VRIJDAG No. 129 Tie Jaargang 1933 2 JIUNI Uitgave: firma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraai 58-60, Vlissingen. ïelel. 10. Postrekening 66287 i Verschijnt dageiij ks, uitgezonderd op l ontleg en algemeen erkende Christelijke feestdagen Aft A gulden bij verlies ■BUI van een 1 Hk B 3 van 11 a I van een f B.&PU een duim 1%IU wijsvinger C* EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertentiesvan 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 öregels f 1al les tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei 4 Tïj O gulden bij levens- F* flTS gulden bij dood Polis, zijn GRATIS verze- lgi|||I lange ongeschikt- 'lT||||J door kerd tegen ongelukken voor fiWv" lieid tot werken. 4/PLPv een ongeluk. yUU hand, voet of oog. f F» tfT| gulden bij verlies 4 jf| gulden bij verlies f— gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TÈITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gemeentelijke Handelsavondschool. Voor het eindexamen der gemeentelijke handelsavondschool zijn (met aanteekening der behaalde diploma's) geslaagd Aa. de Bree (E en B), Aa. Buissing (E), W. Diermanse (E, A en B), L. van der Hof (E en B), Ne. Huibregtsen (E), Ne. Kommers (E, A en B), Ce. Lako (E), L. Lievense (E). ,Ga. Marijs (E), J. Meijers (E, A en B), Me. de Nooijer (E en B), Ne. de Paauw (E en B), Be. van Rosevelt (E), F. van Rosevelt (E), Me. Scheijbeler (E afzonderlijke vakken. A en B), Te. Steveninck <E), J. Stroo (E), Sa. Velders (E afzonderlijke vakken), Tr. Wit- stein (A), Ne. Ova (A en B). A. Rombout (B). E is einddiplomaA en B machineschry- ven, verschillende snelheden. Sluiting gemeente-bureaux. Wij vestigen de aandacht op de bekendma king van Burg. en Weth. betreffende de slui ting van de gemeente-bureaux op Dinsdag 6 Juni (derde Pinksterdag). MIDDELBURG. Nehalennia. Van de vereeniging tot instandhouding van Walchcren's natuur- en stedenschoon „Nehalennia", is verschenen het verslag van de gehouden vergaderingen in 1931 en 1932, waarbij ter illustratie zijn opgenomen prach tige foto's van de beroemde gobelins uit de Abdij van Middelburg, welke tafereelen in tapijtvorm weergeven uit het beleg van Mid delburg in 15721574 en dat van Zierikzee in 1576. Bij de beschrijving verwijst de samensteller voor bijzonderheden naar het boekwerk van mi*. J. van de Graft in 1869 en De Middel- burgsche Tapijten van C. de Waard in het tijdschrift Oud-Holland van 1897, XVe jaar gang, bladzijde 65 vlg. Aangezien tot op heden van deze gobelins slechts een portefeuille met zeven vrij pri mitieve kopergravuren bestond, is deze uit gave van de vereeniging „Nehalennia" van bijzondere beteekenis te beschouwen. KOUDEKERKE. Gemeenteraad. .L/e gemeenteraad houdt Woensdag 7 Juni, des voorm. 10 uur, een vergadering. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststeling pensioen grondslagen. 3. Ontheffing aanslag schoolgeld. 4. Aankoopen strooken grond. 5. Verlaging presentiegelden raadsleden. 6. Hulpovereenkomst bij brand. 7. Intrekking onbewoonverklaring (B 48) 8. Comptabiliteit. 9. Wijziging art. 7f der bouwverordening. 10. Wijziging politieverordening. 11. Steunregeling voor werkloozen. 12. Strandbeheer. 13. Verbetering Koudekerksch-Vlissingsche weg. 14. Overeenkomst barakruimte voor be smettelijke ziekten. Toelichting: Ten aanzien van een verzoek van de Ver eeniging „Rijwielpad Walcheren" merken Burg. en Weth. op dat bij den voorzitter in vorige zomers herhaaldelijk klachten inkwa men over hinder, veroorzaakt door rijwielen die geplaatst werden tegen de draadafraste ring bij „de Vijgeter". Rijwielen worden daar cjkwijls in rijen tegen elkaar geplaatst, waar door de passage wordt bemoeilijkt, soms zelf onmogelijk gemaakt. Daarom stellen Burg. en Weth. voor aan genoemd verzoek te voldoen, doch de redactie van het artikel cenigszins te wijzigen en uit te breiden, en vast te stellen als volgt „Het is verboden, zonder noodzaak, fietsen, strand- en/of kinderwagens, kortom alle soorten rij- of voertuigen te parkeeren of ook voorwerpen, van welken aard ook, te leggen of te plaatsen, gelegd of geplaatst te hebben op het rijwielpad, gelegen aan den voet der duinen. Gelijk verbod geldt voor den grond, lig gende aan en ter weerszijden van genoemd rijwielpad, tot een breedte van twee meters van elke zijde." In de laatste raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat hy voornemens was binnen zeer korten tijd een vereeniging voor vreemdelingenverkeer op te richten. Na rijpe overweging is in dat voornemen verandering gekomen, zoodanig dat voor dit zomerseizoen door den burgemeester geen pogingen in die richting zullen worden ge daan. Het strand is thans door de gemeente ge pacht van den Staat der Nederlanden. Burg, en Weth. stellen den raad voor de zen zomer, bij wijze van proef, het beheer in handen der gemeente te houden en regelen te stellen voor vergunningen tot het plaatsen en geplaatst hebben van tenten op 't strand. Het rijk vorderde voor een seizoentent 10 per seizoen. Het zelfde tarief komt ook ons geschikt voor. Burg. en Weth. stellen den raad voor de tarieven te stellen als volgt Voor een linnen dagtent 0.50 voor een houten dagtent 1voor een linnen tent voor een maand 4voor een houten tent voor een maand 6 voor 'n seizoentent 10. Het komt ons voor, dat deze tarieven bil lijk zijn te noemen. Tegenover de bemoeiin gen en onkosten van het gemeentebestuur mogen zeer zeker wel eenige vergoedingen staan. De controle en de afgifte van bons voor dagtenten zal te veel tijd vorderen, om dit werk aan de politie op te dragen. Daarvoor zal een speciale man moeten worden aange steld. Het is zelfs de vraag of in het drukke seizoen wel alle dagen met één man is té volstaan. De controleur zal in het seizoen wel den geheelen dag druk werd hebben, waarmede bij de vaststelling van het loon dient gere kend te worden. Wij stellen voor een oproep te doen voor c-en losse kracht, alleen voor dezen zomer, tegen een vergoeding van 60 per maand. Een belangrijke kwestie is voorts nog hoe te handelen met de Zondagen. Het schijnt ons niet doenlijk te verordenen dat tenten, voor welker plaatsing voor een geheel seizoen toestemming is verleend, op Zondag gesloten moeten blijven. Hetzelfde geldt voor maandtenten. Voor de dagtenten zou zulks minder moei lijk zijn. Toch werd door Burg. en Weth besloten den raad voor te stellen, ook voor tenten op Zondagen vergunningen af te ge ven. Tot heden hebben zulke tenten in groote massa's steeds op Zondag standplaats gehad. Een verbod die tenten voortaan op Zondag te plaatsen, zou zeer bezwaarlijk zijn te hand haven en vermoedelijk meer personeel en meer arbeid van dat personeel vragen, dan het toestaan. Controleur en politie zullen toch, in elk geval, 's Zondags moeten werken. Om voornoemde redenen adviseeren Burg. en Weth. den raad te besluiten ook op Zon dag vergunningen voor dagtenten af te geven. Burg. en Weth. stellen den raad voor aan l.»et bestuur van het Christelijk ziekenhuis „Bethesda" te berichten, dat zij zich in prin cipe bereid verklaren tot het aangaan van een overeenkomst tot het verplegen van be smettelijke zieken. Van den minister is bericht ontvangen, dat hij niet kan goedvinden dat aan de tewerk- gestelden bij de werkverschaffing een Kerst- gave wordt verstrekt. Het komt Burg. en Weth. voor dat, nu aan deze arbeiders geen Kerstgave mag worden verstrekt, het onbillijk zou zijn deze wèl te verleenen aan die personen die uit hun werk- loozenkas trekken, waarom zij voorstellen het dienaangaande genomen besluit in te trekken. Ringrijderü. Dinsdag 6 Juni, 3en Pinksterdag, zal door jongelingen te paard naar den ring worden gereden. Niet minder dan 33 liefhebbers heb ben zich hiervoor aangemeld. BIGGEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: J. Lous, B 18, van Melis- kerkeW. Wielemaker, A 9, van Koudeker- ke A. Kodde, B 36, van Zoutelandc J. Meijers, B 65a, van Zoutelande P. Wisse, A 96, van AagtekerkeM. Provoost, A 96, van Aagtekerke J. Boogaard, B 15, van Melis kerke A. Boogaard, B 108, van Zoutelande Th. Coppoolse, B 98, van Grijpskerke P. Pattenier, B 110, van Koudekerke E. P. Ge- schiere, B 17, van Meliskerke. Vertrokken: J. Wisse, B 15, naar Meliskerke J. Verhage, A 109, naar Medem- blikA. Provoost, A 27, naar Aagtekerke W. A. de Witte, B 76, naar ZoutelandeJ. Sturm, B 18, naar Zoutelande J. Geschiere, A 17, naar Koudekerke J. Jobse, A 96, naar MeliskerkeC. Marijs, A 27, naar Koudeker ke W. de Witte, A 9, naar ZoutelandeJ. Klaasse, B 111, naar Koudekerke M, van den Driest, B 36, naar Koudekerke A. Boers, B 93, naar WassenaarJ. Louwerse, B 26, naar ZoutelandeP. Francke, A 97, naar Meliskerke C. Simonse, B 70, naar Koude kerke. Christ. Landarbeidersbond. Woc-sdagavond hield de af deeling van den Ned. Chr. Landarbeidersbond haar eerste jaarvergadering onder leiding van den heer P. Wouters. Uit de door den secretaris en penningmeester uitgebrachte jaarverslagen bleek, dat de afdeeling, opgericht op 12 Mei 1932 met 10 leden, thans 17 leden telt. Met de werkgeversorganisatie is geconfereerd over het vaststellen van een loonregeling. De af deeling is aangesloten bij den Chr. Besturen bond voor Koudekerke en omstreken. Aan het hoofdbestuur werd afgedragen 356.31 aan werklooze leden werd uitgekeerd f 628.60. Tot bestuurslid van het t.b.c.-fonds, uit gaande van het Chr. Nat. Vakverbond, werd gekozen de heer A. Janse Pz. Tot bode werd benoemd de heer J. Schreijenberg, die een vergoeding zal ontvangen van 1 cent per lid en per week. GROEDE. Waterschap Groede en Baanst. Woensdag had alhier de aigemeene verga dering plaats van stembevoegde ingelanden van het waterschap Groede en Baanst. Van de 77 stembevoegde ingelanden waren er 66 opgekomen of hadden zich laten verte genwoordigen. Tot afgevaardigde van den polder werd tot lid dykraad van den Ardornispolder benoemd het aftredende lid de heer M. J. Dierings. Vervolgens werd besloten tot verhooging van het suatiegeld en dit te brengen op 1.50. De rekening werd vastgesteld met een bedrag aan ontvang van 44.675.95, aan uit gaaf 38.625.05, alzoo aanwijzende een batig slot van f 6049.29. De begrooting voor het dienstjaar 1934 werd vastgesteld op een bedrag aan inkom sten en uitgaven van ƒ42.417.47, met een post van onvoorziene uitgaven van 3106.25. De polderlasten, welke 19 per H.A. be dragen, konden met 4 per HA. worden ver minderd en alzoo gebracht op 15. IJZEND1JKE. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden buitengewone ver gadering van den gemeenteraad deelde de voorzitter mede, dat het college van Burg. en Weth. met de firma Visser Anthonisen (Zuid- Nederlandsche Grondboor Inrichting) te Bosschenhoofd mondeling de voorwaarden heeft besproken, onder welke tot het boren van een Norton-pomp zou kunnen worden overgegaan. Nia een gedetailleerde opgave van den voorzitter van de kosten en de wijze van aanleg, besloot de raad met aigemeene stemmen aan bovengenoemde firma opdracht te geven tot het boren van een Norton- brandput op het Marktplein. De aanleg van dit werk wordt noodzakelijk geacht, daar bij brand binnen de kom der gemeente zoo goed als geen water beschikbaar is. De kosten zullen worden gedekt door een geldleening van maximaal 1500, rentende ten hoogste 5 aflosbaar in 6 jaar. Met den aanleg zal worden begonnen in de week vol gende op de kermisweek. BIERVLIET. Diefstal. In den nacht van 31 Mei op 1 Juni hebben onbekenden zich toegang weten te verschaf fen tot het abattoir. Van een drietal daar op hangende, den vorigen dag gekochte runde ren hebben zij stukken vleesch tot een ge wicht van pl.m. 120 K.G. en ter waarde van ongeveer 30 uitgesneden en meegenomen. Sporen van braak of inklimming zyn niet gevonden zoodat wordt aangenomen dat die ven zich via de gewone deur naar binnen hebben begeven. De politie stelt een onder zoek in. HULST. De St. Willibrorduskerk. Woensdag is de St. Willibrorduskerk te Hulst, het kerkgebouw dat tot eenige jaren geleden bij de Hervormden en de R.-Katho- lieken in gemeenschappelijk gebruik was en daarop aan de laatstgenoemden is overge gaan door koop, na algeheele restauratie plechtig geconsacreerd. Wat de restauratie betreft, aanvankelijk kon de commissie van rijksmonumentenzorg zich niet vereenigen met het aanbrengen der nieuwe gewelven, daar het kerkschip was af gedekt met een houten zoldering, die histo rische waarde bezat, doch die men in de eerste plaats wilde handhaven, wijl hier fei telijk van restauratie in den meer engen zin des woords niet kon gesproken worden. Ten slotte heeft men dit standpunt losgelaten, en konden de gewelven worden aangebracht, een maatregel die thans van bijzondere betee kenis blijkt te zyn geweest voor het geheele interieur. Want dit aanbrengen der gewelven boven het schip der kerk beteekent een vol tooiing van het middeleeuwsche bouwwerk, waartoe sedert eeuwen alle gelegenheid ont broken heeft. Nog wordt voortgegaan met het herstel van de Oostkerk, want al is er thans reeds zooveel bereikt, nóg is het werk niet af. De sierkunstenaar Joep Nikolaas heeft in het raam in den west-gevel van de Sint Wil librorduskerk te Hulst een proeve gegeven van zijn kunst, door het hoofdraam te ver vaardigen. Dit raam voert de gedachten van den toeschouwer naar den oordeelsdag, met Christus in het centrum. Woensdagmorgen was de plechtige conse cratie, na afloop de hc^gmis met pontificale assistentie. Des namiddags om half vier be gon de groote feestvergadering in de kerk, waarbij vele honderden uit geheel oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tegenwoordig waren. Het geheele kerkgebouw was gevuld. De voorzitter van het comité, burgemeester B. A. Th. M. Truffino, sprak een openings woord. Den bisschop van Gent, mgr. Coppieters, begroetende, zeide spr. in zyn aanwezigheid een blijk te zien van de herinnering die nog voortleeft aan Cornelis Jansenius, den eer sten bisschop van Gent, uit Hulst afkomstig. Directeur Frencken sprak diaarop de feest rede uit, waarbij hij tot uitgangspunt koos de woorden „Mijn rouw hebt Gij veranderd in vreugde". Mgr. Hopmans, bisschop van Breda, dankte hierna voor de groote offer vaardigheid die het Hulst van heden betoond heeft. Het kerkkoor van St. Willibrordus te Hulst en het koor „St. Norbertus" van Ant werpen, onder leiding van prof. Theo Greeve, zongen eenige liederen. Nu met steun van ryk, provincie en ge meente dit deel de kerk onder leiding van ir. Jos Cuypers zoo voortreffelijk is gerestau reerd ziet men eerst ten volle welk een mo numentaal bouwwerk de Sint. Willibrordus kerk is, gelijk ten slotte in de feestvergade ring herhaalde malen tot uitdrukking is ge komen. BAARLAND. Liefhebbers genoeg. Voor de betrekking van gemeenteveldwach ter te Baarland hebben zich niet minder dan 183 sollicitanten aangemeld, w.o. vele perso nen, die nog niet in politiedienst zijn geweest. KERK- EN SCH00LNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Gorinchem door ds. C. Sundermeijer te Akker en Murmerwoude, vroeger te Ritthem. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Soerabaja dr. J. E. B. Blase te Palembang te Palem- bang di' O. D. Blceker, vroeger predikant bij de Ev. Luth. Gemeente te Middelburg—Vlis singen. Examens. Voor het examen als machinist diploma B is geslaagd de heer E. van der Plank, leer ling van de De Ruijterschool. Deskundige Mulo-examens. Tot deskundige voor Fransch bij de Mulo examens te 's-Gravenhage is benoemd de heer T. van der Struijs, alhier. F. Eringa v. Te Hilversum is in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer F. Eringa, oud-inspec teur van het lager onderwijs. Fokke Eringa begon zijn onderwijsloopbaan in het noorden des lands. Al spoedig was hij hoofd van de Chr. School te Enumatil (Gr.) Vervolgens was de heer Eringa leeraar in Nederlandsch en aardrijkskunde aan de Geref. Kweekschool te Amsterdam. Daarop volgde zijn benoeming tot arron dissementsschoolopziener te Zaandam, waar hij zoowel bij het openbaar als bij het bijzon der onderwijs in hoog aanzien stond. Vervolgens werd hij benoemd tot districts schoolopziener te Middelburg. Van Middel burg werd hij als inspecteur overgeplaatst naar de inspectie te Hilversum, waar hij nog een jaar na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd dit ambt met groote eere heeft ver vuld. De regeering erkende zijn verdienste door hem te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Opheffing openbare scholen. De gemeenteraad te Rotterdam heeft be sloten tot opheffing van 10 openbare lagere scholen. De heer Ratté (S.D.A.P.) oefende eritiek op de wachtgeldregeling voor onderwijzers. Hij vond de bezuiniging ondoeltreffend en vrees de dat Rotterdam een aantal van haar beste leerkrachten zou kwijtraken. Wethouder Nivard (R.-Kath.) hoopte de regeling nader met den minister van onder wijs te bespreken. RECHTSZAKEN Godslastering. Voor rechtbank te Rotterdam heeft een godslasteringzaak gediend, de tweede na de ir werkingstelling van het nieuwe wetje. Een 34-jarige varensgezel te Rotterdam had zich te verantwoorden terzake dat hij- zich op 3 December van het vorige jaar op den Es- senburgsingel, dus op den openbaren weg, in de nabijheid van een stempellokaal door smalende Godslastering op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze had uitgelaten. Verdachte had met brochures gecolporteerd, waarin wel degelijk sprake is van krenking van godsdienstige gevoelens, meende het O.M. en het oordeel daarvan tegen verdachte en het oordeel daarvan tegen verdachte van ge vangenisstraf van één maand. Verduistering. De 67-jarige administrateur van een coöpe ratie te Haarlem, die gedurende 20 jaar ten nadeele van deze coöperatie gelden had ver duisterd tot een totaal bedrag van 24.000, is door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Mishandeling van een werkwillige. Voor de rechtbank te Haarlem heeft een 2ó-jarige fabrieksarbeider uit Zaandam te rechtgestaan, die op 15 Maart tijdens een staking een werkwillige met een met lood cf ijzer verzwaarde gummislang op het hoofd zou hebben geslagen, waardoor de werkwillige voorover tegen een muur was gevallen. Door den slag was een bloedende wond ontstaan. Verdachte verklaarde niet met een gum mislang, maar met een sportriem geslagen te hebben. Bij het onderzoek had echter een kameraad verklaard, dat hij op verzoek van verdachte een gummislang met lood in de Zaan had geworpen. De officier van justitie vond het feit zeer ernstig en eischte acht maanden gevange nisstraf. Een beroeps-inbreker. De rechtbank te Groningen heeft een 35- jarigen kleermaker, tegen wien vier jaren gevangenisstraf was geëischt wegens diefstal en poging tot diefstal, veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. Verdachte heeft in Maart verschillende inbraken gepleegd, o.a. bij de Drentsche Stoomboot Maatschappij en bij den papier handel Corvey. Bij de laatste inbraak werd hy door de politie overrompeld, ontkwam ondanks dat hem eenige schoten werden nagezonden, doch werd den volgenden dag gearresteerd op het statioon Haren, waar hij een kaartje naar Meppel had genomen. Eeri medeplichtige die dien nacht mede ontkwam, werd niet achterhaald en verdachte is ge bleven bij zijn weigering om zijn vriend ce verraden. MARINE EN LEGER Hr. Hs. „Heemskerck", onder bevel van kapitein ter zee C. ter Poorten, is gisteren van de oefeningsreis naar Reykjavik te Nieu- wediep teruggekeerd. Aan den luitenant ter zee 2e klasse S. Vis ser en aan don officier van den marinestoom vaartdienst 2e klasse C. B. Leeuwenburg is vergund u;t Oost-Indië naar Nederland terug te keeren. De officier van gezondheid le klasse bij' het Oost-Indisch leger F. W L. Staal heeft op zijn verzoek den actieven militairen dienst met pensioen verlaten. By beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee der 2e klasse marine-reserve S. Dobbenga den 15en Juni a.s. geplaatst by de marinekazerne te Am sterdam. De Bond van Marineschepelingcn. Het „Volk" meldt De dwangmaatregelen tegen den Bond van Marineschepelingen nemen eiken dag toe. Nadat eerst aan alle burgerbestuurders ont slag moest worden verleend, heeft thans de commandant der Marine bepaald, dat ook de overige beambten geen genade zullen vinden in de o^gen van de autoriteiten Zoo zal met ingang van 1 Juli aan de beide bondsbeamb- ten Groothof en Van der Mast ontslag wor den gegeven, omdat zij, volgeys de autoritei-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1