500 300 EERSTE BLAD NO. 117 71e Jaargang 1933 DONDERDAG Uitgave: Firma F. VAN OE VEL8E jr., Wolstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 18 MEI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EEN TELEGRAM VAN KONINGIN WILHELMINA AAN PRESIDENT ROOSEVELT. STADS- EN PROVINCIENIEUWS RECHTSZAKEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 et Iedere regel meerl0ct(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1 5regels fl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij-levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen 's-GRAVENHAGE (C. B.) H. M. de Koningin heeft onder dag- teekening van 17 Mei het volgende regeeringstelegram gericht tot den president van de Vereenigde Staten te Washington Het is, mijnheer de president, èen groote voldoening voor Mij, dat het antwoord van Nederland op uw telegrafisch beroep terstond en zonder voorbehoud kan worden gegeven. Dit volk, uit naam waarvan Ik spreek, verafschuwt den oorlog. Het zou natuurlijk een aanval weerstaan, maar het verafschuwt den oorlog. Evenzeer als het uittarting en aanval tusschen burgers veroordeelt, veroordeelt het uittarting en aanval tusschen volken. Het meent, dat de tijden zijn aangebroken voor de volkengemeenschap om door daden te toonen, dat zij vast besloten is te breken met het recht van den sterkste als haar eventueele hoogste norm. Vreed zame regeling is de uitsluitende methode om nationale geschillen te beslechten. Mij is geen reden bekend waarom vreedzame regeling niet de uitsluitende methode zou zijn om internationale geschillen te beslechten. Mijn land is diep overtuigd dat, wil dit doel worden bereikt, vérgaande ontwapening thans gebiedend noodzakelijk is, immers voortgezette bewapening leidt tot wedloop <in bewapening en, gelijk pijnlijke, doch al,te spoedig vergeten ondervinding bewijst, tot onvermijdelijken oorlog. Nederland is bereid om met de andere volken der wereld de vier stappen te doen, welke Gij voorstelt als eerste en belangrijke bijdrage tot daadwerkelijke ontwapening. Het maakt geenerlei voorbehoud bij deze verklaring. Wat een non-agressie verdrag betreft, ben Ik het met U eens, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden wellicht goed is, dat bestaande en geldige non agressie verdragen en geldende verplichtingen om te ontwapenen, plechtig worden bevestigd, teneinde hun bindende kracht opnieuw aan het geweten der wereld voor te houden. De a.s. economische conferentie kan verzekerd zijn van den actiev'ên en van ganscher harte gegeven steun van Mijn regeering. De economische en financieele toestand vraagt onmiddellijke en doeltreffende maatregelen. Nationaal komt dit land op voor een gezond en geordend economisch en financieel leven. Internationaal komt het op voor onbelemmerd handelsverkeer, stabiele valuta en betere prijzen. Nederland hoopt, dat de Londensche conferentie een daadwerkelijke en duurzame verlichting tengevolge zal heb ben. Tevens vertrouwt het, dat deze conferentie en de daarin vertegenwoordigde regeeringen zich zullen laten leiden door de onveranderbare wetten van economische waarheid en geen acht zullen slaan op hetgeen oppervlakkige en kortzichtige meeningen en individueele belangen gaarne zouden zien aanvaard. Het algemeen belang moet hier, zoo ooit, overheerschen. Met Mijn regeering en volk deel Ik ten volle in de hoop, dat de verwachtingen, waaraan Gij uitdrukking hebt gegeven, in ver vulling zullen komen. (w.g.) WILHELMINA. R. Christ.Sociale Studieclub. Gisterenavond jiield /'de Christ. Sociale Studieclub haar laatste vergadering in dit seizoen. Na de gebruikelijke opening door den lei der hield de heer P. W. Suurmond een inlei ding over „De Bedrijfsradenwet in verband niet de ontwikkeling der bedrijfsorganisatie". Na in het kort gewezen te hebben op de organische eenheid van het- menschelijk ge slacht, zooals dit in den Bijbel tot «uiting komt en door de geheele geschiedenis der menschhheid blijkt, behandelde spreker achtereenvolgens le. Bedrijfsorganisatie is principieel noodzakelijk2e. Bedrijfsorgani satie sta vooropondernemingen hebben secundaire beteekenis 3e. Hoe'bedrijfsorga nisatie te verwezenlijken 4e. De Bedrijfs- ïadexiwet van minister Verschuur is een be scheiden stap in de goede richting en 5e. de samenstelling en taak der bedrijfsraden van het ontwerp-Verschuur. Op deze inleiding volgde nog een breede discussie, waarna de vergadering door den heer Suurmond met dankzegging 'gesloten werd. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaat selijk Comité Vlissingen van het Nationaal Crisis-Comité werd wegens bijdragen door personen, behoorende tot het loodswezen, de betonning en de verlichting ter standplaats Vlissingen over de maand April f 33 ont vangen. Buurtcominissie Steenenbeer en omgeving. Naar wij vernemen werd door de buurt- ccmmissie „Steenenbeer en omgeving" het kassaldo ten bedrage van ruim f 80 afge dragen aan den Vereeniging tot bestrijding der T.B.C. alhier. Deze gift is door genoemde vereeniging in grooten dank aanvaard. Een voorbeeld ter navolging zouden wij er aan willen toevoegen. MIDDELBURG. Afdeeling Walcheren Nederlandsche padvinders. In de gisterenavond in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg gehouden vergadering, uitgaande van het voorloopig comité der af deeling Walcheren der vereeniging „de Ne derlandsche Padvinders", welkevergadering stond onder voorzitterschap van den heer C. A. van Woelderen, besloot men tot vor ming van een definitief bestuur, dat zich als volgt constitueerde C. Rühl, voorzitter, A. H. Munnik, penningmeester, mi*. R. M. van Dusseldorp, H. Horninge, J. J. Meijboom en C. S. Luitwieler. Men zal trachten nog een drietal heeren uit Middelburg en Vlissingen bereid te vinden in het bestuur zitting te ne men, o.a. om ook de functie van secretaris "bezet te krijgen. Na afloop heeft de districts-commissaris voor Zeeland ir. H. te Bokkel Huinink, den heer Van Woelderen hartelijk dank gezegd voor zijn organiseerend werk voor de instand houding van de afdeeling Walcheren. Vereeniging Vreemdelingenverkeer. Gisterenavond hield de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren te Middelburg haar jaarvergade ring in het bureel der vereeniging onder voorzitterschap van den heer mr. J. Moolen- burgh, die er op wees, dat het bestuur ver leden jaar geregeld heeft doorgewerkt, o.a. was er weer een ringrijderij, die een zeer druk bezoek had. Ook de stadhuisbelichting was weer een groot succes en zoowel in de buitenlandsche als de binnenlandsche pers is dit hoog geroemd. Het bestuur heeft thans nog meer attracties in overweging, die zullen kunnen dienen om het vreémdelingenbezoek te doen toenemen. De secretaris, óe heer mr. P. C. Adriaanse, bracht het jaarverslag uit. Hieraan, ontleenen wij het volgendeDe hoop dat het jaar 1932 verbetering in de eco nomische toestanden zou brengen is ijdel ge bleken. De welvaart der volkeren is achter- uitgevlogen en allerlei moeilijke problemen vragen om oplossing. Het spreekt vanzelf dat ook het „toerisme" onder deze omstandighe den in het nauw is gebracht en velen reizen en trekken naar vreemde landen uit pecu niaire overwegingen nalaten. Toch mag de vereeniging over het resultaat van haar stre ven, gezien de sombere tijden, bok voor 1932 tevreden zijn. Al is het bezoek aan stad en eiland minder dan andere jaren, het is toch steeds nog van dien aard, dat het perspectie ven opent voor de toekomst en voor het he den belangrijk genoeg is om de volle aan dacht van het bestuur te hebben. Middelburg is nu eenmaal het centrum van toerisme en dat moet en zal het bestuur zien te besten digen. Immers „toerisme" brengt leven en beweging in onze mooie en artistiek aange legde hoofdstad, waarmede handel en indus trie zijn gebaat. Het is dan ook voor de ver eeniging, die zooveel doet in het belang van het vreemdelingenbezoek een aangename ge waarwording en het prikkelt tot nog grootere activiteit te weten, ondanks de malaise, zoo veel leden het bestuur trouw zijn gebleven. Het ledental daalde in 1932 van 420 op 380. Men vergete niet, dat hoe meer het bestuur financieel gesteund wordt, hoe meer reclame en propaganda het voor de streek kan ma ken. De secretaris brengt daiik aan het ge meentebestuur en aan de Kamer van Koop handel voor de wederom genoten subsidie. Deze instellingen toch toonen hierdoor een open oog te hebben voor het nut en werk der vereeniging. Het bezoek aan het informatiebureau was minder dan in 1932, hetgeen niet te verwon deren is. Toch was een bezoek van 1115 per sonen, toch zeker niet gering, 775 teekenden het register. Als werkzaamheden van de vereeniging in 1932 noemt de secretaris het naar heinde en ver verzenden van veel propaganda-mate- riaal, In 1932 is geen nieuw reclamemateriaal uitgegeven, de plannen voor een nieuwen folder zfjn ontworpen. Deze folders in ver schillende talen zullen eerstdaags het levens licht aanschouwen en ongetwijfeld groote belangstelling wekken. De reeds jaren lang door de vereeniging uitgegeven gids „Wat iedere toerist van Wal cheren moet weten" is weer in grooten getale gratis verspreid en deed weer opgeld. Inlichtingen zijn aan 556 personen ver strekt. 1 w TOT* De secretaris wilde zijn verslag niet eindi gen zonder de hoop uit te spreken,' dat het komende reisseizoen, ondanks de heerschende malaise, drommen met vreemdelingen naar onze mooie stad en ons schoone eiland moge brengen. Men zal hen met open armen ont vangen en trachten hun verblijf hier zoo aangenaam mogelijk te maken, door hen met alle ten dienste staande middelen behulp zaam te zijn. Moge het streven van het be stuur den vreemdelingentrek naar Walcheren te verhoogen ook in het komende jaar met succes beloond worden. Het verslag werd goedgekeurd met dank aan den secretaris. Het zelfde geschiedde met de rekening van den penningmeester, den heer mr. H. Doo- renbos, aanwijzende in ontvangst 3514.57 en in uitgaaf 3230.03, alzoo een goed slot van 284.54, tegen een nadeelig van f 141.62 over 1931. De vergadering herkoos tot bestuursleden de heeren mr. M. C. van der Minne, ir. H. C. Ghijsen en H. J. Vroom. De voorzitter vroeg en verkreeg de sanctie voor het bestuur op het weer in orde brengen van de belichtingsinstalatie en de vergade ring vereenigde zich ook met het weder hou den van de jaarlijksche ringrijderij in Augus tus. Een onderscheiding. De heer dr. S. S. Smeding, directeur hoofdredacteur van de „Middelburgsche Crt." is benoemd tot ridder in de orde van de Eikenkroon van Luxemburg. OOST- EN WEST-SOUBURG Een nieuwe Geref. Kerk. De bouw van een nieuw kerkgebouw te Souburg voor de Geref. kerk is een gevolg geweest van een te klein geworden vergader plaats, waarom het vorige jaar besloten werd de oude kerk te sloopen en op hetzelfde ter rein aan de Kanaalstraat het nieuwe te doen verrijzen, wat morgen officieel in gebruik zai worden genomen. Met den bouw daarvan werd aangevangen 8 Augustus 1932. De nieuwe kerk is een zui ver zaaltype de situatie liet ook geen an dere mogelijkheden toe. Het constructie systeem bestaat uit 7 stuks ijzeren drie- scharnierspunten, geplaatst op gewapend be- tcnkolommen, welke slechts ongeveer 1 M. boven den grond komen, zoodat de zijwanden van het gebouw geen draagmuren zijn, cn bovendien zijdelingsche drukken van de groote kap spoedig den grond ingevoerd werden. Het gebouw bevat behalve de kerkruimte 4 uitgangportalen, 2 flinke vergaderzalen, welke tot één gecombineerd kunnen worden, toilets, royale kelderruimte, een kerkeraads- kamer, waarvan de vorm een verkleind mo del van het kerkruim is, benevens de orgel gaanderij, gelegen achter den kansel. Verder is een ruime rijwielberging aan wezig. Het geheel is in modernen stijl opgetrok ken en zeer sober gehouden, vooral in ver band met de beschikbare middelen. Voor al les is getracht de ruimten duidelijk in hun hoofdlijnen te doen spreken, en wel door de groote vlakken intact te laten en te accen- tueeren door kleurwerking. De kerkruimte is inwendig in schoon geel metselwerk uitgevoerdhet plafond naturel Celotex, het podium geheel eiken, de hoofd kleuren pauwblauw en okergeel. Achter den kanselwand is een grijs-groene wandbespan ning aangebracht. De kerk is vrijwel geheel uitgevoerd met stalen ramen en deurende deuren als glasdeuren. Het meubilair bestaat uit opklapbare eiken banken, bespoten met celluloselak. De electrische installatie omvat een diffuse verlichting door Giso-ornamenten. De verwarming is uitgevoerd als warmwa- ter-voetverwarming met extra-verwarmings lichamen onder de ramen, om tochtver schijnselen te weren. Een afzonderlijke ketel dient voor verwarming der bijlokalen. Uitwendig is het gebouw opgetrokken van donkerbruine en gele klinkers, terwijl de dakvlakken met roode Romeinsche pannen zijn gedekt. Een eenvoudige spits, met eenig smeedwerk op het dak accentueert de ver- tikale lijn. Het kerkgebouw biedt plaats aan 722 per sonen, terwijl op eenvoudige wijze de gaan derij kan uitgebreid worden met ruim 100 zitplaatsen. De totale kosten, alles inbegrepen, ook meubilair en stoffeering, bedroegen rond 51.000. Het geheel is uitgevoerd naar de plannen van de architecten F. G. C. en ir. A. Rot huizen, B.N.A. te Goes en Middelburg. Hoofdaannemer was de heer M. F. Goede- mondt te Goes, welke het gebouw keurig op leverde. AAGTEKERKE. Een oplichter. Door de rijkspolitie is te Aagtekerke aan gehouden een zekere G. M., muziekonderwij zer, zonder vaste woonplaats, die zich op ver schillende plaateen ender allerlei voorwend sels, heeft schuldig gemaakt aan oplichting, door bij verschillende personen door een mooi praatje in den kost te komen, om dan na eenigen tijd zonder te betalen met de noorderzon te vertrekken. Den laatsten keer heeft hij dat gedaan bij een zekeren Van den D. te Aagtekerke, alwaar hij 14 dagen kost en inwoning had gehad, terwijl hij te Zoutelan- de dezer dagen zekeren P. heeft bewogen on der verschillende bedriegelijke voorgevens, o.a. dat hij vroeger verbonden was geweest aan een folkloristis- h genootschap te Am sterdam en daar wegens bezuiniging te zijn ontslagen en hij muziekinstrumenten in Mid delburg had gekocht, die hij moest betalen, doch daarvoor dezer dagen geld van zijn broer zou ontvangen, gelden aan hem af te geven. De aangehoudene was eerst kort gelegen uit de gevangenis ontslagen, waar hij gerui- men tijd eveneei.o voor dergelijke feiten, had doorgebracht. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. Besmettelijke ziekten. In de week van 7 tot en met 13 Mei is in onze provincie voorgekomen 1 geval van roodvonk te Tholen. Militaire opruiing. De 19-jarige W. F. H. uit Leiden, huzaar te Breda, had* opgeruid tot insurbordinatie en dienstweigering. In gesprekken had hij ge ageerd tegen het groeten, de muiters van de „Zeven Provinciën" geprezen en gezegd, dat als hij schieten moest, hij dat doen zou op wie er hem het bevel toe gaf. De auditeur-militair achtte verdachte er ger dan gewone dienstweigeraars. Hij behoort tot een revolutionnaire partij en verrichtte spionnendienst. Hij eischte 15 maanden ge^i vangenisstraf en ontslag uit den dienst en ontzetting uit de bevoegdheid om bij de ge wapende macht te dienen. De verdediger pleitte vrijspraak, daar hier geen sprake is van opruiing. Verdachte heeft niet in het openbaar, maar alleen in onderlinge gesprekken gesproken. Verder protesteerde pleiter ertegen, dat men een niet te gedoogen spionnage had verricht en cen suur had uitgeoefend op de particuliere cor respondentie van verdachte. De krijgsraad deed uitspraak overeenkom stig den eisch, doch zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Intrede. Gisterenavond heeft ds. L. D. Poot, laat stelijk predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, zijn intrede gedaan te 's- Gravenhage. Als tekst voor zijn intrede had ds. Poot gekozen Joh. 3 31a. Aan het einde van den dienst werd ds. Poot staande toegezongen de zegenbede uvfc Fsalm 134. Zeeuwsclie Ouderlingen-conferentie. Gisteren werd te Middelburg de 14e.-Geref. Zeeuwsclie ouderlingenconferentie gehouden, onder voorzitterschap van den heer F. D. G. Prins te Vlissingen, die voorging in gebed en daarna een Schriftgedeelte las. Vervolgens wees de voorzitter op de moei lijke tijdsomstandigheden en op de noodza kelijkheid om het oog te slaan op den Koning der Kerk. Aan den heer Quakkelaar, die zich niet meer als lid van het comité beschikbaar kon stellen, werd een telegram van dank en waardeering gezonden. Nadat door den secretaris de notulen der vorige conferentie waren gelezen, werd het woord gegeven aan den heer R. Zuidema *e Goes, die refereerde over „De ouderling en de preek". In de middagvergadering werd door den A Janse te Biggekerke een referaat gehou den over het onderwerp „hoe de Gerefor meerde Kerken der 17e en 18e eeuw Gods Verbond hebben verlaten". Op beide referaten volgde een drukke be spreking, waaraan door verschillende ouder lingen en predikanten werd deelgenomen. Examens. Voor het examen als apotheker assistente is te Utrecht geslaagd mej. M. H. de Bel te Middelburg. Art. 13 lager onderwijswet. Bij Kon. besluit is het beroep van den raad der gemeente Stavenisse tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland,, waarbij ge-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1