AKKBLÜttffTS NOOTJES RECHTSZAKEN SPORT MARINE EN LEGER LAND- EN TUINBOUW AANBESTEDINGEN BUITENLAND Wenken oom "P.menoeeüouctets De K.L.M. deelt ons mede, dat morgen ochtend niet het postvliegtuig „Kwartel", doch de „Pelikaan" naar Indië vertrekt. In verband met het mooie weer zullen ook te Scheveningen de zeebaden vroeger wor den geopend en wel morgenochtend XI uur. Gedurende de maand April werden in de Limburgsche steenkolenmijnen geprpduceerd 993.849 ton kolen en waren aan den arbeid 34.929 man, waarvan 24.023 onder en 10.996 boven den grond. Op X Mei jj. werkten 2189 arbeiders minder in de mijnen dan op den zelfden datum van 1932. Ten gevolge van de groote droogte hebben zich, sedert Zondag, in de Kempen op ver schillende plaatsen oosoh- en heidebranden voorgedaan. Te Westwezel werd Maandag een bosch van tien hectaren in de asch gelegd. Ook zijn 2tP hectaren heide door het vuur vernield. Het aantal werkloozen in Duitschland neemt geleidelijk af. Het bedraagt thans 5.250.000 en is sedert den winter met 800.000 verminderd. Naai* eerst thans bekend wordt is in den r.acht van 21 Mei het dorp Majnowo door een reusachtige brand geteisterd48 wonin gen en meer dan 100 schuren en stallen wer den in de asch gelegd. Van het geheele dorp bleven slechts 3 woonhuizen gespaard. binatie. Sprekers zijn nl. ds. A. J. Wartena, Herv. predikant te Zevenaar, voorzitter H. L. van Bruggen, voorzitter van de Geref. vereeniging voor daadwerkelijke vredesactie prof. dr. J. B. Kors OP., hoogleeraar aan de R.-Kath. Universiteit te Nijmegen en ds. J. L. Faber, Herv. predikant te Zutphen, lid van de Tweede Kamer. Bij de opening zal de Ambro- siaansche lofzang worden gezongen, bij de sluiting twee coupletten van het Wilhelmus. Examens. Voor radiotelegrafist 2e klasse is geslaagd <ie heer J. F. E. ten Klooster, leerling van de De Ruijterschool. Voor het examen van eerste stuurman is te Batavia geslaagd onze vroegere stadge noot de heer C. H. C. Vierhout. Voor het examen als apothekers-assistente is te Amsterdam geslaagd mej. J. Zavodsky te Scherpenisse. Beleediging van minister Donner. Gisterenmiddag heeft de rechtbank te 's- Gravenhage behandeld de zaak tegen den cud-rijksaccountant R. H., beschuldigd van beleediging van den minister van justitie, mr. Donner, in brochures en pamfletten in verband met de actie van den heer H. tegen de Comm. Vennootschap W. Müller en Co. en waarin hij den minister beschuldigde van opzettelijk onwaarheid te spreken in het parlement en als handlanger te lungeeren van een misdadigersbende. Het O.M. eischte tegen verdachte 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak omdat ver dachte niet de bedoeling heeft gehad den minister persoonlijk te beleedigen. De uitspraak werd bepaald op 1 Juni. Opruiende geschriften verspreid. Twee revolutionnaire arbeiders, die te Den Heldor opruiende geschriften zouden hebben verspreid, werden deswege door den politie rechter te Alkmaar veroordeeid ieder tot 3 maanden gevangenisstraf. Van dit vonnis kwamen zij in hooger beroep bij het Hof te Amsterdam. Heden bevestigde het Hof de straf van den politierechter, doch bepaalde dat twee maanden voorarrest in mindering zouden ■worden gebracht. Het O. M. had bevestiging van het vonnis gerequireerd. Beide verdachten hielden in hooger beroep vol geen opruiende geschriften te hebben verspreid. Zij hadden op 10 Februari de pamfletten wel in hun bezit, doch hadden deze niet verspreid, zooals in het verbaal stond. Een getuige décharge, die de pam fletten wèl had verspreid, doch die niet was vervolgd, verklaarde alle schuld op zich te nemen. Hiervan is proces-verbaal opge maakt, om na te gaan in hoeverre getuige d«? waarheid spreekt. Dienstweigering. De marinier der eerste klasse Heins werd door het Hooggerechtshof te Batavia wegens dienstweigering niet veroordeeld tot 1 jaar en 5 maanden gevangenisstraf onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis met ontslag uit den militairen dienst, zooals eerst werd gemeld, doch tot vijf maanden hechtenis zonder ontslag uit den militairen dienst. VOETBAL. De beslissingswedstrijd in de tweede klasse viel ten voordeele van Alliance uit, zoodat de Rooeendalers op zeer fortuinlijke wijze nog wel den clans ontspringen. Deze wedstrijd werd gespeeld onder protest van Mevo. Of dit protest nog resultaat zal hebben, betwij felen we. Door het uitvallen van eenige der beste spelers in deze besüseingswedstrijd werd Mevo ster1* gehandicapt. Daaraan moet dan ook voor een groot deel deze onverwachte nederlaag toegeschreven worden. Voor morgen (Hemelvaartsdag) is volgens de „Sportkroniek" vastgesteld de ontmoeting Zeelandiacontra nummer laatst 2e klasse. Hoogstwaarschijnlijk zullen we Mevo dien dag dus wel in Middelburg zien. Buitengewoon verrassend was de uitslag van den wedstrijd V.V.v.—Hero, waarin laatstgenoemde een overwinning wist te boe ken. Middelburg leed haar eerste nederlaag in deze wedstrijden, waardoor Juliana ook weer een kansj 3 heeft gekregen. Toch zal Middel burg het wel halen, da.iL zij haar voorsprong van twee punten en met nog twee thuiswed strijden voor den boeg. Voor Hemelvaartsdag is vastgesteld de wedstrijd Juliana—V.V.V. in Venlo verloor Juliana de vorige week met 1—2. INSIDER. KORFBAL. Tot de serie wedstrijden van de korfbölver- eeniging Madjoe is nog toegetreden onze plaatselijke vereeniging Zeevaartschool. De loting is als volgt verloopenZ.K.V —Madjoe Excelsior—R.H.B.S.D.O.S.— Olympia VolhardingJuliana H.M.S.— ZeevaartschoolH.D.S.—Zwaluwen. Zeelan dia is vrijgeloot. De lauwerkrans, aangeboden door enkele Zeeuwenleden, wordt uitgereikt aan die ver eeniging, die het meeste aantal doelpunten in één wedstrijd scoort. Verdere heeft de korfbalvereeniging Zeevaartschool en hst Sporthuis „Olympia" ieder nog een medaille beschikbaar gesteld. Zwemmen. De zwemmer H. van Essen van de Zwemvereeniging het IJ, heeft in het Sportfondsenbad te Amsterdam een poging gedaan om het Nederlandsch record 300 meter vrije slag, dat op naam staat van G. van Voorst van de A. Z. met een tijd van 3 min. 59 4/5 sec., te verbeteren, een poging die uitnemend geslaagd is. Van Essen zwom de 100 meter in 1 min. 8 1/5 sec., de 200 meter in 2 min. 28 3/5 sec. en de 300 meter in 3 min, 55 2/5 sec. Op de zen laatsten afstand bleef hij <.us 4 2/5 sec. beneden het record van Van Voorst. Daar alle formaliteiten voor deze record poging vervuld waren en zij geschiedde in aanwezigheid van verschillende officials, zal deze record-verbetering zeker erkend worden. Bij Kon. besluit van 18 Mei is met 1 Juni bevorderd tot schout-bi)-nacht de kapitein ter zee M. H. van Duim. Varkensfókvcreenigingen. Het verzet te gen de Varkenscentrale is geluwd, is trou wens niet zoo groot geweest ais het ge schreeuw van de zijde van varkenshandelaars zou doen denken. Over het geheele land heb ben rond 1600 personen geweigerd lid te worden van de V.C.1600 van de ongeveer 308.000 varkenshouders, dus nog geen halt procent. Van die 1600 weigeraars waren 670 in Zeeland, de meeste in Zeeuwsch-Vlaan- deren, waar de smokkelhandel welig tiert en de ongemerkte biggen een gewenscht object voor den smokkel zijn. Algemeen valt op te merken, dat er bij onze boeren-varkenshou- ders waardeering komt voor de V.C. Al is de mesting nog niet loonend geworden, de er kenning komt, dat door de V.C, de prijzen op een hooger peil zijn gebracht. En wat vooral van belang ismen begint in te zien, dat men het voor een deel zelf in de hand beeft om een hoogeren prijs dan tot dusver voor zijn varkens te maken. Er wordt door de V.C. gelet op de kwaliteit, en daarnaar uitbetaald Vroeger geschiedde dit niet, en had de boei er dus geen belang bij om het type varken te verbeteren. Nu worden voor de uitbetaling de varkens in 5 prijzen ingedeeld Klasse A, de beste varkens, en klasse III C, de zachte varkens met we=k spek, kunnen wel 6 cent per K.G. in prijs verschillen. Dat beteekent. Het gevolg zal niet uitblijven. De boer gaat nu op twee dingen lettenop de samenstel ling van het voederrantsoen, en het te fokken varkenstype. Hij komt tot het inzicht, en handelt daar naar, dat niet te veel mais of meel van eiwit rijke koeksoorten moeten worden gevoederd, want dat daardoor te week spek wordt ver kregen, wat kan worden voorkomen, bijv. dooi- toevoeging van 10 cocosmeel. En dan gaat hü er zich op toeleggen om het type varken te verbeteren. Hij zal, als hij zijn big gen niet koopt, zich een zeug aanschaffen welke aan de gestelde eischen voldoet en voor bij een goed type beer toelaten. Wie zelf niet fokt, geve bij aankoop van biggen acht op het fijne en de afstamming, waarom het aanbe veling verdient te koopen bij bekende, ver trouwde fokkers. Het is nu wenschelijk, dat de landbouwers, die varkens fokken en mesten, zich aanslui ten bij een fokvereenigingwaar zulk een vereeniging nog niet bestaat, moet die zoo spoedig mogelijk worden opgericht. De om standigheden leiden, neen, dringen er toe. Er moet in het fokken uniformiteit komen. Het varkensstainboek heeft in die richting al vee] gedaan. In navolging van Denemarken, waar men ons ook in dit opzicht ver vooruit is, heeft men in ons land een 7-tal selectie- mesterijen, waar nakomelingen van stam- boekvarkens worden gemest en wordt nage gaan, welke aan de gestelde eischen voldoen en voor de mesteri) kunnen worden aanbevo len. Premiën worden toegekend voor fokbeer- tjes van de goede soort. Zij, die nu in de gewenschte richting willen gaan fokken, dienen wel te begrijpen, dat de stemboekfokkerij in de eerste plaats moet met 't onmiskenbare gevoel, dat Uw dag alweer zal eindigen met zoo'n aanval van die ellendige hoofdpijn. Nederlandsch Dadelijk een AKKERTJE" Product en desnoods een uur later nog eenl Verrast bemerkt Ge, dat de dag steeds pret tiger wordt en dat het werk beter vlot dan ooit! Neem toch "AKKERTJES" in huis, per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitend: Volgens recept van Apotheker Oumont "AKKERTJES" dienen om zelf goede kwaliteit varkens te kunnen afleveren, waarmee ook zonder ver koop van de dieren voor de fokkerij grooter voordieelen te verkrijgen zijn, dan met gewone varkens. Selecteeren van den Hoenderstapel. De kippenhouderij moet worden ingekrompen, het is onvermijdelijk, willen we niet met onze eieren blijven zitten. Welke kippen moeten weg? Natuurlijk liefst de minst-productieve dieren. Maar hoe die te vinden I Men leest advertenties, waarin personen zich als des kundig aanmelden om de hennen uit te zoe ken, waarvan de minste eieren te verwachten zijn. Kan men daarop ingaan? De rüks- pluimveeccnsulent te Beekbergen heeft op deze vraag als volgt geantwoord Aan het rijksinstituut voor pluimveeteelt aldaar heeft men een proef genomen met een 140-tal hennen. Deze waren alle op vainest gecon troleerd en werden nu naar uiterlijk op den leg geselecteerd. Zoo kon de selectie verge leken worden met de werkelijke productie. Er wat was het resultaat Dat men tot de con clusie moest komen, dat de valnestcontrols op een fokkerij-bedrijf bij de selectie niet gemist kan worden 1 Wel viel aan het uiter lijk der dieren meestal te constateeren of de hennen op dat moment aan den leg zijn (iedere ervaren kippenhouder weet dat)doch hoe groot de leg reeds geweest is, of nog zijn zal, valt meestal niet te zeggen. Zieke dieren en de zeer slechte .egsters, kan men er in den regel op deze wijze wel uitschiften, doch het wordt waarzeggerij, zegt de consulent, zoodra men verder wil gaan. Bestriding van den runderhorzel. Of bestrijding van deze huidparasieten noodig is De schade is veelzijdig le. Vanwege de pijn, als er veel wormbuiten op den rug zit ten, eten de dieren minder en de voedings toestand lijdt er onder. 2e. Het jonge vee wordt in zijn groei tegengehouden. 3e. De melkproductie der koeien vermindert tenge volge van de pijnlijke wormknobbels. 4e. Het vleesch rondom de wormbulten wordt waar deloos, de huid verliest haar waarde voor de industrie vanwege de vele gaten, die er in zijn. 5e. Gedurende den zwemtijd der hor zels wordt de rust in de weide verstoord en neemt de melkgift af. De bestrijding kan geschieden door aan snijding en indrukking der wormbuiten, waarna de larven gedood wordenvooTts door verwijdering met haaknaald en pincet door het onschadelijk maken der larven met oliën en zalven, in het laatste stadium is dit echter niet voldoende, waarom men thans een vloeibaar middel gebruikt, horzeline, waartegen de larven niet bestand zijn. Dit middel is bü slechts éénmalige inwrijving ook goed tegen schurftmijten. Kalk en Thomasslakkenmeel. In het tijdschrift „Die Phosphorsame" lazen we een artikel, waarin door dr. H. A. Wilhelmj en dr. C. Krügel de grondbeginselen voor fos- forzuurbemesting werden geformuleerd. Zij spreken hierin als hun meening uit, dat voor een behoorlijke werkinj van het fosforzuur op zure gronden een toediening van kalk noodzakelijk is, en coneludeeren verder „In vele gevallen kan kalken en bemesten (met phosphorzuur) door het toedienen van slak- kenmeel gecombineerd worden. Hiermee wordt uitgesproken de groote waarde van de kalk, welke het slakkenmeel bevat en die men bij aankoop van het Thomasmeel als fosfor zuur, als toegift, d.w.z. kosteloos bekomt. De neutraliseerende werking van het slakken- meel staat dan ook, volgens dr. Wilhelmj. slechts „iets achter" bij die van ongebluschte kalk. De praktijk spreekt zich nog gunstiger uit. De rükslandbouwconsulent dr. C. K. van Daalen te Utrecht schreef in een verhande ling over de beteekenis van den kalktoestand van den grond voor grasland„De gunstigs gevolgen van een slakkenmeelbemesting ten aanzien van het kalkgehalte van het gras en van de vegetatie doen vermoeden, dat deze kalk, hoewel slechts in geringe hoeveelheden toegediend, uiterst werkzaam is". Dit oordeel komt overeen met het resultaat van in En geland genomen proeven, en behoeft niet te verwonderen, als men bedenkt, dat in de praktijk van den landbouw de kalk van het slakkenmeel zich zeer goed met den grond vermengt, ongetwijfeld beter dan met de ge wone kalkmeststoffen het geval is. Een in nige vermenging van de kalk met den grond kan wel geschieden bü opzettelijke proeven als door dr. Wilhelmj werden genomen, even wel niet in de praktijk. Dan laat de menging vaak veel te wenschen over, en komt de kalk van het slakkenmeel daartegenover gunstiger uit. Wy gelooven, daarom niet te veel te zeggen, wanneer wij als onze meening uit spreken, dat in de praktijk de slakkenmeel kalk niet by ongebluschte kalk in n°utraii scorende wei king achterstaat, B -r. Amerika's fruitteelt en haar beteekenis voor ons land. In een vorig artikel hebben wjj opgemerkt, dat Nederland een gedeelte van zijn appel- oogst uitvoert, en het Amerlkaansche er voor in de plaats koopt. De perencultuur is in Amerika niet zoo groot als de appelcultuur. De peer zou nl. minder goed bestemd zijn dan de appel, tegen de groote wisselingen in temperatuur en vochtigheid, die in Amerika zoo veelvuldig optreden. Europa biedt door haar meer regelmatig klimaat betere natuurlijke omstandigheden aan de perenteelt, waardoor ze zich sterker heeft uitgebeeld dan in Amerika. Over het algemeen meent men in Amerika, dat de peer een vrucht is, die alleen gekookt of geconserveerd gegeten kan worden en ve len weten dus niet welk een heerlijke vrucht het is. Dit wordt mede veroorzaakt door het feit, dat de peer er zich minder goed toe leent om gepakt en ge koek! over groote afstanden verhandeld te worden, zooals dit met appelen gebeurd. De peer geeft nu eenmaal een min der goed handelsproduct. Toch is ook Amerika een der landen, welke de grootste perenexport heeft namelijk 27 dan volge België met 24 Ook wat andere vruchtensoorten betreft speelt Amerika een belangrijke rol op de wereldmarkt. Een staat als Californië heeft een enorme fruitproductie, die zeer ryk ge varieerd is. Vooral perziken, abrikozen en pruimen zyn van beteekenis. Niet alleen dat door het moderne verkeerswezen en koelwe- zen de organisatie van den exjort der vruch ten in verschen toestand mogelijk was, doch ook neemt deze staat de belangrijkste plaats in, wat betreft de wereldhandel in gedroogde of in blik ingemaakte vruchten, omdat zij door hun warm en droog klimaat gunstige omstandigheden hiervoor hebben. Een ieder kent de geweldige vlucht, die na den oorlog bijv. Sun Maid rozijnen genomen hebben, waardoor de teelt van druiven zich zeer sterk uitbreidde en de handel in dit product voor een belangrijk gedeelte in han den van Californië kwam, terwijl vroeger de landen rond de Middellandsche Zee de voor naamste producten waren. In hoofzaak is het nu Amerika, dat ons voorziet van ge droogde en geconserveerde vruchten. Wat de nootvruchten betreft, speelt Ame rika in den wereldhandel niet de rol van exporteur maar van importeur. Toch teelt men een verscheidenheid van noten, als walnoten, hazelnoten, amandelen en nog enkele andere soorten. De laatste jaren heeft men echter een krachtige reclame voor het gebruik van meer noten gevoerd, waartoe men ze in handige kleine verpakkingen voor het publiek ver krijgbaar stelde en ja, er zelfs automaten voor heeft ingericht. Speciaal in Oregon en Californië is men echter bezig om de wal- en hazelnotenteelt. uit te breiden en het was een der weinige artikelen, waarover de telers tevreden waren wat de prijs betrof. Een voorname plaats wordt op tuinbouw gebied nog ingenomen door de cultuur van druiven en .verschillende besvruchten. De in Nederland veel geteelde besvruchten als roode-, zwarte- en kruisbessen, worden naar verhouding minder geteeld dan hier te lande. Amerika is dus wel een fruitproduceerer.fi land, doch niet op alle gebied kan het in eigen behoefte voorzien, hoewel hiernaar de laatste jaren sterk gestreefd wordt, op grond van prctectonische overwegingen. Een uitge strekt land als Amerika voelt zich nu een maal onafhankelijk. Omdat het door sterke variatie in grond soort en klimaat vele mogelijkheden heeft, terwijl de ondernemingsgeest der inwoners wel zorg draagt, dat ze ook zooveel mogelijk benut worden. Of dit standpunt juist is, zal de toekomst leeren. De ontwikkeling der fruitteelt in Amerika is geweldig toegenomen, ook al door de zeer groote export, heeft de kennis der ziektebe strijding, het koelwezen en vooral vlugger er» beter vervoerwezen zeer belangrijk bijgedra gen. Het is niet de bedoeling hier al deze cul tures, en haar ontwikkeling na te gaan, doch zullen wij hoofdzakelijk stilstaan bil de ap pelteelt en hare bestrijding. Aan het gebouw van het prov. bestuur te Middelburg werd heden aanbesteedhet ie veren van een ijzeren taatskuip en het droog- zetten en het onderzoeken van 16 taatsen van de Westsluizen van het kanaal door Zuid- Beveland te Hansweert en te Wemeldinge, met bijkomende werkzaamheden. Inschrijvers de heeren J. Visser Ez. te Sliedrecht f 11480 A. Verhagen, Made 6995 C. van de Klippe, Vlissingen 6995 J. J. Jansen, Middelburg 6850 A. A. de Wilde, "iddelburg 5490; N.V. Bykers Aannemersbedrijf, Rotterdam 5300P. J de Bourgraaf, Wemeldinge 5120 N.V. A. van der Straaten's Aannemersbedrijf, Hans- weert 4950. HET CONFLICT TUSSCHEN OOSTENRIJK EN DUITSCHLAND. Een speciale correspondent van het Ned Telegraaf-Agentschap heeft een onderhoud gehad met don Oostenrijkschen Bondskan selier dr.' Dollfuss inzake het onlangs tus- schen Oostenrijk en Duitschland ontstane conflict. Op de vraag van den correspondent of de Bon.lskanselier niet van meening was dat Or >lenryk en Duitschland er beide groot belang bij hebben de politieke oneenigheid Sterfte onder jonge kuikens. Onder de jonge kuikens en hiermede be doelen wij dan kuikens tot anderhalve week oud, komt een zeer besmettelijke ziekte voor die zoo snel om zich heen kan grijpen, dat in korten tijd vrijwel de geheele koppel uit gestorven is. Dit is de zoo beruchte en te recht zoo gevreesde pullorum-ziekte. Deze aandoening wordt in de koppel ge bracht, doordat er zich kuikens tusschen bevinden die reeds in het ei of vlak na de geboorte in de broedmachine, met de pullo- rumbacillen besmet zijn geraakt. Dergelijke kuikens zijn meestal van het begin af aan ziek. Ze zitten in elkaar en laten de vleugeltjes hangen. Dikwijls gapen ze veel. In de meeste gevallen krijgen ze dunne ontlasting, welke een groenachtig witte, soms bruinachtige kleur heeft. Deze dunne mest kleeft aan het dons van het achterlijf vast, droogt daar in en vormt een krijtachtige massa, welke vaak de afgang van de ontlasting geheel belemmert. Daar de ziekte zeer besmettelijk is, zal men zoo spoedig mogelijk moeten ingrijpen, wil er nog iets van de kuikens terecht ko men en niet de geheele zaak uitsterven. Ver wijder daarom niet alleen dadelijk alle ge storven, maar ook alle zieke en verdachte dieren. Dood deze laatsten zoo spoedig mo gelijk, want ze groeien als ze er eventueel door zouden komen, toch nooit op tot hen nen waarvan men later door een goeden leg voordeel zal hebben. Dit nog afgezien van het feit, dat dergelijke dieren meestal smet stofdragers worden en op die manier ziekte onder uw pluimvee verspreiden. Zend de gestorven en gedooae kuikens ter onderzoek op naar de rijksseruminrichting te Rotterdam, opdat de oorzaak van de sterfte vastgesteld kan worden, waarna men u zal adviseeren hoe te handelen. Dr. W. v. zoo spoedi:. mogelijk uit den weg te ruimen en ervoor te zorgen, dat in de toekomst der gelijke wrijvingen tusschen de broedervolken niet meer voorkomen, antwoordde dr. Doll fuss „Natuurlijk. Ik acht het mijn plicht tegen over het stamverwante Duitschland een poli tiek te voeren, waardoor het conflict zoo spoedig mogelijk wordt weggenomen en waardoor een herhaling der oneenigheden, voorzoover dit in onze macht ligt, wordt voorkomen". De gebeurtenissen die zich hadden afge speeld bü het bezoek van den rijkscommissa ris van justitie, dr. Frank, vond de bonds kanselier zeer betreurenswaardig. „Verplaatst men zich echter in de positie van de Oostenryksche regeering, aldus dr. Dollfuss, dan zal men mosben toegeven, dat zij moeilijk anders had kunnen handelen, dan zij gedaan heeft. De Oostenrijksche regeering had anders zoowel tegenover haar eigen aanhangers als tegenover het buitenland een slecht figuur geslagen. De aanleid-fot den aan dr. Frank ge stelden cisch om den Oostenrijkschen bodem onmiduellijk te verlaten, is geweest, dat de Oostenrijksche regeering op haar stap in ver band met de te Munchen gehouden radio rede van minister Frank, geen bevredigende opheldering uit Berlijn heeft ontvangen. In antwoord op de vraag, of er in Oosten rijk uitzicht bestaat op een nauwe samen werking tusschen christelijk-socialen en Heimwehr eenerzijds en de nationaal-socia- listen anderzijds, dus tusschen twee bewegin gen, die vooral in den strijd tegen het Mar xisme veel gemeen hebben, antwoordde de bondskanselierDe stryd tegen het Marxis me wordt door de huidige regeering zeer ernstig gevoerd en het ware te wenschen. dat van nationaal-s^ciaistische zijde deze strijd niet onnoodig verzwaard werd, doch dat zü de houding der regeering tegenover de Marxisten zouden steunen. FRANKRIJK EN HET VIER MOGEND- HEDEN-PACT. In verband met de gisteren gehouden ver gadering van den Franschen ministerraad verklaart de socialistische „Populaire" uit be trouwbare bron te hebben vernomen dat mi nister-president Daladier zioh met kracht zou hebben uitgesproken tegen het 4 mogend heden pact, althans uit het pact zooals het resulteert uit de onderhandelingen te Rome. Om niet verantwoordelijk te zijn voor een mislukking der onderhandelingen heeft de re geering besloten haar onderhandelaars te Rome en te Genève nieuwe instructies te geven. Het blad bevestigt nogmaals zijn in formaties van Zondag jl., dat de regeering zich bereid zou hebben verklaard onder be paalde voorwaarden het Engelsche ontwape ningsplan te aanvaarden. In de rechtsche pers wordt met een voldoening kennis ge nomen van de sterker wordende oppositie van Polen en de kleine Entente tegen het 4 mogendheden pact. ENGELAND EN DE BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. Koning George heeft reeds direct op har- teïüken toon de ontvangst bevestigd van Roosevelt's Boodschap. De Engelsche regee ring heeft thans geantwoord als volgt De Britsche regeering is van meening.dat de actie van Roosevelt van het grootste be lang is en bestemd om het doel te bevorde ren, dat de Engelsche regeering nastreeft: nl. het succes der economische conferentie. De regeering deelt volkomen het stand punt van den president, dat van den gun- stigen afloop dier conferentie (blükbaar be doeld de ontwaponings- en de economische conferentie), het toekomstige geluk en de voorspoed der wereld afhangen De Engelsche regeering is des te meer aangemoedigd door de Boodschap van Roo sevelt, omdat de president aan het hoofd

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2