500 25 13 MEI EERSTE BLAD ZOMERTIJD één NO. 113 71e Jaargang 1933 Uitgave: firma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Plaaïselijk Crisis-Comité STADS- EN PR0V1NCIEN1EUWS uur vooruit #OQK CHIEF WHIP DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl— 5regels tl. alles legen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi| verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen In den loop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen Gedeelte Politie-per- soneel 2.50 Bijdrage leerl. Open bare U.L.O.-school - 4. Bijdrage leerl. Christ. U.L.O.-school - 2.50 Personeel Duinwater leiding-Maatschappij - 3.96 Vorige opgave - 4663.69 Totaal ƒ4676.65 Hetgironummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is195800. Vergeet vooral niet om Zondagavond voor U naar bed gaat, al Uw klokken een uur vooruit te zetten, want de zomertijd begint in den nacht van Zondag 14 op Maandag 15 Mei. Wanneer het in dien nacht 3 uur slaat rekent men, dat het 3 uur is. Zoo laat bent U misschien niet meer op, dus: zet Zondagavond Uw klokken Een tentoonstelling van huisvlijt. Gedurende den afgeloopen winter hebben in de Middelkerk in de Korte Vrouwenstraat alhier, verschillende werkloozen zich bezig gehouden met het vervaardigen van onder scheidene voorwerpen, die onder huisvlijt mogen gerekend worden. De commissie, die zich met de leiding van deze werkzaamheden heeft belast, heeft ge meend het publiek in de gelegenheid te mos ten stellen na te gaan welke resultaten deze hebben opgeleverd. Daarom heeft het besloten een bescheiden tentoonstelling te moeten houden. Deze zal worden geopend Dinsdag a.s.. des middags 2 uur en worden zü, die op een cf andere wijze deze commissie hebben gesteund, verzocht bij deze opening tegenwoordig te willen zijn. De tentoonstelling zal des middags 3 uur gratis voor belangstellenden geopend zijn en is verder op Woensdag en Donderdag van 2—5 uur en op de 3 avonden na 7 uur ge opend. Kinderen beneden de 16 jaar hebben geen toegang, tenzij onder geleide. De bedoeling is de vervaardigde voorwer pen te verkoopen en van de opbrengst daar van de commissie in de gelegenheid te stellen dit crisis-werk ook in den a.s. winter te kunnen voortzetten. Het ruime voormalige kerkgebouw leent zich uitstekend de voorwerpen rustig en kalm te bekijken. De leider van den werkloozen-cursus, de heer J. W. Weug, heeft alle eer van zijn werk. Er is een mooie verscheidenheid van ver schillende artikelen, w.o. vooral het zaag- en houtsnijwerk een ruime plaats inneemt. In deze afdeelingen is mooi werk geleverd en de collectie'is zeer uiteenloopend, van de meer eenvoudige tot grootere voorwerpen. Uit de hand vervaardigd koperwerk is eveneens in ruime verscheidenheid vervaar digd en vindt men daar vele aardige snuis terijen. Een mooie collectie lampen valt dadelijk op en op dit gebied hebben de werkloozen heel wat gepresteerd. De afdeeling timmeren en meubelmaken heeft degelijk werk geleverd in den vorm van mooie kasten, tafeltjes, dressoirs', enz. Het massief snijwerk trekt ook de bijzon dere aandacht. Schepen en een vliegmachine mogen ook wel afzonderlijk genoemd worden. Met de afdeeling slojd-wèrk heeft de heer J. Fröberg zich belast en onder zijn leiding zijn tal van practische en nuttige' artikelen gemaakt, die zeker wel kóopèrs zullen vinden. Het geheel maakt een pretfcigen indruk en wij twijfelen niet of deze tentoonstelling zal wel druk bezocht worden. Ter opluistering zijn ingezonden een mooie luiniatuur-caroussel en een model van een der oudste booten van. den provincialen stoombootdienst. Gemengde Zangvereeniging. Requiem van Cherubini. Annie Woud. Concertgebouw. Nu het noodlot wilde, dat er gisterenavond nog een uitvoering plaats vond, was de zaal niet geheel gevuld, wat wel jammer was, daar '„de Gemengde" een echt dankbaar programma bracht. Dat het „Requiem" van Cherubini (ge componeerd in 1816, voor 't eerst in Frank rijk uitgevoerd in 1818) zich niet slechts in dit. land heeft staande gehouden, doch overal in het buitenland zijn weg gevonden heeft, moet toegeschreven worden aan de goede, klassieke muziek. Had Cherubini soli ingevlochten, gewis het, zou nog meer in den smaak gevallen zijn. De uitvoering van het geniale werk bewees hoe voortreffelijk het koor onder Jan Kuiler had gestudeerd en hoe deze zijn taak mees ter is. Met p.iëteit-is deze missa pro defunctis voorgedragen. De diepe, ernstige, biddende inleiding met het smartvolle „Kyrie eleison" (Heer erbarm U) schiep onmiddellijk de ge- wenschte sfeer. Het derde deel, de „Dies irae" werd in zijn eenvoud aangrijpend. Verdi bijv. laat op deze plaats ff zingen, doch bij Cherubini hooren we fluisteren over den geduchten dag des oordeels, waarbij geheim zinnige violenfiguren de woorden „Dies irae, dies illa" onderlijnen. Grooten indruk maakte de fuga uit het „Offertorium", het statige „Sanctus" 'genoot een waarlijk zuivere vertolking. En hoe heerlijk klonk het fijne „Pie Jesu". Heeft het koor dit opus bijzonder expressief en fijnzinnig gezongen, ook de hymne „Preis dirGottheit" van Mozart, v/as heel mooi van toon, zuiver van nuan ceering, verrukkelijk van rhythme, prachtig van stijl en klank. Een orkest, met mevr. R. BrandBekker als concertmeesteresse en mej. Anna Minderhoud aan den vleugel, be geleidde den zang. Solistische medewerking verleende de alt zangeres Annie Woud, die op vier groepen iiederen regaleerdeSixt, Hugo Wolf, Brahms en Schubert. Alzoo, drie bekend en oen nieuw. In ons voorbericht schreven we, dat eerstgenoemde ons niet bekend was. Uit een voorwoord in het twaalf liederen inhou dende boek van dezen componist is ons ge bleken, dat geen enkele lexicon zijn naam meer bevat, doch dat vast staat, dat Johan August Sixt stamt uit Stuttgart. Hij werd in het midden der achttiende eeuw geboren en was dus een tijdgenoot van Mozart. In het begin van 1784 kwam hij naar Donaueschin- gen, daarna was hij organist te Heilbronn, later te Straatsburg, vervolgens klavierspeler te Lyon. De zangeres, die over een fraaie, krachtige stem beschikt, vooral in het mid den vol van kleur, zong met geest en intel ligentie, met innigheid, gevoeligheid en ont roering. „Der Grabstein" en „Madchenlaune" van Sixt, bleken dankbaar en effectrijk voor de stem geschreven te zijn. Schubert's „Li- taney" gaf zij innerlijk bewogen en met volle overgave van haar ziel. Jan Kuiler, die, zoo als wij van hem gewend zijn, op zeer artis tieke en in-muzikale wijze begeleidde, ver dient spciale en nadrukkelijke vermelding. Terecht werd hij door de soliste in haar succes betrokken. Met geestdriftig applaus zijn alle mede werkenden aan dezen wèl zeer mooien avond beloond. De soliste ontving bloemen, evenzoo de dames Brand en Minderhoud. O. „Elck wat Wils". Gisterenavond vend de eerste uitvoering van de onlangs opgerichte H.B.S. club „Elck wat Wils" in Grand Hotel Britannia plaats. Nadat de muziek het Wilhelmus ten ge- hoore had gebracht, dat staande door de aan wezigen werd aangehoord, leidde de directeur der R.H.B.S., dr. De Noo, met eenige welge kozen woorden den avond in, waarna de voorzitter officieel opende en in zijn rede de hoop uitsprak, dat de aanwezigen, eenige ge zellige uurtjes mochten doorbrengen. Daarna zette het orkest, dat mej. De Hondt wel willend onder haar leiding had genomen, het Bloemenlied van Lange in. De uitvoering hiervan bleek bij het gehoor zeer in den smaak te vallen, getuige het langdurig ap plaus. Daarna kwam de hoofdschotel van den avond in den vorm van het tooneelstuk „De student thuis" van Frederik van Eeden, op gevoerd diooi; de tooneeclub van de H.B.S.- vcreeniging. De medewerkenden waren zeer rolvast en speelden vlot. In het bijzonder werden de rollen van den nurkschen papa en echtgenpote, hun zoon. Frans van Til en Frits uitstekend vertolkt. De spelers oogstten van de zijde der aanwezigen een groot succes. Ge durende de pauze speelde een orkest in zak formaat eenige welbekende „schlagers", waarna het laatste bedrijf aanving. Na afloop hadden de spelers een ware ova tie in ontvangst te nemen, waarna de voor zitter dr. De Noo en den heer Van Grol met hun dames benevens mejuffrouw De Hondt uitnoodigde voor het voetlicht te treden en hen dankte voor hun hartelijke medewer king in dezen betoond. Door drie meisjes leerlingen werden aan de dames bloemen aangeboden, waarna de voorzitter den secre taris als blijk van waardeering voor hetgeen hij voor het slagen van dezen avond gedaan had, onder begeleiding van een geestig speechje een doos sigaretten offreerde. Een gezellig bal besloot dezen in ieder op zicht geslaagden avond. Alhambra-Theater. Arsène Lupin. Casanova tegen wil en dank. Arsène Lupin is eén uitstekende .detective film, een volmaakte. Ajnerikaansche „thril ler". Een der zeldzame films in dit genre, waarin geheime paneelen, revolverschoten en dolkmessen geen roa spelen, maar waar.-n met nog veel meer dankbaar effect dan de schepper van den ongrijpbaren Arsène Lupin met op papier wist te doen, de regis seur de beide tegenstanders Arsène, den gentleman-cabrioleur, en Guerchard, den Lardnekkigen detective, als schaakstukken over het witte doek beweegt.... met remise ais eindresultaat. De film heeft in dit opzicht veel op het tooneel voor. John Barrymore speelt den zelfbewusten, hautainen, slimmen Arsène Lupin zonder da minste opdringerigheid. Hij vermijdt de uitersten en redt zich zelf uit de moeilijste situaties met een paar wel gekozen woorden, of een nonchalant gebaar. Hij is een schurk om mee te dweepen.... voor een publiei:, dat deze gebondenheid weet te stellen boven goedkoop filmbravoure. Zijn broer Lionel is de detective, in den zelfden quasi-onverschilligen stijl gespeeld als volgt op een ontsnapping van den loozen vos een uitbarsting. Een extra-verrassing wacht het publiek nog, wanneer Lupin ten slotte in de val loopt, en de detective zijn prooi een goeden raad geeft, terwijl zij over de Seinebrug rijden. De liefde speelt ook nog een rol in deze film, als Lupin kennis maakt met Sonia (uitnemend vertolkt door Karen Morley), ten- meisje, dat voorwaardelijk uit de ge vangenis is vrijgelaten en door de politie wordt gedwongen haar medewerking to ver kenen om den onvindbaren Pimpernel van de onderwereld achter slot en grendel te krijgen. Wie een boeiende, verrassende en van alle grofheden gespeende film wil zien, komt bij „Arsène Lupin" niet bedrogen uit. In „Casanova tegen wil en dank" is Buster Keaton, op wiens gezicht men geen enkele aandoening lezen kan, een onhandig min naar. Men kan hem trouwens maar moeilijk als ladykiller voorstellen. Toch moest hij dit zijn, want het meisje, dat voor hem bestemd is wil slechts huwen met een echten Casa nova. Zijn aanstaande zwager, die most wachten met zijn huwelijk, totdat de oudere zuster van zijn verloofde met den onhandi- gen man gehuwd is, zet een complotje in elkaar om toch de lichtzinnigheid van dezen laatste te doen blijken. De stijve minnaar komt op een hotelkamer terecht, waar een bejaarde journaliste hem de kunst van het hofmaken bijbrengt. Achtereenvolgenss ko men dan meerdere vrouwentypen, waaronder een geraffineerde coquette, in de armen van den onaandoenlijke terecht. Doch het ver loofde meisje is van dit alles getuige en.... verrukt over haar ontwakenden bruigom, die meer man is dan zij dacht en op dit ge bied dan ook meer belooft dan op eerste ge zicht. Ook revolvers komen ten tooneele. De dolste situaties, gevolgd door een wilde jacht door het hotel, ontstaan, doch het slot is natuurlijk een dubbel gelukkig huwelijk. De malle tooneelen in deze film brachten de zaal aan het schateren. I Luxor-Theater. Geld ligt op straat. Moordromance. Een rolfilm met weinig pretenties, die eerste hoofdfilm. Maar ze boeit en wekt den lachlust op en daar gaat het toch maar om. In het begin weten we niet welken kant we uitgaan, doch spoedig komt er teekening en zitten we in de vermakelijke geschiedenis van een bankiersdochter, die verloven zal met een bankierszoon, doch daar geen zin in heeft. Zij wenscht den man harer droomen en door een samenloop van omstandigheden ontmoet ze dien in een bankemployé, die het geluk najaagt en er de meening op na houdt, dat geld op straat ligt. Je moet het alleen maar weten op te rapen. En dat doet hij ook. Niet alleen, dat hij de directeursdochter trouwt, doch door een gelukje wordt hij nog schatrijk ook. Lydia Pollmann is het meisje, Georg Alexander is de geluksvogel. Een goe de amusementsfilm der Ufa. Na de pauze draait de tweede Ufa hoofd film, welker naam voldoende aanduidt, dat het hier om een detective-geval gaat. Een stille straat. Een dronken man. Nachtru moer. Vensters worden geopend. Het lijk van de actrice Ellen Moore wordt gevonden ten huize van Mary Barring (Olga Tschechowa). Een bebloede pook en een flesch brandewijn. Wie heeft Ellen Moore vermoord Een ge weldige spanning maakt zich van ons mees ter. Eindelijk komt de ontknooping Wie had dat nu gedacht? Wij niet en u ook niet, die natuurlijk deze film gaat zien, welke door Alfred Abel, die de rol van den ge zworene sir John Menier vervult, op hoog peil wordt gehouden. Verdere medespelenden zijn o.a. Ekkehardt Arendt en Harry Hardt. Met het voorprogramma een geheel, dat een bezoek overwaard is. OOST- EN WEST-SOUBURG Vereeniging Ziekenhuisverpleging. De afdeeling Oost- en West-Souburg van de vereeniging Ziekenhuisverpleging op Wal cheren, houdt Dinsdag a.s., des avonds 8 uur, in café „Dorpszicht" op het Oranjeplein, een huishoudelijke vergadering. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. DOMBURG. Zangersfeest. Op Hemelvaartsdag zal op Westhove bij Domburg een zangersfeest worden gehouden, waaraan verschillende vereenigingen zullen deelnemen, terwijl het muziekkorps „Luctor et Emergo" uit Zoutelande zijn medewerking zal verleenen. Het openingswoord wordt gesproken door ds. J. van der Wiel te Oostkapellee GOES. Landbouw-onlwikkelingsdag. Heden wordt te Goes de vierde Land- bouw-ontwikkelingsdag gehouden, waarop vier sprekers het woord voeren. Van de redevoeringen der heeren Stols en Scheele hopen wij Maandag verslag te geven. Van de beide andere referaten kunnen wij thans het volgende melden De heer J. Eversdijk te Kortgene sprak over „de landbou wonder wijzer en de prac- tijk". Omdat landbouwonderwijs en landbouw- practijk niet van elkander te scheiden zijn, dient de landbouwonderwijzer nauwe aan sluiting te zoeken bij de praktijk, terwijl om gekeerd de landbouwers de onderwijzers moe ten steunen in hun pogen om de practijk via de theorie op hooger peil te brengen. Dit is te bereiken door het onderwijs prac- tisch te geven, de leerstof concentrisch te behandelen en voortdurend verband te leg gen tusschen de verschillende onderdeelen der landbouwwetenschap. Om dit te kunnen moet de onderwijzer goed op de hoogte met de practijk zijn. Dit lean hij wanneer hij voortdurend een vooraanstaand bedrijf be zoekt, meeleeft met wat er in zijn omgeving op landbouwgebied gebeurt, met zijn cursis ten excursies houdt zoowel in het veld als op de boerderij en allerlei proefnemingen ver richt met energieke boeren. Omgekeerd moeten de boeren welwillend en waardeerend staan tegenover de onder wijzers en hen steunen niet alleen door hun kinderen te zenden naar de cursussen, maar ook door hen te betrekken in hun moeilijk heden, waarnemingen en ervaringen. De heer C. A. Duvekot te Goes behandelde „Het veilingwezen en zijn beteekenis voor land- en tuinbouw". Spr. wees er op, dat de veiling ondanks misverstand en soms vooroordeel bij velen, geworden is een onmisbare schakel tusschen producent en handel De eerste Veiling werd opgericht in 1887 te Broek op Langendük. Thans zijn bij het Centraal Bureau 144 vei lingen aangesloten. Bovendien zijn er nog enkele niet aangesloten veilingen. De veilingen werden geboren uit den drang der omstandigheden. Toen de teelt zich alom uitbreidde, kon de tuinder zijn producten niet meer vlug genoeg aan particulieren van de hand doen. Hij ging de verschillende markten bezoeken om zijn producten kwijt te raken. Toen de teelt daardoor nog meer uitbreidde en de kooplieden zich tot groepen gingen vereenigen, werd dé mogelijkheid tot export grooten Ook de handel had behoefte aan iets an ders. Hij had behoefte aan grootere kwan- tums dan hij bij particulieren individueel kon aantreffen en meer nog aan versche pro ducten.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1