1000 500 300 150 100 25 EERSTE BLAD 71e Jaargang 1933 WOENSDAG 24 M Ei fiitsza ACTiE NED. FABRIKAAT EN MIDDENSTAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS mo. 122 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct Uitgave: Firma I. lil li (BOE li. Hstnil SI-tl. Ilissiip. Telal. 10. FisMtinini 10211 ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25tedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 cL Iedere regel meerlOct(max. lOtegels). Bij3-maal plaatsing van 1 5regels fl. .alles tegen vooruitbetaling. op en De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wegens den Hemelvaartsdag zal de „Vlissïngsche Courant" Donderdag 25 Mei niet ver schijnen. GEMEENTEBESTUUR BEKENDMAKING. Tentoonstelling teeken- en schilderwerk cursussen werkloozen. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen maken bekend, diet op Zaterdag 27 M<?i a.s. des avonds van 7 tot 10 uur het teeken en schilderwerk van de leerlingen van de cursussen der werkloozen zal worden tentoon gesteld in het schoolgebouw van het Groene- woud nr. 41. (ingang Rioolstraat). Deze tentoonstelling is toegankelijk voor alle belangstellenden voor kinderen beneden 12 jaar echte^ alleen onder geleide der ouders. Vlissingen, 24 Mei 1933. Burg. en Weth. voornoemd, van woelderen. De Secretaris, F. BISSCHOP. De actie tot het koopen van de producten, die in eigen land gefabriceerd worden, ont wikkelt zich steeds krachtiger. Ook in ons land is men niet blijven staan bij het parti culier initiatief, dat tot uiting kwam in de oprichting van de vereeniging „Ned. Fabri kaat." De Overheid heeft zich met de kwes tie ingelaten, en gelden ter beschikking ge steld tot steun aan deze actie. Tegelijkertijd is door haar eon „commissie van advies in zake de propaganda Ned. Fabrikaat' 'inge steld. Deze commissie heeft in het algemeen tot taak toe te zien, dat de beschikbaar ge stelde gelden ook inderdaad voor het beoog de doel aangewend worden. Het valt echter to betreuren, dat, blijkens berichten in de pers, een scheeve verhouding ts ontstaan tusschen deze commissie en den middenstand in het algemeen. Zoo werd in het orgaan van den Kon. Ned. Middenstandsbond vermeld, dat deze Bond besloten heeft „zijn medewerking aan de officieele regeeringsactie te onthouden." De R. K. Middenstandskrant deelde mede, dat de R. Kath. Bond het volgende stand punt heeft ingenomen „Wij moeten de zaak breed zien en niet tegenstaande de ondervonden bejegening, toch, ter wille van het gemeenschapsbelang dat trouwens ook het belang is van den winkelier aan het welslagen der campagne onze medewerking verleenen." Aanleiding tot deze minder vriendelijke houding der middenstandsorganisaties (om het maar eens op z'n zachtst uit te drukken) is geweest het feit, dat in de bovengenoem de regeerings-commissle geen enkele verte genwoordiger van die organisaties heeft piaats gekregen. Het was te verwachten, dat ook de Mid- denstandsraad zich met de kwestie zou inla ten. Uit de één dezer dagen gehouden ver gadering van dien Raad is dit dan ook ge bleken. De Raad had nl. aan den minister het verzoek gericht, om alsnog een verte genwoordiger van den middenstand aan te wijzen. Wat betreft het loopende jaar, is dit verzoek niet ingewilligd. Slechts de toezeg ging werd verkregen» dat „misschien het volgend jaar deze zaak opnieuw zou kunnen worden bezien." Het ïykt ons, dat de middenstand bij deze kwestie volkomen in zijn recht staat, en dat het een groote tactische fout is geweest, om deze buiten te sluiten. Want het is juist de detailhandel, die het dicht bij den consu ment staat, en hem heeft men zeker noodig, om de actie ten bate van het Nederlandsch Fabr.":aat vruchtdragend te doen zijn. In de meeste gevallen zal het de winkelier zijn, die den laatsten aandrang moet uitoefenen, om tot het koopen van de landsproducten te bewegen. Daar komt nog bij, dat heel vaak de verbruiker niet zal weten, welke artikelen van binnenlandschen en welke van buiten- landschen oorsprong zijn. Het zal weer de winkelier zijn, die de noodige aanwijzingen moet geven. Het is voor een outsider dan ook moeilijk te verklaren, waarom de middenstand buiten deze commissie gehouden is. Er werd al ge fluisterd, dat de vereeniging „Ned. Fabri cs at", die nauwe relaties met warenhuizen ea filiaalbedrijven schijnt te hebben, hieraan mede schuldig was, doch van de zijde dier vereeniging is dit weer tegengesproken. Hoe het ook zij, het gevolg van dit alles is, dat, al hebben dan zoowel de R. Kath. Mid denstandsbond als de Middenstandsraad, niet die absoluut af wijzende houding van den Kon. Ned. Middenstandsbond aangenomen, de samenwerking niet van harte gaat. In de laatste vergadering van den Middenstands- raad werd al opgemerkt, dat men niet veel heil verwachtte van de middelen, die de commissie van advies aangegeven had. Bij voorbaat werd dus de sfeer als eenigszins vertroebeld. Deze geheele ontwikkeling moet ten zeer ste betreurd worden, vanwege de groote be langen, die op het spel staan. Meer dan ooit is thans samenwerking van alle betrokkenen ncodig, ten einde opbouwenden arbeid te kunnen verrichten. al is de houding van den middenstand in dezen volkomen begrij pelijk, toch meenen wij onder deze omstan digheden te moeten adviseeren, alle kleine gevoeligheden over boord te zetten, en een loyale medewerking te verleenen. Het meeste succes wordt ten slotte altijd bereikt door bet aannemen van een waardige houding. STADS- EN PROVINCIENIEUWS De winkelsluitingswet. Ingevolge de bepalingen der winkelslui tingswet kunnen winkels, welke morgen, Hemelvaartsdag, den geheelen dag gesloten zijn, hedenavond tot 10 uur geopend blijven. De winkeliers, die morgen hün winkels heb ben geopend, vallen onder de gewone bepa lingen en behooren hun zaken hedenavond 8 uur te sluiten. Een tentoonstelling. Het teeken- en schilderwerk, vervaardigd door de werkloozen die aan deze cursussen hebben deelgenomen, zal Zaterdag a.s., des avonds van 7 tot 10 uur in het schoolgebouw aan het Groenewoud (ingang Rioolstraat) worden tentoongesteld. Men kan zich dan overtuigen welke goede resultaten deze cursussen hebben opgeleverd en met hoeveel vrucht de werkloozen de les sen hebben gevolgd. De tentoonstelling is toegankelijk voor alle belangstellenden. Kinderen onder de 12 jaar evenwel alleen onder geleide der ouders. Carillonbespeling- St. Jacobstoren. Ter gelegenheid van de Bondsdagen van het Nederlandsch Jongelings-Verbond, die heden en morgen in onze gemeente gehou den worden, zal de heer j. Kwist Donderdag morgen van 88.30 en van 9.3010 uur het carillon van den St. Jacobstoren bespelen. De heer Kwist, die lid is van het Verbond, zal o.m. Bondsliederen ten gehoore brengen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een tweetal foto's van de officieele ope ning der Parksluizen te Rotterdam welke gis teren plaats had. Jhr. mr. dr. Van Karne- beek, Commissaris der Koningin, ontplooit de Hollandsche driekleur op de sluizen, en het invaren in de sluizen van de „Geisha", waarop zicli de officieele personen bevonden. De eerste nieuwe haring wordt aan de Koningin aangeboden. De A.T.O.-dienst opent heden een autobusdienst over de af sluitdijk van de Zuiderzee tusschen Holland en Friesland. De eerste in Denemarken in licentie gebouwde Fokker F XII voor 16 pas sagiers, welke binnen drie maanden gebouwd werd. De proeftocht van het motorschip „Tricolor" voor rekening eener Noorsche firma gebouwd op de werf der Nederl. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam, enz. Rijwieldiefstallen. In de afgeloopen week is bij de politie herhaaldelijk aangifte gedaan van diefstal van rijwielen. Uit een politioneel onderzoek is thans gebleken dat een man, die te Mid delburg is aangehouden, zich hier ter stede ook schuldig gemaakt heeft aan diefstal van eenige rijwielen. Het komt meermalen voor dat rijwielen onbeheerd ergens worden achtergelaten en de eigenaars bij terugkeer tot de ontdekking komen dat hun karretjes zijn verdwenen. Uit een dan ingesteld politie-onderzoek komt dan dikwijls vast te staan dat dergelijke on beheerd staande rijwielen door een of ande ren jongen worden weggenomen, niet be paald met het doel om deze karretjes te ste len, doch meer om daarop eens een ritje te maken. De fietsen worden dan aan kanten van slooten of bennen teruggevonden, waar zij door de jongens worden neergeworpen. De eigenaars van rijwielen, die zoo non chalant op hun karretjes zijn, laten daarop dikwijls het rijwiel-belastingplaatje zitten, wat vaak goede buit wordt verklaard. In hun eigen belang moeten wij daarom nogmaals de eigenaars van rijwielen verzoe ken hun rijwielen nergens onbeheerd achter te laten. Zij hebben op deze wijze maar al te veel kans hun bezit kwijt te raken en het opsporen van hun vermiste of gestolen kar retjes bezorgt de politie heel wat werk. De vorige week nog werd een damesfiets onbeheerd voor een café gezet. Toen de eigenaresse ongeveer anderhalf uur later het café verliet, was haar rijwiel verdwenen. Dit werd later in een sloot teruggevonden en het handtaschjc, dat aan de fiets was beves tigd, was geopend geworden en een porte- monnaie met geld, welke zich daarin bevond, natuurlijk verdwenen. Wij raden dus ieder bezitter van een rij wiel dringend aan niet te vergeten dat wan neer zij op behoud van hun karretje prijs stellen, dit tenminste af te sluiten als zij dit onbeheerd op de openbare straat neerzetten. seum, verzocht den visschers langs dezen weg nog eens uitdrukkelijk alle opgevischte die- renresten en andere voorwerpen, ook de schijnbaar waardelooze, aan te brengen en vooral bedoelde laken met zorg te behande len, terwijl de aanbrenger steeds op een vind- loon kan rekenen. GROEDE. Zomerfeest. Naar men ons uit Groede meldt, zal het jaarlijks te houden Zomerfeest der samen werkende Chr. Jongelingsvereenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel, dit jaar gehouden worden te Groede op een wei de van den landbouwer Iz. Basting, op Don derdag 6 Juli eJc. Als sprekers hopen daar voor op te treden ds. L. J. C. Visbeek, Ned. Herv. predikant te Vlissingends. G. W. Akkerhuis, Geref. predikant te Maassluis ds. A. van Kooten, Herv. predikant te Rotter dam de heer G. J. Hengeveld te Gentds. W. Teeuwissen te Brugge ds. Th. P, Potma, Geref. predikant te Oostburg. In memoriam J. F. OP OEN ZIEKE. Bij het verscheiden van den heer j. F. Op den Zieke werd het aardsche leven af gesloten van een hoogstaand man, die in breede kringen aanspraak mocht maken op diepgevoelde erkentelijkheid der Vlissingers. Uitnemend paedagoog, veelzijdig ontwikkeld opvoeder en talent', ol leider was hij door deze rijke gaven naar hoofd en hart voor bestemd een markante plaats te bekleeden in de rij x*r schoolhoofden en het kan geen verwondering baren, dat zijn opbouw, de uit stekend gerenommeerde „school in 't Groene woud", tot ver buiten de omlijning van Vlis singen, bekend werd. Honderden toch heeft men daar een hechte basis gelegd tot dege lijke, latere vorming, wijl de kennis solide bleek gefundamenteerd om afdoende de hoo- gere wetenschap te schragen. Later verplaatst in een moeilijken Werk kring naar de dubbele school op „het Zandje", genoot ik het onwaardeerbaar voorrecht eenige jaren onder zijn eminente leiding te mogen arbeiden. Reeds lang tevoren was hij mij bekend, de schrandere medewerker aan het tijdschrift „School en Studie", doch thans konden onze ideeën zich toetsen, met elkaar vereenigen en ofschoon reeds meer dan het vierde e:ner eeuw heenvlood sinds het schei- dingsuur, toch blijf ik met dankbare herin nering den chef herdenken, in wiens handen gezag en bestuur veilig bleken, die geheel zichzelf gaf, een rotsvast vertrouwen koes terde in het „goede" van den jongen mensch en wiens vriendelijke behulpzaamheid ver beterend en verzachtend moest inwerken op de meest stugge karakters. Eenvoudig geloovig van harte, wars van allerlei vertoon, steeds bereid met zijn veel zijdige kennis, ieder ten dienste te staan, die er een beroep op deed. bleef hij immer een toonbeeld der mooie deugden, welke den waren volksopvoeder dienen te sieren Zijn wijze lessen hebben mij in lastige ge vallen later menigmaal den juisten weg ge wezen Geve de Almacht he n de eeuwige rust na dit welbesteed leven, gewijd aan de ontwik keling en veredeling van het opkomend ge slacht E. J. MÏCHIELSEN, Hoofd der openbare school. Sas van Gent, 23 Mei 1933. vereeniging te Kloosterzande op 25, 27 en 28 dezer in dio gemeente in een der lokalen van het hotel a. van Leuven een tentoonstelling georganiseerd betreffende het Huis van Oranje vanaf Prins Willem I tot en met H. M. de Koningin en Prinses Juliana. Onder tal van interessante inzendingen treft men o.a. aan een uitgebreide collectie prenten en portretten van het Oranje Nas sau-Museum uit Den Haag, geschilderde por tretten van Prins Maurits en Prins Willem II, in bruikleen van de gemeente Hulst een inzameling historie-penningen van het Zeeuwsch Genootschap te Middelburg. Van Prins Willem I bevat de tentoonstel ling een groot aantal portretten, ook van zijn echtgenooten, verschillende zijner kinderen en verdere familie en van andere personen uit dien tijd, afbeeldingen van paleizen en huizen, waar Prins Willem woonde, prenten van gebeurtenissen, enkele oude boeken en penningen en zeer veel van de litteratuur, penningen en herinneringsborden, die in deze dagen over den Prins zijn verschenen. Van H.M. de Koningin, de Koningin-Moe der, Prins Hendrik en Prinses Juliana is er een uitgebreide collectie platen en foto's, herinneringsborden, penningen, boeken en andere merkwaardigheden. Waar vermoedelijk weinigen uit Zeeuwsch- Vlaanderen in d'~ gelegenheid zullen zijn, een tentoonstelling van dezen aard, die elders in den lande wordt gehouden te gaan zien, heeft freule Colot door het organise ren van deze tentoonstelling de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen stellig aan zich verplicht. Mogen velen van de geboden gelegenheid gebruik maken om hun kennis van het Oranjehuis te verdiepen en zoodoende hun nationale ge voelens te verlevendigen. Maandag 29 Mei houdt mej a. W. J. Mul der, conservatrice van het Oranje-Nassau- Museum, een 'lezing met lichtbeelden over Prins Willem I en het Oranjehuis. Ger. Gem. Bedankt voor heFtjSïoé^ naar Amsterdam dcor ds. J. D. Barth t; Borselen Herv., Geref., Roomsch. De Geldersche landdag van „Kerk en Vrede" op 2en Pinksterdag te Doetinchem heeft op zijn sprekerslijst een zeldzame com- MIDDELBURG. Vereeniging Het Kunstmuseum te Middelburg. In de gisteren gehouden jaarvergadering, bleek uit het jaarverslag o.a., dat de tentoon stelling van de werken van H.M. de Koningin het mogelijk heeft gemaakt 609 af te dra gen. Herinnerd wordt aan het overlijden van den heer W. J. Schiitz, die ruim 30 jaar be stuurslid was. Van den heer mr. C. N. de Stoppelhaar, ontving het museum ten geschen ke een portret van wijlen diens vader, mr. J. H. Stoppelaar, die te Middelburg geboren is op 29 November 1826 en aldaar begraven op 2 Januari 1907. Deze was van 1874 tot 1904 rechter in de int. tribanaux mixtes te Cairo en voordien voorzitter van de rechtbank te Middelburg. Het portret is van de hand van Gouweloos en stelt mr. De Stoppelaar voor in ambtscostuum. De vergadering keurde het verslag goed en ook de rekening en herkoos als bestuurslid den heer P. W. Menalda van Schouwenburg. Beëediging. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg werden heden de heeren M- Fernhout, burgemeester te Middelburg en J. Nonnekes, adjunct-commies ter secretarie te Vlissingen, beëedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand, respectievelijk te Middel burg en Vlissingen. Een portret van dr. J. C. de Man. Het bestuur van de Godshuizen mocht van de dames De Man ten geschenke ontvangen een portret in eikenhouten lijst van wijlen hun vader, den heer dr. J. C. de Man, stichter van het gasthuis. Het bestuur heeft het geschenk met groote erkentelijkheid aanvaard en een plaats ge geven in de regentenkamer van het gasthuis. Christelijke Ambtenaarsbond. Volgende week Dinsdag en Woensdag houdt de Algemeene Nederlandsche Christe lijke Ambtenaarsbond zijn 18e algemeene vergadering te Middelburg. Dinsdagmiddag heeft te half twee het eerste deel van de vergadering plaats in de sociëteit „de Vergenoeging" en te half vijf oificieele ontvangst ten stadhuize. De gemeenschapppelijke maaltijd heeft te Vlissingen in het Grand Hotel „Britannia" plaats en daarna zal in „St. Joris" te Mid delburg een begroetings-samenkomst plaats hebben, waarvan het programma een geheel Zeeuwsch karakter draagt. Woensdagmorgen heeft in St. Joris het tweede deel der ver gadering plaats. BRESKENS Een kanon opgevischt. Zaterdag jl, haalde schipper V. de Clercq op 3 K.M. benoorden Cadzand in zijn net een vormlooze massa van hou;, steen, schel pen en roest op. Toen deze met den hamer uiteen werd geslagen, bleek ze o.m. een klein ouderwetsch scheepskanon op houten affuit te bevatten, een z.g. Draaibar. Wel zeer jam mer was het, dat bij de pogingen om de klomp uiteen te krijgen ook het ver vergane kanon brak. Het affuit heeft de eeuwenlange inwerking van het zoute water beter door staan en is nog vrij gaaf alsmede twee stee- nen kanonkogels welke ook nog te voorschijn kwamen, meldt de „Bresk. Ct.". Twee dagen tevoren werd door denzelfden schipper nog het halve gewei van een bison priscus opgehaald. Een en ander belooft een aardige aan winst te worden voor het museum van het Zeeuwsch Genootschap te Middelburg. De heer B, alhier, correspondent van dit mu OOSTBURG. Vereeni gingen. Met de Staatscourant nr. 100 zijn verzon den de statuten van de sociëteit Oostburg, gevestigd te Oostburg. TERNEUZEN Tentoonstelling van handel, industrie en scheepvaart. Door de vereeniging „Klimop" te Ter Neu zen wordt een tentoonstelling gehouden voor handel, industrie, scheepvaart en landbouw. Had men eerst plannen gemaakt voor een ge bouw met 1000 M2.*vloeroppervlakte, al spoe dig bleek dat deze ruimte niet toereikend zou zijn. En ook nadat een uitbreiding tot 1400 M2. was bewerkstelligd, bleek het aantal aanvragen nog immer groeiende, zoodat ten slotte elke vierkante meter productief ge bruikt was en men neg niet aan alle aan vragen kon voldoen. In tegenwoordigheid van vele genoodigden is de tentoonstelling gisterenmiddag geopend. De heer F. B. G. de Meyer richtte als voor zitter van de tentoonstellingscommissie een woord v n dank tot alle aanwezigen, inzon derheid tot den vertegenwoordiger der regee ring, erop wijzende, dat ondanks de donkere tijden toch iets bijzonders is tot stand ge bracht. Hierna nam de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin, het woord, die meer speciaal de aandacht vestig de op het Nederlandsch fabrikaat, dat in het algemeen belang de voorkeur dient te heb ben. Mr. p. Dieleman wijdde enkele woorden aan het verleden der stad, zoo gunstig gele gen aan breede vaarwaters. De heer L. J. Geelhoedt, wethouder, voerde namens het gemeentebestuur van Ter Neuzen het woord en de heer P. A. Neeteson, voor zitter van de af deeling grootbedrijf van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen, sprak namens dit college, terwijl nog meerdere toespreken volgden. Door den heer De Meyer werd aan den Commissaris der Koningin verzocht de ope ningsplechtigheid te verrichten, waaraan deze gaarne voldeed. Ten slotte heeft de heer De Meyer dank betuigd aan de talrijke autoriteiten en be langstellenden voor hun tegemoetkomend heid. Vervolgens werd een rondwandeling langs de stands gemaakt, waarbij de heer Quarles van Ufford zich liet voorlichten omtrent de tentoongestelde producten. Aan den Commissaris der Koningin werd na afloop van dé bezichtiging in het elec- trische restaurant der Prov. Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij een thee aange boden. Na diens vertrek vereenigden bestuur en genoodigden zich aldaar aan een lunch, waarna de tentoonstelling voor het publiek werd opengesteld. Oranje-tentoonstelling voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan „de Maasbode" Freule S. Collot d'Escury uit Kloosterzan de, die zich door haar onvermoeiden arbeid op het gebied der gewestelijke geschiedvor- sching in Zeeuwsch-Vlaanderen een welbe kenden naam verwierf zij schreef o.a. een boek over de molens in Zeeuwsch-Vlaande ren, exposeerde meermalen met een belang wekkende verzameling gewestelijke kleeder drachten, gebruiksvoorwerpen enz. en heeft een belangrijk aandeel in het werk van den oudheidkundigen kring „De Vier Ambachten te Hulst heeft, als secretaresse der oranje

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1