500 300 25 EERSTE BLAD DE REGEERINGSVERKLARING. No. 127 71e aaargang 1933 WOENSDAG llitjave: Fiini f. ÏAN DE VEIDE Ir., Vilsiinl it-ill. Ilissinin. hill. li. Postrekening EU 31 MEI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PRÖViCIENIEUWS <s_ VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor Belgie, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13,80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent tiii abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 r egels 50 ct. Iedere regel meerlOct.(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl—öregels tl. -.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen In de hedenmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd de volgende Regeeringsverklaring afgelegd Het den 26sten dezer maand opgetreden Kabinet heeft er prijs op gesteld zoo spoedig mogelijk voor de Kamer te verschijnen tot het doen van enkele mededeelingen met betrekking tot het te volgen regeeringsbeleid. Het is de Kamer en U mijnheer de voorzitter erkentelijk voor de geboden gelegenheid om dit reeds enkele dagen na zijn optreden te kunnen doen. De toestand hier te lande en in Nederlandsch-Indië biedt in menig opzicht een beeld van volkomen ontwrichting en vraagt dus om snel en krachtig in grijpen. In beide gebiedsdeelen van het Koninkrijk doet de economische in zinking thans haar invloed in zoo bedenkelijke mate gevoelen op de algemeene volkswelvaart en op de daarmee verband houdende publieke geldmiddelen, dat wachten met verdere maatregelen tot een ineenstorting zou voeren. De Regeering is dan ook diep doordrongen van den plicht, alles te doen wat mogelijk is om verdere inzinking te voorkomen. Het is om die reden, dat zij zich verheugt over den door den President der Vereenigde Staten ge- publiceerden oproep tot saamwerking der Regeeringen op de komende econo mische conferentie te Londen, waarmee Hare Majesteit de Koningin in on dubbelzinnige bewoordingen instemming heeft betuigd. De Regeering is dan ook voornemens door hare delegatie naar die conferentie in deze richting krachtig mede te werken. Intusschen mag de actie die men zelf ter hand nemen kan daardoor niet achterwege blijven. Eerste eisch is daarbij, dat het opnieuw verstoorde finan cieel evenwicht worde hersteld. Dit is reeds noodzakelijk, omdat iedere nalatig heid op dit punt het intreden van een beteren toestand economisch en sociaal in zeer sterke mate zou vertragen. Voor het financieel evenwicht is allereerst een belangrijke inperking der publieke uitgaven onafwijsbaar. Deze is niet te ontgaan, ook al zou het uiterste beproefd zijn om door belastingheffing het evenwicht te herstellen. Bestendiging van de geldende tijdelijke heffingen of vervanging door een equivalent daarvan, zoomede invoering van nieuwe heffingen waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan het reeds ingediende ontwerp op de om zetbelasting zullen echter, naast sterke bezuiniging, althans voorshands onvermijdelijk blijken. Om herstel van de welvaart voor te bereiden, zal ordening van het be drijfsleven ter aanpassing aan de gewijzigde economische wereldstructuur van overheidswege moeten worden bevorderd. Zonder hierover reeds in bijzonderheden te treden, wenscht de Regeering vast te stellen, dat hierbij geen enkele maatregel reeds vooraf mag worden buitengesloten, dus ook niet een eventueeje wijziging in onze handelspolitieke methoden. I Voorts heeft het vraagstuk der werkloosheid de volle aandacht der Regeering. Zij is er zich van bewust, dat een grondige verbetering in den tegenwoordigen toestand slechts denkbaar is door een krachtig herstel van het bedrijfsleven, dat ook om die reden onophoudelijk om belangstelling en inspanning van den kant der overheid vraagt. Daarnaast moet evenwel niet minder aandacht worden geschonken aan verruiming van werkgelegenheid en aan de werkverschaffing. De Regeering beschouwt het als haar plicht om met inachtneming van de financieele mogelijkheden, de cultureele en sociale volksbelangen te blijven behartigen. Zoowel om tegemoet te komen aan de door de crisisomstandigheden zoozeer verzwaarde eischen met betrekking tot de volkswelvaart als ter wille van de door diezelfde omstandigheden in het leven geroepen werkloosheids- zorg, heeft de Regeering het noodig geoordeeld, wijziging te brengen in de verdeeling van den departementeelen arbeid. De Minister van Economische Zaken dient in de toekomst zijn onver deelde aandacht te kunnen schenken aan de belangen van Landbouw, Handel en Nijverheid en dus ontheven te worden van zijn bemoeiingen met Arbeid en Arbeidsverzekering. Daarnevens is het der Regeering wenschelijk voorgekomen, deze bemoei ingen te vereenigen, met die betreffende de Werkloosheidsverzekering, Arbeidsbemiddeling, Werkverschaffing, Steunverleening en Volksgezondheid, welke alle tezaam ondergebracht behooren te worden in een Ministerie van Sociale Zaken. De Regeering verwacht van deze concentratie van verwante belangen een zoodanige besparing op de uitgaven, dat zij de beperkte kosten, die de vorming van een nieuw ministerie meebrengt, verre zal overtreffen. Voorts zal de Minister van Financiën zich zoozeer hebben te concen- treeren op het herstel van het financieel evenwicht, dat hij ontheven behoort te worden van de vaak veel tijd vorderende zorg voor de regelingen der amb telijke salarissen en wachtgelden, terwijl de Minister van Waterstaat, die in belangrijke mate betrokken zal worden bij het vraagstuk der werkgelegenheid en die zich meer dan ooit zal hebben bezig te houden met het ook uit financieel oogpunt zoo gewichtige vervoerwezen, zal moeten worden ontlast van het bestuur van het bedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie. De zorg voor de belangen die aan de Departementen van Financiën en Waterstaat zullen worden onttrokken, zal kunnen worden overgedragen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Met deze regelingen hoopt de Regeering een administratieve indeeling te verkrijgen die bij de behoeften van het oog'enblik past en voor vele vraag stukken een snellere oplossing waarborgt dan tot heden mogelijk was. Dat het gezag zal worden hoog gehouden stelt de Regeering met nadruk op den voorgrond. Tegen extremisme, van welke zijde dit zich ook openbaart, zal met beslistheid worden opgetreden. Het oefenen van terreur tegenover de ordelievende bevolking en het verwekken van onrust, zullen zonder aarzeling worden tegengegaan. De plaatselijke overheid kan daarbij op den steun der Regeering rekenen. De Kamer zal verstaan, dat het Kabinet, zoo kort na zijn optreden, zich moet bepalen tot mededeeling van de hoofdlijnen van zijn beleid en nog niet in staat is dit in onderdeelen aan te geven. De Regeering doet een ernstig beroep op de medewerking der Staten- Generaal. De hachelijke toestand van ons volk eischt eendracht van allen om het door de moeilijkheden, die zich voordoen en die nog te wachten zijn, heen te helpen. De Regeering ziet in de Christelijke volksaspiraties, die gelukkig een sterk en bestendig element in ons volksleven vormen, een bron van kracht. De erkenning daarvan zal spreken uit haar-beleid. Zij zal echter het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen, ter wille van de noodzakelijke eendracht, vermijden. De Staten-Generaal zullen ongetwijfeld met de Regeering beseffen, dat de ongekend moeilijke vraagstukken, waarvoor wij ons gesteld zien, niet tot oplossing kunnen komen, indien men voor het nemen van onaangename en voor velen harde maatregelen zou terugschrikken. Zonder schroom zal men de tallooze problemen moeten aanvatten. Ook, ja juist in dezen zwaren tijd, acht de Regeering een gestadige samen werking en voortdurend overleg met de Staten-Generaal van het grootste gewicht. Bouwende op Gods hulp vertrouwt zij, dat het doel, dat Regeering en Volksvertegenwoordiging beiden voor oogen staat, zal worden bereikt. Bureau voor Beroepskeuze. Gisterenavond hield de Vereeniging voor Beroepskeuze alhier in de bovenzaal van het hotel „Royal" haar algemeene vergadering. De voorzitter, de heer J. Butler, heette al len hartelijk welkom op deze zesde jaarver gadering. Spreker wees op de totstand geko men samenwerking tusschen de drie lande lijke vereenigingen, die ook onze axdeeling ten goede kwam. Verschillende waardevolle gegevens zijn van het centraal bureau ont vangen, die als een goede handleiding kun nen dienen bij de behandeling der gevraagde adviezen. De hoofden van scholen verleenden hun medewerking door op het bureau de aandacht te vestigen, terwijl aan de ouders van kinde ren, die de school verlieten, een circulaire werd uitgereikt. De tijdsomstandigheden doen ook op het bezoek aan het bureau him in vloed gelden. Toch is het bezoek over 1933 tot heden toe niet .minder dan verleden jaar. Het bestuur besloot tot het aanschaffen van een flinke kast tot opberging van de verschillende bescheiden der vereeniging. Hierna werden door den 2en secretaris, den heer J. Vader, de notulen der vorige jaarver gadering gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer J. Marijs, bleek, dat de ontvangsten bedroegen 346.21, de uitgaven 148.74, zoo- rat het batig saldo bedroeg 197.47. De heer Vader bracht daarna het jaarver slag uit, waaraan het volgende is ontleend Ook dit jaar kon het werk onzer vereeni ging weder op de gewone wijze worden voort gezet. Dezelfde leden bleven de vereeniging trouw, geen enkele organisatie bedankte als lid, maar ook geen enkel nieuw lid kon worden inge schreven. De aftredende bestuursleden werden op de jaarvergadering weer herkozen en ons bureau kon dus rustig voortwerken en hield dan ook, op de daarvoor vastgestelde avonden, gere geld zijn zittingen. Deze werden gehouden, met een kleine on derbreking in de vacantiemaanden, het ge heele jaar door, in een der kamers van het voormalig Burgerweeshuis. Elke 2e en 4e Dinsdag van de maand zijn daar om beurten enkele bestuursleden aan wezig tot het ontvangen van de candidaten en het geven van inlichtingen. In onze wijze van werken werd geen ver andering gebracht. Een woord van dank dient gebracht aan dr. A. P. Smitt, die ons, als altijd, diende met zijn adviezen en die de door hem noodig geachte onderzoekingen weer geheel belan geloos verrichtte. Het dagelijksch bestuur vergaderde, zoo dikwijls zulks noodig was, ter bespreking van de te geven adviezen. Tevens werden enkele bestuursvergaderingen gehouden met de overige bestuursleden. In den loop van dit jaar werd door 18 per sonen een advies gevraagd en wel door 3 meisjes en 15 jongens. Gewoonlijk heeft de eerste kennismaking plaats met de candidaten, in het bijzijn van vader of moeder op de zittingsavonden. Hierbij tracht de commissie een algemee- nen indruk te bekomen van den betreffenden persoon. Verschillende vragen worden gesteld en beantwoord, welke gegevens, aangevuld met die' uit schoolrapporten en andere informa ties, dienen als materiaal om de te geven ad viezen een zoo goed mogelijk resultaat te doen hebben. De inzinking van het maatschappelijk leven, maakt den arbeid onzer vereeniging niet gemakkelijker. Een gegeven advies dient toch ook te kun nen worden opgevolgd. Verschillende malen werd dan ook de raad gegeven, door te gaan met het volgen van onderwijs op de daarvoor in aanmerking komende scholen, waar anders wellicht ge makkelijker had kunnen worden geadviseerd direct een of ander beroep te kiezen. Samenwerking Centraal Comité. Door de samenwerking met het Centraal Comité voor Beroepskeuze, gevestigd te 's-Gravenhage, kregen wij, evenals het vorige jaar, weer her haaldelijk zeer waardevolle gegevens betref fende verschillende beroepen toegezonden, waardoor ons archief over steeds meer ma teriaal, ook wat de meer intellectueele be roepen betreft, komt te beschikken. Propaganda. Regelmatig worden in de „Vlisslngsche Courant" door advertenties de zittingsavonden van ons- bureau aangekon digd. Vóór het begin der zomervacantie werden aan den directeur der R.H.B.S. en de hoof den der diverse Mulo-scholen hier ter stede lijsten verstrekt ter uitreiking aan de leer lingen, die de school verlieten, waarop di verse beroepen werden vermeld, waarover ons bureau belangrijke gegevens bezit. Tevens werden via de hoofden der lagere scholen circulaires meegegeven met de leer lingen, die de school verlieten en waarin de aandacht op ons bureau werd gevestigd. Bovenstaande geldt ons werk in het alge meen. We willen nu ook iets mededeelen over de gegeven adviezen. Van de drie meisjes wilde één betrekking hebben als dierenverzorgster of iets derge lijks. Veel moeite werd gedaan om in deze richting iets te vinden. Toen we tenslotte meenden daarin te zullen slagen, werd door de betrokken persoon de voorkeur gegeven aan het verrichten van huiselijke werkzaam heden. Nummer twee wilde gaarne kantoorwerk zaamheden verrichten of anders modiste wordenhet laatste werd haar aangeraden en haar gewezen op het behalen van een di ploma van een modevakschool. Nummer drie vroeg advies over de wijze om in de toekomst gymnastiekonderwijs te kun nen geven. Haar werd te kennen gegeven dat ze hoogstens een opleiding zou kunnen volgen voor sportleidster of iets dergelijks. Er werd bijgevoegd, dat dit echter nooit tot een behoorlijke zelfstandige positie kon leiden. Van de jongens wilden 2 machinist worden en 1 machine-bankwerker. Alle drie werd de raad gegeven te trachten eerst machine bankwerker te worden ep zoo mogelijk aan te vangen met onderwijs op de Ambachts school. Een volgende wenscht vliegtuigmaker te worden. Deze kreeg het advies eerst nog wat op school te blijven en later nog eens terug te komen. In deze groep vermelden wij ook een jong- mensch, waarvoor moeite werd gedaan, hem te helpen aan een andere betrekking, waar aan lichteT werk was verbonden. Hij is smid bankwerker. Tot heden zijn we hierin nog niet geslaagd Hulp of een wenk in die rich- ring wordt gaarne door ons aanvaard. Voor timmermin of meubelmaker meldden zich drie candidaten. Nummer één werd aan geraden een baas te zoeken in dit vak num mer twee, die eventueel ook wel kantoor bediende wilde worden, werd gezegd, nog maar eens terug te komen en voorloopig op school te blijven. De derde werd gewezen op Ambachts school, Nijverheidsschool of Mulo-onderwijs. Van de volgende zeven candidaten wilde 1 electricien wordenhem werd geraden een baas te zoeken. 1 wilde stuurman worden, maar hem werd met het oog op de kans van afkeuring de raad gegeven, eerst de Mulo-school af te loopen. De volgende werd geadviseerd bakker te worden, volgens zijn wensch. Een stuurman, die raad vroeg hoe te han delen om beroepsconsul te worden, werd ge zegd, dat de kans hiertoe zeer gering was en dat het voor hem niet mogelijk zou zijn in die richting te slagen. 4 Kapper of brievenbesteller was de wensch van een volgenden, die evenals enkele ande ren geadviseerd werd nog wat op school te blijven en later nog eens terug te komen. De volgende candiUaat had geen bepaalde wensch. Zijn vader wilde graag dat hij bank werker zou worden. Hij is reeds leerling van de Nijverheidsschool en werd aangeraden een baas te zoeken. Een jongmensch, die schilder wenschte te worden, sloot de rij. Voor hem werd wensche lijk geacht, dat hij probeert een plaats te krijgen op de Ambachtsschool. Hoewel de moeilijke tijdsomstandigheden medebrengen, dat van het werk der vereeni ging veelal niet in het oog loopende resulta ten worden gezien, kunnen we toch met ver trouwen onzen arbeid voortzetten. We spreken den wensch uit, dat de advie zen door ons gegeven, in de veelal moeilijke gevallen, die ons worden voorgelegd, tot een goed resultaat mogen leiden en daardoor het best het nut onzer vereeniging bewijzen. Het beste te zoeken voor onze opgroeiende jeugd blijft daarbij ons doel. Het verslag werd, nadat enkele vragen ge steld waren, goedgekeurd. Aan de beurt van aftreding waren de hee- ren J. Butler. J. Vader. dr. A. P. Smitt en W de Wolf, die allen werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer I. Luteijn, die zich riet meer beschikbaar kon stellen, gekozen werd de heer A. B. Plasschaert. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren besproken, sloot de voorzitter de ver gadering. Ouderavond Vlissingsche Schoolverecniging. Deze ouderavond, die gisteren aan boven genoemde school werd gehouden, mocht zich, zooals gewoonlijk in een flinke belangstelling verheugen. De heer Van der Slikke heette namens het bestuur der vereeniging, alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzon der mevrouw Gorter, die het muzikale ge deelte van dozen avond verzorgde. De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Mir'delburg, was, zeer tot zijn spijt, verhinderd dezen avond bij te wonen. Zooals gewoonlijk, gaf de wethouder van onderwijs, de heer Edelman, van zijn zeer gewaardeerde belangstelling blijk. Nadat mevr. Gorter, de aanwezigen had vergast op muziek van Chopin, kreeg de heer De Kloe, het hoofd der school, gelegenheid zijn causerie te houden over het zeer interes sante onderwerp: „School en huis". In deze rede, die met groote aandacht werd gevolgd, wees de heer De Kloe er o.a. op, dat door te veel hulp van de ouders bij het huis werk van hun kinderen, de leerling ten slotte zijn zelfvertrouwen in eigen kunnen verliest. Ook de onoplettendheid in school wordt daardoor ten zeerste bevorderd. Eenige an dere onderwerpen werden eveneens op onder houdende wijze door den heer De Kloe be sproken o.a de jeugd en sport, doubleeren, toelatingsexamen middelbare school. Hierna bracht mevr. Gorter „Arabesque" van Debussy ten gehoore. Van de gelegenheid om naar aanleiding van de gehouden causerie eenige vragen te stel len, werd door geen der ouders gebruik ge maakt. De heer Van der Slikke dankte mevr. Gor ter, die een fraai bouquet rozen ontving, en den heer De Kloe, beiden hartelijk voor hun medewerking. Nu werd gelegenheid gegeven de tentoon stelling te bezichtigen, die op smaakvolle wijze door het personeel was ingericht. Op deze tentoonstelling waren de producten van handenarbeid, handwerken en teekenen uit gestald. De keurige collectie handwerken trok zeer de aandacht der dames. Van han denarbeid waren modellen in klei, papier en karton aanwezig. Al deze modellen, uit het laagste tot het hoogste leerjaar toe, waren netjes afgewerkt en zagen er smaakvol uit. Men kon zien. dat de leerlingen zich met grooten ijver en vee plezier onder de be kwame leiding vcu hun leerkrachten, aan dit werk hadden overgegeven. Ook de fraaie tee- keningen, vooral uit de hoogste leerjaren,, trokken de aandacht van vader of moeder. Van de gelegenheid, om het zoo noodige contact tusschen school en huis tot stand te brengen, werd natuurlijk druk gebruik ge maakt. De geheele zaal maakte een buitengewoon prettigen, verzorgden indruk, en alle ouders zullen dan ook wel overtuigd zijn, dat aan hun school, naast het nuttige ook aan het aangename werk een ruime plaats wordt toe- bedacht. Jaarvergadering R.-Kath. Kiesvereeniging. Gisterenavond hield de R.-Kath. Kiesver eeniging haar jaarvergadering in het R.- Kath. Vercenigingsgebouw. De voorzitter, de heer Joh Mentink, be sprak in zijn openingswoord o.m. de laatst gehouden Kamerverkiezingen, die voor de R.-Kath. Staatspartij niet gelukkig zijn ge weest. Hij bracht, dank aan de Vlissingsche kiezers voor het resultaat dat hier werd be-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1