500 J 20 MEI EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité No. 119 i 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Jr.. Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS ROOK CHIEF WHIP DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID i jong Uw I Crisis-prij- in ƒ7.nu jl.25 en nog lanaf 1.49. Tiewoud 47. :{an voor 4e lorten, van E KLEINE uag 21 Mei loon ƒ2. ■7 uur. Graven- Afd. Adv. Katsing van tien zónder de NAAI- Jngrijk zijn bare ma- 160.—. lijk adres meer ge- |65 ct. per "ijfde Bijen per ons. losootverf, J. MAES, toestem- Iverbinden (LANTJES. akje Mau- I 30 cenis. aat is, in- uit onze Intvangen. wordt U Mechts 25 |an. •ndag a.s. ïsdag a.s. W. hstr. 8 A. |k is mooi haar. Dat bruik van frrin-haar- Silvikrin fleschje Inde voor jrogisterij Kt 101. lorkomen, Idigste te Jtratie, in- de mooie ïal in uw VLISS1NGSC ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertentiesvanl—5 tegels 50 ct. ledereregel meerl0ct(max. lOregels). Bij3-maalplaatsing vanl—öregels tl.-,alles tegenvooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CTTEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen In den loop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen Gedeelte Politie-per- soneel 2.50 Bijdrage leerl. Christ. U.L.O.-school - 2.50 Vorige opgave - 4676.65 Totaal 4681.65 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. De Kabinetsformatie. Een .der redacteuren van „de Maasbode" heeft zich tot professor Aalberse gewend met het verzoek, hem cenige vragen te mogen stellen in verband met de mislukking vandr. Colijns pogingen tot vorming van een par lementair kabinet. Prof. Aalberse verklaarde zich bereid aan dit verzoek te voldoen, echter eerst, nadat het kabinet, dat dr. Colijn thans bezig is te formeeren, zal zijn tot stand gekomen. .Hy "wenschte zelfs den schijn te verme den, als zou hij hieraan ook maar eenige moeilijkheid in den weg willen leggen. Het voeren van een kleingeestige politiek ligt niet cip onzen weg, zoo zeide hij. Integen deel hij heeft aan katholieken, die van dr. Colijn het verzoek hebben ontvangen, in het te vormen crisis-kabinet zitting te nemen, dringend aangeraden daaraan gevolg te ge ven, indien zij zich met het hun voorgeleg de regeeringsprogram zouden kunnen ver eenigen. Op de vraag, of dit crisis-kabinet dan een extra-parlementair kabinet zou worden, luidde zijn antwoordJa, het wordt een exti a-parlementair kabinet ad hoe, en het „hoe" is hier de crisis, en alles wat daar aan vastzit. Wy zullen dus nog enkele dagen moeten wachten. Het komt ons gev/enscht voor, dat men, om niet voorbarig en onrechtvaardig over de houding door de Katholieke Kamerfractie aangenomen, te oordeelen, goed zal doen met het uitspreken van een definitief oor deel op deze nadere mededeelingen te wachten. Er is thans al kwaad genoeg gesticht door enkele volstrekt onjuiste berichten. In „De Standaard", het blad van dr. Co lijn, schrijft d. W. (mr. De Wilde) over de eerste pogingen van den anti-rev. partij leider Men mocht hopen, dat dit lukken zou dat de verantwoordelijkheid algemeen zoo diep zou worden gevoeld, dat het parlementair Kabinet ad hoe, het Kabinet met een be paalde aangewezen taak, zou zijn tot stand gekomen. Dat is intusschen anders geloopen. Een der geraadpleegde fracties had bezwaar om een andere fractie te erkennen als con stitutief element in de meerderheidsvorming. Wel was deze fractie bereid tot steun aan een rechtsch Kabinet. Daartegen schijnen echter bij den forma teur bezwaren te hebben bestaan, met het oog op den omvang van de te verrichten taak er de onzekerheid van de levensvatbaarheid van zulk een Kabinet. Is reeds onder de sterke spanningen, die in het land en in de Kamer zich zullen doen gevoelen, een meerderheid, bestaande uit 52 leden, te zwak te achten, daarbij komt nog, dat de homogeniteit der 3 rechtsche fracties in. de latere jaren steeds geringer is gewor den. Niet op het stuk der diepere levensvra gen, doch wèl op het practische terrein, waarop straks gewerkt zal moeten worden. Het anti-rev. blad herinnert aan de erva ringen van 1923 en 1925 en meent, dat een zuiver rechtsch coalitiekabinet ookthans kans had te mislukken. Die mislukking aldus het blad —mocht echter niet worden geriskeerd. Omtrent den aard van het crisis-kabinet zegt de schrijver in „de Standaard" Een kabinet, welks werkzaamheid zich in hoofdzaak bepalen zal tot de aangelegenheden met de heerschende crisis verband houdend. Dat woord dan genomen in den breederen zin, dat er alle verschijnselen onder vallen, die aan onzen tijd in het bijzonder eigen zijn. Dat kabinet zal niet beschikken over den vooraf toegezegden steun van parlementaire groepen, maar al zijn kracht moeten zoeken in het persoonlijk vertrouwen, dat do leden van het Kabinet inboezemen, en zal, naar het ons voorkomt, zoowel léden uit de linker-, zijde moeten opnemen als personen uit het rechtsche kamp. Mr. P. J. Reymer. Naar de „N.R.Ct." uit zeer goede bron ver neemt, is dezer dagen de benoeming te ver wachten van den minister van waterstaat, mr. P. J. Reymer, tot burgemeester van Be verwijk. De commissie-Weiter ontbonden. Bij Kon. besluit is de bij Koninklijk besluit van 26 October 1931 ingestelde Staatscom missie ad hoe, aan welke is opgedragen bin nen zoo kort mogelijken termijn aan Hare Majesteit de Koningin zoodamge voorstellen te doen als in verband met de noodzakelijk heid van een blijvende en .aanzienlijke ver laging van het peil der rijksuitgaven dienstig zijn te achten, ontbonden, met dankzegging aan den voorzitter, de leden en den secreta ris voor de door hen bewezen diensten, en is bevorderd tot groof-officier in de Orde van Oranje-Nassau Ch., J. I. M._ Weiter, oud-vlce- president van den Raad van Indië, lid en voorzitter van de vorengenoemde Staatscom missie. Behartiging van Middenstandsbelangen. In de laatstgehouden vergadering van den middenstand'sraad heeft de vertegenwoordi ger van den minister van economische zaken en arbeid medegedeeld, dat binnenkort een beslissing van den ministerial worden ge vraagd over een gedetailleerd .plan met be trekking tot het openen van credietgelegen- heid voor den middenstand. In de commissie vair contact, verbonden aan den middenstandsdienst van het depar tement, is de mogelijkheid ter sprake geko men van het brengen van meer eenheid t.a.v. de praktijkexamens, waartoe, naar voorloopig besloten was, de commissie zich in verbin ding zal stellen met de vereeniging tot ver edeling van het ambacht. Het ligt in de bedoeling de examens in de toekomst te doen afnemen door de vakpa troons met medewerking van de gezellen. Van den minister van economische zaken en arbeid was bericht ontvangen, dat op het oogenblik niet kan worden gedacht aan de aanwijzing van een vertegenwoordiger van den middenstand in de commissie van advies voor propaganda van het Nederlandsch fa brikaat. Uitvoerige besprekingen werden gewijd aan het wetsonwerp tot heffing van een omzets- belasting, waarover een commissie uit den raad een rapport heeft uitgebracht. Verschillende bezwaren tegen dat wetsont werp werden naar voren gebracht, welke zoowel golden het bedrag der heffing als de techniek van het systeem. Vrij algemeen oordeelde de raad het minimumbedrag der heffing, nl. 10 cent, te hoog. Wat de technische zijde betreft, werd al gemeen gewenscht, dat de levering van wa ter in het belang van de volksgezondheid vrijgesteld moet worden van deze belasting. De vraag werd gesteld, of niet de weelde- verteringsbelasting zou kunnen worden ge ïncorporeerd in de omzetbelasting. Als be zwaar daartegen werd aangevoerd, dat daar door de eenvoudigheid van de voorgestelde omzetbelasting in het gedrang zou komen. De commissie van voorbereiding, aange vuld met den voorzitter en den secretaris, zal deze punten nader met den betrokken hoofdambtenaar aan het departement van financiën bespreken. Yiümetselarij en Verbond van Nationalisten Het bestuur der Orde van Vrijmetselaren onder het Groot Oosten der Nederlanden heeft de moeite genomen tot het schrijven van een open brief aan het Verbond van Na tionalisten, omdat de secretaris van dat ver bond in „de Maasbode" van 11 Mei bij inge zonden stuk beweerd heeftle. dat Vrijmet selarij is niet-nationaal en tegen de vorsten huizen gekant2e. dat zij eenige persorganen in handen heeft en dat zij de Mussert-groep steunt met geld. De open brief merkt daartegen op, dat de Orde van Vrijmetselaren is een zuiver Neder- landsche organisatiedat er geen interna tionaal georganiseerde Vrijmetselarij bestaat; dat zij, van haar leden eischt gehoorzaamheid aan de wetten des lands; dat zij in zoover Universeel is. dat zij het algemeen gehuldigde beginsel van humaniteit aanvaardtdat vele Oranjevorsten leden der Orde zijn geweest dat zij een officieele deputatie afvaardigde haar de Willem de Zwygerh er denking1 te Delftdat zij. geen persorganen van Neder land in handen heeftdat zij de Mussert- groep niet stéunt én dat de heer secretaris Jaarvergadering Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. De vergadering van de Algemeene Ned. Vereeniging voer Vreemdelingenverkeer, wordt op 12, 13,- 14 en 15 Juni gehouden in hotel Britannia te Vlissingen. De congressisten worden Maandag 12 Juni, des avonds half negen ten raadhuize officieel ontvangen door het gemeentebestuur. Na de receptie' wordt een wandeling ge maakt langs dé boulevards naar Grand Ho tel Britannia, alwaar te 10 uur een filmvoor stelling wordt gegeven van Zeeuwsche frag menten uit de folkloristische film van D. J. van der Ven te Oosterbeek. Dinsdag 13 Juni vangt om 9 uur de alge meene vergadering aan, welke tot 4 uur duurt, met een tusscheupauze van 2 uur voor de lunch. Om 5 uur zeildemonstratie van visschers- vloot op de Schelde. De vaartuigen zullen op bovengenoemden tijd door het Oostgat langs de Zeeboulevards, dus langs het hotel Britan- na, voorbij varen, hetgeen van het terras een schilderachtig en origineel panorama is. 5.30 uurvertrek van hotel Britannia met gereedstaande tram of auto's naar de buiten haven ter inscheping op de mailboot „Prin ses Juliana" der Kon. stoomvaart-maat schappij „Zeeland" voor een tocht op de Noordzee langs diverse badplaatsen aan de Belgische kust. Bij ongunstig weer zal de tocht de rivier de Schelde op worden onder nomen in de richting Antwerpen. Na het uitvaren van de haven van Vlissin gen zal de visschersvlcot- opnieuw in oogen- schou kunnen worden genomen. 6.15—8 uur gelegenheid, tot dineeren aan boord. Circa 10 uur ontscheping, waarna onmid dellijk in gereedstaande auto's wordt plaats genomen, teneinde naar Middelburg te rijden, waar zal werden getoond het feeënriek ver lichte stadhuis. Woensdag 14 JuniTocht door het zoo vruchtbare Zuid-Beveland. Te 8.30 uur des morgens wordt gereden naar Ierseke, waar de congressisten circa 9.30 uur zich zullen in schepen op sleepbooten of korders, teneinde een bezoek te brengen aan de oesterbanken op de Oostsr-Schelde. Na bezichtiging wordt teruggevaren naar de haven van Wemeldin- ge, waar gereedstaande auto's terug zullen rijden naar Ierseke, alwaar van een kreeften- lunch zal kunnen worden genoten. Na de lunch worden nog even de oesterputten be zichtigd en wordt teruggekeerd langs lom merrijke wegen en welige landouwen via Goes naar Vlissingen. Te 2.45 worden de V.V.V.'ers op het stad huis in Goes verwacht, waar de burgemeester hen officieel zal ontvangen. Na terugkeer te Vlissingen heeft om 7 uur de officieele maaltijd in Grand Hotel Britan nia plaats. Donderdag 15 Juni wordt een autotoer ge maakt op ons wondermooie eiland Walche ren. Er wordt gereden via den Wesfckapel- schen dijk naar Domburg, dan via Vrouwe polder naar Veere. Oponthoud te Veere in den Kampveerschen toren. Tegen 1 uur aan komst te Middelburg, waar het marktdag is. In de sociëteit „De Vergenoeging" op de Markt wordt de koffietafel gehouden. Om 2.30 uur officieele receptie ten stadhuize. De V.V.V. te Middelburg biedt te 3.30 uur een thee aan in de aloude sociëteit „St. Jo ris". Per au to-cars weer terug naar Vlissin gen via het vliegveld. Er is gelegenheid per vliegtuig om 4.30 uur van Vlissingen in groepen naar Haamstede te reizen. Vrijdag 16 Juni wordt door de V.V.V. een autorondtocht aangeboden en zullen worden bezochtDreischor, Brouwershaven, Renesse (bezoek aan het kasteel Moermond), Haam stede, Burgh, Wester-Schouwen, beklimming der duinen en dan terug naar den „Schouw- sche Boer" op Haamstede. Lunch te circa 1 uur en daarna vertrek te circa 3 uur per vliegtuig naar Rotterdam of Vlissingen. Alhambra-Thcater. Het leven is geen lolletje. The Squaw Man. Laurel en Hardy, wederom in een groote film, zij het, dat zij eigenlijk uit twee ge deelten bestaat. Gekker dan ooit zijn ze. Wij kennen ze allemaal, de gebaartjes, de bot singen, onverwachtsche gebeurtenissen, die men al op een mijl ziet aankomen en die op het laatste oogenblik toch juist niet hadden hoeven te gebeuren, als het werke lijk zoo gaat, zooals men het op zün vingers had uitgerekend. Hardy krijgt altijd de on gelukken en Laurel de straf* maar, als die twee op dreef zijn en ditmaal zijn ze voortreffelijk op dreef dan is alles, wat hen overkomt zoo koddig en dwaas. Boven dien zijn er ditmaal dan toch ook nog een aantal nuances, die heelemaal nieuw zijn. Er is wat extra vernuft aan de complicaties besteed en er is een beetje beter gefotogra feerd dan gewoonlijk. Wanneer James Wynegate (Warner Bax ter), die verliefd is op Lady Diana, zijn nicht, Engeland verlaat en naar Arizona trekt, doet hij dat om Diana's man de schande te besparen wegens verduistering terecht te staan en zelf den schijn van schuld op zich te nemen. Tusschen de cowboy's blijkt „de Engelsche rybroek" een man, die respect afdwingt. Hij krijgt er natuurlijk een aarts-vijand en zou verloren zijn geweest, als niet een Indiaan- sche (Lupe Velez) dien vijand doodgeschoten had. Nog eens redt zij James en men be- giijpt de rest. Zij verpleegt hem en verzorgt hem als een slavin met een niets vragende, volkomen overgegeven liefde. James kan haar dan ook niet wegsturen. Na zeven jaar komt Diana, die James altijd heeft liefge had en inmiddels weduwe is geworden, op de ranche met haar broer. Maar zij vindt er hem met vrouw en kind. De min of meer vreemde ontknooping is, dat dit zoontje naar Engeland wordt gezon den om in zijn vaders rechten te treden en James by Naturich achterblijft. Als compli catie wordt dan Naturich nog gezocht voor den moord van zeven jaar geleden. Van beteekenis in deze film is het forsche. ruige spel van Warner Baxter en vooral de fijne creatie van Lupe Velez. Vooral de mo menten, waarin zij met een enkel gebaar, met een zachten glimlach heel haar toege wijde liefde voor James doet gevoelen, zijn ontroerend. Dit is prachtig beheerscht sober spel. Een zeer mooie film. In het journaal vragen de aandachtde „menscheiyke" pyi, werkverschaffing in Amerika en nieuwe bebossching. Het Neder- landsche journaal spant wel de kroon met heel mooie opnamen van de grootsche kin- derhulde in de hoofdstad en sportdemon- stratiës. Een goed verzorgd program deze week i Luxor-Theater. Tingel-T angel. Gekooide menschen. Dupont's grandioos meesterwerk „Gekooide menschen" (Menschen im Kafig) naar het tooneelstuk „Cape Forlorn" van Frank Har vey, gaat deze week in deze bioscoop, alwaar het ongetwijfeld groote belangstelling zal genietenj Op een eenzamen vuurtoren, ver buiten >n open zee voor de verlaten kust, huizen een. paar mannen, captain Keil, zijn helper Cass, twee oude matrozen en Rangi, een kleurling. In grauwe eentonigheid gaan de dagen voorbij. Op zekeren dag komt Keil getrouwd van een uitstapje naar het vasteland terug. Zijn mooie, jonge vrouw zal op de eenzame lichtbaak in den Oceaan haar verder leven moeten slijten. Na de eerste dagen vanmen- scheiyk geluk doet de afzondering van alle menschelijke verkeer zich reeds gevoelen. Mist, storm, het gekrijsch van de meeuwen, het monotonie geluid van de branding op de rotsen, het gebrek aan bezigheid met als eenige afwisseling de radio en een wrakke piano, drukken als lood op de mooie Eileen. De sensueele, bonkige, animale vuurtoren knecht besluipt aanhoudend de vrouw van zijn chef met gedachten en voorstellen. De vrouw bezwijkt voor den bruut en de vuur torenwachter heeft er geen flauw vermoeden van welk drama zich in zijn leven zal gaan afspelen. Buiten raast de orkaan. Plotseling klinkt het alarmsignaal. Een boot is tegen de klippen te pletter geslagen. Slechts één man verkeert in gevaar, wordt door Cass op het droge gebracht en door Eileen verbonden en verpleegd. Met dezen schipbreukeling, die den voortvluchtigen bankdirecteur Kingsley blijkt te zijn, heeft de wereld haar intrede gedaan in deze hel van eenzaamheid. Cass heeft bij de vrouw afgedaan. Hij ligt er uit. En als zy vluchten zal, is het met den heer, die uit zijn natten jaszak nog een monocle opdiepte. In Cass kookt het. Eileen stelt hem gerust, doch vergeet naar zijn kamer te ko men als zij bij Kingsley is. Terwijl Cass de wacht heeft, verspreidt de radio het signa lement van den bankdirecteur, die door de politie wordt gezocht. Cass waant zich mees ter van de situatie. Maar Kingsley denkt er niet aan de vrouw op te geven. Een heftige woordenwisseling tusschen de beide rivalen ontstaat. De vrouw is getuige van de daaruit voortvloeiende hevige worsteling, en terwijl de politieboot, door noodsignalen geroepen, door den aschgrauwen nacht de baren klieft, verhoort de kapitein van den vuurtoren de getuigen van het drama, dat zich heeft af gespeeld en aan Cass het leven heeft gekast. Hij viel door de hand van de vrouw, toen Kingsley ineenkromp onder de mokerende vuisten, van den reus. De kapitein koestert argwaan, want de getuigenissen van Kingsr ley en Eileen kloppen niet. Eindeiyk bekent zij De politie neemt Kingsley mede. En met dezelfde boot vaart ook de vrouw weg. De kapitein biyft alleen achter, een gebroken mensch. Alle drie hebben zy verklaard dat Cass door een ongeluk om het leven kwam.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1