1000 500 300 150 100 25 3 JUNI EERSTE BLAD No. 130 71e Jaargang Ï933 Uitgave: Firma F. VAD DE VELDE Ir., Walstraat 58-60. Vlissingen.ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen CHIEF WHIP Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENIEUWS VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 r egeisAO et. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing vanl—5regels fl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ROOK DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID Dit nummer bestaat uit 3 bladen Wegens het Pinksterfeest za! de „Vlissingsche Courant" Maan dag 5 Juni niet verschijnen. In den loop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen Personeel Fa. Kreijm- borg Co3.— Bijdrage leerl. Christ. U.L.O.-school - 2.50 Gedeelte Politie-per- soneel - 3.30 Vorige opgave - 4690.65 Totaal ƒ4699.45 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. 'Pinksteren. Als de groote feiten uit de wording der Christenheid worden herdacht, dan laten velen en wü behooren tot hen zich leiden tot het treffen van vergelijkingen met een korter verleden of met de gebeurtenissen van het heden. Ook een geloovig mensch is en mag critisch zijn. We kunnen ontzag hebben voor de goddelijke werken en toch behoefte gevoelen om de goddelijkheid, het wonderbaarlijke, in die werken voor eigen overtuiging zéker te stellen. Toen in de dagen van pentakostos (Pink steren) de apostelen zich vereenigd hadden, werden zij vervuld van den Heiligen Geest en daarmee werden de eenvoudige visschers- lieden, die ongeletterd waren, in staat ge steld tot groote dingen. Tot de verkondiging van God's woord in talen, welke ze voorheen niet verstonden. Tot verdediging van Chris tus' leer tegenover gestudeerden en ontwik kelden. Is dat alles nu werkelijk zooveel bijzon ders Beteekent het veel meer, dan dat ze vervuld werden van den goeden geest, welke benoodigd is om met hart een zaak te dienen en daarbij moeilijkheden te over winnen Hoevele eenvoudige lieden kennen we niet uit eigen omgeving, die óók met zulken goe den geest, ten opzichte van zeer verschillen de en vaak tegenstrijdige zaken, zijn ver vuld Hebben we trouwens ook niet zelf het een of ander ideaal, hetwelk we met be geestering aanhangen, colporteeren en ver dedigen De ongeletterde apostelen werden plots in staat gesteld om de waarheid, zooals ze die gevonden meenden te hebben, in allerlei taal en uitbeelding te gaan verkondigen. Dat kan op een goddelijk ingrijpen wijzen, maar wordt door sommigen als een Oostersche beeld spraak opgevat, waarmee te kennen werd gegeven, dat de heilige drift voor prediking dei* waarheid ze alle moeilijkheden van taal en anderszins deed overwinnen, op ener gieke, maar tenslotte natuurlijke wijze, door eigen aanpassing en aanleering derhalve. En zulke geestdrift voor een goede zaak, zoo kunnen we meenen, uit zich ook nu nog wel op de wereld. Als we ons bij het zoeken van vergelijkin gen aan de feitelijkheden hou den, dan denken we al gauw aan de jongste uitdragers van zgn. wereld-hervormende be ginselen, die het voor de vervulling van hun idealen niet alleen zonder het christendom meenden te kunnen stellen, maar wier groote voorgangers en voornaamste volgelingen zelfs tégenover het christendom stelling kozen. Ze meenden het misschien goed, maar ze dwaalden en dat bleek in de ure des gevaars, in de oogenblikken der beproeving, in den tijd van vervolging. Dan gaat de meest energieke geest ten onder alleen de goede, heilige geest is onverwinnelijk, omdat deze ten geest Gods'is, een hemelsche genade, welke door geen menschelijk geweld is uit te bannen. Op een goeden Zondag klonk het in Ber lijn uit honderdduizenden kelen Berlijn bl\jft rood En daarbij gingen honderd dui zenden vuisten omhoog. Zestig duizend man, zoo werd toen verkondigd, stonden in ds hoofdstad van Duitschland klaar, om met de wapenen in de hand de „vrijheid" te verde digen. Een paar Zondagen later lag heel dat leger, door dreiging alléén, lam geslagen en rood werd een ongeziene kleur in Berlijn. We veroordeelen den geest niet, welke die mensohen heeft beheerscht. maar het was een onmachtige, menscheljjke geest, waarvan ze waren vervuld. We mogen men- schelijke idealen stellen, maar als die niet gebaseerd zijn .op goddelijk recht en onder werping aan de leiding van de goddelijke voorzienigheid, dan is het geen goede, geen onoverwinnelijke, geen onvergankelijke geest. De discipelen van Jezus werden op Pink steren vervuld van den goeden Geest, die uit' God zelf voortkwam, uit de godde lijke persoonlijkheid was ontsproten. Die geest gaf ze kracht om moeilijkheden van taal en ontwikkeling, of van welken anderen aard ook, te overwinnen. Die geest gaf ze sterkte om met vreugde te lijden en te ster ven voor de waarheid. Op één na, zijn alle apostelen, verspreid over de wereld, den marteldood gestorven, maar de.geest, van welken zij vervuld werden, leeft voort en geeft na negentien eeuwen nog steeds aan nieuwe apostelen de kracht om „Leve Chris tus-Koning" te juichen, als hun hart door moordend lood of staal wordt vaneen ge reten. Plaatselijk Crisis.comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk comité van het -Nationaal Crisis-comité werd ontvangen van het gezamenlijkperso neel van den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde 16.10 en van den heer B. 4. Dc nieuwe aanlegplaats voor den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde te Vlissingen. In onze Tijdinghal hebben we een foto voorgehangen van de nieuwe aanlegplaats der provinciale booten alhier. Zy toont de montage van de tweede, bijna gereed zijnde aanlegplaats in de buitenhaven, bestemd voor de schepen in den dienst Vlissingen—Neuzen. Tevens als reserve-aanlegplaats voor de ferrybooten op Breskens. Dat deze werken ten dienste van het ver voer groot zijn opgezet, moge blijken uit de afmetingen. De ponton is als het ware een drijvend eiland van bijna 15 bij 30 M., dat op cenigen afstand van den wal door dukdalven op zijn plaats wordt gehouden, zoodanig, dat aan beide kanten schepen kunnen meren. De verbinding naar den wal wordt tot stand ge bracht door een 37 meter lange brug met een gewicht van 130.000 KG. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De eerste schuiten met zand arriveeren in het Rokin te Amsterdam in verband met de demping. De installatie van den Econo- mischen Raad op het departement van eco nomische zaken te 's-Gravenhage. Het Koninklijk paleis in de residentie wordt grondig schoongemaakt en staat voor dit doel gedeeltelijk in de stellingen. Tijdens de verbouwing van de Utrechtsche raadzaal ver gadert de gemeenteraad in de Staten-zaal. De allernieuwste sproeiwagen in gebruik te Hilligersberg. Vertrek van de „Rotterdam van de Holland-Amerika-lijn voor een Pink stertrip naar Noorwegen en Zweden. Het ge- pavoiseerde schip verlaat de Rotterdamsche haven. Het hyppisch feest te Wageningen. Plaquette van den oud-burgemeester van Ouwerkerk a.d. IJssel, den heer J. van Wa ning. Een goede vangst van den acteur Louis van Dommelen een spiegelkarper van 20 pond. Alhambra-Theater. Madchen in Uniform Rauschgift. Leontine Sagan is de regisseuse van een film, waarin uitsluitend vrouwen spelen een film zoo blank en virginaal, dat menig maal het hart in de keel klopt van ontroe ring om deze kleine maatschappij van jonge zielen, die overgeleverd zijn aan het kneed- proces van harde handen en er gelukkig niet al te veel onder lijden vanwege den kracn- tigen, natuurlijken weerstand, die zulke ziel tjes hebben in den humor en de eigen ver dedigingskracht. Een der beste en schoon ste films van dezen tijd men zou geen enkele rol vanwege de uitmuntendheid kun nen aanwijzen wijl het geheel zoo volkomen best is.... „Madchen in Uniform" is de film, waarop Duitschland's vrouwen in 1931, toen fanatici de Duitsche gemoedelijkheid nog niet wisten op te hitsen tot middeleeuwsche schouwspe len van massa-suggestie, grondend op maat schappelijk ellende, prat gingen als de merk waardigste van het heele jaar 1931. En dit om de intrenoieke waarde van dit product, tot stand gekomen onder leiding van een vrouw, vervaardigd naar het tooneelstuk „Gestern und Heute", waarbij dè regisseuse noch kapitaal, noch ervaring had. De film behandelt toestanden in een meisjes-pensionaat in een Noord-Duitsche voormalige residentie. Alles is kil en onher- bargzaam in het groote gebouwwel alles schoon en wit, doch de vensters hebben geen gordijnen en de trappen geen loopers. Het is een pensionaat, waar Spartaansche opvattingen worden gehuldigd, de meisjes komen uit stramme gezinnen, en comfort is niet geschikt voor „Soldatenkinder und, so Gott will, wieder soldatenmüttér", zooals de moeder-overste-slachtoffer grimmig zegt. Al les als thans weer het gebral van den heer Von Papen ovër den „natuurlijken" dood op het slagveld, terwijl hij zelf intusschen ook zoo verstandig is om gezellig en .natuurlijk te leven. In dit troosteloos milieu komt de zachte, kleine blondine Manuela von Meinhardis te recht, en voelt zich diep ongelukkig. Zij moet zich bukken onder een juk, de discipline staat bij alles voorop, een sobere uniform is voortaan haar kleed. Slecht past zij zich aan. en op de maand vergadering der leerares heeft natuurlijk ieder van deze armelijke gewichtigheden over haar bitter te klagen. Een prachtig staaltje regie de moeder-overste, die voor alles tucht er. orde wil, de kwieke, driftige en nog men- schelijke Francaise, de ernstige, bedaarde Duitsche en de broodmagere Engelsche lee rares zijn alle goed getypeerd, en soms ko- n.'isch genoeg, maar de moeder-overste werpt haar schaduw op alles e& en is niet in staat het verlangen van deze meisjes kin deren nog, naar wat liefderijker behandeling te begrijpen, omdat de vrouwelijke misluk king hier tot onbewust geestelijk sadisme ontaardt. Een welkome afwisseling in dit dor bestaan is de tooneeluitvoering, welke door de „Stiftsmadel" wordt beraamd. Voor sommigen komt er niets van de pret door schoolsche straffen wegens vergrijpen tegen de regels en de opvoering zelf wordt een drama. Wel wordt Manuela door het spel van haar frêle figuurtje de heldin van het feest, maar de moeder-overste beschouwt dit alles als een bachanaaK!) en Manuela zal, ondanks de voor haar vechtende leerares, eenzaam worden opgesloten. Dan klimt het wanhopige meisje naar de bovenste verdieping van dit huis van kilte, en wil een eind maken aan haar leven. Dat is de climax. De meisjes, in hun witte gewa den (het ontwakende, goedige volk) rennen hun vriendin na en omringen haar als een lijfwachtde moeder-overste, gebroken en ontzet, verliest den strijd. Dit was het „Heute" uit het „Gestern und Heute" van 1931. Zou dit „Heute" voor 1933 in tragische omwenteling reeds een „Gestern" geworden zijn De geest van het oude Potsdam spreekt uit deze schoone, doch onbarmhartige film. Het is alles zoo echt, met dit vertoon van machts wellust, met dit pensionaatsjargon, en al deze meisjes, met de vier tooneelspeelsters, w.o. Hertha Thicle, die de hoofdrollen op zich hebben genomen. Allen spelen met zooveel overtuiging, en worden door Layan's mees terwerk zoo ferm geleid, dat „Madchen tn Uniform" volkomen beantwoordt aan den roep, die van dit S.O.S. uitgaat. Op zijn terugkomst uit Afrika vindt Hans Albers zijn zuster (Gerda Maurus) in han den van een bende cocaïne-smokkelaars. Zijn liefde tot haar wikkelt hem in een aantal avonturen, waaruit hij zich alleen met de veine en het gemak, welke Albers eigen zijn, als overwinnaar losmaken kan. Speciaal het einde van den „chef" is even onverwachts als ten slotte toch ook goed voorbereid. De Duitsche filmindustrie had den slag tot ceze films te pakken. De een is wat span nender, de ander een beetje minder goed gelukt, doch dit is ongetwijfeld een van de beste, die wij hebben gezien. Hans kan zich opnieuw als „Draufganger" laten gelden dat duikt van het hoogste dek van Oceaanstoomers, kegelt met overigens toch ook geen blonde broeders, alsof het zoo niets is, slingert zich door allerlei openingen, veroorlooft zich een klein grapje met een hijschkraan, enz. enz. Zooveel heeft hij om handen, dat hij zich zelfs niet al te veel met de andere sekse kan bemoeiende toeschou wer beleeft slechts pleizier aan hem. Lorre is voortreffelijk in de rol van den „gebochel de", Gerda Maurus en Trude von Moto als vrouwelijke hoofdfiguren krijgen geen gele genheid tot bijzondere verrichtingen. Een vlot avontuur, gaaf en bevredigend, waarnaar men met genoegen zal zien. Café-restaurant vliegveld Vlissingen. Door de K.L.M. is op het vliegveld Vlissin- geen een café-restaurant gebouwd, dat ge riefelijk is ingericht. Dit café-restaurant wordt Donderdag 8 Juni, des middags 1 uur geopend. Ter gelegenheid van deze opening zal in den hangar op het vliegveld een kleine lucht vaart-tentoonstelling worden ingericht. Deze tentoonstelling wordt gehouden van 8 tot 15 Juni. De K.L.M. heeft ook een folder uitgegeven betreffende de luchtverbinding met Zeeland, benevens een Zeeland-brochure. Deze laatste is mooi geïllustreerd en maakt op pakkende wijze reclame voor onze mooie provincie. Luxor-theater. Adriane. Die Fledermaus. Het programma van de nieuwe filmwee k waarborgt een meer dan aantrekkelijken avond. Als eerste hoofdfilm vraagt de aandacht een verfilming van Claude Anet's roman „Ariane", welke onder regie van Paul Czinner tot stand kwam. Het is de roman van een klein Russisch meisje, zonder ervaring, dat voorgeeft het leven door en door te kennen en alle genoegens daarvan te hebben ge smaakt. De man in haar leven is een onbe kende, dien zij in den staats-opera ontmoet. Van dat eerste treffen af bestaat er tusschen deze twee menschenzielen een geweldige aan trekkingskracht, welke zich echter slechts na een lange periode in al haar hevigheid de monstreert. Druppeltje voor druppeltje wordt de spanning, die een triomf wordt voor het jonge meisje, toegediend. Elisabeth Bergner met haar wonderlijk talent heeft de figuur van hèt jonge meisje volkomen verwezenlijkt in al zijn nuanceeringen en terecht wekt zij in deze creatie bewondering en verbazing. Dat zij buitengewoon knap spel kan etaleeren dankt zij ongetwijfeld mede aan haar prach- tigen tegenspeler Rudolf Forstner. Samen geven zij een brok leven van onvervalschte realiteit. Wie kent niet de beroemde operette van Johann Strauss „Die Fledermaus" Karl Lamac heeft er een voortreffelijke operette film van gemaakt, vol guitigheid, vol aardige vondsten, vol werkelijken humor. Carnaval is trouwers wel een buitengewoon geschikt gegeven voor een goede grap en intrige, per soonsverwarring en wat dies meer zij. Men kan het thans hier zien op het witte doek. En men zal genieten van de vroolijke ge schiedenissen en pikante avonturen. Want uitstekend gespeeld wordt deze muzikale carnavalssch^ts, niet alleen door het gezel schap doch ook door het orkest. In de hoofd rollen ontmoeten we Anny Ondra (Adèle). Betty Werner (Rosalinde), Georg Alexander (Eisenstein)Oscar Sima (Falke), Hans Jun- kermanr i Frank), Ivan Petrovitch (Prins Orlofsky) enz. In één woord een schitterende bezetting. Strauss' eeuwig jonge, fascineeren- de muziek wordt excellent weergegeven. Uit filmisch en muzikaal oogpunt een rolprent, welke terecht een uitbundig succes oogst. Een programma, dat volle zalen moet trek ken Ernstige waarschuwing. Gisterenmiddag ontstond brand in het gras en in het houtgewas langs deh oprit naar hotel Britannia. Door arbeiders die in de om geving waren werd de brand met zand ge- bluscht. Toen kort daarop de politie met bluschmiddelen ter plaatse verscheen, bleek de brand die blijkbaar niet volkomen ge- bluscht was geworden, opnieuw te zijn aan gewakkerd. Met een minimax werd daarop het vuur gedoofd. Bij onderzoek bleek een oude man aldaar een pijp te hebben uitgeklopt, waardoor de brand is ontstaan. Is het nog noodig nogmaals de waarschu wing te doen hooren „wees voorzichtig met brandende pijp, sigaar of sigaret", nu de droogte zoo intens is doorgedrongen in gras en houtwerk. MIDDELBURG. Voorstellen aan den gemeenteraad. Ter benoeming van twee curatoren van het gymnasium hebben Burg. en Weth. aan den gemeenteraad de volgende aanbevelingen doen toekomen vacature P. Dumon Tak (in alphabetische volgorde de heeren mr. J. F. van Deins? en mr Th. Portheine en vaca ture wijlen ds. J. de Visser, ds. L. B. Tjebbes en d". M. van Empel. Na het doen der bovenvermelde benoemin gen zullen Burg. en V^eth. aan het college van curatoren verzoeken te willen adviseeren omtrent de keuze van een voorzitter uit zijn midden en dan een dubbeltal voor die functie aan den raad doen toekomen. Bij het besluit der Prov. Staten om in be heer en onderhoud van de gemeente over te nemen, het eel van den Nieuwen Vlissing- schx weg, clat tot l Januari jl. bij de gemeen te in beheer en onderhoud vas. is de moge lijkheid geschapen, dat de gemeente de telke jare tc betalen som van j 748.80 af koopt door betaling een er som van 17440 in eens. Na ampele overweging stellen Burg. en Weth. voor, waar de financieele toestand der gemeente bepaald ongunstig is te noemen, niet tot afkoop over te gaan.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1