Vlissingscke Courant PUROL DERDE BLAD Ope/keurortc/ likeuren urgsche Stoomvaart FEUILLETON DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH. BUITENLAND it Moederdag |emenmagazijn U zien. Rui- Dinsdag en lag naar Rot- FRy\NCKE, g-Rotterdam plaatsen ^SSAGIERS, VEE v Rotf. vm. uur n.uur 8 8 8 «komen isport- en Exp. ÏG. VOS, reiel. pERS, Tel 153. lOUT, Tel. 282. Telel 101. van de van Zaterdag 13 Mei 1933. No. 113. VAN AMSTEL EN IJ. Politie-moderniseering en crimina liteit. Mr. Jolles met den duimstok aan 't werk. Overval-auto's. Verkapte corruptie. Belangrijke huurdouceurs. Mina Buderman Van Dijk. Talent, charme, eenvoud. De toenemende criminaliteit en gespannen verhouding tusschen communisten en fascis ten in de hoofdstad hebben den laatsten tijd buitengewone politiemaatregelen noodlg ge maakt. Het mag bekend heeten, dat onze politie al sedert jaren voeling houdt met de zgn. onderwereld door zich door middel van mannen en vrouwen uit dit milieu te laten inlichten. Oppervlakkig lijkt dit geen be paald nobele geste van. de politie, maar de noodzakelijkheid dwingt er haar toe. Wij beleven een véél bewogen tijd en het geboefte dat u bij nacht en ontij in uw wo ning overvalt met bijl of hamer is evenmin kieskeurig in de keuze zijner middelen. Men herinnert zich het Fransche spreekwoord wel, dat spreekt van krasse remedies tegenover ernstige kwalen. Ook zyn het juist niet altijd minderwaar dige individuen, waarbij de politie van tijd tot tijd haar licht opsteekt, doch ook wel menschen, die een eerzame positie in de maatschappij bekleeden zooals chauffeurs, kantoorbedienden, rijwielbewaarders, kan toorwerkvrouwen enz. Uit het sensationeele proces in zake den roofoverval in de Westerstraat is komen vast te staan, dat de politie ook in de Jordaan om dit cru woord meer te gebruiken haar „spionnen" heeft. Daar is het o.m. een be jaarde weduwe en haar dochter, die van ach ter him geraniums en fuchia's nauwlettend gadeslaan alles wat zich in hun omgeving afspeelt en daarvan op gezette tijden aan de politie kennis geeft. Dit amateurisme had In het bewuste geval voor den verdachte van den roofoverval be denkelijke gevolgen kunnen hebben, wanneer de buitengewoon scherpzinnige mr. Jolles, president van het Amsterdamsche Hof be kend uit de geruchtmakende revisie-zaak be treffende den vermoordden spoorwegwachter niet op het idee was gekomen dat de spionneerende dames het met hun bezwarend getuigenis wel eens heel erg mis konden heb ben. Zij beweerden nl. den verdachte duide lijk gezien te hebben tijdens zijn vlucht uit de woning waar hij den overval pleegde. De heer Jolles is er toen persoonlijk op uitgegaan om zich in de huiskamer van de clames, achter hun geraniums, van de moge lijkheid eener zoodanige herkenning te over tuigen. Het wondere van het geval toch was, dat men den man links van het huis had zien vluchten, terwijl de dames beweerden van rechts, zoodat zij hem in het gezicht hadden kunnen zien. Later heeft de president in de Westerstraat neg opmetingen gedaan en is er tijdens de schorsing van de zaak nog eenige malen met den duimstok aan het werk ge weest om de verklaringen van moeder en dochter behoorlijk t- kunnen controleeren. De dames-detectives voelden zich hierdoor alles behalve op hun gemak. „Jolles is er weer geweest", zei de moeder toen haar doch ter van een wandeling thuis kwam, „hij schijnt ons niet te vertrouwen" (openhartige bekentenis van de dochter voor het Hof Deze schitterende activiteit van onzen pre sident heeft den verdachte ten slotte van zijn acht jaar kerkerstraf gered de herkennings- verkiaringen bleken, nadat de president de getuigen duchtig aan den tand had gevoeld en deze ook in ander opzicht ongeloofbaar waren gebleken, op louter fantasie te berus ten. Politie en justitie behooren met de in- Naar het Engelsch van FERGUS HUME. 59) *- „Toen ik geen geluid meer hoorde, nam ik den beker van het altaar en trachtte weg te komen. Daar het pikdonker was en ik maar een paar lucifers bij me had, was dat moei lijk. Ten slotte vond ik een deurtje in het koor. „Dat weet ik", viel Fanshaw hem snel ln de rede. ,.De sleutel stak erin. Juffrouw Baxter en ik...." „O, hebben Jullie het ook gevonden", merkte Ricky luchtig op. „Ja, zoo ben ik uit de kerk gekomen. Ik bracht de takken van de rozestruiken weer in hun ouden stand terug, nam den beker mee naar huis en den volgenden da^ begroef ik hem in hetspook- boschje. Den laatsten dag, dat ik hier was, wilde ik hem opgravep om hem mee te ne men naar Londen, maar ik zag dien Julius in het bosch rondzwerven en vond het niet veilig om met den beker bij me terug te gaan. Zoo'n groot ding moest natuurlijk op vallen Daarom overtuigde ik me alleen, dat hij er nog lag. ik heb intusschen gehoord, dat de jongen me bezig heeft gezien, nadat ik was heengegaan den beker heeft gevon den en dat aan dien verwenschten Thomas lichtingen van deze outsiders dus uiterst voorzichtig te zijn. Een feit blijft het immers dat zij de rechtbank in eerste instantie er hebben laten inloopen en den verdachte idem met liefst acht jaar. Van geheel anderen aard dan haar parti culieren inlichtingendienst, zijn de nieuwe maatregelen der politie om zoo snel mogelijk te kunnen optreden daar waar partijgangers slaags met elkaar geraken, clandestien gede monstreerd wordt etc. Zij heeft hiervoor de beschikking gekregen over een aantal groote auto's met zitbanken, waarin plaats is voor 40 man per auto. Deze grijsgelakte auto's hebben het aanzien van een tapissière met aan beide zijden over de geheele breedte rolluiken. Zoodra de auto ter plaatse is openen de luiken zich automatisch naar boven en kunnen alle inzittenden den wagen tegelijk verlaten. Het is dus een weinig geruststellend teeken, wanneer een of meer van zulke politieauto's plotseling een straat binnenrijden. Tijdens de relletjes bij de vertooningen van „Morgenrot", gevechten tusschen de steen zetters, uitzettingen en wat dies meer zij, thans ook bij de permanente ontmoetingen tusschen communisten c.a. en onze fascisten, bleken deze auto's in minder dan geen tijd een groote politiemacht op de been te kunnen brengen. Voor deze auto's zijn speciale re mises gebouwd naast of onmiddellijk nabij de politiebureaux. Thans worden bij brandweer en politie ook proefnemingen gedaan met traanverwekken- de gassen, waarmede we waarschijnlijk nog niet aan het einde zijn van een reeks mo derns hulpmiddelen bij het bestrijden van onlusten. Al deze maatregelen wijzen ontegenzegge lijk op den ernst van den tijd, en op de moei lijkheden die ons de hoofdstad, waar de ver houdingen tot het uiterste gespannen zijn, nog te wachten staan. Ze zijn duur ook. Maar dit wordt wel weer gevonden door middel van belastingverhooging waartoe de raad niet zonder protesten Woensdag met 27 tegen 15 stemmen besloot. Er is bij onze gemeentebedrijven, laatstelijk nog bij het thans opgeheven vischbedrijf, reeds meermalen corruptie geconstateerd. Het valt moeilijk uit te maken of hier politieke bevooirrechting in het spel is geweest, waar door bepaalde personen van geregelde con trole verschoond bleven, dan wel ol deze controle uit nonchalance achterwege bleef. Maar de feiten, in casu het ter terechtzitting aan het licht gebrachte, hebben bewezen, dat er door ambtenaren (w.o. laatstelijk nog een bij den woningdienst) op brutale manier is gestolen en fraude niet had kunnen plaats vinden, wanneer toezicht op hun beheer af doende was geweest. En zoo laat het zich verklaren, dat men in de distributie van gemeente-woningen, waardoor naar thans is uitgelekt, gemeente ambtenaren met een zeer ruim inkomen in het bezit zijn gesteld van goedkoope huizen, een vertrapten vorm van corruptie ziet. Dit te meer waar gegadigden met een mi nimum-salaris dikwijls werden afgewezen. De betrokken wethouder heeft thans in middels toegegeven, dat de gemeente in den loop der jaren geen controle heeft uitge oefend op wijzigingen in de samenstelling van het gesinsloon, De controle-kwaal blijkt hier dus chronisch. Voorts stond men over 't IJ voor de noodzakelijkheid om gemeente ambtenaren die er geen wóning konden vin den, aan een geschikt verblijf te helpen. De raad krijgt nu binnenkort gelegenheid van de desbetreffende rapporten kennis te ne men. Inmiddels heeft een aantal gezinnen, wier inkomen tusschen 50 en 100 gulden per week bedraagt, reeds aanzegging gekregen hun vier-guldens-huisjes ten spoedigste te ont ruimen geen aangename gewaarwording zoo vlak na den schoonmaak zoodat aan deze schandelijke bevoorrechting een einde komt. Was deze zonderlinge verhuur-methode niet toevalligerwijs ter kennis van eenige raadsleden gekomen, de goed gesitueerde be woners zouden zonder twijfel nog vele jaren een huurlx sparing van 20 tot 30 gulden per maand hebben kunnen boeken. Ten nadeele natuurlijk van de gezinnen, waarvoor deze goedkoope woningen, waarop de gemeente ieder jaar duizenden toelegt, zijn gebouwd. heeft verteld. Maar dat wist ik natuurlijk niet voor vandaag en ik schreef aan Rose, waar de beker verborgen was." „Wat wilde je ermee doen 1" „Verkoopen natuurlijk", antwoordde Gould verbaasd. „Met Rose's duizend pond en het zelfde bedrag voor den beker dacht ik, dat ik een goed begin in Canada kon maken". „Je bent een schurk, Ricky i" „Och, houd toch op met je gezeur. Zoo ben ik nu eenmaal. En de rest weet je. Rose ging den beker halen en...." Gould sprong van zijn stoel op en balde zijn vuisten. „Als ik dien schurk vind, die voor mij de val zette, waardoor Rose gedood is zal ik zorgen dat hij opgehangen wordt." „Daar zul je niet veel kans op hebben, of het moest zijn wegens moord op jou", zei de jonker droog. „Thomas zou zich zelf al heb ben aangegeven, als hy zich niet op jou wilde wreken. Hij zoekt je overal, Ricky. Dus als je niet wordt opgehangen wegens moord op Tollhurst", riep Ricky boos uit, „want Ik Thomas, die het leven niet meer de moeite waard vindt, nu Rose omgekomen is." „Ik word niet opgehangen wegens moord op Tollhurst", riep Ricky boos uit, ,want ik had daar niets mee te maken." „Baxter dan vroeg Fanshaw, die aan den verscheurden brief dacht. „Ja", gaf zijn neef gemelijk toe, „dat geloof ik wel. Toen ik den beker om ongeveer kwart voor elf meenam zag ik Baxter den "weg afkomen en naar de kerk of naar het huisje „Priesteresse der Kunst", zoo hoorden we Louis Bouwmeester eens getuigen bij de groe ve van de onvergetelijke kunstenaresse van het „Nederlandsch", Sophie de Vries, toen haar op een somberen voorjaarsmorgen door duizenden vereerders uitgeleide werd gedaan naar „Zorgvlied". Een priesteresse der Kunst, maar dan van de Kunst der lichte Muze, was de lieftallige Mina Buderman—van Dijk, deze week in 81- jarigen ouderdom van ons heengegaan. Niet minder dan den grooten Louis en van Theo Mann-Bouwmesster heeft Mina Buder man zich ook na haar afscheid van het too- neel in de sympathie van het publiek mogen verheugen. Dit bleek telkens weer uit den bloemenschat op haar verjaardag. Weinigen van de oudere en jongere gene raties, die niet opgetogen hiaar r.aam noem den, wanneer de radio uit een of andere operette„Mascötta", „Klokken", „Mikado" of „Jonge Hertog" een bekende en geliefde aria van Mina Buderman bracht. Het karakteristieke van Mina Buderman- van Dijk was haar grooten eenvoud, zich on danks alle vereering steeds de gemoedelijke Amsterdamsche blijven voelend en nooit de operette-diva van internationale beroemd heid, hoewel zij zich toch volkomen bewust moest zy'n van haar buitengewoon speeltalent en ongeëvenaarde zangkunst. Waarom het publiek haar maar niet genoeg bewonderen en toejuichen kon. Zelfs Daan de Lange, die de operettekunst klein achtte, schreef van haar eens, dat zij „de groote kunstenares was die de kleine kunst vermocht groot te maken". De ouderen onder ons herinneren zich ook nog levendig haar r.iet bepaald mooie maar charmante, onopgesmukte verschijning, de groote opgewektheid waarmede zij melodie en scène avond aan avond voor het voetlicht bracht en vooral haar enorme werkkracht. Een operette bij Prot deed het toen minstens een maand en men speelde onafgebroken door, winter en zomer, zonder vacantie. Maar het gezelschap bleef hierdoor vrij van de dagelijksche repetities en zoo kon men Mina Buderman geregeld iederen morgen op 't Kadijksplein, waar zij geruimen tijd woon de, voor het venster bozig zien haar bloemen te verzorgen om zich daarna aan haar huis houdelijke plichten te wijden, dikwijls met spons en zcemlceren lap in de hand. De ge vierde operette-ster, die 's avends in voor naam milieu als prinses, hertogin of mar kiezin zou worden toegejuicht. Vita brevis.... het leven is kort, de kunst lang. Met wijlen Kelly en Kreeft en haar part ner, den thans nog eenig overgeblevene van het beroemde trio der drie K's blijft de her innering aan deze begaafde kunstenares, onze sympathieke Mina Buderman-van Dijk on vergetelijk. Corres Pondent. DE MONARCHIE IN DUITSCHLAND. Het vraagstuk der monarchie heeft on langs eenige wrijving veroorzaakt tusschen de nationaal-socialisten en Duitsch-nationa- len, die haar hoogtepunt daarin bereikte, dat een rede van den monarchistischen prins Von Bismarck niet voor de radio mocht worden gehouden. Rijkskanselier Hitier heeft in zijn programrede in den Rijksdag het monarchistische vraagstuk aangeroerd en ondubbelzinnig verklaard, dat ten overstaan van den huidigen toestand, waarin het Duitsehe volk verkeert, het probleem der monarchistische restauratie thans niet dis cutabel was. De „Reichswart", een weekblad van den nationaal-socialistischen Rijksdag afgevaar digde, graaf Reven tlow, houdt zich bezig met deze uitlating van Hitier en het is interes sant te lezen, hoe het deze uitlating uitlegt en welke stelling het „überhaupt" inneemt tegen het „vraagstuk" der monarchie. Het blad zegt, dat deze kwestie buiten de debat ten moet blijven, totdat het marxisme vol komen is uitgeroeid. Volgens vroegere ver klaringen van Hitier zal dit tenminste tien jaren duren. De „Reichswart' schrijft dan verder„Tot zoolang dus is de kwestie niet discutabel, dit wil zeggen, dat zij niet mag worden besproken, omdat de bespreking er gaan. ik kroop in een haag, totdat hij voorbij was en maakte, dat ik thuis kwam." „Maar juffrouw Maynard zegt...." „Het kan me niets schelen, wat juffrouw Maynard zegt", viel Gould hem in de rede. „Die domme vrouw liet zich van alles wijs maken door zoo'n handigen kerel als Baxter. Hij ging vóór tienen naar bed en sloop toen weg. Dat was gemakkelijk genoeg voor hem, want zijn slaapkamer was op de beneden verdieping." „Waarom heb je me dat niet eerder ver teld vroeg Fanshaw opgewonden. „Omdat Ik dan had moeten bekennen, dat 11; zelf ook op het oorlogspad was", ant woordde Ricky gemelijk. „Je weet ex nu alles van, dus ga ik maar weer." „Waarom „Ik moet eerst naar Arnold gaan en be wijzen, dat ik niet aan den moord mede plichtig ben." „Verraad je Baxter „Niet, zoolang ik zelf niet gearresteerd word", zei Ricky koel. „Ik heb niets tegen dien man en zoolang mijn leven geen gevaar loopt, zal ik hem spa ren. Maar als het tot een arrestatie komt, moet ik me verdedigen. Ik ben overtuigd, dat Baxter het gedaan heeft, waarom zou hij anders dien avond naar het huisje gegaan zijn Nu, ik ga weg, bonjour I" „Maar Ricky.,.." „Och, schiet op", beet Gould hem toe en hy sloeg de deur achter zich dicht. Fanshaw wilde hem naloopen, maar hij van en nog meer een monarchistische pro paganda weder verwarring der meeningen en ontvlamming van nieuwe tweedracht zou den veroorzaken met alle onheilen van dien, juist in den strijd der regeering en van haar partij tegen het marxisme en voor den so cialen vrede. In den loop der verkiezingen der laatste- jaren was immer de groote pro- paganda-leuze der linkerzijde tegen het na- tionaal-socialisme, dat het alleen maar de monarchie, den keizer wilde inhalen, de hooge maatschappelijke kringen weer tot de macht wilde brengen en de Duitsehe arbei ders weer wilde verlagen tot staatsburgers van den tweeden rang. De nationaal-socia- listische beweging heeft deze onderstellin gen immer met de meeste kracht van de hand gewezen. Zij weet welk een zware schuld juist de monarchie en haar organen er aan hadden, dat het marxisme in Duitschland tot zulk een onheilvolle macht heeft kunnen uitgroeien. De monarchie en haar organen zün het geweest, die aan den klassenstrijd en aan de tweespalt, die door het Duitsehe volk gaat, tenminste evenzoo schuldig zijn als de marxisten. Iedere mo narchistische propaganda heeft ten gevolge tweedracht, scheuring, verwarring en in het bijzonder wantrouwen van den werknemer jegens den rijkskanselier Hitier." Tenslotte constateert graaf Reventlow met opvallend koude woorden, dat de nimbus der monarchie voor eens en voor altijd voor het volk geen aantrekkingskracht meer heeft. De laatste dragers der monarchie dragen daar zelf de schuld van. Over tien jaar mag men weer over de monarchie debatteeren. „Maar te doen, wat de monarchisten wil len, eenvoudig de monarchie als een stolp over het hoofd van het Duitsehe volk zetten, zou niet slechts zoo dom mogelijk zijn, maar zou e>en misdaad wezen, die zich reeds na zeer korten tijd zou wreken." Men ziet het. Deze veroordeeling der Duitsch-nationale restauratieplannen laat aan duidelijkheid waarlijk niets te wenschen over. Een der Intimi van Hitier, de heer Kube, opperpresident van Brandenburg, sprak de zer dagen in verband met de monarchie te Küstrin duidelijke taal. Hij constateerde, ciat het marxisme verslagen is en dat het nu do beurt was van de reactie, die een hinder nis is op den weg naar de volksgemeenschap, om vernietigd te worden. Maar daarom be hoeft men nog niet een tegenstander van de monarchie te zijn. Hitier zelf, zoo zeide Kube letterlijk, staat tamelijk koel tegenover de monarchie. Als de negende November 1918 (de dag, dat de keizer naar Holland vlood), er niet was, dan zouden natuurlijk alle na tionaal-socialisten den keizer trouw zijn ge bleven. Het vraagstuk der monarchie kan men thans niet bespreken. Eerst moet de nationale revolutie ten einde worden ge voerd. Het is dus klaar als een klontje, dat men zich in Doorn en Oels geen illusies zal ma ken. Tot over tien jaar. Maar dan? Hitler is koel. DE DUITSCHE RIJKSDAG BIJEEN GEROEPEN. De Duitsehe Rijksdag is geheel by -verras sing tegen Woensdag 17 Mei n.m. drie uur bije ngeroepen. Op de agenda staat als eenig onderwerp regeeringsverklaring over de Geneefsche ont- wapeningsbesprekingen. De Ryksdagzitting heeft weer in het Knoll- gebouw plaats. Er valt niet op te rekenen, dat het tot een debat zal komen en vooral is het niet aan te nemen, dat de zitting langer dan één dag zal duren. De plotselinge byeenroeping van den Rijks dag heeft algemeen verrassing gewekt. In zonderheid heeft ze ook het buitenland groo- telfjks verrast. Naar thans vaststaat, zal de regeering voor den Rijksdag stelling nemen ten aanzien van de Geneefsche besprekingen en ook ten aan zien van den gezamenlijken buitenlandsch- politieken toestand Rijkskanselier Adolf Hitler zal zelf het woord voeren. Men zou het forum van den Rijksdag heb ben uitgekozen, omdat een verklaring te Ge- nève niet de aandacht zou trekken, die de verklaring voor de Duitsehe volksvertegen woordiging vindt, vooral wyl aan de Rijksdag- was nog zoo zwak, dat hij het niet tot aan de deur kon brengen. Hij strompelde weer naar de divan en vroeg zich af, of zijn neef voor de misdaad gearresteerd zou worden. Als dit gebeurde, beteekende dat leed en jammer voor Anita, want in dat geval zou Ricky zeker alles vertellen en de kolonel vermoedelijk aan de galg komen. En dit kon den jongeman bedroefd weinig schelen, als hij daarmede zijn eigen veilig heid verzekerde. Hij was diep geschokt door Rose's dood, maar dat belette niet, dat hij wensehte te leven. In sombere stemming liep Ricky naar Susan Tollhurst's huisje en na eenigen tijd zag hy een langen stoet dox-pelingen, allen met ontbloot hoofd, hem tegemoet komen. Aan hun hoofd schreed meneer Gretton, de geestelijke van Hurton, den zilveren be ker, dien koningin Elisabeth aan de dorps kerk geschonken had, in beide handen voor zich uitdragend. Blijkbaar was hjj naar Thomas' woning geweest en bracht het ver loren en herwonnen kleinood thans in statie terug naar de gewijde plaats, waar het be hoorde., HOOFDSTUK XX. Het Hysterie ontsluierd. „En nu", zei juffrouw Pamela bruusk, „moet je me eens vertellen Lionel wanneer je met dat lieve kind gaat trouwen." De jongeman zat met de oude dame in den salon op „de Olmen", een maand later. Vier weken waren verloopen sinds den tragischen zitting ook het corps diplomatique in zulke gevallen pleegt deel te nemen. Niet alleen de Geneefsche besprekingen, maar ook de ongerechtvaardigde aanvallen in het Engelsche Hoogerhuis, die alle tot nu toe ondernomen aanvallen nog ver overtreffen, dwingen de ryksregeering tot een verdediging. De regeering kan tegenover dergelijke on rechtvaardige vijandelijke maatregelen ten opzichte van Duitschland, niet meer zwijgen. Aan de Rijksdagzitting zou ook een soc.- dem. fractie deelnemen. Over hetgeen over den buitenlandschen politieken toestand ge zegd zou worden, zou in de komende week met de fracties nog onderhandeld worden. PLATINA-MUNTEN IN SOVJET RUSLAND De mogelijkheid van de invoering van platina-munten wordt in de Sov-Unie druk besproken en door de autoriteiten ernstig overwogen. Deze munten zouden uitsluitend voor binnenlandsch gebruik zijn en speciaal het gemak dienen van toeristen en in Rusland wonende buitenlanders, die tot dusver met Amerikaansche dollars of ponden moesten betalen als zij in de staats-winkels (Torg- stin) iets wilden koopen. Rusland bezit de grootste platina-reserve ter wereld, nl. 7 miilioen ounces, welke beheerd wordt door de Ural Platina Trust, terwijl de export in handen is van het commissariaat van finan ciën, dat de prijzen naar de Londensche markt regelt. Voor den oorlog had Rusland reeds het wereld-monopolie van platina, met Britsch- Columbia op de tweede plaats en thans is Rusland nog steeds de voornaamste produ cent. In het begin van de 19e eeuw werd platina in Rusland beschouwd als een van de goedkoopere metalen en men gebruikte het zelfs voor draineer-buizen en keuken gereedschap. Toen aan het einde van de 19e eeuw ge sproken werd over het invoeren van een platina muntstelsel, steeg platina sterk in prijs en werd spoedig een van de zeldzaamste metalen ter wereld en kostbaarder dan goud. De draineerbuizen werden gesloopt en het metaal gesmolten en naar de keizerlijke kelders gebracht. Later werd het gebruikt vcor de kroonjuwcelen van de keizerlijke familie en voor het vervaardigen van kost bare sieraden. In 1913 exporteerden de platina-fabrie- ken te Jekateringenzurg en Moskou 150.000 ounces van het kostbare metaal, doch toen de omwenteling kwam, stortte deze industrie ineen en in 1921 bedroeg de productie slechts 7000 ounces. De prijs steeg tot 717 shilling per ounce, doch toen de platina- trust in den Oeral met de productie begon, liep de prijs terug tot 95 sh. en thans fluc tueert de prijs terug tot 140 shilling en 150 shilling per ounce. Voor goud wordt 123 sh per ounce betaald. In verband met de on zekerheid op de platinamarkt gelooft men, dat het Russische commissariaat voor fi nanciën ernstig de invoering van een pla- tina-muntstelsel overweegt, ten einde de toegenomen productie te kunnen verwerken en tevens om het betalen voor vreemdelin gen te vergemakkelijken. De nieuwe munten zouden alleen te ver krijgen zijn tegen buitenlandsche valuta, zoodat de sovjet-autoriteiten voldoende dol lars en ponden zouden krijgen om aan hun verplichtingen in het buitenland te voldoen. EEN WONDERGRANAAT. Volgens de spaarzame berichten, die in de Engelsche bladen gepubliceerd worden over de proefnemingen met de nieuwe granaten van de firma Hadlield's te Sheffield, schijnt men veilig van een omwenteling op dit ge bied te kunnen spreken. Mag men waarde hechten aar. hetgeen over deze granaten ge dood van Rose Carr het was eind Janu ari nu. „Anita wil niet trouwen, voor ze weet wie den ouden Tollhurst vermoord heeft." „Nu, daar is niet veel kans op", meende juffrouw Pamela. „Arnold verdacht Anita en het werd bewezen, dat zij het niet heeft ge daan. Hij verdacht Richard en die...." „Hy verdenkt hem nog altyd, hoewel hij hem niet gearresteerd heeft", viel de jonker haar, allerminst op zijn gemak, in de rede. „Ricky was op den bewusten avond na tie nen nog buiten." „Juist, maar hij ging niet verder dan de kerk, waar hy den beker wegnam, dien Anita daar had neergezet. Hy is niet in het huisje geweest, dus kan hy de moordenaar niet zyn." „Ja, maar dat is alleen zyn eigen verhaal en hy heeft geen getuige, die kan verklaren, dat hij niet verder dan de kerk geweest is. Hy kan op stuk van zaken best naar het huisje zyn gegaan." „Wat voor reden zou hy daarvoor hebben gehad, nadat hjj zich van den beker had meester gemaakt „Juist", stemde Fanshaw toe, „ik geloof zelf ook dat Ricky onschuldig is en ik denk, dat inspecteur Arnold ook die meening is toegedaan want hy heeft Ricky nog steeds niet laten ..rresteeren." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 9