NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS De gemeenteraad te Almelo heeft na lang durige besprekingen met 12 tegen 11 stemmen in beginsel besloten tot gemeentelijke radio distributie over te gaan. De crisis-zuivelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 28 Mei3 Juni de prijs van het crisis-botermerk is vastgesteld op 1. per K.G. en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter op 1.10 per K.G. In verband met de zeer slechte bedrijfsre sultaten zullen bij de Rotterdamsche tram weg-maatschappij met ingang van 1 Juni alle loonen met 5 verlaagd worden. Uit het verslag van de Ned. Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam blijkt, dat deze werf nog tot 1934 van werk voorzien is. Bij de rechtbank te Amsterdam is naar „het Volk" meldt een faillissementsaanvrage van de drukkerij „Atlanta", de inrichting waar „de Tribune" gedrukt wordt. De gemeenteraad te Haarlem heeft met 21 tegen 15 stemmen verworpen een voorstel dat ontslag zal worden aangezegd aan de ambtenares die in het huwelijk treedt. In de gemeente Vlijmen zou Woensdag de diamanten bruiloft van het echtpaar "Willem van Engelen en Catharine de Vries op feeste lijke wijze worden gevierd. De heer Van En gelen kreeg echter plotseling een beroerte. Men vreest het ergste. De nieuwe pont voor den veerdienst tus- schen Moerdijk en Willemsdorp heeft bij de officieele proeftocht dit traject in 9 minuten afgelegd. Op het militaire vliegveld bij Sevilla is Donderdagmorgen een legervliegtuig neerge stort. Beide inzittenden werden gedood. Een der verongelukten trachtte nog met een pa rachute naar beneden te springen, doch het valscherm opende niet, zoodat de man te plet ter viel. De douane-autoriteiten te Ditzum in Oost- Friesland zijn er na een uitgebreid onder zoek in geslaagd een groote smokkelorgani satie op het spoor te komen. Tot dusver heb ben 38 personen bekend, in groepen te heb ben gesmokkeld of smokkelgoed te hebben afgenomen. In de gevangenis van Elbing in Oost-Prui sen is gisteren de arbeider Simanski door den scherprechter onthoofd. Simanski had zich schuldig gemaakt aan moord op de 16-jarige dochter van een landgoedbezitter. De Parysche Metro heeft het eerste kwar taal van 1933 ruim 6/2 millioen personen minder vervoerd, dan in het eerste kwartaal van 1932. De directie verklaart deze sterke vermindering door de economische crisis, waardoor iedereen minder uitgaat. Promotie 3e klasse. ZeelandiaMevo 5—1 De Zeeuwen hebben niet, zooals wij in ons blad van Maandag berichtten, tegen een Ter Neuzen-combinatie gespeeld, maar tegen het eerste elftal van Ter Neuzen, waarin 7 spelers meespeelden uit het le elftal van het afgeloopen seizoen. Zondag a.s. komt het le elftal van R.B.C. (Roosendaal) bij de Zeeuwen op bezoek. KORFBAL. De seriewedstryden van Madjoe. Als men na eenige dagen schitterend weer, op Hemelvaartsdag onder een druilerig en koud regentje naar Vlissingen gaat, om daar aan de seriewedstrijden deel te nemen, dan heeft men het onbehaagelijk gevoel, dat het een vervelende dag gaat worden. Doch het is werkelijk meegevallen, want eerstens was op de organisatie van deze wedstrijden hoege naamd niets aan te merken en vervolgens hadden de wedstrijden een geanimeerd ver loop. Deze gebeurtenis kan dan ook met gul den letteren worden opgenomen in de ge schiedenis van Madjoe, dat zich het eerst in Zeeland, ondanks haar kort bestaan van nog geen vijf maanden met de organisatie van seriewedstrijden heeft belast. Ze heeft daar toe de volle medewerking ontvangen van de V.V.V. „de Zeeuwen", die den heelen dag af stand deed van haar veld en kleedlokaal van de V. C. „Vlissingen", die haar kleedlokaal afstond, van de Padvindersver- eeniging, die haar tenten beschikbaar stelde, en last not least van de 13 korfbalvereni gingen, die. vanuit Brabant, Schouwen en Duiveland, Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- Beveland naar Vlissingen zijn getrokken om dezen Madjoe-dag te doen slagen, die een schitterende propaganda is geworden voor het korfbalspel, dat zich gestaag in eigen zone uitbreidt. Het spel, dat door voetbal in de verdruk king is gekomen, en dat zoo nuttig werkt voor duizenden in den lande, voor wie het spel geknipt is en die er van houden, en die toch geen aanhangers zouden kunnen rijn of ooit zouden kunnen worden van een anderen tak van sport. Wat het vertoonde spel betreft, heeft dat ons slechts ten deele kunnen bevredigen, we hebben spel gezien, dat nog ver achter staat bij het spel in de wedstrijden van den Ned. Korfbalbond. Daarom is het ook zoo toe te juichen, dat ook grootendeels door het ini tiatief van het Madjoe-bestuur, de Zeeuw- sche Korfbalbond, na 2 jaren werkloosheid, weer is opgericht, die ongetwijfeld tot spel- peilverhooging en tot bloei van de korfbal sport in Zeeland zal bijdragen. En waren op de seriewedstrijden eigenlijk maar twee ver- eenigingeny n3. Zeelandia uit Hansweert en Excelsior uit Zierikzee, die een spel te zien gaven, dat de 2e klasse hoogte van den N.K. B. bereikte. De andere vereenigingen hebben allen in min of meerdere mate te leeren, wat goed te zien was, aan het verbluffend gemak waarmede bovengenoemde vereenigingen,over de anderen zegevierden. Verslagen te geven over de 20 wedstrijden is ons onmogelijk. We volstaan dan ook hier met de uitslagen van de gespeelde wedstrijden Excelsior—E.W.W. 5—0 Madjoe—ZJK.V. 0—1 D.O.S.Olympia 12 Volharding—-Juliana 2—2 H.M.S.Zeevaartschool 0—5 H.D.S.Zwaluwen 2—1 Zeelandia^—Olympia 3—0 ExcelsiorZeevaartschool 3—0 H.D.S.Volharding 1—0 D.O.S.Madjoe 12 Excelsior—HD.S. 21 Z.K.V.—Zeelandia 12 Zwaluwen—Juliana 00 Volharding—Zeevaartschool 0—0 Olympiar—Zeevaartschool 3—1 Madjoe—E.W.W. 1—0 HD.S.—Z.K.V. 2—0 Madjoe—Juliana 2—0 H.M.S.—E.W.W. 0—1 Excelsior—Zeelandia 1—2 Wat betreft de wedstrijd voor den eersten prijs het volgende Ondanks de gladheid van het terrein en den bal en den aanhou denden regen, is dit een bijzonder snelle en goede partij korfbal geworden, waarin Zee landia een verdiende overwinning behaalde op Excelsior. Deze overwinning heeft ze te danken aan het goede spel van haar dames zestal en bovendien was de schotvaardigheid gxooter. Zeelandia was over het algemeen veel meer in het offensief, een offensief dat verkregen werd door beter positiesepel, het geen vooral tot uiting kwam in de respectie velijke middenvakken en ook door een veel de combinatie nog al eens wat te wenschen vlotter en soepeler spel dan Excelsior, waarin overliet. Speciale vermelding verdient wel het feit, dat dooi- eenige Zeeuwenleden een lauwer krans was uitgeloofd voor die vereeniging, die in één wedstrijd de meeste doelpunten scoorde. Doordat twee vereenigingen, nl. Zeevaart school en Excelsior, met 50 wisten te win nen, moest dit beslist worden door middel van strafworpen. Excelsior behaalde hierin de overwinning, zoodat deze vereeniging zich wel bijzonder heeft onderscheiden door beslag te leggen op den 2en prijs en 'n lauwerkrans. 's Avonds had in het Strandhuis, wiens eigenaar welwillende de zaal beschikbaar had gesteld, de prijsuitreiking plaats. Nadat de voorzitter van Madjoe de verschillende ver eenigingen, leiders, directies en de schenkers van de prijzen hartelijk dank had gezegd, begon de uitreiking. De voorzitter van Zeelandia uit Hansweert prees hierbij in goedgekozen woorden de ver diensten van het Madjoe-bestuux, dat de zware taak op zich had genomen om serie- wedstrijden te organiseeren en verzocht de aanwezigen een driewerf hoera uit te brengen op Madjoe en de Z.K.B. Daarna bleven de meesten vereenigd, om den avond verder gezellig door te brengen. SCHAKEN. Gisteren, 25 Mei, werd te Middeburg de schaakwedstrijd AntwerpenZeeland ge speeld aan 33 borden. Uitslag 16 y216/2. Een wedstrijd Middelburg—Vlissingen, ge speeld tusschen liefhebbers, die aan eerstge noemde ontmoeting niet konden deelnemen, eindigde 5—1, ten voordeele van Middelburg. De volledige uitslag volgt hier. Zeeland Antwerpen 1. Van den Ende—Sapira 1—0 2. Stroobandde Meij y2/2 3. Nordlohne G—Shernetzky f2'/2 4. P. Risseeuw ZZ—Censor 0—1 5. J. Mullié—Davids f2/2 6. W. de Graaf—Jacobs 0—1 7. Iz. Risseeuw ZZ—Dr. Peeters 1—0 8. J. F. Heemskerk—Fensen 1—-0 9. P. M. de Kleijn—Mees 10 10. J. Vos—Mevr. Wagsmans f2f2 11. WiebolsVan Pittoors 01 12. Vijn VI.—M. Jansen 1—0 13. Van Vijver GRoeske 01 14. Kraak—Schaefer 0—1 15. Scheltens—Laforce 1—0 16. J. Bongersman—Dhont 10 17. Kegge—Lodewijckx J/2y2 18. Snethlage—Govers 0—1 19. A. de Bruin—A. van Dam 0—1 20. J. AdriaanseWagemans 0—1 21. DanielseArmée V2-/2 22. A. J. Burgersdijk—Antheunissen 0—1 23. Zwaan G—Progansky 10 24. Looyen G—Baert 1—0 25. De Koning—Van Damme y2y2 26. Smets—Hagemans 1—0 27. Van Tooren ZGerits 10 28. J. de Konink VI.—De Wit 1—0 29. J. W. GraafhuisA. Pittoors 01 30. Van de Velde—C. Jansen 0—1 31. Blom Z—Strooband y2y2 32. Berg VI.—Dimen,,teyn 0—1 33. Sinke—Mevr. de Meij V2—V2 G Goes. VI. Vlissingen. Z zierikzee. Z.Z. Zuidzande. Middelburg Vlissingen 1. K. A. Lüth—Rap 1—0 2. PieterseWeiland 10 3. Voorhans—Boelhouwers 1—0 4. Quartel—Danckaerts 1—0 5. Orbaan Jr.—Wijnen 10 6. Arnoldus Jr.—Weijmar 0—1 Postduiven. Zond' 11 Mei hield de postduivenvereeniging „de Posthoorn" een wedvlucht vanuit Mons. De prijzen werden als volgt behaald le, 9e, 36e en 37e pr. A. de Visser2e, 13e en 24e pr. A. Ots, 3e en 15e pr. J. Kats4e pr. J. Perwez5e en 30e pr. J. Dattin6e pr. W. J. Stroo7e, 20e en 23e ï>ri F. Ots; 8e pr, J. d,e Ridder; 10e eji 14e pr. J. C. Eiff 11e, 12e, 21e, 25e, 27e, 31e en 32e pr. J. W. Hanssen 16e en 18e pr. L. van Serge 17e, 29e en 34e pr. A. v. d. Berge19e en 38e pr. J. van Hecke 22e pr. J. Janisse 26e en 35e pr. A. B.28e pr. J. Bruinsma 33e pr. P. Dommanschet39e pr. L. J. Ize- bout en 40 pr. van Leeuwen. Zondag 21 Mei van Noyon. De prijzen wer den behaaldle, 16e, 17e en 28e pr. W. de Nooijer 2e pr. J. Stroo 3e en 35e pr. J. van Akkeren 4e pr. A. B.5e, 10e, 14e, 26e, 32e, 36e en 38e pr. A. Ots6e en 44e pr. J. Dat tin 7e pr. J. Bruinsma8e, 23e, 89e en 41e pr. A. de Bree9e, 20e en 30e pr. P. Schen kel 11e en 37e pr. J. Perwez12e pr. J. C. Eiff 13e pr. F. Ots15e pr. W. Stroo 18e en 43e pr. J. Stroo; 19e en 34e pr. J. van Hecke21e, 33e en 29e pr. W. J. Stroo22e pr. Q2e pr. A. v. d. Heuvel25e pr. W. Izebout27e en 42e pr. J. W. Hanssen31e pr. L. van Sorge en 40e pr. A. A. Visser. Kampioenschaple A, Ots2e W. de Nooijer3e. P, Schenkel4e J. Stroo5e J. van Akkeren. MOEST STAANDE ETEN Weken lang ischias. Met zijn ervaring helpt hü nu anderen. Hier volgt een ongewoon sterke aanbeveling van een middel tegen ischias van iemand, dio zelf in hevige mate aan deze kwaal geleden heeft. Indien U ooit de pijnen van ischias ge voeld hebt, moet U het stellig lezen. En als U iemand bent, die aan ischias lijdt, zoudt U hem hiervan moeten vertellen. De aanbeveling komt van Mr. T. P. R. Hü schrüft„Ik leed ongeveer zes weken lang aan ischias. Er waren rijden, dat ik niet meer kon zitten of liggen, maar steeds moest blij ven doorloopen. Ik kon zelfs niet gaan zitten om te eten. Een buurman zei me Kruschen Salts te probeeren, wat ik ook deed ik nam eiken morgen een theelepel vol in een glas warm water. Toen ik anderhalven flacon ge bruikt had, verdween de ischias, en nadien heb 'ik het nooit meer gevoeld. Ik bhjf doorgaan met eiken ochtend wat Kruschen te nemen, omdat ik last heb van constipatie en ik er van overtuigd ben, dat Kruschen Salts het beste middel ter wereld is tegen ischias en rheuma- tiek. Iedereen, die aan deze kwalen lijdt, raad ik het driiigend aan. Ik ben Kruschen Salts veel dank verschuldigd". T. P. R. De pünen van ischias zyn een symptoom van dieper kwaal hetzelfde euvel dat rheu_ matiek, spit en jicht kan veroorzaken. Zü zyn het teeken, dat er iets aan Uw stofwis seling hapert en onzuiverheden in het bloed gekomen zün. Kruschen Salts is een combinatie van zes natuurlyke zouten, welke Uw inwendige or ganen tot geregelde werking aansporen. Kruschen verschaft U daarom een inwendige schoonheid en gezonden bloedsomloop. En wanneer de „kleine dagelijksche dosis" Uw stofwisseling in orde blijft houden, dan zullen ischias en rheumatiek voortaan Uw deur voorbijgaan. Kruschen Salts is uitsluitend verkrügbaar by alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. LUCHTVAART Vliegmachine stort neer op wedstrijdterrein Tijdens de internationale vlieg-, auto- en motorwedstrijden is te Wiesbaden op Hemel vaartsdag een zeer ernstig ongeluk gebeurd, meldt „de Courant". Ongeveer halfvijf in den middag vertrokken drie Klemm-machines met bestemming naar Mannheim. De eerste twee gingen in een bocht op een hoogte van ongeveer 20 meter, ofschoon zü kennelyk daartoe niet voldoende snelheid hadden. Het had weinig gescheeld, of de machines waren bij het nemen van de bocht afgegleden en terechtgekomen in de stampvolle overdekte tribune. Het nemen van de bochten met een zoo geringe snelheid maakte op ieder eert zeer onzekeren indruk. Eenige minuten later ging het derde vliegtuig, de T. 2250, met als bestuurder Kergt uit Mannheim van de Ba- dener Lufftfahrt Verein de lucht in. Er waren twee passagiers aan boord, van wie één clan destien en buiten medeweten der commissie was ingestapt. De piloot, die moeilyk van den grond kon loskomen, nam eveneens met vry geringe snelheid de bocht. Vlak voor de stampvolle tribune gleed het toestel af en stortte van ongeveer 25 meter hoogte neer. Het draaide nog half om zyn as, waarop met een zwaren slag de kop zich in den grond van de renbaan boorde. Op deze ren baan, die om het vliegterrein loopt, hadden even tevoren motor- en autowedstryden plaats gevonden. De motor spatte naar alle zyden uiteen en stukken van de machine werden weggeslingerd. Eén der inzittenden van het vliegtuig viel er uit, voordat dit den grond had geraakt. De tweede kon spoedig uit de overblyfselen bevrijd worden. Men had eenige moeite om den piloot los te krijgen. De beide inzittenden waren terstond dood. De bestuurder werd zeer zwaar gewond. Na den slag, waarmede het toestel den grondraakte, was het even stil op het terrein, dat door duizenden bezocht werd. Daarna hoorde men allerwege gillen en schreeuwen. Leden van de S. A. en S. S. gaven elkaar een hand en formeerden een kring om de over blyfselen van het toestel, waaruit de ben zine vloeide. DE ONTWAPENINGS-CONFERENTIE. Namens de Britsche regeering heeft de minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon aan de ontwapeningsconferentie een nieuw ontwerp-verdrag voorgelegd voor de bepalingen betreffende de veiligheidspolitiek van het ontwapeningsverdrag. Het voorstel heeft den volgenden inhoud In geval van een schending of dreigende schending van het pact van Kellogg kan óf de volkenbondsraad óf een staatonderteeke- naar van het ontwapeningsverdrag, die geen lid is van den Volkenbond, een directe be raadslaging voorstellen tusschen den Volken- bondsraad of de plenaire assemblée van den Volkenbond en een anderen staat-ondertee- kenaar van het verdrag. Een dergelijke beraadslaging houdt in Geöachtenwisseling by een dreigende schen ding van het pact van Kellogg ter vermijding van eon conflict en ter handhaving van den vredie. In geval van een schending van het Vol kenbondspact aanwending van allen invloed tot hei-stel van den vrede. Indien het herstellen van den vrede onmo gelijk is geworden, moet worden vastgesteld, welke party verantwoordelijk moet worden gesteld. De Amerikaansche ambassadeur Norman Davis legde bij de behandeling der veilig- heidsbepalingen van het Engelsche ontwape ningsplan een nieuwe principieele verklaring af betreffende de veiligheidspolitiek der Ame rikaansche regeering, volgens welke de Ver- eenigde Staten verdere veiligheidsverplich tingen vcocr de toekomst op rich nemen. Hy verklaarde, dat de Amerikaansche regeering de volgende verklaring, welke nog voor de onderteekening van het ontwapeningsverdrag in haar definitieve redactie zou worden vast gesteld, bü de ratificatie van het ontwape ningsverdrag zal afleggen. Het feit erkennend, dat iedere schending of dreigende schending van het pact van Kellogg een aangelegenheid is, welke alle staten-ondorteekenaars van het ontwape ningsverdrag betreft, verklaart de Ameri kaansche regeering in geval van een schen ding of dreigende schending van het pact be reid te zijn te onderhandelen in den geest van de handhaving van den vrede ingeval een beraadslaging te dien einde tot stand komt ingevolge de artikelen van het eerste deel van het ontwapeningsverdrag. In geval de Amerikaansche regeering toestemt in een door een conferentie van mogendheden ge nomen beslissing betreffende de vaststelling van den aanvaller neemt de Amerikaansche regeering op zich, zich van ieder optreden te onthouden. Norman Davis wees er op, dat het Engel sche voorstel een uitstekende uitwerking van de bepalingen inzake de veiligheidspolitiek beteekent en in volledige overeenstemming is met de laatste verklaring der Amerikaan sche regeering. DE BRANDSTICHTING IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De parlementaire dienst van Wolff bericht, dat de instructie van het Ryksgerechtshof naar de brandstichting in het Rijksdaggebouw byna voltooid is. De rechter van instructie, Vogfc, verwacht, dat hü rijn onderzoek in de eerste dagen van Juni zal kunnen sluiten. By de instructie van verscheidene maanden in het Rüksdaggebouw zijn honderden getuigen gehoord. De rechter van instructie zal dan naar Leipzig terugkeeren. De datum van het proces hangt dan af van de beslissing van het Rijksgerechtshof zelf. Het is niet te verwachten, dat, zooals vroeger beweerd is, het proces wegens de brandstich ting in den Rüksdag met andere processen tegen communistische leiders verbonden zou worden tot één groot communisten-proces. Het proces wegens ce brandstichting in den Rüksdag zal als afzonderlijk proces behandeld worden. De officier van justitie zal een for- meele aanklacht indienen. RUSLAND KRABBELT TERUG. In politieke Russische kringen neemt men aan, dat na aankomst van den Russischen Volkscommissaris, Litwinov, in Londen de kwestie der Russisch—-Engelsche betrekkin gen ernstig met de leiders der Britsche regee ring zal worden besproken. Rusland heeft de Engelsche regeering laten mededeelen, dat het den handelsoorlog zou willen büleggen. De Russische regeering is bereid de beide in genieurs der Vickersmaatschappij MacDonald en Thornton uit de hechtenis te ontslaan, wanneer de Britsche regeering de economi sche boycot tegen Rusland opgeeft. Handel in blanke slavin nen. Het is de Haagsche politie en in zonderheid de afdeeling vreemdelingendienst na maandenlang onderzoek gelukt de hand te leggen op een aantal individuen, dat er zyn werk van maakte, buitenlandsche vrouwen naar ons land te lokken, door haar een hu- welük in het vooruitzicht te stellen, om ze na eenigen tijd op ergerlijke wü'ze te exploiteeren. Woensdagmiddag, na aankomst van den Pary'schen ochtendtrein, zün als resultaat van het speuren aan het Hollandsche Spoorsta tion te 's-Gravenhage gearresteerd, twee Italianen, een Fransch meisje en een Neder lander, meldt het „Handelsblad". Het was de Haagsche politie reeds zeer ge- ruimen ty'd bekend, dat er in ons land een omvangrük complot bestond, dat er zün werk van maakte een handel in blanke slavinnen te drüven. In verschillende Europeesche lan den, o.a. in Frankrük, Duitschland, Engeland en België wist men herhaalde malen jonge meisjes en vrouwen te verlokken, om naar Nederland te gaan, waar zü in het huwelyk zouden kunnen treden met welgestelde Ne derlanders. Speciaal maakten hiervan twee Italianen hun werk, waarvan de één gehee- ten is Marcello Blancatohy was woonachtig in Parys in de Rue Pigalle 65, maar hy had ook een domicilie in Scheveningen, nl. in een woning aan den Hartenhoekweg. Met een compagnon, eveneens een Italiaan, die mede Woensdagnamiddag is gearresteerd, zocht Blancatq zjjn verschillende slachtoffers. DE VERDRONKEN HEMELVAARTSDAG Druipende goten druipende boomen Druipende hemel en 't druipende groen. Druipende wereld druipende grauwheid Druipend genoegen daar kon je 't mee doen. IJscogetjingel het gaf je een rilling Ijskoude kamer en kletsnatte ruit. Alles bleef binnen wat zou je beginnen Ijskoude kacheldie was alleen „uit". Glimmende jassen glanzende plassen Russische laars aan 't spillige been Kletsende klotsende klatsende passen Klodderde daar de feestdag weer heen Tienduizend dreggen het is wat te zeggen Waren wel noodig voor druipende zon. Had ze „de straal in" of had ze geen „straalzin" Lag ze verdronken in wat'rende ton Hemelvaartsdagge je kwam en ik zag je Ik zeg je „gedag"-je en hoepel maar op. Zóó ben je niet noodig totaal overbodig En bovendien nog een geld'lijke strop HENK VAN WAARD. Om een huwelyk aan te gaan, is evenwel een man noodig, en, om geen argwaan te wekken, brachten de „heeren" de vrouwen dan ook in aanraking met een Nederlander, die den wensch uitte te willen trouwen. Al spoedig kwam een huwelyk tot stand, maar de vreugde daarvan jouden de vrouwen, die op deze wüze de Nederlandsche nationaliteit hadden verkregen, en dus niet uitgewezen konden worden, niet lang beleven. Kort na het huwelük bleken de echtgenooten er al genoeg van te hebben en verdwenen zij van het tooneel. Na langen tijd vroegen de vrou wen dan op advies van hem, die ze naar Ne derland had laten komen, echtscheiding aan, welke altijd werd uitgesproken. Hoeveel echt scheidingen op deze wijze zün uitgesproken, wor'.t op het oogenblik nog nagegaan. Maar het aantal dat er thans is, heeft de tien reeds belangrijk overschreden. Was (.le echtscheiding eenmaal uitgespro ken, dan waren de vrouwen geheel in de macht van de beide Italianen en de Neder landers die voor de bruidegoms en die Alber- tus Dikkers is geheeten en die in Den Haag aan de Mijdrechtstraat woonachtig is. Deze Dikkers, in donker Den Haag meer bekend als Brammetje Dikkers, oefende met de beide Italianen een normaal souteneursbedryf uit, dat blykens de aanzienlüke sommen gelds, welke geregeld door de vrouwen naar Parys werden overgemaakt, goede resultaten op leverde. De rol welke Dikkers in dit lugubere be- dry'f speelde, begon by" het werven van brui degoms, mannen die zich bereid verklaarden een huwelijk met een buitenlandsche vrouw aan te gaan. Zü kregen hiervoor doorgaans een beloon1'ng van twee a driehonderd gul den. Nadat de echtscheiding was uitgespro ken konden zü natuurly'k weer voor een an dere trouwlustige buitenlandsche vrouw dienen. Het complot schy'nt intusschen uitgekomen te zy'n door het feit, dat de aandacht van de politie getrokken werd door advertenties in de grooie dagbladen, waarin kennis werd ge geven van kostelooze echtscheidingsprocedu res, waarin verscheidene malei- de naam van denzelfden man voorkwam. Het onderzoek der politie, dat zich over verschillende onzer groote steden uitstrekte, werd uiteraard bü'zonder bemoeilijkt, omdat men op deze, reeds eenige malen gescheiden zünde mannen geen vat had. Intusschen had de politie Woensdag blükbaar zooveel bezwa rend materiaal bij elkaar, dat, toen haar be kend was dat de beide Italianen met Dikkers en een 19-jarig Fransch meisje, zijn jongste slachtoffer, Woensdag ir Den Haag zouden aankomen, zij tot arrestatie van het drietal is overgegaan, terwyl voorloopig ook het Fran sch© meisje zich aan de hoede der politie heeft moeten toevertrouwen. Het vermoeden ligt voor de hand, dat, na deze arrestatie van de belangrykste leden van het complot nog wel meer arrestaties zullen volgen. Het „Haagsche Correspondentiebureau" meldt ons, in verband met bovenstaande, nog de volgende büzonderheden De Haagsche politie en in het by zonder de zedenpolitie, in samenwerking met den vreemdelingendienst, heeft Woensdag inge grepen in een misstand welke hier ter stede bestond en Den Haag in het buitenland een minder goeden naam bezorgde. Het was bü de autoriteiten reeds geruimen tüd bekend, dat er hier ter stede een leven dige „handel in echtgenooten" werd gedre ven. Verschillende dames van verdachte ze den, die reeds meermalen door de politie over de grens waren geleid, werden na korteren of langeren tüd toch weer in Den Haag aan getroffen. Er waren zelfs gevallen dat vrouwen, mee- rendeels van Fransche nationaliteit, uit Ne derland werden geleid om na eenigen ty'd weer hier ter stede vertoefden. Wanneer de politie deze vrouwen aanhield, en naar het hoofdbureau bracht, bleek dat de mogelükheid om haar weer over de grens te zetten uitgesloten was, aangezien zij de Nederlandsche nationaliteit bleken verkregen te hebben. De vrouwen toonden dan op het hoofd bureau niet zonder trots een trouwboekje, waaruit bleek dat zü tengevolge van een ge sloten huwelük met een Nederlander onze nationaliteit hadden verkregen en dienten gevolge het recht hadden hier te verbly'ven. Een voortgezet onderzoek wees uit, dat er mannen waren, die tegen een bepaald bedrag bereid gevonden werden met de betrokken dames een huwelük aan te gaan, dat vaak op een of andere kleine plaats in ons land werd gesloten en welk huwelijk zoo spoedig moge- lyk weer door een scheiding werd gevolgd. Zoo ontstond er in Den Haag een groote groep van vrouwen, die langs dezen weg onze nationaliteit verkregen en die een beroep uit-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2