1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG 7 JUNI EERSTE BLAD O No. 13a 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Co lijn ais minister oan Koloniën. STADS- EN PROVINCIENIEUWS VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cenL Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels fl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi| verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het is een verheugend feit, dat dr. Colijn zelf de portefeuille van Koloniën heeft ge nomen. Dat de heer Colijn een kenner van Indië bij uitnemendheid is, zal geen invloed op deze beslissing hebben uitgeoefend, want de premier heeft in zijn kabinet voldoenden invloed om den minister van koloniën ter zijde te staan in diens zware taak en dezen te leiden in een bepaalde richting. Dat de premier dus de leiding van Koloniën in zijn eigen handen wenscht te houden, wijst o.i. op een veel diepere bedoeling. Wij willen daarnaar niet raden wel willen wij trachten cnze visie op het probleem te geven in de hoop, daarmede den spijker oPs den kop te hebben geslagen. Mochten wij er echter naast zijn, dan zijn de in dit artikel te maken op merkingen o.i. van voldoende belang om ze neer te schrijven. Wanneer de economische wereldconferentie niet lukt en wij zijn daarvan helaas over tuigd dan zal Nederland hebben te over wegen, welke richting de economische poli tiek zal hebben te volgen. Ingrijpende ver anderingen zullen alsdan niet kunnen uitblij ven en dr. Colijn heeft in zijn regeeringsver- klaring daarop reeds zijdelings gezinspeeld. Ook de heer Trip heeft in zijn jaarverslag van de Nederlandsche Bank in deze richting enkele opmerkingen gemaakt. Nederland zal bij een verdaging of een zon der resultaat uit elkander gaan der wereld conferentie, eenigszins den autarchischen weg moeten gaan volgen, zij het ook noodgedwon gen. Wij zullen moeten bestudeeren, hoe wij onze eigen krachten zullen kunnen aanwen den voor het eigen land en bestudeeren, welk surplus er zal overblijven boven de voorzie ning in de eigen behoeften. Dit surplus zal dienen te wordén weggewerkt door het slui ten van wederkeerigheidsverdragen met an dere landen in stede onlogisch vast te houden aan het principe der meestbegunstiging. Om echter tot wederkeerigheidsverdragen te kunnen komen, moet men iets aan te bieden hebben. Nederland heeft een bevolking van ruim acht millioen zielen, die over het alge meen een groote koopkracht hebben. Doch wanneer wij den band met Indië versterken, hetgeen hard noodig is, nu wij hoe langer hoe meer van ons tropenland afdrijven, heb ben wij als inzet de koopkracht van circa 60 millioen Zielen, al is de koopkracht van den doorsnee-inlander zeer gering. "Het aantal echter is groot genoeg om het buitenland zoodanig te imponeeren, dat het zich laat verleiden tot voor ons gunstige handelsver dragen. Om dit te bereiken, dient de band met In dië veel nauwer t° worden aangehaald. Beide gebieden rroeten geleidelijk een gezamenlijke handelspolitiek gaan volgen, waarbij een breede geste niet kan worden gemist. Het is klein om thee uit Indië met een exorbitant recht te belasten, thee, die hoofdzakelijk van ons Indië afkomstig is. Het is klein, er een eigen ouikerpolitiek op na te houden, terwijl Indië een der grootste suikercentra is. Hoe veel verder zouden wij niet komen, wanneer wij een zoodanige regeling konden maken, waarbij wij ons suikertekort door Java-suiker lieten vullen, waartegenover faciliteiten zou den hunnen staan ten opzichte van bijv. onze textiel, onzen boter en onze kaas. Dr. Colijn is c man, die in deze krachtig zou kunnen optreden. Een deel van ons sur plus zou zijn weg naar Indië kunnen vinden, wanneer wij onze portie uit Indië zouden willen betrekken. Trouwens Indië en Neder land kunnen een practischen band vormen. Duitsch-and bijv. is, wat koloniale producten betreft, op andere landen aangewezen. Wan neer wij Du'tschland aan koloniale producten kunnen helpen, daartegenover machineriën etc. var. haar koopen, zoowel voor Nederland als voor Indië, dan zou Berlijn ongetwijfeld mild zijn ten opzichte van onze agrarische producten. Met Engeland is de situatie eenigszins anders. Daarbij kan Indië geen groote rol spelen, omdat de Dominions óf zelf koloniale producten voortbrengen óf goedkoop agrarische artikelen exporteeren. Men denke in dit verband aan boter, vleesch uit Australië, tarwe uit Australian Canada, wol uit Zuid-Afrika. Doch cck met Amerika is in dit opzicht veel te doen. Vooral wanneer Engeland en Amerika in een scherpen handelsoorlog zul len woeden gewikkeld, wat bij een mislukken van de wereloonferentie bijna niet kan uit blijven. De symptomen van dien strijd zien wij al in de waarde-daling van dollar en pondwanneer deze heftiger wordt, dan is Amerika voor thee en rubber nagenoeg op on ze Koloniën aangewezen. Hoe eerder dr. Colijn onze handelspolitiek gaat herzien en hoe krachtiger de huidige minister van Koloniën de econamische ban den met Tropisch Nederland aanhaalt, hoe eerder wij over het doode punt zullen heen komen. Overzicht vervoer-totaal op de Zeeland-lijn over de maand Mei. In 1932 147 passagiers. In 1933 182 passagners (betalende passa giers hierbij niet gerekend het aantal met extra machines vervoerd). Deze vooruitgang is voornamelijk waar te nemen op het traject Rotterdam—Vlissingen zooals uit de volgende cijfers blijkt waarop de op dit traject toegepaste tariefs verlaging zeker van invloed is geweest, Rotterdam- Rotterdam- Haamstede- Haamstede Vlissingen Vlissingen 1932 38 17 22 1933 35 39 17 Haamstede- Vlissingen- Viissingen- Rotterdam Rotterdam Haamstede 1932 40 19 12 1933 36 44 11 terwijl het vervoer tusschen Rotterdam en Haamstede eenigen achteruitgang vertoont, welke echter zijn oorzaak vindt in het feit, dat verleden jaar de Pinksterdagen in Mei vielen. Behalve het bovenstaande aantal reizigers, hetwelk met., de geregelde dienstmachine ver voerd werd, moesten in deze maand reeds een paar malen extra machines irgezet worden, waarmede gezamenlijk 25 passagiers vervoerd werden, zoodat het totaal aantal betalende passagiers in Mei 207 bedraagt. Ondanks den vooruitgang in het vervoer, zijn de inkomsten nog beneden het beraamde gebleven, hetgeen geweten moet worden aan het slechte weer in de eerste dagen van Mei en aan de lagere bezetting op den ochtend dienst vanuit en len avonddienst naar Vlis singen, in het bijzonder op het traject Vlis singen—Haamstede v.v., hetgeen onderstaan de cijfers aantoonen h O 73 44 Rotterdam A Haamstede I O S H 32 48 80 56 43 13 j Haamstede V Vlissingen 14 42 Teneinde te voorkomen, dat de lagere be zetting op het traject Haamstede—Vlissingen den totalen bezettingsgraad van de Zeelandlijn beïnvloedt, zal b jzondere aandacht aan de acquisitie en propaganda voor dit traject be steed moeten worden, en wel speciaal voor de reis VlissingenHaamstede (van Vlissingen) en terug (van Haamstede). Als gebruikers liiervan zullen in aanmer king komen, personen welke om zakelijke re denen vanuit hun standplaats Walcheren) Schouwen-Duiveland moeten bezoeken, en voor toeristen en hotelgasten, welke dit eiland met haar vele historische overblijfselen, willen bezichtigen. Als een gunstig teeken mag worden aan gemerkt, dat reeds meer.dan 20 passagiers van of naar Amsterdam van de Zeeland-lijn en den daarop aansluiting gevenden pendel dienst Amsterdam—Rotterdam v.v. gebruik maakten. Zelfs werd door een passagier van uit Vlissingen gebruik gemaakt van de aan sluiting in Rotterdam op de luchtverbinding naar en van Genève voor een rctourreis. Tram vervoer gedurende de Pinksterdagen Gedurende de Pinksterdagen werden met do electrische tram vervoerd Zondag 4479, Maandag 3721 en Dinsdag 5831 passagiers totaal 19.031. Het vorig jaar werden vervoerd resp. 5289, 10.033 en 8643, totaal 23.965 passagiers. In 1931 werden totaal vervoerd 27.891 en in 1930 32.303 passagiers. Scheldebeker-zwemwedstrijd. Schreven we eenige dagen geleden, dat ge tracht zou worden bij den a.s. Scheldebeker- zwemwedstrijd op Zaterdag 8 Juli weer de beschikking te hebben over een der comfor tabele ferry-booten, thans kunnen we mede- deelen, a*t het comité daarin, dank zij de welwillendheid van de betrokken autoritei ten, geslaagd is. Maar.de tijden zijn verre van rooskleurig. En om het geld draait de gansche wereld. He comité moet een garan tie-som storten plus een deel van de meer dere ontvangsten. Het is dus niet alles winst, wat uit deze bijzondere, niet genoeg te ap- procieeren schikking voortvloeit. Eerst moet een flink bedrag ontvangen zijn en dan ko men pas de baten. Dat wil zeggen voor het comité. Want voor de passagiers is alles winsteen heerlijk watertochtje, een prach tig panorama van de Schelde, de Walcher- sche- en de Zeeuwsch-Vlaamsche kust met achterland, een gemakkelijk volgen van den wedstrijd, getuige zijn van start en finish. En dat alles voorde som van vijftig cent (kinderen beneden 12 jaar, vijf en twintig cent). Wil men bovendien nog een kans op een aardig prijsje Welnu voor - zestig cent totaal heeft men een bewijs van toegang voor de ferry-boot benevens een lot in de uit 2000 loten bestaande loterij, waarvan een lot al léén reeds een kwartje kost. Men ziet, het comité ho -t ook rekening met de tijdsom standigheden. De prijzen zijn aan den lagen kant gehouden. Als de toeloop nu maar flink is maken vele kleintjes nog één groote. De adressen, waar de loten enz. verkrijgbaar worden gesteld, zullen eerstdaags nader be kend gemaakt worden. Voorts vestigen wij nog de aandacht op een in dit blad voorkomende advertentie, waarin gratis huisvesting voor één nacht etc. voor de deelnemers (deelneemsters) wordt gevraagd Het secretariaat, Singelweg 135, zal gaarne toezeggingen in ontvangst nemen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Tweede Pinksterdag werden aan het strand te Ter Heijde groote reddingsdemonstraties gehouden ter gelegenheid. van den georga- niseerden brigadedag. Wij brengen daarvan enkele opnamen. Begrafenis van den Zuid- Afrikaanschen gezant te 's-Gravenhage. Het 60-jarig bestaan van het Kon, Ned. Aardrijkskundig Genootschap te Amsterdam. Afscheidscollege van prof. dr. Salverda de Grave in de ,Amsterdamsche Universiteit. Vertrek van het hospitaal-kerkschip „de Hoop". De feesten te Gemert ter gelegen heid van het 625-jarig bestaan van het schuttersgilde „St. Gregorius". De sluiting van de Blauwe Week te 's-Gravenhage. De V.N.O. op excursie. Het was Zaterdag jl. voor vele cursisten van de Vereeniging voor Voortgezet Nijver heidsonderwijs Middelburg-Vlissingen weer een belangrijke dag. Reeds vroeg ging het per touring-car via Breskens naar Gent: Door de afdeeling werk tuigbouw en electrotechniek werd hier een bezoek gebracht aan de werkplaatsen enz. van de Société d'Electricité et de Mécanique Procédés ThomsonHoustin Carels, terwijl de afdeeling bouwkunde een rondwandeling door de stad maakte. Gent met zijn prachtige bouwwerken is voorwaar een pracht studieterrein. Daarna werd de tocht vervolgd en gereden naar Waesmunster. Niet alleen voor de waterbouwkundigen, doch ook voor de andere deelnemers was het interessant de groote waterbouwkundige wer ken in oogenschouw te nemen, welke hier worden uitgevoerd tot rechtstrekking van het riviertje de Dyrne. De tocht van hier naar Antwerpen was niet minder van belang, omdat men hier eenig idee krijgt van de werken welke noodig zijn tot uitbreiding van Antwerpen aan de over zijde vai> de Schelde. Na de gemeenschappelijke lunch was wel het glanspunt van den dag aan de beurt, nl. het bezoek aan den tunnel voor wegenver- keer, onder de Schelde. Indrukwekkend was het voor de cursisten de geweldige werken die hi ervoor noodig zijn geweest in oogenschouw te nemen. Deze tun.iel welke zijn voltooiing nadert en plm. 2000 M. lang is, werd geheel doorgewan deld onder leiding van eenige ingenieurs. Te vens werden hier bezichtigd de gebouwen en de werktuigen welke benoodigd zijn voor de aan- en afvoer \an lucht. Tot slot stond op het programma voor de afdeeling waterbouwkunde een rondvaart door de havens en voor de werktuigkundigen en de electrotechnikers een bezoek aan de grootste electrische centrale van België te Schelle bij Hoboken. Plouvier's Schoenliandel. Met de „Staatscourant" no. 108 zijn ver zonden afdrukken van de akten betreffende Plouvier's Schoenhandel N.V. te Vlissingen. KOUDEKERKE. Gemeenteraad. Hedenmorgen te 10 uur hield 'de gemeen teraad een vergadering, onder voorzitter schap van den heer A. Bakker. Namens de leerlingen van de Geref. en Kerv. scholen was een dankbetuiging ingeko men voor de ontvangen verrassingen bij het vierde eeuwfeest van Prins Willem van Oranje. De goedkeuring der begrooting is doorGed. Staten verdaagd tot 1 Juli. De pensioengrondslag voor dr. Drijber wordt vastgesteld op f600 en voor G. van de Veorde, agent arbeidsbemiddeling, op 75. Ingekomen is een verzoek van het centraal archief en inlichtingsbureau Maatschappelijk Hulpbetoon te Amsterdam om lid te worden tegen een contributie van 5 per jaar ter vrijwaring der bevolking voor fraude ten op zichte van geldinzamelingen, enz. De heeren Loriër en De Rijke bestrijden den postde heer Sanderse wijst op het nut daarvan. Na verdediging door den voorzitter werd het verzoek aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. De anti-rev. stemden tegen. Bij het voorstel om het presentiegeld der ïaadsleden te brengen van 2.50 op f 2, vond dit bespreking bij de heeren Lorier, De Rijke, De Kroo, Moens en Sanderse," waarbij het ging over meer vergaderen, daar 6 ver gaderingen met zulke groote agenda's niet goed te verwerken zijn Eenstemmig was men vcor 3 of 10 vergaderingen. Een voorstel— Sanderse om het totaal der presentiegelden over het geheele jaar te verdeelen onder de leden naar gelang zij present zijn geweest, werd aangenomen. De hulpovereenkomst bij brand werd goed gekeurd. Op voorstel van den heer Moens zal de voorzitter met Middelburg in overleg tre den om te verzoeken eens een oefening in Kcudekerke te houden, om daar den toestand te kunnen opnemen. Bij het punt comptabiliteit zegt de heer Lorier, dat net onmogelijk is voor een lid om dit te controleeren. De heer De Kroo wijst er eveneens op en op het groote bedrag waarom het hier gaat. De raad is onvoldoende inge licht en de tijd om alles te onderzoeken is onvoldoende. De heer Sanderse zegt, dat de- anti-rev. fiactie hier de schuld van is voor een groot deel, door de posten te krap te ramen, waar door steeds wijzigingen voorkomen. Na verdediging door den voorzitter wordt de post goedgekeurd en de vergadering ge schorst tot 1.30 uur. Ringrijderij. De ringrijderij was druk bezocht, voorna melijk in den morgen, waarbij van 1012 uur het fanfarecorps „Voorwaarts" een con cert gaf. Een film is an het geheel genomen. De uitslag is als volgtle pr. J. Reijnierse met 16 punten 2e pr. J. Koole met 12 p. 3e pr. J .de Pagter met 11 p.4e pr. J. S. Reijnierse met 10 p.5e pr. C. Koole met 9 p.6e pr. A. de Lange met 9 p.7e pr. A. Kluijfhout met 9 p.8e pr. Joh. Stroo met 9 p.9e pr. W, Roelse met 8 p.10e pr. M. Brasser met 8 p.lie pr. W .de Potter met 8 p.12e pr. W. Koole met 8 p.13e pr. A. Melis met 7 p.14e pr. Jan Brasser met 7 p.; 15e pr. A. Provoost met 7 p.16e pr. Janus Brasser met 6 p.17e pr. P. Wielemaker met 6 p.18e pr. J. Harthoorn met 6 p.19e pr. J. de Potter met 5 p.20e pr. C. Bosschaart met 5 p.21e pr. P. Brasser met 5 p.22e pr. J. Franse met 5 p.23e pr. A. Brasser met 4 p.24e pr. A. Verhage met 4 p.25e pr. F. Brasser met 4 p.26e pr. A. Reijnierse met 4 p.27e pr. J. Cijvat met 4 p.28e pr. A. Janse met 3 p.29e pr. J. Wielemaker met 3 p.30e pr. A. Abrahamse met 3 p.31e pr. J. Kluijfhout met 2 p.32e pr. C. de Wijze met 2 p.33e pr. C. Wielemaker met 2 p. 34e pr. A .de Potter met 1 p. De wisselbekei van den burgemeester van Koudekerke werd met 4 van de 6 ringen ge wonnen door J. Koole Jz., het wisselstuk van H. P. Baron van der Bosch tot Verwolde werd gewonnen met 3 van de 6 ringen door C. Koole Jz. Medaille van den heer Dert, Vlissingen, met 2 van de 2 ringen door J. Reijnierse Pz„ de potlepel met 2 van de 2 ringen door C. Wielemaker. OOSTBURG. Wandeltocht. Voor den op gisteren uitgeschreven 40 K.M wandeltochf waren 45 aanmeldingen even wel verschenen -r slechts een 35-tal op het punt van vertrek. Van deze waren er drie uitgevallen, waaraan het zeer warme weer wel niet v-eemd geweest zal zijn. Om 9 uur vertrokken, kwam nr. 1, de 13-jarige M.. te 3.45 uur binnen. De eerste groep kwam om 4.03 uur, de tweede groep om 4.12 uur, de vierde groep om 4.20 uur en de laaoste twee om 4.30 uur. Aan de deelnemers, die deze tocht voor het eerst lieper, werd een medaille uitgereikt terwijl een beker geschonken werd aan de H.B.S.-groep. Onder de deelnemers was een 3-tal meisjes, van welke er slechts één eten geheelen tocht volbracht.. Daar kan men mee kijken Voor vele weggebruikers is dat 'n nieuwtje. Die maken er namelijk een gewoonte van omniet uit te kijken. SCHOONDIIKE. Een auto-ongeluk. Op den rijksweg van Schoondijke naar Cesfcburg is Zaterdagmiddag een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De heer H. uit Aar denburg, besturende de auto van den heer B. uit die plaats, reed in de richting Oosr- burg en hield, wat de sporen op den weg uit wezen, links. Eensklaps kwam uit een zijweg de auto, bestuurd door den heer Van H. uit Schoondijke, die de richting van deze plaats insloeg. Eerstgenoemde bestuurder gooide di rect het stuur om evenwel vloog de auto tegen een naast de tramrails staanden tele graafpaal. De bestuurder kwam er zondc-r einstige wonden afhij was alleen aan he; 'hoofd licht gewond. De auto wérd zwaar be schadigd. De politie was direct ter plaatse en onder haar leiding werden eenige foto's van den auto genomen. De tram uit Bres kens, die omtrent dit uur aldaar passeeren ruoet, had daardoor eenige vertraging. CADZAND. Gemeenteraad. De gemeenteraad heeft in beginsel besloten' tot het bouwen van een brandvrije bergplaats voor het gemeente-archief aan het gymnas tieklokaal der openbare lagere schoolhet gemeentehuis biedt voor kluisbouw geen ge legenheid. Na uitvoerige bespreking werd met 4 tegen 2 stemmen besloten toe te treden tot het centraal agentschap der arbeidsbemiddeling voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, onder voorwaarde, dat de kosten hiervan niet hoo- gei zullen loopen dan é/2 cent per inwoner. Naar aanleiding van een daaromtient ge dane vraag zal bij de directie van het Sint Anthoniusgesticht te Oostburg geïnformeerd worden, wanneer verwacht mag worden, dat de barak voor lijders aan besmettelijke ziek ten (voor het gebruik waarvan de gemeente met genoemde directie reeds langer dan een jaar in beginsel een overeenkomst heeft aangegaan) voltooid zal zijn. AXEL. Een droevig ongeluk. Een 3-jarig knaapje te Axel wist, toen de moeder even afwezig was, een flesch met azijn-extract te bemachtigen, waaruit het kind eenige teugen nam. Het kind is aan de gevolgen overleden. TERNEUZEN Verdronken. Gisterenmiddag is te Ter Neuzen het 6- jarig dochtertje van den heer A. H. spelen derwijze te water geraakt en jammerlijk ver dronken. Het kind was om ca. 2 uur met een fiets van huis gereden. Toen echter het meisje rond 4 uur nog niet thuis was, zijn de ouders ongerust geworden, en hebben de politie van een en ander in kennis gesteld. Deze is toen op onderzoek uitgegaan en ontdekte een fiets langs het kanaal nabij de trambrug aan de Oostsluis. Er werd toen ook direct het ergste gedacht. Men is toen gaan dreggen. Rond 6 uur werd het kind gevon den. Er werd nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch dit mocht helaas niet meer baten. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1