1090 500 300 150 25 VRIJDAG 19 MEI EERSTE BLAD No. US Tie Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op /omlag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen "gemeentebestuur- STADS- EN PRÖVSNCIENIEUWS DE NIEUWE GEREFORMEERDE KERK TE SOUBURG. 7USSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 7 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meerlOctfmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl—öregels fl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" DIENSTPLICHT. Vrijstellingen. De Burgemeester vanVlissingen brengt, ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat dooi den Minister van Defensie, bij beschikking van 16 Mei 1933, 7e afd. nr. 205 V met ingang van 16 Juni 1933 voor goed van den dienst plicht is vrijgesteld wegens persoonlijke on misbaarheid, de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lichting 1932 Jan Grootjans. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor de ge meente ingeschreven personen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, waar de personen, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan de Kroon door. Vlissingen, 19 Mei 1933. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Renten ingevolge de Invaliditeitswet. Blijkbaar is het van weinig bekendheid, dat invaliditeits-, ouderdoms-r, v?echpwen7' en wee- zenrenten genoten volgens de bepalingen van de invaliditeitswet in vele gevallen aanmer kelijk hooger zouden zijn geweest, indien slechts enkele zegels meer, geplakt waren ge worden. Het is daarom van belang hierop eens de aandacht van de houders van rente- kaarten te vestigen. Deze renten worden berekend volgens be paalde regelen. En hierbij nu wordt rekening gehouden met, de omstandigheden, dat iemand, die op ouderdoms- of invaliditeits- rente rechten doet gelden, de laatste jaren niet meer regelmatig kon werken, omdat zijn gezondheid dat niet meer toeliet. Allerlei kwaaltjes maken, dat de verzekerde de laatste jaren veel zal verzuimen eri dus geen 52 zegels per jaar op zijn kaart zal hebben meestal belangrijk veel minder. De wet houdt rekening met deze jaren van ziekte en kwaaltjes. Daarom worden bij de renteberekening aan de zegels van de laatste 5 jaren veel minder invloed toegekend ten voordeele van renteaanvrager. Maar daarvoor is het dan ook noodig, dat over die 5 jaar minstens 100 zegels zijn geplakt. Al zijn er maar 99 geplakt, dan wordt deze gunstige bepaling niet toegepast, met als gevolg wel licht een rentebedrag, dat zelfs f 50 lager kan zijn. Uit het bovenstaande blijkt dus wel van hoeveel belang het is, dat in de laatste 5 jaar voor het aanvragen van een rente gemiddeld 20 weekpremiën per jaar zijn geplakt, vooral voor hen, die door ziekte of gebreken niet meer kunnen werken en wellicht het tijdstip nabij weten, waarop te hunnen behoeve of dat hunner weduwen of weezen een rente moet worden aangevraagd. Door een klein geldelijk offer kan in vele gevallen een be duidend hooger rentebedrag worden verkre gen. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaat selijk Crisis-Comité werd ontvangen van den heer SI. 20. De huïsvlüttentoonstelling. Gisterenavond kwam na afloop der ten toonstelling het comité met de dames-ver koopsters en de werkers bijeen, waarbij de voorzitter, de heer P. G. Laernoes wees op het groote succes van de tentoonstelling en de groote belangstelling. Het heeft de beste verwachtingen voor den volgende winter, wanneer de toestanden zoo blijven. Voor ve len, die tot heden niet hebben medegedaan, moge het een spoorslag zijn om het volgend jaar mee te doen. Voor allen is de tentoonstelling" een ver rassing geweest. Men stond verbaasd over hetgeen dezen winter is gepresteerd. Het werk was keurig mooi en de inrichting van het ge bouw heeft daaraan ook medegewerkt. Er heerschte altijd bij het verrichten der werk zaamheden een prettige stemming, vooral als men in aanmerking neemt de omstandig heden, waaronder deze menschen gewerkt hebben. Spreker drong er op aan, dat allen propa ganda zullen maken voor dit werk, en spreker hoopt, dat dit met verdubbelde intensiviteic zal worden vodrtgezet. De opbrengst die nog niet te ramen is valt mee. Spreker maakte van de gelegenheid gebruik om allen te danken, die gesteund hebben in den afgeloopen winter met geld en mate riaal. Dank bracht spr. vooral aan hen die hier gewerkt hebben en aan hen, die leiding gegeven hebben, de heer en Weug, Jansen, Labruijère en Fröberg. Dank ook aan den heer Van Akkeren, die zorgde voor een keu rige electrische verlichting, en ten slotte dank aan de damesverkoopsters, die hiandig do artikelen hebben verkocht. Wij wenschen nu enkele maanden te slui ten en den aanstaanden winter, indien noo dig, de werkzaamheden weder aan te vangen. De heer Weug bracht dank aan den voor zitter de comitéleden en den heer Jansen, dank ook aan de Gerefkerk voor de gelegen heid hier te werken. De heer Alberg 'sprak namens de aanwezige werkers dank uit voor ,de geboden gelegenheid hier te werken er. hoopt den volgenden win ter, wanneer de tijdsomstandigheden niet verbeteren, hiervoor weer in staat gesteld te worden. De heer Edelman, wethouder van onderwijs, sprak een speciaal woord van dank tot den heer Laemoes, die het initiatief tot dit werk heeft genomen. Het siert onze gemeente, dat hier zulk goed werkvoor de werkloozen is verricht. Postzegelloket voor verzamelaars. De directeur van hét post- en- telegraaf kantoor te Vlissingen verzoekt ons te mel den, dat er ditmaal een kleine wijzigifig in de openstelling van bovengenoemd loket is ge bracht, welke vcrmpgdejök vyel zals gehand haafd blijven. 'Bovengenoemd^ loket zal Za terdag 20 Mei geopend zijn van 1516.30 uur. Aldaar zullen ditmaal verkrijgbaar zijn, naast verschillende perforaties van Neder land en de diverse waarden van Ned.-Indië, Suriname en Curacao de Prins Willem van Oranje-zegels van Ned.-Indië 12/2 ct., Cu racao 6 ct. en Suriname 6 ct. Vermeld dient te worden, dat van deze ze gels slechts een beperkte voorraad is. Scheepvaartberichten. Het wrak van het Zweedsche stoomschip Jamaica", dat op 7 Mei na een aanvaring met het Engelsche stoomschip „Malines" op de Westerschelde voor den boulevard De Ruyter gezonken is, zal vermoedelijk niet met behulp van springstoffen opgeruimd behoe ven te wórden. Het wrak werkt zich steeds dieper in het zand, en er staat thans reeds zooveel water boven, dat de scheepvaart er geen hinder meer van ondervindt. MIDDELBURG. Een dronken autobestuurder. Gisterenmiddag kreeg de politie bericht, dat een autobestuurder, die blijkbaar in staat van dronkenschap verkeerde, op de Markt eerst een kinderwagen aanreed op het klin kerpad en toen een rijwiel, beide waren be schadigd. De politie trof den betrokkene ipet zijn auto aan in de Stationstraat en bleek het werkelijk, dat hij in staat van dronken schap verkeerde. De politie maakte tegen den man, afkomstig uit Etten-Leur, proces-ver baal op en verbood hem zelf zijn auto verder te besturen, doch droeg dit op aan den zoon, die ook een rijbewijs heeft en die in betere conditie was om achter het stuur te zitten. P. T. en T. Met ingang van 16 Juni a.s. wordt de ad junct-inspecteur der posterijen, telegrafie en telefonie J. Chr. Smid, verplaatst van het inspectiebureel te Middelburg naar het in- spectiebureel te 's-Gravenhage. Aan de telefoniste bij den interlokalen dienst M. W. Swart van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Middelburg is wegens huwelijk eervol ontslag verleend. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen calotje bij Boers, Vlissingsche straat E 4. 1JZENDIJKE. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad kwam aan de orde de bespreking van de oprichting van een cen traal agentschap der arbeidsbemiddeling voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Op ver zoek van den voorzitter, wien het spreken eenigszins lastig valt, gal wethouder Cam- maert een breedvoerige uiteenzetting van de over deze kwestie door de afgevaardigden der gemeenten in het 4e District te Oostburg gevoerde besprekingen .Enkele afgevaardigden Èebben daar als voorwaarden tot medewer king gestelddeelname 'van alle gemeenten en minimum der kosten cent per inwo ner per jaar. Naar de Vrijdag 19 Mei te Costburg te houden oprichtingsvergadering wordt op voorstel van den voorzitter aange wezen wethouder Cammaert, die gemachtigd wordt aan de oprichting mede te werken mits voor een jaar bij wijze "van proef. Een verzoek der winkeliers om ontheffing gedurende de a.s. kermisdagen van het bij de Winkelsluitingswet bepaalde omtrent het sluitingsuur, wordt met algemeene stemmen toegestaan. Enkele leden wijzen er op dat de riolee- ring op diverse plaatsen in de gemeente dringend noodzakelijk is, waarop de voor zitter toezegde, dat hiervoor door Burg. en Weth. in den loop van het jaar zjd worden gezorgd. HULST. Diefstal Dezer dagen werd door een vrachtrijder te Hulst bij de politie aangifte gedaan dat een hem toebehoorende vrachtauto, die hij op het terrein van eeri garagehouder te St. Jansteen had neergezet na afloop van een reis, was ontvreemd. De vrachtrijder kon geen nadere aanwijzingen geven of had geen vermoeder- waar de auto gebleven kon zijn. Een paar dagen later kreeg de politie een mededeeling uit Kemseke van de douane, dat in de gemeente Kïeldrecht een auto was inbeslag genomen, waar-mede in een der voor gaande nachten vee vanuit Nederland, België was binnengesmokkeld, en bij welke gelegen heid de -mokkelaars waren ontsnapt. De auto had men langs." d.e'i kant'san den weg gevonden en de beide Voorwielen en een achterwiel waren stuk benevens de banden. Bij een landbouwer in de omgeving van den auto had met een dertiental stuks vee aan getroffen, waarvan de landbouwer de her komst niet kon zeggen. Alles werd door de douanen in beslag genomen. De vrachtrijder werd met een en ander in kennis gesteld en bij onderzoek te Kieldrecht, herkende de vrachtrijder de inbeslag geno men auto als zijn eigendom terug. Thans wordt een onderzoek ingesteld naar dengene die met den auto van den vrachtrijder is ge reden naar België en die het vee in dat land heeft binnengesmokkeld. De vrachtrijder daarover gehoord verklaarde nergens van af te weten. TERNEUZEN Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad bleek dat een verkie- zingsacte aanleiding is geworden tot een kwestie in het dagelijksch bestuur. Uit een verklaring van den voorzitter bleek, dat door de afdeeling der S.D.A.P. aan Burg. en Weth. vergunning was verzocht om op Maandag den Tweeden Paaschdag op de Markt pro paganda te mogen maken met den beken den auto dier partij met gramofooninrich- ting, waarmede redevoeringen werden ten gehoore gebracht. De meerderheid van het college had dit verzoek geweigerd. Toen was men bij den burgemeester gekomen met een verzoek om het op Dinsdag te mogen doen, en deze, die van oordeel was dat het eerste verzoek ,als behoorende onder de toepassing der Zondagswet door het college moest be slist worden, had gemeend dat het tweede viel onder de toepassing van art. 21 der al gemeene politievel-ordening. Hoewel de daarin beschreven vergunningen ook moeten verleend worden door Burg. en Weth., is de praktijk steeds geweest dat het geven der vergunningen werd overgelaten aan den burgemeester. Hij had tegen het rijden en demonstreeren met den auto geen bezwaar en had de vergunning verleend. Hij deelde mede'dat de wethouders daarover verstoord waren, doch dat het volstrekt niet zijn be doeling was geweest hen onaangenaam te zijn. Uit de daarop volgende besprekingen bleek dat de heeren Geelhoedt en Scheele, de wethouders, de vergunning hadden ge weigerd omdat zij de straat voor het houden van dergelijke politieke demonstraties niet geschikt achtentegen de zaak zelf en dus niet dat deze op een Zondag zou ge houden worden, was zijn bezwaar gericht. In den loop der discussie deelde de voor zitter nog mede, dat voor hetgeen vergun ning gevraagd was, in het geheel geen ver gunning noodig was. Met,een auto rondrij den en daarin gramofoonplaten afdraaien is noch bij de wet, noch bij de politieverorde ning verboden, ongeacht of het Zondag oi weekdag is. Bericht was ingekomen van den heer C. Hedenavond zal het nieuwe kerkgebouw der Gereformeerde Kerk, aan de Kanaalstraat te Sou burg officieel in gebruik worden genomen. Het be vat behalve de kerkruimte twee flinke vergaderzalen, welke tot één gecombi neerd kunnen worden, een kerkeraadskamer, toilets en royale kelderruimte. De verwarming is uitge voerd als warmwater- voetverwarming met extra verwarmingslichamen on der de ramen. Het meubilair bestaat uit opklapbare eiken ban ken. De kerk biedt plaats aan 722 personen, terwijl op eenvoudige wijze de gaanderij kan uitgebreid worden met ruim 100 zit plaatsen. De totale kosten, alles inbegrepen, ook meubilair en stoffeering, bedroegen rond 51.000. Het geheel is uitgevoerd naar de plannen van de architecten Rothuizen, te Goes en Middelburg en werd gebouwd door den heer M. F. Goedemondt te Goes. van den Bulck, dat hij door bijzondere om standigheden heeft moeten bedanken als lid der S.D.A.P. (de heer Van Driel noemde hem het 23e slachtoffer van een op drift gegaan oorlogsschip) en mitsdien zijn ontslag nam als lid van den raad. De geloofsbrieven van zijn opvolger, den heer A. J. Harte, werden goedgekeurd en tot diens toelating besloten. Aangehouden werd een adres van café houders in de omgeving van het spoorweg station tot wijziging der politieverordening, opdat hun gelegenheid zal worden gegeven tijdens de Pinksterdagen te laten dansen, aangezien zij nimmer kunnen profiteeren van de tijdstippen, waarop dit in de kom is geoorloofd. De heer Van Driel bepleitte di recte beslissing omdat de Pinksteren anders voorby is, maar legde zich bij uitstel neer, toen de voorzitter hem duidelijk maakte dat, aangezien de Pinksteren na 1 Juni valt en dan inmiddels de wet betreffende het dans- gevaar in werking is getreden, hetgeen men wenscht toch totaal uitgesloten is. In verband met een verzoek der winke- liersvereeniging Ter Neuzen—Klimop werd besloten, dat de 21 dagen waarop de winkels langer mogen geopend blijven, welke onder de vigeerende bepaling alle zijn aangewezen, in het vervolg door Burg. en Weth. in over leg met het bestuur dier vereeniging zullen worden bepaald. Daarbij zal getracht worden ook rekening te houden met bijzondere da gen voor Sluiskil. Over het amendement van den heer Ha melink om te bepalen dat gedurende den zo mertijd het sluitingsuur der winkels voor de buitenwijken zal worden bepaald op 9 uur 's avonds en in de kom op 8 uur behouden, staakten de stemmen opnieuw, zoodat dit als verworpen werd beschouwd. Met 8 tegen 5 stemmen werd daarop aangenomen het voorstel van Burg. en Weth. om onder goed keuring van den minister het sluitingsuur gedurende den zomertijd algemeen op 9 uur te stellen. Districts-arbeidsbeurs. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft benoemd tot lid van de commissie van toezicht op de districts-arbeidsbeurs in het district Ter NeuzenM. A. Bleiker, burge meester van SchoondijkeJ. W. Vienings, burgemeester van ClingeA. H. L. de Be':, directeur der fr.V. Nieuwe Nederlandsche Maatschappij tot vervaardigen van spiegel glas te Sas van GentL. van Dijke, land bouwer te GroedeJ. de Vos, boekbinders knecht bij de N.V. A. J. Bronswijk te Oost burg P. Hamelink, arbeider te Zaamslag. WOLPHAARTSDIJK. Inbraak. Woensdagavond is in het gemeentehuis te Wolphaartsdijk ingebroken. De secretaris, die des avonds laat nog even op het gemeentehuis kwam, trof in zijn kamer een jongeman aan, in wien hij den 18-jarigen A. B. S. herken de. De jongen nam, toen hij zich ontdekt zag de beenen en ontkwam langs denzelfden weg, waarlangs hij was binnengekomen, nl. door een loodraampje, dat hij had ingedrukt. De burgemeester, die door den secretaris ge waarschuwd was, heeft den jongeman van zijn bed laten lichten. Na een langdurig ver hoor heeft hij bekend in het gemeentehuis te zijn binnengedrongen. Hij is opgesloten. Ia het gemeentehuis wordt niets vermist. Conflict in den Zeeuwsch-Vlaamschen landbouw. Te Zuidzande is het in het landbouwbedrijf tot een staking gekomen. Wekenlang is er tusschen de boeren-organisatie aldaar en de arbeiders van den Ned. Bond van Arbeiders in land- en tuinbouw en zuivelbedrijf onder handeld, zonder dat men tot een accoord vermocht te geraken. De boerenorganisatic is op het oogenblik ontbonden en ieder moet voor zich zelf zien een eventueel contract af te sluiten. Gisteren zijn de landarbeiders en bloc in staking ge gaan. Alleen bij enkele boeren die een con tract zijn aangegaan, wordt gewerkt. De cöntractueele loonsvoorwaarden, welke de arbeiders stellen, bedragen 2 per dag en in de zomermaanden 25 cent per uur. Op nog meerdere plaatsen gist het. Te Retranchement heeft de burgemeester boe ren en arbeiders opgeroepen om bemidde lend op te treden.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1