TWEEDE BLAD ONZE NIEUWE REGEERING 10.000 I DE PERS OVER HET NIEUWE KABINET. KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER AANBESTEDINGEN OEN ranee I n een /an slechts een prijs (dus geen ERS, zangl mil- raen. INDE >MFORT. eekend-tarie- geheelen dag. ndige leiding. IS KOMT eerst naar ndafsblad. Want blad geeft verse bei- actueele verhalen REEBD BLAD. Is abonné rij» <A fc rratl» oto's in de is. Courant" r menigmaal i, dat is ook U tegen een fs 25 ct. per ullt een foto :e geven bij van de Vrijdag 26 Mei 1933. No. 123. Het „Handelsblad" constateert, dat de waarschuwing van 1925 dr. Colijn er blijk baar van heeft afgehouden een crisis-kabinet te formeeren zonder verder ook maar eenigs- zins rekening te houden met de fracties van wier al of niet goede gezindheid het wel en wee van een ministerie afhankelijk zal zijn. Een voordeel der door dr. Colijn thans ge volgde methode is ongetwijfeld, dat aldus het resico voor ongelukken belangrijk geringer is en de mogelijkheid van continuïteit toeneemt. Om echter in staat te zijn een defitinief oor deel over zijn systeem van formatie eener niet-pariementaire regeering uit te spreken dient men tenslotte te weten, op wat voor programma hij zijn medewerkers verzameld heeft. Hieromtrent kan eerst de binnenkort af te leggen regeeringsverklaring nadere klaarheid verschaffen. Intusschen koesteren wij de stellige verwachting dat zijn streven om, laat het dan wezen indirect, meer zeker heid voor steun te verkrijgen van de vijf par tijen uit wier midden vooraanstaande per sonen tot het ministerie zijn toegetreden, niet een verzwakking van zijn oorspronkelijk pro gram heeft veroorzaakto.m. de omstandig heid, dat de liberaal ir. Kalff een portefeuille aanvaardde, geeft ons aanleiding tot het sterk vermoeden dat men niet hoeft te vreezen voor verwatering van dr. Colijn's programma, al blijft op dit moment nog even afwachten de boodschap. Wij willen eerlijk bekennen, aldus schrijft „de Maasbode", dat wij er niet geheel gerust op waren, dat dr. Colijn wellicht een crisis kabinet zou vormen, dat er in zün. samenstel ling wat al te grimmig zou uitzien en al aan stonds, alleen reeds door zijn optreden, het grootst mogelijk aantal tegenstanders te hoop zou drijven. Het is gelukkig anders uitgeval len. Het kabinet geeft in zijn samenstelling de noodige waarborgen, dat de zoo noodzake lijke versobering, bezuiniging en beperking niet zal uitblijven, maar evenmin zal ontaar den in reactionaire afbraak. Men kan er zeker van zijn, dat deze regeering niet verder zal gaan, dan beslist noodzakelijk is. Daarvoor blijven mannen als Van Schaik, Verschuur, Deckers, Slotemaker, Marchant, Oud, met welke opsomming wij de anderen intus schen niet te na willen komen, een zekere borgrDit lykt ons van overwegend belang. Zelfs van de S.D.A.P., indien deze tenminste niet lederen onaangenamen maatregel van 'te voren onherroepelijk wenscht af te wijzen, mag tegenover dit kabinet een objectieve houding worden verwacht. De keuze van mr. Oud voor financiën acht het R.-K. blad uitmuntend i Van dit departement vooral zullen de harde maatregelen moeten uitgaan. Zouden deze rechtstreeks komen van een man als Colijn, dan zouden zij reeds daarom alleen bij velen een te grooteren huiver en ielleren weerstand hebben gewekt. Gaan zij daarentegen uit van een man als mr. Oud, dan zal men te gemak kelijker de onvermijdelijkheid van te voren aannemen. Voeg daarbij de onmiskenbare be kwaamheid van dezen vrijzinnig-democraat en er is reden te over om zich te verheugen over de fijne keuze van den formateur, die dezen knappen, maar wel erg vlotten en nu juist niet zachtzinnigen criticus volop gele genheid geeft om opbouwend of ten deele ook afbrekend? werk te doen. Het ministerie-Colijn vertoont den aanblik van een veelkleurig palet met veel rose erin, constateert de „N. Rott Ct." De bedoeling van al diegenen, die hoe wel van niet-anti-revolutionairen huize op den heer Colijn gestemd hebben, zal dit niet zijn geweestMoeten zij nu, achteraf bezien, niet erkennen, dat zij wijzer hadden gedaan met niet den „sterken man", doch den libe ralen zetelwinst te bezorgen In dit geval zou het dr. Colijn b.v. zeer moeilijk zijn ge vallen den vrij zinnig-democraten twee zetels in zijn kabinet aan te bieden tegenover één zetel aan de liberalen, hoewel deze laatsten percentsgewijs veel minder in stemmenaan- tal zün achteruitgegaan dan de eersten. In het algemeen zou dan vermoedelijk de for mateur bij de vervulling van zijn opdracht zün medewerkers meer in overeenstemming met zijn eigen inzichten hebben gekozen. Hebben die bedoelde kiezers «gerekend met den vrijz.-dem. Oud aan financiën, met den R.-K. Verschuur aan landbouw, nüverheid en handel, met de onvaste politieke contouren van den c.-h. Slotemaker de Bruine aan so ciale zaken, met de hoop der radicale katho lieken Van Schaik aan justitie, en met den vrijz.-dem. leider Marchant aan onderwijs. Dr. Colü'n heeft zijn eerste ideaaleen parlementair kabinet, steunend op medewer kende partijen in de Kamer, los moeten la ten, maar wie de lijst van ministers ziet, komt tot de conclusie, dat er in langen ty'd niet één zoo parlementair kabinet is geweest als dit, schrijft de a.-r. „Rotterdammer Bereikt is dat er een sterk kabinet gevormd issterk, door den nauwen band, welke het aan de Tweede Kamer bindt. Immers, met uitzondering van den liberalen candidaat, ir. Kalff en den chr.-hist. jhr. De Graeff, zün alle ministers oud-Kamerleden of stonden ze, zooals mr. Verschuur, als minister met de Kamer in contact. De samenstelling van het nieuwe ministerie, concludeert „de Telegraaf", geeft het kabinet een breeder parlementaire basis dan de meeste van zijn voorgangers. „Op zichzelf is het een verblijdend teeken, dat alle burger- lyke partüen, zonder onderscheid van politie ke overtuiging en religieuze confessie, de handen ineenslaan om ons land te redden in een der moeilükste uren, die het sedert den wereldoorlog moest doormaken. Deze bereid willigheid tot samenwerking, al is zij ook schoorvoetend gekomen, heft eenigermate den deprimeerenden indruk op, dien het overal in het land verwekte, dat de partij leiders, terwül alle Staten ter wereld om hun bestaan vechten en ons geheele economische stelsel dreigde ineen te storten, een eindeloo- zen bedenktijd noodig hadden om tot een ac- coord te geïaken. „De Ty'd" bepaalt zich tot de opmerking, dat de heer Colijn erin geslaagd is bij alle groote partijen, behalve de S.D.A.P., moedige en bekwame mannen te vinden voor een cri siskabinet. Maar daaraan knoopt het R.-K. orgaan vast een beschouwing over de verhouding van de R.-K. Staatspartij tot dit niet parlemen taire kabinet, waarvan wij de conclusie al dus kunnen samenvatten Evenals voor het kabinet-Ruys zal men de katholieken verantwoordelük stellen voor de daden van het optredende ministerie.' Maar andermaal ten onrechte. Noch voor het optreden noch voor de da den van het aftredende kabinet was de Ka tholieke Staatsparty aansprakelijk. Ook niet de Kath. Kamerfractie. Wel was deze ver antwoordelijk voor haar eigen daden, en die waren le de daden van het kabinet, welke met haar medewerking waren geschied, en 2o. het laten zitten van het kabinet. En die dubbele verantwoordelijkheid hebben wij ook bij de laatste verkiezingen-volledig en on omwonden aanvaard. „Het Vaderland" vindt zwakke plekken in de samenstelling van het kabinet. Dr. Colijn heeft van de in de tweede op dracht ongetwijfeld opgesloten wijheid van handelen slechts weinig gebruik gemaakt en heeft de formateur, naar het schünt, een o.i. onnoodig en zelfs schadelijk overleg recht streeks met de partijen gevoerd over de sa menstelling van zijn crisiskabinet. Onnoodig was dit overleg, omdat het toch niet kon lei den tot de openlüke aanvaarding van de ver- antwoordelükheid voor de samenstelling van het ministerie door de partyen, met name door de R.-K. Staatsparty'. Schadelyk kon dit contact voorts zijn» in zooverre het wen- schen van de zijde der partüen kon uitlok ken, die den formateur in zün vrije keuze noodwendig moesten beperken. Wij ontkomen niet aan den indruk, dat het de constellatie der partijwenschen is geweest, die den heer Colyn tot aanvaarding van de portefeuille van koloniën heeft gebracht, en niet dus de sterke overtuiging by den premier van den aanvang af, dat hij als formateur juist dit departement onder zy'n beheer moest nemen. Het nieuwe kabinet zal in onze kringen niet met geestdrift worden ontvangen, aldus de kath. „Volkskrant". Hoewel het uit be kwame mannen bestaat, toch is de gevonden oplossing teleurstellend i Wij hadden een rechtsoh parlementair ka binet verwacht en mogen verwachten. De rechterzüde had aan de stembus de meerderheid behaald, zy het een kleine, en zü had er een eer in behooren te stellen, daaraan juist in dezen moeilijken en benar den ty'd te beantwoorden door vastberaden, het bestuur des lands in handen te nemen. Intusschen, wat had gekund en wat voor de rechterzijde bij eeristemigheid plicht ware geweest, is niet geschiéflF: er is geen rechtsch kabinet gekomen. En er zal ook niet licht meer een komen, om het woord nooit niet te bezigen. Aan de rechtsche coalitie, het besef der rechtsche saamhoorigheid-, is een zware slag toege bracht. En het zal van de daden, niet de woorden van het kabinet afhangen, of niet de nieuwe oriëntatie, welke zich afteekent, tastbaren vorm zal behooren aan te nemen. De liberaal in het crisiskabinet stemt tot blyvende beduchtheid ook na de gerust stellende verzékeringen dat de liberalen bui tengewoon inschikkelijk en plooibaar zich we ten te toonen dat naar reactie en afbraak zal worden koers gezet. Wat tot vertrouwen stemt, is het feit dat de principieele ministers Verschuur en Dec kers in het kabinet zijn versterkt door een zoo gave en evenwichtige, zoo vastberaden en in den goeden zin sterke persoonlijkheid als mr. Van Schaik. Het „Volk" vat zijn oordeel als volgt samen Het crisiskabinet als geheel is een mengsel van sterk uiteenloopende opvattingen rechts en links, kapitalistisch-door-dik-en-dun en solidariteit, conservatief en democraat, zitten naast (of tegenover?) elkaar in één minis terie. Zal het een Welter-kabinet worden De persoon van den leider doet het ergste vree zen bij verschillende ministers zal zijn wild bezuinigingsstreven steun vinden. Indien wij nog in het onzekere zijn, is dit minder door de aanwezigheid van twee vryzinnig-demo- craten, die blijkbaar tot eiken prijs wilden regeeren, dan door de figuur van mr. Van Schaik, die zelf moet voelen, dat hij slechts als democratisch politicus een toekomst heeft. Wijziging examen-commissie. Tot plaatsvervangend lid van de commissie van rijksgecommitteerden bij de in 1933 te houden mulo-examens is alsnog benoemd C. Wit, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Middelburgte Middelburg. Examens nijverheidsonderwijs. De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen heeft bepaald dat de commissie, te belasten met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaam heid tot het geven van nijverheidsonderwijs, in het jaar 1933 zitting zal houden te 's-Gra- venhage. Tot lid en voorzitter van deze commissie is benoemd M. J. van Alphen de Veer, in specteur van het nyverheidsonderwys te 's-Gravenhagetot lid en secretaris J. van Roon, leeraar aan de zeevaartschool te 's-Gravenhage. Tot lid is o.a. benoemd J. F. Gugelot, leeraar aan de zeevaartschool te Vlissingen. De winkelsluitingswet. De rechtbank te Rotterdam heeft vonnis gewezen in de appélzaken van een groot aan tal banketbakkers te Rotterdam, die door den kantonrechter aldaar waren veroordeeld wegens overtreding van de winkelsluitings wet, daar zü hun winkels op Zondag 4 De cember hadden geopend gehouden. Het vonnis van den kantonrechter werd vernietigd en de beklaagden veroordeeld tot 6 boete subs. 1 dag hechtenis. Intrekking rijbewijs. De minister van waterstaat brengt ter kennis dat de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor een tijd van 6 maanden, in gegaan op 20 April 1933, is ontzegd aan M. C. van der Vliet, koopman, laatst wonende te Zierikzee. De luitenant ter zee 2e klasse A. M. Val kenburg, van de onderzeedienstkazerne te Willemsoord, wordt overgeplaatst naar Rot terdam bij den afbouw van de voor den dienst in Oost-Indië bestemde onderzeeboot K XVI, in aanbouw bij de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij De officier van gezondheid le klasse de? zeemacht V. M. J. Kettlitz, wien vergund is uit Oost-Indië terug te keeren, is 10 dezer met de „Chr. Huygens" van Tandjong-Priok vertrokken, wordt 30 Mei te Genua en daarna hier te lande terugverwacht. De officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse C. L. H. Vincken, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 31 dezer met de „Mamix van St. Aldegonde" uit Am sterdam derwaarts vertrekken. H.M. pantserscchip „Heemskerck", onder bevel van den kapitein ter zee C. ter Poorten, is 24 dezer van Reijkjavik vertrokken. Jaarl. vergadering van Pro Rege. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat aan de militairen, die zulks wenschen, op 6 Juni, op vertoon van hun bewijs van lid maatschap van de Nationale Vereeniging Pro Rege, buitengewoon verlof kan worden verleend naar Utrecht, tot het bijwonen van de algemeene jaarlijksche vergadering dier vereeniging. Dit verlof kan eventueel worden verleend in aansluiting met het algemeen verlof, dat met de Pinksterdagen wordt ge noten. In de bovenzaal van hotel restaurant „Royal" aan de Badhuisstraat alhier, werd hedenmorgen door den architect Aug. A. Kulberg, voor rekening van den heer F. D. G. Prins, onderhands aanbesteed, het bouwen van een glasmagazijn en verf malerij aan de Van Dishoeckstraat. Begrooting 5427.50. Ingeschreven werd onder verplichte hand having van het volgens het C.A.C. geldend plaatselyk loon. Inschrijvers de heerenJ. J. Krijger, Vlis singen 6630 F. van der Peijl, Vlissingen 5735 W. Anker en Zn. Vlissingen 5684 i A. Loois Vlissingen 5549Joh. Loois Vlissingen 5460 J. Huijsman, Koudekerke 5400J. N. D. Bijl en Zn., Vlissingen 5380 J. Geldof, Koudekerke 5264 Firma de Muijnck, Vlissingen 5096 J. W. Chris- tiaanse, Koudekerke 4885. Het werk is aan den laagsten inschrijver MR, P, J, OUD, Minister van Finan- MR' T- J- VERSCHUUR, Minister v eiën» van Economische Zaken. MR, J, R H. VAN SCHAIK, Minis- JHR. MR A. C. D. DE GRAEFF, ter van Justitie. Minister van Buitenlandse!» Zaken. DR. H. COLIJN, premier en I ter van Koloniën. IR. J, A KALFF, Minister van Waterstaat. MR DR L N. DECKERS, Minister "ap Defensie. MR. J. A DE WILDE, Minister van Binnenlandsoh» Zaken. MR H. P. MARCHANT, Minister van Onder w., Kunsten «n Weten* schappen. PROF. DR. R SLOTEMAKER DB BRUïNE, Minister voq» Social* 7 m f held ea Werkloosheid»

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5