MERCURIUS HAVERMOUT NOOTJES MARINE EN LEGER BUITENLAND GEMENGD NIEUWS ■m Er is eeïi commissie van voorbereiding ge vormd. inzake te treffen maatregelen in ver band met de beperking van den rundveesta pel. Voor den Rotterdamschen dierentuin is een 25-jarige olifant aangekomen, welke dienst heeft gedaan bij het leger in Atjeh. Het gemeentebestuur van Antwerpen heeft in principe besloten de officieele opening van de tunnels onder de Schelde op Zondag 10 September te bepalen. Alle organisaties van kantoor- en winkel personeel in Duitschland hebben op een ge zamenlijke vergadering, welke te Berlijn is gehouden, besloten, een aaneengesloten front te vormen tot algeheele uitsluiting van Jood- sche bedienden. Mussolini heeft bepaald, dat de 24e De cember voortaan een nationale feestdag zal zün, gewijd aan „moeder en kind". Op dien dag zullen premies voor groote gezinnen enz. openlijk worden uitgereikt. m Het Italiaansche stoomschip „Conté Sa- voia" legde den afstand Gibraltar—New- York in 111 uur af met een snelheid van 27.63 knoopen per uur. Het record van de „Europa" en de „Bremen" werd door het slechte weer niet gebroken. In de nabijheid van Sinaia in de Karpa- then is een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een autobus, waarin 35 personen waren gezeten, stortte in een afgrond. Zeven personen kwa men om het leven de overige 28 inzittenden werden allen zwaar gewond. als mooie, charmante artiste haar talenten op onvergelijkelijke wijze. In dit liefdesdrama heeft zij in de mannelijke hoofdrol een ac teur, Ivan Petrovich, tegenover zich, die haar niet alleen volop gelegenheid tot spel geeft, doch zelf als de verliefde tragische figuur alleszins tot de uitbeelding van het boeiend gegeven bijdraagt. Een kunstwerk Resumeerend een programma, dat een be zoek overwaard is. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Gisteren werd te Amsterdam, in tegen woordigheid van Prinses Juliana, het Paedo- logisch Instituut in de Vossiusstraat geopend. Enkele foto's van de nieuwe ministers vóór het paleis Noordeinde alvorens zü gis teren werden beëedigd door H. M. de Konin- gonde nieuwe minister van buitenland- sche zaken jhr. mr. de Graeff op weg naar het paleis en in zijn werkkamer te Overveen. Eenige opnamen van de officieele proef vaart van de „Tricolor" tijdens den gemeten mijl bij Texel en tijdens de lunch aan boord. Hulde van de veldartillerie aan luit.-gene- raal Von Stein Callenfels bij diens 90sten verjaardag. De Rotterdamsche brandweer verenigingen brengen een hulde aan de na gedachtenis van Jan van der Heijden. Een viertal opnamen van de studenten-roeiwed- strijden te Amsterdam op Hemelvaartsdag. Suzanna Lengler in het tennisstadion te Amsterdam. Door den stroomenden regen gingen de wedstrijden niet door. Het per soneel van de verzekerings-maatschappij „Victoria" te Amsterdam heeft voor het vacantieoord te Wezep een bank aangeboden. Officieele opening van een assortiments- tuin der Pomologische Vereeniging te Bos koop. Bekroonde honden op de Dordt- sche hondententoonstelling. De nieuwe pontons voor de provinciale boot. Van de werf van de firma Penn en Bau- din te Dordrecht zijn hier aangekomen elf pontons en een buigspanning met een geza menlijk gewicht van 340.000 KG. Deze pon tons zijn bestemd voor den provincialen stoombootdienst. Binnenkort zullen deze pontons in dienst worden gesteld. Een boottocht naar Walcheren. Door de Ned. Reisvereeniging wordt op Zondag 11 Juni een boottocht georganiseerd door de Zuid-Hoilandsche en Zeeuwsche wa teren naar Veere en Vlissingen. MIDDELBURG. Abdü-concert. Het eerste Abdij-concert door het Middel- burgsch Muziekkorps wordt morgenochtend van 8 tot 9 uur gegeven. GOES. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad kwam, nadat daarover eerst een langdurige geheime vergadering was gehouden, aan de orde de gemeenschap pelijke regeling met de gemeenten Krabben- dijke, Krulningen, Sehore, Waarde en Ril- land-Bafch, inzake levering aldaar van gas uit d"* Goesche gasfabriek. De bestaande fa briek voor die gemeenten wordt dan opge heven. In antwoord op een vraag van den heer ir. van Poelgeest, deelde de voorzitter mede, dat dit voorstel niet voortvloeit uit art. 138 der gemeentewet, maar geheel vrij willig is ontstaan. Tijdens de geheime zitting was ook de commissie uit Gedep. Staten voor de inter gemeentelijke gasvoorziening ter vergade ring. Zij woonde ook de korte openbare dis cussie ln de openbare vergadering bij. En kele leden van den raad beklaagden zich, dat de raad slechts snkele dagen in de gelegen heid was dit belangrijke voorstel te hebben. Het voorstel wei a ten 'slotte met algemeene stemmen aangenomen. Langdurig werd van gedachte gewisseld over de winkelsluiting. Destijds stond de minister niet toe, dat te Goes gedurende den zomertijd de winkels inplaats van tot acht uur tot negen uur zouden zijn geopend. Thans heeft de betrokken minister daar tegen geen, bezwaar, waarom de raad in het begin van dit jaar zulks toestond en de ver ordening wijzigde. Maar nu was weer een adres ingekomen van een groot aantal win keliers om de sluiting te acht uur verplich tend te stellen. De voorzitter zou dit een zot figuur vinden. Enkele leden betoogden dat de besturen der middenstandsvereenigingen een fout hadden begaan, maar ten slotte besloot de raad met 8 tegen 5 stemmen om het ver zoek voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen werd besloten in plaats van 80 100 opcenten te heffen op de gemeentefondsbelasfcing. (De gemeente is reeds geplaatst in de derde klas, terwijl Burg. en Weth. reeds verhoogingen van de opcen ten op de personeele belasting hebben aan gekondigd.) De voorzitter deelde in verband hiermede mede, dat Gedep. Staten binnenkort een on derhoud zullen hebben met Burg. en Weth. over de begrooting voor 1933. Subsidie werd verleend voor de ontwikke ling en ontspanning van jeugdige werkloozen, welk werk ook hier een aanvang zal nemen. Met 9 tegen 4 stemmen (S.D.A.P. en R.-K.) werd besloten dat de gemeente garant zal zijn voor een tweede kasgeldleening ten behoeve van het Gasthuis, groot ƒ24.000. In dank werd aanvaard een fraaie hout snede van de haven van Goes, aangeboden door den kunstschilder Cor. Visser. Bij de rondvraag drong de heer De Roo aan op meer medewerking van de politie bij het controleeren van de bedeelden van het burgerlijk armbestuur (het verblijven in kroegen enz.). De voorzitter vond dit meer de t^ak van een z.g. armbezoeker, Zeeuwsch Technisch Instituut. Wij verwijzen onze lezers naar de adver tentie in ons blad betreffende examens en aanmelding van nieuwe leerlingen voor het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes, en vestigen de aandacht op de nieuwe oplei dingen voor Njjverheidsacten en electrici- teitsleer. OOSTBURG. Veilingsvereeniging „Avïcultura". Onder leiding van den voorzitter, den heer D. H. van Zuijen, had vrijdag te Oostburg cie jaarvergadering plaats van bovengenoem de vereenigingvan de 800 aandeelen waren er 562 vertegenwoordigd door 66 leden, uit brengende 128 stemmen. De verlies- en winstrekening en de balans over 1932, aangevende een verlies van 1000, werden goedgekeurd. De koers der aandeelen werd vastgesteld op 50 Uit het jaarverslag van den directeur, eigenlijk een overzicht, loopende over de jaren 1915 tot 'en met 1932, bleek dat reeds m 1914 een getal van 696.573 eieren werden ingeleverd, welk aantal in 1916 over 329 le veranciers klom tot 1.705.043 in 1918 daalde dit getal wegens het toenmalige gebrek aan kippenvoer, tot 1.098.876, om weer te klim men in 1921 tot 1.675.107 van 491 leveran ciers, Daarna kwamen geregeld meer eieren tot 1927 toen van 5C3 leveranciers er 1933274 le verden toen werd ook 30550 K.G. boter e' 30000 K.G. fruit geveild. Na 1927 is een daling ingetreden tot dat in 1932 slechts 1125220 eieren geleverd werden en slechts 5410 K.G boter. De daling van den boteraanvoer was een gevolg van de oprichting van twee bo- terfabrieken, te Aardenburg en IJzendijke. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de veiling nog te redden is, indien allen samenwerken om het eiergetal op te voeren tot minstens twee millioen. De heer I. van Cruijningen werd bij accla matie herbenoemd als commissaris. Een voorstel van het bestuur tot liquidatie kon niet in behandeling komen, wijl niet het vereischte 2/3 deel der aandeelen vertegen woordigd was daarom werd besloten binnen een maand een nieuwe vergadering van aan deelhouders uit te schrijven, nadat in een nader te bepalen vergadering van het bestuur aan ieder de gelegenheid zal zijn gegeven middelen aan de hand te doen tot de noodige verhooging van den eiertoevoer. GROEDE. Zeeuwsch Technisch Instituut. Tot opzichter bij de Nederlandsche Heide- Maatschappij met standplaats Rotterdam, ia benoemd de heer P. J. Israël te Groede, oud leerling van het Zeeuwsch Technisch Insti tuut te Goes. TERNEUZEN De sluis bij Ter Neuzen. De Brusselsche correspondent van de N.R.Ct." meldt Op verzoek van den burgemeester van Gent zal de burgemeester van Ter Neuzen dezer dagen opnieuw een onderhoud hebben in ver band met den huidifn stand van de kwestie der te Ter Neuzen aan den mond van het Gentsche zeekanaal te bouwen nieuwe schut sluis. De beide burgemeesters zullen met el kaar de middelen overwegen om de kwestie over het doode punt, waarop zij zich thans bevindt, heen te brengen. De aankoop van land in Zceuwsch- Vlaanderen. Op 23 Mei jl. werd in Hulst geveild ten overstaan van notaris mr. Lijdsman een kavel land, gelegen in den Kle'i Kieldrecht- polder, ter grootte van 13.35.20 H.A. (29 gem. roe). i Er werd van verschillende zijden vlot ge boden en men kreeg den indruk, dat beleg gers langzamerhand weer de voorkeur gaan geven aan den aankoop van land, als zijnde de veiligste belegging. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 15—22 Mei werd bü het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Firma Jan Koster Zonen, Yerseke, Ju- Hanastraat B 386, mosselkweekerij en handel in mosselen. Uitgetreden venn.J. Koster. N.V. Waterleiding-Maatschappij „Schou- wen-Duiveland", Zierikzee, Lange Nobel- straat A 152, exploitatie van een waterlei ding-concessie. Overl. voorz. raad van beh. A. van der Weijde, Zierikzee. R. Gerritsen, lid raad van beheer., is thans voorz. geworden. Nieuw lid raad van beheerA. O. van der Have, Oosterland. Opheffingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Coöp. Ver. tot het aankoopen en verhande len van kruidenierswaren en veevoederartike len „Ons Belang" UA., N. en St. Joosland, Vinkebuurt, winkel in koloniale waren en vee- voederaTtikelen. De dienstplichtigen der lichting 1933, aan gewezen voor de officiersopleiding bij de regimenten grenadiers en jagers, het le, 2e, 3e, 4e, 6e, 8e, 9e, 10e, 11e, 12, 13e, 14e, 15e. 17e, 19e en 22e regiment infanterie, die bij het Vooroefeningsinstituut in den rang van vaandrig zijn aangesteld en zij, die aan het examen voor dien rang hebben voldaan, doch nog niet in dien rang zijn aangesteld, komen 20 Juli bü hun korps onder de wape nen en vertrekken 2 September d.a.v. met groot verlof. DE ENGELSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Sir John Simon heeft gisteren het debat over de buitenlandsche zaken in het Engel- sche Lagerhuis geopend en drukte daarbij zü'n groote voldoening uit over de verklarin gen van Italië, Frankrijk, Amerika en Duitschland, dat zij het Engelsche voorstel ter ontwapeningsconferentie aannemen als grondslag voor de bespreking. Simon legde den nadruk op de buitengewone beteekenis van de nieuwe houding der Vereenigde Sta ten ten aanzien van de onzijdigheid in tijden van oorlog, welke neerkomt op het prijsgeven van de houding van toeschouwer in geval van een conflict tusschen twee andere staten. Vervolgens wees sir John Simon op de belang- rüke beteekenis van Davis' verklaring, dat Amerika bereid is te erkennen, dat de neutrali- teitswet onder bepaalde omstandigheden aan wijziging onderhevig kan zijn. en dat het be reid is een dergelijke wijziging te aanvaarden. Wü kunnen bevestigen, zei Simon, dat er te Genève inderdaad vorderingen worden ge maakt. Hier staan echter tezelfdertijd ver ontrustende teekenen tegenover. Enkele ver klaringen en artikelen van den laatsten tijd hebben ernstigen twijfel en bezorgdheid ge bracht in den geest van de volken, die vrienden des vredes zijn. Wat de zaak zoo ernstig maakte was, dat het motief, dat achter deze verklaringen schuilt, zeer waarschynlijk het redelüke en rechtvaardige verlangen is van een geheel volk, om te Genève als gelijke behandeld te worden. Om deze reden verklaarde Simon zich gelukkig te achten, dat de Engelsche re geering raadslagen heeft gehouden, die leid den tot erkenning van de gelijkheid van sta ten in het stelsel van veiligheid. Wü zijn zoo besloot Simon, allen blij met de eigenschappen van staatsmanswüsheid en matiging, die de befaamde verklaring van Hitier kenmerken, Het zou echter dwaasheid zün niet in te zien, dat in deze vraagstukken woorden nog geen daden zün. Simon zeide, dat hü ook groote beteekenis hechtte aan het intrekken door den Duit- schen afgevaardigde te Genève uit naam van zü'n regeering van het amendement, dat een destructief gevolg zou hebben gehad voor de vooruitzichten van de ontwapeningsconferen tie. 1 Tenslotte waarschuwde Simon tegen de ijdele hoop, dat wü aan den vooravond zou den staan van een duurzame, afdoende over eenkomst, gezien de onvermüdelijke verwik kelingen, maar wel gaf hü als zijn meening te kennen, dat de thans beproefde poging van een uitstekenden geest doordrongen was. REDEVOERING VAN VON PAPEN. Bü een betooging op Hemelvaartsdag op den Iburg in het Teutoburger Woud hield vice- kanselier von Papen een redevoering, waarin hü zich aansloot aan een rede van Hitier. De stichting van het Rük door Bismarck en de klein-Duitsche oplossing, aldus von Papen, lieten het Duitsche volk achter in een ver snippering die na heb verdrag van Versailles ncj is toegenomen, zoodat tegen wjordig de Duitschers in Europa over ru'et minder dan 20 staten verdeeld zijn. Ecu derde deel van het Duitsche volk leeft buiten de rüksgren- zen. Wilson wist nietj van den Oost-Europee- schen gordel van gemengde volkeren, van de onmogelükheid om staats- en volksgrenzen samen te doen vallen, toen. hü voor Europa het zelfbesfcemmingsrecht der volke-en pro clameerde. De Parysche verdragen hebbende Balkaniseering van Europa versneld, de haar den van onrust vermeerderd, de versplinte ring der volkeren bevorderd. De bescherming der minderheden door den 11'inbond en< het Haagsehe gerechtshof heeiv, waar het noodig was geen werkelijke hulp geboden. Het passieve beschermingsrecht heeft gefaald, een actief volksrecht ontbreekt. Minderheden- recht is tot een leeg woordenidealisme ge worden., Waar is de fout De staat zuigt het volks wezen uit, laat niets eigens meer leven. De krachtige staat heeft evenwel een levenden tegenspeler noodig, het volkswezen, dat uit bloed en bodem geestelijk leven draagt. Sta ten ontstaan en vergaan. De historische een heid van lichamen en zielen, van taal en ze den, dit uit den aard van hun wezen buiten den staat ligt, maakt 't eigen bestaan uit van het volkswezen. Dat heeft de jeugd voor voeld, toen zij de sedert lang verstopte bron van het volkswezen weer openlegde. Dat is ook de gezonde trek in de, juist begrepen, rasgedachte, het denken in grondverbonden- heid, in familie, in geslachtsopvolgelijkheid en in erfelü'ke afstamming. JOODSCHE VLUCHTELINGEN IN FRANKRIJK. Het steeds toenemende aantal Duitsche Joden, die Frankrijk binnenkomen, begint bij de Fransche regeering eeriige bezorgdheid te verwekken. Op een dezer dagen gehouden zitting van het kabinet werd medegedeeld, dat reeds meer dan 25.000 Joden over de grens waren gekomen en dat er nog steeds meer verwacht worden. Het grootste deel der vluchtelingen behoort tot den middenstand. Op het ministerie van justitie zal thans een bespreking worden gehouden, waarbij ook vertegenwoordigers van andere ministe ries tegenwoordig zullen zü'n. Men zal vooral de beste manier bespreken, waarop de regeering de verschillende parti culiere hulp-organisaties zou kunnen steu nen, die tot dusver de vluchtelingen gehol pen hebben. DE FINANCIEELE MAATREGELEN IN BELGIË. De Brusselsche correspondent van „het Vad." meldde gisterenavond De ministers hebben Vrijdag den heelen dag vergaderd in verband met de maatrege len tot herstel van het evenwicht der begroo ting. Aan de pers is geen mededeeling ver strekt, maar wel hebben de leden van de re geering verklaard, dat de geruchten, als zou oneenigheid zijn ontstaan, tusschen den mi nister van financiën en een paar zijner col lega's, allen grond missen. Zaterdagochtend, Zaterdagmiddag en ook Zondag en Maandag zullen de ministers de beraadslagingen voort zetten. Algemeen wordt verwacht, dat Maan dagavond een eerste Kon. besluit, betreffende de verhooging van zekere belastingen en de verlaging van de invaliditeitspensioenen en de vergoedingen van de ambtenaren, zullen kunnen worden bekend gemaakt. OPHEFFING VAN DEN GOUDEN STANDAARD IN DE VER. STATEN. De Vereenigde Staten zijn van plan den gouden standaard definitief op te geven. Op instignatie van het Witte Huis heeft de af gevaardigde Steagall in het Representanten huis een voorstel ingediend om de wet op den gouden standaard op te heffen. Handel in blanke slavin nen. De politie te 's-Gravenhage heeft het onderzoek in de zaak van het Woensdag ontmaskerde complot betreffende een inter nationalen handel in blanke slavinnen, waar van het hoofdbedrijf te Den Haag werd uit geoefend, met groote voortvarendheid voort gezet. Nadat men Woensdag de hand had gelegd op de voornaamste drie leden van het com plot, is men er thans toe overgegaan vier damesleden te arresteeren. De aanhouding geschiedde in twee verschillende woningen te Scheveningen. Drie van de vrouwen waren naar Nederland gekomen om hier een hu- welük aan te gaan, dat dan in de lijn van de bedoeling der „heeren" wel spoedig gevolgd zou worden door een scheiding. De vierde vrouw is op dit oogenblik „getrouwd". Het is niet onmogelük, dat nog meer arres taties zullen volgen. Inbraken, Woensdagavond is op twee plaatsen te Hilversum op brutale wüze ingebroken. Om kwart voor elf kwam in een perceel aan de Sterrelaan de dader door de geopende tuindeuren de achterkamer binnen en ontvreemdde uit de aldaar staande kast een geldkistje, inhoudende ongeveer f 150 en een spaarbankboekje. Toen de inbreker het huis verliet werd hü door de bewoners, die met gesloten tusschendeuren in het aangren zende vertrek zaten te kaarten, gehoord. Hü wist echter spoedig in de duisternis te ver dwijnen evenals de dader, die een uur later met behulp van een ladder door een open staand raam in de slaapkamer klom van een perceel aan de Eikenlaan. Personen, die in een vertrek beneden zaten, hoorden hem loo- pen. Zich ontdekt ziende verdween de man langs denzelfden weg als hü gekomen was. Hü heeft niets mede kunnen nemen. Een drama te Zaandük. Op den Lagedük te Zaandijk is gisteren in den vooravond een jongeman uit Zaandam ln arrest gesteld, die in zenuwachtigen toestand zijn vader met een revolver bedreigde, meldt ..de Tel." De vader leeft reeds geruimen rijd gescheiden van zijn echgenoote. Gisteren kreeg hü bezoek van zijn zoon, die er zijn vader op wees, dat zün vrouw te weinig steun ontving voor haar en de kinderen. Bü dr- woordenwisseling, die daarop ontstond, zette de vader zHn zoon de deur uit. Hierbü ge raakte de jongen tusschen deur en deurstil beklemd. In di rt .<aoet hij een revolver ge trokken hebben en een schot hebben gelost De kogel ging echter door den vloer, doordat de vader de hand van de jongen greep en het wapen neerdrukte. CENT PER PONDSPAK NEDERLANDSCH FABRIKAAT De jongeman, die geheel overstuur was, verklaarde bü rijn verhoor, niet de bedoeling te hebben gehad zün vader te dooden. Toen de eerste kogel was afgegaan, moet hij her haaldelijk in zijn angst geroepen hebben „Denk er om, er gebeurt een ongeluk Het wapen is in beslag genomen. Twee aanspraken op een belooning. Zooals is gemeld, werd te Rotterdam in de Koningshaven drijvende ge vonden het lijk van den heer M. Schepers uit Dordrecht, den automobilist, die vorige week Maandagavond met zijn auto van de brug in de haven was gereden, waarbü ook zijn echt- genoote om het leven kwam. Door de familie was, zooals men ach zal herinneren, een belooning van ƒ250 uitge loofd voor het vinden van het stoffelük over schot van den heer Schepers. Een bewoner uit Spijkenisse, die met een roeiboot in de Koningshaven voer, heeft het lük drijvende gevonden, vlak bij de brug. Deze vinder wist van 'n uitgeloofde belooning niets af en heeft dan ook een paar visschers, die netten by" zich hadden en die juist in een roeiboot langs kwamen, verzocht het lijk over te nemen. De visschers deden het en meldden zich bü de rivierpolitie, waarbij zij ook hun aanspraken op de belooning deden gelden. Intusschen was de oorspronkelyke vinder door omstan ders op de hoogte gebracht van deze beloo ning, waarna deze ook zijn rechten deed gel den. Er zal nu dus moeten worden uitge maakt aan wie de uitgeloofde som toekomt. Brand bij de nieuwe brug te ZaltbommeL Door tot nog toe onbekende oorzaak is Donderdagnacht om streeks 1 uur brand uitgebroken in eenige bergplaatsen aan de nieuwe spoorbrug te Zaltbommel. Het vuur greep in deze houten gebouwen zeer snel om zich heen en in een oogwenk waren drie keten een prooi van het vuur. Afgebrand zijn een opslagplaats van den schilder-aannemer Pothof, een opslag plaats van de Kon. Maatseh. „de Schelde" en een loods van „Weg en werken" van de Ne derlandsche spoorwegen. Deze gebouwen stonden alle aan den Waard enburgschen ri vieroever. Hoewel de schade nog niet vastge steld kon worden, bedraagt deze in elk geval eenige duizenden guldens. Hetwerk aan de spoorbrug gaat gewoon dooralleen het laschwerk zal eenige weken stagnatie onder vinden daar o.a. ook het laschgereedschap verloren is gegaan. Bange nacht in een open boot op zee. Gisterenmiddag zyn de beide leerlingen der Zeevaartschool die Dinsdag jl. een avontuurlyke reis met een zeilboot naar Ameland hebben gemaakt te Harlingen teruggekeerd. Wij waren niet van plan naar Ameland te gaan, vertelden de jongelui, toen wü hun naar hunne avonturen yroegen, meldt „de Tel." Daarop waren wij trouwens ook niet voorbereid, want wij waren slechts gekleed in sportblouse en hadden geen proviand bü ons. Wü gingen 's middags na schooltijd wel eens vaker zeilen. Dit was ook thans het ge val. Toen wü de haven uitgevaren waren, zagen wy voor ons een drietal botters, die naar het Noorden koersten. Wy beproefden deze vaartuigen in te halen. Wü hadden den stroom mee en er stond een stevige wind en een hooge zee. Toch slaagden we er niet in de botters in te halen en toen het tyd was om weer terug te keeren dat was 's avonds om een uur of acht en wij gedraaid waren, bemerkten wij aan bepaalde teekenen, dat wü eerder achteruit dan vooruit gingen. Wy pro beerden toen naar de kust te zeilen, doch door den sterken stroom gelukte dit ons niet. Intusschen was ons bootje een heel eind afgedreven van de kust en wy hadden al een paar maal aan den grond gezeten, daar het inmiddels laag water was geworden. Des avonds, toen het donker werd, kregen wü den vuurtoren van Ameland in zicht, waarna wij trachtten daarop af te stevenen. Plotse ling zaten we echter weer vast en we waren zoo stevig op een drooggeloopen gedeelte ge- loopen dat wij bü den lagen waterstand niet los konden komen. Wij hadden geweldigen honger gekregen en kregen het erg koud. Wei hadden wij ons in de zeilen gerold, maar deze waren nat tengevolge van den opgeko men damp. Het werd ons duidelük, dat wij den ganschen nacht in een open boot op zee zouden moeten doorbrengen. Van slapen kwam niet veel en toen het 's morgens weer licht was geworden, probeerden wü naar Ameland te loopen. Wy dachten dat wij hier in wel zouden slagen, omdat het water over grooten afstand was teruggeloopen. Plotseling echter kwamen wy voor een diepe vaargeul te staan, die ons den pas afsneed. Daarna trachtten wü Terscheling te bereiken, docli op weg daarheen ontmoetten wy opnieuw een geul, zoodat wü ook dit plan moesten opgeven. Ontmoedigd keerden wij naar onze boot terug. Toen het water weer hooger was gekomen, gelukte het ons na veel moeite ons vaartuigje van den grond los te werken en onzen tocht voort te zetten. Wü zeilden naar Ameland en 's n ddags omstreeko 1 uur landden wü aan de Westkust van het eiland. Het eerste wat wü dedtn was een paar brood jes koopen om onzen honger te stillen In het dorpje Hollum hebben wij mondvoor aati in geslagen en vandaar zijn wy naar Buren, <t waar een j een tocht om vier hebben 1 lingen in waardigh R o ol In den I heeft een den snelt- ters vonde® de buurt man, die I had. Hü wi I trof een handelsmai had terugga familielid moord mol Dy'on, wanl de nog in deur gesloi heer Blanc den passaj schuiven, nj gehouden ér— gereserveerj plaats in Men t (eventueel heeft verlal gezien te h| waarin de viel omdat kon tenslol vrij vaag sij| De Fran; dacht op d(_ derde moor trein Grei werd zeken vermoord, Merkwaardi slachtoffers den trein w Een v r o u w. I werkliedenb pijnlük dral nist Robert wegmaatsch I sloten was sticht, maarl maakte zyn f lyk. Hy sc| waanzin. Tuf man in een de 39-jarige hoofd gesclT dood. Toen het hoofd. -guillotien, dl het hospita! werd als M Vooraleer f gen, had del In een daar|[ en die van schijnen in I geboren wer| Een avond is dei mouth binnfl dagen van schepen, die| deelnemen, en 2 Zweden! alleen de si wordt een r| tot dusver verleden wee| de reis in kan ook tegJ getoond hees 122 dagen hl graanschepeq dingsschip zeer jonge leeftyd van deelnemen, i heeft een beJ 16 leerlinge: meisjes, een f leven in mot meisje loos thans gaan I zy net behaïj zijn de eerstf nomen met den bekende!

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2