INGEZONDEN STUKKEN KERK- EN SCHOOLNIEÜWS MARINE EN LEGER LUCHTVAART VERKOOPINGEN GEMENGD NIEUWS eiland was de rentmeester van Bewesten- sohelde, een hooge grafelijke ambtsheer, als vertegenwoordiger van den landsheer. De dijkgraafschappen werden verpacht. Naast deze grafelijke organisatie van tech- nischen aard stond die der staten van Wal cheren. Zij hadden het algemeene toezicht op de dijken en zorgden voor de opbrengst van het dijkgeschot, de grondbelasting, waar uit het onderhoud van de dijken werd be streden. Vanzefsprekend gaf een dergelijk stel re gelingen aanleiding tot allerlei competentie- en andere geschillen. De spreker ging nu de klachten over on duidelijkheid van de bestuursorganisatie na, welke voorkomen in de geschriften van dr. E. Wiersum en C. de Waard. Men las in enkele bewaarde documenten vage aanduidingen van nog een derde college, bestaande uit vier autoriteiten. Maar de heer De Waard heeft steeds het werkelijke bestaan van zulk een college betwijfeld. Eenigen tijd geleden nu ontving de spreker een oorkonde ter beoordeeling, waarop de aandacht van den algemeenen rijksarchivaris was gevestigd door mr. S. J. Fockema An- dreae te Leiden. Het was een charter van guaaf Albrecht d.d. 11 Februari 1396, waarbij wegens oneenigheid van de dijkplichtigen voor Walcheren een dijkcollege werd inge steld. Zitting hadden daarin de abt van Mid delburg, de heer Van Veere, de rentmeester van Bewestenschelde en de stad Middelburg. Het kreeg de opdracht om. op kosten van het geheele eiland alle noodige maatregelen in zake het dijkwezen te nemen. Ontwijfelbaar is dit het document, waar naar de heer De Waard tevergeefs heeft ge zocht. Kort na het overlijden van graaf Al brecht in 1404 hernieuwde graaf Willem VI deze regeling. Alleen verviel thans het door den Kabeljauws-gezinden Albrecht aan Mid delburg gegeven voorrecht om desnoods ge heel alleen namens de grafelijkheid op te treden. Willem VI steunde, zooals bekend is, op de adelpartij. Het komt den spreker voor, dat alle oude onduidelijkheden door de genoemde twee stukken worden opgeheven. Wij kennen nu met zekerheid de samenstelling van het der de college. Ook zien wij welke positie het in nam ten opzichte van de dijkbesturen en de staten van Walcheren. De werking is stellig niet geheel bevredigend geweest. Men hinkte op twee gedachten. Het college moest onaf hankelijk zijn van de oude besturen, maar de leden ervan waren veel te veel belanghebben den. Vandaar dat de eensgezindheid ook hier weder ontbrak. Een ordonnantie van Philips den Goede d.d. 18 September *466 geeft hier over belangwekkende bijzonderheden. Uit drukkelijk opgeheven is het college waar schijnlijk niet. Het zal vanzelf teniet zijn ge gaan toen de bestuursfuncties hoe langer hoe meer in dezelfde handen kwamen. De abt van 'Middelburg had van 1438 af het dijkgraaf schap van de Vijf Ambachten vast in bezit. Dat van de Oostwatering werd sedert het ge noemde jaar uitgeoefend door den heer van Veere. Middelburg verwierf in 1533 voorgoed het dijkgraafschap van de Zuid- en van de Westwatering. Omgekeerd is de opperdijk- graaf, de rentmeester wel is waar nooit er kend geworden als lid van de staten, maar hij had toegang tot alle vergaderingen en stemde vaak mede als gemachtigde van een der edelen. Het diagelijksch bestuur van Wal cheren en Zeeland werd sinds omstreeks 1500 gevoerd door den abt van Middelburg en en kele edelen. In 1544 komt de stad Middelburg erbij en van de edelen treedt dan nog slechts op de heer van Veere. In hoeverre op deze ontwikkeling het bestaan van het dijkcollege rechtstreeks van invloed is geweest, dient nog nader te worden onderzocht. Tot leden van het Genootschap werden benoemd ir. A. H. L. de Bel, Sas van Gent P. H. Blaauw, tandarts Middelburg mr. J. P. W. Boddaert, griffier van het kantongerecht, Goes J. C. Bom, arts, AxelJ. Broekhuijsen, arts, Middelburg I. Buskop, arts, Oostburg Ph. J. Callenfels, notaris, Ter Neuzenir. H. L. G. Carpreau, IJzendijkejhr. mi*. A. F. C. de Casembroot, burgemeester, Westkapelle mej. mr. A. M. J. van Deinse, advocaat en procureur, Middelburgmr. W. K. H. Diele- man, advocaat en procureur, Middelburg W. k. Dikland, arts, geneesheer-directeur van „Vrederust", Bergen op Zoommr. J. I. van Doorninck, adjunct-commies prov. griffie van Zeeland. Middelburg mr. P. van Emnel, ad vocaat en procureur, Ter NeuzenJ. Erme- rins, burgemeester, BaarlandJ. Fanoy, no taris, Axelir. C. Giltjes, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, Ter NeuzenG. J. M. de Greef, arts, VlissingenR. Grippeling, arts, VlissingenA. P. W. van der Haar*, leeraar R.H.B.S., Middelburg; N. A. Henrard, arts, Vlissingen mr. A. J. Hildebrandt, referen daris aan het reparbement van financiën, 's-GravenhageJ. de Hullu, arts, Aarden- burg ir. A. J. Ilcken, ingenieur van het wa terschap Schouwen, Zierikzeemr. P. C. de Jionge, directeur der H.B.S. A„ Middelburg H. Jonkers, notaris, Goesir. L. H. Krol, mijningenieur, BredaA. E. J. Lacomblé, arts, VlissingenJ. A. van Lierop, arts, HulstA. Landstra, predikant, Middelburg ir. B. C. Roeters van Lennep, directeur der gemeentebedrijven, Middelburg mr. A. H. Lijdsman, notaris, Hulst; jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten, burgemeester, Krab- bendijke A. Looyen, arts, Goes L. P. Maas, arts, Golijnsplaatmr. Th. Maassen, vice- president der arrondissements-rechtbank, Haarlemjhr. mr. dr. A. J. C. Rethaan Ma- caré, lid van den octrooiraad, 's-Gravenha ge mr. A. J. G. C. Mes, Middelburg mr. dr. A. J. J. M. Mes, burgemeester, Heinkens- zandir. A. W. van de Plassche, rykstuin- bouweonsulent, GoesB. ter Haar Romeny, predikant, Kruiningenmgr. P. Rops, deken der R.-Kath.-kerk, Hulst; J. A. Sakko, lee raar, Middelburgmr. P. A. Schwartz, bur gemeester, Rilland-Bath mr. W. H. T. C. Baron thoe Schwartzenberg en Hohenlans- herg, advocat en primeur,. Middelburgk Simonse, burgemeester, Biggekerke ir. H. G. C. Cohen Stuart, ingénieur van den prov. waterstaat, Ter Neuzendr. J. R. H. de Smldt, leeraar gem. lyceum, Haarlemir. O. G. P. Stevens, rijkslandbouwconsulent, Goes J. W. van Swichgem, leeraar, Middelburg J. Terpstra, notaris, MiddelburgJ. Tjebbes, predikant, Vrouwenpolder mr. J. de Visser, waarnemend griffier bij het kantongerecht, Middelburgmr. P. E. Vogelvanger, waarne mend ambtenaar O.M., Middelburg mï. F. G. Vogler, Amsterdamir. J. Volkers, inge- nieuw bij den rijkswaterstaat, Middelburg dr. W. H. Weeda, predikant, Oosterliand mr. M. L. Weül, advocaat en procureur, Rotter dam J. J. Wolters, arts, Vlissingen. De vergadering koos tot bestuurslid den heer mr. P. Dieleman, in plaats van den heer mr. R. M. van Dusseldorp. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De cople wordt niet teruggegeven. EEN RADIO IN „BETHESDA" Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U het ondervolgende wel in uw veel gelezen blad te willen doen opnemen. Een dezer dagen kreeg ik kennis van het feit, dat in de eenigste stad van de provin cie (een stad is toch een plaats met meer dan 20.000 inwoners aan den Koudekerk- schen weg een zeer modern ziekenhuis staat. Dat was mij en allen hier woonachtig be kend, maar dat daar nog iets aan man keerde, neen, dat wist ik niet, en meen te recht te mogen veronderstellen, dat onze burgerij dat ook niet wist, want zoo zij het geweten had, zou dat euvel niet bestaan. Slechts een radio-installatie mankeert er ik zeg „slechts" met het oog op den kost prijs, t geen voor een zoo loyaal gezinde burgerij als hier ter stede van weinig betee- kenis is, doch met het oog op de zieken is het van zeer groote beteekenis en onmisbaar. Wat zou een vreemdeling in onze bad plaats als hij dat gebrek vernam, daarvan zeggen? Schande? ouderwetsch? krenterig? trekschuit Daar voor de zieken, ik zou zeggen hier ter stede nog meer gevoeld wordt dan el ders, moge ik U dit vriendelijk in herin nering brengen en nog vriendelijker verzoe ken voor dat doel een offer af te zonderen, ook het kleine zal zeer welkom zijn.- Waar ge uw bijdrage kunt doen bezorgen Wel, eenvoudig bij een der predikanten of bij een der bestuursleden van dat ziekenhuis, onder het motto „Radio", die nemen daar voor gaarne giften in ontvangst. Zoodra het weer even verandert komen de vreemdelingen en gaan ook wij genieten van zee en duin. Laat dan ook hen die aan hun sponde gekluisterd zijn, genieten van de voor zulk een grootsche inrichting on misbare radio. Met zeer veel dank voor de opname en volle verzekering van de goede gezindheid onzer burgerij. Geen predikant en geen bestuurslid DE REGELS VAN DEN WEG. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het feit dat er hier ter stede nog vele menschen zijn die de regels van den weg niet kennen, zag ik gaarne onderstaand stukje geplaatst. Daar het verkeer in Vlissingen hoe langer hoe meer toeneemt, is het publiek genood zaakt door en door cp de hoogte te zijn met de regels voor den weg. Wat jammer genoeg nog veel te wenschen overlaat. De eerste weg ontstond door de schreden van den eersten mensch. De regels van den weg ontstonden door de beschaving. Een beschaafd mensch wordt geacht de regels van den weg te kennen. De regels voor den weg. Rijdt als bestuurder van een .motorrijtuig, rijwiel of ander rij- of voertuig steeds op de rechterzijde van den weg. De linkerzijde van den weg mag alleen be reden worden, wanneer dit noodig is voor het voorbijrijden van een voorrijdende. Dit voorbij rijden van een voorrijdende moet steeds geschieden aan den linkerkant van de voorrijdende. Op rijwielpaden echter, welke met den weg gemeen liggen en voor hem, die het pad be rijdt, links van dien weg gelegen zijn, moet hij, die een voor hem rijdend wielrijder of motorrijder wil voorbijrijden, dezen aan de rechterzijde passeeren en dus het rijwielpad verlaten. In bochten is men verplicht de rechter zijde te houden. Rijdt dus in een bocht van den weg een ander nimmer voorbij. Rijdt nimmer een ander voorbij alvorens U overtuigd te hebben dat de linkerzijde van den rijweg voor U vrij is. Moet gij rechts of links een weg inslaan, geeft dan tijdig door hefc uitsteken van uw rechter- of linkerhand of door het uitsteken der rechterzijde of linkerzijde van het rij- of voertuig, van een stok, zweep of ander voorwerp, of door middel van een richting aanwijzer, het teeken dat gij rechts of links afslaat. Slaat gij rechts een rijweg in, houdt dan zooveel mogelijk de binnenbocht aan. Slaat gij links een rijweg in, houdt dan zooveel mogelijk de buitenbocht aan. Geeft ook, ingeval gij plotseling vaart ver mindert of stilhoudt, daarvan tijdig blijk, hetzij door een duidelijk teeken op of aan uw rij- of voertuig (bij motorrijtuigen b.v. rood stoplicht) hetzij door goed zichtbaar op en neer bewegen van een uwer armen, stok of ander voorwerp terzijde van uw voertuig. Een koetsier kan in dit geval volstaan met het opsteken van de zweep. Bovenstaande bepaling geld ook voor wiel rijders.. Wanneer twee of meer wielrijders of be stuurders van motorrijtuigen of voertuigen ongeveer gelijkijdig een kruispunt van wegen bereiken, of een punt waar twee of meer we gen samenkomen (b.v. driesprong)dan moet de bestuurder, die den anderen bestuurder aan zijn rechterhand heeft, dezen voor laten gaan en zoonoodig stilhouden of langzamer gaan rijden. Indien twee of meer wielrijders naast él- kander rijden op een rijwielpad, dan moeten zij bij het tegenkomen van een anderen wiel rijder, of door dezen ingehaald wordende, op het rijwielpad achter elkander gaan rijden, indien anders de noodige ruimte voor het voorbijrijden niet beschikbaar zou zijn. Hij, die rechts rijdt gaat voor rijden. Liggen er langs een weg twee rijwielpaden, dan moet men steeds het rechts liggende pad berijden. Loopt niet op den rijweg of op het rijwiel, wanneer er ook een voetpad of trottoir is. Gebruikt zooveel mogelijk het voor U rechts gelegen voetpad of trottoir. Voetgangers, die zich op een rijwielpad be vinden, moeten dit op tijdige waarschuwing van een wielrijder verlaten. Steekt steeds den rijweg loodrecht over en niet in schuine richting. Kijkt voor gij den rijweg oversteeks eerst naar links uit en onder het oversteken naar rechts. Vertrouwende, dat het geacht publiek bo venstaande ter harte zal nemen, dank ik U mijnheer de redacteur voor de verleende plaatsruimte. Een A.N.W.B. lid. (Wij hebben volstrekt geen bezwaar dit schrijven op te nemen, omdat het geen kwaad kan de regels van den weg af en toe eens onder de aandacht van het publie^ te brengen. Het A.N.W.B.-lid mogen wij echter wel in herinnering brengen dat genoemde Bond op gezette tijden verkeerswenken aan het publiek geeft, welke wij ook meermalen hebben opgenomen, dikwijls met daarbij be- hoorende cliché's. Het groote publiek is evenwel hardleersch en daarom is bij het steeds toenemend ver keer een opvoedkundige les niet overbodig te achten. Vele ongelukken ontstaan door onoplettend heid en doordat het publiek maar niet wil. inzien dat men op straat niet eenvoudig weg zijn neus moet achteraan lcopen, doch voort durend nauwkeurig moet opletten of er geen gevaar dreigt. Als dit werkelijk gebeurde zou het aantal verkeersongevallen zeker heel wat verminderen. Red.) Bevestiging en intrede. Candidaat J. W. van Swigchem, voorheen hulpprediker bij de Ned. Hervormde Gemeen te te Terneuzen, werd Zondag j.l. bevestigd als preuikant te Wester- Schelling door zijn voorganger, ds. M. J. C. Visser, thans te Leeuwarden, met Lukas 24 4648. Bij de bevestigingsplechtigheid werd gezongen Ps. 1343. Des middags hield ds. van Swigchum zijn intrede met Matth. 28 18. De gemeente zong Gez. 91 3 toe. Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk. In de gisteren voortgezette vergadering van de Algemeene Synodale Commissie heeft de heer Van Paassen rapport uitgebracht na mens de oommissie, die een onderzoek inge steld heeft naar de administratie van den Quaestor-Generaal. De commissie heeft alles in orde bevonden en stelt voor den Q. G. te déchargeeren en dank te brengen voor zijn gevoerd beheer. De behandeling van de aanvragen om een toelage uit het fonds voor noodlijdende ker ken en personen, die in de eerste zitting be gonnen is, werd ten einde gebracht. De aangelegenheden van het fonds der Ne- derlandsche Herv. kerk ter voorziening in de geestelijke behoeften van hare gemeenten, waar eigen middelen ontbreken, werden be handeld. H. M. de Koningin heeft ook dit jaar 750 gegeven. Het bedrag der inzamelingen was ƒ814.51. De rente van het kapitaal was ƒ4158.44. Er is in 1932 aan gemeenten uit gekeerd ƒ7750. De stand der kas laat toe thans 5420 voor uitkeeringen te bestemmen, welke som zal moeten aangevuld worden door een bijdrage uit de generale kas. Na nauwgezette overweging van de rapporten der provinciale correspondenten wordt be sloten om de Synode voor te stellen een be drag van ƒ8700 te bestemmen, ten behoeve van 25 gemeenten. Uit de generale kas moet dan 3280 bijgepast worden. De aangelegenheden van het fonds tot ver betering der schraalste predikantstraktemen ten werden in behandeling genomen. De vrij willige bijdragen verminderden met ƒ60.69, de prolongatierente met ƒ167.31. Van het fonds „Aanpakken" is 32.500 ontvangen. In 1933 zal voor tractementsverbetering ver moedelijk ƒ9350 beschikbaar zijn, vermeer derd met bijdragen uit het fonds „Aanpak ken", de generale kas en de baten van den Vervolgbundel. Het fonds „Aanpakken" kon helaas voor dit jaar slechts ƒ30.000 beschik baar stellen. Ds. Reeser in hooger beroep. Ds. Reeser, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Winterswijk, die uit zijn ambt ontzet is, zal van hét uitgesproken kerkelijk vonnis in hooger beroep gaan bij de Alge meene Synodale Commissie van de Her vormde Kerk, wélke dan ook zou hébben te oordeelen over de nieuwe feiten, welke zich hebben voorgedaan tijdens zijn gevangenis straf in Amsterdam, naar aanleiding waar van de predikant revisie van het arrest van het gerechtshof zal aanvragen bij den Ho ei gen Raad- Een Luther-gedenkdag. In de Luthersche wereld zal 10 November van dit jaar worden herdacht dat het dan 450 jaar geleden is, dat Maarten Luther werd geboren. De Luthersche Eisleben, welke elk jaar den lOen November herdenkt, maakt er dit jaar een feestweek van en verlegt deze met het oog op het reisverkeer naar Augus tus (20—27 Augustus). Het Eisleber program ma noemtEen groote historische optocht, een Lutherïeestspel, een openluchttheater, een Luthertentoonstelling, kerkconcerten, een feestvergadering van de Evangelische Bond enz. De rijkskanselier Adolf Hitler en an dere ministers hebben hun verschijnen te Eisleben in deze feestweek toegezegd. In dit verband zal de feestweek mede tot een de monstratie van Luthersch religieus en ker kelijk herleven worden, gelijk dit Onder de nationale regeering thans aan den dag treedt. De Jodenvervolging in Duitschland. Het hoofdbestuur van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal in de algemeene vergadering, die 7 Juni zal worden gehouden, de volgende motie voorstellen. De Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, naar ja renlange traditie levende uit den geest van humaniteit en verdraagzaamheid, kennis ge nomen hebbende van de verschillende verkla ringen door officieele personen in Duitsch land, welke in de afgeloopen maanden ge tuigenis hebben afgelegd van een geesterhou ding ten aanzien van het Joodse he ras, welke strijdig is met de eerste beginselen van die humaniteit en die verdraagzaamheid, spreekt haar diep leedwezen uit over dit verschijnsel Met nadruk verklaart zij, dat deze uit spraak alleen gebaseerd is op de uitlatingen en handelingen van de regeering of haar vertegenwoordigers zelf en nilt op geruchten betreffende vervolgingen, die zij niet kan. noch wil controleeren. De maatschappij wekt het geheele Neder- landsche volk op, om er voor te waken, dat ooit een dergelijke geest van minachting van een ras, waaraan de wereld veel te danken heeft, over ons kome. Examens, Voor het examen als machinist diploma A is geslaagd de heer G. J. Anne veld, leerling van de De Ruyterschool. Opheffing van openbare scholen. Het voorstel van Buig. en Weth. van Am sterdam tot opheffing van 8 openbare scholen aldaar, is in hoofdzaak een gevolg van de verplaatsing der bevolking naar de nieuwe stadsdeelen en naar de tuindorpen, waar in middels voor deze bevolking reed. tal van nieuwe openbare scholen voor gewoon lager onderwijs zijn gesticht. Hr. Ms. pantserschip „Martin Harpertsz. Tromp" en torpedoboot Z 4, liggende op 's-Rljkswerf te Willemsoord, zijn uit de sterk te der zeemaoht afgevoerd en ten verkoop bestemd. Hr. Ms. pantsersohip „Jacob van Heems- kerek" zal, onder bevel van kapitein ter zee C. ter Poorten, heden van Nieuwediep naar Reykjavik (IJsland) vertrekken tot het ma ken van een oefeningsreis en 1 Juni te Nieu wediep terugkeeren. De kapitein-luitenant ter zee L. A. C. M. Doorman, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 17 dezer met de „Sibajak" uit Rotterdam derwaarts vertrekken. Noodlanding van een Belgisch legervliegtuig Gisterenmiddag heeft een Belgisch leger vliegtuig van het type Brequet een nood landing uitgevoerd op een bouwland in de nabijheid van Haaften. De noodlanding ge schiedde vlot, doch door de zachtheid van den grond is het vliegtuig weggezakt. De piloot, Soors genaamd, verklaarde, dat hij was opgestegen te Tirlemont, met bestem ming naar Antwerpen. Hij was echter in verband met de slechte weersomstandighe den den weg kwijt geraakt. Hoewel het vliegtuig nog voldoende brandstof had, be sloot de piloot een noodlanding te maken om zich te oriënteeren. De bestuurder en de inzittende kapitein dr. Oowerx liepen geen letsel op. Het vliegtuig kan niet meer opstijgen en zal ter plaatse gedemonteerd moeten worden. Door notaris J. C. Paap werden gisteren de volgende huizen en erven geveild Het huis met erf en tuin aan den Boule vard Evertsen 30 met achter-uitgang aan de Kenau Hasselaarstraat, groot 3.15 are. Hoog ste inschrijver de heer C. J. Mommaas voor 7575. Verkocht voor ƒ7700. Het winkelhuis en erf aan de Noordstraat 54, groot 55 centiaren. Niet gegund. Het huis en erf aan de Breewaterstraat, groot 1.41 are. Niet gegund. Het huis en erf aan de Breewaterstraat 20, groot 51 centiaren. Niet gegund. Hut geheimzinnige ver- drinkingsgeval te Utrecht. In verband met de velerlei geruchten, welke omtrent het verdrinkingsgeval in den nacht van Zondag op Maandag aan den Jutphaaschen weg bi Utrecht 'n de Domstad de ronde doen, heeft de politie een uiteen zetting gegeven, hoe het geval, op grond van de feiten, welke bij het verhoor van eenige personen, die het laatst met het slachtoffer in aanraking zijn geweest, zijn komen vast te staan, zich moet hebben toegedragen. Het slachtoffer A. Galiart, een 37-jarige „aapjeskoetsier" uit de Kolfstraat te Utrecht, heeft Zondagavond in een koffiehuis aan het Vreeburg vertoefd en is vandaar met twee kennissen in een bakje naar den Steenweg gereden, waar in een café weer werd aange legd. Tegen sluitingstijd is men naar den Jut phaaschen weg gereden en daarop hebben de twee kennissen het rijtuigje verlaten. Galiart is toen bij den koetsier op den bok gaan zit ten en men reed naar de stad terug. Te twaalf uur hadden vier personen, wonende in de richting van den Jutphaaschen weg, een kof fiehuis aan het Wed verlaten. Zij kwamen bij de Jeremiebrug een fietsrijder tegen, die lang niet nuchter bleek 'e zijn en dan ook zijn fiets niet behoorlijk kon berijden. Zij namen den man tusschen zich in en één van de vier ging met het rijwiel voorop. Toen deze man met het rijwiel het terugkeerende bakje tegen kwam, riep Galiart hem toe, in het bakje te gaan zitten. Toen de man antwoordde, geen geld voor rijden te hebben, zei Galiart, dat dit geen bezwaar was. De man ging daarop in het rijtuig zitten en ook de fiets werd er in gezet. Nu kwamen ook de 4 andere mannen aan en Galiart noo- digde ook deze uit, in te stappen. Over de betaling behoefde men zich niet ongerust te maken, zoo zeide hij. Hij wist nog wel een gelegenheid waar .en bier kon krijgen. Allen stapten in en volgeladen ging het in de rich ting Rivierenwijk, waar de meesten woonden. Bij de Hoendiepstraat wilden twee personen het ij tuigje verlaten, aangezien zij vlak bij huis waren. Toen is de ruzie ontstaan. De anderen wilden ook uitstappen, hoewel Ga liart er nog op aandrong, dit niet te doen. Zij stapten evenwel toch uit en bij het uitladen van de fiets moet de kleeding van een hun- ner beschadigd zijn, waardoor tusschen twee personen van het gezelschap een vechtpartij ontstond. Galiart hee*>' toen één van de vech tenden een klap gegeven. Deze heeft zich te gen hem gekeerd en beiden zijn op den grond terecht gekomen. Gaiiart is opgestaan en weggeloopen. Hij is echter achtervolgd en heeft weer klappen óekregen, is ounieuw ge vallen en weer opgestaan. Daarna is hij in het water terecht gekomen door een nog niet opgehelderde oorzaak. Daarna zijn twee personen (een van de 5 personen was al vroeger vertrokken en het bakje was al iets opgereden) naar huis ge gaan en de twee overblü venden hebben in de buurt hulp gezocht en de politie gewaar schuwd. Het is voor de politie niet komen vast te staan, dat hier van ecnig misdrijf kan worden gesproken. Aanhoudingen zijn dan ook niet geschied. Van communistische en socialisti sche zijde is verband gelegd tusschen dit ver drinkingsgeval en eer incident, dat rich Za terdagavond 29 April tusschen Galiart, die toen dienst deed als aapjeskoetsier en fascis ten heeft voorgedaan. De man schijnt be vreesd te zijn geweest, dat de fascisten hem zochten. De politie heeft evem el*de overtui ging, dat tusschen dit incident en het ver drinkingsgeval geenerlei verband bestaat. Acht uren stuurloos in v o 11 o zee. Een onaangenaam avon tuur, zoo wordt uit Rotterdam aan „de Tel." gemeld, heeft een vijftal Engelsche zeelieden gisteren beleefd. Zij behoorden thuis op het Cromer Knoll Vuurschip, dat benoorden de Theemsmonding gestationneerd is. De vijf zeelieden waren bezig in een reddingsboot buitenboords werkzaamheden te verrichten. De boot is tijdens '.en arbeid op drift ge raakt en dreef ver van het vuurschip weg. De kameraden op het vuurschip moesten machteloos toezien hoe de reddingsboot een speelbal der golven was gewonden en steeds verder van het vuurschip verwijderd werd. Per radio werden noodseinen gegeven. Het Engelsche oorlogsschip „St. Just" kreeg da delijk opdracht de schipbreukelingen op te sporen. Na lang zoeken is het aan dit schip gelukt de reddingsboot te vinden. De man nen, die zeer uitgeput waren, werden aan boord genomen. Zij hadden meer dan acht uur rondgedreven in een woeste zee en ten prooi aan koude en regenvlagen. Zij waren doornat door 'iet overkomende water. Er was geen voedsel aan boord en evenmin beschikte de schipbreukelingen in de afgedreven reddingsboot op voortbewegings middelen. Pinda lekka! „Spoor- en Tramwegen" vertelt enkele ervaringen met de tariefverlaging der spoorwegen. Niet on aardig was het geval met een pinda-man netje. Zij toch betalen gewoonlijk met gepast geld en met dubbeltjes en kwartjes, terwijl meestal hun bestemming door hun leiders op een stukje papier geschreven is, aangezien zij onze taal niet spreken. Hij ontving ƒ0.60 terug, was daarop plotseling druk gesticu- leerend met armen en handen en stootte eenige onbegrijpbare woorden uit. Met veel moeite werd hem beduid, dat het plaatsbe wijs voor de gevraagde bestemming was en dat het goedkooper geworden was. Maar kor ten tijd daarna kwam hij wederom aan het loket terug riep „lekka lekka" en depo neerde 12 pakjes pinda op het plankje. Niet zonder eenige moeite kon hem duidelijk ge maakt worden, dat voir die ƒ0.60 geen pin da's verlangd werden. Blijkbaar had hü het woord „koopen" verstaan in plaats van „goedkooper". Niet goed begrijpend pakte hij eindelijk zijn pakjes weder in zijn trommel en verdween. Op hefc Chineezengelaafc was niet te lezen, Wat deze reiziger dacht van de Ned. Spoor wegen resp. van het personeel. Het drama te Middel- beer s. Gisterenmiddag heeft de justi tie een nader onderzoek ingesteld inzake het drama te Middelbeers. Het terrein werd af gezet in een straal van 500 Meter, terwijl po litiehonden gespeurd hebben. De bodem is doordrenkt van regenwater, zoodat geen spo ren konder worden gevonden. De substituut

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6