25 DINSDAG 6 JUNI 500 EERSTE BLAD No. 131 71e Jaargang 1933 Uitgave: firma f. VAH OE VELDE h., Waistraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 16. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd cp Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- m PROVINCIENIEUWS f. ©ofdpsjnen m VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bi] abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. iedere regef meer 10 ct.(max. 10regels). Bij3-maal plaatsing van 1 öregels tl..alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi| verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Dc mooie Pinksterdagen. De Pinksterdagen van 1933 zullen lang in de herinnering blijven voortleven als dagen van ongekend prachtig zomerweer. Hoewel wij nog enkele weken van den zomer verwij derd zijn, hebben wij de laatste dagen kun nen genieten van het heerlijkste zomerweer. De zon stond van den vroegen morgen tot deli laten avond aan den hemel en geen wolkje was te bespeuren. Een heerlijk lucht windje bracht eenige afkoeling, zoodat wij met volle recht mogen zeggen dat wij gedu rende de geheele Pinksteren ideaal weer heb ben gehad. Er was ook geen sprake van at mosferische storingen, welke anders in den vroegen zomer met eenige hitte spoedig op to eden. Het weer bleef voortdurend helder. Dat van dit heerlijk weer door duizenden en duizenden met volle teugen is genoten, spreekt vanzelf. Aan strand en duinen was het recht gezel lig en zeer vele personen he' ben reeds een verfrisschend bad genomen, terwijl weer an deren dé voorkeur gaven aan een zonnebad. De vervoermiddelen hebben ook van dit mooie weer geprofiteerd, want deze hebben, vooral den tweeden Pinksterdag, een druk vervoer gehad. Ook uit België waren reeds veel plezier- reizigers naar onze gemeente gekomen. Zondag arriveerde de „Zeeland" uit Ant werpen met 475 passagiers en de „Mercator" met 50 passagiers, terwijl op den tweeden Pinksterdag deze booten reap. 275 en 50 pas sagiers naar hier overbrachten. Per auto hebben eveneens vele Belgen een uitstapje naar Vlissingen gemaakt, terwijl ook uit verschillende deelen van Zeeland en uit Noord-Brabant vele auto's werden opge merkt. Er waren reeds zeer veel vreemdelingen naar Walcheren gekomen, die de Pinkster dagen op -ons mooie eiland hebben doorge bracht. In Grand Hotel Britannia was d? diukte buitengewoon groot. De reclame die gemaakt is om vooral Vlissingen te bezoe ken. heeft uitstekend effect gesorteerd. Van Vrijdag tot en met gisterenavond was het hotel overvol met gasten, zoodat zelfs zeer velen geen plaats konden krijgen. Ook op het terras van het restaurant was de drukte bui tengewoon groot. Alles bijeengenomen is zoo'n Pinksteren nog niet meegemaakt. Het seizoen is dus wel gunstig geopend, en de gasten, die hier vertoefd hebben, waren allen vol lof over hun verblijf te Vlissingen. Deze gasten werken natuurlijk mede om ook gedurende het hoog-seizoen een druk bezoek te helpen bevorderen. Als wij nu wat mooi zomerweer krijgen, mogen wij wel vertrouwen dat onze badplaats zich ook dit jaar in toenemende belangstel ling zal mogen verhoogen. Het krachtig en voortdurend werken van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer werpt dus wel rijpe vruchten af. Toch ondervindt deze vereeniging nog niet den steun waarop zij ten volle recht heeft. Nu men zulke tastbare resultaten voor oogen ziet, mogen wij nog wel eens aandrin gen om de V.V.V. den steun te verleenen, waarop zij het volste recht heeft. Daarom herhalen wij nog eens de opwek king Wordt lid van V.V.V. K. L. M. rondvluchten. Wij hebben reeds gemeld dat ter gelegen heid van de opening n het café-restaurant op het vliegveld Vlissingen een tentoonstelling zal worden gehouden van 8 tot 15 Juni. Deze tentoonstelling is te bezichtigen in de hangar. Op Vrijdag 9, Zaterdag 10 en Zondag 11 Juni zal gelegenheid bestaan tot het maken van rondvluchten. De prijs van deze rondvluchten is verlaagd van 6 op 5 per persoon. Onderscheidingen toegekend. Zaterdagmiddag had op het bureau van politie plechtigheid plaatr. Onze lezers zullen zich herinneren, dat op 8 April jl. de heer J. H. Craemers, alhier wonende, een 14-jarigen jongen bij de Mari nehaven uit het water had gered en wel met gevaar voor eigen leven. Daarbij was hulp verleend door den heer C. J. Weeland, die hem een reddingsgordej toewierp. Craemers was door den stroom weggedreven en zeer vermoeid. Hij zou na een harden strijd den knaap dan ook los hebben moeten laten, in dien Weeland hem niet tijdig een gordel had toegeworpen. Het kordate optreden van deze twee flinke mannen verdiende ongetwijfeld in het oog van den commissaris van politie en dr. Sta- verman, correspondent van de Maatschappij tot het Redden van Drenkelingen, een beloo ning, waarom dan ook na een nauwkeurig en uitgebreid ingesteld onderzoek door de poli tie, beide mannen voor een belooning werden voorgedragen. De hoogste onderscheiding, welke iemand te beurt kan vallen, nl. een gouden medaille of 75 gulden belooning met bijbehoorend ge tuigschrift, is Craemers dan ook toegekend geworden, terwijl Weeland een som van 20 gulden wegens zijn verstandig en doortastend optreden, immers beide personen hadden den drenkeling, die bewusteloos aan wal kwam, door kunstmatige ademhaling tot het leven teruggeroepen, werd ter hand gesteld. In tegenwoordigheid van den drenkeling met zijn vader en dr. P. de Mooy, medisch adviseur der Reddingsbrigade, zoomede eeni ge polifcie-ambtenaren, memoreerde de com missaris van politie voorafgaande gebeurte nis, waarbij hij het kordate optreden van genoemde mannen prees. Aangenaam was het hem, dat op eenigszins plechtige wijze deze belooningen aan het commissariaat van politie werden uitgereikt. De commissaris merkte nog op, van hoeveel nut de bekende kastjes met gordels van de Reddingsbrigade waren. Hij was er va'n overtuigd, dat de twee flinke mannen, die hier voor hem stonden, niet zullen dulden dat zij, bij het plegen van baldadigheid aan deze kastjes, hetgeen he laas nog vaak voorkomt, dit ongestraft zul len toelaten. Met woorden, getuigende van groote waardeering voor de redders, gaf de commissaris het woord aan dr. Staverman. Deze stelde het zeer op prijs op het politie bureau in de gelegenheid te mogen worden gesteld, bovenvermelde belooningen uit te reiken. Mede door de nauwe samenwerking tusschen de politie en hem als correspon dent van de Maatschappij tot het Redden van Drenkelingen en als gevolg daarvan het nauwkeurig en buitengewoon goed opgesteld politie-rapport, kon zulk een hooge onder scheiding Craemers toegekend worden. Volgaarne onderstreepte hij de woorden van hulde, door den commissaris van politie gebracht aan dit moedige tweetal. Craemers heeft door het leven te redden van een an- cer, met gevaar voor eigen leven een taak verricht, welke met gulden letters geschreven dient te worden in het boek der humaniteit. Een daad zooals deze, mag voldoening voor eigen persoon geven, de morcele waarde !s volgens dr. Staverman niet te bepalen. Hij, die zijn leven in de waagschaal stelt voor dat van anderen, heeft het hoogste bereikt. Met afkomst, stand, ontwikkeling, maat schappelijke positie, heeft zulks niets te ma ken. Hier bepaalt men alleen de waarde van den menseh. En zeker, het menschdom mag na het lezen van deze gebeurtenis het voor val vergeten, voor den redder zelve blijft in nerlijk zijn opofferende daad bestaan tot aan zijn dood. De herinnering daaraan zal hem ongetwijfeld behoeden voor daden welke laag of verkeerd zijn. Daarna reikte dr. Staverman de beloonin gen, waarbij het diploma in een keurige lijst was geplaatst, aan Craemers en Weeland uit. Beiden dankten hartelijk daarvoor. Zang-Concours Zeeuwsclien Zangersbond „Zang Veredelt". Britannia. In ons blad van 1 Mei jl. hebben wij er reeds met een enkel woord op gewezen, dat het jaarlijks door bovengenoemden bond uit geschreven wordende concours, deze maal in onze Scheldestad zal worden gehouden en wel op Zaterdag 10 Juni a.s. in de mooie kurzaal van ons fraaie Britannia-hotel. De bij den bond aangesloten zangvereenigingen treden om beurt als gastvrouwe bij deze muziek feesten op en zoo zal thans onze stadgenoöte, de gemengde zangvereeniging „Door Oefe ning Vereenigd", directeur de heer J. F. J. Machgeels, de honneurs waarnemen. Voor waar een eervolle, doch lang niet gemakkelij ke taak. Er komen uit verschillende plaatsen in onze provincie (St. Maartensdijk, Kats, Goes, Burgh, Hoek, Haamstede, _'s Heer-Abtskerke, 'sHeer Arendskerke, Kruiningen, Ierseke, Borsselen, Schore, Sluiskil, Wissekerke, Kloe- tinge, Wilhelminadorp, Axel) een 700 a 800 zangers en zangeressen. De meeste vereeni- gingen tellen 30 a 40 leden, Ierseke en Axel zelfs 70 leden, terwijl twee kinderkoren (een uit Ierseke, groot JO stemmen en een uit onze stad onder leiding van den heer J. F. J. Machgeels) het festijn zullen opluisteren, daar zjj buiten mededinging zijn. Wanneer men zulke cijfers hoort, dan zal men begrij pen, dat er aan de voorbereiding en de or ganisatie van zoo'n zang wedstrijd heel wat vast zit. En zooals het in de meeste gevallen isgeld speelt een hoofdrol, vooral in dezen crisistijd. Gelukkig heeft het 't energieke bestuur van „D.O.V." niet aan de noodige medewerking ontbroken om aan de financieele zijde van het vraagstuk het hoofd te kunnen bieden. Want een* vraagstuk was het voor deze ver eeniging, welke niet kapitaalkrachtig is, en nog nooit voor de uitwerking van een derge- - lijk probleem was gesteld. Doch zooals gezegd de hulp en de steun waren er. Ons gemeente bestuur had een open oog voor dit stads- en kunstbelang en gaf toestemming voor een verloting, welke een flink batigsaldo af wierp. De Nieuwe Nederl. Bond van Koffie huishouders en Slijters, de middenstandsver- eeniging „Gemeenschappelijk Belang" gaven een bijdrage. De directeur van „Britannia", de heer B..van Dijk Soerewijn,, handhaafde zijn bekende welwillendheid. De mandoline-ver- eeniging „T.O.V.I'.D.O.", directeur de heer M. P. Ventevogel, was bereid in de pauze van het concours te concerteeren, de harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geysen, verzette haar Boulevard-concert op den concoursdag. Doch ook het zbo gewenschte cachet ont breekt niet. Onze voortvarende, in alles me delevende burgemeester van Woelderen toon de wederom zijn bereidwellgiheid door het voorzitterschap van een eere-comité te aan vaarden, waarin voorts zitting hebben wet houder Edelman en de bestuursleden van V.V.V., de heeren H. J. M. van Raalte en A. Mets. Blijkt hieruit reeds voldoende de lof felijke samenwerking tusschen Vlissing's eer sten burger, de vereeniging1 voor vreemdelin genverkeer en de recipieerende vereeniging, de hulpvaardigheid reikte verder. Immers de heer Van Woelderen schonk een verguld zil veren medaille, (Je V.V.V. een zilveren evenals het bestuur van den Zangersbond. Ook de Kon. Stoomv. Mij. „Zeeland'' liet zich niet onbetuigd en offreerde een zilveren lauwer krans, terwijl de heer C. M. van Diemen te Dordrecht een distinctief aanbood. Uit den aard der zaak zijn deze tropeeën voor de prijswinnende vereenigingeii' bestemd, doch alle gezelschappen ontvangen een herinne- ïïngsmecLaille van ds zangvereeniging „D.O. V.". Men ziet, het is voor elkaar. Maar we zijn er nog niet. Om 12 uur worden de besturen door het gemeentebestuur officieel ten stadhuize ont vangen. Daarna wordt voor het raadhuis een stoet geformeerd en voorafgegaan door de harmonie „Ons Genoegen", directeur de lieer C. G. Govaarts, welke alzoo ook al haar me dewerking verleent, marcheeren de aan het concours deelnemende vereenigingen naar het Grand Hotel „Britannia", alwaar onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer C. Flipse, gezamenlijk het Bondslied van diens welbekenden zoon Eduard, den directeur van het Rotterd. Philharm. Orkert, zal worden uitgevoerd op het terras van deze inrichting. Vervolgens neemt de zangwedstrijd een aan vang. Met een paiize van een half uur duurt het zangconcours van 1 tot 6 uuv. waarna dë prijzen worden uitgereikt. Volgens het alge meen programma vangt om 7 uur een groot feestbal aan. De 18 deelnemende vereenigingen zingen in verschillende afdeelingen. De 3e af deeling be gint en wordt vervolgd met de 2e, de le, de afdeeling uitmuntendheid, terwijl de eere-af- deeling den sluitsteen legt. Behalve een ver plicht nummer, dat voor alle koren in een zelfde afdeeling geplaatst hetzelfde is, zingen alle vereenigingen een vrij nummer. Door de klasse-indeeling zijn de uit te voeren liederen van een stijgenden moeilijkheidsgraad. De zangvereeniging „D.O.V." komt uit in de afdeeling uitmuntendheid met als verplicht lied „De Wilgen" van J. P. J. Wierts (woor den van Adama van Scheltema) en als vrij nummer „Den Uil", een Oud-Vlaamsch Volks lied, voor vierstemmig koor bewerkt door Al- phons Diepenbrock (1862—1921). De jury be staat uit de heeren H. van Nieuwenhoven (Breda) en P. Kallenbach Cs Hertogenbosch). Deze musici, de eerste is pianist en directeur van verschillende instellingen op muziek gebied, de tweede o.a. organist-directeur aan de kathedraal van St. Jan en directeur van de stedelijke muziekschool, beoordeelden „D.O. V." in 1927, toen zij nog in de derde afdee ling zong aldus: „Een koor met toekomst, onder muzikale leiding". Deze uitspraak heb ben koor en dirigent niet beschaamd. Immers in 1932 ging de vereeniging met een „Bravo" van de jury over naar de afdeeling uitmun tendheid. Moge dit haar culminatiepunt niet zijn, doch moge het a.s. concours haar nieuwe lauweren doen oogsten. In 'de verslagen van de onderscheidene con coursen lazen we van versierde en vlag-ge- tooide dorpen. Laat, nu Vlissingen eens niet echter bleven en aan dit zangersfeest luister bijzetten door de vlaggen uit te ste ken. Een dundoek is toch het symbool van eenheid. En zang en muziek beoogen die een heid. Muziek is harmonie. Muziek is zelfs de eenige internationale taal. Welaan dan gij muzikale Vlissingers, getuigt van die een heid En vlagtGe bewijst er tevens mede, dat onze De Ruyterstad een dergelijk con cours, dat kunst, verkeer en welvaart bevor dert, alleszins apprecieert. Besluiten we met een woord van erkente lijkheid en waardeering aan het adres van het wakkere bestuur van „D.O.V.", dat ons niet alleen een bij zonderen dag op muzikaal gebied bezorgt, doch naast de edele zang kunst de belangen van de stad zijner inwo ning op navolgenswaardige wijze dient. O. Helmbrand. Op den eersten Pinksterdag werd de politie alhier gealarmeerd voor een brand in de tweede duinen. Ter plaatse gekomen consta teerde de politie dat de brand woedde onder de gemeente Koudekerke. Plm. 80 M2. helm is verbrand. Deze brand is gebluscht door een man, die met het toezicht aldaar is belast, geassisteerd door burgers. Aangehouden. Een dame verlpor gisteren in een taxi haar bandtasch met geld. Later ontving zij deze tasch terug, maar was een bankbiljet daar uit verdwenen. Als verdacht zich hieraan te hebben schuldig gemaakt is een vrouw gearresteerd, die na het verlaten van eerst genoemde dame van de taxi had gebruik ge maakt. Zij is naar het bureau van politie overgebracht. Vechtpartij. Den eersten Pinksterdag, des middags, zijn twee matrozen uit een café, waar zij de orde verstoorden, verwijderd en naar het bureau van politie gebracht. Aldaar gaf een dezer aangehoudenen, die onder drankinvloed verkeerde, een der politie-beambten een slag in het gelaat. De man is daarop in ar rest gesteld en proces-verbaal wegens mis handeling tege£ hem opgemaakt geworden. In den afgeloopen nacht ontstond een vechtpartij op den Nieuwendijk, waarbij een der vechtlustigen bloedend in het gelaat werd verwond. MIDDELBURG. Een begin van brand. Zondagmorgen is een begin van brand ontdekt in een schuurtje achter in den tuin van een leegstaand pand aan de Singelstraat, vermoedelijk ten gevolge van het wegwerpen van iets dat brandde. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar behoefde «geen dienst meer te doen, omdat de politie het vuur reeds met een minimax meester was. Het schuurtje staat in de omgeving van pakhuizen aan de Verve rijstraat en bestond er dus gevaar voor deze panden. KOUDEKERKE. Strandtenten. Door den Christelijken Besturenbond te Vlissingen is in een adres aan den gemeen teraad van Koudekerke verzocht, in verband met de door Burg. en Weth. voorgestelde heffing voor het plaatsen van tenten op het strand, de werkloozen, welke in grooten ge tale in het seizoen van het strand in de ge meente Koudekerke gebruik maken, hiervan vrij te stellen of voor hen, tegen een gering bedrag, weekkaarten, geldend van Maandag tot Zaterdag, beschikbaar te stellen, zulks op vertoon van hun stempelkaart. GOES. Ring' Zeeland Christ, zangvereenigingen. Gisteren tweeden Pinksterdag werd in den tuin van het Schuttershof een zan gersfeest voor kinderkoren gehouden, uitr gaande van den Ring Zeeland van Christ. Zangvereenigingen. De belangstelling van het publiek was daarvoor gering. Nadat de voorzitter, de heer Te Gussinklo. van Wissekerke, met gebed en een inleidend woord had geopend, zongen achtereenvol gens de kinderkoren „Zangvogeltjes" te Wis sekerke, „de Kleine Lofstem" te Kamper land, „Zangvogeltjes" te Wolfaartsdijk, „Ex celsior" te Kruiningen, „Lentekoor" te Bie- selinge en „Der Kinderen Lied" te Heinkens- zand elk twee maal twee liederen. Het was geen concours. Daarom werden geen punten toegekend. Het was echter dui delijk merkbaar dat sinds den vorigen keel de zang beter was geworden. BRESKENS Aangehouden. Door dè justitie te Middelburg werd Vrij dag jl. te Breskens een onderzoek ingesteld ten huize van de T., directeur van de stoom tram maatsch. Breskens—Maldeghem aldaar, die er van verdacht werd zich te hebben schuldig gemaakt aan valschheid in ge schrifte, en toeëigening van een belangrijk geldsbedrag. Blijkbaar heeft de uitslag van 1 s verdwijnen snel en zeker door H ASPIBDKX} TABLETTEN VJty Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. dat onderzoek aanleiding gegeven om de r. aan te houden. Hij is dan ook des avonds naar Middelburg overgebracht en in het huis van bewaring ingesloten. GROEDE. Brand. Maandagmiddag (tweeden Pinksterdag) circa 2i/> uur, ontstond plotseling brand in de landbouwschuur van den landbouwer G. te Groede. In weinige minuten stond de geheele schuur in brand. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon echter niets uitrichten, daar er geen water was, zoodat de schuur geheel afbrandde. Een paard en een stier, die in den stal stonden, werden gered. Verschillende land bouwwerktuigen alsmede hooi, stroo en paar dentuig werd een prooi der vlammen. De schuur is verzekerd, doch het overigs niet. De oorzaak van den brand is vermoedelijk brandstichting. De politie is den dader op op het spoor. SLUIS. De inbraak in de R. Kath. kerk. Zooals we reeds mededeelden is dezer da gen in België (Knocke) een man aangehou den, dié er onder meer van verdacht werd inbraak te hebben gepleegd in een kerk te Sluis. De man bleef ontkennen zich daaraan te hebben schuldig gemaakt. De marechaus see met het onderzoek belast had evenwel onder het raam. waardoor verdachte de kerk moest zijn binnen gekomen, een knoop ge vonden. Toen de marechaussee den man te Brugge hoorde, bleek dat deze een knoop van zijn vest miste en dat de gevonden 'knoop een gelijksoortige was als de overige knoopen die zich aan het vest bevonden. Ontkennen baatte nu niet langer en de man heeft een volledige bekentenis afgelegd, tevens beken nende zich nog aan een 7-tal kerkdiefstallen te hebben schuldig gemaakt. RETRANCHEMENT. Een bazar. In de openbare school alhier is gedurende de Pinksterdagen een druk bezochte bazaar gehouden ten voordeele van de kas van het muziekgezelschap. Men had een mooie col lectie voorwerpen, o.a. snijwerk bijeenge bracht. SAS VAN GENT. Textiel-industrie. De sedert geruimen tijd buiten gebruik staande vlasfabriek „Canisvliet" is aange kocht voor industrieele doeleinden. Het plan bestaat, om daar een textielfabriek te stich ten, waardoor een niet onaanzienlijke werk verruiming kan verwacht worden. HONTENISSE. f Eervol ontslag verleend. De Commissaris der Koningin heeft aan den heer P. F. Hamerlinck, op eigen verzoek, met ingang van 1 Septemt>er 1933, eervol ontslag verleend als veldwachter in de ge meente Hontenisse. Consumptie-aardappelen in Zeeland. Dezer dagen zyn de gegevens bekend ge worden van de indertijd gedane inventarisa tie van consumptie-aardappelen in Zeeland. Op Schouwen-Duiveland is bij 830 telers geïnventariseerd en een hoeveelheid van 10.620.300 KG. komt voor steun in aanmer king. Voor Tholen en St. Philipsland waren deze cijfers resp. 878 en 12.446.000 KG. voor Noord-Beveland 363 en 25.934.400 KG voor Walcheren 1285 en 8.310.900 KG voor Zeeuwsch-VIaanderen Westelijk deel 1431 en 19.653.700 KG. en voor Zeeuwsch-VIaanderen Oostelijk deel 2073 en 30.082.100 KG. Totaal komen dus in Zeelana 8771 telers voor steun in aanmerking met een gezamen-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1