1000 500 300 25 AKKER.OCHET5 WOENSDAG EERSTE BLAD NO. U6 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. MH DE 111111 Ir.. Halslint SI-NI, (iissitip, Wal. II. Poslrelteeing SEltl 17 MEI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVooi Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland eryFrankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 rege is 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl—öregels tl.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bit verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen maken bekend, dat vanaf Maandag 8 Mei tot en met Zaterdag 20 Mei e.k. gelegenheid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen ter gemeen te-secretarie le Af deeling (Kamer 7) iederen werkdag van 9—12i/2 uur en van 2—5 f4 uur (Zaterdags alleen van 9 tot 12y4 uur). Het nieuwe schooljaar begint 1 September 1933. Toegelaten kunnen worden de kinderen, die vóór of op 1 September 1933 zes jaar zijn ge worden. Zij, die in het bezit zijn van een trouwboek je, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 17 Mei 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare U.L.O. school. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen maken bekend, dat vanaf Maandag 15 Mei tot en met Zaterdag 27 Mei e.k. gelegen heid bestaat tot aangifte van nieuwe leer- lingéh voor de openbare school voor uitge breid lager onderwijs, ter gemeente-secreta rie, le af deeling (Kamer 7) iederen werkdag van 9 tot 12JA uur en van 2 tot ï>/4 uur Cs Zaterdags alleen 9—12y4 uur). Onderwijs wordt gegeven in de vakken voor gewoon lager onderwijs, benevens de drie moderne talen, wiskunde en handelskennis. De school leidt op voor de diploma's A en B der Vereeniging voor M.U.L.O. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 17 Mei 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De huisvlijttentoonstelling. De eerste avond van de tentoonstelling van huisvlijt mocht zich gisterenavond in een zeer druk bezoek verheugen. Zeer velen bewogen zich door het ruime gebouw, en bezichtigden de tentoongestelde voorwerpen met groote belangstelling en wat nog beter is, bij een groot gedeelte der artikelen zagen wij reeds het strookje verkocht" aangebracht, water op wees, dat het geëxposeerde in den smaak viel. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of het vervaardigde zal in de nog twee volgende dagen dei* tentoonstelling zijn weg wel vin den. Door de keurige entourage met vlaggen doek, de vele palmen en de mooie verlichting, door de verschillende electrische lampen ver spreid, bcod de zaal een prettigen aanblik. Aangifte van leerlingen voor de R.H.B.S. De aangifte van leerlingen voor den cur sus 1933/1934 voor de af deelingen A en B der R.H.B.S.alhier, heeft plaats op Vrijdag 19, Zaterdag 20 en Maandag 22 Mei, telkens van aes middags 2 tot 4 uur, in het gebouw der school, in de Brouwenaarstraat. Wij verwijzen belanghebbenden verder haar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Luxor-Theater. Alles voor een man. Scotland ^Yard In de tweede helft van deze speelweek brengt deze bioscoop tegen speciale prijzen een bijzonder attractief programma. De eerste hoofdfilm is de romantische idylle van. een lastige prima-donna en een doodgewonen inbreker, welke op een huwe- bjk, een verlaten en ten slotte een hereeni- Eihg uitloopt. Inhoud, bezetting, situaties, mise en scène, dialoog en regie zijn van de beste soort. Jeanette Mac Donald is mee- sleepend en charmanteen brillante per soonlijkheid, die van haar rol een onverge telijke creatie maakt. Reginald Denny, een oude bekende van het witte doek, wiens ver schijning alleen reeds voldoende is om den lachlust op te wekken, geeft een alleraardig- sten, verliefden inbreker. Een allergenoeg lijkste, amusante film. Na de pauze draait een spannende detec tive-film, waarin we ervaren, dat Scotland Yard's informatiedienst onvermoeid is in het opsporen van misdadigers, ook al bracht de oorlog allerlei wonderlijke gebeurlijkheden, welke zijn taak nu niet direct eenvoudig maakten. Edward Lowe heeft hierin de hoofdrol (dummelrol) met als tegenspeelster Joan Bennett. Een binnen- en buitenlandsch journaal maken het uitstekende programma volledig. Een ernstige binnenbrand. Gisterenavond omstreeks half negen is een binnenbrand uitgebroken in een perceel cp de Groote Markt. De brand -die zich aan vankelijk ernstig liet aanzien, bleek by na der onderzoek niet zoo ernstig te zijn. Een achterkamer van het perceel is uitgebrand. De brand werd gebluscht door een hand- spuitpomp van de militairen, wier kazerne gelegen is aan de achterzijde van het per ceel waar de brand woedde. Toen de inmiddels gealarmeerde brand weer verscheen, behoefde zij niet meer han delend op te treden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Waarschuwing voor bestuurders van motorrijtuigen. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat be stuurders van motorrijtuigen bekeurd worden, wijl zij bij aanhouding niet in het bezit van een geldig rijbewijs blijken te zijn. De oor zaak daarvan moet voornamelijk gezocht worden in de omstandigheid, dat nog te wei nig aandacht aan den vervaldatum van het rijbewijs wordt besteed. Men zij er zich goed van bewust; dat afgegeven rijbewijzen slechts gedurende twee achtereenvolgende jaren gel dig zijn en het dus zaak is tegen het einde van dien termijn een nieuw rijbewijs aan te vragen.' Aangeraden wordt daarmede niet tot het laatste oogenblik te wachten. Het is vol strekt noodzakelijk, dat tusschen de indie ning van de aanvang en het tijdstip, waarop het rijbewijs vervalt, eenige tijdruimte b.v 3 of beter nog 4 weken wordt gelaten. Mocht het vroeger al eens voorgekomen zijn, dat ter provinciale griffie bij persoonlijke aanmelding op de afgifte van een rijbewijs kon worden gewacht, met nadruk zij thans vermeld, dat dit tot de onmogelijkheden is gaan behooren. Het verdient overigens waarschijnlijk aan beveling hier dan nog eens in herinnering te brengen, dat aanvragen om vernieuwing van een rijbewys ongeveer één maand voor den vervaldatum van het oude rijbewijs behooren te worden ingediend. Dit is de eenige zekere manier om steeds van een geldig rijbewijs voorzien te zyn. Degenen, die nalaten dit te doen, loopen altijd de kans in moeilijkheden te geraken, wijl hun misschien niet meer op tijd een nieuw rijbewijs kan worden uitge reikt. Voor personen, die met het indienen der aanvragen plegen te wachten tot op het al lerlaatste oogenblik, daar zij vreezen anders reeds in het bezit van een nieuw rijbewijs te worden gesteld geruimen tijd vóór dat het oude bewijs is verloopen, zij hier vermeld, dat ter provinciale griffie met de afgifte wordt gewacht tot hdbgstens een week vóór den vervaldatum van het oude rijbewys, zoo dat de geldigheidstermijnen der beide bewij zen zich zoo nauw mogelijk aan elkander aansluiten en geen inkorting van beteekenis geschiedt. Met betrekking tot de bij de aanvraag over te leggen bescheiden kan worden volstaan met de mededeeling, dat inlichtingen dien aangaande verstrekt worden op de gemeente secretarie, alwaar de aanvragen als regel be hooren te worden ingeleverd. MIDDELBURG. Vereeniging voor ziekenhuisverpleging. Gisterenavond vergaderde de afdeeling Middelburg van de Vereeniging Ziekenhuis verpleging op Walcheren. Wegens verhinde ring van den voorzitter, den heer H. J. van Geuns, leidde de secretaris, de heer L. Onder- dijk, de vergadering, die hoofdzakelijk belegd was, om de agenda voor de algemeene ver gadering op Zaterdag te bespreken. Alvorens men daartoe over ging, berioemde de vergadering tot afgevaardigden de heeren J. J. van Aartsen. G. W. Graafhuis, J. G. Pee., man, J, C. van Poeljen en J. P, Ph. Dooren- bos. Het reeds gepubliceerde jaarverslag der vereeniging gaf geen aanleiding tot opmer kingen. De vergadering besloot voor de drie bestuursplaatsen de candidaturen te steunen van de eerste candidaten der aanbeveling, de heeren H. J. van Geuns te Middelburg, M. Reijnhoudt te Domburg en dr. P. de Haas te Arnemuiden. De heer Onderdyk lichtte de verschillends voorstellen uitvoerig toe en kon de vergade ring zich vereenigen met dat om te bepalen, dat als een lid één jaar, gerekend van den aanvang dei* opname, onafgebroken in een ziekenhuis is opgenomen geweest aan dit lid nog éénmaal een halve üïtkeeringsduur ver goed wordt bij het intreden van het tweede jaar. Alleen zal de afdeeling voorstellen dit zoo te verduidelijken, dat ook in het tweede jaar de patient opgenomen moet blijven en dat dan hoogstens een halve uitkeeringsduur wordt bepaald. Met het tweede voorstel van het bestuur om sanctie te verleenen aan zijn besluit om vcorloopig voor een jaar in alle ziekenhuizen de kosten voor verband- en geneesmiddelen voor rekening der vereeniging te nemen, voor de hoogere klassen ook gerekend volgens het tarief der derde klasse, vereenigde de verga dering zich en juichte zij deze uitbreiding ten zeerste toe. Het derde voorstel, nl. om een rechtspositie te doen ontwerpen voor den secretaris-pen ningmeester, besprak men niet in afwachting van de toelichting op de algemeene vergade ring en hebben dus de afgevaardigden ten deze vrij mandaat. Schaken. De belangstelling voor het spel der spelen neemt te Middelburg steeds toe en zoo heeft de heer J. J. van den. Ende, Maandagavond in de zaal van het café „de Eendracht" voor de Zeeuwsche liefhebbers een Simultaan séance gegeven. Deze Zeeuwsche simultaan- speler, die thans medewerker is van het tijd schrift van den Nederlandsehen Schaakbond, waarvan dr. Eeuwe redacteur is, stond voor een zwaren strijd. Er waren 36 spelers «*nwezig, onder wie ook een Letandsche speler, die gastvrij onder zijn Zeeuwsche collega's was opgenomen. De heer G. W. Graafhuis heette allen hartelijk welkom, speciaal hen, die voor de eerste maal zulk een séance medemaakten, en dankte in het bijzonder den heer Van den Ende voor zijn bereidwilligheid, terwijl spr. opwekte lid te worden van de Middelburgsche Schaakclub. Te kwart over acht ving de strijd aan en eindigde deze te kwart voor twee mét 20 mi nuten pauze. De heer Van den Ende won 24 partijen, dus juist 75 De heeren De Bokkel, Lüth, Van de Poll, Roth, Mondeel en Breel wonnen him partij. De heeren Voorhans, Waage, Pieterse, Hee ren, Grceneberg en Bar Jr., brachten het tot remise. Aan het einde van den zwaren strijd dank te de heer Graafhuis den heer Van den En de nogmaals en bracht hem hulde voor zijn prachtige overwinning, terwijl hy ook alle anderen dank bracht voor hun medewer king aan den welgeslaagden avond, die veler belangstelling had getrokken. De brandweer wederom gealarmeerd. Gisterenmiddag omstreeks 3 uur is de brandweer te Middelburg wederom gealar meerd, doch is het niet tot uitrukken geko men. In de koffiebranderij van de firma K. Meertens Jr., in de poort in de Korte Delft tusschen het magazijn „de Drie Spuiten" en de apotheek van mevrouw de wed. Van der Harst draaide de electrische koffiemolen. Van den ketel, waarin de koffieboonen zich bevonden, is het deksel afgesprongen en is een deel der boonen in het vuur gevallen, waardoor zij in brand geraakten en een he vige rookmassa zich ontwikkelde. Een in de omgeving zynde brandmeester, die van den heer Meertens vernam, dat de toestand dreigend was, belde de kazerne -op en hier werd onmiddellijk alarm gemaakt. Reeds was een spuit bemand en gereed om uit te rukken, toen bericht kwam, dat men het vuur met eigen krachten meester was ge worden. Na den brand in de Langedelft. Naar wij vernemen zyn thans door de N.V. Giand Hotel Verseput, met tusschenkomst van architect Rothuizen, bij Burg. en Weth. plannen ingediend voor den herbouw van het hotel op het gedeelte tusschen den te- genwoordigen ingang en het zgn. parkeer terrein. Ook een andere belangrijke verbouwing in do Langedelft kan worden tegemoet gezien De firma Schulte en Thieme is eigenares geworden van het pand, waarin nu nog ge vestigd is de sigarenwinkel van den heer A. Looten en zal haar bekend magazijn „Het Huis met de Roode pilaren" met dezen win kel uitbreiden en aan den voorgevel het zelfde aanzien geven als die van den be- staanden winkel- OOST- EN WEST-SOUBURG Frauduleuze slachting. Gisterenmorgen heeft de politie alhier bij den slager M. F. aan den Nieuwen Vlissing- schen weg een reeds gedeeltelijk afgeslacht marken in beslag genomen, dat niet voor de keuring was aangegeven en geslacht werd m een daartoe niet wettig ingerichte slagerij. Gevonden voorwerpen. Hondentuig (nieuw) bij Terwiel, Ritthem- sche straat B 403. Niet meer in staat nog iets te doen aan 't vele werk, dat te wachten ligt? Dan Ned.rloodxh .t^L>^%%7an,die Product kleine AKKERTJES snel en zeker Uw nare hoofdpijn verdrijven en Uw geest weer helder maken! Onschadelijk! 't Zijn ideale pijn-stillers bij Zenuwpijn, Kiespijn, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voorlaan uilsluitend: Volgens recept van Apotheker Dumont "AKKERTJES" VEERE Oudheidkundige vondst. Bij de restauratie-werkzaamheden aan het stadhuis te Veere heeft men weer een aar dige vondst gedaan, meldt de „Midd. Crt.' Bij het graven in een ouden beerput heeft men op ongeveer 2/2 meter diepte, juist waar de aardlaag in het zand overgaat, naast een hondengeraamfce, twee mooie, betrekkelijk gave, aarden kannetjes, gevonden, beiden ongeveer 30 cM. hoog, waarvan de een lang werpig. de ander meer den vorm van een buikkannetje heeft. Dat de vondsten oud zijn getuigt het feit, dat ze met de hand gemaakt zijn, hetgeen duidelijk aan het voetje te zien is. De kannetjes zyn van licht grijs, gebakken klei en niet geglazuurd. Bij het graven echter heeft men niet kunnen verhelpen, dat een ervan beschadigd werd. BRESKENS Voor het doctoraal examen in de Staat kundigs-economische richting aan de Neder- landsche Handels-Hoogeschool te Rotterdam is geslaagd de heer dr. j. G. Ramaker, secretaris van de gemeente Breskens. OOSTBURG. Tweede West-Zeeuwsch-Vlaamsclie afstandsmarsch. Op Dinsdag 6 Juni zal de tweede Zeeuwsch- Vlaamsche Afstandsmarsch worden gehouden over een afstand van 40 K.M. In acht uur zal genoemde afstand moeten afgelegd wor den met een verplicht rustkwartier. Het ver trek is om negen uur voormiddag, terwijl de deelnemers om vijf uur terug moeten zijn. TERNEUZEN Autobusdienst tusschen Vierde en Vijfde District. Door den heer A. de Zeeuw te Terneuzen is concessie gevraagd aan Gedeputeerde Sta ten van Zeeland voor de inrichting van een aagelykschen autobusdienst van Terneuzen over Philippine, Yzendijke en Schoondijke naar Breskens. Deze autobusdienst zou dan komen te ry- den langs trajecten van de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramweg Maatschappij en van de Maat schappij BreskensMaldeghem. Wanneer het college van Ged. Staten nog op hetzelfde standpunt staat als enkele maanden geleden, toen een aangevraagde concessie van IJzen- dyke—Grens naar Breskens werd aange vraagd en werd geweigerd, omdat de tram ruimschoots in de verkeersbehoeften voorziet, dan is ook het slot van deze aanvrage reeds beslist en wel in afwyzenden zin Officieel bezoek. De Commissaris der Koningin bezoekt Dinsdag 23 Mei a.s. de gemeenten Axel cn Westdorpe. Bewijsstukken inzake jachtreeht. Nu de liquidatie van het jachtreeht In Zeeland haar einde nadert, zal menig voor malig bezitter van dat recht zich afvragen wat nu verder met zijn bewijsstukken te doen. Voor hemzelf hebben zij als zoodanig geen waarde meer zoodra de wettelijke scha deloosstelling definitief is vastgesteld. Men zal dus licht geneigd zijn de bescheiden te vernietigen. Toch zou het jammer zijn als Git geschiedde. Want er schuilen talrijke documenten onder, die uit een historiscn oogpunt beschouwd wel degelijk nog nuu kunnen stichten. Daarom zal het bijzonder oi> prijs worden gesteld als de eigenaars hun bewijsstukken, na die gebruikt te hebben om de schadeloosstelling toegekend te krijgen, als schenking willen zenden aan het Rijks archief in Zeeland te Middelburg" en tevens den rijksarchivaris machtigen ermede naar bevind van zaken te handelen. IjJa nauw keurige schifting wordt dan het waardelooze vernietigd, waarna het geschiedkundig be langrijke een blijvende plaats krijgt in de aan het Rijksarchief verbonden bibliotheek van handschriften. Het bewaarde zal dan, vooral als aanvulling van andere bronnen, by menig historisch onderzoek goede dien sten kunnen bewijzen. Zooals vanzelf spreekt, behouden de schenkers steeds toegang tot dat bewaarde gedeelte, der door hen afgestane bescheiden. Raadpleging door anderen van stukken, die jonger zijn dan 50 jaar, geschiedt niet dan na verkregen machtiging van den mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen. Tot het geven van eventueel ge- wenschte nadere inlichtingen is de rijks archivaris steeds gaarne bereid. AANBESTEDINGEN De hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat in Zeeland heeft hedenmorgen te Middelburg aanbesteed het maken van eenige voorzieningen aan de schutkolkmuren van de Oostsluis te Hansweert met bijkomende wer ken, behoorende tot de werken voor den bouw van derde schutsluizen in het kanaal door Zuid-Beveland te Honsweert en Wemeldinge; Raming 298.000. Inschrijvers waren P. Boreken Co., Made 293.500 firma C. Verwater Co., Teteringen 292.800 J. J. Jansen, Middel burg, C. van de Klippe, Vlissingen en de N.V. Zuid-Bevelandsche betonmaatschappij, Scho- re f 289.289 N.V. v.h. Bollen, Hilversum 286.500 Aannemersmaatschappij A. J. en J. Sluiting, Coevorden 283.400 firma Gebr. Parel, Sliedrecht 279.600 N.V. A. van der Straaten's Aannemersbedrijf, Hansweert en P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge 278.400 N.V. Th. Smeulers' Aannemersbedrijf, Rot terdam 278.000 Aannemersbedrijf v.h. Van Dongen en Van Hoven, Dordrecht 276.900 N.V. Van Splunders' Aannemersbedrijf, Rid derkerk 276.400 N.V. Visser en Smits' Aan nemersbedrijf, Sliedrecht 272.603 N.V. Aannemersbedrijf v.h. P. A. van Wijnen, Dordrecht f 269.800 N.V. v.h. C. Kasteleijn en Zoon, Dordrecht 269.600 N.V. Amster- damsche Basaltmaatschappij, Amsterdam 263.000 N.V .Condor, Amsterdam 261.000 firma A. Verhagen Co, Made 261.000 J. de Vries, Heemstede 259.800 N.V. Inter nationale gew. betonbouw, Breda 259.000 Hollandsche Betonmaatschappij, Den Haag 259.400 N.V. Aannemersmaatschappij Ril len en Rcoy, Amsterdam 259.000 N.V. v.h. P. Volker A.T.Zn., Sliedrecht f 258.700 N.V. v.h. Nielsen, Den Haag ƒ257.700 N.V. Ba ton, Den Haag 257.6C0 N.V. v.h. H. T. Boesma, Den Haag 256.000 D. en H. J. Van der Vorm en L. T. Kapteins, Rotterdam 252.770 N.V. v.h. H. J. Nederhorst. Gorin- chem 246.800 N.V. Nederlandsche Bouw en Aannemersmaatsch., Bussum 244.998 N.V. Beton-compagny, Den Haag 243.000 J. Lindenberg Cz., Wemeldinge f 239.600 A. A. de Wilde, Middelburg 209.600 J. Visser Pzn., Sliedrecht 179.500. Laatstgenoemde deelde na afloop aan de hand van zyn berekeningstaat mede, dat hij zich vergist heeft en had willen inschrijven voor 279.500. Hierover zal nader worden beslist. OPROEP VOOR EEN ALGEMEENE ONTWAPENINGS-ACTIE. President Roosevelt heeft na een bespreking met een aantal chefs van het staatsdeparte- ment in verband met den toestand in Euro pa besloten, heden een oproep aan de mo gendheden te publiceeren voor een alge meene ontwapeningsactie en voorde eerste maal definitief te bepalen in welke de Ame- rikaansche regeering bereid is bij te dragen tot het bereiken van dit doel. In politieke

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1