NOOTJES MARINE EN LEGER LAND- EN TUINBOUW LUCHTVAART SPORT BUITENLAND GEMENGD NIEUWS De crisis-Suivelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 2127 Mei de prijs van het crisis-botermerk op 1 en die van de ver- voervergunning van buitenlandsche boter op f 1.10 is bepaald. De jaarvergadering van den Patroonsbond van de Bouwbedrijven in Nederland heeft in zijn vergadering van gisteren besloten tot op zegging van de landelijke collectieve arbeids overeenkomst in het bouwbedrijf. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in beginsel besloten tot het doen bouwen van een tunnel onder de Nieuwe Maas in de lijn Park-Charlois. Wijlen prof. mr. O. van Vollenhoven heeft zijn huis met tuin aan het Rapenburg 40 te Leiden gelegateerd aan het Leidsch univer siteitsfonds. De omzet van aardappelen aan de Friesche veilingen bedroeg in 1932 in totaal 525.019 korven met een opbrengst van 497.427 te genover 564.169 korven met een opbrengst van f 1.344.878 in 1931. In Oostelijk Groningen heeft het in den nacht van Woensdag op Donderdag zóó ge vroren, dat tegen 10 uur des morgens nog ijs op het slootwater langs de landerijen was waar te nemen. Hedenmorgen is in aanwezigheid van 1500 genoodigden op de stedelijke tentoonstellings terreinen te Berlijn de grootste tuinbouwten toonstelling die ooit in Duitschland ls ge houden, geopend. Nabij Kerasund, aan de kust van de Zwarte Zee, heeft een Turksche boer een zak met antieke gouden munten gevonden. Op eenige munten komt de beeltenis voor van koning Mithridates, die 110 jaar voor Ohr. regeerde. *4s In het abattoir van Lissabon zullen 250 prachtige vechtstieren worden geslacht, als gevolg van de afnemende belangstelling in Portugal voor stierengevechten en onder in vloed van de verhoogde populariteit van voetbalwedstrijden en andere sportgebeurte nissen. Door de justitie is behalve Julius ook thans aan Henri Barmat het verblijf in ons land ontzegd. Zij zullen op 22 Mei ons grondgebied hebben moeten verlaten. Hr. Mis. mljnenlegger „Van Meerlant" dienst doende als oefenschip voor adelbor sten, zal van 14—17 Juli een bezoek brengen aan Dover en van 2124 Juli aan Zeebrugge. Bij beschikking van den minister van de fensie ls de luitenant ter zee der 2e klasse marine reserve J. J. Buhre, den 1 Juni ge plaatst bij de marinekazerne te Amsterdam. De officier van administratie le klasse der zeemacht A. van Houte, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 26 dezer met het motorvrachtschip „Poeloe Bras" uit Am- sterdag derwaarts vertrekken. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Sergeant der mariniers P. T. van Hees van kazerne Amsterdam naar Kon. instituut voor de marinesergeant-torpedomaker W. J. R. Gommers, sergeant-monteur H. Meerbeek en sergeant-machinist C. de Vries zijn 15 Mei tljdeiyk te Rotterdam geplaatst voor het medemaken van de proeftochten met de K XIVsergeant-ziekenverpleger a. Tol van marine-hospitaal naar Vulcanusbootsman C. L. J. Gaarenstroom van Kon. instituut naar wachtschip Willemsoord. De 2e ploeg der zeemacht van de lichting 1933 wordt 24 Augustus ingelijfd en dadelijk ha haar inlijving naar Willemsoord gezon den. Met ingang van 22 Mei komen bij het 3e regiment infanterie onder de wapenen de reserve-luitenants P. A. O .M. van Hasselt, H. L. Vorstenbosch, J. P. Visser, van het 3e re giment infanterie, A. G. van Meerendonk, B. O. J. M. van Mechelen en C. Glerum van het 14e regiment infanterie, tot het volgen van een geecmprimeerden cursus. Bb' het 14e regiment infanterie is benoemd fcab kapitein-adjudant, de kapitein C. C. Noordenbos. Aan den sergeant-majoor-administrateur <T. W. Clowting van het 14e reg. inf. is de zilveren medaille toegekend voor 24-jarigen trouwen dienst. Een detachement cadetten der Koninkiyke militaire academie zal van 24 tot en met 29 Juli in de legerplaats bij Oldenbroek worden gelegerd, tot het bywonen van schietoefenin gen met geschut. - - 1 Vergadering Dagelijksch Bestuur Z. L. M. Kort verslag van de vergadering van het dagelijksch bestuur van de Zeeuwsche Land- fcouw-Maatschappij gehouden op Maandag Mei 1933 te Middelburg. De vergadering werd geleid door mr. P Dieleman, algemeen voorzitter der Z. L. M. De navolgende onderwerpen kwamen o.m. jn bespreking. Blauwmaanzaad. Naar aanleiding van q£h ingekomen schrijven van het K.N.L.c. (teer de wenschelijkheid van het nemen van j maatregelen om te komen tot een prijsver- hooging voor blauwmaanzaad was het dage lijksch bestuur van oordeel dat, gezien de ervaringen opgedaan met de gezameniyke verkoop van kaf wij, het uiterst moeilijk zal zijn een vrijwillige regeling tot stand te brengen. Het dagelijksch bestuur meent dat overheidsbemoeiingen in de eerste plaats dienen gericht te zijn op de hoofdproducten van het akkerbouwbedrijf. Daar de teelt van blauwmaanzaad voor vele bedrijven van belang kan worden geacht, uit een oogpunt van rationeele vruchtwisse ling, zal het alleszins gewe^icht zijn dat deze cultuur niet verdwijnt. Urgentieprogramma. Ingekomen was een verzoek van het K.N.L.C. om opgave te doen van eventueele voor te stellen wijzigingen of aanvullingen van het bestaande urgentie programma. Hierover werd uitvoerig van gedachten ge wisseld en werd het navolgende onder de aandacht van het Landbouw-Comité ge bracht De gewyzigde omstandigheden waarin de export; van land- en tuinbouwproducten is komen te verkeeren maakt het noodzakelijk dat de steun aan den landbouw in andere banen wordt geleid. De steunmaatregelen aan het zuivelbedrijf, waarbij tegen zeer lage prijzen zuivelproducten moeten worden ge ëxporteerd zijn op den duur niet vol te hou den, zoodat terecht een beperking van den veestapel noodzakelijk wordt geacht. De wan verhouding tusschen het stedelijk loon- en pryspeil en dat op het platteland zal dienen te worden gewijzigd om te komen tot verbe tering van den toestand op het platteland. Een beperking van de productie, zooals deze reeds is vastgelegd in de steunwetten ten be hoeve van de tarwe, suikerbieten en vlas teelt, alsmede de varkenshouderij werd noo- dig geacht. In verband met de zeer verminderde export onzer landbouw- en tuinbouwproducten zal men zich noodzakelijkerwijze mee- op voor ziening van de binnenlandsche markt moeten toeleggen. Aangedrongen dient te worden op het hef fen van een invoerrecht op granen. Hierdoor zal een deel van het bouwlan^ beteeld kun nen worden met haver en rogge, waarvan de verbouw thans niet loonend is. Invoer van land- e i tuinbouwproducten die tegen eiken prijs op de Nederlandsche markt worden geworpen dient voorkomen te worden door het heffen van een invoerrecht naar het gewicht en niet naar de waarde. In België en Amerika wordt o.a. dit systeem toegepast, waardoor de heffing van het invoerrecht meer aan het doel beantwoordt. Bij de hef fing van invoerrechten zal een verschillend tarief moeten worden toegepast voor de ver schillende landen, teneinde de handelsbetrek kingen met die landen naar welke wij meer uitvoeren dan invoeren niet te schaden. Het buitenlandsche fruit dat hier op be paalde tyden beneden de productieprijs wordt ingevoerd dient met een invoerrecht per K.G. te worden belast. Aangedrongen werd op het treffen van maatregelen voor den aardappel oogst 1933. Een eventueel overschot aan aardappelen dient tydig uit de markt genomen te kunnen worden. De aanwezigheid van zeer groote hoeveelheden goede consumptie-aardappelen op een tijdstip dat buitenlandsche vroege aardappelen op de Nederlandsche markt wor den aangevoerd, .wettigen het heffen van een invoerrecht op deze aardappelen Inkrimping van den veestapel werd nood zakelijk geacht om een verbetering van de zuivelprijzen te verklagen. Aangedrongen di^nt te worden op eene ver laging der waterschapslasten en het verstrek ken van een uitkeering uit het Wegenfonds ten behoeve van het onderhoud der tertiaire wegen. Besloten werd het nieuwe concept-urgen tieprogramma op de e.v. hoofdbesfcuursverga- dering aan de orde te stellen. Rationaliseering landarbeid. Besloten werd bij de Regeering aan te dringen om een consulent aan te stell-sn, die de mogelijkheid van rationaliseering van den landarbeid in studie kan nemen en voorlichting kan ver- leenen over de aanschaf en de verbetering van landbouwwerktuigen. Ambachtstarieven. Mededeeling werd ge daan van een ingekomen schrijven van de commissie Ambachtstarieven^ ingesteld door de Z. L. M., waarin een aantal conclusies over de geldende tarieven voor verschillende werkzaamheden zijn opgenomen. Besloten werd deze in afschrift aan de af- deelingen toe te zenden. De commissie ves tigde o.m. de aandacht op de aanzienlijke besparing welke uit gezamelijke aankoop van landbouwmachines kan worden verkregen. Opgemerkt werd dat de Friesche My. voor Landbouw hiermede groote voordeelen voor hare leden heeft kunnen bereiken. Commissie van Toezicht Districtsarbeids beurs Middelburg. Door de Z. L. M. zal een lid in deze commissie worden voorgedragen. Commissie Belastingwezen Z. L. M. Be sloten werd de commissie Belastingwezen te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om een herziening te verkrijgen van de aanslag van de huurwaarde van wo ningen in de personeele belasting. Uit de kring Hulst werd gewezen op de onbillijkheid van de bepaling dat in vele gemeenten het aantal opcenten op de belasting van de huur waarde in de bebouwde kommen lager is dan in de buitenwyken. Besloten werd een onderzoek in te stellen en zoo mogelijk wijziging te verkrijgen. Hoofdbestuurs- en Algemeene Vergadering. De regeling van hoofdbestuurs- en alge meene vergadering welke op 5 resp. 6 Juli a.s te Oostburg zullen worden gehouden werd besproken. De heer ir. S. L. Louwes, Tlegeeringscom- missaris voor de uitvoering van de Tarwewet en Crisisvarkenswet heeft zich bereid ver klaard een inleiding op de algemeene verga dering te houden. Het te behandelen onder werp zal nader worden medegedeeld In verband met de tydsomstandigheden zal het 90-jarige bestaan' van de Z. L. M. in 1933 niet op bijzondere wijze worden herdacht. Uitvoer controle uien. Door de 3 Centrale Landbouworganisaties is by den Minister van economische zaken en arbeid aangedrongen om de uitvoercontrole op uien te ontnemen aan het U. C. B. en deze op te dragen aan een te stichten vereeniging. Besloten werd den heer ir. J. D. Dorst aan te wijzen om de besprekingen over de te stichten organisatie mede voor te bereiden. Vervolgens werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De ramp met het luchtschip „Akron". Een raad van onderzoek uit de Ameri- kaansche marine heeft getracht, de oorza ken na te gaan van de ramp met de Akron. De raad kwam tot de slotsom, dat de waar schijnlijke oorzaak was geweest, dat het luchtschip gegrepen was door een neder- waartsche luchtstrooming van zoo groote kracht, dat de benedenste vin het water had geraakt voor de daling van het luchtschip was gestuit. Voorts constateerde de raad, dat er geen voldoende aanwijzingen waren om uit te maken, dat de ramp vermeden had kun nen worden, indien het luchtschip op groo- ter hoogte had gevlogen. Toch meende de raad dat de commandant van de .,Akron" door het houden van een verkeerden koers mede aanleiding had gege ven tot het vergaan van de „Akron". Admiraal William V. Pralt acht de bevin dingen van den raad ongerechtvaardigd, hü ls van oordeel, dat geen blaam mag worden gelegd op den (omgekomen) gezagvoerder van de „Akron". Het heet dat de minister van marine de zelfde zienswijze zou zijn toegedaan. voetbal. Eindelijk schijnt dan toch beslist te zijn hoe de zaken in de onderste regionen der 2e klasse staan en schijnt het protest over den wedstrijd BaronieMevo toch reglemen tair te zijn geweest. Voor Zondag a.s. is, blij kens de officieele mededeelingen der „Sport kroniek", tenminste vastgesteld de beslis singswedstrijd Mevo—Alliance op het terrein van Dosko onder leiding van referee Geenen. We moeten dus nu wel gelooven dat deze ontmoeting ook inderdaad door zal gaan. Axel trekt naar Boeimeer. Op eigen terrein bleef Axel slechts met het oneven doelpunt de baas over dezelfde tegenstanders, zoodat het ditmaal oppassen wordt voordo Zeeuwsch- Vlamingen. Het zal ons benieuwen of Axel er zonder kleerscheuren' zal afkomen. Middelburg maakt de verre reis naar Zuid- Limburg om aan Juliana partij te geven. We taxeeren onze provineiegenooten in deze ont moeting op een gelijk spel. Een overwinning voor Middelburg zou reeds zoo goed als zeker het behoud van het eerste klasseschap be- teekenen. Middelburg won thuis van Juliana met 6—1. V.V.V. zal thuis wel winnen van Hero. In Breda bleef V.V.V. reeds met 3—0 de baas. INSIDER. de rede VAN hitler. Van gezaghebbende Duitsche zijde wordt omtrent den indruk, dien de rede van Hitier in de wereld heeft gemaakt, het volgende verklaardDe regeering van het nationaal- soeialistische Duitschland constateert mee diepe voldoening den geweldigen indruk wei ken de rede van den rijkskanselier op het buitenland heeft gemaakt. Het jonge nationaal-socialistische Duitsch land staat zoo ferm aaneengeschaard en is zóó zelfbewust, maar tevens zoo vervuld van krachtige vredesliefde, dat het ook de levens rechten van andere volken, zooals Polen en Tsjechen erkennen kan. Wat betreft het practisch effect, dat de verklaringen van den rijkskanselier zullen hebben op de verdere ontwikkeling der din gen te Genève, wordt er van welingelichte zijde op gewezen, dat het er thans bü de be sprekingen te Genève op aankomt, vóór 12 Juni, den aanvangsdatum der economische conferentie, tot een wezenlijk resultaat te ko men. Dit resultaat mag geen étappe zijn, maar een werkelijke beëindiging der ontwapenings discussies, waarby het natuurlijk onverschil lig is, of nog enkele neven-kwesties later, in de permanente commissie nog verder onder zocht en geregeld zullen worden. Duitschland heeft door de rede van den rijkskanselier zijn standpunt duidelijk uiteengezet. Wanneer in de pers thans over de rede ge sproken wordt, alsof Duitschland een nieuwe situatie geschapen heeft en men thans Duitschland's verdere daden zou hebben af te wachten, dan is dat een verkeerde zienswijze Duitschland heeft inzake ontwapening, ge noeg gepresteerd. Het staat thans aan de andere landen, daden te toonen. En zij hebben daarvoor tot 12 Juni tüd genoeg. In dit verband wordt van bevoegde zijde de bewering, als zou de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Neurath, zich thans naar Genève begeven, tegengesproken Duitschland's standpunt is door Hitler's rede voldoende toegelicht' en er bestaat dus voor Von Neurath geen enkele reden, om te Ge nève aanwezig te zijn. Het is een even averechtsche voorstelling der dingen, als in een zeker deel der pers be weerd wordt, dat het uitstel van Nadolny's vertrek naar Genève verband zou houden mei nieuwe instructies, welke hem door de rijks- regeering zouden worden meegegeven. Na Hitler's redevoering van gisteren kan er geen sprake zijn van nieuwe instucties. Nadolny's oponthoud te Berlijn heeft dan ook alleen ten doel, de eischen en de verkla ringen van den rijkskanselier in een passen den diplomatieken vorm voor de Geneefsche onderhandelingen te formuleeren, want de door den rijkskanselier vastgelegde richtiynen moeten natuurlijk thans in den vorm van dienovereenkomstige voorstellen en verkla ringen te Genève worden voorgelegd. de boodschap van roosevelt. Als antwoord op rijn boodschap heeft pre sident Von Hindenburg het volgende tele gram aan president Roosevelt gezonden „Met oprechten dank bevestig ik de ont vangst van uw my telegrafisch medegedeelde' boodschap. Deze proclamatie, waarin gy aan de wereld den weg aanwijst voor de ophef fing der internationale crisis, heeft in ge heel Duitschland een sterken weerklank ge vonden. De verklaringen, die de Duitsche rijkskanselier gisteren met eenparige goed keuring van den Rijksdag heeft afgelegd, bewijzen dat Duitschland onzelfzuchtig be reid is mede te werken aan de overwinning van de politieke en economische moeilijkhe den van het oogenblik." machtigingswet in den pruisischen landdag. De zitting van den Pruisischen Landdag is gisterenmiddag met een regeeringsverklaring van minister-president Göring geopend. In de zittingszaal was het reeds vroeg in den morgen een druk vertier. Een groote filmmaatschappij was in de morgenuren be zig om het toestel op te stellen, waarmee de zitting vereeuwigd zou worden. Het gebouw werd buiten omstreeks 1 uur afgezet, terwijl binnen S.A.-mannen een eerewacht voor Göring vormden. Reeds meer dan een uur van te voren ver scheen de eerste toehoorder op de tribune. Van de afgevaardigden kwamen het eerst ae 211 nationaal-socialisten binnen, in uni form. Om half vier opende president Kerrl do ritting en gaf aan den minister-president Göring, na een korte openingsrede het woord. Göring, die luide toegejuicht wordt, begon met te verklaren, dat de nieuwe Pruisische regeering dezelfde doeleinden nastreeft als Hitier. De „Gleichschaltungswet" heeft Prui sen zijn positie van hoeksteen van Duitsch land teruggegeven. Göring verklaarde zijn functie in de eerste plaats te hebben aanvaard als vertrouwens man van Hitier. Hij stelde rich in elk opzicht verantwoor delijk voor de maatregelen der Pruisische re geering en beloofde de Pruisische politiek in de rijkspolitiek te zullen inschakelen. De machtigingswet werd aangenomen met algemeene stemmen, behalve die der sociaal democraten. Moordaanslag op een man. Gisterenavond omstreeks halfelf, heeft een in Den Haag woonachtige publieke vrouw een moordaanslag gepleegd op een man, met wien zij tot voor koxten tyd in re latie heeft gestaan. Deze aanslag vond plaats voor het gebouw van de Vrije Gemeente op fe Weteringschans te Amsterdam, waar de man, de 31-jarige A. M., wonende aan den Achterburgwal, aldaar, stond te venten met speldjes en strikjes, die hij aan de bezoekers van de vergadering, die In de Vrije Gemeente werd gehouden, trachtte te verkoopen. De vrouw was hem in Amsterdam komen opzoeken en had hem daar aangetroffen, waarna zij hem na een korte woordenwisse ling met een dolkmes een steek in het hoofd toebracht. Onmiddellijk daarna vluchtte zij, den man, die neerstortte, aan de zorg van voorbijgangers overlatende. Het slachtoffer werd naar het bureau- Leidscheplein gebracht en vandaar loopende naar het Tesselschaderiekenhuis gebracht, waar hij verbonden werd. Vandaar ging de man weer terug naar het politiebureau-Leid- scheplein om rijn verklaringen af te leggen, maar terwijl hij zich op het bureau bevond werd hij onwel. Zijn toestand werd van dien aard, dat de G.G.D: werd gewaarschuwd, die hem wederom naar het Tesselschaderieken huis vervoerde, waar hy nu ter verpleging is opgenomen. De daderes van dezen aanslag is bekend. Zij is, gelijk reeds gezegd, woonachtig in Den Haag, en het is niet onwaarschijnlijk, dat zy getracht heeft met den laatsten trein naar Den Haag terug te 'teeren. De politie heeft onmiddellijk zoowel te Amsterdam als naar Den Haag haar signalement verspreid en haar aanhouding verzocht. Het is waarschijn lijk, dat de vrouw wraak heeft willen nemen op den man, wegens het verbreken van de verhouding. Het slachtoffer is Duitscher van geboorte, maar woont sedert een jaar of acht hier te laflde. Ongelukken. In de Oranje boomstraat te Rotterdam is een jongetje van zes jaar, dat met eer. klein meisje aan zijn hand plotseling den rijweg overstak, onder een motorwagen van iyn 9 geraakt. Het meis je bemerkte op het laatste oogenblik nog het gevaar en zij trachtte het ventje tegen te houden. Het was echter al te laat en de knaap verdween onder den baanschuiver. Hy was vrijwel'op slag dood. Uit het onderzoek van de politie is komen vast te staan, dat den bestuurder van de tram geen schuld treft. Op den onbewaakten overweg bij de Oost laan te Dieren is gisterenmiddag een 80-jarige vrouw door een goederentrein gegrepen en vermorzeld. De vrouw was stokdoof en heeft dus geen signalen gehoord. Op den ryks- wederom rugpijn Voortdurende pijn in de lendenen, of scherpe steken als gij u bukt of opricht, wy- zen op verzwakking der organen in den rug. Des te meer, als gy tevens blazen onder de oogen, duizeligheid, hoofdpyn of urinestoor- nissen kunt opmerken. Verwaarlooring dezer verschijnselen kan aanleiding gever tot ernstige kwalen. Er be staat gevaar voor maandenlange pijn of werkeloosheid door rheumatiek, ischias, spit, blaaszwakte, waterzucht enz. Laat Foster's Rugpyn Pillen de organen weder tot gezonde werking brengen, zoo dat het urinezuur en de andere schadelijke stof fen weder uit het bloed gefiltreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speciale middel naam door tallooze mannen en vrouwen van eiken leeftijd him gezondheid en kracht te hergeven. Foster's Rugpyn Pillen zyn verkrijgbaar by alle drogisten enz. a 1.1.75 en 3.— per doos. straatweg Moerdyk—Lage Zwaluwe is een 67-jarige motorrijder, apotheker te Rotter dam, tegen een op den weg staande manu- facturenwagen gebotst en over den kop ge slagen. De heer E. is met een hersenschudding en een dubbele beenbreuk per auto door de marechaussee naar een der Rotterdamsche ziekenhuizen overgebracht. Gisterenavond heeft een lid bij de Rotterdamsche vrijwillige brandweer bij oefening van de brandweer in het Beursgebouw een vallende ijzeren bint op het hoofd gekregen. Met 'n schedelbreuk en een hoofdwond is hij in een ziekenhuis op genomen. Een ernstig ongeluk is gebeurd bij de werkzaamheden voor den nieuwen ver keersweg te Zaltbommel. By het achteruit rijden van een ledigen zandtrein kwam een 53-jarige man uit Herwijnen met een der wa gens in aanraking. De man kwam te vallen en geraakte onder den trein, met het nood lottig gevolg, dat hem een been werd afgere den het andere been werd zeer zwaar ge wond. Nadat een dokter de eerste hulp ver leend had, is de man naar het ziekenhuis te Zaltbommel overgebracht. -—Weer een ontploffing te Rotterdam. Woensdagmiddag was men bezig met het gieten van teer tusschen de steenen van den oprit, nabij de viaduct aan de Schiekade Westzijde te Rotterdam. Daarbij gebruikte men een tee.kacheltje op wielen. Bij het verrijden van dit kacheltje reed men over een riooldeks-1. Tengevolge van het schokken van het wagentje viel wat vuur uit de kachel m het riool. Hierin had den zich gassen opgehoopt, welke daardoor tot ontploffing kwamen. Het ongeveer 40 kilogram wegende riooldeksel werd over een afstand "an vyf meter weggesl'ngerd en ging rakelings langs twee wandelaarsters. Met het deksel vloog een golf modder omhoog, die over de beide dames is h en gespat. Voorbij gangers hebben de zeer verschrikte dames zooveel mogelyk schoongeveegd. Uit de gevangenis ont snap t. Na een wanhopig gevecht met de bewakers rijn een aantal gedetineerden van de Turkse! gevangenis te Karakeusse in Oost-Anaiolië erin geslaagd te ontsnappen. Verscheidene weken hebben de gevangenen gewerkt aan een onderaardsche gang, totdat deze groot genoeg was, om een persoon tege lijk naar buiten te laten. Op een nacht trachtten rij te ontvluchten, doch eenig val lend metselwerk trok de aandacht van een bewaker. Hy loste een schot, doch werd on- middellyk door de uitbrekers overmeesterd en gedood. De overige bewakers kwamen op het schot toegeloopen en er ontspon rich een ge regeld gevecht tusschen bewakers en vluch telingen. Vier gedetineerden werden gedood en drie gewond, doch minstens negen slaag den erin te ontvluchten en bevinden zich nog in vrijheid. De koekoek als drukte maker. De grootste levenmaker on der het gevogelte is nu de koekoek. Van 's morgens vroeg van 4 uur af tot 6 avonds laat doet hij zijn eentonig geroep hooren. Waar één koekoek optreedt, zwygen ge woonlijk de andere koekoeken. Nu is het „gezang" van een dier vogels voldoende om een heele park- of boschruimte te vullen. Het dringt door tot op verren afstand. Men hoort hem nu niet alleen in de afge legen bosschen en velden, maar ook in het geboomte in de omgeving van de steden. Het volksgeloof maakt van den koekoek ook eenigseins een weervoorspeller. Wanneer hij, by regenachtigen of donkeren hemel, drukte maakt is er, wees er van verzekerd, verandering van weer op komst. Laat hy zich by zonneschyn hooren, dan beteekent dat niet veel goeds voor den volgenden och tend'. Maar de ondervinding leert, dat men die „voorspellingen" niet te letterlijk moet opvatten. Ei' zyn ook spreekwoorden en zegswyzen. die op den koekoek betrekking hebben. Al tijd koekoek één gezang", d.w.z. geen afwis seling. altijd hetzelfdeJoop naar den koekoekloop naar den duivel„dat haalt u de koekoek", dat wil lk warempel wel ge looven. Kampioenkoffie-en bier drinker. Een schoenpoetser uit Fer gus Falls in Minnesota, Gus Comstock, die zes jaar geleden in 'rie uur tyds 22 liter kof fie dronk en daarmede de twyfelachtige eer verwierf, wereldkampioen koffiedrinker te worden, heeft thans het voornemen te ken nen gegeven in zes uur tyds 22 liter bier te willen drinken, om ook kampioen-bierdrinker te worden. Indien een ander het bier betaalt, zal Comstock de proef, waarvoor hy nu reeds aan het trainen is, dezer dagen verrichten. Historische opgravingen te Mechelen. Dinsdag 16 Mei was het 430 jaar geleden, dat Margaretha van York, echtgenoote van Karei den Stoute, te

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2