JL V A A R T» UIT DRAAD EN LUCHT Vroeger zei men, dat de man die twee korenaren liet groeien, waar er voor dien slechts één was, welvaart bracht. In deze tijden is liet niet de productie, maar de verkoop, waar het om gaat. Goede reclame verdubbelt den ver koop, verruimt de werkgelegenheid en brengt meer geld aan 't rollen! WISSELKOERSEN BEURS VAÏS AMSTERDAM feit, dat er waarschijnlijk geen schat be graven is op heel Oak-Island, maar zij wij' ten hun falen aan de ontoereikende midde len, waarmede zij zijn uitgerust. Er zijn vele schatgravers, die him geheele leven aan het v-nden van dezen schat, die een sprookjes- schat is, hebben gewijd. Een zekere Frederic L. Blair, die op het oogenblik in zijn drie en zestigste levensjaar is. dus geen avontuurlijke jongeling meer, heeft zijn leven lang reeds naar den schat gezocht en ofschoon hij er nooit of nimmer een spoor van gevonden heelt, is zijn geloof ir het bestaan ervan ongeschokt gebleven. Het is Blair gelukt eenige geldmannen te vinden, die een expeditie uitrustten, die met de modernste werktuigen was toegerust Eooals electrisch gedreven boren en hamers. Deze expeditie is nu bezig den schat te vin den, d.wzi. het eenige dat men tot nu toe gevonden heeft, zijn snippertjes perkament ter grootte van een vingernagel. Onder een microscoop kon men op dit „perkament" sporen vinden van een bijna geheel uitge- wischt schrift. En het zijn juist deze onbe duidende perkamentsnippertjes, die mis schien met den schat volstrekt niets hebben uit te staan, die de hoop van den heer Blair tot op heden zoo levendig hebben gehouden. Hij is ervan overtuigd dat het perkament afkomstig is uit een kist in de grot, welke kist (altijd volgens den heer Blair) kostbare documenten en waarschijnlijk ook goud en zilver moet bevatten. Hij beweert, dat al dit kostbaars na een verloren veldslag bij Ban- nockburn, eerst in de krypten van de St. Andrewskathedraal is begraven en later Is verborgen in de grot op Oak-Island. Deheei Blair weet nog meer. Hij weet nl. dat de schat een waarde vertegenwoordigt van on geveer vier en twintig millioen gulden. Deze meening wordt gedeeld door een an deren schatgraver van Oak-Island, zekeren William Chappel, die al in 1897 aan een op gravingsexpeditie heeft deelgenomen. Of de schat intusschen wel of niet bestaat, vier en twinig millioen is wel de moeite waard om te zoeken. Het vlegtuig als brand weer. Te Evandsville in Indiana (U.S.) stond een boerenhofstede in brand, hetgeen door een vliegtuig uit de lucht werd waar genomen. Reeds waren de vlammen, door de windrichting begunstigd, van de schuren en bijgebouwen het woonhuis genaderd, toen de vlieger dit gevaar bemerkte en een poging deed om hulp te bieden. Hij vloog laag tus- schen de brandende gebouwen en het woon huis steeds op en neer. Dc sterke luchtstroom veroorzaakt door zijn propeller bleek vol doende te zijn om de vlammen in een andere richting te dwingen, zoodat zij het woonhuis niet konden aantasten. Na ongeveer 50 maal er op deze wijze overheen te hebben gevlogen was het gevaar voor het woonhuis geweken. Een Portugeesch philan- troop. De Portugeesche milliardair Senor Gomes da Salva, die gedurende zijn leven millioenen aan philantropische instel lingen heeft gegeven, is te Lissabon over leden. Hij stond bekend als de man op wien nimmer tevergeefs een beroep was gedaan. In zijn testament heeft hij aan dertig ver schillende liefdadigheidsinstellingen elk een bedrag van 20.000 gulden nagelaten, terwijl 500 armen van Lissabon elk 100 gulden krij gen. De opbrengst van zijn bezittingen moet gebruikt worden voor het bouwen van een nieuw ziekenhuis. Een bloedig familiedra ma. Te Planitz in West-Saksen vond men Dinsdag den 57-jarigen werkloozen met selaar Stelzner dood op de rails. Hierna ont dekte men in de woning het lijk van Stelz- neris 60-jarige vrouw, die met ingeslagen schedel in bed lag, terwijl op een zolderkamer de 23-jarige zoon eveneens met bijlslagen ge dood bleek te zijn. Het onderzoek wees uit dat Stelzner twee dagen geleden zijn vrouw en zoon in den slaap met een bijl had gedood en aaaraa zelfmoord had gepleegd. -Zijn teen afgebeten. Een wel zeer eigenaardig voorval vond te Sunny- side, in de buurt van Bloemfontein in Trans vaal plaats, toen de huiseigenaar den teen van een inlandsch inbreker, die in zijn wo ning was geslopen, afbeet. Toen de man in het holst van den nacht een zacht geschuifel in de woonkamer hoorde, liep hij naar be neden, om den dief nog net naar het geopen de venster naar buiten te zien verdwijnen. In een minimum van tijd was de eigenaar bij het geopende raam en mocht de voldoening smaken den inbreker bii het been te grijpen. Hierop ontstond een hevige worsteling. De huiseigenaar, die zijn tegenstander reeds bij na als verloren waande, beet toen uit alle macht in een teen van den kaffer-inbreker, waarop deze een luid geschreeuw aanhief Spoedig kwam er hulp opdagen, waarop de brutale dief in hechtenis werd genomen. De tanden van den huiseigenaar hadden zich zoo diep in het vleesch van den inbreker gedrongen, dat de ontboden geneesheer het noodig constateerde, dat de man zijn "teen kwijt raakte. Op dit wel zeer eigenaardig voorval zal thans een proces tegen den huis eigenaar volgen, als gevolg van een aanklacht welke de kaffer-inbreker tegen hem heeft CONTINGENTEERING VAN GORT. 'S-GRAVENHAGE. (O. B.) Naar wij ver nemen zal de Staatscourant van heden avond een Kon. besluit bevatten, waarbij de invoer van gort gecontingenteerd wordt. De bepalingen gelden van l Mei tot 1 Novem ber. Het contingent is bepaald op 100 van den gemiddelden 6-maandelykschen invoer in 1931 en 1932. Gen. v. Reclame Keizersgr. 28-34 Amsterdam (C) HET CONFLICT BIJ DE K.L.M. AMSTERDAM. (V.D.) Naar aanleiding van in de pers verschenen commentaren betref fende aanstelling van den Duitscher Silber- stein bü het corps vliegers der K.L.M., heb ben wü ons tot de directie van deze maat schappij om inlichtingen gewend. Van deze zijde is ons medegedeeld dat Silberstein geen vluchteling is en dat hy op de lyst stond met een groot aantal anderen van verschil lende nationaliteit. Hy is gekozen in overleg met zijn vorige chef in Duitschland en uit sluitend op grond van zijn bekwaamheid. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Trekking van 128 Mei 1933. 5e Klasse 4e Lyst 1000 No. 6620 11034 11589 15406 400 No. 11985 14890 200 No. 5694 13379 100 No. 5568 15049 16836 17078 4927 8755 9559 14524 CENTRALE RAAD VAN BEROEP VOOR AMBTENARENZAKEN. UTRECHT. (V. D.) Ingevolge de ambte narenwet 1929 is met ingang van 1 Maart JL de centrale raad van beroep voor ambtena renzaken begonnen. Dit college neemt op het terrein van het ambtenarenrecht ongeveer de plaats in van het Hof by burgerlyke en itrafzaken, behoudens dat het tevens de hoogste instantie is. Hedenmorgen is de eerste openbare zitting van dezen raad aangevangen. Op de rol itond een van de meest geruchtmakende zaken van den laatsten tyd. Een ontvanger van een der beide belastingtakken kwam op tegen het hem verleende ontslag wegens het feit, dat zy'n klerk een fraude van 530 had gepleegd. Dit feit had 3 jaar geleden plaats. De klerk is in alle instanties veroor deeld, doch zou des ondanks in 's ryks dienst sün teruggenomen. Biykens de stukken stelt klager dat hy geheel onverdiend de dupe is geworden van den inspecteur, die langen tyc doende is geweest om den ontvanger ambte ïyk vervolgd te krijgen. In de zitting vai heden is bepleit de principieele zaak of voo deze voor 1 Maart 11. afgedane zaak hooge: beroep bestaat. Mr. Perrin uit Amsterdam trad voor den klager op en legde enkele ad viezen ^iver van prof. Schol ten, prof. Schel- tema (prof. Meyers, die eveneens tot ont- vankelt*$tK concludeerden. Mr. B R. Wes- seling te pleitte voor den Staat cci ontkennenden zin. Na eenige re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op heden over 3 weken tenzy voortzetting van de behande ling noodig mocht worden gedoordeeld. DE INDRUK VAN HITLER'S REDE BERLIJN (V. D.) In de „Völk. Beobachter" schryft Alfred Rosenberg over de rede van Hitier o.a.„Wanneer het buitenland ds uitlatingen van den kanselier slechts met eenige zakelijkheid zal lezen zal het zich een ander beeld moeten vormen van de drijf vee* ren van de Duitsche volksverheffing dan tot nog toe, dank zij de vele weinig scrupuleuze voorstellen mogeiyk is geweest. Hitler's in stemming met de methode van den Ameri- kaansche president, nl. de ontwapening als doel te zien, maakt het beroep van Roosevelt in dit opzicht dubbel zoo belangrijk en zal het scheidingsproces versnellen tusschen de geesten die den vrede willen en degenen, die de bewapening nastreven in dienst van de groote bewapenings-industrieën in het Wes ten en in het Oosten en die daarom onrust in de geheele wereld willen brengen. Vele tot nog toe met haat vervulde geesten zijn reeds omgeslagen. Duitschland heeft gesproken, ernstig, vredelievend en waardig. Ook de sociaal democratische bond heeft zich by deze wil aangesloten. Het Duitsche volk staat in zijn geheel gesloten achter zyn leider. Thans is het aan de overige wereld de woor den en daden van den vrede te vinden. PARIJS. (V.D.) De rede van rijkskanselier Hitier heeft in Frankrijk een in het algemeen niet ongunstigen indruk gemaakt en de pers is het er vrijwel over eens dat de rykskanse- lier heeft bewezen de capaciteiten van een werkeiyke staatsman te bezitten. Weliswaar schrijven sommige bladen dat Hitler's rede voor een groot deel uit holle phrasen bestaat, doch het aanvalsplan dat men vreesde heeft men er niet in gevonden. LONDEN. (VX>.) De groote Londensche ochtendbladen erkennen de beteekenis van 1e Duitsche regeeringsverklaring voor de landhaving van den vrede in Europa en be- >ordeelen de vooruitzichten voor de ontwa- ;enings-onderhandelingen te Genève weet ets optimistischer. In het algemeen willen Ie bladen thans echter de practische bewij zen zien vin de dingen die Hitler in zyn rede heeft aangekondigd en die bij het ver dere verloop der ontwapenings onderhande lingen te Genève moeten blyken. De „Times" schryft dat men voor de eerste maal een indruk heeft gekregen van Hitier als staatsman. De goedkeuring der regee ringsverklaring door alle partyen beschouwt het blad niet als een bewys van onderge schiktheid aan het Hitler-regime, doch als een gevolg van het feit dat Hitier inderdaad namens alle groepen in Duitschland heeft gesproken. Hitler's eisch van gelykgerechtigd- heid is onweerlegbaar. Men kan natuurlijk niet verwachten dat de andere mogendheden hun voorsprong op Duitschland direct zullen opgeven en ook Hitier zelf heeft dat erkend. Het nivelle ringsproces moet zich geleidelijk voltrekken. De Duitsche regeering schynt tenminste bereid te zijn op verstandiger wyze dan tot nog toe te onderhandelen over de afschaffing van de Ryks weer met haar langen diensttyd. Summa summarum zal de rede van den rykskanselier te Genève een rustiger atmos feer scheppen. WASHINGTON. (V.D.) Hitler's rede heeft t-c Washington een uitstekenden indruk ge maakt. Algemeen beschouwt men Roosevelt's boodschap slechts als een eerste stap der Amerikaansche regeering van wie men prac tische voorstellen op het gebied der effectie ve ontwapening en van een consultatieve pact verwacht. Na Hitler's rede verwacht men dat Norman Davis Vrijdag te Washing ton nieuwe Amerikaansche voorstellen zal meedeelen. Te New-York neemt men een meer afwachtende houding aan dan te Was hington, wat vooral duidelijk blykt uit de ochtendbladen. De „New-York Herald Ti mes" schrijft dat men na diepgaand onder zoek van Roosevelt's boodschap en Hitler's rede tot de conclusie komt, dat behalve een schoonere frasciologie alles by het oude was gebleven. MOSKOU. (VJD.) De geheele Russische pers bevat hedenmorgen uitvoerige verslagen van de rede van Hitler, die men in politieke kringen als een belangrijke politieke gebeur tenis beschouwt. Er is uit gebleken dat Duitse! iand in geen geval het principe der elykgerechtigdheid zal opgeven. Het een- temmig besluit van den rijksdag is een in- hukwekkende demonstratie tegen de verte genwoordiging van het systeem van Ver- gilles. als president der Ver. Staten van Amerika! hebt doen toekomen en dank u voor de ge# dane medewerking. Ik wil niet verzuimen dtf edele gevoelens en uw oprechte liefde tot den vrede, evenals uw eeriyken wensch tot eco nomisch herstel der volken toe te juichen, die u uw boodschap hebben gedicteerd. De Fransche regeering zal in denzelfden geest en met dezelfde bedoelingen hiervan kennis nemen." WASHINGTON. (V.D.) By het Witte Huis waren gisteren reeds 12 antwoorden ontvan gen van staatshoofden, vorsten of presiden ten op de boodschap van Roosevelt. Ook koning George van Engeland had een per- sooniyk danktelegram gezonden, waarin hij zijn wensch te kennen gaf tot samenwerking in het belang van den vrede. VERKLARING VAN DALADIER. PARIJS. (V. D.) Minister-president Da- ladier heeft een verklaring gepubliceerd over de boodschap van Roosevelt, waarin hij o.m. zegtDe richtlynen, die vervat zyn in deze boodschap zullen zeer zeker geschikt zijn om bij te dragen tot het succes van de econo mische wereld-conferentie en de ontwape ningsconferentie. Amerika en Frankrijk zyn het er wederom over eens, dat een effectie ve stap g< '-aan moet worden, van welken stap alleen het in stand houden van den vrede door het opheffen van gerechtigde vrees, waaraan de Amerikaansche president uitdrukking heeft gegeven, afhankelijk is. Ik sluit my daarom gaarne aan by de groot hartige pogingen van de" Amerikaanschen president. HET NATIONAAL HERSTELPLAN VAN ROOSEVELT. WASHINGTON. (V.D.) Het nationaal her stelplan van president Roosevelt, waarbij deze het congres volmachten vraagt om ge durende twee jaar de industrie aan bepaalde vormen van controle te onderwerpen is thans by het congres ingediend en gisteren door Roosevelt voor de leiders van het congres uitvoerig toegelicht, zoodat naar Roosevelt hoopt, thans met spoed aan de behandeling ervan zal worden begonnen. Het plan houdt een industrieel plan in voor de uitvoering van openbare werken, waarvoor een bedrag van 3.300.000.000 dollar beschikbaar wordt gesteld teneinde een werkgelegenheid voor werkloozen te scheppen. Het wetsontwerp voorziet in de controleering van de produc ten, vaststelling van den werktijd, en loonen te bepalen die voldoen aan door Roosevelt gestelde eischen. Indien een industrie weigert zich aan een dergelyke overeenkomst te on derwerpen of het plan onbevredigend wordt geacht, zal de president zelf een plan moeten ontwerpen en bevoegdheid krijgen tot uit voering daarvan. DE MELKSTAKING DER BOEREN EN WINCONSIN. MILWAUKEE (V. D.) De melkstaking der boeren in Wisconsin neemt steeds dreigender vormen aan. Nadat 3500 boeren hadden ge dreigd eenige groote kaasfabrieken te Sha wano in de lucht te laten vliegen en deze fabrieken werden gesloten, zyn zy gisteren op bevel van den gouverneur van Wisconsin weer geopend en onder bewaking gesteld van sterke afdeelingen der nationale garde. Tus schen nationale garde en een 1000-tal boeren ontstond een hevig gehecht, waarbij de garde met blanke sabel en traangas tegen de boe ren optrad. Aan beide zyden werd een hon derdtal personen gewond. De boeren hebben alle toegangswegen tot de stad bezet om elk melkvervoer te verhinderen. Naar schatting nemen 15000 boeren aan deze actie deel. De gouverneur van Wisconsin heeft de mobilisa tie bevolen van nog 14 compagnieën der na tionale garde. Noteering van heden, 18 Mei 1933, des nam. 3 uur (officieel) Londen 8.43; Berlijn 58.30 Parijs 9.79 Brussel 34.55 Zwitserland f 48.02 New-York 2.16. DE BOODSCHAP VAN ROOSt' PARIJS. (V. D.) De president der 1 he republiek Lebrun heeft in antwooro cle boodschap van Roosevlt het volgende tc legram naar Washington gezonden „Ik heb de boodschap ontvangen, die u my Amsterdam, 18 Mei, 3 uur. De rede van Hitier heeft op de Amster- damsche Fondsenmarkt slechts weinig in druk gemaakt. Hy werd weliswaar gunstig geïnterpreteerd, doch aan den anderen kant ontstemde de binnenlandsche politieke onze kerheid en het bericht van een der Amster- damsche bladen, dat de begrooting voor 1934 een tekort van 250 millioen gulden te zien zou geven. Ook geruchten, dat de Unilever het bekende proces tegen de Noorsche Traanmaatschappy verloren zou hebben, oefende een ongunstigen invloed uit. Uni levers daalden pl.m. 3i/2 waarna weer een herstel intrad. Philips schommelden om streeks de slotkoersen van gisteren. Aku's waren nauwelyks prijshoudend. Van de Pe- troleumwaarden lagen Koninklyken flauw er ruim 2 punten beneden het slotpeil van gisteren. De Amerikaansche soorten waren eveneens lager. Suikerwaarden waren ge drukt. H.VA's verloren 3 De minder courante soorten lagen gedrukt. Tabakken '.varen vaster, doch met kalmen handel. Rub- jeraandeelen waren stil en pryshoudend, "•venals Scheepvaartaandeelen en Mijnwaar- ien. De Amerikaansche fondsen gaven ;chts onbeteekenende wijzigingen te zien. ie Duitsche Obligaties waren iets beter. De jungleening kwam 1 hooger. De Nederl. iligatiemarkt lag gedrukt. Prolongatie 2

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 3