedgekeurd. De ontvangsten bedragen J 7472.39 en de uitgaven 5414.33 en het batig slot 2058. Na aftrek van de posten van vorige dienstjaren en de kapi- taalposten blijkt echter, dat het batig slot over 1932 maar 44.05 bedraagt. Besloten werd aa.i ds. Verheul te Gouda, 13.50 te restitueeren als te veël betaald voor van de gemeente gekochten grond en 11.01 aan verschillende personen wegens te veel betaald schoolgeld. De gemeentebegrootingen voor 1932 en 1933 werden gewijzigd. Bij den post „belooning brandweerperso neel", die verhoogd moest worden tengevolge van den laatsten brand, sprak de voorzitter zijn tevredenheid uit over de diensten door personeel en materieel der brandweer bij ge noemden brand bewezen. BRESKENS V. V. V. In de plaats van den heer W. C Carels, die heeft bedankt als voorzitter van de ver eeniging voor vreemdelingenverkeer te Bres kens, is gekozen de heer I. de Hullu. TERNEUZEN Belastin gverhooging. In' de toelichting tot de heffing van opcen ten op de gemeentefondsbeiasting zeggen B. en W. van Terneuzen, dat de werkloozen- séeun, de bijdragen voor het burgerlijke arm bestuur en werkloozenkassen een verhooging der uitgaven vorderen van 47.000. Ten laste der begrooting 1933 komt hiervan nog een bedrag van 18.200. B. en W. meenen, zoo voor 1933 niet wordt toegestaan om de 100 opcenten op de gemeentefondsbelasting te heffen, de tijd zeer spoedig zal aanbreken, dat de gemeente noodlijdend zal zyn, met als gevolg dat het Rijk financieelen steun zal moeten verleenen. Het voorstel werd door de heeren De Bak ker en Colsen (R.K.) en Van Cadsand (S.G. P.) bestreden. In plaats van het voorgestelde gaven zij de voorkeur aan een vermakelijk heidsbelasting. De wethouder van financiën, de neer D. Scheele gaf een uitvoerige toelichting inzake de noodzakelijkheid van het voorstel Uiteen vermakelijkheidsbelasting zullen niet die ba ten worden gevonden tot dekking van het tekort. Tenslotte is het voorstel van B. en w. met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren.te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belasting te Goes 6.234.15, Heinkenszand 680, onder de letters N. N. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelourg wer den gisteren de navolgende zaken behandeld J. S„ 43 jaar, motordrijver te Vlissingen, verdacht van diefstal van een kistje sigaren te Vlissingen op 27 April jl. tenmadeele van Ch. Dert, 25 b. s. 10 d. h. S. J. b. d. V., 49 jaar, landbouwer te Zie- rikzee, verdacht van beleediging van een bur gemeester te Zierikzee in Februari jl„ 15 b. s. 10 d. h. J. R., 22 jaar, koopman te Zierikzee, ver dacht van mishandeling van J. Willemse te Zierikzee op 30 April jl., 20 b. s. 10 d. h. M. J. R., 28 jaar, arbeider te Goes, verdacht van mishandeling van M. v. d. Linde te Kat- tendijke op 30 April jl., 5 o. s. 5 d. h. A. K., 65 jaar, arbeider te Wissenkerke, ver dacht van bedreiging van A. Heijboer te Wissekerke 8 Mei jl. Vrijgesproken. J. v. K., 25 j~ar, chauffeur t- vliddelburg, verdacht van vernieling van een plank te Middelburg op 8 Mei jl. ten nadeele van P. Fiegen, 7.50 b. s. 5 d. h. J. H., 42 jaar, landbutiwer te Hoedekens- kerke, verdacht van beleediging van C. Lu- casse te Hoedekenskerke op 6 Me jl., ƒ10 b. s. 5 d. h.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1