INBOUW i GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND ilmte en erscSiing na bet gebruik var anuwtabletten. lisje 75 ct. Drogisten. linrichting is het mo- vingerdruk den wa tt tijd tot stilstand te schieden op meerdere obiel. ik direct het bezwaar iting by event, onoor- et aantal ongelukken nen, doch dit bezwaar idervangen, terwijl nu role op de attentie van uitgeoefend. Onder- n de bedieiiing zal een sen. en noodremschakelaar ne gemonteerd zijn op plaatsen in den auto- et gloeien eener sig- s geplaatst dat deze nomen door den be- or een .of andere oor- de besturing is af- at genoemde schake- >rdt automatisch het cing gesteld, doch dit :r worden verhinderd, men juist aanleiding Hij behoeft hiertoe ikelaar, welke op het te drukken, waardoor geheel onder zijn be- hten der signaallamp van den bestuurder gevestigd. Jen signaallamp door 3 oorzaken aan zijn zal het spoedig tot :n wagen erger voor dien indrukken der aanzette»., der rem- bestuurder voldoen- et remmen te voor den aard der zaak, dient te zijn. Doch 3 moet vaa een goed ïen worden, te wijzen, dat de in gevallen van och b.v. ook goede lij stationneeren in dat het mechanisme remsysteem werkt, ■ole op den toestand ermede gemakkelijk elke wagen aan te eenvoudig, waar- 1 a 2 van dien reegt tegen de aan bid van het verkeer. i van appelboomen toonen de bladeren irieteiten opvallen aderen is rimpelig, opperhuid los van Door scheurtjes, ;en opperhuid ont ijs een lichtgroene, belanghebbenden idige Dienst mede. iet het gevolg zijn itasting, ook niet, van een beschadi- del, maar dat zij strenge nachtvor- eden, resp. de lage eken. kunnen dergelijks ran lage tempera- n. Het loslaten sn kan men bij en- sterk zien. r met moeite, nog haar vóór, maai* Jen arm terug en an het niet. elyn niet. iter, waar hy wel vinden. Ze hoorde Heel de omgeving ze zich hier ook voeide. Waarom stil en waarom ch zoozeer verzet veel vlugger dan sou hebben. Zij den langen cor- rszyden. Hier en ensterde muur ingelegd. Toen erd zij binnenge- naar zóó licht en nu ineens ver- m. wezen, waar de den regel zat Er j den haard, die net het bónkend tond een petro- jir gezellig, zacht leidde met war- ordt vervolgd.) TOB NOOIT-HOEKJE PERSOONLIJKHEIDSVORMING. Men kan op drit manieren denken Om uw persoonlijkheid te kunnen ont plooien, zult U veel moeten afleeren. Veel van uw moeilijkheden zijn te wijten aan het feit, dat U dingen geleerd heeft, die V heter niet had kunnen leeren. In deze rubriek zullen wij U laten zien, wat U als ballast overboord moet gooien, en hoe U dit het beste doen kunt. Misschien zullen er jaren mee gemoeid zijn. Waarschijnlijk leerde U verkeerde dingen, nog voor U leerde praten, of anders kort daarnc U kunt niet verwachten erin te zullen slagen, dit alles in eens af te schudden. Maar hoe lang het ook duurt, het is de tijd en de moeite die het zal kosten dubbel en dwars waard. U bent waar schijnlijk, wat manier-van-denken betreft, een eind op den verkeerden weg. Wij willen U terugbrengen naar den tweesprong en U helpen op den goed - weg, dien U indertijd dadelijk had moeten inslaan. Eerst moet U nu iets weten over de manier waarop en het middel waardoor U denkt. De meeste menschen verkeeren in het idee, dat ze met hun hersens denken. Dit is onjuist. Zij denken met de cellen van hun lichamen. Dit zal U vreemd toelijken, vooral als U de ontwikkeling van de psychologie en de physiologie van de laatste twintig jaar niet gevolgd heeft, maar toch is het zoo. Dokter Loeb van de universiteit in Chicago vond vóór 1900 uit, dat het ivegnemen van de hersenen het denken niet volkomen uitsluit. Dr. John B. Watson heeft nog dieper-gaande onderzoekingen gedaan en een nieuwen kijk op de psychologie geopend. Voor wie er be lang in steltbevélen wij de lezing van de boeken van deze manne',. van de wetenschap, aan, maar wij zullen in deze rubriek het on derwerp voldoende duidelijk en uitvoerig be handelen om in de gelegenheid te stellen, het in practijk te brengen, denkt met uw cellen. Een één-cellig dier denkt op een zeer primitieve manier. Het heeft genoeg instinct om zich te verwijderen van hetgeen, waar het niet van houdt, en om hetgeen waar het van houdt op te zoeken. Toen het één-cellig dier zich ontwikkelde tot een ingewikkelder organisme van 50 tot 100 cellen, was er nog geen sprake van hersens. Het bestond nog geheel uit protoplasma, en cellen was het eenige wat het had voor denken of wélke functie dan ook. Langzamerhand werden de cellen onderling verdeeld in groepen, die élk hun eigen func tie hadden, verwarmenbewegen, spijsver- teren enz. Bij iets verdere ontwikkeling vin den wij één enkele zenuw waardoor bood schappen naar de verschillende celgroepen worden overgebracht. Deze electro-chemische overbrenging geschiedt vlugger dan alleen door middel van protoplasma mogelijk zou zijn. Het denken geschiedt echter nog steeds in de cellen, de zenuw is alleen maar de weg waarlangs de impulsie, de gedachte, zich voortbeweegt. Toen die zenuw tot ontwikke ling kwam, werd de oude manier van prikkels overbrengen te langzaam. Eerst gedurende den wereldoorlog ontdekten de medici, dat het oude protoplastische systeem nog bestond en bruikbaar was, in gevallen van beschadi ging van den ruggegraat. Die eene zenuw ontwikkelde zich, via ring-zenuw tot zenuw knoop. Dat is een soort electrisch schakel bord, dat werkt als een telefoon-centrale en vanwaar de prikkels over de betrokken cel- groepen verdeeld worden. Dit is een eenvou dig hersenstelsel, maar de prikkel, die het overbrengt, komt nog steeds uit de cellen. Er zijn drie soorten van cellen waarmee U kunt denken. Ie. De inwendige organen, gladde spieren. Deze verrichten al uw gevoelsdenken, en al uw gemoedsaandoeningen komen uit deze cel len voort. Dan zijn er 2e. de gestreepte spieren, waarin de ge dachten gevormd worden, die tot een hande ling voeren. 3e. Zijn er de spiercellen en spraakorganen, waardoor gedachten onder woorden worden gébracht. Door middel van deze cellen redeneert, ver gelijkt en oordeelt U, U kunt de woorden uit spreken of ze alleen maar denken. Wij hétjben dus drieërlei denkvermogen. Dat heeft iedereen. Maar ieder mensch kiest een van de drie als zijn voornaamste manier- om-te-denken, wélk, hangt grootendeels af van zijn opvoeding. Gevoelsmenschen ver laten zich meestal op hun gladde spieren als denkvermogen. Verstandsmensche, laten zich minder door hun gevoel beheerschen en den ken meestal in woorden. Weer andere men schen zijn hoofdzakelijk afhankelijk van hun gestreepte spieren en maken van hun gevoe lens en verstand maar weinig gébruik. Dit type is meestal hard en onaangenaam in den omgang, en zeer vasthoudend, hoewél men onder alle drie de typen goede, hoogstaande menschen vindt. Tot op een zekere hoogte denken wij allen in woorden, dat onderscheidt ons van de dieren. Omdat wij allemaal over alle drie de systemen beschikken, ontstaan er soms complexen, dat zijn conflicten tusschen het gevoelsdenken en het denken-in-woorden. Het is van belangdat iedereen de zwakke zoowél als de sterke punten van zijn eigen type kent. De drie typen reageer en gèheel- verschillend op alles,.wat één van de drie be valt, zal de twee anderen heelemaal niet be vallen. Het is een voordeel als men weet hoe de drie tyven te onderscheiden, zoowél in za ken als elders in de maatschappij, en het is gemakkelijk te leeren. Dr. JOS. DE COCK. KÉRK- EN SCHOOLNIEUWS Algemeene Syrtrtlc der Ned. Herv. gemeente. In de gisteren gehouden vérgadering werd medegedeeld, dat ds. E. Reeser te Winters wijk, hcoger beroep heeft aangeteekend van een uitspraak van het provinciaal kerkbe stuur van Gelderland dd. 8 Mei jl. Wegens het overlijden van de heeren O. T. Schoch en mr. A. A. de Veer zijn twee va caturen ontstaan in den pensioenraad, voor welker vervulling de verplichte deelnemers zullen worden opgeroepen. In de periodieke aftreding van mr. S. J. Hogerzeil kan dit lid van den pensioenraad, die op dit oogenblik de functie van president vervult, worden her benoemd. De president, dr. Weyland, richtte een woord van afscheid tot de heeren prof. dr. W. J, Aalders en C. J. van Paassen, die eer lang uit de algemeene synodale commissie zullen treden. Hij betreurt het, dat de kerke lijke wet verbiedt, hen aanstonds opnieuw voor te dragen voor het lidmaatschap. Ook dankt hij t.en secretaris, ds. Den Breems en den vice-president, ds. A. B. te Winkel voor de diensten die zij in deze voorjaarsvergade ring aan de Ned. Herv. kerk hebben bewezen. Bevestiging. Zondag a.s. te 9 uur zal door prof. dr. Hoekstra van Kampen, de nieuwe predikant der Ger. kerk te Dintelcord, cand. M. de Regt, in zijn ambt worden bevestigd en te 2 uur zal ds. De Regt zijn intree-preek houden. Examens. Te Rotterdam slaagden voor de akte Frö belonderwijzeres de dames C. M. de Bruijne te Cadzand en L. Weeda te Middelburg, beiden leerling van den cursus tot opleiding van Fröbelonderwijzeres, alhier. Geslaagd voor het examen voor teekenaar bij het kadaster mej. J. Lammerts te Mid delburg. Voor het examen als apothekers-assistent, is te Groningen geslaagd mej. M. Heuseveldt te Middelburg. Benoeming onderwijzer. De heer C. Schutijzer, thans kweekeling met acte aan de R. Kath. school te Vlissin- gen, is ingaande 1 Juni benoemd tot onder wijzer aan de R. K. school te Zierikzee. Verbroken liefde. Het heeft in het Noord-Limburgsche plaatsje Blerik een paar dagen gespannen. Wat was gebeurd Een spoorman kon het niet al te best vin den met zijn vrouw. Om eenige afleiding voor de onaangenaamheden, voortvloeiende uit dezen toestand te vinden, zocht hy zich een andere vrouw. Toen hem dit gelukt was, bracht hy deze vrouw mee in zijn woning. Aan zijn eerste vrouw werd de benedenver dieping toegewezen, terwijl hij met zijn nieuwe vrouw de bovenverdieping betrok. Zijn wettige echtgenoote kon zich hiermee klaarblijkelijk niet vereenigen en zon daarom op middelen om daaraan een einde te r*a- ken. Zij schijnt zich daarbij te hebben ver zekerd van de hulp van haar kennissen in het dorp. Op een avond in het einde van de vorige v/eek werd de burgerij uit haar eerste nacht rust gewekt door een oorverdoovend lawaai op straat, aldus meldt „het Volk". Een troep menschen gewapend met bezems, stokken, ketels en blikken, toog naar het huis van aen ontrouwen echtgenoot om daar een klinkende serenade te brengen. Daarna trokken zij voldaan af. Het bleef echter niet bij dien eenen avond. Den volgenden dag herhaalde zich het spektakel. De spoorman schijnt uit deze beide sere nades de leering getrokken te hebben, dat men in zijn dorp niet gediend was van zijn bigamie en 1 seft zyn tweede vrouw naar een naburige gemeente overgebracht. Een andere huwelijkstragedie heeft zich volgens hetzelfde blad afgespeeld In het plaatsje Asperen. Vier jaar geleden huwde de toen reeds 70- jarige Van V. een 18-jarig meisje en of schoon aanvankelijk alles pais en vrêe was, kwamen er weldra meeningsverschiUen voor. De verhouding is er natuurlijk niet beter oo geworden, toen de jonge vrouw betrekkingen onderhield met G. uit Culemborg. Veertien dagen geleden hakte de vrouw den knoop door en verdween uit Asperen. Woensdag jl. verschenen G. en de vrouw weer in het dorp. De vrouw begaf zich naar Van V. en voor het huis voerden zij een ge sprek, dat door een steeds groeiend aantal menschen werd aangehoord. Van V. en de vrouw gingen daarop naar binnen.Tot groote woede van de menigte, die de ruiten begon stuk te gooien en duidelijk aanstalten maakte het huis te gaan afbreken. Van V. en zyn vrouw kwamen, daarop naar buiten en be schoten de menigte met een revolver. Het wapen werd hen uit de hand geslagen en men heeft daarop de vrouw zwaar mishan deld. Een arts heeft haar verbonden. Zij is per auto naar Beesd vervoerd en in het zie kenhuis opgenomen. Intusschen was de menigte zoo aange groeid, dat de heele straat bezet was. Bur gemeester Vonk heeft toen de Leerdamsche politie om assistentie verzocht. Spoedig ver scheen een achttal agenten, die de straat schoonveegden. Tot laat in den avond was het rumoerig in het dorp. Waarschuwing. In het „Alge meen Politieblad" waarschuwt de officier van justitie te Breda tegen handelingen van Jean Francois Mertens, photograaf, wonende in België, ook wel gehandeld hebbende onder den naam zijner echtgenoote Hortense van Haaren, ook wel onder de firma Frans Mer tens, Baarle-Nassau, Molenstraat 129, doch in de laatste jaren veelal onder den naam Superbe. Hij noch zijn zoogenaamde firma is te Baarle-Nassau gevestigd, doch van daar uit doet hy schoonschijnende aanbiedingen ROOSEVELT'S Roosevelt's boodschap een. „groote" voorwaar Verzonden aan Hoofden der Staten Was pootig gesteld en liet evenmin Veel tijd tot veel denken en praten. Hij zond hem naar Holland, naar onze Vorstin, Naar 't volk van Maas en van Rijn. En 't antwoord daarop was bondig en juist Zoo'n antwoord dat mag er wel zyn. Het was als een greep uit 't Hollandsch gemoed, Dat wars is van oorlogsgeweld. Dat „wapengekletter" en derg'lyk gedoe, Verafschuwt en dus niet meer telt. Dat Holland den vrede als vrucht van deêz tijd Als bloem der beschaving beschouwt Een plant die de volk'ren der wereld verzoent, Een grondslag waarop men ook bouwt. Dit Vorst'lijke antwoord eenvoudig van woord, Giet ons weer wat moed in dv, ziel. Temeer daar de rede van Hitler ons ook En zeker een ieder beviel. Bij Roosevelt's boodschap hoe groot die ook was Deed hy nog „het zyne" daarby. Wy jub'len „der Führer" daarvoor dan ook toe, Maar jood'len joch niet zooals hy HENK VAN WAARD. tot het maken van photografische portret- vergrootingen tegen geringe vergoeding van porto's en het gratis leveren van loten in een loterij, en biedt, nadat men op het aanbod is ingegaan vrij kostbare ïysten aan voor de vergrootingen. Vele klachten komen in van gegadigden, dat na inzending van een voor schot op den prys der lyst de vergrootingen niet worden geleverd, of overigens ook aan de aanbiedingen geheel of gedeeltelijk niet wordt voldaan. Gaat de Eifelto ren scheef staan? Toen by gelegenheid van de Parysche Wereldtentoonstelling van 1889 de Eifeitoren werd gebouwd, was het berekenen van de sterkte van den winddruk, dien 't ge vaarte moest kunnen doorstaan, een der moeilijkste problemen, die de uitvinder moest oplossen. Later bleek, dat het 300 meter hoo- ge gevaarte eenigszins wordt omgebogen door den wind. By een hevigen storm maakt de torenspits kleine elliptische schommelingen. De afwijkingen van den top ten opzichte van de loodlijn bedragen evenwel nooit meer dan 75 tot honderd millimeter. Nieuwe metingen omtrent de stabiliteit van den Eifeitoren hebben evenwel uitgewezen, dat er ook op dagen, dat het absoluut stil is, verbuigingen ontstaan, die even groot zijn, als wanneer een krachtige storm aan de yzeren gebinten rukt. Daar deze schommelingen dagelijks terug- keeren en des zomers sterker zyn dan 's win ters, was het niet moeilyk om de zon als den rustverstoorder aan te wijzen. De zon ver warmt den toren juist aan die zijde waar de stralen vallen, zoodat het metaal hier uitzet. Door de eerste krachtige zonnestralen wordt de top reeds 150 millimeter naar het Westen gebogen. Des middags buigt hy 100 millimeter naar het Noorden en 's avonds 75 millimeter naar het Oosten. Naar het Zuiden buigt de toren nooit, wijl hij hier het meeste uitzet. By warm zomer weer beschrijft de top dus dageiyks een ellips met assen van 150 en 100 millimeter. Deze schommeling is derhalve tweemaal zoo groot als die, welke door de kracht van een storm wind wordt veroorzaakt. De zon biykt dus sterker te zyn dan de wind. Het verschynsel is dus wel zeer eenvoudig te verklaren, maar dit neemt niet weg, dat het tot nu toe een onoplosbaar raadsel was. By het bouwen van metalen torens zal men evengoed als met den winddruk ook rekening moeten houden met de werking van de zonnestralen. De rijkste misanthrope gestorven. In Los Angeles is m alle stilte miss Margaret Keith hoogbedaagd gestorven. De begrafenis is geschied ln den geweldigen tuin van het landhuis der over ledene, waar ze, volgens haar testament, onder een specialen eikeboom is ter ruste gelegd, in den grooten tuin rusten ook een tweehonderd katten, welke elk een grafmo nument je hebben. Margarete Keith was een misantrope, zoo als Amerika, dat toch het land der zonder lingen is, er geen tweede kan aanwyzen. Haar geheele leven was eigenlijk niets dan een bevestiging van het beginsel, dat ze de menschen heeléinaal niet vertrouwde en zich zoover als maar mogelijk was van hen moest afzonderen. Ze kwam uit een buitengewoon rijke familie. Haar vader was handelaar in conserven en bracht het door gewaagde spe culaties tot een groot vermogen. Toen haar vader stierf, was Margaret achttien jaar. Als eenig kind, haar moeder was al eerder ge storven werd ze de erfgename van ruim acht millioen dollar. Een groot aantal mannen dong naar de hand der ryke erfgenamen en toen ze twee-en-twintig was trouwde ze voor het eerst. Dit huwelyk was echter ongeluk kig en werd na een half jaar gescheiden. Ook een tweede en een derde huwelijk liep cp dezelfde manier en toen ze dertig was, besloot ze niet alleen niet meer te trouwen, maar zich ook uit de wereld terug te trekken. Margaret kocht een stuk boschterrein en liet midden in een boschje, dat ze met een heg van prikkeldraad omgeven liet, een landhuis bouwen. In dit geweldige park, dat ze in den loop van haar nog 37 jaar durende leven niet meer verlaten heeft, leidde ze het leven van een misanthrope. Het bedienende personeel bestond uit twee vrouwen, de eenige wezens met wie ze persooniyken om gang had. Alle andere menschen, met wie ze overigens te doen had# moesten zich schrif- telyk tot haar wenden, ook haar drie rent meesters. Van den dag af, dat ze het land huis betrok, is ze door niemand meer gezien, behalve door de beide dienende geesten. Ziek is ze nooit geweest en een hartverlamming heeft een einde aan haar leven gemaakt. Margaret Keith was een vriendin der mu ziek, maar een openbaar concert wilde ze niet bezoeken. Toen ze het landhuis betrok, was de radio nog oen geheim der toekomst. Om toch muziek te kunnen hooren werd elke week in een zaal van het landhuis een concert speciaal voor haar gegeven. De uit voerende kunstenaars werden schriftelijk geëngageerd en kregen hun opdrachtgeefster, aie tegeiyk het eenige publiek was, niet te zien. Ze speelden in een groot vertrek sehynbaar voor stoelen en banken. Achter een dik gordyn in een nis zat echter Marga ret Keith en luisterde naar de muziek. Als ze er genoeg van had drukte ze op een elec trisch belletje en dit was het teeken om het concert te eindigen. In later jaren ging ze bijzonder veel van katten houden en in het groote park had ze er eenige honderden loopen. Ze liet ook een paviljoen bouwen voor zieke katten, dat in de omgeving van haar landhuis als het kat- ten-sanatorium bekend stond. Hier werden zieke katten door twee veeartsen, die hun opdrachtgeefster nooit te zien kregen, ver zorgd; de doode katten werden in bet park begraven en kregen een grafsteentje. In haar testament heeft ze dit sanatorium ryk be dacht en verder bepaald, dat haar heele ver mogen moet gebruikt worden voor instellin gen ter bescherming van de dieren. Van de menschen heeft ze tot het laatste oogenblik niets willen weten. Beslagen brilleglazen Voor de huisvrouw, die een bril of lorgnet moet dragen, kan dit een groote last veroor zaken en vooral in den winter veel ergernis geven. Zy wordt telken^ gehinderd bij het verrichten van haar werkeaapiheden, door dat de brilleglazen beslaan. Kijkt zij even in ac pannen op het vuur, poef, de stoom be slaat de glazen. Loopt zy van de koude gan gen naar de warme kamers of keuken, weer fceslaan de brilleglazen. Het is dikwyls om c'ol te worden, als men op de meest ongele gen oogenblikken plotseling niet meer zien kan'. De glazen van den bril of de lorgnet loopen natuurlyk telkens gevaar van te zul len breken, aangezien men ze in der baast af neemt en met een puntje van de japon of het schort tracht schoon te maken. De eenvoudigste manier om al deze moei lijkheden te voorkomen bestaat uit het was- schen der glazen met een mengsel van gly cerine en methyl-spiritus. Men mengt een theelepel glycerine op vyf theelepels methyl- spiritus, welk mengsel men daarna ln een goed gekurkt fleschje bewaart. Voor er de glazen mede te wasschen, moet het fleschje altyd goed geschud worden. Eerst zullen ze wel beslaan, maar dit wrijft men met een gewoon doekje spoedig weg. Het goede effect zal echter den geheelen dag voortduren, zoo dat de glazen bij het werk niet meer zullen beslaan. MIDDELBURG. Van 17 tot 19 Mei. ONDERTROUWD: P. Baart. 24 j. en A. de Klerk, 26 J. M. H. Sonius, 28 j. en E. J. Klaasse, 32 j. N. G. van Hoepen, 31 J. en L. Bernhardt, 30 j. A. J. de Ruijter, 33 j. en Z. Joosse, 32 j. J. J. Fey, 22 j .en C. Verstraate, 19 j. G. Otto, 30 j. en C. Overwijk, 24 j. GETROUWD: P. N. Goedhart, 26 J. en A. W. Becks, 24 j. P. L. t. Overbeeke, 25 j. en S. M. Goed hart, 30 j. BEVALLEN: J. Jobse, geb. Flipse, z. A. B. van Sluüs, geb. Korstanje, z. M. Geers, geb. Van Loo, d. OVERLEDEN: M. Slagboom, 91 J., wedn. P. C. Kleine. I. de Leeuw, z. 13 j. A. J. van Loo, 87 wed. H. H. Vijgenboom. O. H. J. van Benthem Jutting, 74 ongeh. z. MARKTBERICHTEN GROENTE- EN FRUITVEILING. 19 Mei 1933. Spinazie 212 ct.postelein 24—26 ct. moskrul 7ct., alles per K.G.kipeieren 20—23 ct.eendeieren 21 ct. per 10 stuks bloemkool 824 ct.sla 23 ct., beiden per stukselderie 3 ct.radijs 3 ct.prei 6—8 ct.rabarber 2 3 ct.ramenas 3 ct. peen 13%—16 ct.pioenen 17—30 ct.La thyrus 5 ct.lelietjes van dalen 17 ct, alles per bos; zuring 8—21 ct.peterselie 19—22 ct. per chipHortensia 25 ct.Geranium 15 ct. per pot. VAN ONZE BOEKENTAFEL „De Marokkaansche Reis", door C. F. van Dam. Van Holkema Wa- rendorf's U. M., Amsterdam. Een Hollandsche jongen, Fred. Donders, ontving op zekeren dag van een vriend uit Brussel, Peerke Beermans, wiens vader kunstschilder was, een uitnoodiging gedu- durende de vacantie mede te gaan op reis naar de binnenlanden van Marokko, waaraan uiteraard met graagte wordt gevolg gegeven Voor onze kinderen is de reisbeschryving op het gebied van land- en volkenkunde wel heel interessant en leerzaam, maar, naar onze meening, ontbreekt in het verhaal dat pittige en spannende element hetgeen een jongen 'n reislectuur zoo gaarne ontmoet. Is. van. Mens voorzag het boek van tal van passende illustraties, terwijl de uitgeefster het in druk en band. keurig verzorgde. „De Smid van Wilna", door Eric. P. KellyUitg. Van Holkema Wa- rendorf's U. LI., Amsterdam. Een echt mooi jongensboek, deze geschie denis uit de donkerste phase in Polen's historie. Het verhaal speelt in het jaar 1832, toen Russische agenten en spionnen op bevel des Czaren speurden naar de door een ge heim Broederschap verborgen gehouden gouden koningskroon van Polen. Goed is de opzet en ongemeen spannend is de ontwikkeling van het gegeven. De achtervolging der eedgenooten door de Russen voert den lezer naar ontoegankeiyke wouden en moerassen, waar wolf, beer en bison nog huizen, waar eeuwenoude tempels der Litausche goden, waar de Vuren van Perkoen steeds brandende worden gehouden. Een achtergebleven soldaat van Napoleon's leger, die in 1812 naar het diepst van een oerwoud was gevlucht, wordt er gevonden, die de broeders der Koningskroon hulp biedt met veel succes. Van het begin tot het einde boeit dit mooie boek, terwyl het mede de kennis verdiept dei- droeve Poolsche geschiedenis. De jongens zullen er stellig van genieten. „De wonderlijke verhalen van Pro fessor Oeleboele", door Bruno H. Bürgel. Voor Nederland bewerkt door H. Petermeijer. XJitg. Van Holkema Warendorfs U. M., Amsterdam. In een twintigtal hoofdstu'tken laat de schrijver, een zonderlinge oude professor, Oeleboele, uit de oude keizevsstad Goslar, in het Harzgebergte, aan de jeugd, op zeer ori- gineele wyze over zeer uiteenloopende onder- Werpen sprookjes ver ellen. Hy vertelt over zon, maan en aarde, over wolken, regen, sneeuw, over waterdruppels, vulkanen en ys- bergen, over delfstoffen en barnsteen, alles te veel om te noemen. Over al die wonderlinge dingen in de na tuur om ons heen, in sprookjeskleed gehuld, wordt aan de kinderen amusant en onder houdend verteld van wat hen later van groot nut zal zijn. Harmsen van der Beek voorziet het boek van talrijke illustraties. PREDIKBEURTEN ZONDAG 21 MEI 1933. SOUBURG. Ned. Herv. Kerk. (Verbeterde opgave). 9.30 uurDs. L. C. SPIJKERBOER. 2 uur DS. L. O. SPIJKERBOER. BRESKEN S. 9.30 uur Ds. W. H. KELDER Jl*. 5.30 uurDs. W. H. KELDER Jr. GROEÜE. 9.30 uurDs. VAN KOOTEN. Evang. Lath. Gemeente. D.30 uurDa. L. O. Du FOUR. SCHOOND1JKE. 9.30 uurDs. SNIJDELAAR. OOSTBURG. 1(. uur Ds. FABER. IJZENDIJKE. 9.30 uurDs. CASTELEIN. AGENDA van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Alhambra-theater. Van Vrijdag 19 tot en met Donderdag 25 Mei„Het leven is geen lolletje" en „Bruisend Bloed". Luxor-theater. Van Vrijdag 19 tot en met Donderdag 25 Mei..Tingel-Tangel" en „Gekooide Menschen." Zaterdag 20 Mei. Propaganda-avond af- deeltng Walcheren Ned. Smalfilmliga, Grand Hotel Britannia, 8.30 uur. Zaterdag 20 Mei. Soirëe-arausante, Marine Sanatoriumfonds, „de Oude Vriend schap" 8 uur. Zaterdag 27 Mei. Uitvoering zangschool Höfelein's Muziekonderwijs, Grand Hotel Britannia, 7 uur. LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN. Mei uur Zondag 21 9.25 w Maandag- 22 9.26 w Dinsdag 23 9.28 n HOOGWATER TE VLISSINGEN Mei Zondag Maandag Dinsdag 23 0.47 1.00 13.25 1.35 14.00 STOOMVAARTLIJNEN „Baloeran" (thuisr.) 18 Mei van Tanger „Cottica" (uitr.) p. 18 Mei Ouessant „Flandria" (uitr.) 18 Mei van Pernambuco „Indrapoero" (thuisr.) 19 Mei v. Singapore „johan de Witt" (uitr.) 19 Mei van Genua ..Kota TJandi" (thuisr.) p. 19 Mei Sagres Maasdam" (thuisr.) 19 Mei te Antw. „Nijkerk" (thuisr.) 19 Mei van Duinkerken „Serooskerk" (thuisr.) 18 Mei van Kobe „Slamat" (uitr.) p. 19 Mei Suez „Sibajak" uitr.) 19 Mei van Southampton

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 7