1000 500 300 150 25 MKEI.CACHETS r EERSTE BLAD No. I20 71e Jaargang 1Q33 MMNDAö Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE lr„ Walstraat 58-60, Viissingen.Telel. 10. Postrekening66287 22 MEI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0V1NCIEN1EUWS Tv VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meerlOct(max. lOregels). Bij3-maalplaatsing vanl 5regelsïl. - .alles legen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENICING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ln omloop L De nieuwe parkaanleg. Zooals men weet, heeft voor eenige jaren de gemeenteraad besloten over te gaan tot aanleg van een nieuw wandelpark, op het terrein van het gesloopte fort De Nolle. In de laatste jaren heeft zich echter de aanleg niet alleen beperkt tot dit terrein, doch is de gemeente door den aankoop van omliggende gronden in staat geweest den parkaanleg belangrijk uit te breiden. Grootschen arbeid is hier verricht, hoofd zakelijk in werkverschaffing, en Zaterdag middag waren de gemeenteraadsleden in de gelegenheid gesteld den parkaanleg te be zichtigen. Onder leiding van den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen, de wethouders de heeren De Meij en Edelman en den gemeen te-secretaris, den heer Bisschop, hebben de raadsleden (de heeren Laernoes, Van Oor schot en Wesseling waren verhinderd) het uitgestrekte terrein bezichtigd. Allereerst werd gewandeld door den jong- sten aanleg, waar de jonge boompjes in het eerste begin van hun groei zijn, waarna de oudste aanleg werd bezichtigd, waar het gewas al enkele meters hoog is. Het geheelé park is doorsneden met ver schillende wandelpaden, terwijl mede is aan gelegd een vijver, waarin een 1000-tal kar pers zijn uitgezet, waarvan de teelt de beste resultaten belooft. Midden door het park loopt de voor malige fortvesl, waarin de jonge eendjes lustig rondzwommen. Dit breede water geeft aan het geheel een bijzondere bekoring. Met de grootste belangstelling werd een en ander bezichtigd en konden wij ons over tuigen dat hier een grcotsch werk in wording is, wat in de toekomst aan onze stad een mooi wandelpark zal schenken, waar de ko mende geslachten aangename verpoozing zullen kunnen vinden. Ter bescherming van den jongen aanplant is het nog niet mogelijk het park voor het publiek open te stellen, doch laten wij hopen dat dit binnen niet al te langen tijd zal kunnen geschieden. Na de bezichtiging werd door den burge meester op het statige „Wooldhuis" een thé aangeboden, waarbij door den heer Callen- ffcls als oudste raadslid den burgemeester dank werd gebracht voor het genomen initi atief het park te doen bezichtigen en spre ker hem geluk wenschte met dit mooie werk, dat voor Vlissingen van zoo groote beteekenis is, den wensch er bijvoegende dat allen nog vele jaren van ons nieuwe wan delpark zouden mogen genieten. J. F. Op den Zieke f Gisteren is hier ter stede op 79rjarigen leeftijd overleden de heer J. F. Op den Zieke, oud-hoofd eener openbare school. De heer Op den Zieke trad op 1 December 1872 bij het onderwijs in dienst en werd 1 April 1883 benoemd tot hoofdonderwijzer te Vlissingen, welke functie hij bekleedde tot 1 September 1921, toen hij op zijn verzoek eervol ontslag verkreeg als hoofd van school K. De heer Op den Zieke heeft dus bijna een halve eeuw het onderwijs op uitnemende wijze gediend. De overledene interesseerde zich ook bij zonder voor het bewaarschool-onderwijs en zoo was hij bestuurslid van de Nuts-fröbel- school voor de opleiding voor het behalen van het diploma voor Fröbelonderwijs. Ook was de heer Op den Zieke een zeer ijverig bestuurslid van den Vlissingschen Oranjebond en als secretaris-penningmeester van de volksbibliotheek van het Nuts-depar- tement heeft hij veel"in het belang van deze bibliotheek gedaan. De heer Op den Zieke was ook ambtenaar van den burgerlijken stand voor de vol trekking van huwelijken. De begrafenis is bepaald op Woensdag a.s., des middags 2 uur. Propaganda-avond van de Nederlandsche Smalfilmliga. Grand Hotel Britannia. Aan de uitnoodiging van het bestuur der afdeeling Walcheren van bovengenoemde vereeniging had een 70-tal belangstellenden gevolg gegeven. De voorzitter der afdeeling, de heer J. Back, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en gaf als doel der vereeniging en ook van deze bijeenkomst het nader tot elkaar brengen van de cineasten. Men wilde trachten een afdeeling op te rich ten en om dit doel te bereiken, had het hoofdbestuur den heer D. Knegt, algemeen secretaris, afgevaardigd. Deze begon zijn cau serie met de opmerking, dat de smal-film veel van zich doet spreken, waarvoor spr. als reden aangaf, dat deze film veel gebruikt wordt op 't gebied der industrie en der weten schap, vooral de medische. Hij besprak het cino-amateursime en sprak de hoop uit, waar door de toestellen 't beoefenen ervan bijna kinderspel was geworden en deze ook veel verbeterd waren, dat de film eens evenzeer burgerrecht zou krijgen als nu de gewone fotografische plaat. De beschuldiging, dat de beoefening te duur zou komen, wierp hij verre van zich op grond van eigen ervaring, dit is wel het geval als men maar raak filmt. Wel komt het in de eerste plaats aan op beheer- sching der foto-techniek. Vervolgens gaf spr. aan, hoe aan een film die vooraf eigenlijk moet opgesteld worden inhoud kan gege ven worden. Na de opmerking geplaatst te hebben, dat men gemakkelijker en goedkooper filmt als men zich vereenigt, gaf spr. als een der voor- deelen van aansluiting o.a. aan, dat men be schikken kan over een film-archief. Ook plaatste spr. eenige algemeene opmerkingen over de film zelf 16 m.M., 9/2 m.M. en 4 m.M., welke laatste 4 X zoo goedkoop is als de eerste, terwijl ze toch ook voldoende kan vergroot worden. Ook maakte hij de opmer king, dat het werk van den cino-amateur niet mag vergeleken worden met dat van den vak- cinematograaf, daar deze over oneindig veel betere hulpmiddelen kan beschikken dan de eerste. Zich richtende tot het bestuur der afd. Walcheren, wees hij op den plicht der afd. om de folklore van dit eiland vast te leggen en plaatste hij de mededeeling, dat speciaal voor deze afdeeling een zilveren me daille beschikbaar werd gesteld voor de mooi ste film van ons eiland. Dat niet te veel gezegd was met de mede deeling, dat de smal-film geschikt was om vergroot geprojecteerd te worden, bewees de eerste film van, den spreker zelf, die in Praiha da Nazare met een kleine film veel liet zien van de bevolking, gebruiken en gewoonten der bewoners van dit Portugeesche visschersdorp. De tweede film, opgenomen door de heeren Knegt en E. B. W. Schuitema, beiden lid der afd. Eindhoven, toonde ons, hoe door amateurs een interessante speelfilm, die genoeg spanning heeft om met belangstelling gezien te worden, in elkaar kan gezet worden. Vijf-en-twintig gulden, zooals de titel er van luidde, was de koopsom van een duif, welke, door de benarde omstandigheden er toe gedwongen, door den eigenaar verkocht wordt. Het dramatische einde was goed weergegeven, evenals de ver koopscène in een kleine kroeg, waar de dui- venhouders bij elkaar komen. Een schitterende natuurfilm, op en om de Loosdrechtsche plassen, opgenomen door de heeren Kannegieter en Van den Ende, ge titeld Pantharhei (alles stroomt), werd afge draaid na de pauze. De opname van de schit tering van het water, het leven van eenden en andere dieren als vlinders, de flora van de waterplassen werd subliem op het witte doek weergegeven. Deze film eindigde met de prachtige opname van een waterlelie. Vervolgens gingen nog eenige films van amateurs op Walcheren de Markt te Mid delburg (Donderdags), Vlissingen tijdens den strengen winter van 4 jaar geleden en een film van Noord-Afrika. Voordat een komische film den avond be sloot, ging nog een luchtvaartfilm, waarbij men een kijk kreeg op „ons" vliegveld en dat van Schiphol. Met een woord van dank aan den causeur en aan de aanwezigen voor hun opkomst, sloot de heer Back den propaganda- avond, die een aanwinst van een 10-tal leden had gebracht. Een zomersche Zondag. Wij hebben gisteren een werkelijk zomer- schen Zondag gehad. Na de gure Meidagen, waarin de ijsheiligen den scepter voerden, was dat een aangename verrassing. Het was gisteren in elk opzicht ideaal zomerweer en en daarvan is door velen met volle teugen genoten. Het jonge frissche Meigroen heeft velen uitgelokt tot ©en tochtje per fiets. Ook aan het strand was het reeds recht gezellig en het was goed merkbaar dat het seizoen op komst is. Als de zon zoo heerlijk blijft schijnen als thans het geval is, zullen de baden binnen enkele dagen geopend kunnen worden. Bondsdag van het Ned. Jongelings-Verbond. Zooals reeds is medegedeeld houdt het Ned. Jongelings-Verbond zijn Bondsdagen dit jaar op 24 en 25 Mei te Vlissingen en Mid delburg. Op Woensdag 24 Mei zal van 12—1.30 uur in Hotel ..Britannia" alhier de ontvangst der afgevaardigden en 1 eden plaats hebben, waarna van 1.30—4 uur een huishoudelijke bondsvergadering wordt gehouden. Daarna van 4—5.30 uur sectievergaderingen, terwijl om 6.— uur de boottocht aanvangt langs de Walchersche kust met een der mailbooten van de stoomvaart-maatseh. Zeeland. Van 8.30—9.30 uur wordt de avondverga dering gehouden in de groote zaal van „Britannia" of in de Groote Kerk en van 9.30—10 uur deze eerste dag wordt besloten met een bidstond. De tweede dag (Hemelvaartsdag) vangt van 8.30—9.30 uur aan met een godsdienst oefening alhier in de Groote Kerk waarin voorgaat ds. D. J. Vossers. Van 1012 uur en van 1.30—3 uur wordt de algemeene ver gadering gehouden. Te Middelburg worden dien dag van 10—12 en van 23.30 uur in. de Nieuwe Kerk bij eenkomsten gehouden, terwijl de gemeen schappelijke sluitingssamenkomst om 4 uur plaats heeft op de Abdij te Middelburg. De deelnemers te Vlissingen vertrekken daartoe per extra-trein naar Middelburg. Cantine Bomvrije kazerne. Afscheids-Begroetingsavond. In verband met het vertrek der herha lingslichting 1927 en de pas opgekomen lichting 1933 I, werd in de cantine der Bom vrije kazerne der kust-artillerie een gezellige avond georganiseerd op Vrijdag jl. Medewerking verleende de heer L. A. Stofkoper uit Middelburg en de „Haasjes- Band" onder leiding van den heer A. L. O. Haaze. In de cantine die tot de laatste plaats was bezet, merkten we op den commandant der kustartillerie, den kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke, mevrouw Van der Slikke, ds. Van der Giesen (vloot-predikant)alle offi cieren, onderofficieren, manschappen en vele genoodigden. De commandant opende met een hartelijk welkomstwoord den avond, waarbij spreker in het bijzonder welkom heette den leider er. leden van de „Haasjes Band" en den heer Stofkoper. Als gewoonlijk werd het programma geo pend met het spelen van het „Wilhelmus" waarna de Band eenige nummers ten beste gaf en't mag aanstonds worden gezegd, 't was weer af Ter inleiding van den heer Stofkoper speelde de Band het Zeeuwsche Volkslied, dat door allen spontaan werd medegezongen. De heer Stofkoper, nu het woord nemende, stelde de attentie van de Band op hoogen prijs, dankte den commandant voor de har telijke woorden tot hem gesproken, waarna spreker zijn inleiding hield, waarbij zijn groote liefde voor Vlissingen sterk naar vo ren kwam en reeds hierbij zijn gehoor wist te binden. Hierna gaf spr. eenige schetsen waarin het tragische en komische van het leven der zee lieden schitterend tot uiting kwam. Van de tragische zijde bracht spr. ons bij de omgeving van het lichtschip „De Wande laar" waar de kapitein van een zinkende bark, die de kajuit niet meer kon verlaten aoor een matroos van een sleepboot onder de meest moeilijke en gevaarlijke omstandighe den werd gered en dezen behield voor vrouw èn kinderen Het tweede geval betrof een in nood ver- keerende driemaster die in een December maand tusschen Zoutelande en Westkapelle met hevigen storm en felle koude was om hooggevaren en de bemanning in de masten als het ware worstelden met den dood Hierbij kregen we een beeld van het werk der bemanning onzer reddingsbooten. Bij deze twee schetsen heeft spr. ons wel zeer duidelijk aangetoond hoe onze zeelieden uit zuivere naastenliefde dikwijls veel hel denmoed te zien geven. De aandacht der aanwezigen bij het geven dezer schetsen was zeer groot en de uitdruk king der oogen van velen bewezen dat zij ae scheepsrampen a.h.w, voor hun oogen zagen. Hierna liet spr. ons iets zien van de komi sche zijde van het zeemansleven, n.l. „De fietstocht van Bootsman Arie en het bezoek daarna bij den „Kapitein Kwartiermeester". Zoo groot de spanning was bij het weerge ven van de tragische zijde, zoo intensief was de ontspanning bij het weergeven der komi sche zijde. Geheel wist spr. ons te boeien aan Thijs en de bootsman op hun stalen rossen, wij heb ben het alles gezien, het opstijgen en rijden vanaf den Boulevard tot het absoluut om hoog varen op het einde van de Badhuis straat Onbedaarlijk werd er gelachen en een langdurig applaus was de waardeerings- meter voor hetgeen de heer Stofkoper hier mede had geschonken. Hierna een tweetal solo's op harmonica, door het lid van der. Band, den heer J. van Houcke, nJ. .Jleinzelmanchens Wachtpara- de" er „Es was einmal ein musikus". Een welverdiend gul applaus ontlokten deze twee solo's. Vervolgens twee nummers negerzang, waar van wij noemen „My old kentucky Home" opgevoerd door eenige leden van den Band en den sergeant A. van den Hoekzang, Rusteloos, gejaagd, angstig en neerslachtig? Verdrijf toch al die muizenissen en breng Uw gestel tot rust. Neem een "AKKERTJE" en N.d.rlond,ch zoo noodig nog een. Blij Product verrast zult Ge zijn U weldra als een herboren mensch te voelen, opgewekt, vol zelf vertrouwen en levenslust. "AKKERTJES" schaden niet! Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitend: Volgens recept van Apotheker Dumont "AKKERTJES" kleeding, gebaren en grimeeren, het was alles keurig en de vertolking was natuurge trouw eneen hartelijk applaus. Dan nog het nummer „Zwabberman en Co.", een voordracht voor 2 Heeren, dat op uitnemende wijze werd vertolkt, waarvoor ook deze heeren een verdiend applaus in ontvangst hadden te nemen. Na de pauze gaf de heer Stofkoper ons nog een tweetal Vlaamsche schetsen, n.l. „De Koninklijke Vlag" van Felix Timmermans en „De Vlaamsche klap in den Hollandschen IJzeren weg" van den heer Stofkoper. Ook hier weer onbedaarlijk lachen en wat een natuurgetrouwe weergave.. Intusschen een schoon kijkje op Vlaanderen en zijn volk Hulde heer Stofkoper voor al dit schoons Hierna kreeg de Band weer het woord, die als altijd ook thans weer een groot aandeel in dezen avond had. Een hartelijk applaus na elk nummer en een spontaan meezingen van verschillende nummers was het bewijs van de groote waar deering voor het gepresteerde. Van de gespeelde nummers willen we in zonderheid naar voren brengen „Tempo, Tempo", „lm Gasthaus Zum godenen stern", „Schwarze Katharina" en „Das ist die liebe der mat-rose". Aan het einde van den avond bracht de commandant allereerst den heer Stofkoper hertelijlc dank voor het schoone en leerrijke c-ns geschonken, vervolgens de Band voor het gepresteerde, waarbij spr. den leider, den heer A. L. C. Haaze, als bewijs van waar deering een souvenir overhandigde en de Band ten geschenke gaf een mascotte, in den vorm van een „Kaasje", hetgeen, zoo zeide spreker, slechts het ©enigste was dat aan de Band mankeerde. Vervolgens bracht spreker dank aan de voordrachtkunstenaars, den solist, den heer Angerman Sr. voor het uitnemend grimeeren en het hartelijk medeleven en tenslotte het buffetpersoneel voor de goede zorgen. De heer Stofkoper bracht den comman dant dank voor de gesproken woorden en zeide zich voor een volgende gelegenheid weer gaarne ter beschikking te willen stel len (gul applaus). De avond werd besloten met het spelen vail het „Wilhelmus". Lezing Luth. Kerk. In de Evang. Luth. kerk wordt heden avond om 8.15 uur een voordracht gehouden door mr. P. Dieleman te Middelburg, over het onderwerp„Het maatschappelijk vraagstuk een zedelijk vraagstuk." MIDDELBURG. Vereeniging Zïekenhuisverpleging op Walcheren. Zaterdagmiddag vergaderde in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg bovenstaande ver eeniging. De voorzitter, jhr. H. A. van Doorn, was ongesteld en leidde de heer H. J. van Geuns de vergadering. Deze opende de vergadering en sprak zijn leedwezen uit over de afwezigheid van jhr. van Doorn en uitte den wensch, dat deze spoedig geheel hersteld moge zijn. Hierna heette spr. de afgevaard;gden van de afdee- lingen welkom, slechts een drietal was niet vertegenwoordigd. Spr. wees er op, dat het hier geldt een bloeiende vereeniging, die zoo wel financieel als wat ledental betreft ook in het afgeloopen jaar weer is vooruitgegaan. De notulen van de buitengewone vergade ring, gehouden in November jl., gaven den voorzitter aanleiding het te betreuren, dat zooveel tijd is besteed aan de besprekingen over samenwerking roet Vlissingen, dat zich echter op het laatst weer terugtrok, waardoor intusschen de vereeniging ook voor de toe komst weer geheel vrij staat. Bij het reeds gepubliceerde jaarverslag wees de voorzitter er op, dat er een overschot is van 10.000, waarvan ongeveer 8000 op de exploitatierekening, het overige op stijging van de koersen van effecten. De vergadering keurde het jaarverslag goed en ook de reke ning over 1932, zulks nadat de heer G. W. Graafhuis een gunstig rapport van de finar cieele commissie had voorgelezen. De vergadering herkoos met algemeene (55) stemmen de heeren H. J van Geurs te Mid delburg en M. Reijnhout Jr. te Domburg to' bestuursleden en koos in de vacature ont staan door het vertrek van dr. W. F. Th. van der Bijl naar Vlissingen, den heer dr. P. de Haas te Arnemuiden met 50 stemmen, tegen 5 op den heer A. Langebeeke aldaar. Geruimen tijd discussieerde men over de al of niet wenschelijkheid van behoud van een financieele commissie, omdat de rekening toch steeds aan een uitgebreid accountants onderzoek is onderworpen. De commissie bleef gehandhaafd en koos de vergadering daarin in plaats van den heer F, J. Castel te Veere, die niet herkiesbaar was, den heer J. Geldof Lzn. te Oostkapelle, tot nu toe plaatsvervangend lid. Als zoodanig wees de ergadering aan den heer P. "Wisse te St. Laurens. Voorzoover aanwezig namen de heeren de benoemingen aan. Dr. de Haas was niet aan wezig, doch had vooraf in een eventueele ver kiezing tot bestuurslid toegestemd. Aan de orde kwamen nu het voorstel van de afdeeling Westkapelle om in art. 1, behan delende de uitkeering, de voorden „per ziekte geval" te laten vervallen en te lezen „tot ten hoogste 112.50 per vereenigingsjaar", en het voorstel van het bestuur om te lezen „als een lid één jaar, gerekend van den aanvang van de opname, onafgebroken in een zieken huis is opgenomen geweest, wordt hem nog éénmaal een halve uitkeeringsduur vergoed bij hét intreden van het tweede jaar." De afgevaardigde van Westkapelle lichtte het eerste voorstel toe en zeide, dat men het onbillijk achtte, dat iemand, die bijv. in De cember opgenomen wordt in Januari weer niet in de rechten valt van een volledige uit keering. De heer L. Onderdijk zette uitvoerig uiteen, dat dit onbillijk zou werken. Als iemand tus schen 1 Januari en 1 December opgenomen wordt, zou hij met 112.50 aan het einde der uitkeering zijn, maar iemand, die in Decem ber wordt opgenomen, zou zoodoende aan een veel grooter bedrag voor één opname kunnen komen. Daar er een goed slot was van een ƒ4000, kwam het bestuur met zijn voorstel, dat voor alle leden gelijk telt en waarmede men nu wel aan het einde van het kunnen der vereeniging zal zijn, gezien ook het groot aantal opnamen in de eerste vier maanden van 1933, waardoor hij in dien tijd meer uit gaf dan hij ontving. Ook acht spr. het ten slotte niet te con troleeren of iemand opname, bijv. voor een breukoperatie met opzet tot December zou uitstellen. Dit alles ï-.aakt dut reeds op bil- ljjkheidsgronden het voorstel-Westkapelle niet aan te bevelen h». Westkapelle neemt daarop haar voorstel terug. Thans kwam het voorstel van het bestuur nader in bespreking en stelde Middelburg voor, daarvoor te lezen „Indien de opname van een lid in een ziekenhuis langer dan een jaar onafgebroken voortduurt, wordt aan dat lid nog éénmaal ten hoogste een halve uit keeringsduur vergoed." Het bestuur had tegen deze redactie geen enkel bezwaar, omdat zij nog veel beter de bedoeling aangeeft en het gevr ir niet be staat, dat men b.v. na één dag in het tweede ziektejaar, het gasthuis verlaat en er zich dan op beroept„Ik heb toch een vol jaar in een ziekenhuis gelegen". Nu moet na eep jaar beslist worden of men er nog moet blijven. Arnemuiden stelde voor in zoo'n geval niet een halve, doch een tweede geheele uitkeering te doen en toen daartegen geen groote fi nancieele bezwaren bleken te bestaan, ver- eenigde de vergadering zich zonder hoofde lijke stemming met het voorstel van het be stuur en het amendement van Arnemuiden. Het volgende voors d van het bestuur om goedkeuring te verleenen van de voorloopig voor één jaar getroffen regeling, waardoor verkregen is dat al de leden, gedurende den tijd dat zij voor rekening der vereeniigng zijn opgenomen, geen Se klasse-kosten hebben voor verband- en geneesmiddelen lokte eeni ge discussie uit. Ten eerste gaf dit aanleiding tot verduide lijking, dat ook bij opname in tweede of eer ste klasse de verband- en geneesmiddelen voor rekening der vereeniging zijn, met dien verstande, dat bij verschil in berekening voor de verschillende 'dassen, ook hier maar de kosten voor derde klasse voor haar rekening zijn, evenals die van opname en die voor gebruik van oparatiekamer enz.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1