NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND UIT DRAAD EN LUCHT De crisis-zuivel-centrale deelt mede, dat voor de week van 14 t.m. 20 Mei de prijs van liet crisis-botermerk op 1 per K.G. en die van de vervoervergunning voor buitenland- sche boter op 1.1C per K.G. is vastgesteld. Met de gemeentetram te Amsterdam wer den in April vervoerd 8.983.000 passagiers, tegen 10.062.800 in April 1932. Van 1 Janu ari tot 30 April werden vervoerd 35.857.500 passagiers, tegenover 40.478,845 in hetzelfde tijdvak van 1932. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar werd te Rotterdam door den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon aan werk- loozensteun en onderstand uitgekeerd een bedrag van 5.879.102 en aan brandstoffen- toeslag 419.431, totaal 6.398.535, tegenover totaal 4.937.716 in het eerste kwartaal van 1932. Op 17 Mei hoopt Sidonie Haudez, geboren Hayez, te Hainin (België) haar 103en jaar dag te herdenken. Het is een zeer magere vrouw, die nooit meer dan 50 K.G. heeft ge wogen en thans slechts 35 K.G. weegt. Zij is echter altijd zeer taai gebleven en bijna nooit ziek geweest. De besturen der Chr. nationale vakbonden te Danzig publiceeren een verklaring, dat ook in Danzig de Chr. nationale vakbeweging zich onvoorwaardelijk achter Hitier schaart. In geheel Noord-Griekenland zijn wederom hevige aardschokken waargenomen. Het cen trum van de beving ligt nabij de reeds in het najaar van 1932 zwaar geteisterde stad Jeris- sos. een weelderige grasgroei is. Hij constateert een enormen grasgroei. JuistEn o. i. zit hem hier de kneep. Die weelderige, enorme grasgroei is in 't vorige jaar zeker niet ont staan door een ruim gebruik van verschil lende kunstmeststoffen. De laatste 2, 3 jaren daalde algemeen in ons land, uit bezuini- gingsnoodzaak ook, het gebruik der minerale meststoffen tot de helft of een derde van vorige* jaren. Maar waardoor dan Wel, iedere landbouwer weet, dat een weelderige, geile grasgroei gezien wordt, als er flink ge gierd is, of rijkelijk Chili of salpeter is ge strooid. In 't algemeenals een tamelijk of rijke stikstofbemesting is gegevenDe Schrijver zegt zelf, dat het grasland begierd was en wijst daarmee in de richting waarin wij hebben te zoeken. En voorts is het be kend, en zal het ook den heer Broersma niet ontgaan zijn, dat onze landbouwers in 1932 en '33, toen zij uit bezuiniging den fosfor- zuur en den kalimest weglieten, hun toe vlucht namen tot de betrekkelijk goedkoope stikstofmeststoffen, wetende, dat stikstof een drijver is. Niet de kunstmest mag dan ook als de schuldige, als de vermoedelijke oorzaak van de kopziekte worden aangewezen, maar veeleer de eenzijdige bemesting, welke de laatste jaren meer en meer is toegepast, be staande in een te groote, te ruime aanwen ding van stikstof in verhouding tot de giften kali en fosforzuur, welke werden gegeven. „De Veldbode" komt de eer toe, dit met spre kende cijfers te hebben aangetoond, waarna zij mocht waarschuwen„Zoekt eventueel vermoedelijke schadelijke eigenschappen van het gras niet in de vergiften, die de kunst mest er in hebben gebracht, maar zoekt het v/at meer in een abnormale samenstelling door een eenzijdige plantenvoeding, en daar bij vooral ook in de richting van een tekort aan mineralen. Wij denken dan aan fosfor zuur en vooral aan kalk." Het is goed, dat van veeartsenijkundige zijde er de aandacht op wordt gevestigd, dat een groote massa weelderig gras daarom nog niet is een groote massa prima voedsel. B—r. DE ORGANISATIE VAN HET DUITSCHE ARBEIDSFRONT. De Zeitungsdienst meldt, dat de leider van het Duitsche Arbeidsfront, dr. Robert Ley, de volgende beschikking heeft uitgevaardigd: Het Duitsche Arbeidsfront bestaat uit het centrale bureau, uit de leiding en de beide suilen (de arbeiders en de bedienden). Het centrale bureau heeft tot taak de vroegere organisaties in den nieuwen organisatie vorm over te doen gaan en den opbouw der standen mede voor te bereiden. Te dien einde f heeft het centrale bureau het kleine en het groote arbeidsconvent. Het bestuur over de verschillende afdee- lingen berust bij het kleine arbeidsconvent. Daarenboven behooren er toe de leiders der belangrijkste beroeps- en vakvereenigingen en dergelijke vooraanstaande vertegenwoor digers der vakbeweging. Het groote arbeids convent bestaat uit 60 leden. Het Verbond van Arbeiders en het Ver bond van Bedienden hebben ieder een leider en een adviseur van den leider. Beide orga nisaties hebben eigen financieele souverei- niteit en het beschikkingsrecht over de per soneelspolitiek bij haar organisaties. Het centrale bureau heeft de laatste beslissing. De eerste taak der Verbonden is de samen stelling der in de verschillende vakvereeni gingen voorhanden beroepsstanden, zooals bijv. de houtbewerkers, de bouwvakarbeiders en de metaalarbeiders. DE NALATENSCHAP DER DUITSCHE SOCIAAL-DEMOCRATIE. De officieele Pruisische persdienst deelt omtrent de beslaglegging op het vermogen der S.D.P. mede, dat te Berlijn in totaal van d£ y^schiUgjicïe Sjffj&a^democratische orga nisaties tot nog toe in beslag is genomen een bedrag van 99.300.15 mark. Teneinde de verdere boekhouding en in ventaris te kunnen controleeren, zijn alle kantoren der sopiaalvdemocratische organisa ties en dagbladen, alsmede van den Reichs- banner gesloten. Ook de zgn. particuliere be drijven, welker afhankelijkheid van de S.P.D. -echter kon worden bewezen, vallen onder deze maatregelen. Alleen de coöperaties en de vakbeweging blijven hier buiten. DE VERBRANDING DER „ON-DUITSCHE' BOEKEN. Bij de feestelijkheden aan de Duitsche universiteit te Berlijn, waarvan de verbran ding van boeken van een groot aantal auteurs het hoogtepunt vormde, werden de boeken door verschillende „sprekers" in het vuur geworpen, waarbij zij van tevoren vastgestelde leuzen uitriepen. Deze negen leuzen luidden „Tegen klasscstrijd en materialisme, vóór volksgemeenschap en idealistische levens houding. Ik geef den vlammen de geschriften van Marx en Kautzky over." „Tegen decadentie en moreel verval. Vóór tucht en zedelijkheid in gezin en staat. Ik geef den vlammen de geschriften vanHein- ïich Mann, Ernst Glaeser en Erich Kaest- ner over." „Tegen gevoelsvervalsching en polities verraad, vóór overgave aan volk en staat. Ik geef den vlammen de geschriften van Frie- drich Wilhelm Förster over." „Tegen de zielvernietigende overschatting van de menschelijke complexen. Voor den adel van de menschelijke ziel. Ik geef den vlammen de geschriften van Siegmund Freud over." „Tegen vervalsching onzer geschiedenis en onteering onzer groote figuren. Vóór eerbied voor ons verleden. Ik geef den vlammen de geschriften van Emil Ludwig en Werner Hegemann over." „Tegen de volkvreemde journalistiek, de mocratische Joodsche vervalsching. Vóór medewerking en verantwoordelijkheid aan het werk van den nationalen opbouw. Ik geef den vlammen de geschriften van Theo- dor Wolff en Georg Benhard over." „Tegen het literaire verraad aan de sol daten uit den wereldoorlog. Vóór opvoeding van het volk in den geest van weerbaarheid. Ik geef den vlammen de geschriften van Erich Maria Remarque over." „Tegen verminking van de Duitsche taal. Vóór het behoud van het kostbaarste goed van ons volk. Ik geef den vlammen de ge schriften over van Alfred Kerr." „Tegen onbeschaamdheid en aanmatiging, vóór achting en eerbied voor den onsterfe- lijken Duitschen volksgeest. Verslindt, vlam men, ook de geschriften van Tucholsky en Ossietzky." DE ONDERHAONDELINGEN IN GENÈVE MISLUKT. De besprekingen, die gisterenavond bij Henderson hebben paats gehad tusschen Eden, Nadolny, Massigli, Wilson, Sarogni en sir Eric Drummond hebben niet tot een over eenkomst geleid over de procedure der ont wapeningsconferentie, meldt de correspon dent van „de Tel." te Genève. Dientengevolge zal Henderson tegen he denmiddag het bureau der ontwapeningscon ferentie bijeenroepen, dat van het echec der onderhandelingen tusschen Zolny en Eden over de effectieven eenerzijds en van de mis lukking der besprekingen tusschen de vijf groote mogendheden anderzijds zal hebben kennis te nemen. Het bureau zal, naar als vaststaand wordt aangenomen, tegen Zaterdagmorgen de hoofdcommissie bijeenroepen, die over het lot der ontwapeningsconferentie zal hebben te beslissen. De meest voor de hand liggende oplossing is dan 'verdaging der conferentie voor verscheiden maanden. De leidende staatslieden zullen dan te Londen een laatste poging kunnen doen, om de conferentie van een wissen dood te redden. Enkele pessimisten verkondigden gisteren avond echter reeds, dat een definitief einde en dus een echec der ontwapeningsconferen tie op handen was. Het is waarschijnlijk, dat een verdaging van de conferentie niet door Duitschland zal worden aanvaard, terwijl de Amerikanen vermoedelijk ook bezwaren zul len maken met het oog op de economische conferentie. Duitschland zal ongetwijfeld protest aanteekenen en dreigen zijn vrijheid te hernemen. Het valt dus niet te ontkennen, dat er een zeer ernstige crisis voor de deur staat. DE TOESTAND IN SPANJE. De Spaansche republiek heeft voor de zooveelste maal een kort oogenblik in gevaar verkeert. Ditmaal kwam de aanval van twee zijdenvan uiterst links en uiterst rechts. De revolutionnaire poging van rechts mo narchistisch in wezen is in de kiem ge smoord, want nog vóór er iets kon geschie den, had de regeering de aanstichters, o.a. generaal Goded. gearresteerd en meteen naar de Kanarische eilanden getranspor teerd. Die van links heeft zich slechts ten öeele kunnen ontplooien. Het heet doch de bewijzen hiervoor ontbreken dat de rechtsche en linksche agitatoren het volkomen eens waren om dit keer het regime een doodeüjken steek te ge ven, Het eenige dat hierop zou wijzen is dat de beide bewegingen inderdaad tegelijkertijd zouden losbreken. De socialisten, aan wier discipline zelfs door tegenstanders hulde wordt gebracht, hadden order gegeven krachtig weerstand te bieden aan de ophitsingen van de syndica listen. De algemeene staking kon zich dien tengevolge niet verder ontwikkelen. Te Ma drid is het gewone leven vrijwel normaal ge weest te Barcelona zijn enkele incidenten voorgevallen. Hier en daar zijn ook dooden gevallen, maar hun aantal is niet in ver- ANGSTIGE TIJDEN Zwakte van de organen in den rug bedreigt zoowel mannen als vrouwen, vooral in den middelbaren leeftijd en daarna. De verschijn selen zijn gemakkelijk te onderkennen. Als uw rug, ledematen en spieren pijnlijk zijnals gij u prikkelbaar, vermoeid en ze nuwachtig voeltals gij last hebt van urine- stoornissen, waterzuchtige zwellingen, hoofd pijn of aanvallen van duizeligheid, gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Pillen. Want als tengevolge van verzwakking der or ganen in den rug urinezuur en andere scha- deijke onzuiverheden zich in het bloed meer en meer ophoopen door verwaarloozing der eerste waarschuwende verschijnselen, wordt herstel moeilijker. Er bestaat gevaar voor rheumatiek, ischias, spit, waterzucht en blaaszwakte. Foster's Rugpijn Pillen zijn een speciaal middel, dat rechtstreeks op de bedoelde or ganen werkt en geen nevenwerking heeft op de ingewanden. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkrijgbaar bij alle drogisten enz. a 1.—1.75 en 3 per doos. houding tot den omvang, die de (anarchis tische) Nationale Arbeidsconfederatie aan de geheele beweging wilde geven. De bladen wijzen er intusschen op dat deze nieuwe revolutionnaire actie het bewijs heeft geleverd dat de elementen, die de re publiek willen vernietigen, nog niet afdoende zijn onderdrukt. Zij dringen bij de regeering op het nemen van scherpe maatregelen aan. DE OORLOG TUSSCHEN PARAGUAY EN BOLIVIA. De raadgevende commissie van drie te Genève, die belast is met het volgen van het geschil tusschen Paraguay en Bolivia, heeft gisteren vergaderd en heeft kennis genomen van een telegram van Bolivia omtrent de oorlogsverklaring van Paraguay. De com missie heeft aan den raadsvoorzitter Aloisi telegrafisch verzocht zoo spoedig mogelijk een buitengewone vergadering van den Vol kenbondsraad bijeen te roepen en dus niet den datum van 22 Mei, waarop de raad in de gewone zitting weer bijeen zou komen, af te wachten. Naar men zegt, zou de raadgevende commissie aan den Volkenbondsraad voor stellen niet reeds onmiddellijk tot de toe passing van artikel 16 (sancties) over te gaan, doch eerst nog een poging te doen Bolivia en Paraguay tot een onmiddellijken wapenstil stand te bewegen. Internationale m i s d a- d i g-e r s. Men herinnert zich. dat on langs in de juwelierszaak van de firma Wolf en Zoon in de Kalverstraat te Amsterdam een Braziliaan en een Rus aangehouden zijn bij een poging tot diefstal. Getuigen hebben ceze beide buitenlanders ook herkend als de beroovers van een banklooper van de firma Mees en Zn. op het Beursplein te Rotterdam, welk misdrijf gepleegd werd op 28 April 11. en waarbij f 600 werd buitgemaakt. Valsche steuntrekker s. De politie te Haarlem heeft aangehouden een 35-jarigen metselaar H. en zijn patroon, den 41-jarigen schoorsteenveger P., die er van worden verdacht de gemeente Haarlem en den Bouwvakarbeidersbond in totaal voor 500 gulden te hebben opgelicht. H. gaf voor werkloos te zijn, terwijl hij in dienst was bij P. Dertig weken trok hij reeds steun. Hij had een overeenkomst met P. gesloten om den steun samen te deelen. Op de uren voor het stempelen gaf P. hem daarvoor vrijaf. Een avontuurlijke reis.-* Ten gevolge van de slechte weersomstandig heden zijn een paar jongelui aan de Friesche kust onder Ferwerd geland. Zij waren met een gewone zeesloep van Zweden gekomen. Het doel van de reis was Kaap de Goede Hoop. De jongens waren slechts gekleed in zwempak en overall. Zij hadden door het ruwe weer alle proviand verloren. Zij heb ben een tijdelijk onderdak gevonden bij een landbouwer, doch zullen zoo spoedig mogelijk via Den Helder Calais trachten te bereiken. Ongelukken. Te Arnhem is een dienstplichtig soldaat van het corps rij dende artillerie, uit een der ramen van de Willems-kazerne gevallen. De soldaat, de on geveer 20-jarige K., afkomstig uit Neede, werd in deerniswekkenden toestand naar een zie kenhuis te Arnhem gebracht. In de Mark onder Zevenbergen ia een 23-jarige vrouw te water geraakt en verdronken. Te Ouder kerk geraakten de kleeren van een 4-jarig knaapje in brand, doordat het kind met lu cifers speelde. Alhoewel men spoedig te hulp snelde, bekwam het ventje ernstige brand wonden over het geheele lichaam. Op het kruispunt van de wegen Eindhoven—Hasselt en Neerpelt—Lommei, onder de gemeente Overpelt, had gisteren een ernstige botsing plaats tusschen een Nederlandsche auto en een motorfiets van den heer Fr. van Lindt, staatsveearts te Neerpelt. De heer Van Lindt werd op den weg gesmakt en bekwam Zeer ernstige verwondingen, vooral aan zijn hoofd. Hij is aan de gevolgen overleden. Gisteren had te Voorburg een aanrijding plaats tus schen een vrachtauto en een bakfiets. Deze laatste werd geheel vernield, terwijl de be stuurder ernstige verwondingen bekwam en bovendien een been brak. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht. Een brutale aanslag. In Hatton Garden, de straat van Londensche diamanthandelaren, is een brutale aanslag gepleegd op den handelaar Lou Harris. Een kerel sloeg hem neer met een gummistok, waarop twee metgezellen van den aanrander hem neergedrukt hielden en hem zijn porte feuille met juweelen ter waarde van 2000 pond ontrukten. Toen sprong het drietal in een gereedstaanden auto, die onmiddellijk wegreed. Verschillende menschen hebben den aanval gezien, doch aïles ging zoo snel in zijn werk, dat men den handelaar niet te hulp kon komen. Daar hij van achteren was aan gevallen, had hij geen kans gehad zich te verweren. Een poging van een garagehouder in de buurt om de dieven na te zetten, moest spoedig worden opgegeven. Bond van misdadigers.— In Mexico is naar wordt verteld een vereeni- ging opgericht, zooals er wel geen tweede zal voorkomeneen syndicaat met het doel de gedetineerden der verschillende gevange nissen in het heele land te organiseeren en hun beroepsbelangen te behartigen. Niet iedereen, die dit zou willen, wordt als lid toegelatenmen moet een strafregister kunnen overleggen, hetwelk aantoont, dat men ten minste drie vonnissen van lichten aard achter den rug heeft of een straf van meer dan drie jaar dwangarbeid heeft on dergaan. De contributie is geringeen bedrag dat overeenkomt met slechts 5 cents in Neder- landsch geld per maand. Oprichter en ziel van het syndicaat is een zekere Horace Valanez, die zelf tot tien jaar bagno veroordeeld werd en een geweldig ver mogen heeft „vergaard". Met welke middelen laat zich raden. Een v er dwenen stad oo S i c i 1 i ïn de nabijheid van Syracuse zijn onlangs overblijfselen van een prae-Hel- leensche stad ontdekt. Men is thans bezig met de restauratie van de uitgebreide ves tingwerken en van 5000, in de rotsen uitge houwen, graven. Inmiddels heeft men ook sporen van Byzantijnsche schilderkunst en van Gothiek gevonden, zoodat men aan neemt, dat de verdwenen stad in verschillen de historische tijdperken, een belangrijk cen trum moet zijn geweest. Merkwardige hulp aan werkloozen. Een interessant stelsel tot hulp aan werkloozen is in Hampshire in proef genomen door de „Order of Woodcraft Chivalry", een vereeniging, die er op uit is de belangstelling in het buitenleven, kam peeren, volksdansen, enz. te bevorderen. De vereeniging heeft een kamp gevormd, waarin 25 jonge mannen, die tot dusver werkloozen- steun genoten, trachten zichzelf te redden. Zij hebben hun eigen hutten gebouwd van hout, dat zij ter plaatse geveld hebben, hun eigen kookplaats ingericht, tafels en stoelen gemaakt, maagdelijken grond verandeïd in tuinen en zijn geiten, kippen en een varken gaan houden. De mannen, die geen van allen van het land afkomstig zijn, verbinden zich voor anderhalf jaar. De eerste zes maanden wer ken zij aan den bouw van het kamp, het maken van toegangswegen, het draineeren *an den grond en het verbouwen van le vensmiddelen de volgende zes maanden maken zij wandeltochten door Engeland, ge kleed in de groene uniform van de Order, leven zoo goed mogelijk van hun bescheiden inkomen en geven vertooningen van volks dansen de laatste zes maanden verrichten zij sociale diensten, bestrijden boschbranden, doen landmetingen, houden wacht aan de kust, waar gevaar voor grondverschuivingen bestaat, helpen bij opgravingen en doen hun best om het behoud van landelijk schoon te bevorderen. De kosten van een kamp van vijftig man bedragen 300 pond sterling, mits het land m bruikleen gegeven of geschonken wordt; de kosten van onderhoud komen op ongeveer 18 sh. 6 st. per week per man, waartegen over een gemiddelde bijdrage der deelnemers staat van 12 sh. Het verschil draagt de Or der, die ook elk 2 sh. zakgeld 's weeks geeft. De mannen staan 's ochtends om 7 uur op. baden in de rivier, ontbijten om 8 uur, drin ken koffie om 1 uur, middagmalen om half zes en krijgen om half tien 's avonds nog cacao en biscuits. Om elf uur gaan de lichten uit. De verschillende werkzaamheden worden eerst bij toerbeurt vervuld, daarna kiest ieder het werk, waar hij den meesten aanleg voor heeft. Tot het kamp behoort ook een werkplaats met een paar weefgetouwen, waarvan er een door de mannen zelf gemaakt is en waarop zij werkblousen weven. Ook breien zij sokken. Zij„Als 'n heer mij erg lastig valt en mij verschrikkelijk verveelt, dan zeg ik maar al tijd, diat ik veertig, ben Hij „Wat schrander En hoe oud bent u werkelijk, als ik vragen mag Zij „Veertig SOUBURG van 3—9 Mei 1933. BEVALLEN. E. D. Arendse, geb. van de Putte. L. M. van der Wart, geb. van Gemert. d. ONDERTROUWD. J. Houmes, 24 j. en E. Louwerse, 21 j. D. Tange, 25 j. en M. Suurmond, 25 j. J van der Broeke, 23 j. en C. C. Tissink, 19 J. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Bij de opening van de vergadering van heden hield de voorzitter een rede, waarin hij om. herdacht die Kamerleden welke niet in de nieuwe Kamer zijn teruggekomen en er o.m. de aandacht op vestigde, dat het aantal verte genwoordigende partijen van 11 tot 14 is MEDEDEELINGEN VAN ONZE ADVERTEERDERS. Mundus populair rijwielen. Doof de Transvalia en Mundus-rijwielfa- briek van gebr. Kaan te Middelburg, is een nieuw rijwiel in den handel gebracht onder den naam „Mundus", model populair. Dit rijwiel wordt geleverd voor den prijs van slechts 35 met vrijwiel en bandrem. Het publiek zal zeker wel dankbaar gebruik maken van de gelegenheid om een prima merkrijwiel tot een zeer billijken prijs te ver krijgen. Door het aankoopen van een Mundus-rij- wiel wordt bovendien de Zeeuwsche industrie bevoordeeld. gestegen. Spreker zeide voorts om. dat spaarzaamheid 1n woorden geen armoede van gedachten behoeft te beteekenen. Vervolgens herdacht de voorzitter wijlen prof. dr. A. van Gijn, die zeven jaar lang lid van de Kamer is geweest. Een drietal moties be treffende de toelating van Sardjono en de vrijlating van den heer Sneevliet kan de voorzitter thans niet aan de orde stellen. Verschillende Kamercommissies worden benoemd. INTERNATIONALE VEREENIGING VAN DAGBLAD-DIRECTEUREN. 's-GRAVENHAGE. (C3.) In de heden al hier gehouden internationale bijeenkomst van vertegenwoordigers van vereenigingen van directeuren en uitgevers van dagbladen is besloten tot oprichting van een internatio nale federatie van die vereenigingen. Ver schillende vereenigingen traden onmiddellijk tet deze federatie toe, terwijl vereenigingen uit andere landen, die verhinderd waren aanwezig te zijn, bij voorbaat hun instem ming met de oprichting betuigden. Als voorzitter werd gekozen de voorzitter der Zwitsersche vereeniging de heer E. Riet- mann, terwijl als vice-voorzitter werd geko zen de voorzitter van de vereeniging der Ned. Dagbladen de heer J. W. Henny. De vergadering behandelde verschillende belangrijke kwesties, de belangen van direc teuren en uitgevers rakende. Aan H. M. de Koningin en den minister van buitenlandsche zaken werden telegram men n hulde gezonden. DE ROBAVER. AMSTERDAM. (V.D.) In verband met het overlijden van 2 directeuren der Rotterdam- sche Bankvereeniging, zijn nieuwe regelingen getroffen. Voor de leiding van de provinciale kantoren zal de directie worden bijgestaan door mr. B. J. K. Kolff, districts-directeur voor Zuid-IIollandZeeland, die met ingang van 15 Mei a>s. wordt aangesteld tot direc teur der próvinciale kantoren en in verband hiermede overgeplaatst naar Rotterdam. DE ONTWAPENINGS-CONFERENTIE. GENÈVE. (V.D.) De president der ontwa- penings-conferentie, Henderson, heeft heden morgen den Duitschen ambassadeur mede gedeeld, dat hij in het presidium der ontwa- penings-conferentie een compromis-voorstel zal indienen om de hoofdcommssie de vol gende week nogmaals te doen beraadslagen over de principiecle kwesties der leger-effec- tieven en het oorlogsmateriaal. Naar verluidt zou men van Duitsche zijde het voorstel van Henderson aanvaardbaar achten en zou men de verklaring van rijks- weer-minister Blomberg als uitgangspunt voor de verdere besprekingen beschouwd wil len zien. Dezer dagen zal een Duitsche of ficieele -verklaring nogmaals het Duitsche standpunt toelichten. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. LONDEN. (V. D.) In het Hoogerhuis bracht lord Robert Cecil gisteren de ontwa peningskwestie ter sprake en verklaarde o.a. dat het standpunt van Duitschland de moeilijkheden vergroot. De minister van oorlog lord Hailsham wees namens de re geering op het Engelsche ontwapeningsplan, dat de aan Duitschland gedane beloften vervulde. Wanneer Duitschland met dit voorstel voor zich echter weigert aan de verdere onder handelingen deel te nemen en de conferen tie verlaat, dan moet het ook de verant woordelijkheid voor een eventueel mislukken dragen. Wanneer Duitschland zou weigeren verder mee te doen, zou dat ongetwijfeld een punt van ernstige overweging voor de an- aere regeeringen moeten uitmaken ten aan zien van den te volgen koers. Persoonlijk verklaarde lord Hailsham van meening te zijn, dat Duitschland door het verdrag van Versailles verbonden zou blijven en dat elke poging tot wederbewapening schending van het verdrag zou zijn en de in dit verdrag voorziene sanctie in werking zou brengen. TERRORISTISCHE AANSLAGEN IN BULGARIJE. SOFIA. (V.D.) Hedenmorgen vroeg is in een voorstad van Sofia de voormalige com munistische afgevaardigde, Petko Napetoff, een der voornaamste leiders der communisti sche beweging in Bulgarije, door drie perso nen overvallen en gedood. De daders vlucht ten, doch twee hunner werden later gearres teerd. De gearresteerden ontkennen echter aan den overval schuldig te zijn. Het zijn Macedoniërs, die reeds eerder hebben deel genomen aan terroristische acties voor de Imro. In den loop van den morgen werden zij weer In vrijheid gesteld. Men acht het niet uitgesloten, dat zij den moord in opdracht van de Imro hebben ge pleegd. Napetoff heeft verscheidene jaren in sov-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2