NOOTJES GEMENGD NIEUWS Naar wij vernemen heeft de heer dr. G. J. Lovink in verband met zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer, tegen 31 Augustus a.s. ontslag aangevraagd als burgemeester van Alphen aan den Rijn. De Nederlandsche Heidemaatschappij heeft in overleg met den rijksdienst voor uitvoering der Zuiderzeesteunwet tienduizend éénjarige karpers uitgezet op het Kamperzand in het IJsselmèerdit is van de uiterste punt van de Ramspol op het Kampereiland af. Bij beschikking van het Duitsche rijks ministerie voor posterijen is bepaald, dat vanaf heden in plaats van de tot dusverre gebruikte namen bij het spellen door de telefoon David. Jacob, Nathan, Samuel en Zacharias zullen moeten worden gebruikt de namen Dora, Julius, Nikolaus, Siegfried en Zeppelin. De benzineprijzen in Engeland zijn met ingang van heden verlaagd met 2/2 d. per gallon. De politie in Noorwegen is er in geslaagd een op grootsche wijze opgezette internatio nale organisatie van autodieven op het spoor te komen. De gestolen auto's werden uit Europa en Amerika naar Oslo gebracht en daar geheel verbouwd, waarna zij als nieuwe wagens op de markt werden ge bracht. Sedert het begin van zijn vasten is Gandhi 11 pond afgevallen, zoodat hij nog slechts 84 pond weegt. Reeds eenige malen werd medegedeeld, dat de Crosley Radio Corporation haar zender te Cincinnaty (Ohio), waarvan het vermogen thans 50 K.W. bedraagt, tot 500 K.W. zal versterken. Thans echter komt het bericht, dat wegens de tijdsomstandigheden, voorloo- pig van deze versterking zal worden afgezien. kringen te Washington verklaart men dat het tijdstip voor dezen oproep zoo gekozen is om de groote rede, die morgen van den Duitschen rijkskanselier Hitler in den Rijks dag wordt verwacht, te kunnen beïnvloeden. De oproep zal zich waarschijnlijk bewegen in de richting van het Britsche ontwape ningsplan en het plan van een consultatief pact. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat Roosevelt in zijn oproep het vol gende zou verklaren lo. De Amerikaansche regeering zal evenals Engeland en Frankrijk in een wederbewapening van Duitschland 'n schending van het verdrag van Versailles zien. 2o. De Amerikaansche regeering is be reid, ingeval van dreigend oorlogsgevaar met de overige mogendheden overleg te plegen om de aanvallende mogendheid te kunnen vaststellen. 3o. De Ver. Staten zijn bereid een effectieve ontwapeningsovereenkomst aan te gaan. 4o. Publicatie van de laatste ontwapeningsgrens voor de Ver. Staten. De kwestie der oorlogsschulden komt in den oproep niet aan de orde. In verband met dezen oproep acht men ook het feit belangrijk dat de Senaatscom missie voor buitenlandsche zaken nog deze week moet stemmen over het door het Huis van Afgevaardigden reeds aangenomen voor stel inzake een wapen-embargo. De nieuwe wet machtigt den president om zonder het Congres te raadplegen tegen elk als aan valler aangeduid land een wapenembargo uit te vaardigen. De kwestie der Amerikaan sche neutraliteit ingeval van conflicten wordt hiermee practisch in handen van den president gelegd. Hij stelt voor een ontwapeningsplan, dat in igroote lijnen door Mac Donald is geschetst. Roosevelt stelt ook een overeenkomst voor aangaande datum en plaats van bijeenkomst voor een conferentie na de economische we reldconferentie, om de hier genomen maat regelen nog verder te brengen. Eveneens stelt hij voor om intusschen een overeenkomst te sluiten, waarbij alle naties zouden beloven geen gewapende troepen van welken aard ook over haar grenzen te zenden, en dit op voorwaarde dat de bepalingen voor de wapenbeperkingen trouw worden nage leefd. Wanneer wij vragen naar de redenen voor bewapening, dan wordt het duidelijk, dat zij op de eerste plaats gelegen zijn in het open lijk of verborgen verlangen van de zijde der regeeringen, om haar grondgebied ten koste van andere naties te vergrooten. Ik geloof aldus Roosevelt dat slechts een minderheid der regeeringen en volken er een dergelijk doel op na houden. Wanneer alle naties over eenkomen het gebruik van wapenen, die het slagen van een aanval mogelijk maken, uit te sluiten, dan zouden de verdedigingen vanzelf onoverwinbaar worden en zouden de grenzen en de onafhankelijkheid van iedere natie in veiligheid zijn. Het einddoel der ontwapeningsconferentie moet zijn volledige afschaffing der aanvals wapenen. Het onmiddellijk doel is wezenlijke vermindering van enkelen dezer wapenen en afschaffing van vele andere. Door gemeen schappelijke actie moeten wij tot practische resultaten komen. Kleinzielige hinderpalen moeten uit den weg geruimd, kleinzielige oogmerken vergeten worden. Een egoistische overwinning loopt altijd uit op een nederlaag, terwijl de bevordering van een duurzamen vrede voor onze generatie in alle deelen der wereld het eenige doel is, onze inspanning- waardig. De Amerikaansche regeering aanvaardt met instemming de momenteel te Genève voorgestelde maatregelen en zal invloed uit oefenen ten gunste van nog andere ontwape ning ^maatregelen. De economische wereldconferentie moet de individueele en binnenlandsche programma's voor het economisch herstel aanvullen door wijze en overlegde internationale actie. DE TOEKOMSTIGE STAATSINRICHTING IN DUITSCHLAND. Het „Hamburger Fremdenblatt" publiceert een onderhoud van zijn Berlijnschen corres pondent met rijksminister Göbbels over quaesties in verband met de toekomstige staatsinrichting. Het nationaal-socialisme, aldus Göbbels, maakt er aanspraak op den staat te verte genwoordigen en streeft er naar geleidelijk de natie in al haar vormen in zich op- te nemen. De noodlottige zwakte van het parlemen tarisme bestond in de omstandigheid, dat het ruimte liet voor de meest uiteenloopende be langen, zonder ze met elkaar in overeenstem ming te kunnen brengen. De eenheidsstaat, waarnaar wij streven, zal het ontplooien van een gezond eigen leven ten volle mogelijk maken en zelfs meer doeneen land als Beieren zal zijn traditioneelen eigen aard des te ongedwongener kunnen uitleven, naar mate dit streven minder de verdenking wekt een het rijk vijandig gezind particularisme te huldigen. Op dezelfde wijze moet de gelijkschakeling der vakvereenigingen Worden geapprecieerd. Groot was de verbazing onzer tegenstan ders, toen zij na 30 Januari bespeurden, dat wij met gematigdheid zouden regeeren. WÜ zijn inderdaad verdraagzamer dan men mis schien had gewenscht en ook den partijen zullen wij hun even laten. Wij kunnen dit te gemakkelijker doen, daar het organische des- tructieproces bij haai* zal voortschrijden. De sociaal-democratie is nog slechts een scha duw van wat zij vroeger beteekende en ook het centrum heeft niet de beslissende breuk met zijn verleden voltrokken, die het in staat zou hebben gesteld ten volle de aansluiting bij den nieuwen tijd te vinden. Overigens denken wij er echter niet aan de gematigd heid op te geven, die ons sedert 30 Januari heeft geleid. De samenwerking in het kabinet, ging de minister voort, is loyaler en vriendschappe- lijker dan men zich kan voorstellen. Ook de leidende mannen, die niet tot onze partij be- hooren, hebben zich meer en meer van de juistheid van onze actie overtuigd. De af wachtende gereserveerde houding, die zij- aanvankelijk tegenover ons aannamen, is veranderd in een onvoorwaardelijke erken ning van ons kunnen en van onze successen. Hetgeen wij willen staat ons volkomen dui delijk voor oogen. Nochtans denken wij er niet aan ons te overhaasten. Eerst wanneer onze denkbeelden en bedoe lingen tot gemeengoed van alle landgenootea zijn geworden, zal de nationaal-socialistische staat in volkomen zuiverheid kunnen worden verwezenlijkt en ik betwijfel niet, dat daar- meè 10 jaren zullen heengaan. EEN VERKLARING VAN MAC DONALD. Tijdens een diner van de Pilgrim Society verklaarde Mac Donald gisterenavond o.a. „Ik verklaar het voor onwaar dat wij ons zouden willen mengen in de zuiver binnen landsche aangelegenheden van Duitschland. Wij moeten echter redevoeringen aanhooren en op daden letten. Wanneer iemand een revolver op mij richt en schiet dan kan zijn bedoeling de vreedzaamste en christelijkste zijn geweest, doch voor mij hangt het gevolg niet af van zijn goede bedoelingen doch van zijn werkelijke handelingen en daarvoor kunnen wij ook tegenover den toestand in Duitschland niet onverschillig staan. De Europeesche vrede is de wereldvrede". Mac Donald begroette voorts de boodschap van Roosevelt en verklaarde dat men bijna kon spreken van een verklaring van historische beteekenis. Van nu af zou Amerika zooals het zelf had verklaard niet meer koel tegen over zaken staan dié den vrede betroffen. Het voornaamste punt der Engelsche poli tiek was de actieve samenwerking met Ame rika in alle vredesaangelegenheden en in alle kwesties van menschelijken vooruitgang en wereldwelvaart. Ten aanzien van de economische wereldconferentie zei Mac Do nald dat hij hoopte met Frankrijk, Italië en Duitschland en de andere mogendheden de conferentie tot een goed. einde te zullen brengen. Het stemde tot voldoening dat Engeland op de medewerking van Italië en op den onschatbaren invloed van Amerika kon rekenen voor de afkeuring van elke po litiek, die den vrede van Europa zou kunnen bedreigen. 17 MILLIOEN WERKLOOZEN IN DE VER. STATEN. Naar een schatting van het Alexander Hamilton Instituut bedraagt het totaalaan tal arbeiders in de Ver. Staten in het huidi ge voorjaar 49.8 millioen, waarvan 32.8 mil- licen aan het werk zijn. Hieruit blijkt, dat dus het aantal werkloozen circa 17 millioen bedraagt. In 1929 bedroeg het aantal werk loozen naar schatting 4.1 millioen, doch deze schatting werd algemeen als te laag be schouwd. Het gemiddelde inkomen der arbeiders is aanzienlek verminderd. In 1929 bedroeg het gemiddelde jaarlijksche inkomen van een arbeider nog 1157 dollar, terwijl het in 1933 tot 640 dollar is teruggeloopen. De ontploffing en brand te Rotterdam. Het pakhuis van de Kon. Pharmaeeutische Fabrieken te Rotter dam, waar gisteren de ernstige ontploffing is voorgevallen, gevolgd door den zwaren brand, bevatte beneden een opslagplaats voor che micaliën. Op de eerste verdieping waren het kantoor en een magazijn benevens een apo theek. Op de tweede en derde verdieping wa ren de opslagplaatsen van de verpakte, spe ciale geneesmiddelen, welke de firma in den handel brengt. In het pand werd niets gefabriceerd. Men zorgde hier slechts voor de verzending, de emballage, het. inpakken, e.d. Dit geheele pand is totaal uitgebrand. De muren hebben zwaar geleden en zijn over groote afstanden ontzet. Op nummer 15 aan de Boompjes staat het pand van den ijzerhandel van de firma Doorman, die in haar kantoor waterschade heeft gekregen. In hetzelfde pand zijn voorts de kantoren van den Metaalbond, de ver- eeniging de Ambachtsschool, de houtwaren handel Laga, het incassobureau voor het dis trict Rotterdam van de Philipsfabrieken te Eindhoven en het atelier voor tooneelaécors van de firma J. van den Arend. Enkele van deze vertrekken hebben mede waterschade cpgeloopen. Tusschen het gebouw, waarin de brand woedde en het water van de Scheepmakers- haven ligt een klein plaatsje, evenals achter het pand van de firma Doorman. Beide plaatsjes zijn gescheiden door een schutting, welke naar de zijde van laatstgenoemd plaatsje een afdak draagt. De vluchtelingen zijn op dit afdak geklommen en daarna via een ladder terecht gekomen in het pand van de firma Doorman, waar de gewonden onder hen en zij die het meest door den schrik wa ren bevangen, in het kantoor liefderijk zijn opgenomen, en geholpen. Onder het personeel van de pharmaeeuti sche fabrieken bevinden zich vele vrouwen en meisjes. Vooral onder dezen was de conster natie uiteraard zeer groot. De chefs deden al het mogelijke, om de gemoederen wat te kal- meeren. Auto's werden beschikbaar gehouden om de gewonden en de zenuwachtigsten naar huis te brengen. Om 2.12 uur zijn gisterenmiddag twee nieuwe ontploffingen aan de achterzijde van het pand van Brocades en Stheeman voor gekomen, eveneens op de benedenverdieping. Twee brandweerlieden, die op een platje standen, kregen glasscherven tegen zich aar doch werden niet gewond. Zij moesten echter de vlucht nemen en de omgeving moest eenigen tijd worden afgezet. De vlammen sloegen weer fel naar buiten en ook op de derde verdieping begon het opnieuw te bran den. Na 20 minuten had men dezen brand echter weer bedwongen. Om kwart over 3 gisterenmiddag werd nog volop water gegeven. Den brand had men toen echter wel onder de knie. Bij informatie deelde men mede, dat het gerucht, dat iemand vermist zou worden, niet juist zou zijn. In het ziekenhuis aan den Ccolsingel zijn in totaal 30 gewonden gebracht, hetzij per auto of te voet, Hiervan zijn 12 patiënten ter verpleging opgenomen. Het auto-ongeluk te Rot terdam.— Omtrent het tragisch auto ongeluk te Rotterdam lezen we in „de Tele graaf" nog de volgende bijzonderheden De auto was des nachts bij het politie bureau aan de Nassaukade te Rotterdam als vermist opgegeven. De aangifte van vermis sing was gedaan door de kinderen van 't om gekomen echtpaar, doch de wijze waarop zij tot die aangifte kwamen en een vermoeden kregen van het vreeselijke lot, dat hun ouders getroffen had, was diep aangrijpend. Het echtpaar Schepers was met zijn auto, een lagen, gesloten Amerikaanschen wagen, blauw gelakt, naar Rotterdam gegaan en zou in den loop van den avond naar Dordrecht terugkeeren. Doch toen uur na uur verstreek en de ouders nog steeds niet in de woning aan den Van Strijsingel waren teruggekomen, werd de ongerustheid der kinderen ondraaglijk en zij besloten op onderzoek uit te gaan. De zoon en de dochter van den heer Sche pers gingen met den verloofde van het meisje in een auto, die door den zoon bestuurd werd, op weg langs de route, die ook hun ouders moesten volgen. Op de Koninginnebrug te Rotterdam zagen zij een ongewone drukte honderden nieuwsgierigen langs den kant ondanks het nachtelijk uur (het was toen reeds half vier) een drijvende bok, die werd gesleept, symptomen, dat hier een ongeluk had plaats gevonden. Een vreeselijk vermoe den beving de kinderen, en de zoon stapte uit den auto om te informeeren wat hier ge beurd was. Groot was zijn ontsteltenis, toen hij hoorde, dat een auto, waarvan het aantal en de na men der inzittenden onbekend waren, van de brug te water was gereden en dat de inzit tenden daarbij waren omgekomen. Een po- litie-agent kon hem en zün zuster, die, ge steund door haar verloofde, door spanning en angst nauwelijks in staat was te loopen, geen verlossing uit de kwellende onzekerheid geven. Het drietal reed toen naar het politiebureau aan de Nassaukade, doch ook daar kon men hun niets zeggen. De zoon noemde een naam, sprak van een blauwen auto ooggetuigen hadden verklaard, dat zij een zwarten, auto te water hadden zien rijden, er was een an dere naam genoemd dan die van den ver- moedelijken bestuurder. Doch dit alles waren slechts vage Verklaringen en vermoedens men kon den drie jongen menschen niet de zekerheid geven, dat hier niet de auto van hun ouders op den bodem der Koningshaven lag, men kon hun slechts beloven in de stad nader onderzoek naar den vermisten auto te laten doen. Er bleef hun dus slechts een kleine hoop, doch het meisje scheen te voelen, dat die hoop üdel was, zij barstte op heb politiebu reau in een hartverscheurend schreien uit, en na eenigen tijd gingen drie hopende, twijfe lende jonge menschen terug naar Dordrecht, om daar in bange spanning te wachten op bericht van de Rotterdamsche politie. He laas moest deze hun even na zes uur berich ten, dat er geen hoop meer was en dat hun ouders een vreeselijken dood hadden gevon den. Dat men eerst zoo laat. en zoo lang na het ongeluk kon vaststellen wie de slacht offers v/aren, is een gevolg van de misluk king der eerste bergingspogingen. De z a a k-N ij e n r o o d e. Omtrent de antecedenten van den Hagenaar K., een der hoofdverdachten in de zaak van het kasteel Nijenroode, vernam „het Volk" nog enkele bijzonderheden, die op 's mans handel en wandel wel een eigenaardig licht werpen en waarvan we het volgende ver melden. K. is langen tijd tabaksplanter in Indië ge weest en van dien tijd stammen ook zijn re laties met den heer O. Heel kort voor het uitbreken van den grooten oorlog keerde K. naar Nederland teruj en woonde toen op het door hem gekochte landgoed in het Gooi. Reeds toen schijnt hij verband te hebben willen leggen tusschen schilderijenbezit en- verzekering. Bij een brand te zijnen huize moet een der kostbaarste schilderijen voor het vuur be spaard ,ijn gebleven, maar desniettemin bleek het doek bij de reddingspogingen dermate beschadigd te zijn, dat K. de verzekering aansprak en een vergoeding van 40.000 vor derde. Deskundigen van de verzekeringsmaat schappij echter moeten toen hebben aange toond, dat de beschadigingen een ander ka rakter droegen, dan het gevolg zouden zijn van, hetzij door den brand, hetzij door nor male reddingspogingen veroorzaakte schade, zoodat de verzekeringsmaatschappij de gevor derde som niet uitbetaalde. De heer K. schijnt daarin -3 hebben berust. Zijn vertrek uit Huizen maakte tevens een eind aan een vervolging, die het gemeente bestuur tegen hem had ingesteld terzake van belastingontduiking. De heer K. had nimmer belasting willen betalen, omdat hij beweerde, dat zijn domicilie in Indië was gevestigd dat hij in Indië de voorkeur aan een domi cilie in Holland had gegeven. Een liefdesdrama. Zater dag had het 20-jarig meisje C. H. te Ber gen op Zoom haar verloofde, zekeren M. me degedeeld, dat zij haar verkeering wenschte te verbreken. Gisterenavond is M. het meisje aan de fabriek, waar zij werkzaam was, gaan afhalen. Toen zij op zijn vraag of zij bij haar besluit bleef, bevestigend antwoordde,'trok de teleurgestelde jongeman plotseling een mes en bracht haar daarmede ernstige steken in den buik toe, terwijl zij ook eenige sny'won- den aan haar harden en gelaat bekwam. Het slachtoffer s,fcortte bloedend neer en werd door voorbijgangers en buurtbewoners die op haar angstkreten kwamen toegeloo- pen, bij omwonenden binnengedragen, waar medische hulp ijlings werd ontboden. De dader, die op de vlucht was geslagen, is aan de moeder van het meisje gaan vertellen, wat hij gedaan had. Daarna heeft hij zich vrijwillig bij de politie aangemeld. Zijn slachtoffer is later in ernstigen toe stand naar het Alg. Burgergasthuis overge bracht. Een visschersvaartuig vergaan? Sinds Donderdagmiddag wordt te Terschelling ëèn Urker visschers vaartuig, dat op de Noordzee vischt, vermist. Te Zoutkamp is een flesch aangespoeld, waar in een briefje zat met de volgende mededee- ling „Wij zijn in nood. Help ons Urk 165 (slecht leesbaar) schipper Hoekstra, zijn zoon en knecht." Men vermoedt nu, dat he> schip in het Friesche gat tusschen Schiermonnikoog en Ameland Zondagnacht is vergaan. Ongelukken. Gisterenmiddag zijn te Workum drie kinderen verdronken. Zij waren tusschen schooltijd nabij het strand in een geul aan het pootje baden, toen een van hen, een 7-jarig knaapje, dat zich te ver had gewaagd, plotseling in de diepte ver dween. De twee andere kinderen, broertjes van 6 en 7 jaar, deden pogingen om het knaapje te redden, doch geraakten daarbij ongelukkerwijs ook in het diepe gedeelte. Alle drie de jongens kwamen om het leven. Maandagavond 6 uur heeft even buiten Heer len op de Valkenburgerweg een doodelijk on geluk plaats gehad. Op dat oogenblik stapte uit de bus die naar Heerlen ging, de 55-ja- rige caféhouder L., die in het Kunderveld een café heeft. L. lien achter de bus om, ter wijl uit de richting Heerlen juist een vracht auto kwam aanrijden. L. werd nog gewaar schuwd dooi een voorbijganger, maar schijnt het niet gehoord te hebben, zoodat hij door liep. Hij keek bovendien nog even om. Op dat moment liep hij tegen de vrachtauto op, met het gevolg, dat hij tegen den grond werd ge slingerd. De man liep een schedelbreuk op. tengevolge waarvan hij* spoedig overleed. Op den Hoofdweg nabij de Eelevinkstraat te Nieuw-Vennep is een 9-jarig knaapje door een auto aangereden en gedood. Het knaapje kwam den hoek van een straat omgeloopen en liep tegen de auto aan. Onder Hoog- cruts maakte de motorbrigade van den vrij- willigen landstorm een oefening. Een motor rijder uit Kerkrade reed achter een auto, toen deze plotseling stopte voor een uit een zijweg komenden motor. Een botsing tusschen de auto en den daarachter rijdenden motor was onvermijdelijk en de motorrijder vloog met het hoofd tegen den wagen. Hij werd bewus teloos opgenomen en had een ernstige her senschudding bekomen. Zijn toestand baart zorg. Toen gisterenmiddag te half vier een 14-jarig meisje op den Brediusweg te Bus- sum een militaire 'uto voorbijreed, zag zij niet, dat een aanhangwagen met kanon volgde. Zij reed tegen het kanon op en viel van de fiets. Na te zün verbonden, is het meisje in bewusteloozen toestand met een hoofdwonde en een gebroken rechterbeen naar een ziekenhuis vervoerd. Een 14- jarig meisje te Roswinkelerveen is, toen zij een boodschap zou doen en langs een smal fietspaadje langs het kanaal moest rijden, te water gereden. Na een half uur werd zij ver mist en later levenloos opgehaald. Gister avond is te 's-Gravenhage een Duitsche dienstbode op den Ouden Scheveningschen weg door een tramwagen van lijn 8 over reden. Zy was onmiddellük dood. Een 43- jarige voerman te Aarle-Rixtel is bij het in spannen van een paard onder de wielen van een wagen terecht gekomen. De man werd overreden en op slag gedood. In de mijn Maurits in Limburg is een 44-jarige machi nist onder een locomotief geraakt. Beide bee- nen werden hem afgereden. Hedenmorgen is een landbouwer uit Vries onder een auto gekomen en gedood. Het slachtoffer reed met een auto van Groningen af mee en is bij zijn huis van de auto gesprongen en onder een der wielen gekomen met het noodlottig ge volg. Tü'dens een kort maar hevig onweer, dat te Oostmarsum woedde werd een wiel- rüder door den bliksem getroffen. Hij was onmiddellük dood. Gisterenmiddag is op den Stekerweg onder da gemeente Alphen aan den Rijn, een 5-jarig meisje, door een auto overreden Het meisje kwam plotseling uit een steeg aangeloopen en werd, hoewel de bestuurder van den auto alle moeite deed om een aanrijding te voorkomen, door het spat bord gegrepen en over den weg geslingerd. Met een gebroken arm en een hersenschud ding werd het kind naar haar woning ver voerd. In den cop van den avond is het kind overleden. Postduif op zeeschip be land. Bij de Amerikaansche legatie te 's-Gravenhage is bericht ontvangen van Charles A. Olsen, gezagvoerder van het Ame rikaansche motorschip „City of Hamburg", meldende dat op Zondag 8 Mei aan boord van dat schip, dat varende van Amerika naar Hamburg, ter hoogte van Terschelling een postduif is gekomen. Het dier draagt om den rechterpoot een zilveren ring, gemerkt met een ster en de cijfers 329 A 3263 en om den linkerpoot een gummiband, gemerkt E 895. De heer Olsen zal na ontvangst van naam en adres van den rechtmatigen eigenaar, de postduif aan dezen doen toekomen. De vriendin Ivar K r e u - ger overleden. In bittere armoede stierf dezer dagen te Londen een vrouw, van wier schoonheid men gedurende haar leven veel heeft gegsproken. Haar naam is Anice Winifried Ormrode. Zij oogstte gedurende eenige jaren, als actrice in Londen veel suc ces en huwde daar met een regisseur, dien zij echter spoedig verliet om een avontuur- ly'k leven na te jagen. Kort daarop maakte zü kennis met een rijken Engelschen aristo craat, die haar met geld en geschenken ver wende. Ook deze vriendschap duurde niet lang en Anice ging weer naar het tooneel. Zij kreeg een engagsment bij een rondtrek kend gezelschap, en maakte bij deze gelegen heid kennis met den Zweedschen luciferko ning, Ivar Kreuger, die verliefd op haar werd. Zü maakte met hem een reis om de wereld en werd langzamerhand onder den naam van mevrouw Freda Kreuger bekend. Eenige jaren leefde zij in vreugde, luxe en geluk, toen kreeg Kreuger er genoeg van en verliet liaar. Nu ze weer alleen was, ging ze lang zamerhand de ellende tegemoet. Haar geld raakte op, juweelen en andere waardevolle bezittingen moest zij verkoopen, en de eens zoo stralende, knappe vrouw moest om in haar levensonderhoud te kunnen voorzien, in Londen een tweedehands kleerenzaak begin nen. De verdiensten waren echter te klein en reeds spoedig kon zij de huur niet meer be talen. Toen de deurwaarder kwam, vond hij haar dood in deze treurige omgeving. In een brief dien zü naliet, schreef zü „Ik heb geen vrienden, ik leef alsof ik in een gevan genis zit, heb geen mensch waarmede ik kan spreken, mijn zenuwen zijn op en slapen kan ik niet meer." Twee olifanten ver brand. Naar Wolff meldt, zijn tü'dens het transport van het circus Gleich van Marseille naar Lyon twee olifanten om het leven gekomen. Door tot dusver onbekende oorzaak brak in een der transportwagens een brand uit, waaraan de beide dieren ten offer vielen. De begeleiders wisten zich te redden door van den rijdenden wagen te springen. Tien keer getrouwd. De oudste man ter wereld, Zaro Agha te Stam boel, zal binnenkort voor de tiende maal in het huwelijk treden. Hü wil een „jonge" vrouw trouwen, namelijk een die niet ouder is dan 75 jaar. Zaro, die byna 160 jaar oud is, was sprake loos van woede, toexi men dezer dagen zy'n aandacht vestigde op den dood van eeh Chi nees, die beweerde 2o6 jaar oud te ;zijn. Toen hij weer tot spreken in staat was, zeide hü dat niemand de medeaeeling van den Chinees au serieux zal nemen, daar iedereen wist dat hij de oudste man ter we reld is. Goud in het s 1 k. Naar „Pesti Napló" meldt, ib groote opgewonden heid onder de bevolking in het Hongaarsche comitaat Baranya ontstaan tengevolge van het bericht, dat bü het boren van een put in de gemeente Harkany, het opkomende grondwater groote hoeveelheden goudhou dend slük meevoerde. De apotheker stelde met koningswater vast, dat het in het slijk glinsterende metaal inderdaad goud was. De gelukkige bezitter van het slyk zond proeven ervan naar het chemische laboratorium der universiteit te Pécs (Fünfkirchen)teneinde zijn onverwachts opgedoken schat te doen onderzoeken. Schrikbewind door zigeu ners.— Efn der voornaamste dagbladen te Zagreb heeft een dringend beroep gedaan op de autoriteiten om het land te bevrijden van de zigeuners en dezen in concentratie kampen te brengen, waar zü voor hun le vensonderhoud zouden moeten werken. Dit voorstel weerspiegelt de toenemende ont stemming in Kroatië over de zigeuners, die op het platteland een waar schrikbewind uit oefenen door kinderen te stelen en vervolgens te mismaken, ten einde hen als bedelaars te gebruiken, waardoor eerder het medelyden van de voorby'gangers wordt opgewekt. Met deze gestolen kinderen zou, naar be weerd wordt, een geregelde handel gedreven

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2