1000 500 300 25 MEI EERSTE BLAD rook CHIEF WHIP de beste sigaret voor uw gezondheid 71e Jaargang 1933 Uitgave: firma F. VAK DE VELDE Ir., Matraat 58-80, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Plaatselijk Crisis-Cemité BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS No. 124 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 71.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1—öregels fl.—.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 DJt nummer bestaat uit 3 bladen In den loop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen Gedeelte Politie-per- soneel 2.50 Bijdrage leerl. Christ. U.L.O.-school - 2.50 Bijdrage leerl. Openb. U.L.O.-school - 4. Vorige opgave -4681.65 Totaal ƒ4690.65 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. EEN DAAD. TER OPLOSSING VAN HET WERKLOOS HEIDSVRAAGSTUK. Het werkloosheidsvraagstuk biedt velerlei aspecten en als'we aan een „oplossing'-' gaan denken, dan komt'het er op aan, hoe men de zaak beziet. Men kan de huidige werk loosheid beschouwen uitsluitend als „crisis verschijnsel" en derhalve een oplossing po gen te forceeren door zooveel' mogelijk het herstel, van het" „normale" economisch# leven te bevorderen. Er zijn echter ook menscheh, die beweren, dat hetgeen we „normaal" noe men, nimmer zal weerkeeren, omdat de ont wikkeling der techniek en andere oorzaken de medewerking van steeds minder levende werkkrachten in het productieproces zullen vereischen. Het is moeilijk om te bepalen, wie het werkloosheidsprobleem op de meest juiste wijze beziet. Onze groote- economen en fi nanciers hebben geen van allen de huidige crisis voorzien en voorspeld. Eerst toen de maatschappelijke ontwrichting er was, heb- fcen zij ons haarfijn uitgelegd, hoe deze noodzakelijkerijze geboren is moeten worden, maar zelfs in de aanwijzing dier oorzaken loopen hun meeningen nog ver uiteen. Wie deze geweldige crisis niet hebben kunnen voorspellen, behoeven ons thans niet wijs te maken, dat ze gauw gedaan zal wezen, of nimmer gedaan zal raken of wel door een nieuwe maatschappelijke en economische wereldorde zal worden opgevolgd. Theoretiseeren over de crisis kan heel in teressant en misschien ook wel nuttig we zen voor een oogenblikkelijke verbetering van den toestand hebben we er niets aan. Van meer belang is het om de bestaande werkloosheid als een noodzakelijk kwaad te aanvaarden en dan na te gaan, hoe de lasten van deze bezoeking het minst moeilijk te dragen worden gemaakt voor individu en maatschappij. In bedoeld opzicht heeft de directie -der Kwatta-fabrieken dezer dagen een mooi voorbeeld gesteld. Tegenover alle getheoretiseer over de crisis heeft ze een daad gesteld, een daad, welke misschien zegenrijke gevolgen kan hebben, als ze alge meen wordt nagevolgd. De directie der Kwatta-fabrieken heefteen aantal vrouwelijke werkkrachten in haar onderneming ontslag gegeven en in de open gekomen plaatsen jonge mannelijke werk krachten aangesteld op arbeidsvoorwaarden, welke mede door de confessioneele en mo derne vakorganisaties waren goedgekeurd. Het was een experiment, maar reeds na een paar dagen bleek, dat de jonge mannelijke werknemers al gauw zooveel handigheid in het te verrichten werk kregen, dat ze voor de vrouwelijke voorgangsters weldra niet zullen behoeven onder te doen. Natuurlijk zijn aan zulke regeling bezwa ren verbondener worden immers „slacht offers" gemaakt. Het zijn jonge meisjes en vrouwen, die eerst werkloos worden gemaakt om de jonge mannen aan den arbeid te kun nen zetten. Inderdaad. Het gaat er ook niet om, om de werkloosheid te verminderen, maar om deze lasten doelmatiger te verdee- len. Werkende jonge meisjes en dito vrou wen bewerken meestal slechts de v e r- h o o g i n g van een gezinsinkomen, terwijl jonge mannen aangewezen zijn om een ge zinsinkomen te verwerven en op overheids hulp zijn aangewezen, als ze door de heer- schende werklos eid daarin niet slagen. De economische ontwrichting van het maatschappelijk leven heeft vermoedelijk een heel samenstel van oorzaken. Eén daarvan is ongetwijfeld oók het feit, dat in en na den oorlog honderdduizenden vrouwen zich een plaats hebben veroverd in fabriek, magazijn, werkplaats, kantoor of anderzins, waar vroe ger uitsluitend mannelijk personeel werd aangesteld. Ook dat heeft tot ontwrichting in de maatschappelijke verhoudingen geleid. We zullen hier den terugweg moeten betre den, al zullen de consequenties niet tot in het absurde mogen worden getrokken. Ook de directie der Kwatta-fabrieken heeft het vrouwelijk personeel gehandhaafd voor die .werkzaamheden, welke om haar aard meer speciaal voor meisjes en vrouwen geschikt zijn, bijv. in de wikkel-afdeelingen. De heer Van Iersel, directeur der Kwatta- fabrieken, heeft nog een andere gedachte opgeworpen om de lasten der werkloosheid practischer te verdeelen. Vele tienduizenden jonge mannen loopen werkloos rond en moe ten door steunmaatregelen worden onder houden, terwijl ook aan kindertoeslagen dan nog millioenen per jaar heengaan. Door sa menwerking tusschen werkgevers, werkne mers en overheid, moest steun, maar dan in den vorm van wachtgeld, slechts gegeven worden aan personen boven 55 jaar. Dat zou practisch beteekenen, dat alle jonge mannen en huisvaders weer aan loonenden arbeid kwamen, terwijl wachtgeld zou worden uit gekeerd aan degenen, die ouder zijn dan 55 jaar, dus op rust het meeste recht hebben en bovendien niet zooveel levensbehoeften (gezinsonderhoud) meer kennen. Keeren „normale" maatschappelijke verhoudingen inderdaad terug, dan zouden ook de wacht gelders weer geleidelijk in het productiepro ces kunnen worden opgenomen. Voorzitter Tweede Kamer. Bij Kon. besluit is mr. J. R. H. van Schaik, op zijn verzoek, met ingang van den dag, waarop hij het ambt van minister van justi tie zal aanvaarden, eervol ontheven van zijn functie van voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaai, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem als zoodanig bewezen. De Tweede Kamer bijeengeroepen. De leden der Tweede Kamer zijn in verga dering bijeengeroepen op Dinsdag 30 Mei a.o. te een uur. Aan de orde is gesteld 1. Mededeeling van een ingekomen Ko ninklijk besluit van 24 Mei 1933, waarbij de heer mr. J. R. H. van Schaik, op zijn verzoek, in verband met zijn benoeming tot minister van justitie, eervol wordt ontheven van zijn functie van voorzitter der Kamer. 2. Regeling van werkzaamheden. De waarnemende voorzitter zal voorstellen om in deze vergadering over te gaan tot het opmaken van de nominatie voor het voor zitterschap. 3. Behandeling van het verzoek van den heer Wijnkoop om verlof tot het richten van vra gen aan de regeering inzake de wijze waarop de Surinamer De Kom vanaf zijn vertrek uit Nederland hi het eind. van het vorig jaar door en namens de regeering hier en in Su riname is behancled, benevens over hetgeen er bij zijn komst in Suriname is geschied, over zijn gevangenneming en zijn gevangen- houden, over de wijze waarop zijn vrouw en zijn gezin ingevolge maatregelen der regee ring worden behandeld, over de ongeregeld heden die in verband met een en ander zich in Paramaribo op 7 Febrauri jl. hebben voor gedaan, en over het verslag van den gou verneur van Suriname ter zake. Credietverleening aan middenstandsbedrijven In antwoord op de desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid dr. J. H. J. Vos, deelt minister Verschuur mede, dat het on derzoek van regeeringswege ter zake van bij zondere credietverleening aan door de crisis getroffen middenstandsbedrijven is voltooid. Een beslissing inzake de credietverleening moet de regeering zich echter nog voorbehou den. Kosten voor afgifte en verlenging van paspoorten. Het ministerie van buitenlandsche zaken brengt ter algemeehe kennis, dat met ingang van 15 Juni 1933 van rijkswege de navolgende bedragen zullen worden geheven ter zake van de afgifte en de verlenging van buitenland sche paspoorten Voor de afgifte van een paspoort voor één persoon 5 en van een paspoort voor een echtpaar of voor een persoon of een echtpaar met kinderen beneden 15 jaren 7.50. Voor het verlengen van een paspoort voor één persoon 5 en van een paspoort voor een echtpaar of voor een persoon of een echtpaar met kinderen beneden 15 jaren 7.50. Het conflict bij de K.L.M. De piloten van de K. L. M. hebben besloten him op 5 Mei jl. ingediende ontslagaanvragen terug te nemen, op grond van een ontvangen mededeeling van de directie der K.L.M., dat hun grieven en verlangens ernstig en welwillend onder de oogen zullen worden ge zien. Het bestuur der Vereeniging voor verkeers vliegers heeft aan den raad van bestuur der K.L.M. een uitvoerig schrijven gericht, waar in gemotiveerd wordt, waarom destijds in strijd met de considerans de ontslagen wer den aangevraagd. Ons nationaal inkomen. In 1914 bedroeg het nationaal inkomen hier te lande 1746 millioen gulden. Indien vermeerdering had plaats gevonden overeen komstig den bevolkingsaanwas tot ultimo December 1930 (ongeveer 26 pet.) zou dit in 1930 rond 2200 millioen hebben bedragen. Gecorrigeerd volgens het indexcijfer, dat in 1930 gemiddeld 61 pet. hooger was dan dat in 1914, kwam dit cijfer overeen met rond 3500 millioen. Het zuiver inkomen over 1930' bedroeg ruim 4200 millioen en was dus 700 millioen hooger. Wij gelooven echter niet ver mis te zijn, 700 millioen thans geheel verdwenen zegt de „N. R. Ct.", als wij meenen, dat deze is en wij weer reëel zijn aangeland op het peil van het nationale inkomen in 1914. In laatstgenoemd jaar kwam het vergelijk baar inkomen uit op 275 per hoofd der bevolking (rond 6.340.000 zielen). Thans zal het indexcijfer van de kosten van het le vensonderhoud ongeveer 40 pet. hooger zijn dan dat in 1914.^ Dienovereenkomstig geste gen, zou het inkomen per hoofd der bevol king dus thans 390 bedragen. Het zielental is thans op 8.200.000 te stellen en levert, vermenigvuldigd met f 390, een totaal op van ongeveer 3200 millioen. Vergadering gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van den ge meenteraad zal worden gehouden op Woens dag 21 Juni. Stoomvaart-Maatschappij Zeeland. Naar „de Tel." verneemt, zal aan de alge- meene vergadering van aandeelhouders in de Stoomvaart Maatschappij Zeeland worden voorgesteld het dividend over 1932 weder te passeeren. Over het afgeloopen boekjaar is een gering winstsaldo behaald, dat voor af schrijving bestemd zal worden. Vorig jaar werd het voordeelig saldo ad 83.353 naar de reserverekening overgebracht. Jeugdherberg „Scheldestroom". Aan het verslag over 1932 van ae jeugd herberg „Scheldestroom" is het volgende ontleend In het afgeloopen jaar is wederom geble ken, dat de Jeugdherberg hoe langer hoe meer bekendheid gaat krijgen, niet alleen in Nederland doch ook in vele andere landen van Europa, alsook in Amerika. Dit jaar boekten wij voor de eerste maal, sinds de oprichting van onze jeugdherberg, meer dan 1000 overnachtingen, verdeeld als volgtPersonen van het mannelijk ge slacht Individueele trekkers 609, scholieren met leiders 157, in vereenigingsverband 41 personen van het vrouwelijk geslachtindi vidueele treksters 202, scholieren met leid sters 53, in vereenigingsverband 13, totaal 1075 overnachtingen. Dit groote aantal overnachtingen hebben wij kunnen bereiken o.a. door de welwillende medewerking van de Stoomvaart Maatsch. Zeeland en de firma Erven A. W. Smits, op wier medewerking naar wij hopen in 1933 wederom mag gerekend worden. Voor deze loyale medewerking brengen wij hier gaarne een woord van dank. Bedriegen de vooruitzichten ons niet, dan zullen wij in 1933 nog een veel grooter aan tal overnachtingen kunnen boeken dan in het afgeloopen jaar. Van de Jeugdherberg Centrale ontvingen wij aan het einde van dit jaar bericht, dat, nu gebleken is dat onze jeugdherberg aan de verwachtingen gaat voldoen, wij verplicht zijn de statuten en reglementen van die Centrale na te leven en over te gaan tot de aanstelling van een herberg-ouderpaar. Aan gezien wij echter nog niet over een eigen gebouw beschikken, hebben wij nog om eenig uitstel verzocht. Voor het behoud van onze jeugdherberg in Vlissingen, zuleln wij hopen dat dit uitstel zal worden verleend, aange zien onze stichting toch ook een steentje bijdraagtle. om onze neringdoenden, zij het dan ook door kleine inkoopen, door de zen voor hen moeilijken tijd heen te helpen 2e. door bevordering van het vreemdelingen verkeer. Een bij dit verslag behoorende balans en verlies- en winstrekening geeft een beeld van het financieele beheer van onze stich ting. Alhambra-Theater. „Doctor X.". Het Cubaansche Liefdeslied. Wie is „Doctor X" Tienmaal geraden en tienmaal mis. En telkens, wanneer men mis raadt, neemt de spanning toe in deze mys terieuze film. De filmt vangt aan bij een lijkenhuis bij het zooveelste slachtoffer. In den nacht. In den mist. De bedrijver van de serie misdaden moet een maanzieke zijn, iemand, die bü volle maan de meesterschap over zichzelf verliest. Een verslaggever neust in de zaak, die de politie geheim wil houden. Een wetenschap pelijk instituut voor medische proefnemingen komt bij politie en pers in verdenking. Den eersten keer mislukt het experiment en een der doctoren valt als slachtoffer bij volle maan. Den tweeden keer dreigt de geschiedenis denzelfden loop te nemen. De dochter van den directeur zal het monster in handen vallen. Op het beslissende moment speelt de courantenman de rol van redden den engel en vindt in het nauwelijks den dood ontsnapte meisje een anderen engel. Na alle griezelige momenten van deze fihn, die vol van gespannen emotie en vooral sterk een geheimzinnige sfeer weet te sug- gereeren, is het „happy-end" een verade ming, die niet overbodig mag heeten. Geheimzinnigheid, sensatie, sfeer en veel geleerde instrumten, zijn gekruid met een prikkelende dosis humor, de substanties waaruit Michael Curtiz deze „mysteriefilm" heeft gebrouwen. Interessant en zeer goed tevens is de film ,.Ket Cubaansche liefdeslied", naar regie van W A. van Dfjke. Laurence Tibbett, een zanger met groote qualiteiten, krijgt de volle sympathie, zoodre h\j zich met zijn innemend gelaat op hel witte doek vertoont. Hij en Lupe Velez (Ni- nita) „dragen" deze film. Tibbith is verloofd met Karen, maai als hij met de Amerikaansche vloot uitvaart en Cuba bezoekt, wordt hij daar verliefd op Ninita, een Cubaansche notenverkoopster. Tijdens een allergezelligste picnic wordt hij teruggeroepen, daar de oorlog is uitgebroken. Gewond keert hij naar huis terug, v/aar hij voorbeeldig door. Karen wordt verpleegd. Zijn gedachten zijn echter bij Ninita, en zoodra hij hersteld is, keert hij naar Cuba terug. Hier verneemt hij den dood van Ninita. Na een bezoek aan haar graf hoort hij het lie velingslied zingen van Ninita. Bij onderzoek blijkt dat het kind van Ninita te zijn, dat door haar Terry is genoemd. Hij neemt iit kind mee terug naar huis, waar Karen de plaats van een moeder inneemt. Er komen in deze film komische, maar ook tragische momenten voor het geheel is het aanzien ten volle waard. In het journaal o.m. de „hoofd'-gedachten van alle mooie vrouwen. Luxor-Theater. Menscht erger je niet. Es gïbt eine Frau, die dich niemals vergisst. Na het gebruikelijke journaal maken we kennis met Max Adalbert, die de hoofdrol speelt in „Mensch, erger je niet" en daarvan een kostelijke creatie maakt, die de zaal doet c-nveren van plezier. Max Adelbert is hier de tyran van vrouw en kinderen, de held van de kegelclub, en de zwartgallige marktmees ter, die op origineele wijze van zijn ergernis kwaal genezen wordt. Via drie dagen zitten, die hij op te knappen krijgt wegens verzet tegen de politie, wordt hij van verwoed ke gelaar een veteraan-athleet, die met het oude regiem gebroken heeft, zijn dochter weg schenkt aan een sport-leeraar en er vrede mee heeft dat op de plaats, waar eens zijn clubhuis stond, een stadion verrees. De film is vol aardige vondsten het vermake- lijkst is wel de rechtszitting, waarin Max probeert de rollen om te draaien. En dan het verjaardag-feestje thuis, het telefoon-scene- tje, het trio-uurtje, ja zelfs het verblijf in de gevangenis, 't Is alles zoo heerlijk dol, zoo kostelijk en kluchtig en daarbij zoo'n gees tige parodie op het klein-burgerlijk gedoe, raak van typeering en uitstekend van spel, dat men geen mon.ent zal ergeren, doch zal bruhen om de grollen .an Max Adalbert in deze Ufa-rolprent. In de tw ede hoofdfilm, eveneens een Ufa, ontplooit Lil Dagover, de groote tragedienne,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1