500 300 25 MUNDUS VRIJDAG 13 MEI stads- en provincienieuws land- en tuinbouw NO. 113 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 60287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD GULDEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 7 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel. Kleine advertenties van 1- 5 regels 50 ct ledereregel meer 10 cttmax. lOregels). Bij3-maaiplaatsingvanl öregels tl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd ftegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden ötj verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen 30e Nationaal Middenstandscongres. Voor iet op 4, 5 en 6 Juli a.s. door den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond te Vlis singen te houden 30e Nationaal Midden standscongres is het volgende eere-comité gevormd door de heeren jhr. inr. J. W. Quar- les van, Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, voorzitterC. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen C. Boudewijnse, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche EilandenE. A. Vreede, onder-commandant der marine mr. P. M. W. J. van de Slikke, garnizoenscommandant en H. J. M. van Kaalte, voorzitter van de Vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer op Walcheren. Het bondsbestuur is er inmiddels in ge slaagd ook voor het derde congresonderwerp een prae-adviseur bereid te vinden en wel den heer mr. dr. H. J. D. van Lier, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam. Deze zal ender een nog nader vast te stellen titel behandelen de verhouding tusschen de Kamers van Koophandel en den middenstand. Plaatselijk Crisis-comité. Door den penningmeester van het plaatse lijk crisis-comité Vlissingen van hét Natio naal crisis-comité werd ontvangen van den heer M. 10 Eelt gouden jubileum, De heer J. Kemeling, werkzaam in de af- deeling scheepsbouw der N.V. Kon. Maiatsch. „de Schelde", had hedenmorgen, wegens zijn 50-jarig dienstjubileum, mèt geschenk in en veloppe de hartelijke gelukwenschen van de directie dier maatschappij in ontvangst te nemen. Schietoefeningen. Op 16 en 17 Mei en zoo noodig op 18 en 19 Mei as. zal worden geschoten a. met geschut, opgesteld be-W. de Marinehaven te Vlissin gen en b. met geschut, opgesteld be-Z. het licht van Kaapduinen. De schietoefeningen zullen telkens ten 9 ure aanvangen. Op of nabij de batterij, van waar wordt geschoten, zal van een uur vóór den aanvang tot het einde der schietoefening een roode vlag zijn geheschen. De sectoren, waarin wordt geschoten, lig gen tusschen de lijnen uit a. getrokken in O.-lijke en Zuidelijke richting tot op-een af stand van 6500 M. en tusschen de lijnen uit b. getrokken in N.W.-lijke en Z.-lijke richting tot op een afstand van 10.800 M. Zeevarenden wordt verzocht op genoemde dagen zich niet zonder noodzaak in boven genoemde sectoren op te houden. Scheepvaartberichten. Thans is ook de bergingslichter „Kraft" van de bergingsmaatschappij Bugsièr te Hamburg op de reede alhier van Hamburg aangekomen, gesleept door de sleepboot „Keiher". Evenals de gisteren aangekomen lichter „Wille" zal ook de „Kraft" behulp zaam zijn bij het bergen van het gezonken Zweedsche stoomschip „Jamaica". MIDDELBURG. Vereeniging voor Beroepskeuze. Gisterenavond vergaderde.de Vereeniging voor Beroepskeuze onder voorzitterschap van den heer G. Wagenvoorde, die er in zijn ope ningswoord op wees, dat in het afgeloopen jaar niet veel bijzonders is voorgevallen. Het bestuur had niet veel werk, omdat het aantal aanvragen om inlichtingen bescheiden was. Het doel bij de oprichting vooropgezet is nog niet altijd bewaarheid. Elkeen, die moet be slissen over de toekomst van zijn kind, komt nog niet naar het bureau, komt niet praten over het toch zoo belangrijke punt van de be roepskeuze. Het is opmerkelijk dat in, deze tijden zoovelen onverschillig staan tegenover dit belangrijke vraagstuk en maar denken er is toch geen werk, geen betrekking voor mijn kind. Men mag echter zoo niet denken, ook nu is het van veel belang, bij deze kwestie stil te staan. Daarom roept spr. allen op het werk der vereeniging te steunen en er propa ganda voor te maken; TJit het verslag van den penningmeester bleek, dat de rekening in ontvang en uitgaaf aanwijst 309.95 en dat het goed slot steeg van 109.91i/2 tot 124,26. De rekening werd in handen van een commissie van controle gesteld. De vergadering herkoos hij acclama- toe tot bestuursleden mej. M. Kliffen en den heer P. J. Jansen en liet de vacature M. Koe- kebialkker, die zich niet meer beschikbaar stei- de, voorloopig onvervuld, omdat het bestuur er neg niet in geslaagd was iemand te vinden, die bereid is die plaats in te nemen. Thans opende de heer Wagenvoorde een vergadering van de vereeniging in overleg met samenwerkende vereenigingen voor tech nische lezingen Middelburg—Vlissingen en kon hij een groot aantal personen toespreken en er hen op wijzen, dat velen nog geen lid zijn van de vereeniging voor beroepskeuze te Middelburg of te Vlissingen en spr. riep hen toe, laat u inschrijven. Maar dat is niet vol doende, men moet ook belangstelling voor dit vraagstuk toonen. Als men iemand heeft, die voor het probleem staat hoe een beroep voor zijn kind te vinden, laat hem dan naar een der vereenigingen gaan. Men weet niet altijd voldoende van hetgeen voor een bepaalden werkkring gevraagd wordt. Een betrekking heeft de vereeniging niet te geven, maar wel alle inlichtingen bij de keuze van een beroep. Het is bij de werkloozen gebleken, als men ra ging hoe deze aan hun beroep zijn gekomen, dat daarmede dikwijls zeer raar wordt om gesprongen. Hierna stonden op het programma een viertal films, waarvan er drie werden ver toond. Knobelrit voor Walcheren. De motorclub „Scheldegouwen" organiseert evenals vorige jaren ook dit jaar op Hemel vaartsdag een knobelrit door Walcheren, waaraan alle auto-eigenaars en motorwiel rijders kunnen deelnemen, die zich dien dag voor één uur op de Markt te Middelburg aanmelden. Zoo bekend is, gaat het hier niet om snelheid, maar meer om het aantal punten, dat men krijgt voor de afstanden, die men moet afleggen, nadat met een grooten dob belsteen telkens bet volgende punt is aan gewezen Een binnenbrand. Gisterenmiddag ontdekte P., wonende in de St. Jansstrarat, dat bij zijn buren in het zelfde pand, de familie G., brand was uitgebroken in de woonkamer. P. gaf daarvan kennis aan de juist over hem staande brandweerkazerne. Hier maakte men alarm en ging toen direct tot het blusschingswerk over. De familie G. was niet thuis, wel een oude juffrouw, die boven woont en die men spoedig in veiligheid bracht. Toen de brandweerlieden binnen drongen, stond een beschot en ook het be hang in de achterkamer in brand. Men legde ten spoedigste een slang op de waterleiding uit en daarmede bond men den strijd tegen het vuur aan. Na een paar minuten was het vuur zoover gebluscht, dat men de vuurhaard kon bereiken en deze met emmers water doo- ven. Dit spoedig en doortastend optreden voorkwam erger. In d© kamer is vrij veel schade aangericht. Het verbrande was verze kerd. Een aanrijding. Op het gevaarlijke kruispunt Balans—St. PieterstraatSpanjaardstraat te Middelburg heeft gisterenmorgen een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en oen jeugdige wielrijdster. Het meisje kwam op den auto- kap van den auto terecht en gleed er aan de andere zijde af. Het meisje werd binnenge bracht bij dr. Feikema, die enkeel huizen verder woonde en haar de eerste hulp ver leende. Het ongeluk is zeer goed afgeloopen. Den bestuurder van den auto trof geen schuld. Het meisje had moeten afstappen, te meer daar een politie-agent haar een wenk had gegeven, waaraan zij evenwel niet had voldaan. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen dameshandtasch bij Stroo, café Dorpzicht een dameshandtasch bij Houtman, Paspoort straat een kinderschoentje bij P. Dorleijn, Ritthemsche weg 53 ;N manchester jongensjas by Polderman, Padweg B 49. DOMBURG. Onder-strandvonder. De Commissaris der Koningin heeft be noemd tot onder-strandvonder in de ge meente Domburg den heer A. de Pagter aldaar. OOSTBURG. Willem de Zwyger-herdenking. Gisteren had te Oostburg een tweede her denkingsavond plaats voor Willem de Zwij ger, uitgaande van het comité voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en gezegd mag worden, dat de avond uitstekend geslaagd is. De voorzitter van het comité, de heer E. P. ,van der Werff opende de bijeenkomst met hartelijke woorden van welkom, waarbij hij zijn voldoening te kennen gaf, dat niet alleen uit Oostburg, maar vele omliggende gemeen ten belangstellenden waren opgekomen, ter wijl hij in het bijzonder welkom heette eenige van onze Zuid-Nederlandsche broeders en zusters. Tot zijn leedwezen moest de voorzitter meedeelen, dat van den Commissaris der Koningin bericht was ontvangen, dat deze verhinderd was den avond bij te wonen, In diens plaats heette de voorzitter den burge meester, den heer P. Erasmus, welkom, ter wijl een zeer bijzonder woord van welkom werd toegeroepen aan den heer dr. H. W. E. Moller, lid van de Tweede Kamer. Aan de door den heer Moller te houden rede ging een kort woord van den burgemees ter vooraf, om te getuigen van de aanhanke lijkheid van Zeeuwsch-Vlaanderen aan het huis van Oranje. Nadat door de zangvereeniging „Polypho- nia" het Wilhelmus, door allen staande aan gehoord, alsmede het bekende „Wilt heden nu treden" waren gezongen, nam dr. Moller het woord. Diens zeer duidelijke en werkelijk zeer liberale rede over Willem van Oranje'? idealen genoot de belangstelling en bijval, waar zij recht op had. Nadat „Polyphonia' nog een tweetal liederen gezongen had dank te de voorzitter allen vooï de belangstelling en in het bijzonder dr. Moller, waarna op zijn verzoek allen spontaan de twee eerste verzen van het Wilhelmus zongen tot besluit van deze bijeenkomst. HEINKENSZAND. Ontvanger belastingen. De ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen H. Booy is ver plaatst van het kantoor Heinkenszand naar het kantoor Breukelen. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas tingen naar inkomen en/of vermogen (ge- wetensgeld) is ontvangen bij den ontvanger aer directe belasting te Hulst 107.07 bij den inspecteur der directe belastingen te Middelburg 10.95. RECHTSZAKEN De aanvaring van de „Dilston" en de „Katowice" bij Vlissingen. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft gisteren uitspraak gedaan inzake de aanvaring van het Engelsche stoomschip „Dilston" en het Poolsche stoomschip „Kato wice" bij Vlissingen. De Raad is van oordeel, dat bij de groote tegenstrijdigheid in de afgelegde getuigenver klaringen een bepaalde beslissing omtrent de toedracht van deze aanvaring niet te geven is. Het belangrijkste in deze zaak is de quaes- tie, of kort voor de aanvaring de navigatie- lichten van de „Katowice" hebben gebrand. De verklaring van den loods W. kan daar omtrent geen uitsluitsel geven. Wel heeft hij gezien, dat de lichten brandden bij boei no. 8 en dat zij na de aanvaring uit waren, doch hij kan niet met zekerheid verklaren, dat de lichten bij de aanvaring, althans onmiddellijk daarvóór, nog brandende waren. De conclusie, dat de lichten door den schok der aanvaring bijvoorbeeld door iets aan de dynamo of door het stukslaan van een zekering zijn uitgegaan, dringt zich op, doch de raad meent toch, dat, gelet op de afgelegde verklaringen, voor het trekken van deze conclusie liiet vol doende zekerheid bestaat. De verklaring van getuige V. is zeer positief. Hij kan zich echter, nu hij bij boei no. 8 de lichten brandende zag in zooverre stemt zijn verklaring dus over een met die van den loods W. hebben ver gist wat het oogenblik van waarneming be treft. In elk geval staat niet alleen de ver klaring van den loods D„ maar ook die van getuige G. tegenover de zijne. De raad heeft, met het geven van deze uit spraak, gewacht om te zien of ook opvarenden van de „Katowice" door den raad konden worden gehoord, hetgeen echter niet het ge val is geweest. Het komt den raad hoogst waarschijnlijk voor, dat daar aan boord de reden van het uitgaan der lichten bekend is. Na de aanvaring immers dit staat vast brandden de lichten van het schip weer. Het is dus in elk geval bekend, wat aan boord van dat schip is moeten geschieden, om de lichten te doen branden. Vermoedelijk zal daaruit kunnen worden afgeleid de reden voor het uitgaan der lichten. Nu het hier betreft twee buitenlandsche schepen, terwijl op de navigatie van een Ne- derlandschen loods in elk geval geen aan merkingen zijn te maken, is het verhoor van Model POPULAIR. De sterke „veilige" fiets. Jarenlang nut en genoegen voor slechts Geeft Zeeuwsche handen werk opvarenden van de „Katowice" niet door een Nederlandse!), belang geboden, zoodat de raad, gezien de daaraan verbonden bezwaren, een voortzetting van het onderzoek niet noodzakelijk acht. Het spreekt overigens vanzelf, dat, indien de lichten van de Katowice wèl hebben ge brand, aan de schuld van de „Dilston" niet kan getwijfeld worden. De raad meent zich te moeten onthouden van een bepaalde uitspraak voor het geval de lichten van de „Katowice" niet hebben ge brand. Hier gaat het dan immers alleen over de navigatie op een Engelsch schip, varende onder aanwijzing van een Belgischen loods. De raad bepaalt zich dan ook tot de volgende opmerkingen. Door het niet branden van de lichten van de „Katowice" behoeft nog niet onder alle omstandigheden vast te staan, dat de „Dilston" in het geheel geen schuld aan deze aanvaring zoude hebben. De „Dilston" zag de „donkere gestalte" van de „Katowice" op haar S.B.-boeg. Hoe lag de „Dilston" toen in het vaarwater Was het schip toen uit zijn koers geraakt Was wellicht toen reeds B.B.-roer gegeven, omdat men bang was door den vloedstroom tegen den kant te worden gezet Was het verantwoord van den loods van de „Dilston" om niet meer op het witte licht te letten Is het ten slotte hard bak boord uitgaan van de „Dilston" te wijten aan het overscheren of aan een opzettelijke ma noeuvre na het zien van de donkere gestalte op S.B.-boeg gelijk de loods Debrae verklaar de, en, zoo ja, hoe komt het dan, dat de ma noeuvre niet met het sein van twee korte stooten is gepaard gegaan De raad acht het,, om bovengenoemde re denen, niet nuttig om, by de onzekerheid over voormelde primaire quaestie, hierom trent uitspraak te doen. De overval te Zenderen. De 33-jarige machinevormer G. R., zon der vaste woonplaats, doch thans gedeti neerd, heeft in October 1932 te Zenderen, gem. Borne, ingebroken in een woning door twee vrouwen bewoond. Eén van haar heeft hij met een mes in de borst gestoken, aan de gevolgen waarvan zij spoedig is overleden. De rechtbank te Almelo heeft verdachte wegens zware mishandeling den dood tenge volge hebbende veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis en met bepaling dat hij ter be schikking van de regeering zal worden ge steld. Tegen dit vonnis teekende de officier van justitie bij genoemde rechtbank hooger be roep aan, zoodat deze zaak gisteren voor het gerechtshof te Arnhem diende. De procureur-generaal eischte tegen ver dachte, die reeds eerder voor verschillende ernstig'misdrijven is veroordeeld, acht jaar gevangenisstraf met zijn ter beschikking stelling van de regeering. Emelten. De emelt, ook wel hamel, grauwe worm geheeten, heeft een kleur ongeveer als lood, bezit geen pooten, terwijl de kop niet duidelijk te onderscheiden valt. Aan het achtereinde van het lichaam bevinden zich eenige achterwaarts gerichte doorntjes. Wil zij zich voortbewegen, dan trekt zij haar lichaam samen, zet de doorntjes zijwaarts tegen den grond, zoodat ze steun genoeg krijgt, om het voorste deel van het lichaam voorwaarts te schuiven. De emelten zyn de larven van verschillende soorten van lang pootmuggen. Sommige soorten van emelten zijn onschadelijk, daar ze leven van half vergane stoffen, zooals doode plantenwortel, mest, humus, enz. Andere daarentegen tas ten onze cultuurgewassen aan en kunnen de- iP. voor een groot deel vernielen. Deze komen zoowel op zand- als op kleigrond voor, maar worden vooral in vochtige weilanden zeer tal rijk aangetroffen. Gedurende den nazomer en den herfst voeden de emelten zich voor namelijk met de wortels van gras, graan, bloem- en groentegewassen. Daar de planten dan in haar volle groei zijn, of langzamer hand gaan afsterven, worden ze niet in zoo erge mate benadeeld, als ze enkele wortels moeten missen. Maar in het voorjaar, als de emelten met vernieuwde kracht óp de plan tenwortels aanvallen, worden ze weer scha delijk. Een groot getal planten, die dan nog maar een zwak wortelgestel en een dunne stengel hebben, wordt dan geheel door hen vernield. Dikwijls hebben ze het „hartje" reeds uit deze kiemplantjes gevreten, als de ze boven den grond komen. 's Avonds, en bij vochtig, donker weer ook overdag, verlaten zij den grond en vreten ook aan de onderste bladeren der planten. In 't laatst van Mei of 't begin van Juni komt er voorloopig aan hun vernielingswerk oen einde. Dan verpoppen ze namelijk vlak onder de oppervlakte van den grond. Daar kan men dan de roodbruine, van dorentjes voorziene poppen gemakkelijk vinden, als tenminste de grond niet met gras begroeid is, want dan zitten ze toch nog altijd goed verborgen in de zode. Na een paar weken kruipt de pop met behulp van haar dorentjes naar boven, tot ze halverwege uit den grond steekt, waar na de langpootmug het pophulsel verlaat. Deze mug is aan velen zeker wel bekend. Door het licht der lamp aangetrokken, vlie gen ze vaak onze kamers binnen, zelfs tot midden in de groote stad. Ze zijn grijsbruin van kleur, terwijl de lichtbruine vleugels van een donkeren voorrand voorzien zijn. Hun naam (langpoot) dragen ze niet ten onrech te. Terwijl het lichaam en de vleugels onge veer 2 c.M, lang zijn, bereiken de pooten een lengte van ruim 4 c.M. Gedurende den zomer vliegen de muggen in groote zwermen rond en strijken neer op plaatsen, welke geschikt zijn om er haar eieren te leggen. Ze depo- neeren er 2 of 3 bijeen, tot ze er ruim 200 gelegd hebben. Een paar weken later ont wikkelen zich daaruit nu de emelten. Bij de bestrijding van dit insect kunnen - wij rekenen op de krachtige hulp van mol len, spitsmuizen en velerlei vogels. Spreeu wen, kwikstaarten en meeuwen bijv. verslin den ze met graagte. Men ziet deze steeds ijverig zoeken naar allerlei insecten bij het ploegen of spitten van den akker. Gerust mag men aannemen, dat er dan heel wat emelten opgeruimd worden. Voorts kan men ze bestrijden, vergiftigen, door een mengsel van tarwe-zemeien en Pa- rijsch groen, of Uraniagroen, droog door eikaar, in verhouding van 25 en 1 K.G. Na de menging wordt de massa, al mengende vochtig gemaakt met water, tot men een grauwe, kruimelige massa heeft. Een hoe veelheid, als hier genoemd, is voldoende voor een oppervlakte van één Hectare. Parijsch groen is vergif, bevat namelijk arsenicum, men zij er dus voorzichtig mee Men kan in een tuintje of niet te grooten tuin, de emelten ook wegzoeken, of ook weg vangen in doorgesneden aardappelknollen, welke onder den grond, dicht bij de opper vlakte, worden ingegraven. Een stokje wordt er bij gezet, om ze weer te kunnen vinden. Op dezelfde wijze kan men ritnaalden( ko perwormen) vangen, wat ook nog geschieden kan door het uitzetten van vangplanten, b.v. sla. Natuurlijk spare men ook de langpoot muggen nietmen vange ze, zoovéél men kan het dooden van één langpootmug voor komt het ontstaan van eenige tientallen emelten. Wie op weiland of akkers de emel ten by duizenden vindt en die plaag met succes wil bestrijden, vrage bij den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen Vlug schrift no. 40 aan. Rationeele bemesting. Het bracht in het vorige jaar in de landbouwpers nog al eenige beroering te weeg, en zeer begrijpelijk, toen de dierenarts, de heer S. Broersma, in net „Tijdschrift voor diergeneeskunde" over de bekende kopziekte (grastetanie) schrijvende, meende tot de conclusie te moeten komen „dat wij deze ziekte uitsluitend te danken hebben aan het gebruik van kunstmest" Wij komen thans nu nog even op deze alarmee- rende conclusie terug, wyl de koeien thans weer naar de wei gaan, en mogelijk hier en daar weer dieren door kopziekte zullen wor den aangetast. Heeft de kunstmest dan daaraan schuld De boeren hadden zelf te genover de heer Broersma reeds de tegen werping gemaaktdat de ziekte toch oofc voorkwam op weiden, waar goen kunstmest was gestrooid. Dat vond de schrijver eerst ook een puzzle, maar ten slotte raakte hij overtuigd, dat cok op stal door hooi- en kuil- voedering langamerhand een chronische vergiftigingstoestand ontstaat, die dan zeer acuut tot uiting komt. En schreef hij verder „als men goed informeert, dan blijkt als re gel, dat er tc)h wèl kunstmest is gestrooid en anders in vorige jaren wel en dat het thans begierd is. Hoe dan ook, een weelde rige grasgroei ziet men steedsHeel ze ker is de heer Br., wat de aanwending van kunstmest aangaat, blijkbaar niet, maar wèl is hy stellig in zyn verklaring, dat er steeds

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1