ASPIRIN de wereld Hoe •werkt ASPIRIN? NOOTJES THOLEN. KERK- EN SCHOOLNIEÜWS RECHTSZAKEN FAILLISSEMENTEN MARINE EN LEGER LUCHTVAART BUITENLAND In de week van 15 tot 20 Mei werden in ons land 123 faillissementen uitgesproken. De bevolking van Nijverdal heeft zich tele grafisch tot de regeering om hulp gewend, omdat een massa-ontslag in de textiel-in- dustrie dreigt. Het aantal diamantwerkers te Amsterdam is in den loop der tijden verminderd van 12000 tot 5000, waarvan er thans ruim 4000 werkloos zijn. Het aantal werkloozen te Rotterdam is in de maand April verminderd met 3303. Aan het eind van de maand stonden nog inge schreven 42238 mannelijke en 2815 vrouwe lijke werkzoekenden. Bij de carosserie „Verheul" te Waddinx- veen is zooveel werk, dat men het twee ploe- genstelsel heeft moeten invoeren om aan alle orders te kunnen voldoen. In New-York worden de Duitsche films thans geboycot. De Duitsche films trekken geen belangstelling meer van het publiek. De toestand zal zich zeker wijzigen, wanneer Hitier de vervolging der Joden staakt. Twee Engelsche militaire vliegtuigen zijn Zaterdag tijdens een oefening met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De beide vliegers zijn om het leven gekomen. Voorgesteld was voor het gasthuis te Mid delburg deze nieuwe regeling te doen ingaan met 15 Maart jl., wat trouwens het bestuur reeds gedaan had, maar Grijpskerke bepleitte terugwerkende kracht tot 1 Januari jl. Het kreeg echter geen steun, toen dit voorstel op practische en financieele gronden van de be stuurstafel was bestreden. Daarna nam de vergadering het bestuurs voorstel zonder hoofdelijke stemming aan. Het laatste voorstel der agenda om het be stuur op te dragen een rechtspositieregeling voor den secretaris-penningmeester te ont werpen, nam het bestuur terug op verzoek van den betrokkene zelf. Bij de rondvraag gaf de heer Onderdijk op een vraag uit de vergadering nog eenige toe lichting op de plaatsing der kasgelden bij de Rotterdamsche Bank en op den postchèque en girodienst, waarna de voorzitter met dank voor aller opkomst de vergadering sloot. GOES. Voorstellen aan den gemeenteraad. De gemeente-begrooting voor 1933 kon worden geopend met een batig saldo der re kening over 1931 ad 18.285.73. Het laat zich evenwel aanzien, dat de rekening over 1932 zal sluiten met een nadeelig saldo ad 26.000, als gevolg van de geweldige uitzet ting der uitgaven van het burgerlijk arm bestuur. Teneinde den schok in den belastingdruk in 1934 niet te groot te doen zijn, meenen Burg. en Weth. dat het aanbeveling zal verdienen om een deel van het nadeelig saldo naar 1933 over te brengen en het aan- ta« opcenten op de fondsbelasting van 80 op 100 te brengen. Verdere voorstellen tot belas- tingverhooging o.m. van de personeele belasting worden nog aangekondigd. Burg. en Weth. hebben overleg gepleegd met een aantal personen, behoorende tot de vakvereenigingen of leiders der jeugdorgani saties alhier, teneinde het vraagstuk der zorg voor de jeugdige werkloozen onder de oogen te zien. Een commissie, daaruit ont staan, heeft een rapport aan Burg. en Weth. aangeboden. Zij wil beginnen met een drie tal cursussen, nl. in algemeene ontwikkeling, handenarbeid (huisvlijt) en vakonderwijs, terwijl zij tevens voorstelt eenige gelegenheid tot ontspanning te geven. De kosten raamt zü voor 1933 op 1380, waarin het rijk 278 bijdraagt en alzoo voor rekening der ge meente komt 1102. Burg. en Weth. stellen voor dit bedrag te voteeren. Het gasthuisbestuur vraagt de gemeente garant te doen zijn voor een tweede kas- geldleening, thans ten bedrage van 24.000, zijnde het kwaad slot der rekening over 1930. Burg. en Weth. stellen voor dit verzoek in te willigen. Burg. en Weth. stellen voor aan den heer C. Kloosterman op diens verzoek met 1 Ja nuari 1934 eervol ontslag te verleenen als hoofd der O. L. school A. De Hanyto geopend. Zooals het bij tentoonstellingen altijd gaat, was het ook hiervooral de laatste uren is er door leiding en exposanten met reuzehaast gewerkt om op het aangekondigde tijdstip gereed te zijn. En Zaterdagmiddag twee uur was men zoover, dat precies op tijd de offi- cieeel opening van de Hanijto kon plaats heb ben. De versierde Kreukelmarkt en de vlag gen gaven reeds van buiten een feestelijk aanzien en ook in het Schuttershof was men mede dank zij het mooie zomerweer in feestelijke stemming. In een der tenten in den tuin vereenigden zich tal van genoodigden (o.a. Burg. en Weth., directeuren van gemeente- en andere bedrij ven, vertegenwoordigers van middenstands- vereenigingen, enz.) met de standhouders, waar de algemeene leider, de heer Tosi Facino allen verwelkomde en dank bracht voor de medewerking van zoovele zijden on dervonden. Op zijn verzoek sprak de burge meester, de heer G. A. Hajenius, de openings rede uit. De burgemeester deelde mede, dat deze tentoonstelling een voorgeschiedenis heeft. Ongeveer een paar jaar geleden vroegen de middenstandsvereenigingen aan het gemeen tebestuur om de Groote Markt te mogen ©■vertenten voor een tentoonstelling vanwege Ons bloed voorziet alle organen van ons lichaam met de voor het leven belangrijke stoffen, terwijl de verbruikte, waardelooze stoffen worden uitgescheiden. Wanneer nu de spieren het slacht offer van een te sterke of te plotselinge afkoeling worden, dan raakt deze functie van het bloed, die men als „stofwisseling' bestempelt, gesfoord, zoodat vergiftige sfofwisselingsproducten in het bloed achterblijven; als gevolg daarvan kunnen ont stekingen ontstaan. Dergelijke aandoeningen zijn als „spit in den rug" en „rheumatiek" bekend. Aspirin-tabletten oefenen een regelenden invloed uit op bloeds omloop en stofwisseling, zoodat de vergiftige stoffen worden uitgescheiden. Hierdoor wordt de oorzaak van de ontstekingen weggenomen. Bovendien stillen de Aspirin-tabletten de pijnen. Alleen van een volkomen zuiver, onschadelijk middel moogt Gij een Ideale werking verwachten. Vraagt daarom steeds uitdrukkelijk Aspirin-tabletten, gemerkt mei het Bayerkruïs. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a to ets. de huishoudbeurs. Dit stuitte op practische bezwaren. De tentoonstelling heeft inmiddels een an der karakter gekregen en ze wordt nu in het Schuttershof gehouden. Groote bewondering heeft spr. voor den technisch leider. Goes heeft reeds vele tentoonstellingen ge had, ook reeds in de vorige eeuw en zooals het meermalen gebeurt, was het ook nu het gevaleerst was er schuchterheid om deel te nemen, maar ten slotte is er een respectabel aantal exposanten. Deze tentoonstelling is inderdaad interessant. Bijzondere aandacht vraagt spr. voor het bescheiden tentje van het crisjs-comité. We moeten niet te somber zijn. Het is in Goes zooals een oud-Goessenaar spr. dezer dagen zei nog zoo erg niet. Groot respect heeft spr. voor hen, die aanpakken en niet' bij de pakken neerzitten. Spr. hoopt, dat allen een prettigen indruk zullen opdoen, dat de exposanten goede Zaken zullen maken en dat alles ordelijk zal ver- loopen. Hiermede verklaarde spr. de tentoonstel ling voor geopend. Het orkest zette het Wil helmus en daarna het Zeeuwsche Volkslied in. De genoodigden gingen de standen bezichti gen. Het bleek inderdaad een interessante ten toonstelling te zijn. Tal van Goesche, maar ook groote landelijke firma's hebben een stand. Alles is keurig georganiseerd, terwijl ook voor amusementen gezorgd. KRABBEND! |KE. Aangehouden. Op last van de justitie is Zaterdag te Mid delburg aangehouden zekere A. H., landbou wer te Krabbendijke, thans te Rotterdam, als verdacht van oplichting, gepleegd te Krabbendijke, in October 1932. Ongeoorloofde dwang door de gemeente. De heer Hendrikse, die vorig jaar met zijn gezin van Tholen naar Goirle verhuisde, verzocht op aandrang van het gemeentebe stuur van Goirle 25 November 1932 schrifte lijk een getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats naar de gemeente Goirle voor zich en zijn gezin aan het ge meentebestuur van Tholen. Ondanks herhaalden aandrang werd aan dit verzoek geen gevolg gegeven, omdat Tho len hem wilde dwingen persoonlijk het ver- huisbiljet te komen afhalen, waarmede het gemeentebestuur op het oog had hem te dwingen tot het nakomen van financieele verplichtingen. De man heeft toen eindelijk 3 Januari zich persoonlijk ter secretarie der gemeente Tholen vervoegd en heeft er een op dezen datum gedagteekend verhuisbiljet in ont vangst genomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft nu beslist, dat aan de bewoordingen van art. 5 van het Kon. besluit van 27 Juli 1887 niet het recht kan worden ontleend een schriftelijke verklaring van verandering van werkelijke woonplaats niet als zoodanige verklaring te aanvaarden en den belang hebbende te noodzaken persoonlijk een biljet te komen afhalen en daarom bepaald, dat door het gemeentebestuur van Tholen voor C. Hendrikse en gezin een nieuw getuig schrift van verandering van werkelijke woonplaats naar Goirle moet worden afge geven, gedagteekend 25 November 1932. ZAAMSLAG. Een noodlottige val. In het begin der vorige week is te Zaamslag een 51-jarige vrouw van de trappen gevallen, waardoor zij zoo ernstig gewond werd, dat zij thans aan de gevolgen is overleden. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd met ingang van 22 Mei tot voorzitter van het bestuurder waterkeering van den calamiteuzen Willem- Annapolder, C. D. Vereeke, te Kapelletot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Oud-Kempenshofstede er. Moggershil, J. C. Droogendijk te Sta- venisse. Het landbouwconflict in Westelijk-Zeeuwsch Vlaanderen. Omtrent het landbouwconflict in Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen waarover wij reeds berichtten, schrijft men nog nader aan het „Dagblad van Noord-Branbant" Na wekenlang onderhandelen tusschen werknemersorganisaties in het landbouwbe drijf is het dan tenslotte toch tot staking gekomen. De bemiddelingspogingen van den heer I. P. v. d. Weele, voorzitter van de Zeeuwsche f Tarwe-organisatie, zijn jammer genoeg slechts ten deele geslaagd. Tengevolge van diens bemiddeling werd overeenstemming bereikt tusschen de betrok ken partijen in de gemeenten Breskens, Groede, Hoofdplaat, Biervliet en IJzendijke, zoodat vcor die gemeenten collectieve con tracten werden afgesloten. In hoofdzaak houden deze contracten in dat er splitsing zal zijn tusschen vaste en losse arbeiders. Onder vaste arbeiders worden verstaan, zij, die gerekend mogen worden een geheel jaar of langer bij den boer te werken. Het Icon van de losse arbeiders zal bedra gen 2 per dag voor het gewone werk, terwijl voor oogstwerkzaamheden of andere meer buitengewone werkzaamheden 0.25 per uur zal worden betaald. Merkwaardig mag het heeten, dat er veel werkgevers zijn, die aan alle wenschen vol doen, dus ook 2 per dag betalen, zooals bijv. in de gemeente Cadzand, doch die niet genegen zijn een loonovereenkomst te teeke nen, hetgeen voer hen precies dezelfde finan cieele gevolgen heeft. Want ieder blijft vrij in het nemen van arbeiders, hij mag er ook geen nemen, maar als hij er neemt, moet hij 2 betalen. Nadat Dinsdag de werkgeversorganisaties te Zuidzande besloot tot ontbinding werd den daarop volgenden Donderdag in die ge meente de staking afgekondigd. Tot dusv#»- verloopt de staking ordelijk Door den burgemeester zijn de noodige po litiemaatregelen genomen. Enkele landbou wers teekenen individueel de overeenkomst. Donderdag heeft de burgemeester van Retranchement nog een poging gedaan om partijen tot elkaar te brengen, welke is mis lukt, zoodat ook in die gemeente Vrijdag de staking is afgekondigd. In enkele gemeenten wordt er nog onder handeld. Nieuwvliet schijnt bereid te zijn tot teeke- ning van c m collectief contract. In Oostburg broeit het. Aldaar wordt even eens staking verwacht. Zoo steekt de toestand in het Westelijk deel ongunstig af bij het Oostelijk, waar op een drietal uitzonderingen na, tusschen werk gevers en werknemers reeds een overeen komst getroffen is. Mogen de bemiddelingspogingen die nog aangewend worden, tot succes leiden, opdat het conflict spoedig van de baan zij. Mond- en klauwzeer in Zeeuwsch- Vlaanderen. Onder den veestapel in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen zijn den laatsten tijd verschei dene gevalllen van mond- en klauwzeer ge constateerd. Maatregelen worden genomen teneinde uitbreiding der gevreesde veeziekte te voorkomen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Hen gelo (Ov.) door ds. I. P. van der Waal te Grijpskerke. Ger. Kerken. Beroepen te Haamstede Joh Mulder, cand. te Goes. Zendingsdag Geref. Kerken. Op Maandag 5 Juni <2en Pinksterdag) zal door de classis Middelburg der Geref. Kerken weder een Zendingsdag worden gehouden op de hofstede „Korenbloem" onder Seroos- kerke. Als spreker zullen optreden ds. W. F M Lindeboom van Serooskerke, ds. D. K. Wieünga van Amsterdam vroeger miss. pre dikant op Soemba) en ds. O. B. Bavinck, van Hoek. Een biddag. Zondag heeft de R.-Kath. Vrouwenbond, af deeling Middelburg, een algemeenen bid dag gehouden om door eendrachtig gebed God om uitkomst te smeeken in deze som bere tijden, De meeste leden naderden des morgens tot de H. Tafel en brachten gedu rende den dag afwisselend een bezoek bij het H. Sacrament om te bidden voor de voorge schreven intentie. Des middags kwam de R.-Kath. Vrouwen bond afdeeling Vlissingen met 122 leden te voet, biddend en vanaf de Langeviele Brug met ontplooid vaandel en de afdeeling Goes met 70 leden per autobus ter bedevaart naar O.L. Vrouwe van den Polder. Dank zij de offervaardigheid der zuster- afdeelingen was het Maria-altaar rijk met bloemen versierd, terwijl het door een zee van kaarslicht omstraald was. Onder het plechtig lof, om zes uur voor de gezamenlijke afdeelingen gehouden, hield de Zeereerw. heer Pastoor een treffende Maria- preek en eindigde met een opdracht der leden aan de H. Maagd. Examens. Aan de universiteit te Utrecht is voor het theoretisch tandheelkundig examen 2e ge deelte geslaagd mej. H. Vaandrager. Bevor derd tot tandarts de heer J. M. v. d. Velde. C. Lievense f In den ouderdom van 78 jaar is te Rotter dam overleden de heer C. Lievense, rustend hoofd van de Chr. Muloschool te Maassluis De overledene ontving zijn opleiding in zijn geboorteplaats te Middelburg. In 1880 trad hij op als hcofd te Sluis, welke standplaats hij in 1884 met Maassluis verwisselde. Eerst was hfj daar hoofd van een Ulo-school, later van de Mulo-school. In 1920 verliet bij het onderwijs met pensioen. Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg zijn he den de volgende uitspraken gedaan: Overtreding crisis-zuivelwet: A. K., 47 jaar, veerman en melkslijter te Arnemuiden. Be vestiging van het vonnis waarvan hooger be roep met uitzondering van de straf, 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. P. V., 39 jaar, landbouwer en melkslijter te Koudekerke. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering straf 0.50 boete subs, 10 dagen hechtenis .Verder werden veroordeeld wegens overtre ding van de crisis-zuivelwet: P. J. P., 39 jaar, landbouwer te Ossenisse; G. H. H. v. d. V., 49 jaar, landbouwer te Clinge H. B., 56 jaar, landbouwer te Hontenisse B. F. v. H., 60 jaar, landbouwer te St. JansteenA. I., 63 jaar, landbouwer te KoewachtH. D. P., 31 jaar, melkveehouder te St. Jans teenA. R., 30 jaar, landbouwer te St. JansteenC. H., wed. E. de P., 63 jaar, wonende te Clinge K. L. de G., 37 jaar, landbouwer te St. Jan steen A. S., 61 jaar, landbouwer te St. Jan steen. In al deze zaken werden de vonnissen van den kantonrechter te Hulst vernietigd en de verdachten veroordeeld en wel ieder tot 2 geldboeten van 10 of 2 maal 5 dagen hech tenis. Verduistering door een bankier. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage is Zaterdag voortgezet de zaak tegen den 41- jarigen bankier I. L., gedetineerd in het huis van bewaring, beschuldigd van verduistering van effecten ter waarde v: 16.500. Na het getuigenverhoor eischte het O.M. tegen verdachte een gevangenisstraf van li/2 jaar. De verdediger concludeerde tot vrijspraak en vroeg verdachte's onmiddellijke invrij heidstelling, welk verzoek door de rechtbank werd afgewezen. Door de rechtbank te Middelburg is failliet verklaard A. L. Klompe, paardenhandelaar te Zierik- zee. Rechter-commissaris mr. Th. Portheine. rechterCurator mr. C. J. B. du Croo, ad vocaat te Zierikzee. De luitenant ter zee le klasse W. van Lier is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 31 Mei aan boord van het motorschio „Marnix van St. Aldegonde" uit Amsterdam zijn nieuwe bestemming volgen. Bevorderingen bij de marine. Matrozen le klasse W. W. H. Peeters en P Rijers tot kwartiermeestervliegtuigmakers le klasse W, A. Agem, H. J. M. Wolthuizen en J. J. F. van Esch tot korporaal-vliegtuig - maker. Met ontslag uit den zeedienst Stafmuzikant J. J. W. Hertsworm ma joor-timmerman H. F. Verschuur schipper H. Strooikorporaal-machinist A. Lolma rinier le klasse J. Bakkermilitaire werk man A. A. Jansenstoker le klasse J. van BUjdenstein. Meteorologische waarnemingen aan boord van de „Heemskerck". Uit de berichten van den heer Bleeker, die de reis naar Reykjavik met Hr. Ms. „Heems kerck" heeft medegemaakt blijkt, dat zijn loodsballonwaarnemingen op zee een volko men succes zijn geweest. Op den 17en werd de ballon op 2000 M. achter lage wolken uit het oog verlorende volgende dagen gaven een windmeting tot 6, daarna 4, vervolgens weer 6 en de dag vóór de aankomst te Reyk javik zelfs 9 kilometer, dus tot aan de stra- tcsfeergrens (op 64 gr. 30 min. N.b. en 12 gr. 25 min. W.l.) Om de waarnemingen op het bewegend schip mogelijk te maken, wordt de kijker om den loodsballon te volgen op een statief van speciale constructie gezet, en daardoor on afhankelijk van de scheepsbewegingen ge maakt. Deze constructie is uitgevoerd door di*. Schoute en door hem destijds beproefd op een reis naar Zuid-Amerika. In den zomer van 1931 werd een reeks waarnemingen van Ioodsbalons op zee door den heer Bleeker gedaan op de Noordzee op de mailbooten der stoomvaartmaatschappij „Zeeland". De waar nemingen op de „Heemskerck" bewijzen ook ditmaal weer, dat aerologische waarnemingen op zee met hetzelfde succes gedaan kunnen worden als op het land. De Italiaansche Occaanvlucht. Italië wil met een eskader vliegtuigen over den Oceaan. De vlucht wordt uitvoerig voor bereid. Op den Oceaan bijv. zullen treilers als bakens dienst doen. Twee Italiaansche treilers, de „Malaga" en de „San Sebastian" zijn al op weg gegaan er te St. John op New Foundland aange komen, waar zij nadere orders zullen af wachten. Het is nog niet bekend, wanneer de vlucht zaï beginnen, want de kust van Labrador zit nog in het ijs. Engelsche dienst met vliegbooten. British Flying Boats, Ltd., een Schotsche maatschappij, waarvan directeuren zijn ko lonel de Master of Sempill, Richard Humble er. lord Malcolm Douglas Hamilton, gaat van het eiland Man uit diensten met vliegbooten openen op Engeland, Schotland en Ierland. De dienst begint met de vliegboot „Cloud of Iona" met 12 zitplaatsen, die afgeloopen zomer in dienst is geweest tusschen Glasgow en Belfast. Een andere maatschappij zal, in samen werking met de bovengenoemde, een Cutty Sark met vier zitplaatsen exploiteeren op de Westkust van Schotland. Later wil men een kruistocht maken rondom Schotland naar de Orkney- en Shetland-eilanden. FRANKRIJK EN HET ONTWAPENINGS PLAN. Volgens de „Populaire" zou 't in de Zater- «jp dag gehouden kabinetsraad inzake Frankrijks houding op de ontwapeningsconferentie tot een scherpen woordenstrijd zijn gekomen. De minister van buitenlandsche zaken, Paul Boncour, zou het denkbeeld verdedigd heb ben, om Mac Donalds ontwapeningsplan te steunen, onder voor aarde, dat een interna tionale bewapeningscontrole-commissie in het leven zou worden geroepen. De minister voor luchtvaart, Cot, zou vaA hetzelfde gevoelen geweest zijn, maar de mi nister van marine, Leygues, zou zich hier tegen met kracht hebben verzet en daarbij de meerderheid der ministers aan zijn zijde hebben gehad. Het zou eindelijk aan den mi nister-president en minister van oorlog Dala- dier zijn gelukt, een verzoeningsformule te vinden en wel in dezen zin, dat de Fransche regeering zich bij monde van Paul Boncour in beginsel voor het Engelsche ontwapenings plan zou verklaren onder voorwaarde dat, ten eerste een internationale bewapenings- controle-commissie worde gevormd en ten tweede, dat de ontwapening in étappen zal geschieden. Indien onder deze voorwaarden overeen stemming zou worden bereikt, zou Frankrijk bereid zijn de verplichting op zich te nemen, allen nieuwbouw bij land-, zee- en lucht macht in te perken. Wanneer eenmaal de bedoelde controle commissie zou oestaan (en hiervoor zou een termijn moeten worden vastgesteld), dan zou Frankrijk zich ook verklaren voor het verbod van aanvalswapenen en bereid zijn, deze te vernietigen of te internationaliseeren. On danks het verzet van den minister van ma rine werd hiertoe besloten. DE DUITSCHE LANDBOUWPOLITIEK. Bij de opening der landbouwtentoonstelling te Berlijn heeft Hugenberg een rede gehou den, waarin hij o.a. zeide Wat wij in deze tentoonstelling zien is het beeld van een buitengewonen vooruitgang. Wij weten echter tevens, dat tegenover deze voorbeeldlooze ontwikkeling van den arbeid een bijna even voorbeeldloos verval van ie levensvoorwaarden der Duitsche boeren staat. Wereldberoemde kweekerijen moesten haar poorten sluiten en de vraag werd steeds lui der kan men nog méér wenschen, wanneer het voorhandene reeds bijna niet te overzien is en -slechts kan worden afgegeven tegen prijzen, die geen loon meer toelaten voor den arbeid Deze noodlottige doolhof is bij de ambts aanvaarding der nationale regeerinj verlaten. Met ons vet-plan heoben wij de dingen bij den wortel aangepakt. Dit was het begin van een ontwikkeling, welke langzamerhand de prijzen van alle landbouwproducten in een organische verhouding tot elkander brengt en daardoor ook de landbouwproductie van haar dwaalweg terugbre. .gen zal. Na jaren van verkeerde proefnemingen op het gebied der agrarische politiek heeft de landbouw politiek hier voor het eerst een voorzien suc ces behaald. Alles wat men vroeger aan bedenkelijke ge volgen van een vastberaden agrarische poli tiek voorspeld heeft --ik heb het altijd ont kend is feitelijk uitgebleven. Integendeel, het blijkt nu reeds, dat een duidelijke bin nenlandsche marktpolitiek de beste grondslag is voor een gezonde buitenlandsche politiek. Het handelsverdrag met Nederland is het eerste verdrag sedert langen tijd, gesloten met een land waarop wij een gunstige han delsbalans hadden, zonder dat de landbouw een overmatig groot offer heeft moeten bren gen. Dat was slechts mogelijk, doordat wij met onze wetgeving inzake de vetvoorziening een ontwikkeling zijn begonnen die ons mo gelijk maakt, die landen te bevoordeelen die voor onze export van bijzondere beteekenis zijn. Ook de Duitsche consument zal, wanneer hij slechts wat geduld heeft, inzien, welk een zegen uitgaat van een gezonde binnenland sche markt. De toenemende productiviteit van den lanibouw en de hoop die hem bezielt, zal op de andere beroepen overslaan. In deze lente b.v. zijn 60.000 jeugdige arbeidskrachten meer in den landbouw aan het werk gesteld dan het vorige jaar. Men behoeft slechts deze

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2