N DEN Courant etels NI PLOUVIER levert ROBINSONS aan fabrieksprijzen TWEEDE BLAD rER NGEN inde De Uuion der Volken bondsvereenigingen. BINNENLAND KERK- EN SCH00LNIEUWS FEUILLETON DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH. 10 Dord sappelen, nen. Olie- Aanbevelend, traat1l3. f uiten» n bij jueu- doen. >.68 .05 .25 rken enz. van de Vrijdag 12 Mei 1933. No. 112. Sedert de oprichting vian den Volkenbond in 1919 bestaan, naar het Engelsche voor beeld, in de verschillende landen afzonder lijke Volkenbondsvereenigingen. De Engel sche is de eerste en de krachtigste gebleven zij telt omstreeks een millicen leden, die ver deeld zijn over twee duizend afdeelingen in geheel het koninkrijk. Maan*, al hebben ande re landen dit voorbeeld niet op gelijke wijze kunnen volgen, Volkenbondsvereenigingen bestaan, met uitzondering van Zuid-Amerika, in alle landen, die lid zijn van den Volken bond en ook in de enkele landen, die nog niet tot de leden behooren. Zulk een Nederland sche vereeniging is de Vereeniging voor Vol kenbond cn vrede, gevestigd te :s-Graven- hage, in dezen vorm bestaande sedert 1919. al onderscheidt zij zich in zooverre van an dere nationale Volkenbondsvereenigingen, dat zij tegelijk de tradities van „Vrede door Recht" (1901—1919) en den Algemeenen Ne- derlandschen Vredesbond (1871—1901) heeft voortgezet en dus ook tegelijk Vereeniging van algemeen pacifistischen aard is, al is zij allereerst Volken bonds vereeniging. Van den aanvang af is de noodzakelijkheid gevoeld, dat deze nationale Volkenbondsver eenigingen zich zouden aansluiten. Aanvan kelijk kwamen de eerst gevestigde, de Engel sche, Fransche en Italiaansche samen, doch reeds in December 1919 vereenigden de Vol kenbondsvereenigingen in de in den oorlog neutraal gebleven landen rich met deze, en korten tijd daarna traden ook .de Duitsche, de Oostenrijksche, de Bulgaarsche, de Hon- gaarsche en, doch zulks eerst later, de Turk- sche Volkenbondsvereenigingen tot deze in ternationale organisatie toe. Officieel heet zij „Union Internationale des Associations pour la Société des Nations", Zij is van den aanvang af gevestigd te Brusselaan haar hoofd staat als secretaris-generaal prof. Ruyssen, vroeger hoogleeraar te Bordeaux, die door een Engelsehen en een Duitschen secretaris wordt ter zijde gestaan. Plannen zijn aanhangig om den zetel van de Union naar Genève te verleggen deze plannen zullen alleen ten uitvoer worden gebracht, wanneer de daartoe noodige meerdere geld middelen beschikbaar rijn. Dat zulks in dezen tijd niet zoo gemakkelijk zal gaan, behoeft wel nauwelijks betoog. De Union' komt eens per jaar in congres samen het vorig jaar geschiedde dit te Pa rijs in Juni a.s. zal dit te Montreux geschie den, terwijl het congres, dat de Union in 1928 te 's-Gravenhage hield, nog in veler herinne ring is. De Union wordt bestuurd door een raad, waarin alle vertegenwoordigde landen zitting hebben deze raad bomt in den regel in het najaar afzonderlijk samen en vormt een klein congres, dat ook alweer telkenmale in verschillende landen plaats heeft. De raad en het secretariaat worden bijgestaan door een viertal permanente oommissiën, wier ar beid respectievelijk betrekking heeft op poli tieke en juridische aangelegenheden, op de minderheden, op het economisch en sociaal werk en op aangelegenheden betreffende op voeding en propaganda. In de regel vereeni gen deze v-er permanente commissiën zich in het vroege voorjaar te Brussel, tegelijk met het bureau, het dagelijksch bestuur uit den raad, teneinde de voorbereidingen te treffen voor het aanstaande congres. De Union heeft een wisselend presidium tevoren trad elk jaar een nieuwe president op thans ge schiedt dit om de twee jaren. De eerste pre sident op wien deze bepaling van toepassing werd, was onze landgenoot mr. J. Limburg, te Zürich in 1929 tot president gekozen, die in 1931 tijdens de raadszitting te Perugia werd opgevolgd door Lord Robert Cecil. In den aanvang der vorige maand hebben te Brussel de vergaderingen plaats gehad, die dienden ter voorbereiding van het congres, dat, als boven gezegd, binnenkort te Mon treux zal worden gehouden. Alle de vier per manente commissiën vergaderden met het bureap, terwijl ditmaal ook de raad een en kele zitting hield. Deze mag vooral daarom van belang worden gerekend, wijl in deze raadszitting werd aangenomen een resolutie, betrekking hebbende op het Chineesch-Ja- pansche geschil. Op het oogenbük, dat de raad samenkwam, was Japan's voornemen om uit den Volkenbond te treden, nog niet definitief geworden. Vandaar, dat een deel dezer resolutie reeds door de feiten is ach terhaald. Maar rik blijft van belang, omdat daarin de volledige instemming der openbare meening in de verschillende landen wordt uitgesproken met de beginselen van het rap port der buitengewone Assemblée, en wordt vastgehouden aan het standpunt, dat door den Volkenbond terzake van Japan's optre den moet worden ingenomen. Dit heeft niets te miaken met het minder of meer gerecht vaardigd optreden van Japan tegenover de rooverbenden in Mandsjoerije, maar houdt uitsluitend rekening met het feit, dat zoowei het grondverdrag van den Volkenbond als het pact van Parijs door Japan zijn overtre den en dat dit aan Japan duidelijk dient te worden gemaakt. De economische commissie onderscheidde zich in deze zitting door bijzondere activiteit. De Nederlandsche delegatie in deze commis sie vond aanleiding om een urgentie-voorstel te doen behandelen, waarin nog eens gezegd wordt, dat de economische vraagstukken het allereerst de aandacht van den Volkenbond eischen. In deze resolutie, die met algemeene stemmen werd aangenomen, en, gelijk ook in Nederland is geschied, in alle landen ter ken nis van de regeeringen is gebracht, wordt het nijpende van het economische en financieele vraagstuk naar voren gebracht en de mee ning geuit, dat spoedig tot beslissingen moet worden gekomen, die in opbouwende richting gaan. Het is te hopen, dat deze bijdrage aan de stem van het verstand en hét practisch inzicht, gevoegd bij de reeds vele stemmen, die op dit gebied zijn vernomen, niet zal na laten eenigen invloed uit te oefenen. De zittingen dezer oommissiën hebben ook nu reeds doen zien, dat 't aan voorstellen en initiatieven voor het congres te Montreux niet zal ontbreken. Tal van vraagstukken, zoowel op politiek-juridisch terrein liggend als op dat der minderheden, zullen aan de orde worden gesteld, maar ook vraagstukken van propaganda en opvoeding. Want de Union is niet blind voor het feit, dat in tal van landen, helaas ook voor een deel nog in ons land, de openbare meening moet worden gewonnen voor den Volkenbond. Niet, dit kan niet duidelijk genoeg gezegd worden, om alles goed te keuren wat de Volkenbond doét of nalaatneen, maar om kennis te verkrijgen van den Volkenbond, zoodoende belangstel ling te toonen in rijn werkzaamheden en daardoor mede te werken, dat deze werk zaamheden gaan in goede, opbouwende rich ting. De Volkenbond is niet een werk van de jaren, maar 'n werk van de tientallen jaren, zoo niet van de eeuwen. Dat kan niet vol doende bedacht worden, wanneer men ge neigd is tot critiek op den Volkenbond, omdat deze niet „zoo spoedig" als men dat zou wen- schen, de resultaten geeft waarop de wereld inderdaad wacht Een kabinet met 100 pet. crediet. Dat is de eisch van het oogenblik, aldus concludeert „de Telegraaf". Het gaat thans niet om de vraag vóór of tegen de democratie, maar om het dilemma vóór of; tegen inflatie. Wij juichen het toe, ,bat de financieele autoriteiten, wien het aangaat, hebben ingegrepen, maar wij rijn er van overtuigd, dat alle technische maat regelen niets zullen baten, -indien wij in het binnenland geen orde scheppen en ons in ternationaal concurrentievermogen niet herstellen. Dat kan slechts geschieden door een regeering, die onafhankelijk is van onuitvoerbare verkiezingsbeloften. Er worden op het oogenblik binnenkamers beraadslagingen gevoerd over de vorming van een nieuw ministerie. Wij zouden de lieden wien het aangaat willen toeroepen, dat zy alle kleine party kwesties ter rijde moeten schuiven en in de eerste plaats móe ten denken aan een kabinet, dat voor hon derd procent crediet heeftcrediet bij d.e eigen bevolking en crediet in het buiten land. Wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Onze partijleiders aanvaarden een groote verantwoordelijkheid als zij straks een be slissing hebben te nemen. Ook hun moet duidelijk zijn, dat de stabiliteit van ons geld in de eerste plaats' komt. Wij geven dezen heeren de vraag in overweging, welke ge volgen het op de stemming in ons land zou moeten hebben, indien het tot inflatie kwam. Reeds op het oogenblik is de onrust groot. Wie zou haar in toom kunnen houden als de gulden bezweek, omdat wij geen re geering hadden, die haar verdediging krachtdadig kon voeren Het zouden in de eerste plaats de linksche groepen zijn, die de wrange vruchten van zulk een ontwikkeling moesten plukken. De kabinetsformatie. De kabinetsformateur, dr. Coiyn, heeft zich gisterenmiddag om vier naar „Den Ruigen- hoek" begeven om den Koningin rapport uit te brengen over den toestand. De financieele toestand van ons land. Daar men den laatsten tijd meermalen een tekort hoort ramen voor de begrooting van 1934, heeft de „N.R.Ct." zich tot den minis ter van financiën gewend met de vraag, of ts dien aanzien reeds met eenige waar schijnlijkheid een cijfer kan genoemd wor den. De minister had geen bezwaar, ten de zen eenige inlichtingen te geven. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van den tegenwoordigen financieelen toe stand, kwam de minister op het tekort van den gewonen dienst voor 1934. Het crisis-tekort, weder te ramen op 95 miilioen, zal naar den gewonen dienst moe ten worden overgebracht, indien men al thans niet de sedert 1919 afgesloten reeks der crisis leeitingen wil heropenen, waartegen groote bezwaren bestaan. Die overbrenging naar den gewonen dienst zou trouwens ook om wettelijke redenen noodig zijn. Immers de wet, waarbij de crisisuitga ven ten laste van het Leeningfonds werden gebracht, expireert met 1 Januari 1934. Zij had slechts rechtskracht voor de jaren 1931, 1D32 en 1933. Zonder wetswijziging zou dus reeds op formeelen grond de overbrenging naar den gewonen dienst geboden zün. Voor het tekort op den oorspronkelijken dienst van het Leehihgfonds geldt deze formeele overweging niet. Naar de bestaande wetgeving blijft dit tekort dat trouwens in 1934 en volgende jaren wegens tot stand gekomen aflossingen zal dalen (voor 1934 wordt het geraamd op 318 miilioen) ten laste van het fonds. Ook materieel is een overbrenging van het tekort naar den gewonen dienst hier niet in die mate noodzakelijk. Indien het ten laste van het fonds blijft, zal dit hierop neerkomen, dat de liquidatie der oorlogs- leeningen iets minder snel zal gaan dan aanvankelyk bedoeld was. De heffingen, die na 1934 aanmerkelijk hadden kunnen wor den verlaagd, zullen dan na dat jaar nog eenigen tijd op het bestaande peil moeten worden gehandhaafd. Dit is te betreuren, maar bij het vrij vlugge tempo, waarin de liquidatie der oorlogslasten in ons land is opgezet, desnoods te aanvaarden. Met de crisislasten, die aan de eigenlijke functie van het Leeningfonds 1914 geheel vreemd zyn, staat de zaak geheel anders. Zij zijn tijdelijk bij het fonds ondergebracht wegens het daarin aanwezige saldo, dat grooter was dan ter overbrugging van het tekort op den oorspronkelijken dienst van het fonds tot 1934 noodig was. Nu deze cri sislasten echter door omvang en duur het saldo overwoekerd hebben, zal hun tij delijke onderbrenging bij het fonds niet kunnen worden verlengd en zullen zij dus naar den gewonen dienst moeten worden overgebracht. De conclusie uit het voorafgaande is, dat het tekort op den gewonen dienst voor 1934, naar de thans beschikbare gegevens, en in de onderstelling dat de voormelde belasting maatregelen tot stand komen, kan geraamd worden op 27 95 122 miilioen. Hierby is verwaarloosd eenerrijds het na tuurlijk accres der uitgaven, anderzyds de automatische daling van de uitgaven ten gevolge van de doorwerking der reeds tevo ren genomen besparingsmaatregelen, voor zoover deze om de bekende redenen (wacht gelden enz.) niet terstond hun volledig effect konden hebben. Het conflict bij de K.L.M. Niet alle vliegtuigbesturrders der K.L.M. hebben hun ontslag tegen 1 Juli a.s. inge diend. De vliegtuigbestuurders Ale (chef vliegtechnische dienst), van Dijk, Scholte, Soer en Viruly en verder de pas aangestelde vliegtuigbestuurders. De Graaff en Kooper hebben hun dienstverband met de K.L.M. niet opgezegd. Wij wijzen er verder op, dat de vliegtuig bestuurders allen bij hun indiensttreding bij de K.L.M. een overeenkomst hebben getee- kend, waarin verwezen wordt naar de con siderans, het Reglement Vliegtuigbestuurders voorafgaand, luidende „De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën N.V. heeft, over wegende, dat de aard van het bedrijf der vennootschap medebrengt, dat 't onge stuurd en regelmatig voortgang moet hebben en daarom een collectief-stilleggen door de vliegtuigbestuurders van de hun opgedragen arbeid al dan niet na hunnerzijds de dienstbetrekking te hebben doen eindigen niet kan worden geduld, vastgesteld het vol gende" Ieder vliegfcuigbestuurder heeft destijds persoonlijk verklaard en met rijn handteeke- ning bekrachtigd, dat hij deze considerans kent en deze juist acht en zich daarnaar zal gedragen. Jaarlyksclie Willem de Zwijger-lierdenking. Het dagelijksch bestuur van de Groep Ne derland van het Alg. Ned. Verbond heeft in een adres aan den minister-president ver zocht den 24sten April geboortedag van den Prins van Oranje in den vervolge tot nationalen feestdag te verklaren. Voorts heeft genoemd bestuur een adres gericht tot den. minister van onderwijs, kunsten-en Wetenschappen met het verzoek, het daarheen te leiden dat het onderwijs in de vaderlandsche geschiedenis op de scholen in dien zin worde hervormd en uitgebreid, dat meer aandacht worde geschonken aan de vaderlandsche geschiedenis en die van de wording en handhaving van den Nederland- schen Staat. Disconto Ned. Bank verhoogd. De rentestand werd gisteren door de di rectie van de Nederlandsche Bank vastge steld als volgt 12 Mei 1933 19 April 1932 Wisseldisconto 3/2 2y2 Promessendisconto 4 3 Beleening v. goederen 4 3 Beleening v. effecten 4- 3 Voorsch. in rek.-crt. 4 3 Hierin moet eenkrachtige afweermaatre- gel worden gezien tegen een verderen druk op den goudvoorraad. Want het spreekt van zelf dat, indien de voorwaarden voor het verkrijgen van crediet bij de Bank verzwaard worden, door verhooging van de rentetarie ven er een krachtigen tegendruk tegen de goudopvragingen kan worden geoefend. cm de begrooting voor 1933 sluitend te ma ken. Met eenparigheid van stemmen hebben B. en W. besloten een post van 45.000 te nemen uit de winstreserve van de gasfa briek, om deze gelden ten goede te doen komen aan de gewone middelen der ge meente voor het jaar 1933. Nog 45.000 werd bezuinigd door een 3 loonsverlaging 30.000) voor het gemeentepersoneel en inhouding der verlofstoelagen 15.000)Bei de voorstellen zullen van terugwerkende kracht rijn tot 1 Januari 1933. Om aan de wenschen van Ged. Staten tegemoet te komen, die te kennen gaven dat tegen het versterken van de gewone ont vangsten der gemeente met een uitkeering van door afschrijving beschikbaar gekomen middelen der lichtbedrijven, overwegend bezwaar bestaat, stellen Burg. en Weth. o.a. nog aan den raad voor verlaging der presentiegelden van 8 op f 6 voor de leden van den raad schrapping van vele subsidiën geen belooning meer toe te kennen aan onderwijzers wegens hun aanwijzing als plaatsvervangend hoofd eener school de avondschool voor volwassenen op te heffen. Door al deze maatregelen zou 9000 be zuinigd worden. Ten slotte wijzen Burg. en Weth. op een met radiodistribuanten te sluiten overeen komst, waardoor ingaande 1 Januari 1933 per jaar 8000 wordt verkregen. Dit bedrag wordt thans onder de inkomsten geraamd. Verhooging van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting of invoering van oen straatbelasting wijzen Burg. en Weth. af. De uitkeering aan werkloozen en behoef - tigen moeten verzekerd blijven. Algemeene synode Ned. Herv. Kerk. Gisteren is de derde zitting van de alge meene synodale commissie der Ned. Herv. kerk gehouden. In het verslag dat van de vorige zitting ge geven werd, stond abusievelijk dat het nomi nale bedrag, dat uit het fonds schraalste pre dikantstraktementen uitgekeerd kon worden, 2000 bedroeg. Dit moet zijn het maximale bedrag. Het totale bedrag, dat voorgesteld wordt uit het fonds uit te keeren, is f 58.298. Uit het fonds zelf is beschikbaar 9350. Het fonds „aanpakken" zal 30.000 geven en uit de baten van den vervolgbundel kan 500 gegeven worden, zoodat uit de generale kas 8448 moet bijgepast worden. De aangelegenheden van de Synodale Bij belvertaling des Nieuwen Testaments en van den vervolgbundel op de Evangelische Ge zangen, kwamen ter tafel. Er is in 1932 1210,84 ontvangen. In den loop van 1933 zaï 1228.98 ontvangen worden. Er zal 850 aan het studiefonds en 500 aan het fonds „schraalste predikantstraktementen" uitge keerd worden. De aangelegenheden van de algemeene kas werden behandeld. Het bedrag der achter stallige quota over 1932 beloopt f 3377.50, terwijl aan achterstallige quota 1780 bin nenkwam. Op 31 December 1932 was aan achterstallige quota verschuldigd 17030.50. De pensioenraad heeft het aan het fonds van dezen raad verstrekte voorschot van 2500 terugbetaald. De geheele rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 134.015.61. De aangelegenheden van het hulppensioen fonds voor emeriti-predikanten worden be handeld. Het aantal declgerechtigde gemeen ten bedraagt thans 374 met 541 plaatsen, waarvan 19 gemeenten met 19 plaatsen zich hebben ingekocht. Aan contributies is in 1932 5200 ontvangen. De renten hebben 2259.39 bedragen. Er is aan emeriti-predikanten 6812.80 uitgekeerd. De uitkeering over dit jaar wordt op 170 vastgesteld. Geref. Gem. Beroepen te Aagtekerke ds M. Hofman te Krabbendijke. De begrooting van Zaandam. Het college van B. en W. van Zaandam is tot zeer krasse maatregelen moeten overgaan Naar het Engelsch van FERGUS HUME. 58) „Of de vlucht nemen", merkte meneer Dawson scherp op. „De inspecteur moet van dit alles op de hoogte worden gesteld." ..Ongetwyfeld, en ik veronderstel, dat Ricky in elk geval wegens den diefstal zal worden gearresteerd, als hy komt." „Dat is nog niet zoo zeker", antwoordde de geleerde. „Omdat het' hier kerkeiyk goed betreft, kan de diefstal alleen worden ver volgd, wanneer de kerkelijke autoriteiten een klacht indienen dat is een oude rechtsregel, die in Engeland nog altyd van kracht is. En voor zoover ik Gretton ken, zal hij de politie er niet in mengen, wanneer ik hem dat verzoek; tenminste wanneer de beker, zooals je zegt, zich in Thomas' kamer bevindt. Het is er toch maar om te doen, dat we den beker terug krijgen een klacht bij de politie is nu mosterd na den maaltyd. Dat zal Gretton vast en zeker met my eens zijn. Maar inmiddels moeten we Arnold wel een explicatie geven zooals ik zei. hy komt direct hier." „Het is heel vriendelijk van u, dat u dit aan meneer Gretton wil voorstellen", zei de jonker met zwakke stem. „Tenslotte is Ricky my'n neef en als hy buiten het openbaar schandaal kan worden gehouden, zal me dat een groote opluchting zijn." „Ik vrees, dat hij alleen aan een arrestatie Wegens diefstal ontkomt om te worden op gepakt voor den moord", voorspelde dr. Dawson somber. „We moeten maar afwach ten, wat inspecteur Arnold zal doen." „En wat gebeurt er met Thomas vroeg Fanshaw, de hand aan zyn pynlijk hoofd brengend. „Arnold moet jouw verklaringen hooren en de tuinman moet worden gearresteerd. Het is alleen maar rechtvaardig, dat hy zyn straf voor den dood van het meisje niet ontgaat, zelfs al was het zyn bedoeling niet, dat ze zou sterven. Ten opzichte van dief stal kan men tegemoetkomend zyn, maar voor moord i| geen pardon." Dit mocht dan dr. Dawson's opinie zyn, Thomas zelf hield er een andere meening cp na. Nadat hij Fanshaw had neergeslagen, ging hy naar zyn kamer, pakte zyn koffer, stak al zyn spaarpennningen by zich en verdween uit Hurton. Hy werd nooit meer :n het dorp, in de parochie of zelfs in het graafschap gezien. Toen de inspecteur alles vernomen had, wat de jonker hem kon vertellen, zocht hij den tuinman overal om hem aan den rech ter over te leveren. Hy liet zelfs de stations en havens waarschuwen, maar alles vergeefs. Thomas was als van de aarde weggevaagd en Lionel geloofde vast en zeker, dat hij Ricky was gaan zoeken om zijn wraak te koelen. Maar Ricky scheen rijn vervolger voor- lcopig ontsnapt te zyn, want toen hij rat telegram van zijn neef ontvangen had, kwam hy, den dag na Rose's dood, in Hurton. Fanshaw lag in de bibliotheek op de divan, nog niet geheel hersteld van den schok. Hij begroette Ricky koel, hoewel hij in zijn hart medelyden met hem had. Gould scheen ten slotte toch nog eenig gevoel te hebben, want hy zag er slecht uit. „Ik weet het al", begon hij, toen Fanshaw wilde spreken. „Ik ben dadelijk naar Arnold gegaan en ik vond hem in het huisje van Susan Tollhurst. ik vertelde hem, dat ik me kwam aangeven." „Voor den moord op den koster vroeg Fanshaw verschrikt. „Neen, idiootbarstte Gould uit, „voor den diefstal van den beker. Ik heb den ouden man niet gedood." „Maar je hebt den beker gestolen „Ja, dat wel", antwoordde Ricky uitda gend, „maar daar Gretton niet van plan is een klacht in te dienen, zooals Arnold me vertelde, kunnen ze me daarvoor niets doen. En aan den moord ben ik niet schuldig. Arnold schijnt argwaan te hebben en het zou my niet verbazen als ik gearresteerd werd. Maar hy gaf me toestemming om naar jou te gaan, als ik weer terugkwam in Susan's huisje." „Als je onschuldig bent...." „Dat bèn ik", viel de ander hem bruusk ;n üe rede. „Ik zal je precies vertellen, wat er dien avond gebeurd is. Toen ik thuiskwam, was ik niet van plan iets met den beker uit te halen. Ik ging naar boven, zooals jij en juffrouw Tuckle weten. Maar de gedachte wilde me niet loslaten, dat Baxter, die niet tegen een kleinigheid opziet, wel eens plan- ren kon hebben ten opzichte van den beker. De manier, waarop hij er, toen ik in „het Vergulde Hert" met hem samen was, over praatte, had mij op dat idee gebracht. Daarom sloop ik het huis uit, zonder dat iemand het merkte." „Juffrouw Tuckle wist het en vertelde het me, toen je vertrokken was", deelde Fanshaw zijn neef mee. „Maar ze heeft tegen Susan volgehouden, dat je om tien uur in bed lag." „Dat is aardig van haar", verklaarde Gould koel, „maar nu komt toch alles uit. Nu dan, zooals ik daarnet zei, was ik niet van plan om den beker te stelen. Mijn be doeling was alleen om, wanneer Baxter hem stelen zou, de opbrengst met hem te deelen.' „Hoe is 't mogelyk, dat je op zoo'n schan delijke gedachte bent gekomen, Richard riep Lionel vol afschuw uit. „Omdat ik op zwart zaad zat en geld wilde hebben om met Rose te trouwen", was het kalme antwoord. „Maar om kort te gaan om goed kwart over tienen liep ik langs de kerk, op weg om te gaan zien of Baxter den beker uit Tollhurst's huisje zou wegnemen. Ik hoorde iemand de laan uitkomen uit de richting van het ravijn en verborg me achter een boom in de veronderstelling, dat het de kolonel was met den buit. Stel je mijn ver voor, toen ik by het maanlicht juf frouw Baxter herkende. Ze had een groot voorwerp onder haar mantel verborgen, dat kon ik duidelyk zien, want ze droeg een lantaarn in de hand. Een windvlaag deed den mantel openwaaien en ik kreeg een glimp van den beker te zien. Mijn eerste gedachte was, dat ze met haar vader samenspande en ik begreep niet, waarom ze de kerk binnen ging. Ze had den sleutel by rich." „Ja", knikte Fanshaw, „ze had hem van den spyker in het huisje genomen." „Dat begreep ik. Arnold heeft mij het ge heele verhaal gedaan. Maar zooals ik zei, Jr was hoogelyk verbaasd en toen juffrouw Baxter de kerk inging, deed ik mijn schoenen. uit en verborg me in een bank. ik zag haar den beker op het. altaar zetten. Toen ging ze weg en sloot de deur." „Waarom vertoonde je je niet vroeg de jonker. „Omdat ik uit haar handelwyze begon te begrypen, dat ze dezelfde vermoedens ten opzichte van haar vader koesterde als ik. Ze was dus niet met hem in het complot, maar wilde den beker juist uit zijn handen hou den, daar hij er nooit aan zou denken hem ir de kerk te zoeken. Ik hield me muisstil en wachtte en inmiddels flitste het me door den geest dat ik nu niet met Baxter be hoefde te deelen, maar beter den buit voor mij alleen kon houden Het was een inge ving van een oogenb'ik (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5