500 300 25 MKEI.CACIETS VRIJDAG 9 JUNI EERSTE BLAD No. 134 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEÜWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct(max. 10 regels). Bij3-maal plaatsing van 1 5regels fl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Feestelijke opening van het Café Restaurant Vliegveld Vlissingen. Luchtvaarttentoonstelling. Een modern verkeersmiddel dat zich zelf respecteert en door het publiek gewaardeerd dient te worden moet zoowel als verplaatsings object als op financieel terrein vooruit gaan. Vcor het eerste zorgt de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij op voorbeeldige wijze Heeft als zoodanig een wereldnaam verwor ven. Doch voor het tweede heeft het publiek te zorgen. En dit doet het, voor zoover het 't vliegveld Vlissingen betreft, slechts matig. Het komt ver ten achter bij andere vliegsta- tions, zelfs bij Haamstede. De heer Gast, sta tionschef alhier is verre van tevreden. Haam stede mocht gedurende de Pinksterdagen meerdere extra-vliegtuigen volboeken, terwijl Vlissingen slechts amperfcjes één, zegge één, machine naar boven kon zenden. Het spreekwoord „Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht" moet dan ook voor wat de K.L.M. betreft, omgedraaid worden. „Beter tien vogels in de lucht dan één in de hand". Voila. En zoo moet het worden Waar de K.L.M. met een Hollandsche be trouwbaarheid geen vliegtuig in de lucht hangt, alvorens het volkomen luchtvaardig gemaakt is, daar behoeft de luchtdoop noch het gecontinueerd vliegen een bron van, ook maar eenigen angst te zijn. Eéns vliegen doet vliegen Daarvoor zorgt de K.L.M. zoowel te land als te lucht. Hiervan getuigt weer het, in korten tijd, nieuw opgetrokken café-restaurant dat een aangenaam zitje met een onbelemmerd uit zicht over het uitgestrekt vliegveld geeft. Voor den wachtenden luchtreiziger zoowel als voor het verpoozing zoekend publiek waarvan (behalve gedurende de rondvlucht- dagen) geen entréegeld wordt geheven, is dit een welkome attractie. Het gebouw zelf geeft inwendig méér dan men uitwendig zou ver moeden. Iets wat men niet van alle gebouwen en wenschen kan zeggen. Het is keurig met gre nen triplexhoutplaten afgewerkt en biedt tevens een praktische behuizing aan den stationschef, die daar eveneens zijn bureau houdt en de plaatskaarten verstrekt. De opening. Het was reeds kwart voor vier gisterenmid dag alvorens de laatsten der genoodigden uit het vliegtuig stapten, zoodat het compleet verslag tot heden moest blijven liggen. Onder de gasten merkten wij allereerst op onzen burgemeester, den heer C. A. van Woelderen, die als enthousiast vlieger geen gelegenheid laat passeeren om de K.L.M. te fêteeren. Tevens waren tegenwoordig de bur gemeesters van Domburg en Veere, terwijl de burgemeester van Souburg zich wegens ziekte liet vertegenwoordigen door een wethouder en secretaris dier gemeente. Na op het bordes van het mooie weer en het heerlijke zitje te hebben genoten, ver- eenigden de heeren zich aan den gemeen- schappelijken koffiemaaltijd die gekruid met eenige complimenteuze speeches, de gasten zoolang bezighield, dat de eerste rondvlucht waartoe de gastheer, de heer Dudok van Heel. die als vertegenwoordiger van den heer Ples- ma de genoodigden verwelkomde, allereerst degenen had uitgenoodigd, die den luchtdoop nog mochten ondergaan. Gedurende den maaltijd bracht de heer Van Woelderen allereerst dank aan de K.L.M. voor de uitnocdiging en verzocht hij dezen aan de heeren Plesman en Van de Paauw over te brengen. Spreker hoopt, dat er veel gebruik van het café-restaurant zal worden gemaakt, zoodat de exploitatie een voordeelige zal zijn. Met enkele toepasselijke woorden dankte hij namens den heer Dudok van Heel, allen die bij de opening van het rastaurant tegenwoordig waren. De heer Stofkoper sprak namens de Kamer van Koophandel. Deze wenschte niet achter te blijven en wenschte de K.L.M. geluk met dezen nieuwen stap voorwaarts. De Kamer achtte zich gelukkig de K.L.M. zooveel mo gelijk te steunen. Hij spreekt hiermede na mens den heer G. R. E. van Raalte,"vertegen woordiger van de K.L.M., die wegens ziekte niet tegenwoordig kon zijn. De heer Van Voorthuüzen, burgemeester van Domburg, hoopt dat door de snellere luchtverbinding met Knocke zijn gemeente, vooral op de Donderdagen op een nog groo ter vreemdelingenbezoek mag rekenen, terwijl de heer Cocq, de steunpilaar van het vlieg veld Haamstede zegt, eenigszins jaloersch te zijn op de mooie bezittingen van het vlieg veld Vlissingen. Te Vlissingen moet echter meer gevlogen worden en hij geeft als oor zaak daarvan de schuld aan de vrouwen. Hij weet zijn bewering te staven met een geestige ondervinding, welke hij opdeed. Van de zestig- niet vliegers waren er toen acht-en-vijftig die van hun vrouwen niet mochten. Daar moet verandering in komen. De tentoonstelling. De, in de vlieghal opgestelde, tentoonstel ling maakt in die greote ruimte een peute- rigen 'indruk. Deze indruk wijzigt zich dade lijk wanneer de heer Dirk Peters, propagan dist der K.L.M., de begeleiding op zich wil nemen. Wij kregen allereerst een overzicht van de verschillende verstelbare zetels, die in de vliegtuigen van het nationaal-, inter nationaal- en Inaië-verkeer voorkomen. Wij zagen eenige vakken van wandbekleeding be stemd voor de binnenkort in dienst te stel len F 20 machines. Opmerking verdient dat deze Fokker-vliegtuigen met hun 190 tot 250 K.M. kruissnelheid de snelsten ter wereld worden. Zij bekomen een intrekbaar lan dingsgestel. Deze in stroomlijn uitgevoerde „lasten" zullen met hun 640 p.k. motoren de 14500 K.M. lange Indiëreis van 9 op 5 dagen brengen. De aan het einde dezes jaars in dienst te stellen F 36'rs zullen twee-en-dertig passa giers kunnen vervoeren, zijn voorzien van vier ingebouwde motoren en kunnen een snelheid van 225 K.M. behalen. Eetzaal, cou- chets, toilets etc. zullen den reiziger alle mo gelijke gemakken bieden. De 32 zakken In- diëpost geven ons eenig idéé van hetgeen er eiken Donderdag naar de andere zijde des evenaars meegaat. De statistieken lichten ons in omtrent den reuzengroei der K.L.M. en het is eigenaardig te weten, dat de K.L.M. eiken dag 80 plaatsen in Europa bereikbaar maakt. Op welk een artistieke wijze het in wendige van de op Indië draaiende „Rijst- vogel" vorzorgd is, leerde ons de twee minia tuur-paneeltjes van den heer Wim Abeleeven. Deze beide aan stuur- en bakboord gemon teerde kunstvoorwerpen geven een artistiek overzicht van de ontwikkeling van het verkeer naar Indië. Van af Houtman's schip tot K.L. M.'s vliegmachine is het een aaneenschake ling van prijzenswaardig uitgevoerde kunst zinnige ideeën, welke den luchtreiziger aan genaam bezig zullen houden. Ook het aan de Indiëroute gewijde paneel, dat van uit Ne derland beginnende bij de tropische rijstvo- gels eindigt, wekt bewondering door zijn mooie uitvoering. Het deed ons genoegen, dat een artist uit onze omgeving er de maker van is. Als belangrijk onderdeel der tentoonstelling dient nog genoemd de fotografische dienst. Deze uitgebreide afdeeling, die een voorna me rol speelt bij industrie en onderwijs dient door leeraren en onderwijzers met hun leer lingen te worden bezocht. Wij leggen hierop den nadruk daar de heer Peters bereid is dit aan te toonen. De groeiende beentjes der leerlingen moeten ook de toekomst der K.L. M. helpen dragen. Eenige vliegtuigmodellen besluiten deze leerzame tentoonstelling die een kort, dcch praktisch overzicht geeft van het vele dat de K.L.M. presteert. Een bezoek is overwaard. Na afloop van den maaltijd maakten wij nog een schitterende rondvlucht over ons eiland. Het congres van de Vereeniging voor Vremdelingenverkeer. Door het bestuur van V.V.V. alhier is aan de besturen der Vereenigingen voor Vreem delingenverkeer in ons land een circulaire gezonden, waarin een uittreksel van het pro gramma van de congresdagen op 12, 13, 14 en 15 Juni is opgenomen. Dit programma hebben wij reeds in zijn geheel opgenomen in ons nummer van Zater dag 20 Mei. Op Vrijdag 16 Juni zullen vliegtochten per K.L.M. naar Schouwen en Duiveland worden gemaakt en rondvluchten boven Walcheren. Deze dag is in overleg met het hoofdbestuur als officieel gedeelte van het congres verval len, waarmede het bestuur van V.V.V. alhier' hoopt te bevorderen, dat alle congressisten het geheele programma zullen kunnen me demaken. In ons volgend nummer zullen wij nog na der op de voor Vlissingen zoo belangrijke congresdagen terugkomen. Het tijdschrift „Ons Nederland", officieel orgaan der Algemeene Ned. Vereeniging voor Vreemdelingen-verkeer heeft een Congres nummer uitgegeven, wat tevens een Zeeland nummer is. Er komen daarin verschillende mooie artikelen over onze provincie voor Van den burgemeester onzer gemeente den heer C. A, van Woelderen. bevat het een artikel onder het opschrift „Welkom in Zeeland". Dit artikel nemen wij hier in zijn geheel over De redacteur van „Ons Nederland" doet mij de eer te beurt vallen dit jaar in ons zeer gewaardeerd orgaan de congressisten der A.N.V.V. te Vlissingen het welkom toe te roe pen. Ik doe dit volgaarne en hoop, dat het con gres op 12 tot 15 Juni a.s. voor velen aanlei ding moge zijn Zeeland te bezoeken geen beteren tijd van het jaar kan men uitzoeken voor een bezoek aan ons heerlijk mooie groe ne eiland Walcheren Het is een verheugend feit, dat zich, niet tegenstaande de ongunstige tijdsomstandig heden toch een betrekkelijk groot aantal deelnemers aan het congres heeft opgegeven, het is werkelijk niet te verwonderen, dat wie dit deel van het „eigen land" nog niet kent, de geboden gelegenheid gaarne aangrijpt om onder beproefde leiding het welverzorgde programma van dit A.N.V.V. congres geheel bij te wonen, om zoodoende een uitgezocht deel van het onvolprezen Zeeland te zien en wie Zeeland wel kent, komt er gaarne te rug en weet, dat men er als bezoeker steeds welkom is Toen ik verleden jaar ten congresse te Zwolle onder algemeene instemming der ver gadering voorstelde, dat het volgende congres der A.N.V.V, te Vlissingen zou worden ge houden, werd dadelijk van verschillende zij den geroepen„Varen met de Zeeland op de Schelde Welnu, dank zij de zeer gewaar deerde medewerking van de directie der Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" zullen de congressisten, na afloop van de algemeene vergadering op Dinsdag 13 Juni een interes sante boottocht op de Scheldemonding maken. Er is bij het vaststellen van het programma met nog meer wenscheh rekening gehouden Hoe bekend zijn niet de Zeeuwsche oesters en hoe weinigen kennen het eigenlijke oesterbe- di'ijf. Door het zeer weiwliiend en tegemoet komend optreden van de oesterkweekers zal Woensdagmorgen een bezoek worden gebracht aan de oesterbanken op de Wester-Schelde gevolgd door een kreeftenlunch te Ierseke, waar liefhebbers van geïsoleerde, ongerept gebleven deelen van ons land en volk inte ressante dingen zullen kunnen zien. Daartoe behooren tevens de met groote zorg uitgezochte autotochten op Woensdag en Donderdag over Zuid-Beveland en Walcheren en op Vrijdag over Schouwen, dat daartoe per vliegtuig kan worden bezocht. De zusteraf- deelingen der V.V.V. te Middelburg, Goes en Zierikzee hebben met gulle vriendschap en echt Zeeuwsche gastvrijheid medegewerkt om in dezen hroeilijkeii tijd een interessant pro gramma voo onze gasten vast te stellen. Wie 's namiddags stoffig en warm te Vlis singen terugkeert, kan nog ruimschoots tijd vinden voor een heerlijk verfrisschend zeebad aan het veilige Vlissingsche badstrand. En wie 's avonds de gezelligheid zoekt, zal deze naar hartelust kunnen vinden in Grand Ho tel Britannia, het door de Stoomvaart Maat- schapp Zeeland zoo uitnemend geëxploiteer de groote Vlissingsche badhotel. Naast de bevordering van handel en scheepvaart door nieuwe havenwerken en van de plaatselijke industrieën, is in de laatste jaren de ontwikkeling van de badplaats Vlis singen sterk op den voorgrond getreden. Voor die ontwikkeling is belangstelling en veel be zoek een eerste eisch. Bij het bevorderen van het zeer gewenschte vreemdelingenbezoek, was daartoe steeds een van onze meest be kwame en getrouwe bondgenooten het hoofd bestuur en de directie der A.N.V.V., die zelfs wed? iveren met ons in woord en in geschrift in geestdrift voor ons mooie Zeeuwsche land, wa<t ik hier zeer dankbaar nog eens gaarne vaststel. Wij begroeten het congres der A.N.V.V. als geheel dan ook niet letterlijk als „vreemde lingenverkeer", maar als beproefde trouwe vrienden, die in ons midden terugkeeren en wien wij eenige aangename en opgewekte da gen in Zeeland toewenschen. Moge het a.s. congres der A.N.V.V. vele oude vriendschapsbanden hernieuwen en talrijke nieuwe nuttige relaties scheppen En vóór alles, weest hartelijk welkom te Vlissingen i De Boulevardloop te Vlissingen. De heer N. M. J. Munzert schrijft over den op Zaterdag 15 Juli te houden Boulevard loop te Vlissingen in de „Revue der Sporten" het volgende Het is alweer geruimen tijd geleden dat mij de eer was gegund in dit prettige sportblad van tijd tot tijd een gedeelte met mijn „Mij meringen" te vullen. De tijd vliet, en ande ren namen mijn plaats in en vulden met hun opvattingen De Revue. Ik ware wellicht in mijn rustige rust gebleven, indien niet een vriendelijk briefje mij opwekte een korte opwekking over den bekenden Vlissingschen Boulevard loop in Strengholt's blad te schrijven, Ik doe dit, en doe dit gaarne omdat de Boulevardloop in Vlissingen nu eenmaal een athletiewevenement is en daarbij niettegen staande de groote aantrekkingskracht, dit eene nadeel heeft dat Vlissingen nu eenmaal in Zeeland ligt. Ik bedoel hiermede niet iets kwaads van Zeeland te zeggen, integendeel. De tijd welke ik in mijn leven in Zeeland heb mogen wonen, was een mooie tijd, ik heb er genoten van de gemoedelijkheid van onze fiere Zeeuwen, ik heb er genoten van het wonderbare schoone dat Zeeland biedt. Ik heb er liggen droomen aan het strand van Domburg, ik heb er gewandeld langs den Boulevard te Vlissingen, ik heb genoten van de wonderbare rust in Veere, ik heb genoten van de schoone bouwwerken in Middelburg. Zeeland is een provincie waar elk school gaand menschje naar toe gezonden moest worden, om te leeren hoe mooi de natuur m Nederland is, om te laten zien de krachten van onze voorvaderen, om te laten genieten van al het weldadige dat het Zeeuwsche overstroomd. Neen, daarom spijt het mij niet dat Vlis singen in Zeeland is gelegen, het spijt mij alleen omdat in deze min of meer benarde tijden het voor de athleten soms moeilijk kan zijn de noodige duiten bijeen te krijgen om aan het athletiekevenement, aan den Boule vardloop mede te doen. ik heb echter hoop dat er nog athleten gevonden zullen worden, welke in een of ander verborgen hoekje een briefje hebben zitten waarvoor de Neder- landsche Bank aan toonder tien onvervalsch- te zilveren guldens uitbetaald. Voor dezulken, voor deze gelukkige bezitters, is dit krab beltje geschreven en aan hen geef ik den goeden raad in te schrijven voor den Inter nationalen Boulevardloop, welke op Zaterdag 15 Juli te Vlissingen plaats vindt. Geen athleet, welke zich aan lange afstan den waagt, mag verzuimen eenmaal dezen Loop mede te maken. Eenmaal is voldoende, want ik ben er van overtuigd, dat de man die éénmaal aan den Boulevardloop heeft deelgenomen, nooit meer zal verzuimen zoo lang zijn spieren en zijn duiten het toelaten. Ik zou U nog kunnen vertellen dat de heer C A. van Woelderen, burgemeester van Vlis singen, zélf het startschot zal lossen, ik zou U kunnen vertellen van de tal van mooie prijzen, waaronder een tweetal vrijbiljetten naar Engeland, ik zou U nog veel meer kun nen vertellen, maar dit alles zinkt in het niet bij het gebeuren zélf, den loop langs de eeuwig ruischende zee, met zijn filmische, altijd andere vergezichten, midden door een overweldigend aantal toeschouwers, georga niseerd door talentvolle gastheeren. Werke lijk, lezers, gaat naar Vlissingen op den ko menden 15en Juli, want daar is iets moois te zien en te beleven. Een aanrijding. Op den hoek Walstraat—Nieuwstraat had gisteren een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders. Een hunner kwam daarbij te vallen tegen een juist passeerenden auto van den gemeentelijken reinigingsdienst, waar door hij niet ernstig verwond werd aan hand en knie. De auto reed over zijn rijwiel, dat daardoor geheel werd vernield. De man werd op het politie-bureau verbonden. Een onderzoek wordt door de politie inge steld wie de oorzaak van deze aanrijding is. Wecst voorzichtig met vuur. Hedenmorgen zag een inspecteur van po litie dat het gras aan den Singelweg nabij de Lannoystraat in brand stond. Eenige daar aanwezige werklieden hebben het vuur met schoppen zand en water gedoofd. Het ach teloos wegwerpen van een brandende sigaret, sigaar of lucifer is zeer waarschijnlijk oor zaak van dit brandje. Men zij voorzichtig met vuur in deze droge tijden. P. T. en T. Met ingrng van 1 Juli as. wordt de ad junct-commies A. C. Hamel bij den post-, telegraaf- en telefoondienst te Hulst overge plaatst naar het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Vlissingen. Tot referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie is benoemd de referendaris 2e klasse bij dien dienst Chr. van der Meer te Middelburg (inspectiebureel). MIDDELBURG. Benoeming badmeester. Met ingang van 12 Juni is de heer J. C. Geervliet te Middelburg benoemd tot bad meester en instructeur van het te openen natuurbad „de Duinen" te Soest. Bondsjaarvergadering. Op de te Leeuwarden gehouden jaarverga dering van den Bond van Geref. Meisjesver- eenigingen is besloten de volgende jaarver gadering te Middelburg te houden. MM* mei 'l onmiskenbare gevotel, dat Uw dag alweer zal eindigen met zoo'n aanval van die ellendige hoofdpijn, Nederlandsch Dadelijk een "AKKERTJE" Product en desnoods een uur later nog een! Verrast bemerkt Ge, dat de dag steeds pret tiger wordt en dat het werk beter vlot dan ooit! Neem toch "AKKERTJES" in huis, per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uiisluitendt Volgens recept van Apotheker Dumont GOES. Oliestoken voor centrale verwarming. Van het bijkantoor Goes der N.V. Bataaf- sche Import-Maatschappij ontvingen wij een brochure over oliestoken voor centrale ver warming. Het gemak en de voordeelen van het olie stoken Worden daarin uitvoerig beschreven Ook wordt met oliestoken de zindelijkheid be vorderd en wordt besparing op bergruimte verkregen. De kosten van oliestoken zijn lager dan van gas en electriciteit en het stoken met olie behoeft ook niet duurder uit te komen dan het stoken met vaste brandstof. Wie met deze brochure nader wil kennis maken kan deze aanvragen aan het bijkan-" toor Goes der N.V. Bataafsche Import-Maat schappij. GROEDE. Verdronken. Gisteren waren een drietal jongemannen in een kreek onder de gemeente Groede met een bootje aan het spelevaren. Een hunner, de 22-jarige Van K., zou zich te water be geven en zich door het bootje doen meetrek ken. Onmiddellijk nadat hij zich te water had begeven liet hij evenwel het bootje los en verdween in de diepte. Eenige uren daar na werd zijn lijk opgehaald. SCHOONDIJKE. Loop der bevolking. Over de maand Mei 1933. Ingekomen: w. W. Odink, van Steenbergen E. van Opdurp en gezin, van Groede C. J. Nouwen, van Steenbergen M. 't Jong, van Sluis H. Tammes, van Am sterdam A. M. de Reu, van Groede H. Koens, van AardenburgM. E. L. van Dam me, van LJzendijke H. Clarisse, van Hoek M. S. Verstraete, van Groede J. p. van Hee, van IJzendijke R. de Bruijckere en gezin, van Oostburg; M. C. dé Wilde, van IJzendijkeP. Kindts, van Wieringen P Walter, van Kürtingen (D.) Vertrokken: B. de Zutter en gezin naar Sluis L. C. Aarnouts—Geijssels naar Knocke (B.) S. de Hullu naar Groede A. de Visser naar HoofdplaatM. J. van der Hooft naar GroedeA. S. Robesin naar GostburgL. A. van der Hooft naar Oost- burg A. de Hulster naar IJzendijke. OOSTBURG. Baldadigheid. Baldadige handen hebben Dinsdag een 16- tal eenden, eigendom van den heer H. alhier, doodgeslagen. De politie stelde een onder zoek in. SLUIS. De Zuid- en Noord-Nederlandsche Verbroederingsdag. Wij hebben reeds gemeld, dat de jaarlijk se he Begroetingsdag- of Verbroederingsdag vcor Noord- en Zuid-Nederland te Sluis ge houden wordt op 18 Juni a.s. Voor dezen dag blijkt zoowel in Nederland als in België flin ke belangstelling te bestaan, meldt 't „Dag blad van N.-Brabant". Vooral uit Oost- en West-Vlaanderen wordt een sterk contingent bezoekers verwacht. Thans is het programma verschenen waaruit we zien, dat om half 12 Vlaamsche strijdliederen zullen vertolkt wor den door de zangvereeniging St. Cecilia uit Brugge. Des namiddags om drie uur zal een groote vergadering worden gehouden in het

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1