1000 500 300 150 100 25 DINSDAG 30 MEI EERSTE BLAD S. WIENER&Co. No.126 71e Jaargang 1933 Silpi: Film F. MS 01111101 li., Valsliul 00-00. llissinp.l<lel. 10. Making S6UT Verschijnt dageiijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIEIEUWS BADSEIZOEN 1933 Vergiftiging op groote schaal BUITENLAND VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine adveitentiesvanl—5 regels50 ct. ledereregel meerlO ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 5regels tl. -alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bit verlies van eiken anderen vinget AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Opheffing rijwielpad aan de Badhuisstraat tusschen de „Steenen Trap" en de Paul Krugerstraat. Wy vestigen er de aandacht van de wiel rijders op, dat door Burg. en Weth. is beslo ten tot opheffing van het rijwielpad aan de Badhuisstraat tusschen de „Steenen Trap" en de Paul Krugerstraat. Dit zal tot gevolg hebben, dat de wielrijders, rijdende in de Badhuisstraat in de richting van de „Stee- i.en Trap", niet meer mogen berijden het voor hen aan de linkerzijde gelegen klinker pad. Zij zullen alsdan van het aan de rech terzijde gelegen klinkerpad gebruik moeten maken. Het Nut. Het departement Vlissingen der Maat schappij tot Nut van 'fc Algemeen hield gis terenavond een ledenvergadering in het Nutsgebouw in de Nieuwstraat onder voor zitterschap van den heer J. C. Paap. Deze opende de vergadering met het uitspreken van eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den heer J. F. op den Zieke, welke staande werden aangehoord. Hy overdacht den overledene in de eerste plaats in zijn kwaliteit van voorzitter der Fröbel school van het Nut, waarbij hij wees op de energie, die de overledene had ontwikkeld in den tijd, toen de oude Nutsbewaarschool in de Walstraat was gevestigd. Voor een groot deel aan zijn werken is het te danken, dat de tegenwoordige Fröbelschool, welke in het land zoo'n goeden naam heeft, gesticht werd. Ook werd herdacht het lidmaatschap der commissie, welke den cursus voor onderwij zeressen bestuurt. En ten slotte werd geme moreerd, welke de verdiensten van den over ledene waren in zijn kwaliteit van secretaris- penningsmeester der Nutsblibliotheek. Nu was aan de orde de benoeming van be stuursleden van departement, fröbelschool, bibliotheek en spaarbank. In die functies wer den respectievelijk herbenoemd bij acclamatie de heeren A. van de Sande, ir. J. Cramer, mevr. van Raaltevan Raalte en de heer Braat, terwijl in de vacature in 't bestuur der spaarbank, ontstaan door het overlijden van den heer Auer, gekozen werd de heer J. Louwerier. Vervolgens kwamen ter tafel de begrootin gen van Fröbelschool, Bibliotheek en Depar tement over 193334, welke werden vastge steld in ontvangsten en uitgaven resp. tot de bedragen ƒ4255, ƒ640 c ƒ5118. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd aangewezen de heer J. Wa verijn. Ingekomen was ook nog het rapport der commissie, ingesteld om rapport uit te bren gen inzake volksbad en badinrichting, dat in een bestuursvergadering zou worden bespro ken, om met een voorstel bij de ledenverga dering te kunnen komen. Daar niemand der aanwezigen iets voor de rondvraag had, behalve een interne aange legenheid, sloot de voorzitter onder dank voor de aanwezigheid, deze ledenvergadering. A. G. O. Zaal Moeliker. Er waren slechts weinig leden tegenwoor dig, toen de voorzitter, de heer mr. P. M. W. J. van der Slikke, gisterenavond de al gemeene ledenvergadering opende. Hij gaf het woord aan den secretaris, den heer Van Nouhuys tot het voorlezen der notulen van de algemeene vergadering van een jaar geleden, welke na een kleine opmerking van den kant der penningmeesteresse, werden goedgekeurd. Daarop volgde voorlezing van het .jaarverslag, dat als onvermijdelijk gevolg Van de vlottende bevolking onzer gemeente, het verschijnsel aanstipte van de verminde ring met 80 en de vermeerdering met 70 'leden, waardoor op 't oogenblik dit aantal 463 "bedraagt. Ook werd in dit document het af gewerkte program van het afgeloopen seizoen vrij uitvoerig besproken en evenals elk jaar dankbaar herinnerd aan de belangelooze hulp van den heer Hiegenlich voor de aankleeding van het tooneel. Voor deze beide stukken, maar bovenal voor het vele werk door den secretaris verricht om ook dit seizoen weer te deen slagen, had deze functional!';-den dank van den voorzitter in ontvangst te nemen. Nu volgde het beredeneerde 14e jaarverslag van de penningmeesteresse, die, door steeds de vermeerdering of vermindering der bedra gen, in vergelijking met die van het vorige jaar te brengen, een helder beeld gaf van den financieelen toestand. De rekening en verantwoording sloot in uitgaven en inkomsten tot een bedrag van 2268.25% met een batig saldo van 265.731/2De penningmeesteresse wees er op, dat helaas zoo weinigen 20 van het aantal leden ongeveer meer dan het mini mum bedrag der contributie betaalden, ter wijl het geval zich onophoudelijk voordoet, dat leden met hoogere afdracht bedanken en dan wel worden vervangen door nieuw-toe- tredenden, die vaak echter minder bijdragen. Nadat bij acclamatie de aftredende be stuursleden, de heeren Van der Bend en Van Nouhuijs waren herkozen en de rondvraag niets had opgeleverd, sloot de heer Van der Slikke deze algemeene ledenvergadering. Vlissingsche Schoolvereeniging. In achterstaande advertentie wordt be kend gemaakt dat morgenmiddag van 2 tot 4 uur een tentoonstelling wordt gehouden op het gebied van handenarbeid, handwerken en teek-enen van de leerlingen der vlissingsche Schoolvereeniging. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 1 drukker, 1 behanger, 1 mas- tieker, 1 betonwerker, 1 uitvoerder, 25 grond werkers, 4 loodgieters, 2 mandenmakers, 11 metselaars, 13 opperlieden, 12- schilders, 4 stucadoors, 1 tegelvcrmer, 24 timmerlieden, 3 ververs, 1 vlechter, 4 waterbouwkundig op zichters, 1 teekenaar bekend met werktuig en bouwkunde, 1 machinaal houtbewerker, 3 meubelmakers, 5 politoerders, 1 wasscher, 3 schoenmakers, 663 metaalbewerkers, 2 bier- bottelaars, 8 brood-banketbakkers, l kok, 3 slagers, 9 magazijnbedienden, 1 slooper, 1 winkelbediende, 1 besteller, 7 chauffeurs, 8 kellners, 2 loopjongens, 42 transportarbeiders, 5 sleepers, 34 kantoorbedienden (w.o. 3 vrou welijke) 4 teekenaars, 1 musicus, 1 assistent tandarts, 2 werksters, 8 portiers, loopers enz., 38 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machi nisten, stokers, matrozen, enz.) en 101 losse arbeiders. Totaal 1065 ingeschrevenen, waarvan 115 in de werkverschaffing. Vorige week 1079 personen. Alzoo een ver mindering van 14 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Te Utrecht werd Zaterdag een Singelloop gehouden. Wij brengen de start der 114 deel nemers en de winnende A. A. C.-ploeg met Jan Zegers op de schouders. Eenige opna men van het groote concours-hyppique te 's-Hertogenbosch. De tenniswedstrijden te Amsterdam waaraan Suzanne Lenglen deel nam. Zbysko, de sterkste man ter wereld geeft eenige demonstraties te Rotterdam een 6-cylinder Fiat en een 8 cylinder die volle kracht vooruitdraaien, maar geen centi meter van hun plaats kwamenmet twee slagen slaat Zbysko een 15 cM. lange spijker in een boek. van 10 cM. dikte. Te Assen werd ter viering van den 90sten verjaardag van prof. dr. Meybcom op de Brink een Mei boom geplant. Feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan van het herstellingsoord voor Ned. Spoorwegpersoneel te Vorden. Het 60-jarig bestaan van den oudsten schaakbond ter wereld, den N.S.B. te 's-Gra- venhage. Vlissingsche Boulevardloop. In de jury voor den op Zaterdag 15 Juli te houden Vlissingschen Boulevardloop van de Athletiekverceniging „Marathon", heeft zit ting genomen de heer Lebrun, secretaris generaal van de Belgische Athletiek Unie te Brussel. Voorts deelt men ons mede, dat de directie der Stoomvaart-Maatschappy „Zeeland" als extra-prijzen twee biljetten voor een reis naar Engeland en terug heeft beschikbaar gesteld. Rattenplaag. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer betreffende de rattenplaag, wen- schen wij nog de aandacht .te vestigen op dr wenschelykheid om vuilnisbakken, welke zich in tuinen of open ruimten bevinden, steeds goed afgesloten te houden, daar deze vuilnis bakken als prachtige voorraadschuren voer ratten kunnen worden aangemerkt. Zooals wij gisteren reeds schreven is mede werking van de ingezetenen in deze een eer ste eisch om uibreiding van het aantal ratten to voorkomen. Aangehouden. Gisteren is door een tweetal politie-beamb- ten in een woning alhier een man aange houden, die reeds geruimen tijd door de po litic werd gezocht tot het ondergaan van vrijheidsstraffen, mede omdat hij nog was veroordeeld tot opzending naar een rijks werkinrichting voor den tijd van 2 jaren. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld tot het onder gaan van zyn vonnissen- de nieuwe modellen in moderne tfnten van onze badpakken zullen U zeker in verrukking brengen Groote verscheidenheid in BADPAKKEN BADMANTELS BADLAKENS BADMUTSEN BADSCHOENEN STRANDPYAtMA'S Prima kwaliteiten Lage prijzen Middelburg P. T. en T. Verplaatst de conducteur der brievenmalen P. M. Lobbezoo van Amsterdam, postkantoor, naar Vlissingen, spoorwegpostkantoor no. 2. MIDDELBURG. Bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid. Tegen Maandagmiddag had de commissie Zeeland van de Landelijke commissie ter be- trijding van de gevolgen van jeugdwerkloos heid ae gemeentebesturen en andere daar voor in aanmerking komenden, uitgenoodigd tot een vergadering in de sociëteit „St. Joris te Middelburg. De voorzitter, de heer P. Dieleman, heette de niet talrijke aanwezigen welkom en wees er op, dat deze provinciale commissie een on derdeel is van de districtscommissie voor de drie zuidelijke provincies, waarvan de Com missaris der Koningin in Noord-Brabant voorzitter en de heer dr. F, van den Hout te 's-Bosch secretaris is. Spr. wees er op, dat men van de wijze van werken hier nog weinig weet, maar dat het doel zeker zeer sympathiek is en hij daarom gaarne tot medewerking bereid is. Spr. wees cok op het gevaar dat de jeugdige werkloozen tot moedeloosheid vervallen. Hierna stelde spr. mejufr. W. H. Harthoff, adjunct-secreta resse van de landelijke commissie aan de ver gadering voor en gaf haar het woord tot het houden eener inleiding. Mej. Harthoff, die in den afgeloopen win ter reeds over het deel van den arbeid sprak in een bijeenkomst in het ontspanningslokaal te Middelburg, wees er thans o.a. op, dat in Nederland ongeveer 100.000 werkloozen zijn tusschen de 14 en 24 jaar, en zette daarna de wordingsgeschiedenis van'het landelijk comité uiteen. Het is zeer moeilijk alles van uit Amsterdam te overzien en te regelen en daarom zijn de districten ingesteld, waaron der dat voor de zuidelijke provinciën. Men kan de jeugdige werkloozen verdeelen in hen, die na genoten onderwijs nog niet aan het werk konden komen, zij, die het zelfde on dervinden na een vakschool te hebben be zocht en zij, die reeds werk hebben gehad, doch nu zijn ontslagen. En dit treft die jon- gemenschen juist in de moeilijkste levensja ren, waardoor zij met groote gevaren be dreigd worden. Zij krijgen het gevoel van klaploopen. Men moet alles doen om hen te bereiken en het is cok voor de gemeenschap goed hen niet te laten loopen, want in de eerste plaats is dat in strijd met de verant woordelijkheid en in de tweede plaats drei gen zy tot onverschilligheid te vervallen. Het doel moet zijn in de eerste plaats hen bezig' te houden, zoo eenigszins mogelijk met werken al is dit dan ook een surrogaat. Maar daarnaast moet men streven, naar algemeene ontwikkeling. Spr. acht dit van even groote beteekenis, want er is ontspannende ontwik keling en ontwikkelende ontspanning. Jam mer dat de regeering dit niet inziet en voor ontspanning geeft subsidie geeft, evenmin als zy voldoet aan het verzoek de betrokkenen van eenig -akgeld te voorzien. Men moet bij dit alles onschools te werk gaan en waar noo- dig arbeiden langs de jeugdorganisaties, die met de jonge menschen goed bekend zyn. Na uiteengezet te hebben hoe men het werk in de groote steden heeft georganiseerd, zeide spr., dat men dit in middelgroote ste den niet geheel kan opvolgen. Het is goed de jeugdige personen te laten werken, maar men moet zorgen dat dit geen werk is, waardoor men weer andere menschen, die werk hebben, dupeert. Wat het platteland tyelreft, acht spr. sa menwerking van verschillende gemeenten in een centraal punt voor het geven van cur sussen enz. zeer aan te bevelen, waarbij het er ook van afhangt of men de geschikte lei ders kan vinden. Ten slotte zijn er de schriftelijke cursus sen, waai*voor de 3.50 subsidie per werk- looze ook gebruikt mag worden, mits men gezamenlijk werkt en dan zoo mogelijk ook onder leiding. Het is goed om te doen uitko men, dat zij, die aan do ontwikkeling mede doen, cursisten zijn en geen werkloozen. Spr. riep tenslotte alle medewerking in, die men als mensch dient te geven. De heer W. F. Edelman, wethouder van onderwijs te Vlissingen, zette in den breede uiteen hoe men te Vlissingen te werk is ge gaan. Toen daar in 1931 de werkloosheid grooten omvang ging aannemen, stelde men een onderzoek in wie aan cursussen zouden willen deelnemen. Dit bleken er een 80-tal te zijn. Men zocht en vond leerkrachten en toen de cursussen werkelijk zouden aanvangen wa ren er 150, waai-van alleen het bezwaar was, dat zoovelen tot de metaalarbeiders behoor den. Het aantal deelnemers steeg tot 200 bij een totaal aan werkloozen van 1100. Men heeft o.a. gewerkt in de richting van het examen voor de binnenscheepvaart en bij het kort geleden gehouden exainen slaagden van de 12 candidaten er 7 voor schriftelijk en mondeling en nog 4 anderen voor schriftelijk. Het is wel typisch, dat juist de ouderen ge regeld de cursussen bezoeken en er zijn er onder hen, die nu pas teekenen leeren. Op vragen van den voorzitter, zeide spr. nog, dat de kosten te Vlissingen voor 1933 geraamd zijn op 3800, waarvan de gemeente 25 moet betalen en dat de leeftijden vari- eeren van 15 tot 50 jaar, enkele daarboven. De heer dr. J. G. Ramaker, gemeente-se cretaris van Breskens, ziet geen groote kans om ten deze op het platteland iets te berei ken. Spr. vroeg of de mogelijkheid ook be staat om de betrokkenen een ambachtsschool te doen bezoeken. De voorzitter meent, dat het in Zeeuwsch- Vlaanderen wel mogelijk zal zijn cursussen te houden, want men heeft in beide deelen een burgerschool, een ambachtsschool en een lagere landbouwschool. De heer F. van Spanning uit Vlissingen, zegt, dat er in Zeeland ongeveer 6000 werk loozen zijn, doch tijdens de winterperiode in den landbouw ongeveer 11.000. Er zijn 3500 jeugdige personen onder. Alleen in West- kapelle zyn 100 constant werkloozen. Spr. meent, dat de commissie een beroep moet doen op Ged. Staten, om de gemeenten aan te sporen in deze mede te werken. Bij vele gemeentbesturen krijgt men bij pogingen tot opwekking geen of afwijzend antwoord. Zoo noodig kan men zich ook tot de regee ring wenden. De voorzitter is van meening, dat Ged. Staten wel invloed op de gemeenten zullen willen uitoefenen, en geeft verder een be schouwing over het landbouw- en ïandbouw- huishoudkundig onderwijs, die in deze ook een goed centrum vormen. Op een vraag van den heer C. Doets, deelt de heer Van Spanning nog mede, dat de werkloozen van Westkapelle verschillende groepen omvatten. Zij gingen vroeger veel elders werken, maai de werkloosheid in andere plaatsen doetr daar den drang ontstaan eigen werkloozen het eerst aan het werk te stellen. De voorzitter zegt, dat als de regeerings- steun voor suikerbieten en wellicht ook voor aardappelen, goed is, de landarbeiders in de zomermaanden wel genoeg verdienen om den winter zonder steun door te komen. Mej. Harthoff stelt het op prijs, dat de heer Dieleman reeds toezegde, dat Ged. Staten wel willen helpen bevorderen, dat de gemeenten ten deze actief zijn, maar hoopt, dat de Pro vinciale Staten ook met een kleine subsidie de zaak zullen steunen. Spr. bespreekt nog nader de samenwerking tusschen gemeenten en zegt, dat de subsidie ook mag worden aan gewend voor het vervoer naar plaatsen waar cursussen gehouden worden. De heer J. Lorier Jr., secretaris van de commissie te Middelburg, geeft een uiteen zetting van de werkzaamheden te Middelburg en van de moeilijkheden, die daarbij zijn on dervonden. De aanvankelijke begrooting voor de ontwikkeling en vakopleiding was 10.000. kon geen goedkeuring erlangen en daarom moest men belangrijk inkrimpen. De com missie was met de algemeene ontwikkeling reeds begonnen, maar nu zijn sedert begin April ook cursussen voor vakopleiding loo- pende alles met een flink aantal deelnemen- den. Naast de ontwikkeling staat de ontspan ning en voor het ontspanningslokaal in het Militair Hospitaal zijn 278 bezoekers inge schreven, die 4500 bezoeken aflegden. Verder streeft de commissie naar zooveel mogelijk ontwikkelende ontspanning. Dit alles is mo gelijk door medewerking uit allerlei kringen der samenleving. Het is een zeer mooi, ckrh geweldig moeilijk werk; Het wemelde op zolder en deel van den landbouwer P. te Aalten van de ratten en daar ze voldoende voedsel konden vinden, meende hij dat daartegen niets gedaan kon worden. Eenigen tijd later schreef hij: „Ten einde raad probeerden we Rodent, met dit schitterende resultaat: 80 doode ratten. Dit resultaat bereikten we met slechts één doosje Rodent van 50 cent." Of U last hebt van één of van honderd ratten. Rodent zal ze absoluut uitroeien. Het trekt dit ongedierte onweerstaanbaar aan en leidt ze zeker naar hun verderf. Ook muizen ontkomen niet aan Rodent. Koop nog heden een enkele doos a 50 ct. of een dubbele doos a 90 ct. en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. O.a. bij alle drogisten. Import.Firma B. Meindersma - Den Haag. A 48 De voorzitter zegt ten slotte, dat men goed moet aanpakken, men kan de werkloozen een wederdienst betoonen, die noodzakelijk is en brengt hij dank aan mej. Harttorfi voor haar duidelijke uiteenzetting. Een folder van V. V. V. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Middelburg heeft een folder uitgegeven, waarin enkele foto's voorkomen van verschil lende der meest bekende gebouwen van Middelburg, o.a. van het stadhuis en de Oost- kerk. Verder komt er een plattegrond van de gemeente op voor en een lijst van beziens waardigheden. De folder is artistiek afgewerkt. Deze ar tistieke verzorging was in handen van ïks atelier „de Kruiwagen" te Amsterdam. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen vulpen en een mantelband bij J. de Visser, Middelburgsche straat A 182 een étui met inhoud en portemonnaie bij J. Louwerse, Middelburgsche straat A 284 een fietspomp bij P. Sinke, Ritthemsche straat B 385 een kinderarmband bij de Kam, Nieuwstraat B 93 een gouden boerinnenstrik bij Van Sa- lingen, Nieuwe Vlissingsche weg C 204. OOSTBURG. Zeeuwsche Landbouw-Maalschappij. De Zeeuwsche Landbou w-maatschappij viert dit jaar het 90-jarig bestaan. Wegens de tijdsomstandigheden zal dit feit niet op feestelijke wyze herdacht worden. De alge meene vergadering met den daaraan ver bonden rijtoer zal op 5 en 6 Juli a.s. plaats hebben te Oostburg. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te wein;g betaalde belastingen naar inkomen en,of ver mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Sas van Gent 70.38, Noord-3eveland zonder werkloozen. Het eiland Noord-Beveland is thans zoo goed als geheel zonder werkloozen, dank zij het werk op de akkers en het aanleggen van verschillende wegen, welke van groot belang zijn voor de vluggere en veiliger verbinding tusschen de vier gemeenten van het eiland onderling. EEN REDE VAN VON PAPEN. In de Beethoven-zaal te Bonn heeft de Duitsche vice-kanselier Von Papen een rede gehouden, waarin hij het meest brandende probleem op het gebied van de staatsleer, de kwestie der vrijheid, besproken heeft. De vrijheid, aldus de vice-kanselier, is het Duitsche volk zoo gevaarlijk geworden, omdat d« hyper-democratische grondwet van Wei- mar geen samenvatting der staatkundige krachten en geen tegenwicht tegen de van beneden af komende versplintering mogelijk maakte. Het ergste gevaar der democratie is echter de verpolitiekte massa, die met haar stembriefjes het lot van den staat bepaalt. Weliswaar is het het nationaal-socialisme gelukt, de massa's voor den staat te winnen, doch het zou bijna een misdaad zijn. de toe komst nogmaals over te laten aan het spel der vrije krachten. Het gevaar der democratie wordt het beste geweerd dooi- het losmaken van de verkiezing van het partij- en propaganda-apparaat. Wordt de eigenlijke verkiezing beperkt tot het kleinst mogelijke aantal lichamen, dan schakelen wij de instincten der massa uit, zender het ihdi.vi.du te bencd::lcn.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1