^Tóhc? -«e n LUCHTVAART GEMENGD NIEUWS RADIO-RUBRIEK STOOMVAARTLljr-N PREDIKBEJRTEN AGENDA cJ3t c«F3 MM! v o JjL V Z'eufisn Motorclub „Scheldegouwen". Donderdag heeft de motorclub „Schelde gouwen" wederom haar jaarljjkschen knob- belrit gehouden. Het regenachtige weer heeft de motor- en autorijders niet laten afschrik ken. Na afloop van den rit om ongeveer' 7 uur had de prijsuitreiking plaats en waren de ge. lukkige v/innaars le pr. J. Remijnse te Goes, 2e pr. J. Maasdam Souburg, 3e pr. J. J. Hof stede te Middelburg, 4e pr. A. Elenbaas te Borsselen, 5e pr. G. Eijkelenboom te Middel burg, 6e pr. mej. Koole te Middelburg, 7e pr. C. Huybregtee te Middelburg, 8e pr. C. van de Bulck te 's-Heerenhoek, 9e pr. T. van Hooven te Goes, 10e pr. A. Verbeek te Brigdamms, lie pr. G. J. van de Bosch te Vlissingen, 12e pr. J. Westrate te 's-Keer Arendskerke. Extraprijzen zijn uitgereikt aan de eenige dame-deelneemster mej. J. Koole en aan den groot-sten pechvogel, den heer A. de Rijke. Vliegtuig tegen een seinpaal gevlogen. Gisterenavond te ongeveer half negen is te Almelo een vliegmachine tegen een telegraaf paal gevlogen. Het toestel, dat eigendom was van en bestuurd werd door een ongeveer 30- jarigen heer ten B. uit Almelo kwam van het vliegveld Twente, Toen de piloot nabij de woning van zijn mc.eder was gekomen, daalde hij tot zeer laag bij den grond en is daarbij vermoedelijk lager gegaan dan hij had be doeld. Het gevolg was, dat hü een seinpaal langs de spoorlijn AlmeloHengelo niet heeft opgemerkt of niet meer kon ontwijken en er tegen op vloog. De machine stortte omlaag en kwam gedeeltelijk op de rails terecht, op het moment, dat de sneltrein naar Amster dam naderde. De machinist kon den trein evenwel nog voor de plaats van het ongeluk tot stilstand brengen. Inmiddels waren verschillende personen, die het ongeluk zagen gebeuren toegesneld en bevrijdden den bestuurder uit het toestel. De man was bij volle kennis en kon door twee personen ondersteund, naar een nabije garage loopen, vanwaar hij later naar het ziekenhuis werd overgebracht. Het bleek, dat de wonden, die hij had op- geloopeii niet van ernstigen aard waren, zoo dat hij naar zijn woning kon worden ver voerd. De Amsterdamsche trein kon, met eenige vertraging, nadat de rails waren vrijgemaakt, de reis voortzetten. Staking van garnalen- vis s c h e r s in België. De garnalenvisschers te Oostende hebben als protest tegen den vrijen invoer van Holland- sche garnalen, die, naar zij zeggen, de prijzen a. te zeer drukken, de algemeene staking afgekondigd. De garnalenvisschers van Blankenberge, Zeebrugge en Nieuwpoort hebben zich bij deze beweging aangesloten. Een delegatie van de visschers is door den burgemeester van Oostende ontvangen, die beloofd heeft om stappen te doen bij den bevoegden minister, ten einde van hem de zelfde contingenteeringsmaatregelen voor den irvoer van garnalen als voor den invoer van visch te bekomen. Straatroovers. Drie man nen hielden Donderdag, naar uit Londen wordt gemeld, bij een verkeersstremming in het district Victoria, een auto aan. Nadat zij den chauffeur bewusteloos hadden geslagen, stalen zij juweelen ter waarde van ruim 200.000 gulden en gingen er in de auto van door. Tot nog toe heeft men de daders niet kunnen arresteeren. Geluid en afstand. Camille Flammarion heeft verscheidene kee ren met de luchtballon een uitstapje naar hoogere gewesten gemaakt en daarbij aan- geteekend tot op welke hoogte de verschil lende geluiden hoorbaar waren. Het roepen van een man drong tot op 480 M. door en de schelle toon van de havensirene tot op 750 M. Het gekwak van den kikvorsch in het moeras bracht het tot 900 M. Op 975 M. kon men nog een luide mannenstem en het geratel van een wagen hooien. Trommelen en muziek bereikten 1350 M., het gekraai van een haan en het luiden van een kerkklok klonk tot 1500 M. Als het heel stil was, ver nam men op 1770 M. hoogte nog een geweer schot en het geblaf van een hond, terwijl het gerucht van een spoortrein tot 2460 en het gefluit van een locomotief zelfs tot 3000 M hoogte doordrong. Maandag 29 Mei. Hilversum, 296 MAlgemeen programma. 8.00 Gramofoonplaten. 1.00 Morgenwijding. -10.15 Voordracht. 10.30 Orkest. 11.45 Voor dracht. 12.00 Concert. 2.30 Gramofoonplaten. 3.45 Voordracht. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Orkest. 5.00 Voor de scholen. 5.30 Orkest. 6.00 Gramofoonplaten. 6.15 Orgelspel. 7.00 Lezing. 7.59 S.O.S.-berichten. 8.00 Orkest. 9.15 Concert, 9.45 Vaz Dias. 10.00 Concert. 10.30 Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M, 8.00 Schriftlezing. 8.15 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 31.30 Gramofoonplaten. 12.3C Orgelconcert. 2.00 Causerie. 2.45 Knipcursus. 3.00 Modecursus. 3.30 Uitzending Maranatha- conferentie. 5.00 Orkest. 6.30 Vragenuurtje. 7.45 Vervolg Maranatha-conferentie. 9.00 Concert. 9.40 Gramofoonplaten. 10.10 Vaz Dias. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel. 1.05 Orkest. 2.05 Gramofoonplaten. 2.45 Voor de scholen. 3.20 Concert. 3.45 Voor de scholen. 4.00 Dansorkest. 4.50 Orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Liederen. 7.10 Lezingen. 8.20 Orkest, 9.20 Berichten en lezing. 10.00 Kamermuziek. 11.15 Voordracht. 11.25 Boks wedstrijd. 11.35 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra- mofoonpaten. 12.20 en 7.40 Orkest. 8.20 Gra-~ mofconplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.20 Concert. 2.20 Orkest. 5.20 Gramofoonplaten. 8.20 Operette. 9.20 Reportage. 9.50 Orkest. 10.40 Quafcre- Matns. 11.20 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.23 en 8.23 Gramo- moonplaten. 12.20 en 1.20 en 4.50 Concert. 7.20 Rijkszending. 8.35 Westfaalsch program ma. 11.50 Concert. Brussel, 338 M. 12.20 Orkest. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Orkest. 8.20 Concert. 10.30 Gramofoonplaten. 508 M.12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Or kest. 5.20 Orkest. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Cello en piano. 8.20 Orkest. 9.20 Tooneel. 9.50 Concert. 10.30 Orkest. Zeesen, 1635 M. 8.35 Opera. 10.20 Be richten. 10.45 Causerie. 11.05 Weerbericht. 11.20 Concert. DE LANGE GOLF IN GEVAAR? Te Luzern wordt op het oogenblik de inter nationale radio-conferentie gehouden, waar ook een delegatie der Nederlandsche P.T.T. aanwezig is. Zooals werd verwacht, is de van Roemeen- sche zijde verwachte aanval op onze 1875 M golf niet uitgebleven. Zoowel „de Telegraaf" als „het Handels blad" bevatten gisterenavond het bericht, dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat we de 1875 M.-golf- zullen moeten afstaan. Plannen worden genoemd voor den ruil met Luxemburg of Spanje. Omtrent deze berichten kon nog geen ze kerheid verkregen worden. Het resultaat der onderhandelingen zal waarschijnlijk zeer spoedig officieel bekend worden. „Chr. Huygens" (thuisr.) 26 Mei te Suez. ,.Dempo" 25 Mei te Batavia van Rott. „Kota Gede" (thuisr.) 26 Mei v. Port Said „Kota Pinang" 24 Mei v. Batavia n. Rott. „Leerdam" (uitr.) 24 Mei te Galveston .Nieuwkerk" (thuisr.) 25 Mei te Dar es Salaam „Poelau Roebiah" (thuisr.) 25 Mei v. Genua „Poelau Tello" thuisr.) 24 Mei v. Colombo „Radja" (uitr.) 25 Mei te Karachi „Sibajak" (uitr.) 26 Mei van Marseille „Tanimbar" (thuisr.) 24 Mei van Padang „Venezuela" (thuisr.) p. 24 Mei Flores „Zeelandia" (uitr.) 25 Mei te Southampton Zuiderkerk" (thuisr.) 25 Mei «e Suez ZONDAG 28 MEI 135* BRESKENS. 9.30 uur Ds. W. H. KELDER Jr. GROEDL. 9.30 uurDs. VAN KOOTEN. Evang. Luth. Gemeente. 9.30 uur Da. L. C. DUFOUR. SCHOONDIJKE. 10 uurDs. SNIJDELAAR. OOSTBURG. 10 uur Ds. FABER. 1JZENDUKE. 10 uur Ds. CASTELEIN. van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Alhambra-Theater. Van Vrijdag 26 Mei tot en met Donderdag 1 Juni„Dokter X" en „The Cuban Love Song". Luxor-Theater. Van Vrijdag 26 Mei tot en met Donderdag 1 Juni„Es gibt eine Frau, die dich niemals vergisst" (Er is een vrouw, die je nooit vergeet). Mensch, erger je niet. Zaterdag 27 Mei. Uitvoering Zangschool Höfelein's Muziekonderwijs, Grand Hotel Britannia, 7 uur. De vrouw en de we<udvrede. 13 Mei jl. werd te Hilversum de jaarver gadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap. O.a. werd hierin uitge bracht het internationale verslag van den Wereldbond voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap, waarvan d; Nederland sche vereeniging een nationale afdeeling is. Uit dit verslag bleek op duidelijke wijze hoe bezield de vrouwen in alle landen zijn voor een permanenten wereldvrede. Helaas kan niet overal deze bezieling in daden worden omge zet, omdat in verschillende landen de vrou wen niet gelijkberechtigd zijn en daardoor niet den gewenschten invloed op haar regee ringen k .nnen uitoefenen. De Wereldbond echter doet wat hij kan. Een van zijn comité's, dat voor Vrede en Volkenbond, belegde den 22sten Maart 1933 te Marseille een interna(ionale bijeenkomst, waar de volgende resolutie met algemeene stemmen werd aangenomen „De vergadering van ïeden van den We reldbond en anderen, gehouden te Marseille op 22 Maart 1933, spreekt als hare over tuiging uit 1. Dat dOntwapeningsconferentie, handelen de in den geest der reeds gesloten verdragen en rekening houdende met het gerechtvaar digd verlangen naar rechtsgelijkheid tusschen de volkeren, besluiten behoort te nemen van de volgende strekking a) dat zoodanige maatregelen worden ge troffen voor de wederzjjdsche hulpverleening en voor ontwapening, dat geen grond meer kan worden aangevoerd voor hernieuwde bè- wapening b) dat particuliere wapenfabricage worde afgeschaft en een internationale controle in gesteld op den wapenhandel c) dat de militaire luohtvaarfc worde af geschaft en doeltreffende internationale maatregelen worden getroffen tegen de mili- tarisatie der burgerluchtvaart, zonder welke maatregelen het luchtvaartbombardement en de chemische oorlogvoering, ook al worden zij in beginsel verboden (hetgeen aan de volken ten onrechte een gevoel "an veiligheid zoude geven) toch mogelijk zouden blijven 2. Dat de aanstaande Internationale Eco nomische Conferentie maatregelen behoort te nemen ter bevordering van de economische organisatie der wereld, welke een der nood zakelijke voorwaarden is om te komen tot blijvenden wereldvrede." Deze resolutie aldus gaf het verslag te kennen werd met een begeleidend schrij ven aan Mr. Henderson, den President der Ontwapeningsconferentie ■- Genève, gezon den, waarop door den President in de vol gende bewoordingen werd bedankt „Ik dank U voor uw schrijve- van 11 April, waarbij U mij toezond de resolutie door het Comité voor Vrede en Volkenbond, aangeno men door den Wereldbond van Vrouwenbe langen en Gelijk Staatsburgerschap, in ver gadering bijeen in Maart 1933. Ik behoef U niet te zeggen met hoeveel belangstelling ik van deze resolutie kennis genomen heb en ik ben .overtuigd, tenzij door de Regeeringen maatregelen getroffen wor den zooals in deze resolutie vermeld, het niet mogelijk zal zijn het gevaar van een nieuwen oorlog met al de verschrikkingen van dien af te wenden. Ik zal zeer zeker de aandacht der Ont wapeningsconferentie op uwe esolutie vesti gen en haar in het eerstvolgend Journaal van den Volkenbond doen opnemen. Zooals U zult weten, nadert de Conferentie het stadium waarin definitieve besluiten ge nomen Tr— i.-orden en daarom hoop ik, dat dc iéuen van uw Wereldbond voor Vrou wenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap niet öillen yerslappen in haar pogingen om de Onder redactie van TRUUS EYGENHUYSEK. maatregelen, die \oor de Ontwapeningsconfe rentie noodig zijn, te steunen. Hoogachtend Arthur Henderson." Door het genoemde comité werd tijdens deze internationale bijeenkoms te Marseille een zoogenaamde „Speaking Lunch" georga niseerd. Alle speechvs werden per radio ver spreid m bij die gelegenheid werd ook de aangenomen resolutie de wereld ingezonden. Tal van autoriteiten, zooals de burgemees ter van Marseille, de rector van de Univer siteit, de President der Oud-strijders en an deren namen aan den lunch van ongeveer 200 -ersonen deel. Voor den avond was er een openbare bij eenkomst belegd, waar minstens 200Ö per sonen aanwezig waren. Er werden zeer in drukwekkende reden gehouden door vrouwen van alle landen, terr-ijl het g< neel werd be kroond door een grootsche vredesdemonstratie door de jeugd. Bij die gelegenheid heeft het comité voor Vrede en Volkenbond een prijs ter beschik king gesteld voor leerlingen der Middelbare Meisjesschool te Marseille, waarvan Madame Mascle directrice is. De leerlinge, die het beste omstel maakt over de internationale bijeenkomst van dit comité, krijgt een prijs van 500 francs, waarmede zij in staat zal zijn in Augustus naar Genève te g .an om er de Zomerschool van den Volkenbond te volgen. Doen of „Niet doen Een moeder, vergezeld van haar driejarig zoontje en haar baby, wachtte met groot mama cp de autobus, die de oude dame, na een bezoek aan haar dochter, weer naar huis zou brengen. Moeder en grootmoeder werden geheel in beslag genomen door de baby, die op een grappige manier probeerde het kleine, kleurige speelgoedrateltje te laten draaien. Zij lachten en moedigden het kindje aan en zeiden tot elkaar, dat baby er zoo goed uitzag, dat het zoo'n opgewekt en beweeglijk meiske was. Maar Roy, het driejarige kereltje, had niets te doen en zocht ten einde raad zijn vermaak in het gooien met steentjes over de tuin hekken en naar de bloemen, die in de tuinen stonden. „Zul je ft latenriep zijn moeder toen deze het merkte. En grootmama voegde er aan toe„Foei, wat ben je ondeugend Kijk nu eens wat een vuile handjes je hebt!" Roy liet het spelletje met de steentjes een oogenblik rusten, maar nauwelijks hadden de twee volwassen menschen hun conversatie hervat of hij zocht opnieuw naar steentjes en begon die zelfs naar de voorbijgangers tè gooien. Nog eens werd hem bevolen op te houden, maar ach, hoe moeilijk was het om niet wéér ongehoorzaam te zijnRoy's handen ver langden naar bezigheid en de kiezelsteentjes, clie hier en daai op de straat verspreid lagen. waren de eenige dingen, die hem op dit oogenblik bezig konden houden. Nog eens waagde hij er zich aan, maar er kwam aL gauw opnieuw een berisping. Moeder verzekerde, dat ze hem 's avonds voor straf een half uur eerder naar bed zou sturen. Roy stopte zijn handjes in zijn zakken. Maar met verlangende oogen keek hij naar de kiezelsteentjes, die hij al zoo mooi over de straat kon keilen. Totdat iemand, die óók op de autobus stond te wachten, een praatje met hem ging maken. Ze bewonderde zijn mooie, kleurige sweater, wees hem op een perkje met viooltjes, die net zoo'n kleur had den als zijn broekje, en toen er boven hun hoofd een vliegmachine ronkte, maakte ze hem er op attent. Zo hield ze zijn aandacht gevangen en het jongetje taalde niet meer naar de kiezelsteentjes. Doen had hier meer uitgericht dan „Niet doen Een ander jongetje, Raymond, was met zijn tante uitgegaan. Zij zaten in een stil staande auto en wachtten op nog een derde lid van het gezelschap, dat zich intusschen in een winkel ©enigen tijd ophield. Het stuurrad van de auto trok natuurlijk de aan dacht v^u het jongetje. Voortdurend raakte hij het met zijn handjes aan, maar tante verbood het hem. Hij mocht de auto eens stuk maken. Foei, dat zou toch verschrikke lijk zijn Het eenige resultaat hiervan was, dat Raymond een minuut later opnieuw aan het stuurrad zat te morrelen. Toen stelde tante voor om eens te tellen hoeveel wagens er over en van de dichtbij zijnde brug kwamen. Raymond kon zelf ook al tellen. Hij zou dan opletten hoeveel wagens er in tien minuten tijds van de brug kwamen en tante zou de wagens tellen, die over de brug gingen. Ze zouden daarna dan zien naar welken kant het grootste aantal ging. Raymond had er wel ooren naar. Hij zei „Maar we moeten allebei zachtjes tellen en pas aan het einde mogen we zeggen hoeveel wagens we gezien hebben Spoedig heerschte er diepe stilte. Zachtjes voor zich heen telde iedo' de auto's, die af en aan rolden. Alleen als er een gaping was, zeiden 2e soms„Misschien komt er nu niet één meer dezen kant uitof „De drukte schijnt wet te zijn afgeloopen Maar nau welijks hadden ze deze veronderstelling geuit of er kwamen opnieuw eenige wagens aan suizen. Het werd bijna een fascineerende sport en de tijd vloog voorbij. Juist toen de tien ml uiten om waren en zij 'iezig waren de aantallen met elkaar te vergelijken, kwam het derde lid van het gezelschap opdagen en ze reden weer weg. Ook hier bleek, dat doen het had gewon nen van „Niet doen Marie Starck Kerr. Gebreide boodschappentasschen. (Op verzoek) Tasschen met groote houten beugels, die tegelijkertijd het handvat van de tasch vor men, worden nu veel gezien. En dat is zoo'n wonder niet, want bshalv dat ze aardig staan, zijn ze ook heel practisch. Ze missen immers een sluiting en daardoor kan er heel wat in geborgen worden zonder dat er kans bestaat- iets van den inhoud te verliezen. Zonder veel moeite is aan zoo'n houten beugel een zak te maken. Voor de breedte van dien zak .kenen we anderhalf maal de breedte van den beugelvoor de lengte rekenen we tweemaal de breedte van den beugel. Willen we den zak breien, dan kunnen we vier kleure.i wol kiezen, bijvoorbeeld bruin, beige, terra, zwart. We beginnen met zwart en zetten hiermee zooveel steken op als de lengte van den zak vereischt. We breien steeds recht en werken met zwart 4 naalden. We gaan voort met 6 naalden beige, vervol gens met 8 naalden bruin en sluiten met 10 naalden terra. We werken weer naar zwart terug, dus 8 naalden bruin, 6 naalden beige, 4 naalden zwart en gaan dan onmiddellijk voort met 6 naalden beige, 8 naalden bruin, 10 naalden terra. Dit herhalen we tot de breedte van den zak bereikt is. We moeten zorgen met 4 naalden zwart te eindigen. De tweede zijde van den zak wordt op de zelfde wijze gebreid. Vinden we het breien van heel lange naalden niet saai, dan kunnen de twee zijden ook aaneen gebreid worden. De zak wordt dan opgezet. De zak wordt dan opgezet met zooveel steken, die tezamen de dubbele lengte van en zak vormen, De lap voor den zak wordt met satinet tegengevoerd, waarna het geheel ruim ge plooid eerst met ijzergaren aan den beugel wordt genaaid. De steken worden later over gewerkt met een terra wollen draad, sp Dezelfde zak kan ook bevestigd worden aan houten ringen. De ringen worden dan tus schen de voering en het gebreide weefsel aangebracht Onmiddellijk onder de ringen brengen we dan een stiknaadje aan, zoodat de ringen niet naar omlaag kunnen glijden. Voor deze tasch wordt de zak aan de zij kanten niet heelemaal, maar slechts voor gedeelte dichtgenaaid. Naar verkiezing kan deze tasch aan den onderkant nog worden afgemaakt met ge knoopte franje. Oude keukenpannen. Als de "bodem dun is. Hebt ge keukenpannen, waarvan de bodem nogal dun is, zoodat de spijzen kans hebben aan te branden? Leg dan op den bodem van de pan een pas send bordje of een schoteltje ,et den hollen kant naar onderen. De pan kan dan nog best een tijuje mee en de spijzen zetten toch niet aan. In den tijd van slechte aandappelen. Als de oude aardappelen slecht van smaak zijn en de zoogenaamde „Springmalta's" te duur zijn, wat eten we dan? We kunnen het eens met rijst probeeren, maar deze maken we dan op een andere wijze klaar dan we gewoo.x zijn, We rekenen voor een por ie voor 4 a 5 personen 250 gram rijst, 60 gram boter, 2 Maggi's bouillonblokjes, een snuifje geraspte nootmuskaat en een snuifje peper. We beginnen met de rijst zóó lang te was- schen tot het water volkomen helder blijft. We zetten ze dan ">p met een halve liter kokend water, laten ze daarin 2 minuten koken en schudden e in een vergiet of een paardeharen zeef. Vervolgens laten we de boter in de pan heet worden, roeren er de uitgelekte rijst door, voegen er eèn u°lve liter kokend water bij, waarin de bouillonblokjes zijn opgelost en raspen er wat nootmuskaat over. We dekken de pan dicht en laten de rijst zachtjes gaar worden (ongeveer 20 minuten). Vóór het op dienen proeven we of er aan het gerecht mis schien nog wat peper of zout ontbreekt. Het gerecht kan bij verschillend groenten en vleeschsoprten gebruikt worden.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 7