NOOTJES GEMENGD NIEUWS UIT DRAAD EN LUCHT In de week van 22 tot 27 Mei zijn in ons land 74 faillissementen uitgesproken. In het eerste kwartaal van 1932 heeft de belasting op de openbare vermakelijkheden te Rotterdam opgebracht 195.710 tegenover ƒ245.495 in hetzelfde tijdvak van 1932. Het bezoek aan variété's, concerten en schouw burgen nam aanzienlijk af. Het bioscoopbe zoek nam iets toe, De honderdduizend in de Staatsloterij is op het Amsterdamsche abattoir gevallen en ver schillende leden van het personeel zullen, van dit buitenkansje hun deel bekomen. Op de groenteveilingen in Noord-Holland is van 1 October 1932 tot aan het eind van het seizoen ongeveer 21 millioen witte kool en roode bieten onverkoopbaar geweest. Hier van zijn 18 millioen K.G. als veevoeder ge bruikt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag reed een smokkelauto tusschen de kantoren Loch rn Horbach door de versperring. De beambten namen den wagen onder vuur. De auto is Zaterdag in een geheime garage in Aken aangetroffen en werd in beslag geno men evenals 2500 pond koffie. Drie bekende smokkelaars werden in arrest gegsteld. De eind-oplossing van het vrijheidsprobieem in den anti-liberalen staat, aldus besloot de vice-kanselier zijn rede, berust niet op het middel van de kunstmatige beperking der vrij heid, die slechts voorbijgaand mag zijn. Zij berust veel meer op de religieuze wederge boorte, op het doordringen van onze collec tieve wereld met een persoonlijken geest. Hier ligt de christelijke taak der Duitsche revolutie en de oplossing van het vrijheidsprobleem. ONRUST BIJ DE DUITSCHE KATHOLIEKEN. Het verbod van de bijeenkomst van den „Katholieken Volksverein" te München, waarin de gevierde pater Mückermann zou spreken, heel in Berlijn en geheel Duitsch- land onder de Katholieken de grootste on rust verwekt, vooral daar op denzelfden dag graaf Revertlow in zijn „Reichswart" de op heffing der Centrumpartij eischte. De rede van Mückermann zou zich niet met de politiek hebben bemoeid. De bijeen komst had een zuiver religieus karakter. De katholieken verkeeren, trots de verklarin gen, dat de vrijheid van hun cultureele or ganisaties niet zal worden aangetast, in on rust, omdat de feiten een andere taal spre ken. Herhaaldelijk is er reeds ingegrepen in de uitoefening der Katholieke Charitas, waardoor de katholieke jeugdzorg in de han den van den Staat dreigt te worden ge bracht en de beperking der katholieke lief dadigheid schijnt te worden nagestreefd. Het lot van het charitatieve werk, dat zoo voortreffelijk is georganiseerd, schijnt men van Staatswege op allerlei wegen van para- leïschakeling op losse schroeven te willen zetten. DE LANDSVERDEDIGING VAN BELGIË. In een rede m de advocaten-vereeniging te Charleroi gehouden, heeft de Belgische mi nister van landsverdediging, mr. Devèze, eenige mededeelingen gedaan omtrent den huidigen stand van het defensievraagsfcuk. De moeüijkheid bestaat hierin steeds over een voldoende troepenmacht te kunnen be schikken om op het eerste signaal de grens in staat van verdediging te stéllen. België heeft thans, in vredestijd, 6 divisies onder de wa pens. Bij de mobilisatie worden 6 reservedi visies gevormd. De 6 actieve divisies moeten echter sterk genoeg zijn om de eerste dagen alleen den vijand het hoofd te bieden. Sommige militaire autoriteiten, aldus mi nister Devèze, zouden ons niet over 12 maar over 24 divisies willen zien beschikken. Dit is niet onmogelijk daar de noodige manschap pen voorhanden zijn. Het Belgische veldleger bestaat uit 6 militieklassen. Men zou zeer makkelijk 12 militieklassen bij het veldleger kunnen indeelen, maar de hooge kosten ma ken dit plan onverwezenlijkbaar. Elke divisie kost, aan offensief en defensief materieel, ongeveer 300 millioen francs. Het is niet moeilijk om uit te rekenen dlat een dergelijke uitgave onze financieele krachten te boven gaat. Met 12 divisies, zei minister Devèze verder, kan het geheele grondgebied echter niet wor den verdedigd. Wij moesten dus wel de Maas versterken en een onneembare stelling gereed maken tot dekking van de Maas en van het Zuiden van België. Ten Zuiden van de Ves- der, vooral in de provincie Luxemburg, zullen wij de defensie door middel van versperrings- en vemielingsmaatregelen, verzekeren. De bressen zullen door de 3 gemobiliseerde regi menten Ardensche jagers worden gevuld. HET VIER-MOGENDHEDEN PACT. De Fransche ministerraad kwam heden morgen onder voorzitterschap van den pre sident der republiek, Lebrun, bijeen, tenein de nogmaals te beraadslagen over het vier- mogendheden pact. In politieke kringen ver wacht men met zekerheid dat de regeering in den loop van vandaag het pact zal goed keuren en den Franschen ambassadeur te Rome opdracht zal geven het verdrag na mens Frankrijk te onderteekenen. Men neemt aan dat deze onderteekening dan reeds mor gen of Donderdag zal geschieden. In dit ver band schrijft de „République" dat men in het nieuwe pact een soort aanvulling van het verdrag van Locarno moet zien. Engeland en Italië, die in Locarno den vrede aan den Rijn hebben gegarandeerd, geven thans dezelfde garantie voor den vrede in het Oosten. Duitschland verplicht zich gedurende de komende 10 jaren niets te ondernemen zon der de goedkeuring van Frankrijk, Engeland en Italië. Frankrijk ziet daarentegen door de onderteekening van het pact van geen van zijn rechten af, doch wint er slechts nieuwe waarborgen uit. LLOYD GEORGE'S OORLOGS HERINNERINGEN. In zijn oorlogsherinneringen, gepubliceerd door de „Daily Telegraph", wijst Lloyd Geor ge er op, dat de centrale mogendheden niet alleen door vijanden waren omringd, maar dat zij moesten strijden met troepen, gere- quireerd uit bevolkingen, waarvan een groot gedeelte behoorde tot rassen, die sympathi seerden met de geallieerdende Slaven, Roemeniërs en Italianen in het rijk van Franz Joseph streden sinds jaren voor hun bevrijding van een overheersching van het regeerende ras. Van de 50 millioen inwoners van Oostenrijk-Hongarije waren slechts 12 millioen Duitschers, ongeveer 30 millioen wa ren den geallieerden gunstig gezind, terwijl de 10 millioen Magyaren ook niet bijster be- geerig waren om met Weenen te strijden te gen de Slaven in Servië. Graaf Tisza, de kalmste en bekwaamste van alle Hongaarsche staatslieden, was er in den grond van zijn hart zelfs sterk tegen. De houding dezer niet-verwante rassen kwam herhaaldelijk tot uiting, wanneer de geallieerden een overwinning behaalden, Toen bijv. de Russen zegevierend oprukten gaven heele Slavonische regimenten zich met on verholen voldoening aan den vijand" over, en het is zelfs voorgekomen, dat een Tsje chisch regiment met volle muziek naar den vijand marcheerde om zich over te geven. De Bulgaren koesterden voorts groote dank baarheid jegens Rusland wegens de rol, die dit land had gespeeld bij hun bevrijding van de Turken en de herinnering aan Gladstone's actie te hunnen behoeve deed hen gevoelens van vriendschap koesteren jegens de Britten. Deze overwegingen brachten Lloyd George er toe op 1 Januari 1915 een memorandum te richten tot den grooten oorlogsraad, waarin hij het denkbeeld opperde, dat de geallieer den hun krachten niet langer zouden ver spillen met aanvallen op het westelijk front, dat muurvast stond, maar storm te loopen op bet Oostenrijksche front, of een aanval te doen op Turkije door een troepenmacht in Syrië aan land te zetten. Kort daarop schreef lord Kitchener, wien Lloyd George zijn plan voorlegde, een brief aan French, waarin hij het denkbeeld over bracht. French antwoordde, dat ook zijns inziens een volkomen succes aan het weste lijk front onwaarschijnlijk was, en dat men beter elders een aanval kon wagen, b.v. in Oostenrijk. GANDHI NA ZIJN VASTENPERIODE. Men kan aan Gandhi de vreeselijke be- proeving aanzien, die hij doorgemaakt heeft, door zijn diepgezonken ©ogen en uitgemer gelde wangen. Zijn armen zijn zoo dun als lucifers en zijn schouderbladen steken op door de lakens. Het zou een afschuwelijk ge zicht zijn, was er niet zijn stralende persoon lijkheid en de blijkbare overheersching van zijn wil over zijn lichamelijken toestand. „In Gods naam begon ik te vasten, en in Godsnaam ben ik geëindigd", zeide Gandhi. „Ik kan de dokters en andere vrienden niet vergeten, die mij in de dagen van mijne be voorrechting en genade met genegenheid hebben overladen. Ik kan niet over hen spre ken met deze woorden, omdat hun toewijding een onderdeel was van Gods genade en God alleen hen op passende wijze beloonen kan. „Ik ben blij, dat de onaanraakbaren hier met ons zijn. Ik weet niet, welk werk God nu van mij verwacht, maar, wat het ook zij, hij zal er mij de sterkte toe geven." -Ongelukken.-— Een 18-jarige monteur uit Neede is bij het autogeen las- schen in een vleeschwarenfabriek te Borculo van een trap gevallen. Hij was op slag dood. Op den Veurschen straatweg te Veur is een tot nu toe onbekend gebleven persoon, naar schatting ongeveer 65 jaar oud, bij het over steken van den weg door de zgn. blauwe tram gegrepen en gedood. Het stoffelijk over schot van den heer Scheen uit Lochem, een der kanovaarders die sedert Zaterdag 20 Mei vermist werden, is bij Kampen aangespoeld. Zondagmiddag is de heer v. O. uit Eind hoven nabij Veghel, toen hij voor een vracht auto wilde uitwijken, met zijn auto geslipt en in een sloot terecht gekomen. De verloofde van den heer v. O. werd met het hoofd door de yoorruit geslingerd. Ernstig gewond is zij opgenomen. Ook de heer v. O. was gewond. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Veghel overgebracht. Een 3-jarig knaapje te Rot terdam heeft aan het tafelkleed getrokken, waardoor de met heete koffie gevulde koffie pot omviel en de inhoud over het kind heen- kwam. Met zeer ernstige brandwonden aan gezichtje, armen en beenen is het knaapje in een ziekenhuis opgenomen. Te Middelhar- nis is tij het rangeeren van spoorwagons ge trokken door een wals de kabel gesprongen. Een arbeider uit Tilburg werd een been af- gekneld. Een gevaarlijk trio. In den .vinkei van S. in de Akerstraat te Kerk- rade werd een der laatste nachten ingebroken door middel van inklimming. Van dezen dief stal werden verdacht de dienstbode van S. die heimelijk den dienst had verlaten, en een vriendin, eveneens in dienstbetrekking te Kerkrade. Beiden stonden onder de hoede van den voogdijraad. Zaterdag werden de meisjes te Heerlen aangehouden, naar Kerkrade over gebracht en voor den commissaris van politie geleid. Ook de heler, een chauffeur, werd ge arresteerd. Een gedeelte van het gestolene, veertig gulden, colliers, damestasschen en andere snuisterijen, werden in beslag geno men. Het drietal wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Duitsche meisjes die in breken. De politie te Heerlen heeft aangehouden twee ongeveer 20-jarige dienst boden, die bij den winkelier S. aan de Aker straat te Kerkrade diefstal met braak had den gepleegd door middel van inklimming. Een harer was tot voor korten tijd bij S. in betrekking. Beide meisjes waren ter beschik king gesteld van den voogdijraad. Ook werd in arrest gesteld een chauffeur wegens he ling. Een gedeelte der ontvreemde som geld, 40 gulden, benevens damestaschjes en colliers werden in beslag genomen. Het drietal wordt ter beschikking gesteld van de justitie. Om een hakenkruisvlag. Gisterenmiddag heeft op den Havendijk te Gorinchem een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen een tweetal Gorcumers en een schipper en schippersknecht van een in de haven liggend Duitsch schip. Deze ruzie was ontstaan, doordat bedoelde twee personen met behulp van een roeiboot de hakenkruisvlag van het schip hadden afgehaald en in het water gegooid. Proces-verbaal is nu opge maakt wegens het vernielen van de vlag en het gooien met steenen, terwijl het bewuste schip voortdurend onder politie-bewaking staat. Er was veel volk op de been. Beroepsgeheim voor journalisten. De staat New- Jersey is de eerste, welke een wet bezit, waar bij journalisten worden ontheven van de ver plichting om voor een rechtbank, een wetge vend lichaam of eiken willekeurigen onder zoeker mede te deelen uit welke bron zij hun inlichtingen hebben verkregen. De gouverneur van den stsat heeft een wetsontwerp dienaangaande geteekend, dat met algemeene stemmen in de beide Kamers was aangenomen. Proces tegen bestuur ders Kreuger&Toil. Te Stock holm is dezer dagen het proces begonnen te gen de leden van het bestuur van Kreuger Toll, Oscar Rydbeck, Juhlin Dannfelt, Anrén en Toll, wegens nalatigheid ten aan zien van de belangen der schuldeischers van de maatschappij. Wat betreft het materiaal dat tegen de verdachten is bijeengebracht, is dit een van de uitgebreidste zoo niet een van de grootste processen ooit in Zweden be handeld. De eerste verdachte, oud-directeur-generaal van de Skandinaviska Kredit a.b., was we gens ernstige ziekte niet verschenen. Den verdachte Juhlin Dannfelt werden op den eersten dag van het proces vragen ge steld over het optimistische communiqué van Januari 1932 over de goudmaatschappij Bo liden. Hij had zich beslist tegen de publicatie yan het communiqué verklaard, doch had geen verdere, stappen gedaan toen hij vernam dat Ivar Kreuger, die zich te New-York bevond en het communiqué had opgesteld, voor den inhoud er van instond. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. (c. B.) In de heden gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de waarnemende voorzitter, de heer Schaper een woord van afscheid en waar deering gesproken jegens den oud-voorzitter mr. Van Schaik. Aan de orde is voorts het opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap der Ka mer. Eerste candidaat wordt de heer jhr.mr. Ruys de Beerenbrouck met 57 van de 74 stemmen. Tweede candidaat is de heer J. PI. A. Schaper, met 54 van de 70 stemmen. Derde candidaat is de heer J. J. C. van Dijk, met 60 van de 73 stemmen. Aan de orde is het verzoek van den heer Wijnkoop om te mogen interpelleeren over do behandeling van den communist De Kom in Suriname en de relletjes te Paramaribo. De voorzitter stelt voor de interpellatie toe te staan. De heer Feber is hier tegen, omdat de be- gvooting van Suriname juist is behandeld en de interpellatie geen invloed meer kan heb ben op de maatregelen. De heer Wijnkoop bestrijdt den heer Feber. De heer Knottenbelt acht de interpellatie overbodig. De Kamer moet zich tot de hoofd zaken bepalen. De heer Joekes acht het verzoek gerecht vaardigd. Het voorstel—Feber om de interpellatie niet toe te staan, wordt aangenomen met 52 tegen 22 stemmen. De vergadering wordt hierna gesloten. INVOER VAN KERSEN IN ENGELAND. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) De minister van economische zaken en arbeid brengt ter al gemeene kennis dat door hem het uitvoer- controle bureau voor groenten, fruit en aard appelen, Javastraat 80, Den Haag, is aange wezen voor het afgeven van certificaten van oorsprong, welke ingevolge besluit van de Britsche regeering de zendingen kersen, welke in 1933 in Groot-Brittannië ten invoer zullen worden aangeboden, moeten vergezel len voor zoover die kersen in Nederland zijn gegroeid. UITVOER GEZOUTEN HARING EN VERSCHE ZEEVISCH. 's-GRAVENHAGE (C.B.) Naar de afdeeling visscherijen ons mededeelt, is onze regeering met de Fransche regeering tot overeenstem ming gekomen betreffende de erkenning van de Nederl. certificaten van uitvoer van ge zouten haring en versche zeevisch naar Frankrijk en het Saargebied. De regeling, al leen voor zoover betreft de fijne versche zee visch, treedt met 1 Juni a.s. in werking, met welken datum de invoer van deze vischsoort in Frankrijk weder is toegelaten. De ad ministratie van de uitreiking der certificaten en de verdeeling van het contingent onder de exporteurs is opgedragen aan den inspecteur der visscherijen in het le district, Heeren gracht 2, te 's-Gravenhage. Met het tot stand komen van deze rege ling is een einde gemaakt aan den clan- destie.ien uitvoer naar Frankrijk van niet door Nederlandsche visschersvaartuigen aan gevoerde visch ten laste van het voor ons land vastgestelde contingent. SECRETARIS -PENNIN GMEESTER VRUZ.-DEM. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) In verband met zijn benoeming tot minister van financiën heeft mr. P. J. Oud de functie van secreta ris-penningmeester van den Vrijz.-Dem. Bond moeten neerleggen. De functie wordt voor- loopig waargenomen door mr. L. G. van Dam te Haarlem. JAARVERSLAG VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. AMSTERDAM. (V.D.) Aan het verslag van den president van de Nederlandsche Bank, ontleenen wij het volgende De wereldtoestand vertoonde over het af- geloopen boekjaar 1 April 193231 Maart 1933 een aanmerkelijke» achteruitgang. Het aantal werkloozen steeg naar schatting van 25.5 millioen tot meer dan 30 millioen, terwijl de wereldhandel daalde tot 1/3 van het overeenkomstige cijfer van 1929, terwijl de dalende beweging zich nog steeds voortzet. De prijzen zijn in 1932 verder gedaald het eindcijfer der groothandelprijzen vertoonde vermindering, welke zich voor het meerendeel der landen beweegt tusschen 5 en 15 De omvang van den wereldhandel is nog niet ten einde en schrompelde in de eerste maan den van dit jaar verder ineen. Ook op mone tair gebied was de ontwikkeling hoogst onbe vredigend en de depreciatie dei* van het goud losgeraakte valuta's had verderen voortgang. De president betreurt het loslaten van den gouden standaard in Zuid-Amerika, het land met de belangrijkste goudproductie en wijst verder op den ernstigen schok, die de we reld kreeg toen de regeering der Vereenigde Staten op 20 April 1933 besloot, den gouden standaard te verlaten. Dit besluit, genomen aan den vooravond van de besprekingen over d© economische wereldconferentie, stelt de verwarring, waaraan de wereld ten prooi is, in een uiterst schel licht. De vrije gouden standaard wordt thans slechts in een viertal landen gehandhaafd, de helft van de landen ter wereld heeft den gouden standaard ver laten, in omstreeks 45 landen is het beta lingsverkeer met het buitenland aan beper kingen onderworpen. Het behoeft geen be toog, dat deze belemmering het hervatten van het internationale goederen-, crediet- en kapitaalverkeer in den weg staat. Van een internationaal monetair systeem kan niet langer sprake zijn. Door de waarde stijging van het goud is de productie van het edele metaal opnieuw toegenomen en bedroeg rond 1220 millioen gulden. Het bij de circu latiebanken en regeeringsorganen met uit zondering van het Engelsche Equalisation Fund, waaromtrent geen gegevens bekend zijn geconcentreerde goud steeg met om streeks 1450 millioen gulden tot rond 29.600 millioen gulden tegen 12.130 millioen in 1913. Aan de aanstaande economische- en finan cieele wereldconferentie wordt dan een uit voerige bespreking gewijd, waarbij het doel der besprekingen wordt belicht, waarbij de president het groote belang van internatio nale overeenkomsten in den geest van het tusschen Nederland, België en Luxemburg gesloten tractaat van Ouchy, naar voren brengt. Wat de weder invoering van een in ternationaal monetair systeem betreft, ver klaart de commissie eenstemmig, dat slechts terugkeer tot den vrijen gouden standaard in aanmerking kan komen. De president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, verwerpt de politiek om door geldpolitieke maatregelen een hooger prijsniveau te forceeren en spreekt als zijn meening uit, dat de wereld goed zal doen, zich te onthouden van monetaire kunstmid delen. Slechte een verbetering en versterking van de internationale betrekkingn en het in orde brengen door elk land van zijn eigen huishouding, zal een herstel kunnen bewerk stelligen. Uit een vergelijking tusschen de groothan- delsprijzen en de kosten van levensonderhoud blijkt, dat dc daling der kosten van levenson derhoud lager is dan die der groothandels- prijzen. Wat de Nederlandsche Bank zelve betreft kan in de eerste plaats met voldoening ge tuigd worden dat haar positie verder ver sterkt werd. Haar goudvoorraad steeg van 883.110.454 op 31 Maart 1932 tot 949.096.251 op 31 Maart jl. Haar direct op- eischbare verplichtingen stegen van 1.171.588.407 tot 1.184.574.474 met als re sultaat een stijging van het gouddekkings percentage van 75.38 tot 80.12 De ere- dietgeving vcor het binnenland was bij uit stek gering, hetgeen wijst op een verdere toe neming van de liquiditeit van het Nederland sche bank- en bedrijfsleven. Uitvoerig wordt stilgestaan bij de ontwik keling van d° geldmarkt, die voortdurend zeer ruim was als gevolg van de stagnatie in het bedrijfsleven. De kapitaalmarkt was le vendiger dan in het jaar daarvoor. Het totaal publieke emissies bedroeg, na uitschakeling der conversies, 354.9 millicen gulden tegen 223.2 millioen gulden in het vorig boekjaar. De buitenlandsche uitgifte daalde van 38.8 millioen tot 32.6 millioen gulden. Wat de uitkomsten voor de Nederlandsche Bank zelve betreft, deze waren niet gunstig als gevolg van den bij voortduring lagen stand der rentetarieven en de uiterst geringe rechten, welke over onze belangrijk inge krompen uitzettingen kon gekweekt worden. Ook de afschrijving van ruim f 500.000 op onbetaald gebleven disconto in verband met de déconfiture van een Haagsche firma, deed den resultaten afbreuk. Het reservefonds, verleden jaar tot 3 mil lioen gulden teruggebracht, vermeerderde tot 3.749.273 gulden. De winst- en verliesrekening wijst over het boekjaar 19321933 een netto winst aan van 1.004.202.26,, waarvan in min dering komt van de vordering op den Staat der Nederlanden 1.000.000. Het winstsaldo bedraagt na toevoeging van het onverdeelde dividendsaldo 1930—1931 tenslotte 14.722.33, hetgeen te gering is om een uitdeeling ervan te overwegen. ONTSLAG HOOFDREDACTEUR „DE TELEGRAAF". AMSTERDAM. (V. D.) De heer mr. dr. G. J. Goedhart verzoekt óns het onderstaande bericht te willen verspreiden In een Ier hoofdstedelijke avondbladen van 29 Mei komt de mededeeling voor, dat on dergeteekende als hoofdredacteur van „de Telegraaf" is ontslagen, aan welk bericht een commentaar is toegevoegd, waaruit blijkbaar moet worden afgeleid, dat dit ontslag een politieken achtergrond zou hebben. Slechts de zakelijke mededeeling zelf is juistinder daad is aan ondergeteekende verzocht zijn functie ter beschikking te stellen, aan welk verzoek per 1 Juni a.s. gevolg wordt gegeven. Van eenige politieke, al dan niet „fascisti sche" overweging is daarbij hoegenaamd geen sprake. Voor iederen onbevooroordeelde is trouwens de stelling, dat „de Telegraaf" fas cistisch zou zijn, een dwaasheid, die echter verklaarbaar wordt voor hem, die acht slaat op wie haar verbreiden. Onjuist is al even zeer, dat het bovenbedoelde ontslag met toe kenning- van drie maanden salaris zou zijn gegeven. Ondergeteekende acht de werkelijk heid ten aanzien van dit punt overigens een zaak zonder eenig publiek belang, zoodat hij mededeelingen daaromtrent als nutteloos beschouwt. (W.g.) Mr. dl*. G. J. GOEDHART, DE NIET-HERKIEZING VAN HET KAMERLID BRAAT. UTRECHT. (V. D.) Gisteren heeft alhier het centrale hoofdbestuur van de Nat. Eoe- ren, Tuinders- en Middenstandspartij verga derd, o.a. ter bespreküig van de kwestie van het indienen van gelijkluidende lijsten in Groningen, Friesland en Drente, waar mr. C. Vervoorn, voorzitter van den Bond, no. 1 wa.s geplaatst en de heer Braat no. 2. De alge meene ledenvergadering, welke gehouden is vóór de candidaatstelling, had den wensch uitgesproken den heer Braat overal no. 1 te plaatsen, doch wel vrijheid van handelen gegeven aan de 3 Noordelijke provincies, niet provinciaal dus, niet 3 gelijkluidende lijsten, welke de macht in handen zouden geven aan het Noorden, zouden worden ingediend. Ter vergadering te Utrecht vverd er op aange drongen, dat de heer Vervoorn, die slechts 6000 stemmen had verkregen bij de Tweede Kamerverkiezingen, zou bedanken ten be hoeve van den heer Braat, die 35.000 stem men had verkregen. De heer Vervoorn ver klaarde zich daartoe bereid, mits het Noor den hem ontsloeg van de belofte om, indien gekozen, de benoeming aan te nemen. Het Noorden bleek bereid daarover met de leden te spreken. Binnen 3 weken zal te -Utrecht een algemeene ledenvergadering worden ge houden om de toekomstige houding in deze zaak te bepalen. EEN ESCADRILLE VLIEGTUIGEN NAAR BELGIE. SOESTERBERG. (V.D.) Naar wij vernemen zal begin Juni een Nederlandsche escadrille vliegtuigen, onder leiding van een comman dant der luchtvaar taf deeling een tegenbe zoek brengen aan Belgi^, naar aanleiding van het bezoek van het Belgische escadrille in 1932 aan Nederland. EEN ARRESTATIE. 's-BOSCH (V. D.) De Amsterdamsche po litie arresteerde heden den chauffeur uit Nijmegen, wiens opsporing door de mare chaussee uit Ottersum was verzocht, in ver band met het feit, dat hij Zondagavond al daar den als kommies dienstdoenend ambte naar De M. heeft doodgereden, in plaats aan diens stopsignalen gehoor te geven. De Bos sche politie was den chauffeur op het spoor gekomen met aanwijzingen dat hij op weg was naar Amsterdam, waar hij door de re cherche is aangehouden. Zijn voorgeleiding te 's Bosch zal heden geschieden. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Trekking van 30 Mei 1933. 5e Klasse 10e Lijst. 400 No. 12667 12790 200 No. 3246 6647 7728 19549 f 100 No. 1175 1239 2117 4126 7073 8880 9761 13578 13987 14258 15242 DE VERKIEZINGEN TE DANTZIG. DANZIG. (V.D.) Officieel wordt medege deeld De Senaat is heden afgetreden. Hij zal, overeenkomstig art. 31 van de grondwet van Danzig, het bestuur blijven vormen, tot dat een nieuwe regeering zal zijn gevormd. Om zoo spoedig de vorming van een nieuwe regeering mogelijk te maken, heeft de /Senaat den verkiezingscommissaris verzocht de defi nitieve vaststelling van den verkiezingsuit slag te bespoedigen. De vaststelling van den uitslag zal op zijn vroegst in het begin van de volgende week geschieden. BETALING DER OORLOGSSCHULDEN. LONDEN. (V.D.) Het Engelsche kabinet heeft tot nog toe geen beslissing genomen over de betaling van den op 15 Juni a.s. ver- vallenden termijn der oorlogsschulden aan Amerika,welke termen bij den tegenwoordige»

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2