500 300 25 AKKER.QCHE7S MAANDAG 13 MEI EERSTE BLAD IVO. 114 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAD DE VELDE Ir., Walstraat 53-60, Vlissingen. Telei. IQ. Postrekening 86281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRöVINCIENIEUWS ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrè. 5 ct COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 - 5 regels 50 ct Iedere regel meerl0ct(max. lOregels). Bij3-maalplaatsing van 1 5regels tl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies i van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden Dij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen k 16.48 18.48 Scheldebekerzwemwedstrijd. De voorbereidende werkzaamheden voor dit jaarlijksche sport-evenement in onze Scheldestad zijn in vollen gang. Het comité, waarin als nieuwe leden benoemd werden de heer D. Vrede, ondercommandant der marine in de plaats van den heer C. Rühl, die be dankt heeft, alsmede de heer Ben'sink, di recteur van de S. M. Zeeland als plaatsver vanger van den heer G. A. Waller, die onze gemeente verlaten heeft, kwam reeds ter bespreking van een en ander bijeen. We vernamen, dat de wedstrijd plaats zal hebben op Zaterdag 8 Juli a.s. Het maximum aantal deelnemers (deelneemsters) is bepaald op 25. Thans wordt ook voor de eerst aankomende dame een beker beschikbaar gesteld. Met alle respect voor de prestaties van het vrou welijk geslacht kan misschien de deelname door deze kunne geanimeerd worden door de zware eischen, 3 maal achtereen of 5 maal in het geheel om den Scheldebeker in blij vend bezit te verkrijgen, voor den dames beker iets te verzachten. Evenals het vorig jaar zal ook nu weer getracht worden de be schikking te krijgen over een ferry-boot, zocdat menv van nabij den vreedzamen kamp zal kunnen volgen en tevens van een schit terend watertochtje verzekerd is. Tot dek king van de aan dezen wedstrijd, ter wille van een algeheel safety-first, verbonden kosten, zal ook nu een loterij gehouden v/erden. Een huldiging'. Zaal Moeliker. Gisterenmorgen werd een buitengewone ledenvergadering van de harmonie „Ons Genoegen" gehouden, waartqe ook was uit- genoodigd het bestuur der tumvereeniging V.T.V., dat een drietal leden, w.o. den voor zitter en den secretaris, had afgevaardigd, terwijl ook de hoofdleider, de heer Molhoek aanwezig was. Deze vergadering was uitgeschreven om een 9-tal leden de heeren F. van Hoorn, H. P. de Looff, J. Brandenburg, A. Frenks. J van Soelen, J. Ova, J. F. Crucq, C. L. Fleurtaaij en T. Fagel, die 25 of meer jaren lid der harmonie zijn geweest, te huldigen. Om ruim half 11 opende de heer J. de Clerq de bijeenkomst en heette de aanwe zigen hartelijk welkom, in het bijzonder het bestuur der V.T.V., het oud-lid Z. C. Ie Clerq en den directeur. Deze bijeenkomst is belegd om leden der harmonie, welke 25 jaar oi' langer werkend lid waren geweest, te hul digen. Daar onder de jubilarissen verschil lende bestuursleden waren, had het overige deel van het bestuur het aardiger gevonden, dat deze zich niet met de werkzaamheden, daaraan verbonden, hadden bezig gehouden. Reeds geruimen tijd was dit plan tot huldi ging geopperd, maar steeds was het onuit gevoerd gebleven. Nu op 14 Mei met de V.T.V. een propaganda-wandeling zou ge maakt worden, werd deze gelegenheid aan gegrepen om het tot werkelijkheid te maken. Alsnu werd de eere-wijn rondgediend en sigaren gepresenteerd. Toen allen voorzien waren, nam de heer Le Clerq nogmaals het woord om de bovengenoemde jubilarissen afzonderlijk toe te spreken en hun verdien sten met eenige welgekozen woorden te her denken. Hij verzocht ten slotte op de ge zondheid der jubilarissen en op den bloei van „Ons Genoegen" het glas te ledigen. Daarna werden de eere-diploma's, verge zeld van een zilveren medaille met toepas selijke inscriptie, uitgereikt. Namens de jubilarissen voerde de heer A. Frenks het woord, die de commissie hartelijk dank zeide voor haar werk en den heer Le Clerq voor de gesproken woorden. Hij sprak de hoop uit, dat de jongeren, die zooveel instructie van hem en van de heeren De Looff en Van Hoorn hadden genoten, de voetsporen der ouderen móchten drukken. Ook bracht hij dank aan de heeren der ti'rnvereeniging en herdacht in een humo ristisch toespraakje het begin van zijn loop baan bij de harmonie „Ons Genoègen". De heer F. G. Lemmers bracht den dank der V.T.V. over voor de uitnoodiging tot bijwoning dezer plechtigheid en zei te wa tertanden bij het zien van zooveel leden, die meer dan 25 jaar gediend hebben. Het komt in het vereenigingsleven zoo weinig voor, nu de geest des tijds zoo schijnt te zijn, dat de jongeren wel critiseeren en aan den kant staan, maar niet daadwerkelijk meewerken. Het deed hem daarom genoegen, dat er zooveel jongeren aangesloten zijn. Hun riep hij toe te volharden en de steunpilaren van dc harmonie „Ons Genoegen" te worden. Neem esn voorbeeld aan de ouderen, die wel velen hebben zien komen, maar ook zien gaan en die, desondanks niet versaagd heb ben. Als volbloed vereenigingsman roept hij hun toe steunt uw vereeniging en schaart u om uw vaandel. Hij complimenteerde ook den heer C. G. Govaarts en sprak de beste wenschen uit y.cpr de harmonie „Ons Genoegen". Als oudtse niet-jubileerend lid richtte de heer Naerebout zich, uit naam der overige 75 tot de jubilarissen en wenschte hen hartelijk geluk. In zijn toespraak betoogde hij, dat de toestand van 't verlaten der vaan en het opkomen op de repitities heusch nog zoo slecht niet was als in andere plaatsen spreker had gewerkt in Rotterdam, Schiedam en Amsterdam en dat de samenwerking onderling en met den eminenten. directeur prettig was. Hij wekte de jongeren ook op tot volhouden. Beidé laatste toespraken v/erden met luid applaus begroet. Nadat een foto was genomen werd naar buiten gegaan, waar de V.T.V. reeds stond aangetreden met de signaal-afdeeling voorop en gezamenlijk werd oen propaganda-wan- aeling door de stad gemaakt, gedurende wc-lken tocht herhaalde malen de tonen van den nieuwen marsch Jemappes de maat aangaf, waarop de turners en turnsters lus tig marcheerden. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten April 1933. Ned. en in het Ned. vertaal de romans: A. H. G. Bosboom ToussaintMejonk- vrouwe de Mauléon. M. Bowen Beschermer van het geloof. Vervolg op Ik zal handhaven, M. Bowen Voor God en den koning. Ver volg op Beschermer van het geloof. F. M. Dostojewsky De vernederden. F. KÖrmeridiCarrière (Ned. vertaling). J. Romains :DonogovTonka; of, De won deren der wetenschap. P. SetubalJohan Maurits van Nassau.. M. Webb De vos duikt weg. F. WerfelBarbaraof, De vroomheid. Duitsche romans; G. Freitag Soli und haben. Engelsche romans: Fraulein Schmidt and Mr. Anstruther letters of an independent woman. B. von Hutten Birds' fountain. J. B. Priestley Angel pavement. Populair wetenschappe lijke werken: B. Berg Met de trekvogels naar Afrika. 1927. Geïll. J. A. BeyersHet verband tusschen de ziekten van een mensch en die van onze huisdieren. 1931. Bouwkunst, Moderne, in Nederland. Dl. 6. Het groote landhuis en het groote stadshuis. 1933. Geïll. J. H. FabreZeden en gewoonten der in secten 2e dr. z. j. Geïll. O. Goldsmith The vicar of Wakefield and other works (proza, poëzie, tooneel- stukken) R. Hamann Geschichte der Kunst von der altchristlichen Zeit bis zur Gegenwart. 1933. Geïll. M. de Koning Padvindersboek, dl. 2. Bui tenleven. 1924. Geïll. S. S. LantingaPractisch tuinieren. 1932. Geïll. E. LudwigAbraham Lincoln. 1930. Geïll. (Ned. vertaling). E. MjöbergBorneo, het land der kop- pensnellèrs. 1931. Geïll. A. A. van SchelvenWillem van Oranje. 1933. B. SchmidtNatuurleven der geheele aarde. 1926. Geïll. L. SpenceLegenden en romances van Spanje, z. j. Geïll. J. P. ThijsseHet vogelboekje3e dr. 1929. Geïll. 't Is Knal. „De Cude Vriendschap". We krijgen hier den laatsten tijd nogal eens een Middelburgsche vereeniging op be zoek. En wat zij brengen is meer dan der moeite waard. Zoo ook dé revue in twee be drijven en 19 tafereelen ,/t Is Knal", welke Zaterdagavond voor een aardig bezette zaal ging en, in aanmerking genomen, dat zij door dilettanten werd gemaakt en opge veerd, in alle opzichten een schitterende show van fraaie costuums en kleurenpracht, van lichteffecten en mooie décors genoemd moet worden. De inhoud Natuurlek van alles wat. Een tweetal komieken, Toet en Ham, zorgen steeds voor iets grappigs van opzet en ko misch van uitwerking, zoodat er gebruld wordt van den lach. De verdienstelijke ty peering draagt daar trouwens het noodige toe bij. „De gemeenteraadszitting van Knal dorp" geeft Toet en Ham volop gelegenheid tot humoristische tooneelen. Schitterende finales, „Zonne" en „ép&ansche"-finaie, alsmede het tafereel „Levende waaier" geven aan het geheel een bijzonder cachet. In „O, die soldaten" krijgt men. een scène te aan schouwen, zoo dol, dat zelfs de grootste nurks schuddebuikt van het lachen. Aardig gevonden is ook de daarin voorkomende sehaduw-scène. Door alle medewerkenden verd met animo gespeeld en gezongen en ook de dansen verdienen vermelding. De muziek, onder leiding van den heer J. J. den Toonder, brengt pittige, vroolijke wijsjes en kweet zich keurig van haar taak. Het ver loop was niet altijd even vlot, het gehamer achter het doek, gedurende de samenspraak van Toet en Ham was even hinderlijk als het gesnap van het publiek achter in de zaal. „E. M. M." oogstte met ,,'t Is Knal" een da verend wél verdiend succes. Inderdaad „T Was Knal". De mondharmonica-afdeeling onder leiding van den heer E. A. Polvliet, opende den avond met de uitvoering van een afwisselend programma, waaruit bleek, dat de directeur heel aardige resultaten met zijn jongens heeft weten te bereiken. Terecht verv/ierven de jeugdige executanten veel bijval. De huisvlijt-tentoonstelling. Het comité ter bevordering van huisvlijt voor werkloozen verzoekt nogmaals de aan dacht te vestigen op de deze week te houden tentoonstelling, die Dinsdagmiddag 2 uur oificieel door den burgemeester zal worden geopend. Bij deze opening is ieder welkom, doch wel in dé eerste plaats zij, die het co mité door giften of anderszins in staat ge steld hebben, dit werk aan te vatten. Na tuurlijk moest wel zuinig worden gefinan cierd. Het comité heeft echter in den heer M. J. Jansen een bekwamen administrateur ge vonden. die zich geheel belangeloos voor dat omvangrijk werk beschikbaar heeft gesteld en tevens een groot aandeel heeft gehad in do organisatie van deze tentoonstelling. Wij wekken nogmaals allen op, op een der in ons blad van Zaterdag vermelde uren, het tentoongestelde te gaan bezichtigen en te koopen. Technische Studie-Club. Bovengenoemde hier ter stede gevestigde vereeniging maakte Zaterdag jl. een excursie naar het Nationaal Technisch Scheepvaart kundig Museum te Rotterdam. De reis, welke per autocar geschiedde, had een prettig ver loop waarna van 124 uur het museum werd bezocht. Onder leiding van den ad junct-directeur, den heer Kangrin, geassis teerd door den heer De Vries, werd een rondgang gemaakt door de verschillende toonzalen. Speciaal de afdeeling machinebouw trok hier zeer de aandacht, waarvan we verschil lende modellen motoren, machines, turbines enz. te zien kregen. In het bijzonder memo- reeren we hier de werkende modellen van c'en 6-cyl. enkelw. 4-tact motor van Bur- meister Wain en den 2-tact Schelde Sulzermotor waarnaast we den meer inge- wikkelden dubbelwerkenden 4-tact Werk spoor scheepsdieselmotor te zien kregen. Door de vele modellen naast elkaar te zien, traden hierdoor de voor- en nadeelen duidelijk op den voorgrond. Tevens was er een mooi mo del Stork-gelijkdrukturbine (5000 omw.) ge- exposeerd, welke is opgesteld in het stoom schip „Reggestroom", benevens een opstel ling van de L.E.S. scheepsmachine (type IX) met lenzkleppen. Hierna werd de afdeeling ketels bezocht, waarvan het museum met een ruime keuze is voorzien. Daarbij werden nog enkele slag-, trek-, buig- en hardheidproeven genomen, waarna een rondgang werd gemaakt door de rldeeling scheepsbouw. Ook deze afdeeling is ruim voorzien van diverse modellen, waarvan we hier in 't bijzonder noemen de roermo- ciellen (Tutin, Oertz, Simplex, Kitch, M.O. Naught-Shaw e.a.) en de verschillende nau tische meetinstrumenten. Tot slot volgde nog een bezoek naar de zeer ruim voorziene bibliotheek, waarna de voorzitter een har telijk woord van dank bracht voor de gebor gen gastvrijheid. Het behoeft geen betoog, dat de excursie door genoemde vereeniging ondernomen, voor allen zeer leerzaam is geweest. Verkeers-onderricht, Dat dé politie niet alleen op straat diligent is om het moderne verkeer in rechte banen te leiden, moge blijken uit het feit, dat door haar op school onderricht wordt gegeven in de regels van den weg. Wy vernamen al thans dat zulks op de openbare ULO is ge schied door den hoofdinspecteur, den heer D. W. Touc-aint. Een alleszins toe te ju hen maati ^1. immers jong gewend, oud ge daan 1 Afdeeling Walcheren Nederlandsche Smalfilmliga. In Grand Hotel Britannia wordt Zaterdag a.s., des avonds half negen, een propaganda. - avond gehouden door de afdeeling Walche ren van de Ned. Smalfilmliga. Er zullen verschillende films van Ned smalfilmers worden geprojecteerd, terwijl door den algemeenen sercretaris, den heer D. Knegt, een causerie wordt gehouden. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. Een goedkoope trein. Op Hemelvaartsdag zal een goedkoope trem 2e en 3e klasse loopen van de stations der Zeeuwsche lijn naar Rotterdam en 's-Gra- venhage. De trein vertrekt van hier om 7.40 en komt te Rotterdam (D.P.) aan om 10.21. en te 's-Gravenliage om 10.47. Het vertrek is bepaald uit 's-Gravenhage om 21.30 en uit Rotterdam om 21.58 en de aankomst alhier om 0.22. <JüDJCf*> Voelt Ge U rillerig en on prettig, zoo echt grieperig? Neem dan 's avonds voor het naar bed gaan één of twee "AKKERTJES" en tien t> j i tegen een, dat Ge U 'smor- Nederlandsth weer zoo frisch j Product 55 een hoentje voelt, want tioenhe "AKKERTJES" zijn echte koorls-verdrijvers I Onover troffen bij rheumatiek, spier pijn, spit, zenuv/pijn, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitend: Volgens recept van Apotheker Dumont "AKKERTJES" MIDDELBURG. Vereeniging Rijwielpad Walcheren. De afdeeling Middelburg van bovengenoem de vereeniging hield Zaterdagavond in de Concert- en Gehoorzaal een bijeenkomst, waarvan het doel was het fonds van den aan leg van een rijwielpad van Koudekerke naar de duinen te versterken. Jammer genoeg was de opkomst verre beneden de verwachting. Was dit te betreuren voor het goede doel, ook de hoogte waarop het gebodene stond, had veel meer belangstelling verdiend. De goede muziek van den padvindersband, de nummers van de dames en adspiranten van de gymnastiek vereeniging „Achilles" en de mandolinemuziek van „Apollo" en de beide éénacters van de tooneelafdeeling dier ver eeniging, waren van dien aard, dat het be zoek eenige malen grooter had moeten zijn. Zij, die er waren onder wie ook verschil lende leden van de afdeeling Vlissingen hebben echter volop genoten. De voorzitter der afdeeling Middelburg, de heer L. A. van der Harst, heeit in zijn ope ningswoord nog eens het groote nut en het succesvol werken der vereeniging uiteengezet en tot aansluiting opgewekt. Ook wees hij op de verloting ten te van genoemd fonds en spoorde hij tot het nemen van loten aan. GOES. Landbouw- ontwikkelingsdag. Zaterdag werd te Goes, uitgaande van de commissie van samenwerking uit de samen werkende landbouworganisatie, onder leiding van den heer mr. P. Dieleman de vierde landbouwontwikkelingsdag gehouden, die druk bezocht was. De eerste spreker, de heer J. A. Stols te St.-Philipsland beantwoordde de vraag „Is verbetering van de gereedschappen en ar- beidsmethodes in den landbouw mogelijk Spr. heeft zich dikwijls in de practijk van den landbouw afgevraagd, hoe moeten nu eigenlijk op de meest rationeele wijze aard appelen gerooid en bieten gestoken worden? De moderne, groote machines vinden hun weg v/el naar de boerderij, maar de kleine gereedschappen worden verwaarloosd. Ook in de arbeidsmethodes is geen eenheid en wordt niet genoeg naar efficiency gestreefd. In het eene deel Van Zeeland wiedt men met de kor te in het andere met de lange hak, hoewel volgens spr. de korte de voorkeur verdient. Zulke onderwerpen verdienen echter een nauwgezette studie. Zoo zou men misschien tot meei uniforme kleine gereedschappen en arbeidsmethodes kunnen komen. We moeten de bedrijfsonkosten zoo laag mogelijk houden. Natuurlijk moet men niet alles van stan daardisering veiwaelïUr, want in dén land bouw moeten we ook rekenen met het weer en den seizoenarbeid. Maar voor bieten en aardappelen rooien is toch wel standaardisee ring mogelijk. We moeten vooral in dezen tijd op de kleine dingen letten. Bij de bespreking warden door verschillende aanwezigen voorbeelden genoemd, dat effi ciency 'op bepaalde punten mogelijk is en re sultaten geeft. De heer ir. Dorst, secretaris de: Z. L. M. meende dat hier een taak voor den Staat is, de voorzitter zag eerst een taak voor Wage- ningen en voor de werktuigencommissie. Tweede spreker was de heer J. W. Scheele te Boschkapelle, die handelde ovei „De sui- kerbi<-tencultuur". Spr. wees op het groote belang van deze cultuur voor Zeeland, niet alleen voor den boer, maar ook voor den ar beider, voor de openbare middelen van ver voer, enz. Spr. behandelde daarna vooral ie practijk van den suikerbieten verbouw. De suikerbiet houdt van zwaren, vochthoudenden en diep bewerkten grond. Daarom moet steed, voor een ^oede structuur van den bo dem gezorgd worden De beste zaaitijd is half April al zal memgeen het bij mooi weer vroeger probeeren. Ook de bemesting stelt speciale eischen. Behalve b.v. zwavelzure ammoniak moet men een flinke stikstof bemesting geven. Over de vraag wat beter is, Chili of salpeter, loopen de meeningen uiteen. Na het zaaien komt een zorgvolle tijd. want dan komen allerlei vijanden opdagen. Spr. behandelde daarom de vele ziekten, waaraan de biet bloot staat en de bestrijdingsmiddelen. Bij het wieden kunnen we niet volstaan met de wiedn.achine, maar moet toch zeker twee of driemaal met de hauc worden ~ev:ied. Er zijn verschillende bïetenrooimachines, maar spr. geeft toch nog altijd d voorkeur aan het met de hand rooie 1. Van belang is natuurlijk het suikergehalte, maar hier werkt een complex van factoren. Van belang is hier het werk der instituten. Jammer is, dat de teelt van suikerbieten thans niet meer rendabel is. Voor den steun der regeering moeten we dankbaar zijn, maar hier zijn nog verbeteringen noodig. Laten we trachten met de hulp der organisaties dezen moeilijken tijd door te komen. Bij de besprekingen waarschuwde de heer ir. C. Stevens, rijkslandbouwconsulent tégen het lichtvaardig trekken van conclusies. Vaak zijn hier langdurige proefnemingen noodig. Over het algemeen kan men in Zeeland de stikstofbemesting nooit te vroeg geven. Over vraag of het een boerenbelang is de bietencampagne te verlaten bleken de meeningen verschillend. De winkelsluiting. Eenigen tijd geleden besloot de vereeniging „Handelsbelangen" te Goes zich ai te schei den van den Kon. Ned. Middenstandsbond en dat wel om financieele redenen, maar ook omdat een deel der leden zich om principieele redenen niet kon vereenigen met de houding die deze bond tegenover de Zondagsslui ting der winkels had aangenomen. Het bestuur van aen Kon. Ned. Midden standsbond stelde er echter prijs op de hou ding van den bond inzake den Zondag nader toe te lichten. In de laatstgehouden leden vergadering werd na eenige discussie met meerderheid van stemmen besloten de gele genheid daartoe te geven, zoodat dan ook weer gesproken kan worden over een even- tueele toetreding tot den bond. Zooals bekend heeft de minister van eco nomische zaken thans voor sommige plaatsen geen bezwaar meer om toe te staan dat ge durende den zomertijd de winkeL een uur langer zijn geopend dan in het overige deel van het jaar. Tot die plaatsen behoort ook Goes. Thans echter hebben 265 van de 330 winkeliers zich uitgesproken voor handha ving van de regeling van het vorig jaar, dus geen negen- maar acht uurssluiting. In dien geest zal dan ook aun den raad worden ver zocht. OOSTBURG. De Oostburgsche Wielerbaan. De opening der nieuwe wielerbaan te Oost burg zal officieel plaats hebben op Hemel vaartsdag aanstaande, door den heer P. Eras, mus, burgemeester dezer gemeente, meldt het „Dagbl. van N.-B." Deze dag belooft een evenement te worden voor het Vierde District op het gebied der sport. Immers het is de eerste wielerbaan uit de geheele streek, waar thans de beste renners hun krachten zullen komen meten. Reeds bij de opening zal dit gebeuren, want onmiddellijk na de opening zal een keurig programma afgewerkt worden, dat zal bestaan in sprint-, achtervolgings- en afvalkoers met als slot een internationale koppelwedstrijd over 50 kilometer in vijf klas sementen. Groote prijzen zijn daarvoor be schikbaar gesteld. De renners zullen hun hart kunnen opha len. want het is een keurige cementen baan, die aan de meest moderne eischen voldoet,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1