1000 500 300 150 100 25 BADPAK DINSDAG 33 MEI EERSTE BLAD No. 121 71e Jaargang 1933 Uitgavefirma F. VAN OE VEIDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS TWEKA- OF DELANA- HOLLAERS-VERBERKT BUITENLAND GEMENGD NIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere regel meerl0ct(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl—5regels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden dij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Opening zeebaden en strandstoelenterrein. De opening van het badbedrijf met inbe grip van het strandstoelenterrein is door Burg. en Weth. bepaald op Donderdag 25 Mei. In de tarieven voor de zeebaden is een wij - ziging aangebracht. Er zullen nu ook kinder- abonnemenskaarten voor 2 verkrijgbaar gesteld worden voor het volksbad. De maandkaarten in het volksbad zijn ver laagd van 1.50 op 1. Er zal een proef worden genomen met het plaatsen van strandparasols. Vliegdienst RotterdamHaamstede Vlissingen. De K.L.M. deelt mede dat de dienst Rot terdam—HaamstedeVlissingen v.v. zoowel op Hemelvaartsdag 25 Mei als op den 2en Pmks terdag 5 Juni wordt uitgevoerd. Het maatschappelijk vraagstuk een zedelijk vraagstuk. Over bovenstaand onderwerp hield giste- lenavon de heer mr. P. Dieleman uit Mid delburg een voordracht in de Luth. kerk alhier, voor een niet talrijk, docli aandach tig gehoor. De spreker werd ingeleid door ds. C. F. FTolte, die na de gebruikelijke opening den spreker en de aanwezigen namens „Maarten J.uther" welkom heette. Als is het gehoor minder groot dan werd verwacht, spreker is ervan overtuigd dat het een aandachtig auditorium wezen zal. De heer Dieleman begon zijn rede met in herinnering te roepen wat er in de laatste tientallen jaren om ons heen is gebeurd en schilderde de maatschappelijke ellende van het laatst der vorige eeuw, waarna in onzen tijd een periode van meer welvaart is geko men, maar ook grootere tegenstelingen, vooral na den wereldoorlog, waarin het na tionale eenheidsbesef schier geheel verloren ging. Onze tijd is er een van zelfzucht en deze beschouwt spreker als een der grootste oorzaken der ellende. Vandaar het maat schappelijk kwaad. Schaf het kapitaal-bezit a? en breng de productie aan de gemeen schap de zonde der zelfzucht zal blijven, evenals men die reeds vond in den meest patriarchalen tijd. Naast den overheerschenden materieelen gedachtengang der laatste 50 jaar, met zijn wanhoopsstemming en twijfelmoedigheid, is gekomen de individualistische opvatting der moraal, welke ons steeds verder van den goeden weg brengt. Hier schuilt het zedelijk gevaar. Er is een maatschappelijk vraagstuk, een sociale kwestie, en met het opruimen van enkele misstanden komen wij er niet, even min met philantropie. Het Christelijk beginsel eischt iets anders, iets meer. De sociale kwestie is er altijd geweest onder de Grieken, de Romeinen en in de Middeleeuwen, in den tijd van Maarten Luther (de boerenopstanden) en ook nu nog, nu de levensvoorwaarden zooveel beter zijn. De opbouw van de huidige maatschappij berust volgens spreker op verkeerde grond slagen. De Bijbelsche organische gedachte heeft plaats gemaakt voor het individualis me. Het maatschappelijk vraagstuk is niet te beperken tot een werkmans-vraagstuk, maar strekt zich veel vérder uittot den midden stand, de positie der vrouw. Tn den diepsten grond is het vraagstuk niet van stoffelijken, doch van geestelijken aard. Het moet bezien worden naar godde- lijken maatstaf, volgens de openbaring Gods, waarnaar on_e wetten moeten zijn ingericht. Er zijn plichten, maar niet minder rechten. De menschheid is geen wilde horde, die toe vallig op een stuk grond neergegooid is, maar een organische maatschappij, welke geregeerd moet worden volgens vaste wetten, volgens een hoogere zedenwet, die ons al lerlei verplichtingen oplegt. Verplichtingen vooral ook tegenover anderen. De verscherping der sociale kwestie wordt door velen toegeschreven aan de .toenemende rationalisatie, doch spreker wees er op dat ook aan het einde der 18e eeuw een derge lijke crisis zich voordeed, al was het aantal machines toen nog zeer klein. Doch' het daarna opkomende beginsel van het „laissez faire, laissez passer" heeft de gansche maatschappij ontredderd, waarna als reactie de sociale beweging opkwam. Het was noo- dip dat deze gedesorganiseerde maatschappij door wettelijke maatregelen werd geholpen, maar tegenwoordig vervalt men in een ander uiterste, en werd het wet op wet, gebod op gebod, welke alle vrijheid doodt. Er is volgens spreker maar één middel tot redding onzer kranke maatschappij, nl. dat wij het zoeken bij Christus. Meer dan ooit heeft onze tijd behoefte aan waarheid en de Waarheid is Christus. In Hem ziet de mensch hoe hij worden moet en hoe diep hij gevallen is. Gelukkig wordt er tegenwoordig veel meer gezocht naar waar heid, dan men wel zou vermoeden. Ook is er een zoeken naar éénheid, vooral door de jon geren, maar ook ouderendogmatische en kerkelijke verschillen vallen al meer weg en ex* komt meer verdraagzaamheid. Wij moeten terug naar Jezus en hervorming der maat schappij is alleen mogelijk wanneer wij in- keeren tot onszelf. Ds. Nolte bracht den spreker dank zoor deze mooie, diep-ernstige rede en ging voor in dankgêbed. Gemeentelijke Arbeidsbeurs^ Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven 1 drukker, 1 behanger, 1 mastieker, 1 uit voerder, 27 grondwerkers, 4 loodgieters, 2 mandenmakers, 6 metselaars, 12 opperlieden, 12 schilders, 5 stucadoors, 1 tegelvormer, 26 timmerlieden, 3 verver., 1 vlechter, 1 wa- gehmaker, 3 waterbouwkundig opzichters, 1 teekenarr b.m. werktuigk. en bouwk., 1 ma chinaal houtbewerker, 3 meubelmakers, 5 po- litoerders, 2 stoffeerders, 1 wasscher, 3 schoenmakers, 655 metaalbewerkers, 3 bier- bottelaars, 10 brood/banketbakkers, 2 koks, 2 aides, 3 slagers, 8 magazijnbedienden, 1 sloo- per, 1 winkelbediende, 7 chauffeurs, 9 kellners, 2 loopjongens, 5 sleepers, 39 transportarbei ders, 38 kantoorbedienden (w.o. 3 vrouwel.), 4 teekenaars, 1 werktuigkundige, 1 musicus, 1 buffetjuffrouw, 2 werksters, 10 portiers, loo- pers eng., 54 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matrozen, stokers enz.) en 98 losse arbeiders. Totaal 1079 ingeschrevenen, waarvan 116 in de werkverschaffing. Vorige week 1080. Alzoo een vermindering van 1 werkzoekende. Walcheren's schoon, suft werd aangetroffen, bekwam slechts eenige schrammen in het gezicht. Bij een dadelijk doör de politie ingesteld onderzoek bleek dat de bestuurder tevoren in café's was geweest. Een nader onderzoek wordt ingesteld. MIDDELBURG. P. T. en T. Aan de telefoniste bij den localen dienst C. J. can Rooijen, van het post-, telegraaf - en telefoonkantoor te Middelburg is wegens huwelijk eervol ontslag verleend. Rijwieldiefstallen. De politie heeft Maandag aangehouden ze keren K., een jongeman alhier, die verdacht wordt van verschillende rijwieldiefstallen en ook van diefstallen van belastingplaatjes. Reeds zijn enkele der gestolen rijwielen in beslag genomen. De jongeman is op het po litiebureau in verzekering gesteld. Oplichting. Betreffende de aanhouding van A. Hirdes, landbouwer, vroeger te Krabbendijke en wet houder aldaar, vernemen wij nog bet vol gende De aangehoudene is eenigen tijd geleden failliet verklaard en Zaterdagmorgen had in het gerechtsgebouw te Middelburg de veri ficatie vergadering plaats. Daarbij bleek, dat H. ongeveer 85.000 er had doorgebracht. O.a. heeft hij een inwoner van Krabbendijke wijs gemaakt, dat hy met deze samen twee nieuwe huizen aldaar zou koopen, als de/:e hem 4000 gaf, de huizen zouden dan direct met een winst van enkele honderden guldens weer verkocht kunneii worden. De 4000 kreeg H., maar huizen' zijn er nimmer door hem gekocht. Dit was voor den officier van justitie aanleiding last tot aanhouding van H. te geven en toen deze per trein Middel burg wilde verlaten, volgde aan het station zijn aanh-uding en is» hij later aan de justitie voorgeleid en naar het huis van bewaring overgebracht. OOST- EN WEST-SOUBURG. NU EEN SCHITTEREND NEDERLANDSCH FABRIKAAT RUIME KEUZE BIJ: OUD-VOSSEMEER. Voorschot uit 's rijks kas. Bij beschikking van den minister van fi nanciën van 20 Mei 1933, is aan de gemeen te Oud-Vosmeer een voorschot uit 's rijks kas verleend tot een maximum van 2751, ter verstrekking aan de stichting, in die ge meente uitsluitend werkzaam ter bevorde ring van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. DE AFSCHAFFING GEËISCHT VAN AANVALSWAPENEN. De buitengewone ambassadeur der Ver- eenigde Staten Norman Davis heeft gisteren in de hoofdcommissie der ontwapeningscon ferentie te Genève de met groote spanning verwachte verklaring der Amerikaansche re geering afgelegd betreffende haar definitieve houding nopens het probleem der ontwape ning en veiligheid. Hij heeft een schriftelijke verklaring voorgelezen, welke wordt be schouwd als het einde der tot nu toe door Amerika gevoerde neutraliteitspolitiek. 1. De Amerikaansche regeering is bereid op het gebied der ontwapening zoover te gaan als iedere andere staat. Het einddoel is de vermindering der bewapening etappegewijs, zoo snel mogelijk, en tot het niveau der voor binnenlandsche politiedoeleinden noodzake lijke troepen. 2. De Amerikaansche regeering is bereid als bijdrage tot de organisatie van den vrede bij een conflict met de overige mogendheden te beraadslagen of de vTede in gevaar is. In geval de overige mogendheden na uitvoerige beraadslagingen besluiten, dat een staat den vrede in gevaar heeft gebracht door de schending der internationale verplichtingen, en ingeval dan een overeenstemming wordt verkregen tusschen de overige mogendheden betreffende den schuldigen en verantwoorde lijken aanvaller, dan verplicht de Amerikaan sche regeering zich te onthouden van iedere handeling, welke het gemeenschappelijke op treden der overige mogendheden tot herstel van den vrede in gevaar zou kunnen brengen. 3. De Amerikaansche regeering verklaart zich bereid tot een gemeenschappelijke auto matische en permanente controle op de be wapeningen door een permanente ontwape ningscommissie. 4. Het definitieve doel moet volgens de op vatting der Amerikaansche regeering de vol ledige ten uitvoerlegging der ontwapening in etappes zijn, evenwel moet de eerste defini tieve stap direct worden genomen. Norman Davis verklaarde dat de boodschap van Roosevelt is ingegeven door de dringende noodzakelijkheid van een direct beslissend optreden tot oplossing van de problemen, welke thans door de beide conferenties zullen worden behandeld. De ontwapeningsconfe rentie heeft thans het oogenblik van defini tieve beslissingen bereikt. Het einde der con ferentie is thans in het vooruitzicht. Alle naties der wereld moeten thans toonen, of zij de bedoeling hebben de voortschrijdende ont wapening ten uitvoer te leggen of terugkee- ren tot het systeem van voor den oorlog on begrensde bewapeningen, internationale ver denking eii vrees. Na den wereldoorlog waren de volken overeengekomen hun tot dan toe gevoerde bewapeningspolitiek definitief op te geven. Deze nieuwe opvatting werd verklaard tot een basis voor de vredesverdragen. Voor de benuitvoeregging werd bepaald, dat de over wonnen staten ontwapend zouden worden. Tegelijkertijd verplichten de overwinnende volken zich hun bewapeningen vrijwel te ver- mirderen. Het was evenwel noch rechtvaar dig noch verstandig, evenmin lag het oor spronkelijk in de bedoeling, dat de Midden- Europeesche staten steeds op ontwapenings- gebied een bijzonder regiem zouden volgen EEN REDE VAN HITLER VOOR DE MARINETROEPEN. De Duitsche rijkskanselier Hitier heeft zich gisterenmorgen per vliegtuig naar Kiel begeven om de vlootmanoeuvres bij te wonen. De kanselier werd begeleid door de vlagoffi cieren van de standplaats Kiel, den rijks- weerminister en den chef van de marinelei ding. In een rede voor de marinetroepen wees Hitier er op, dat de revolutie in November 1918 den klassenstrijd heeft doen ontstaan, en Duitschland in de daarop volgende veer tien jaren ten gronde heeft gericht. Hij sprak vervolgens van de nieuwe ver heffing, die thans den vrede in Duitschland had afgekondigd. Er was volgens hem een nieuwe gemeenschap ontstaan die allen zal omvatten die denzelfden wil koesteren. In deze gemeenschap, zoo verklaarde de rijks kanselier, ligt geen bedreiging voor de ove rige wereld. Wij willen den vrede wellicht meer dan alle anderen, want wij hebben hem noodig om brood voor onze millioenen werk- looze volksgenooten te verschaffen. Maar de vrede wordt steeds slechts aan dengeeri ge geven, die den vrede waard is. Hem waard is echter alleen het volk, dat het gevoel be houdt van de noodzakelijkheid van eer en vrijheid. In dezen geest proclameert deze Duitsche verheffing den strijd voor de Duitsche vrij heid en gelijkgerechtigdheid in de wereld. Soldaten van de marine Gij hebt groote tradities te handhaven. Slechts' enkele deca des had het oude Duitschland den tijd om zijn weermacht te vormen en Duitschland heeft dien tijd gebruikt om het volk met trots te laten opzien naar zijn blauwpijpers. Zoo begroet ik cok onze Duitsche vloot. Deze is klein, maar Duitschland ziet er met vreugde naar op, want zij is de meest zichtbare re presentant van de Duitsche gelding buiten in de wereld. Vergeet nooit dat de vloot een stukje Duitschland is en dat zij Duitschland niet vergeet. Wij willen den vrede, maar even sterk is onze wil om voor het Duitsche volk' gelijk recht en de vrijheid te verkrijgen. HET VIER MOGENDHEDEN VERDRAG. Het Wolff-bureau meldt uit Berlijn dat het voor de internationale openbare meening een groote verrassing was, toen in verband met de reis van Goering naar Rome, de on- derteekening van het vredespact van Mus solini werd aangekondigd. Sedert Paschen wist men alleen dat de on derhandelingen tusschen de groote mogend heden (Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië) niet waren afgebroken, maar een po sitief resultaat viel, wegens den politieken toestand, nauwelijks te verwachten. De dwarsdrijving te Genève tegen Duitsch land was zoo scherp, dat de geest van samen werking, die een voorwaarde was vai) het sla gen van Mussolini's plan, minder dan niet aanwezig leek. De rede van den rijkskanselier, die de aan Duitschland vijandige propaganda den wind uit de zeilen nam, heeft nu den toestand ge heel veranderd. Frankrijk wedijvert thans met de andere mogendheden in verzekerin gen van zijn goeden wil en heeft blijkbaar ook den tegenstand tegen het plan van Mus solini laten varen. Mussolini gaat, naar men weet, van de gedachte uit, dat een voortdurend, op weder zijds vertrouwen berustende samenwerking der vier groote Europeésche mogensheden ter oplossing van de groote politieke aange legenheid noodzakelijk is. Hij heeft MacDo- nald bij zijn bezoek aan Rome op 18 Maart een ontwerp voor een daartoe strekkend ver drag voorgelegd. Daaiover is sedert dien hoofdzakelijk tusschen'Parijs en Londen on derhandeld. Frankrijk stond afwijzend tegen over het beoogde pact. dat' het als „directo rium" bestempelde, omdat het daarvan eigen verzwakking en tevens verzwakking van zijn bondgenootschappen in het Oosten duchtte. Het trachtte daarom den Volkenbond tegen Mussolini's plan uit te spelen. Een zeer levendige bespreking ontspon zich ook over de twee hoofdpunten van dit plan, nl. Ie het beginsel van de herziening der vredesverdragen en 2e de rechtsgelijkheid van overwinnaars en overwonnenen. Hoe het daarmee precies staat is op het oogenblik nog niet bekend, daar de Fransche pers ditmaal niet met indiscretie heeft ge werkt. Niettemin valt het feit, dat de onderhande lingen zijn geslaagd, als een opmerkelijk suc ces voor de ontspanning in Europa te be schouwen. Orgelukken.—'Op de Maas te Maastricht is een kano omgeslagen, waarbij een 26-jarige jongeman is verdronken. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een kaashandelaar te Djefcihcl em, die Zon- Het geïllustreerd bijblad van de „Arn- hemsche Courant" van Zaterdag 20 Mei is geheel gewijd aan Walcheren's schoon, ge schreven door den heer Ad. Mets Jr., secre taris van de Vcreeniging voor Vreemdelin gen-verkeer. Het artikel is verlucht door verschillende mooie foto's uit Vlissingen, Middelburg, Domburg en Veere en geeft op de voorpagina een prachtig gezicht op het zonnige Zuiderstrand van Vlissingen. Dit enthousiaste artikel zal zeker wel bij dragen om het bezoek aan ons mooie eiland te helpen bevorderen. Een kaartje van Walcheren geeft een goed geopraphisch overzicht van Walcheren. De schrijver eindigt zijn artikel met deze pakkende opwekking„Waarlijk, op deze gezegende plek is schoonheid, levenskracht cn levensvreugde ten allen tijde te genieten de vriendelijk, nijvere bevolking plukt den dag met glimlachende blijmoedigheid. Dat Nederland het kleinood Walcheren in eere houde Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdag werd te Bilthoven het natuurbad „de Biltsche Duinen" officieel in gebruik ge nomen. Wij brengen enkele foto's van dit stukje natuurschoon. Een tweetal opna men van het tewaterlaten van het motor passagiers- en vrachtschip „Tarn" bij de Ne- derlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. De groote verkeersoptocht „Veilig Ver keer" te Amersfoort. De drukte tijdens den eersten zomerschen Zondag in de hoofd stad bedrijvigheid van watersportliefheb bers bij de nieuwe Berlagebrug en uittocht van fietsers. De herdenkingsrede ter nage dachtenis van Hugo de Groot bij diens stand beeld te Delft, uitgaande van de vereeniging „Volkenbond en Vrede". Nog eenige op namen van den grooten reclameoptocht tot sluiting van de Amsterdamsche week. De bekende organist en carillonbespeler van het klokkenspel op den Dam, J. Vincent, zal op 25 Mei zijn 40-jarig jubileum herdenken. Overgangs-examens in „Bethesda", Bij het overgangs-examen in „Belhesda" slaagden voor het 3e leerjaar de zusters M Gillissen, J. de Klerk, J. Poppe en F. Veen. Een aanrijding. Hedennacht is een bestuurder van een luxe-automobiel, uit Middelburg afkomstig vermoedelijk doordat hij verblind geraakte door een tegemoetkomende automobiel, op den West-Souburgschen weg in deze ge meente, tegen een aan den weg staanden paal van de tram gereden, waardoor deze péal werd beschadigd. De bestuurder van den auto, die daarin aanvankelijk zeer ver Een speldjesdag. De afdeeling Vlissingen en omstreken der Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden deelt mede ,dat de ver koop der speldjes op 13 Mei 45.31 /2 heeft opgebracht. Het bestuur betuigt alle dames die zoo be reidwillig hiertoe hebben medegewerkt zijn hartelijken dank. KRABBENDIJKE. Benoeming gemeente-secretaris. De heer J. Vader, gemeente-secretaris te Ritthem is in dezelfde functie benoemd te Krabbendijke. IERSEKE. Naamlooze vennootschappen. Met de „Staatscourant" nr. 99 zijn ver zonden afdrukken van de statuten der naam looze vennootschappen „Korboot Voor waarts", „Korboot de Schelp" en oesterkwee- kerij „Eendracht", allen te Ierseke. BRESKENS De jaarbeurs gaat niet door. De tweede Zeeuwsch-Vlaamsche jaarbeurs, welke in Juli te Breskens zou worden gehou den, zal wegens gebrek aan deelname niet doorgaan. Winkeliersvereenïging „Ons Belang". Tob voorzitter van de winkeliersvereeniglng „Ons Belang" alhier is benoemd de heer D. A. Crince. SAS VAN GENT. Een ernstig ongeluk. Maandagavond reed een auto, eigendom van en bestuurd door den heer Rompu uit Zuiddorpe, ter hoogte van het overzetveer van den Abeele, aan het kanaal van Ter Neuzen, in het water. Een der inzittenden, de heer De Ridder, wist zich uit den auto te redden en ook den heer Rompu op het droge te krijgen. Toen de heer De Ridder den 3en inzittende, zijn 22-jarigen broer, trachtte te rc-dden, was hij echter geheel uitgeput en kon er dan ook niet meer in slagen zijn broer op het droge te brengen, waardoor deze jammerlijk om het leven kwam. Het ongeluk is te wijten aan het springen van de voor band waardoor de bestuurder de macht over zijn stuur verloor,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1