500 300 25 EERSTE BLAD No. 13 5' 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN DF VELÖE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.lelef. 10. Postrekening 66287 10 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maaI plaatsing van 1—Sregelsfl.-, alles tegen voorultbelaling. De abonné's in 't bezit een er Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden btj verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen In den loop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen Personeel R.H.B.S. 12.40 Ouden van dagen en enkele beambten Gasthuis - 13.43 Gedeelte Politie-per- soneel - 3.30 Vorige opgave - 4699.45 Totaal 4728.58 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. CONGRES DER ALG. NED. VER. VOOR VREEMDELINGEN VERKEER. De vlaggen uit! Met belangstelling zullen onze lezers heb ben kennis genomen, dat het Congres der A.N.V.V. dit jaar in ónze Scheldestadr ~;>de' Poort tot Neêrland's Tuin", zal worden- ge houden en wel van 12 tot en met 15 Junia.s., ja zelfs, dat: er nog gelegenheid gevonden is om daarna* via de luohtroute, welke ook voor Walcheren van zooveel belang is en die door vooruitziend streven hier werd gebracht, het landelijke Schouwen met zijn historische stadjes en ongerept, ruim duinenlandschap te laten zien. Het laat zich aanzien, dat het bezoek aan onze badplaats, welke, dank zij gestadige, onvermoeibare propaganda naar buiten en samenwerkende, elkaar eindelijk wat meer waardeerende, en dus hechtere, factoren, steeds meer nationaal en internationaal in het brandpunt der publieke belangstelling wordt gebracht, het bezoek aan vorige, ge lijke congressen elders zal overtreffen. Steeds meer wordt Vlissingen een con- gresstad. Naar mèn weet, heeft onze burgemeester op het laatste congres te Zwolle krachtig een lans gebroken ditmaal d e Badplaats in hét Zuiden, welke de natuur in haar si tuatie zooveel schitterende gaven ter uitbui- ling meegaf, tot een vereengingspunt tema ken, welk initiatief met geestdrift werd ontvangen. Het moeilijke voorbereidende werk om dit Congres in 1933 een succes te doen worden, werd in vele vergaderingen, paperassen en stillen, individueelen, bere kenden arbeid binnenskamers in de afgeloo- pen maanden verricht. Gelukkig, dat de vol houdende werkers hiertoe gevonden werden, want bedriegen de voorteekenen niet, dan zal voldoening in het weten weer iets blijvends voor Vlissingen en haar gemeenebest ge daan te hebben, een onvervreemdbare be looning voor dezen toegewijden arbeid, die nog al te vaak bij dit onbaatzuchtig werk te kampen heeft met weinig begrip en steun of kleinhartige, spoedig bereide critiek, vin den. Het secretariaat der V.V.V. althans meldde ons, dat van vele zijden het bestuur reeds gecomplimenteerd werd in hartelijke brieven over het veelzijdige, alleraardigste program, dat Zeeland biedt, de keurige en duidelijke uitvoering der diverse drukwer ken en het vlootte voorspel. Met het welslagen van dit Congres wordt door de belangrijk heid der verschillende bezoekers, de aan dacht van de pers en geluidsfilm, alsmede den aard der vereeniging op het werk-op- waarts in den propaganda-arbeid voor Vlis singen de kroon gezet, welke arbeid ten zegen en tot meerdere welvaart onzer stad onze beste wenschen mogen vergezellen, als mede onze gelukwenschen voor dit gebaar tegenover den lande. En daarmee bedoelen wij meer dan een nietszeggende frase of rhetorische zinswen ding. Ieder, die vreemdelingenverkeer als welvaartsbron aandachtig en werkelijk be studeerd heeft, lectuur geraadpleegd en de afzonderlijke gevallen gevolgd, zal pas be grijpen, van hoeveel waarde voor onze Schel- destad met haar kostbare gegevens, vooral in dezen tijd, ëen energieke en breedziende ex ploitatie van het vreemdelingenverkeer is E NIEUWSTE UITGAVEN TRACHTEN WIJ STEEDS VOOR RADIG TE HEBBEN. BEL EVEN 348 OP EN VRAAG INLICHTINGEN, DIE WIJ GAARNE VERSTREKKEN. BOEKHANDEL D'HUIJ, BADHUISSTRAAT 15 En hoe ernstig en reëel inderdaad onze strijd voor Vlissingen in dezen is en hoe verkeerd en enghartig de gemakkelijke, spottende ironie op onbenullige critiek, waarmee men trouwens niets bereikt. Niet voor een enkelen hotelhouder, doch direct en indirect voor het geheel, stad en bewoner. Het Congres moge ooi: dit inzicht hier tot meer gemeen bezit maken, opdat nog veel krachtiger onderlin ge steun en gezonde samenwerking een moderne exploitatie zoo productief mogelijk doe zijn, waarbij als voorbeeld kan dienen de durf, het optimisme en samenwerking aan de Vlaamsche kust, waarvan Vlissingen men zij niet blind voor de werkelijkheid, want dan wordt de basis nooit gezond nog te veel de concurrentie ondervindt. Nieuwe tijden brengen nieuwe wegen, nieuw perspectief. Wie dit ziet en als pionier onbetreden paden durft te gaan, grijpt en beheerscht de toekomst. Voor onze badplaats mógen wij daarom met dankbaarheid gewagen, dat men, inzien de dat het er niet alleen om gnat de men- schen hier te brengen, dcch nog veel meer ze hier te houden en vrienden van Vlissingen te doen worden, de modernisee ring der stad krachtig doorzette, haar door pai'ken en plantsoenen een aanlokkelijker aanblik gaf, een meer verzorgden bouwstijl suggereerde, veleslordigheden opruimde, het probleem tot verlenging en verbreeding der unieke boulevards met het herhaalde schouwspel der om een doorgang wurmende auto'szoo weer bij Pinksteren ernstige aandacht en voortdurende studie gaf. Im mers alle propaganda gaat verloren, als de 'ótSTd^mek'""SÓö' vferzoi^ingbie'dt, die men ver wacht, temeer, waar de nabije concurrentie zoo groot is. Enmet -de propaganda, alle voordeelen, die op velerlei wijzen onze in woners middellijk en onmiddellijk van een druk bezoek smaken. Het Congres der A.N.V.V. trekt Vlissingen in de aandacht van heel Nederland. De groote pers en de Polygoon hebben mede werking toegezegd. Met reden kunnen wij vertrouwen, dat alle congressisten van ons wondermooie Zeeland en onze optimistische stad een vriend'worden. Te midden der ron de Zeeuwen zijn onze gasten welkom en zul len zij zich dadelijk thuis voelen, zoodat al len als gewonnen propagandisten voorZee- bad-Vlissingen met de meest aangename indrukken weer vertrekken. Bijzonder is in het programma gewezen op de gelegenheid tot weekend-accomodatie, terwijl speciaal Woensdag eenige uren zullen zoek gebracht worden in ons gezellig badbedrijf. Om de belangrijkheid van dit Congres en zijn bijzondere waarde voor onze stad doen wij een krachtig beroep op aller medewer king. Vroolijke vlaggen en gezellige etalages geven onze stad een nog veel leuker aanzien. Een goed voorbeeld doet goed volgen. Laat de voor beelden vele zijn. Het bestuur der V.V.V. heeft aan de per soonlijke adressen op de boulevards en langs de muzikale wandeling van het stadhuis over onze zeepromenade naar „Britannia" (Maan dagavond oirca 9 uur) verzocht door het hij- schen van de driekleur onzen Vlissingschen gasten een hartelijk welkom toe te roepen, evenals ook het vorige jaar de geheele stad Zwolle bij het congres der A.V.V.V. de vlag gen uithirjg Laat ons, Zuiderlingen, niet achterblijven. De gemeente zal het hare er toe bijdragen om aan het badbedrijf met zijn vlaggentooi een fleurig aanzien te geven, v/aarbij wij hier thans wel mogen opmerken, dat dit vroolijk kleurenspel den bezoeker op overdrukke dagen als jl. met Pinksteren, aangenaam zou gestemd hebben. Ook de mu ziek zal niet vergeten worden, terwijl wij niet twijfelen, of vlugge bediening en algemeene soepelheid zullen den goeden indruk, die de vlotte behandeling van de vele aangelegen heden door de V.V.V. reeds vestigde, nog ver sterken. In het programma lazen de congressisten „Tot spoedig en vroolijk ziens in onzeSchel- destad". Ongetwijfeld zullen velen het hunne er toe willen bijdragen* deze woorden tot waarheid te brengen. Als gastheeren zijn wij dit verplicht, als Vlissingers dienen wij hiermede onze geliefde» stad, die later, wan neer het belanglooze werk voor dit congres beloond is door een stijgende reputatie, rij kere vruchten uit een toenemend bezoek za trekken. Wij roepen daarom het welkom toe aa' onze gasten en.... DE VLAGGEN ÜTT Salarissen gemeentepersoneel. De minister van binnenlandsche zaken heeft zioh met een schrijven tot alle gemeen tebesturen gewend, waarin verzocht wordt om toezending van de salarisregeling. Tot op heden beschikte het departement van bin nenlandsche zaken niet over de volledige ge gevens dienaangaande, terwijl de wensche- lijkheid daarvan zich toch heeft doen gevoe len. Het is de bedoeling Van den minister, dat de gemeentebesturen de benoodigde gegevens zenden aan Gd. Staten der onderscheidene provincies, welke het ingekomen materiaal zullen verzamelen. Ingezonden moet worden een exemplaar van het reglement van de sa- larieering van het personeel in dienst der gemeente voor 1933, alsmede de regelen voor het vaststellen van het pensioenverhaal, eventueel ingevoerde tijdelijke kortingen, va- cantiebijslag, kindertoelage, woningtoelage, huwelijkstoelage, toelagen wegens bezit van diploma's, de regelen betreffende vrije ge neeskundige behandeling, vrije kleeding, vrije woning, kortom alle emolumenten, welke het personeel der gemeente geniet. Worden in den loop van dit jaar nog be sluiten tot wijziging der bestaande r.egeling genomen, zoo wenscht de minister ook daar van op de hoogte te worden gesteld. Hiervan dienen de gemeentebesturen rechtstreeks kennis te geven aan den minister. Rijkswaterstaat. Bij Koii. besluit zijn, met ingang van 1 Augustus 1933, bevorderd tot hoofdingenieur directeur van den rijkswaterstaat de hoofdin genieurs van den rijkswaterstaat ir. J. C. Scharp, te 's-Gravenhageir. J. F. Schön- feld, te Rotterdam en ir. C. J. Witteveen, te 's-Gravenhage. De brochure van mr. Duijs. De brochure van den heer mr. J. E. W. Duijs zal binnenkort bij de firma W. J. Thie- me Co. te Zutfen verschijnen. Naar „de Tel." uit een onderhoud met den heer Duijs heeft vernomen', komt de hoofd inhoud der brochure hierop neer, dat mr. Duijs wenscht, dat de S.D.A.P. zich onom wonden zal uitspreken voor het uitsluitend gebruikmaken van wettige middelen ter be reiking van haar doelvoorts voor eerbie diging van het wettig gezagdat de partij onomwonden sabotage bij een eventueele mo bilisatie verootrdeelen zal en dat zy tegenover onze Koningin e< n houding zal innemen wel ke meer in overeenstemming is met die der sociaal-democraten in Engeland, Zweden, Denemarken enz., terwijl ten slotte mr. Duijs het standpunt met betrekking tot eenzijdige ontwapening commissoriaal wenscht te doen onderzoeken in verband onder meer met de gewijzigde internationale omstandigheden en op nog enkele andere gronden, welk laatste punt geheel gaat in den geest als door ir. Albarda dezer dagen in den „Socialistischen Gids" geschreven. Wat betreft de verhouding tot het communisme wordt, naar het bleek, het innemen van een scherper standpunt in deze brochure bepleit. Een bijzondere trouwplechtigheid. Donderdagmiddag heeft de oud-burgemees ter van Maassluis C. P. I. Dommisse als amb tenaar van den burgerlijken stand het huwe lijk voltrokken van H. v. d. Lugt uit Naald wijk en M. C. v. d. Hoek uit Maassluis. Dit was het 1000e huwelijk, dat hij in die ge meente heeft voltrokken. Met een bijzondere toespraak tot het jeugdige echtpaar overhan- hij een geschenk. V. R. B. Gisterenavond werd in café Moeliker de ye algemeene vergadering gehouden van de Vlissingsche Reddingsbrigade. De voorzitter, du heer dr. A. Staverman, zeide dat de werk zaamheden, ondanks het vrij ver gevorderde seizoen, nog niet begonnen waren, wat zijn oorzaak vond in de omstandigheden, dat het oefenschip elders was. Nu echter kon hij mededeelen, dat dit aangekomen was en dat ce oefeningen dus Maandag konden begin nen onder de beproefde leiding van onze leiders de heer Gillissen en mej. Van der Schaaf. Waar de toeloop wel groot, soms te igi oot zal zjjn voor deze twee, doet spreker een beroep op de bezitters van diploma C, om zich ter beschikking te willen stellen van bovengenoemd tweetal. Hij sprak de hoop uit, dat deze bezitters niet zullen achter blijven. De notulen der vorige jaar-bijeenkomst boden den voorzitter de gelegenheid dank te brengen aan het gewezen lid der commissie van toezicht op het materiaal, den heer Wolf, die benoemd is tot zwemmeester te Zeist. Vervolgens werd door den heer Toussaint het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen Ondanks de ongunstige economische om standigheden heeft de V.R.B. een jaar be leefd, glorierijker dan ooit te voren. Geen abnormale hooge vlucht, maar toch hecht en sterk genoeg om voortdurend meer te berei ken. De V.R.B. vindt steeds meer waardee ring bij de Vlissingsche bevolking. Met eenige treffende woorden wordt het door een droevig ongeluk omgekomen lid der V.R.B., P. Stroosnijder, herdacht. De financieele toestand is met een tekort van bijna 100 niet sterkdit feit is voor namelijk te wijten aan de zware kosten voor den medischen C-cursus, waarvoor, bij voortzetting er van, de leden zich eenige financieele opoffering zullen moeten ge troosten. Door 't buitengewoon schitterend zwemséizoen is het jaar 1932 er een geweest van groote activiteit en sportiviteit, wat voor een groot deel bereikt is door de kra nige leiding van den voorzitter, die de V.R.B. cp een peil heeft gebracht, waardoor het hoofdbestuur kon verklaren, dat onze V.R.B. ton sieraad van den Bond is. Gememoreerd wordt de benoeming tot zwemmeester (es) van mej. T. Reidsma en den heer P. de Vries. Naar voren werd ook gebracht, dat in het afgeloopen jaar 4 voor bereidende diploma's en 10 diploma's A, 3 diploma's B en 7 diploma's C werden be haald, waarvoor dank werd gebracht aan bovengenoemde twee leiders. Aangestipt worden de werkzaamheden voor Scheldebeker zwemwedstrijd, kano roeiwed- slrijd, zwemwedstrijd Middelburg—Vlissingen. Gewezen werd op het feit, dat een der le den, mej. Nelly Castel de draagmedaille van het Carnegie-Heldenfonds werd toegekend voor het redden met gevaar voor eigen leven van een marine-matroos bij Kaapduinen en van de redding door het lid P. Wolf van een marine-matroos uit het kanaal. Nog wordt vermeld, dat op het strand bij Kaapduinen een haspel met reddingslyn if geplaatst vanwege het gemeentebestuur van Koudekerk© en dat het reddingsmateriaal eveneens werd uitgebreid. Met een opwekkend woord om den bloei der V.R.B. te verhoogen, eindigde de secre taris zijn verslag. De voorzitter dankte den heer Toussaint voor dit jaarverslag en wentelde den lof hem toegezwaaid af op het heele bestuur, in het bijzonder op den secretaris en mevr. Ter Meulen, penningmeesteresse. Deze laatste is nu aan 't woord voor reke ning en verantwoording, welke in inkomsten en uitgaven sluiten tot een bedrag van 748.231^, met een nadeelig saldo van 97.52 en van een begrooting, die sluit in totaal met 600. Bij de bestuursverkiezing wijst de heer De Kat op het prachtige werk van de bestuurs leden en op de routine, die daarvoor noodig is en stelt daarom voor de aftredenden bij acclamatie te herkiezen, aan welk voorstel de vergadering enthousiast adhaesie betuigt. De voorzifter dankt voor deze geste en ver klaart, mede namens de andere bestuursle den, de herbenoeming te aanvaarden. De commissie van advies wordt eveneens bij acclamatie herbenoemd. Voor de commissie tot toezicht op het materiaal, die onvoltallig geworden is, wor den door het bestuur aanbevolen de heeren rDe Kat, Catsman en J. P. Ventevogel. Daar deze laatste bezwaar maakt, wordt in diens Plaats gesteld de heer P. C. M. Anraad. Deze heeren werden bij acclamatie benoemd. Vervolgens worden de plannen voor het volgend jaar besproken. Er zai weer een medische cursus C worden gegeven doch onder voorwaarde dat de deelnemers bij op gave een bedrag storten en eveneens na het slapen. Waar met het diploma C materieele voorrechten kunnen verworven worden, kan hiertegen geen bezwaar bestaan. Voorloopig zal op 19 Augustus een eenvou dige demonstratie worden gehouden in ver band met een grootschere viering van het lü-jarig bestaan der V.R.B. De data voor de examens worden voorloo pig vastgesteld op 25 en 26 Augustus. Eenige mededeelingen worden gedaan over de sportgroep der V.R.B. De oéfentijd wordt bepaald op 6l/2 tot 8, sluiting oefenschip om C'4 uur. De hulp, te verleenen bij den Schel- debekerwedstrijd, geeft aanleiding tot de vraag of de moeite van deze hulp wel even redig is aan de waarde ervan. Eenige uitvoe rige inlichtingen daarover door den secreta ris bewijzen, dat de moreeie steun en de ge rustheid veroorzaakt door de aanwezigheid van een deskundig lid zeer groot is. waar door de interpellant ten volle bevredigd wordt. Nog wordt geïnformeerd naar oefe ningen aan het strand te houden, terwijl de instructeur dringend verzocht de in bruik- een gekregen eigendommen der vereeniging j bedanken terug te mogen ontvangen. De voorzitter sloot de bijeenkomst met een

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1