15! DINSDAG 13 JUNI EERSTE BLAD No. 137- 71& Jaargang ss 1933 Uitgave: Firma F. VAN 9E VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen.erkende Christelijke Feestdagen Cfb fl gulden bij dood Q fi| gulden bij verlies j 1 111 door BI 8 9 van een Een foutieve uitspraak: STADS- EN PROVINCIENIEUWS VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 - 5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl— 5regels fl.-,alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener A gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- II11 ill lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voor1UUU beid tot werken. [3 U U een ongeluk. (jUv hand, voet of oog. J gulden bij verlies i AA gulden bij verlies r* gulden Dii verlies van 11111 van een van eiken 3 een duim 1UU wijsvinger UÜ anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen HET CONGRES VAN VREEMDELINGENVERKEER. De ontvangst ten raadhuizeEen wandeling in den regen langs de boulevardsEen folkloristische filmvoorstellingDe algemeene vergadering Officieele ontvangst ten stadhuize. Vooravond van het congres. Regen en wind. Wind en regen. Wind zonder regen. Wat het weer betreft is het vooruitzicht niet helder. De vlaggentooi in de stad is slechts matig. Hier en daar één, als de krenten in het kren tenbrood van een gierigen bakker. Regen en wind zijn daarvan de schuld. Wij hoorden gevallen van het vernieuwen der stukgewap- perde driekleuren. Tot drie maal toe. Om 8.30 vereenigen de congressisten zich ten stadhuize alwaar in de raadzaal de heer heer C. A. van Woelderen, eere-voorzitter van de V.W. te Vlissingen, de welkomstrede zou uitspreken. Alvorens hiervan verslag te geven moet ons een woord van hulde uit de pen, ten aanzien van het eminent uitgedachte pro gramma en zijn ijverige makers, waarvan de heer Ad. Mets Jr., als secretaris wel het hoofd en de beide handen geweest is. Een dergelijk uitgebreid, afwisselend, leerzaam programma samen te stellen vereischt reu ze arbeid en opoffering. Temeer daar een en ander buiten de gewone werkzaamheden moet geschieden. Dat de opgekomen congressisten niet bij tien doch bij honderdtallen (er zijn er pl.m. 240) zijn opgekomen, is dan ook goeddeels aan dat verlokkende lijstje te danken. En wat dit be- teekent voor Zeeland en. voornamelijk voor Vlissingen, kan ieder zich indenken. Een zeer goede gedachte was tevens de filmproducent Polygoon uit te noodigen een en ander te verfilmen, opdat Zeeland in nog wijderen kring bekendheid zal krijgen. Een woord van dank aan dezen actieven secretaris en zijiï verdere bestuurderen mogen wij dan ook wel namens de Vlissingsche bur gers lanceeren Op ons verder verslag terugkomende doen wij hieronder de welkomstrede volgen, welke de heer Van Woelderen in opgewekten toon uitsprak j. Namens het gemeentebestuur heet ik u al len hier officieel hartelijk welkom in Vlis singen. en geef ik uiting aan onze vreugde, dat dit jaar aan onze gemeente de onder scheiding is te beurt gevallen van het hou den van uw congres. Krachtige banden binden velen uwer, al thans van uwe bestuursleden, aan Vlissin gen, zoodat ik hier verscheidene onder U als goede oude vrienden mag begroeten. .Voorop U, mijnheer de Voorzitter, met uw groot talent steeds een aangename sfeer te weten te scheppen, met uwe hartelijkheid en welbespraaktheid, gij zijt uw carrière begon nen als volontair bij de stoomvaart-maat schappij „Zeeland" en het treft mij steeds hoe getrouwelijk gij uwe Zeeuwsche jaren herdenkt. Dan de onvermoeide heer De Meester, die zijn naam als directeur aan de grootste bloeiperiode van de stoomvaart maatschappij „Zeeland" onverbrekelijk heeft gehecht en vooral ook de heer Van Deventer, uw bekwame directeur, die zijn jeugd hier doorbracht en nog juist in „Ons Nederland" zoo geestig schreef over de Pottekade en de Sint Pieterstraat. .Voorts is het mij een genoegen hier te mogen begroeten den kolonel Pullinx, den directeur-generaal van de Belgisch-Luxem- burgsche V.V. De groote opkomst naar uw congres uit alle deelen van ons land verheugt ons in hooge mate, zij is een bewijs, hoe juist het van uw bestuur gezien is, om telkens in verschil lende plaatsen onzer provincies uw jaarver gadering te houden, dat houdt de algemeene belangstelling wakker. Maar tevens is deze groote opkomst een welverdiende voldoening voor ons ijverig plaatselijk afdeelingsbestuur, dat mede door het met groote zorg samenge stelde interessante programma verhoogde be langstelling wist te wekken. Velen zullen zich nog uwe vorige algemee ne vergadering in Zeeland op 24 Juni 1920 te Middelburg herinneren, ook toen werd in op gewekte feeststemming gedurende eenige da gen het mooie Zeeuwsche land en zee be zocht. Het programma, dat U tfians de vol gende dagen wacht, is weer geheel anders samengesteld en moge U ten bewijze strek ken hoe vol aan steeds nieuwe en interes sante afwisseling Zeeland is, een zoo belang rijke factor voor het vreemdelingenverkeer. Het jaar van het Middelburgsch congres was ook dat der functie aanv§ardipg der hceren Van Deventer en Quarles van Ufford. Heden bij het bereiken van dezen Zeeuw- schen mijlpaal wilt gij mij wel vergun nen, deze heeren hier in het bijzonder eens te danken voor de groote bereidwillig heid, waarmede zij steeds de Zeeuwsche be langen hielpen bevorderen. Na alles wat er over Vlissingen en het Vreemdelingenverkeer geschreven is vooral ook in den laatsten tijd naar aanleiding van dit congres, is het hier niet noodig en ook niet de plaats uit te weiden over het noodza kelijk contact en de wederkeerige belangen, die de A.N.V.V. en Vlissingen verbindende A.N.V.V. de machtige bondgenoot van de zich in de laatste jaren krachtig ontwikkelende badplaats Vlissingen. De wetten der dankbaarheid maken het mij echter tot een aangenamen plicht uwe vereeniging hier nog eens in het bijzonder te danken voor den steun cn medewerking, die wij ste ds in ruime mate ontvingen van uw Noordzeebadplaatsencommissie, waarvan ik het voorrecht heb sedert de oprichting lid te zijn. Uw congres is begonnen, straks wandelt gij onder de tonen van het harmoniegezel schap „Ons Genoegen" langs den mooien Zeeboulevard naar het Grand Hotel Britan- nia, waar U Zeeuwsche fragmenten uit den folkloristischen film van den heer Van der Ven zullen worden vertoond. Gij zult op uw wan deling reeds dadelijk den indruk krijgen, dat de Vlissingsohe bevolking U met hartelijke belangstelling tegemoet komt en dat er aan onze Scheldemonding een opgewekte stem ming heerscht. Ik twijfel er niet aan, dat in de dagen, die gij hier bij ons en met ons zult doorbrengen, deze stemming ook U zal beheerschen. Mijnheer de voorzitter, wij stellen ons daarbij gaarne onder uwe beproefde aange name leiding in de hoop, dat in latere jaren ook dit Zeeuwsche A.N.V.V. congres zal ge- acht worden te behooren tot de samenkom sten waaraan gaarne wordt terug gedacht. Na deze rede, die er de prettige stemming reeds inbracht en met applaus werd beloond, trad de heer C. A. T. baron Kraayenhoff, voorzitter van het hoofdbestuur van V.V.V, naar voren, die zeide zich te Vlissingen thuis te gevoelen. Het wekt herinneringen uit zijn jeugdjaren op, toen hij nog in de 80 en 90er jaren onder den vader van den heer Van Woelderen aan de „Zeeland" diende. Hij her denkt den heer C. L. van Woelderen nog vol dankbaarheid als een subliem mensch. Met eenige weemoed in zijn stem dacht spreker aan dien tijd terug toen de „Zeeland" de „Z e e 1 a n d" neg: was die bloeide onder het voorbeeldig bestuur van den heer Van Woelderen en later onder dat van den heer Th. de Meester, eveneens hier aanwezig.. Met een woord van dank en onder een har telijk applaus eindigt spreker zijn rede, waar in blijkbaar prettiger tijden thans eenige weemoed opriepen. Ook de heer H, J. M. van Raalte, voorzitter der V.V.V. te Vlissingen, sprak nog een woord van welkom en wekte de congresleden op h,et weekend hier te blijven doorbrengen. Wandeling langs de Boulevards. Na een hartigen dronk werden aanstalten gemaakt om op de rythmische tonen van een pittigen marsch naar Britannia te zweven. „Ons Genoegen" blies er dapper op los en werd daardoor niet alleen ons genoegen, maar tevens het genoegen van half Vlissin gen, waarmee wij „en familie" den weg naar onze mooie zeepromonade insloegen. Pluvius had zijn zegen uitgesproken en op gewekter dan ooit betraden wij allen den boulevard, waar wij de Ruyter links lieten liggen „het hoekje omgingen" maar toch nog een uitgaande boot konden waarnemen, die ons zijn. goeddeels ledig roode buik toonde. „Zoo varen er meer tegenwoordig", hoorden wij zeggen. „Ons Genoegen" dacht eohter aan geen le dige buiken van schepen en blies pittige mar- schen uit hun instrumenten, waarbij de bee- nen als van zelf meewipten, totdat wij aan den Bomvrijen toren belandden. De enorme slang van vroolijke menschen moest de slan ke lijn aannemen en teenen en hielen betrap pend beschreven wij zonder muziek een klein half maantje, waarbij een onzer eksteroogen danig in het nauw kwam te zitten en blind bleef, totdat wij aan ons doel, Britannia, arriveerden. Ver tooning folkloristische films. Daar wachtte ons in de groote zaal een folkloristische filmvoorstelling, die insloeg. Deze was te interessanter daar de samenstel ler zelf, de heer D. J. van der Ven te Ooster beek, haar toelichtte. De muzikale illustratie werd gecomponeerd door wijlen prof. dr. Ju lius Röntgen. Er werd volop van genoten en geestdriftig werd tot slot ons Zeeuwsch Volkslied meege zongen. Hiermede was het officieele gedeelte van den eersten dag van het congres geëindigd. De algemeene vergadering. Onder voorzitterschap van den heer Kraaijenhoff ving hedenmorgen te ongeveer negen uur de vergadering aan, die in de groote zaal werd gehouden. Met een welkomstwoord werden de talrijk opgekomenen begroet. Spreker maakte mel ding van de groote verbetering der verkeers middelen, de mooie haven, nieuwe sluizen, die zoodanig vergroot zijn, dat de groote schepen er door kunnen. De burgemeester werd hiermee gehuldigd. (Applaus). De heer kolonel L. Pulins, directeur-gene raal van het Office Beige—Luxembourgeoise de Touris—.e te Brussel werd in het Fransch verwelkomd. Spreker respecteert zijn komst en sprak een waardeerend woord over het werk in België. Daarna heette hij welkom de vereeniging te Vlissingen en maakte een compliment over het mcoie programma. Ingekomen was een soort panorama. Dit tableau, dat voorstelt een overzicht der ver schillende evolutiën in Zeeland en is gemaakt door den heer Abeleven, wordt als een meu bel voor het hoofdbureau dankbaar aanvaard. De heer Van Woelderen dankte voor de waardeerende woorden èn zeide dat bij ge brek aan zon de voorzitter deze remplaceert en hij hier in gezet wordt. Spr. zal steeds het werk van V.V. bevorderen. De voorzitter richtte zich vervolgens tot den heer Lanooy en sprak zijn waardeering uit voor zijn komst. De voorzitter herdacht de nagedachtenis van wijlen den heer L. Roozen, die niet alleen een gced bestuurslid, doch ook een goed vriend was. De secretaris las daarna een brief van den heer Heerenga voor, waarin deze zijn spijt uitdrukt niet op de vergadering tegenwoordig te kunnen zijn. Hij hoopt dat de leden mooie dagen in Zeeland mogen doorbrengen en eindigt met een wensch voor het welslagen der vergadering. De directie der spoorwegen had kennis ge geven, dat niettegenstaande de slechte gel delijke uitkomst, de subsidie gehandhaafd blijft. Vreemdelingen Verkeer Drente zeide schrif telijk zijn medewerking toe. Daarna werd het woord verleend aan den voorzitter van de afdeeling Drente. Op zijn reis ontmoette spr. leden uit het Geuldal, welke reeds vijftig jaar bestaat. De afdeeling Drente met zijn vijf-jarig bestaaa wenscht den tijdsduur dezer afdeeling naar voren te brengen. Spr. stelt voor het volgend jaar te Valkenburg bijeen te komen. De voorzitter was dit sympathiek doch ook Groningen wenschte de algemeene vergade ring daar te houden. Hij deed echter het idee aan de hand, in een combinatie van Gronin gen met Drente te treden. Dit voorstel zal worden besproken." Groningen zeide dat een volgend jaar het congres aldaar zou moeten plaats hebben en zal het voorstel overbrengen. Bergen deed het voorstel om de verga dering in September te houden. De voorzitter vond dit niet verkieselijk in verband met het weer. Vergaderingen moeten plaats hebben mèt en niet zonder excursies. Om bekend te worden met elkaar en het mooie land. Met uitzondering van één afge vaardigde waren allen het hiermede eens, daar er propaganda v. n uit moest gaan. Bergen drong aan op een buitengewone vergadering. De voorzitter zeide er over na te denken en stelde voor een tweede vergadering in September te houden. Het geldelijk beheer over 1932 kwam hierna aan de orde. Met applaus werd liet goede be heer erkend. De heer Botje, directeur van het „Kogge schip", maakte bezwaar, dat er nooit iemand van Westelijk Noord-Brabant plaats in het hoofdbestuur heeft en daardoor diens belan gen benadeeld worden. Hij deed deze opmer king in verband met'benoeming van vier leden. De voorzitter zeide, dat de heer Van den Berg, voorzitter van Noord-Brabant West zich nader zal moeten verklaren over dg foe- nadeeling deger belangen» De heer Van den Berg wenschte deze ver klaring uitvoerig en schriftelijk door den se cretaris te doen geschieden, daar spreker nog geen voldoende kennis der circulaire had kunnen nemen. Na stemming werden als leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren mr. J. A. Willige-Gnatema, mr. J. P. Bosman, N. C. van Arendonk en H. Meijhuizen. De heer Ter Haar, voorzitter van Rotter dam, maakte omtrent het jaarverslag de op merking, dat het bedrag van 200 mark voor een bezoek aan Nederland door Duitschland te weinig is. Het komt ver ten achter bij an dere landen. Hij gaf dit in overweging in verband met de reputatie. De voorzitter zeide weinig medewerking te ondervinden in Den Haag en Berlijn. In Ber lijn wordt er voor gewerkt. Het resultaat zal worden bekend gemaakt. De heer W. P. F. van Deventer, directeur der A.N.V.V. deelde het optimisme van hec hoofdbestuur. De intrek naar ons land en uittrek naar anderen vindt steeds in de bij zondere omstandigheden plaats, waardoor daling steeds plaats had. De groote kosten zijn hiervan eveneens oorzaak. Duur propa- ganda-materiaal werkt hierop in. Toch is dit noodig voor een meerder bezoek dat vol te blijven houden, hetgeen bleek door een uit gebreide propaganda in Engeland, die een grooter bezoek aan ons land tengevolge had. Spreker noemde daarvan meerdere voorbeel den. Vooral van uit België vinden gedurende den bollentijd vele excursies plaats. Men heeft in België etalages ingericht voor meer dere bekendheid. Spr. toonde daarvan eenige foto's. Kolonel L. Pulinx heeft hiervoor heel veel in België gedaan. Spreker bracht hier voor zijn dank. De spoorwegen werken ook hiertoe mee en richten in Duitschland veel etalages in. In Parijs, het centrum van Amerikaansche reizigers, wordt door den vertegenwoordiger zeer veel gedaan. Het resultaat is ook dat er meer Franschen in ons land komen. De bol lenvelden zijn daarbij een groote attractie wijl Holland deze alleen bezit. Holland wordt meer en meer in de reisprogramma's opgeno. men. Ook Fransche studenten die ons land bezochten, maakte veel reclame in Fransche kranten. Ook in hun rapporten die zij ge dwongen moesten maken. Ook Zuid-Frank rijk wordt druk bewerkt. De schepen'3 van den Rotterdamschen Lloyd vervoeren daardoor ook meer reizigers van af Tanger naar Mar seille. Het bezoek van uit Zwitserland neemt ook gestadig toe, door het totaal verschil van hun land met Holland. De Scandinavische eilanden zijn moeilijk te bewerken door ge brekkige verbinding. Toch worden daar veel etalages ingericht en voordrachten gehouden. De agent der Mij. Nederland te Weenen maakt ook veel propaganda. In Zuid-Afrika wordt'veel reclame gemaakt door de reizigers die zich naar Engeland en Holland begeven. Veel propaganda wordt gemaakt op jaar beurzen en tentoonstellingen. De tevreden reiziger is evenwel de beste propagandist. Alle vertegenwoordigers in het buitenland hebben lantaarnplaatjes ter vertooning en maken veel opgang. Ook de Nederlandsche pers werkt mee. Men kan geen krant opnemen of er staat een excursie in. Men kan daar met genoeg dankbaar voor zijn. Terwijl spreker een aanbeveling tot een bezoek aan de kust plaatsen besprak, kwam de zon van achter haar grauwe belemmering te voorschijn, het geen door alle leden luidruchtig geconsta teerd werd. Het reizen in eigen land moet geen hoofd zaak voor propaganda worden daar het reizen zoo goed als een handelsartikel is en de grenzen daarvoor moeten worden overschre den. De wederkeerige vrijheid is dus noodza kelijk. V.V.V, wacht nog steeds op de offici eele erkenning. In het buitenland is deze veel grooter. Zij bevordert den welstand des lands en dient als zoodanig te worden ge waardeerd. Na een hulde aan de medewerkers, die de propaganda voor het reizen in ons mooie land bevorderen, eindigde spr. zijn met groo te aandacht gevolgde rede. De vergadering werd daarna onderbroken voor de lunch, S Een kleine tentoonstelling in de Leeszaal. Ter gelegenheid van het hier ter stede ge houden congres van de „Algemeene Vereeni ging voor Vreembdelingen-Verkeer" is in de leeszaal een kleine uitstalling van gidsen, reiswijzer, folders enz. van streken en plaat sen in Nederland. Bovendien zijn eenige kampeer-uitgaven te raadplegen en is de K.L.M, met enkele gids jes vertegenwoordigd. Nu het weer niet naar buiten lokt, is het juist de tijd om planrnn te maken en te snuffelen in kaarten en boekjes. Laat uw leeszaal hierbij uw gids zijn „pepermunt is bitter en rfeaitem houden wij er niet van" Deze uitspraak hoort men dikwijls. Maar zij, die zoo spreken! weten «iet-hoe heerlijk pepermunt kan, zijn, omdat ze nog nooit dfe origineele KING geproefd héb ben. Wadden zij<dit wel gedaan, dan zouden ze KING Pepermunt waardeeren én als lekkernij én om de opwekkende erv.verkwik- kendewerking.die enen uitgaat. KING Pepermunt <Hs*w&t«*gb6 ArttfUM*Ore, Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven2 drukkers, 1 behanger, j: mastieker, 1 uitvoerder, 1 betonwerker, 28 grondwerkers, 4= loodgieters, 2 mandenma kers, 9 metselaafs, 12 opperlieden, io schil ders, 2 stucadoors, 1 tegelvormer, 23 timmer-» lieden, 2 vlechters, 3 ververs, l wagenmaker, 4 waterbouwk.-opz., 2 meubelmakers, 4 poli- toerdersr 2 stoffeerders, l wasscher, 3 schoen makers, 637 metaalbewerkers, 2 bierbotte- iaars, 7 brood/banketbakkers, 1 kok, 1 aide, 3 slagers, 1 tuinman, 8 magazijnbedienden, j. slooper, winkelbedienden, 7 chauffeurs, 9 kellners, 5 sleepers, 15 transportarbeiders, 35 kantoorbedienden (w.o, 3 vrouwel.), 4 teeke naars, 1 musicus, 1 assistente tandarts, 2 werksters, 10 portiers, loopers enz. 47 varens gezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen enz.) en 90 losse arbeiders. Totaal 1009 ingeschrevenen, waarvan 117 in de werkverschaffing. Vorige week 102S personen. Alzoo een vermindering van 19 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van de zangdemonstratie op den Dam te Amsterdam, ter gelegenheid van het Intern. Muziekfeest. Officieele opening van de nieuwe Openbare Leeszaal te Winschoten. De Internationale Honden tentoonstelling in den Haagschen Dierentuin. De zeilwedstrijden van „Hollandia" op het Brasemermeer. Tenniskampioenschappen van Rotterdamde nieuwe ster mej. Van Lindonk in actie. Korfbalwedstrijd om het kampioenschap van Nederland tusschen Blauwwit en H.K.V. Minister Marchant opent de tentoonstelling „Schoonheid in Stad en Land" in het gebouw van het Mu seum voor Onderwijs te 's-Gravenhage. De Spakenburgsche jeugd tijdens een mond orgelconcert. De nationale wedstrijden voor Roode Kruisploegen in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De Italiaansche gezant opent de tentoonstelling „Het Italiaansche Boek" in de Kunstzaal Kleykamp te 's-Gravenhage. Teraardebestelling A. P. VareL Onder groote belangstelling vond heden middag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk hulsel van wijlen den heer A. P. Varel. Nadat de kist in de groeve was neergela ten, trad allereerst naar voren de heer W. Schmidt, organist der Nieuwe kerk, om den overledene te herdenken als collega en vriend. Meer dan 50 jaar is hij in de muziek werkzaam geweest. In 1894 volgde hij den heer Van Sprang op als organist van de Groote kerk en meer dan 39 jaar mocht hu cifc mooie instrument bespelen. Spreker me moreerde de ramp, die de St. Jacobskerk in 1911 trof, hetgeen ook voor den heer Varel een zware slag was, toen hij zijn geliefd orgel in de vlammen zag opgaan. Groot was de smart van den overledene over dit verlies, maar hoe zwaar hy het in die dagen ook had, kon hy toch zeggen„Het kruis dat Christus mjj opgelegd heeft, wil ik dragen." Het is voor ons een groote troost, dat het lied der strijdende kerk, zoo dikwijls door den heer Varel vertolkt, nu voor hem overgegaan ïs in het lied der verlosten. Hierna sprak de heer M. Laernoes, presi dent-kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente* Spreker herdacht den overledene als een;

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1