1000 500 300 25 ANTOINE MAANDAG 13 JUNI EERSTE BLAD ZomemtspanÉg No.136 71e Jaargang 1933 Uitgave: firma f. VAK OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Versctiiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PRÖV1CIEIEUWS INVITATIE Firma F. J. Murk-Kimmel VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere rege! meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine adveitentiesvan 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing vanl—Sregels fl. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinget AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Motorveerbooten „Koningin Emma" en „Ooster- Sc helde". Van de v/erf der N.V. Koninklijke Maat schappij „de Schelde" alhier, zijn heden morgen omstreeks 6 uur te water gelaten de stalen motorveerbooten „Koningin Emma" en „Ooster-Scheldè", in aanbouw voor het pro vinciaal bestuur van Zeeland, naar het ont werp en onder toezicht van het ingenieurs bureau voor scheepsbouw M. A. Cornelissen te Amsterdam, onder persoonlijke leiding van den heer D. Schouten, onder-directeur van dit bureau. De „Koningin Emma" is bestemd voor den dienst Ter NeuzenHoedekenskerke, de „Ooster-Sehelde" voor den dienst Zierikzee Wolf aartsdijk. De beide booten hebben een totale lengte van 49 M„ een breedte van 8.50 M., een holte in de zijde van 3.25 M. en een diepgang vol- fcelast van 2.25 M. De dienstsnelheid bedraagt 12 Eng. zeemijl per uur. De ruimte, welke zich bevindt onder het over de volle lengte doorloopende bovendek, is door 5 waterdichte schotten in 6 compar timenten verdeeld. In hét voorruim is een losse drinkwatertank opgesteld, inhoud ca CJ4 M3., terwijl de voorpiek voor waterbal- last ingericht is. In de motor kamer zijn twee bunkers ge bouwd, één aan'S.B. en één aan B.B., inge richt voor het bergen van totaal ca. 32 ton •brandstofolie. Het geheel vrije achterdek biedt ruimte voor het overzetten van een 10-tal auto's, terwijl de schepen bovendien ingericht zijn voor het vervoer van een groot aantal pas sagiers. Op het bovendek bevinden zich buiten de noodige toiletten voor passagiers en beman ning de deksalon le klasse met aangrenzende vestibule en rooksalon, de deksalon 2e klasse, het passagiers-kombuis met electrïsch for nuis, buffet, volkskombuis, postkast en het conducteurskantoor. Het benedendek bevat de ruime le en 2e klasse "salons, alsmède de hutten voor de bemanning. Het promenadedek, dat de passagiersin richting op het bovendek geheel overdekt, is voor het grootste gedeelte geheel bestemd als wandeldek le en 2e klasse. Voor elke klasse is een gedeelte van het promenadedek afge schoten door houten toehtschotten met groote glasramen. Op het promenadek van de „Koningin Emma" worden 2 reddingbooten geplaatst, voorzien van het Schat-patent glijdavits, ter- V/ijl op de „Ooster-Schelde" één reddingboot en één vlet aangebracht worden met dezelfde soort davits. Tevens bevindt zich op het promenadedek de teakhouten stuurhut, waarin zullen wor den opgesteld de stuurkolom voor het achter roer, alsmede de stuurweerstand en de elec- trische roerverklikker, kompas, telegraaf en spreekbuis. Voor de bediening van het voor roer is een stuurkolom geplaatst op achter eind promenadedek. Boven het stuurhuis wordt een electrïsch zoeklicht van 1000 Watt aangebracht. Het achterroer is van het Oertz-patent, waarvoor een stuurmachine opgesteld wordt van het direct electrisch-kwadranttype met Wheatstone's brugregeling, fabrikaat Electro, Slikkerveer. Het voorroer wordt behandeld door een Archer's patent excentriek handstuurma- chine. Op het vóór-bovendek wordt opgesteld een clectrisch gedreven kaapstand, tevens anker spil. De beide veerbooten worden electrisch verlicht, elk met ongeveer 140 gloeilampen en 5 reflectors. Bovendien wordt een nood verlichting aangebracht. De verwarming ge schiedt eveneens electrisch. Machine-installatie. De schepen worden elk voortgestuwd door een 5-cylinder Schel de- Sulzer Dieselmotor, die 420 AsPK ontwik kelt bij 250 omw. per minuut. Deze machine werkt met directe injectie van de brandstof, en drijft tevens een koelwaterpomp, een lenspomp, een smeeroliepomp en een aanzet- luchtcompressor. Bovendien zijn in de machinekamer een aantal electrisch gedreven pompen opgesteld en een omvormer voor de stuurmachine. De electrisch© stroom wordt geleverd door twee 33 K.W, Dieseldynamo's, fabrikaat Bolnes- De derde en laatste van deze serie motor veerbooten, de „Prins Willem I", bestemd om als reserveschip dienst te doen, zal binnen kort eveneens te water worden gelaten. N. R. V. Naar de Zeeuwsche stroomen. Het is dit jaar wel terdege merkbaar, dat de intense propaganda en de arbeid van de stille werkers rijpe, sappige vruchten voor onze stad en haar wonderschóone omgeving beginnen af te werpen. We weten het, dat er pessimisten zijn, die steeds geroepen heb ben en' misschien nog roepen, dat wordt met het vreemdelingenverkeer en Bad-Vlissingen toch nooit iets. Maar de feiten bewijzen toch maar het tegendeel. En ze kunnen dat in nog sterkere mate doen, als allen, die daartoe maar kunnen medewerken, de hand aan den ploeg slaan en het erfdeel der vaderen, ont woekerd aan de baren, weten te exploiteeren om het te bezitten. Doch daartoe is samen werking van de hoogste orde met voorbij zien van alle pietlutterigheid noodzakelijk. i Vlissingen wordt zoo langzamerhand een congresstad. We hebben al wat algemeene vergaderingen in onze. Scheldestad gehad, die honderden congressisten binnen haar poorten brachten. En al die deelnemers en deelneemsters waren even zoovele propagan disten voor het zee- en. landelijk schoon van Walcheren in het algemeen en de stad van De Ruyter in het bijzonder. Een zangcon cours, dat ruim duizend personen hier heen deed tijgen ligt nog kersversch in het ge heugen. Maandag vangt de jaarvergadering van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, aan. Een evenement, dat beduidende gevolgen kan hebben, en bijzonder hoogmoet worden aangeslagen. Daar tusschen in viel Zondag een bezoek van ruim drie honderd personen, die met de N.R.V. een trip maak ten naar de Zeeuwsche stroomen, Veere, Middelburg en Vlissingen. Vanwaar kwam dit gezelschap? Tér oriën teering het volgende. De N.R.V. kent een commissie voor afdeelingswerk, bestaande uit de heeren Van der Vliet (Rotterdam), Van der Meer (Den Haag) en Roodenhuizen (Amsterdam). Deze commissie stelde aan de verschillende Hollandsche afdeclingen voor een uitstapje naar Zeeland te maken, 'met als eindpunt Vlissingen. De animo was zóó groot dat het door kon gaan. Zondagmorgen 9 uur waren de deelnemers uit Amsterdam, Leiden (leider de heer De Mooij), 's-Graven- hage (leider de heer Horstmanshcf), Delft (leider de heer Hartog) te Rotterdam aan wezig, waar zij zich vereenigden met de Maasstadsbewoners (leiders de heeren De Heer en Wijchers). Met „de Schelde" van de reederij Van der Schuijt voer men naar Dordrecht, waar pleizierreizigers uit deze stad (leider de heer Visser) embarqueerden en na een schitterend watertochtje, dat rijk was aan steeds wisselende, heerlijke panora ma's, zoowel te land als te water, arriveerde men om 3 uur te Veere. Dit schilderachtige stadje werd bezichtigd (Kampveersche toren, stadhuis, Schotsche huis ënz.) Na een kort verblijf werd de excursie per touring-car (o.a. van de firma Smits te Vlissingen en de stoomtram Walcheren) voortgezet naax Mid delburg, Zeeland's hoofdstad. Ook hier ver toefde men eehigen tijd om het imposante stadhuis, de stemmingsvolle Abdij en de ver rukkelijke singels en bolwerken te aanschou wen. Toen ging het weer voort op Vlissingen aan. Om half zes troffen we de touristen cp het terras van ons fraaie Britannia-hotel. Enthousiast waren ze ovër hetgeen ze gezien hadden. Wat is Zeeland mooi. En wat is Walcheren schoon. We hebben er een vluch- tlgen indruk van gekregen wel is waar, maar die snelle opnamen zijn niettemin onverge telijk. En nu hier. Wat is dat een zeldzaam gezicht. Een uniek schouwspel. De schepen varen hier vlak voorbij. Dat vindt men ner gens zoo. En wat een eenig vergezicht tot de Belgische kust. Een leuk strand. Én onge vaarlijk immers Een prachtige boulevard heeft men hier. „Ja", antwoordden we, „dat is het balcon van Vlissingen. Daar zoekt de vreemdeling en de inwoner verfrissching en verstrooiing en vermeien zij zich in het im mer wisselden aspect van het pekelveld. Dat balcon strekt zich langs een aanmerkelijk stadsdeel uit. Misschien loopt het eerlang wel tot het Havenstation. Een sublieme pro menade langs de rivier van een dik uur." Als men zoo menschen hoort spreken, die groote buitenlandsche reizen hebben gemaakt, dan moet er toch wel een goede grond zitten in de reclame, die onze Vlissingsjjhe optimisten voor hun stad en omstreken maken. De tijd vliegt. En daar het gezelschap per extra-trein om 10 voor 9 zijn penaten ging opzoeken, moest men spoedig aan tafel. De kurzaal was in een eetzaal herschapen. Op culinair gebied is Britannia gerenommeerd. De service is op het groot-bedrijf ingesteld, zoodat men zich weldra te goed deed aan het vele voo. treffelijke, wat keuken en kelder plegen te verschaffen. Bij een diner behoo-i ren nü eenmaal redevoeringen, 't Was de heer Rodenhuizen, voorzitter van de com missie voor het afdeelingswerk, die er op wees, dat men zich ook op korte tochten bezig kan houden. Dengciieelen dag heeft er een prettige stemming geheerscht, wel een bewijs, dat het uitstapje per spoor, boot en auto bijzonder in den smaak is gevallen. De commissie werkt veel achter de schermen, eens of twee maal per jaar hoort men van haar. Aanvankelijk had zij het plan een trip naar de Zuiderzeewerken te organisèeren, doch het voorstel van den heer Van der Meer „naar de Zeeuwsche stroomen" had direct algeheelen bijval gevonden. Namens het reisgezelschap bracht spreker dank aan den geestelijken vader van dezen tocht, het geen door allen met daverend applaus werd onderstreept.. Ook de uitvoerende macht, de heer Van der Vliet, werd gehuldigd. Tot het bestuur van de af deeling Walcheren zeide de heer Rodenhuizen, dat hun afgevaardigde op de jaarvergadering altijd er op hamert om toch naar Zeeland's tuin te komen. Met die vasthoudendheid heeft hij bereikt, dat er twee jaar geleden 400 en thans 300 leden van de N.R.V. naar Vlissingen een uitstapje hebben gemaakt en dat het volgend jaar bier de algemeene vergadering gehouden wordt. Voorts deelde spreker mede, dat de N.R.V. wel degelijk de eigen-land-beweging propageert. Sinds 1 Januari hebben 10.000 leden aan een tocht in eigen land deelge-. nomen, wat een flink bedrag heeft doen rouleeren. Spreker besloot zijn, herhaalde lijk door applaus onderlijnde rede, met een speciaal woord van dank aan de directie van Eritannia voor de buitengewoon goede vér- zorging van de tafel. Namens het bestuur van de afdeeling Walcheren riep, bij uitstcdigheid van den voorzitter, de secretaris den N.R.V.'ers een hartelijk welkom toe. Daar: de tocht op z'n Amerikaansch is gegaan, ri£d hij den reizi gers aan nog eens terug te >men, maar dan voor langeren tijd, teneinde rustig te kunnen genieten van al het mooie, dat Walcheren biedt. Spreker stelde daarop een toast in op de heeren die dezen tocht hadden ontworpen en op den groei en den bloei van de afdee- lingen die aan dezen trip hebben deelge nomen. Uit naam van de leden dankte de heer Fhrölig de commissie voor het organiseeren van dezen tocht, welke alle verwachtingen had overtroffen. De heer Van der Vliet zeide, dat zijn grootste voldoening was het aanschouwen van al die glundere gezichten en droeg de hulde hem gebracht over op den oudsten leider, den heer De Heer, die veel arbeid bij de voorbereiding heeft verricht, en waardoor het uitstapje zoo uitstekend geslaagd mag heeten. De heer en mevrouw Höfelein alsmede de heer Vleugels verhoogden de stemming met perfect uitgevoerde muziek. Om half negen vetrokken de touristen per touring-car naar het station, 't Was een heele file. Op het programma stond nog het bezichtigen van het standbeeld van Vlissin- ger Michieï. Thans voelden we schrijnend daadwerkelijk, dat onze boulevards niet vol doen aan den eisch. Welk een omweg moest er gemaakt worden om daar te komen En welk een subliem tochtje langs' de kust had dat kunnen zijn Lag er nu over het haven tje van Meijer maar een flinke brug. En was er maar een doorgang achter den Bomvrijen toren. Toekomstmuziek Moge zij spoedig sis een welluidende symphonie weerklinken Aan de N.R.V. een hartelijk „heb dank". Aan de toeristen een welgemeend„Tot weerziens". De rondvluchten boven Walcheren. Zaterdag en Zondag was er gelegenheid met de vliegtuigen van de K.L.M. rondvluch ten boven Walcheren te maken. Zaterdag was de belangstelling daarvoor niet groot, doch gisteren zijn de vliegtuigen zes maal de lucht in geweest, wat er op wijst dat dien dag een vrij druk gebruik is gemaakt van de gelegen heid om het luchtruim te doorklieven. Er waren meerdere personen die den luchtdoop hebben ondergaan. De tentoonstelling welke in de hangar op het vliegveld wordt gehouden trekt groote belangstelling. Zij is dan ook een bezoek ten volle waard en wij raden ieder aan die nog verzuimt mocht hebben deze tentoonstelling te bezichtigen, dit alsnog te doen. Tot en met Donderdag bestaat daartoe gelegenheid. Een afscheid. Zaterdag heeft de heer Ch. F. Wanst, ke telmaker en plaatwerker bij de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „de Schelde", na een diensttijd van plm. 48% Jaar de maatschap pij met pensioen verlaten. Gedurende den langen diensttijd was de heer Wanst vele jaren bestuurslid van de Arbeidersvertegenwoordiging, van het Onder steuningsfonds en van de Ziekenkassen,} waardoor hij een werkzaam aandeel heeft gehad in den opbouw en de verbetering van ae verschillende fabrieksfondsen, enz. Hedenmiddag had ten kantore der Maat schappij het officieele afscheid plaats en werd hem met eenige welgekozen woorden dank gebracht voor het vele en belangrijke werk door hem in de verschillende bestuursfunc ties verricht. Namens de gezamenlijke besturen werd hem als blijk van waardeering een blijvende herinnering aangeboden. Dr. Scholi's Voelverxorgingsweek 12—19 Juni Met het oog op de a.s. vacanties is het nu de tijd Uw voeten fit te maken voor en. van voeteuvels be vrijd le zijn. Deze geheele week vinden kosteloos demonstraties plaats. In een paar minu ten maakt onze voetkundige Pe- dograplt-afdruk- ken van Uwe voe ten, diede oorzaak van Uw voet euvels openbaren en wij wijzen U den weg voor beterschap. J. F. A. TIMMERMAN, Vlissingen Bellamypark 54 Telefoon 332 A. P. Varel? Op 68-jarigen leeftijd' is Zaterdag alhier overleden de heer A. P. Varel, stadsklokkenist en organist der Groote Kerk alhier. Sedert 1 Januari 1909 vervulde de heer Varel de func tie van klokkenist, zoodat hij ruim 24 jaar onze stads-beiaardier is geweest. De heer Varel werd 20 Juni 1894 benoemd tot orgelist van de Groote kerk, zoodat hij bijna 39 jaren den zang in deze kerk heeft begeleid. Door ds. A. T. W. de Kluis, predikant bij de Ned. Herv. Kerk, werd de heer Varel gis teren met de volgende woorden herdacht Het zij mij vergund, voordat wij den dienst aanvangen een enkel woord te wijden aan de nagedachtenis van den man, die gisterenmid dag uit ons midden is weggerukt, broeder Varel. Hier in de hoofdkerk van Vlissingen was hij orgelist tientallen van jaren en in de hoofd kerk is het, dat wij hem een oogenblik willen gedenken. Niemand, die hem op den Hemelvaartsdag heeft hooren spelen, vermoedde toen, dat het de laatste keer zou zijn wij wisten, dat hij de laatste weken niet geheel in orde was. Wij wisten, dat hij tot herstel van gezondheid was opgenomen on „Bethesda". Wij hoorden, dat operatief ingrijpen noodzakelijk bleek, maar geen mensch heeft vermoed, dat het ein de zoo dichtbij was. Wetenschap en liefde heb ben alles gedaan om hem te behouden. Het heeft niet gebaat. God heeft hem opgeroepen, onverwacht. Wie hem hoorde spelen, merkte, hier is een man bezig van den ouden stem pel. Streng in het spelen der koralen naar het klassieke voorschrift. Nog hoor ik hem tot mij zeggen Het lied der gemeente is een lofgezang oj een bede of een dankzegging. In z'n spel trachtte hij dat nauwgezet door te voeren. Vreemd zal het zijn, hem niet meer te ^eten op de orgelbank. Vreemd zal het zijn z'n devote gestalte daar op het orgel niet meer te, zien. Stil luisterend naai* wat werd Moge hij ingegaan zijn in de eeuwige zalen, waar ruischen de stemmen van engelen en gezaligden voor dén troon van het Lam, dat geslacht is en moge ook hij meezingen het lied der verlosten. MIDDELBURG. TVIelkcursus. De eindles van den melkcursus op Walche ren had plaats op de hofsteden van de heeren L. Davidse, Nieuwlandschen weg te Middel burg en H. J. Volkers te Veere, die hun koeien voor dit werk belangloos beschikbaar stelden. De leiding van den cursus berusttte bij den heer W„ Sietema,. assistentrzuivelconsulent. vooimelkster was mej. J. Dekker. De volgende personen ontvingen op het Mevrouw, een specia liste uit Parijs zal zich te Uwer beschikking stel len voor een geheel kostelooze demon stratie van de methode ANTOINE voor ge- laatsverzorgïng bij Lange Delft B 121 MIDDELBURG Telefoon 201. Van )5 tot 17 Juni, Wij noodigen U hierbij ulf, een uór vast te stellen, waarop het U convenieert, onze demonstratie bij te wonen. PARIS. kantoor der coöperatieve zuivelfabriek „Wal cheren" een diploma P. Vader met 193 p., Ma. «Simonse met 188, Ca, Willemse met 187, Ta. Vader met 137, Ja. Simonse met 186, F. Brittelmeijer met 171 en C. Schoe met 163 p. Na afloop bezichtigden de gediplomeerden de fabriek en ontvingen zij wenken over het nut en volhouden van goede en zindelijke melkwinning. Met voldoening kan men op dezen cursus terugzien. Abrijconcert. De tweede muziekuitvoering van het Mid- delburgsch muziekkorps in dit seizoen in de Abdij te geven, is bepaald op Zondag 18 Juni des middags van 12 tot 1 uur. P. T. en T. Ingetrokken is de verplaatsing van den adjunct-referendaris bij de posterijen, tele grafie en telefonie J. E. van Beesel, van Am sterdam naar het inspectiebureel te Middel burg met ingang van 1 Juli 1933. Tot assistent le klasse is bevorderd de assistent bij den postdienst J. Wagenaar te Eindhoven, postkantoor, voorheen werkzaam aan het post- en telegraafkantoor te Mid delburg. RITTHEM Het fort Rammekens. De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen brengt ter algemeene kennis, dat het" voormalige fort Rammekens, onder Ritthem, van 1 April tot 30 Juni gesloten zal zijn voor het publiek, met uitzondering van hen, die een kaart kunnen toonen, afgegeven door of namens den directeur van het rijks bureau voor de monumentenzorg te 's-Gra- venhage of den burgemeester van Ritthem. Zoodanige kaart is uitsluitend geldig voor den oorspronkelijken houder en alleen tus schen negen uur des voormiddags en één uur vóór zonsondergang. GOES. Chr. Sociale Studieclubs in Zeeland. Zaterdagmiddag werd te' Goes in de „Prins van Oranje" een vergadering gehouden van leiders van Christelijk Sociale Studieclubs, uitgaande van de Christelijke Besturenbon den in Zeeland. De vergadering stond onder leiding van den heer J. Schipper, secretaris van het cHrist. Nat. Vakverbond te Utrecht. De voorzitter noemde deze bijeenkomst een bijzondere dag in de geschiedenis van het Verbond. Deze vergaderingen zijn iets nieuws, gelijk ook het doe] nieuw is. Wel is in den lcop der jaren door het C.N.V. veel aan sociale scholing gedaan, maar een systema tisch plan ontbrak. Wel was er herhaalde malen over gesproken en de wenschelijkheid gevoeld, doch pas het vorig jaar is men tot een geregeld plan gekomen. De uitbouw van het C.N.V. heeft dit mogelijk gemaakt. Spreker wees er op dat er van concurren tie met de Chr. Sociale Bonden geen sprake kan zijn, daar deze zich toeleggen op de alge meene sociale ontwikkeling van alle leden, doch de bedoeling van het C.N.V. is te ko men tot het opleiden van een kern van le den, die in staat zullen zijn, de vakbeweging te leiden. Met genoegen constateerde spreker dat het plan van het hoofdbestuur algemeen in den lande veel bijval heeft gevonden Er zijn nu ruim 100 Besturenbonden, welke een studie club hebben opgericht, met meer dan 2500 deelnemers. Dit gaat de verwachting verre te boven. 1 Na deze inleiding werd overgegaan tot de

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1