Courant TWEEDE BLAD GEMEENTEBESTUUR BRIEVEN UIT DE HOFSTAD Uit de Vlissingsche Courant van vóór 50 jaar. Fitma 1. W. VAN OER LINDE ZONEN van de Zaterdag 13 Mei 1933. No. 113. ZOMERTIJD. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen brengen ter openbare kennis, dat vanaf Maandag 15 Mei 1933, de wettelijke tijd met één uur vervroegd wordt. De overgang geschiedt in dezer voege, dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Am sterdam twee uur aanwijst in den nacht van 14 op 15 Mei 1933, het wordt geacht drie uur in den nacht te zijn. Mitsdien moeten alle klokken om 2 uur in den nacht van 14 op 15 Mei 1933 (of wanneer men zich op 14 Mei 1933 des avonds ter ruste begeeft) één uur vooruit gezet worden. Vlissingen, 13 Mei 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL L.S. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen maken bekend, dat vanaf Maandag 8 Mei tot en met Zaterdag 20 Mei e.k. gelegenheid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen ter gemeen te-secretarie le Afdeeling (Kamer 7) iederen werkdag van 912f2 uur en van 2—5% uur (Zaterdags alleen van 9 tot 12% uur). Het nieuwe schooljaar begint 1 September 1933. Toegelaten kunnen worden de kinderen, die vóór of op 1 September 1933 zes jaar zijn ge worden. Zij, die in het bezit zijn van een trouwboek je, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 13 Mei 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare U.L.O. school. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen maken bekend, dat vanaf Maandag 15 Mei tot en met Zaterdag 27 Mei e.k. gelegen heid bestaat tot aangifte van nieuwe leer lingen voor de openbare school voor uitge breid lager onderwijs, ter gemeente-secreta rie, le afdeeling (Kamer 7) iederen werkdag van 9 tot 12% uur en van 2 tot 5% uur Cs Zaterdags alleen 9—12% uur). Onderwijs wordt gegeven in de vakken voor gewoon lager onderwijs, benevens de drie moderne talen, wiskunde en handelskennis. De school leidt op voor de diploma's A en B der Vereeniging voor M.U.L.O. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 13 Mei 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. NEDERLAND. WESTERSCHELDE VLISSINGEN. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 16 en 17 Mei en zoo noodig op 18 en 19 Mei a.s. zal warden geschoten (a) met geschut, opgesteld beW. de Marinehaven te Vlissingen en b) met ge schut, opgesteld beS. het licht van Kaapdui nen. De schietoefeningen zullen telkens ten 9h aanvangen. Op of nabij de batterij, van waar wordt ge schoten, zal van één uur vóór den aanvang tot het einde der schietoefening een roode vlag zijn geheschen. De sectoren, waarin wordt geschoten, lig gen tusschen de lijnen uit (a) getrokken ir. Elijke en Slijke richting tot op een afstand van 6500 M. en tusschen de lijnen uit (b) getrokken in NWlijke en Slijke richting tot op een afstand van 10800 M. Zeevarenden wordt verzocht op genoemde dagen zich niet zonder noodzaak in bovenge noemde sectoren op te houden. Vlissingen, 13 Mei 1933. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. SPECIAAL-DAGEN. Er zal taalkundig misschien wel wat aan te merken zijn op het woord van eigen ma kelij, dat we hierboven plaatsten, maar we wisten geen beter te vinden. Met speciaal- dagen bedoelen we de reeks, welke straks aanvangt en het doel hebben om de ge dachten der menschen gedurende korten tijd op een of andere goede zaak te concen- treeren. Den 14en Mei beleven we aldus den Moedersdag, den 18en Mei Volkenbonds- of Vredesdag, dan krijgen we nog een Dieren dag en een Wereld-Spaardag. Misschien zal er dit jaar nog wel een of andere speciaal- dag bijkomen, want ze komen in de mode en zullen misschien eens zoo talrijk zijn als de kalender-dagen. Men kan alle dingen van twee zijden be- 's Zomers komen de „spullen" te Doorschijn Een echt Hollandsch windmolentje in 't hofje ,,'t Oude Gasthuis", 'door een der bewoners vervaardigd en dat alleen 's zomers winden en regens trotseert. zien en zoo is het ook met de speciaal-da- gen. Goede zaken, zoo kan men zeggen, be- hooren a 1 t ij d te worden behartigd, of op het daarvoor meest geschikte moment. Een of andere vereeniging kan nu wel ver ordenen, dat we op zekeren datum Dieren dag moeten vieren, maar als een hond ons juist op den ochtend van dien speciaal-dag in de kuiten heeft gebeten, of poes brak een van onze mooie vazen, vier dan maar eens met een opgewekt gemoed den Dierendag. En als de ambtenaar der belastingen beslag komt leggen op ons boeltje, dan zijn we de eerste vier-en-twintig uren zeker niet ge stemd om op de juiste wijze een wereld- Spaardag te vieren. En toch kunnen we ook veel moois zeggen van de speciaal-dagen. Zoo goed als van de padvinders-belofte om eiken dag minstens één goede daad te verrichten. Die ééne goede daad is na te streven en zal ons geleidelijk als mensch beter maken als we dagelijks zouden probeeren om alle mogelijke deugden tegelijk te beoefenen, dan zou er weinig of niets van terecht komen. Zóó beschouwd, kunnen we ook vree heb ben met de speciaal-dagen. Het moderne, jachtende leven laat zoo weinig tijd tot overweging, tot verdieping van ons bewustzijn, tot vorming van de mo tieven, welke ons moeten leiden. We doen, wat we meenen te moeten doen, of wat onze hand toevallig te doen vindt, maar we doen het impulsief, omdat de drang er toe aan wezig is, toevallig aanwezig is, maar wat slechts oppervlakkig of onvoldoende in ons karakter ligt omsloten, dat komt niet tot uiting. Dat blijft het dikke boek vormen van de vergeten of verwaarloosde plichten. De moderne mensch heeft het tot b e- h o e f t e om systeem te brengen in de beoefening der deugden, in het volbrengen van goede werken. En daarom is het te lo ven, als we de speciaal-dagen vieren, d.w.z. op gezette tijden ons er toe te brengen om meer bijzondere aandacht te besteden aan bepaalde plichten, onze tekortkomingen In zekere opzichten te onderzoeken en dan te herstellen, wat we verwaarloosden of veron achtzaamden. We kunnen er slechts beter van worden, als we eens per jaar meer speciaal worden herinnerd aan de groote beteekenis, welke Moeder voor ons heeft of heeft gehad, aan haar liefde en offers en aan onzen plicht te haren opzichte. Het is mooi en goed om op één dag de zoo omvattende be teekenis van het moederschap en de Moeders in het algemeen te overdenken. Zoo kan ook een Vredesdag zijn nut heb ben, als we het vredesgevoel, de liefde en de verdraagzaamheid dan dieper in ons hart pogen te laten indringen. Een Dieren-dag, een Wereld-Spaardag, 't kan alles heel goed en vruchtbaar zijn. Wat ieder mensch echter vooral noodig heeft, dat zijn eigen speciaal- dagen. Welke dat zijn, behoeft ge niemand te vertellen. Ge houdt dat voor u zelvehet is e.en regeling tusschen uw persoon en uw geweten. Vooral de eigen speciaal-dagen ma ken ons als menschen beter. Houdt er we kelijks zeven. De eerste zijde gewetensdag. Dat is de dag, waarop ge heel serieus met u zelve praat en overlegt, nagaat, in welke opzich ten ge als mensch tekort komt. We hebben allemaal onze persoonlijke slapte in bepaalde deugden en die persoonlijke zwakheden zijn niet gelijk. En houdt dan op de andere zes dagen van de week telkens een speciaal-dag, waarop ge met heilige drift één regelmatig terug- keerende kwade aanvechting bestrijdt of een bijzonderen plicht, welke vaak verwaarloosd werd, stevig poogt te beoefenen. Zulke speciaal-dagen werpen rijke vruch ten af. Goede voorbeelden. Een enkele maal valt een journalist wel het voorrecht ten deel, dat hij ergens wordt toegelaten, waar voor ieder ander buiten staander de deur altijd gesloten blijft. Hij is dan middelaar tusschen publiek en hetgeen daar achter deze deuren geschiedt. Hij kan er van vertellen, zoodat het niet noodig is zelf te gaan kijken. Zoo viel ons verleden week het genoegen to beurt een kijkje te mogen nemen in het nieuwe club-huis van de Haagsche Schets- club, terwijl de daar beoefende kunst, het model-teekenen werd beoefend. Deze club bestaat reeds dertig jaar en heeft ten doel zoowel beroepsschilders als hun, die naast hun eigen beroep zich aangetrokken gevoe len tot de edele teeken- en schilderkunst de gelegenheid te verschaffen zich te blijven oefenen in het zoo moeilijke, maar tevens zoo leerzame, zoo noodzakelijke als interes sante teekenen naar het levend model. Tweeërlei wordt praktisch daarbij tevens bereikt. In de eerste plaats de.... efficiency. Het is vrij kostbaar voor een schilder om zelf modellen te lat-en poseeren en door coöperatie worden die kosten zeer gering. In de tweede plaats is er een geregelde .gele genheid, want twee avonden per week 's zemers één avond is de club geopend. Ontegenzeggelijk heeft het collectief teeke nen iets animeerendshet brengt ook weer eens gelijkgestemde geesten bij elkaar. Deze club huisde vroeger in een oud lokaal, dat veel bezwaren had. Thans is er een nieuw gevonden. Op een afgelegen binnen plaats, achter één der eerste straten van Den Haag, ligt het. De padvinders hebben er hun asyi gehadzij hebben het tot den laatsten draad uitgewoond. Toen kon de Schetsclub het huren en de rappe handen der club leden zelf hebben de cavalje herschapen in een keurig, koket home voor de kunst. Aan de licht-getinte wanden hangt een keur- collectie van werk der leden, mitsgaders di verse teekeningen en foto's, die herinnerin gen der episodes van het club-leven bevat ten. Zonneklaar licht heerscht in de zaal. Op een podium zit of staat of ligt het model en ir. een halven cirkel, twee, drie rijen achter elkaar staan of zitten de teekenaars en tee- kenaarsters. Uit het duister van het binnenplaatsje plotseling overgaande in het licht-zaaltje, kwam een gevoel van kunst-bekoring tot ons. Er heerschte een gespannen stilte, aller aandacht was bij het werk gespannen. Een twintigtal heeren, oud en jong, een tiental dames, alle jong, was hier aan den arbeid. Wat een spanning op aller gelaat, een keur- veld van studie voor hem, die de fysionomie els object heeft. Er- wordt telkens een half uur gewerkt en dan een kwartier gerust. Stipt op tijd gaat het. In de pauze heerscht een gezellige drukte van praten, lachen, debatteeren en.... thee-drinken. Merkwaardig was hoe onmid dellijk na hervatting allen weer in die felle spanning van hun werk waren. Er wordt hier veel geleerd en menig bekend schilder zal zich de studie-uren in deze club altijd dankbaar herinneren. Ieder werkt hier naar eigen lust en de beide bestuursleden Bodaan en Witjes zorgen dat de gélegenheid daartoe zoo gunstig mogelijk is. Wij kunnen niet zeggen ga ook eens kij ken, want het is te begrijpen dat dit ontoe laatbaar is; accepteert u dan van hem die het voorrecht te beurt viel binnen deze ge wijde muren te mogen treden, deze korte beschrijving en de verzekering, dat hier een goed en mooi werk wordt verricht ten bate van de schilderkunst en ten gerieve van hen, die deze kunst als een deel van hun leven hartelijk genegen zijn. Nu wij toch in deze sfeer zijn, stippen wij even het feit aan dat H. M. de koningin als 19e week 1883. Aan de verkiezing voor 6 leden voor de Prov. Staten werd te Vlissingen door 143 van de 239 kiezers voor dat college deelgenomen. Te Middelburg door 342 van ue 497 kiezers. Bij opening der stembus bleken uitge bracht 867 stemmen, waarvan 7 van on waarde. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 431 stemmen. Uitgebracht werden op de heeren J. P. J. Buteux 647, A. Smit 581, C. J. A. van Teijlïn- gen 568, mr. N. J. C. Snoek Hurgronje 549, mr. D. A. Berdenis van Berlekom 531 en Th. van Uije Pieterse 518 stemmen. Al de aftre dende leden werden dus herkozen. Nog verkregen de heeren jnr. J. L. de Jonge 329, dr. J. van der Beke Callenfels 328 en J. A. de Wolff 315 stemmen. Op het plein bij de voormalige hoofdwacht werd in tegenwoordigheid van den burge meester dezer gemeente de eerste steen ge legd van het schoolgebouw, bestemd voor de thans bestaande scholen D en E. Terwijl men tevens druk bezig is met het leggen der fondamenten van school A op de Groote Markt, is ook een begin gemaakt met het in orde brengen van het terrein buiten de voormalige Duinpoort, waarop school F zal verrijzen. Neemt men hierbij in aanmerking, dat ook de hand aan het werk is geslagen om de scholen B en C naar de eischen der wet in te richten, dan mag verwacht worden, dat Vlissingen binnen niet zeer verwijderd tijds verloop in bezit zal zijn van een stel scholen, die met de beste gebouwen van dien aard in ons land zullen^ kunnen wedijverèn. Dat het een en ander met het bouwen en verbouwen van meenig ander perceel in deze stad een groote bedrijvigheid teweeg brengt en den handwerkman overvloedig werk ver schaft, zal wel niet behoeven betoogd te worden. Tot lecten van het bestuur der Spaarbank van het *Nut alhier werden benoemd de hee ren J, W. Wilkens en H. Louman. Benoemd tot consulair agent van Rusland, in plaats van wijlen zijn vader, de heer H. A. Benier, met machtiging zijn betrekking van consulair agent van België daarbij te blijven waarnemen. Walstr. 98. Vlissingen Friesland en Zeeland staan in vak kringen bekend om hun goede broodbakkerijen. OOK WIJ BEHOOREN DAARONDER. v/erkend lid van Pulchri Studio deelneemt aan de tentoonstelling van werk der leden. Het Koninklijk stuk heeft iets aparts in deze expositiehet geeft een niet alledaagsch onderwerp, nl. een mooi belicht hoekje in een Zwitsersch hooglandschap. Er zit iets van oud-Fransche romantiek, van Watteau bij voorbeeld, in. De kleur is mystiek en teer, de visie haast iets melancholisch. Wij zijn zoo licht geneigd in werk als dit de ziel van den maker weerspiegeld te ach ten en wij laten het op ons inwerken om te ervaren welken indruk het op ons achter laat. Te meer doen wy dit, nu het schilder stuk uit handen van een vorstin komt om trent wier individueele gevoelens wij uiter aard niet veel weten. Daarom zegt dit stuk ons meer, omdat wij er dieper in willen doordringen. Het is een reden tot verheuging, dat H. M. zich zoo nauw bij de schilders aansluit. Het voorbeeld, dat zij geeft, mag ook Haar re- geeringspersonen tot navolging dringen. Nu altijd is Kunst stiefkind bij regeerings-be moeiing, al staat het woord in de titulatuur van één der Ministers. De bureaucratie kan zich zelf nog niet overwinnen om bereid te zijn de kunst ter wille te zijn. Zoo heeft de Haagsche Kunstkring het te gen de botte bureaucratie moeten opgeven en heeft hij de fraaie Kelderzaal onder de Rid derzaal verlaten om op particulier gebied een ander onderdak te vinden, waar geen opzichterljjk en deszelfs baasjes op onartis tieke wijze de artisten kunnen ringelooren. De bijzondere gelegenheid voor den Staat om hier eens de kunstenaars te helpen, heeft de regeering laten voorbijgaan. Inte gendeel zij heeft eer tegen dan meegewerkt. Veel verder, dan een afgezant zenden, die als stukje décor bijzondere gelegenheden bijwoont en dan fraaie woorden uitkraamt, heeft de regeering het nog niet gebracht. Was het bijvoorbeeld noodig dien 'rijks- kunst-orator heel naar Rome te zenden om daar de opening van het Hollandsche Huis bij te wonen, terwijl wij in Rome een schit terende figuur als gezant hebben De kosten van die reis zijn misschien even hoog als een jaar huur die men den Kunstkring liet betalen De Haagsche Schetsclub heeft indertijd eens gemeente-subsidie gevraagd en gekre gen. Zij heeft dat subsidie echter weer afge wezen om aan het gejengel der bureaucratie en haar controle te ontkomen. Met het ge ven van die bijdrage meende men het recht te hebben zijn neus te steken in alle interne aangelegenheden, zoodat de geheele club aan een ketting werd gelegd op financieel gebied. Zij leeren het in het bureaucratische serail nooit wat kunst is. EIBER.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5