rnrnm TWEEDE BLAD Minimin* gsche wmvaart GEMEENTEBESTUUR RONTGEN-ONDERZOEK BIJ DE BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. I FEUILLETON DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH. BINNENLAND De nieuioe avonturen uan mijnheer 'Pimpelmans ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN. van de dd uur -Rotterdam plaatsen v Kolt. vm. uur 9 9 9 omen ort- en Exp. VOS, Telel. RS, Tel. 153. UT Tel 282, Telet, 101. Donderdag 11 Mei 1933. No. 111. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vissin gen gelet op artikel 45 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van Roelof Gast, wonende te Vlissingen, om ver lof tot den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein (verlof A) voor de bene- den-localiteit van het perceel West-Souburg- sche weg nr. 99 dat vanaf heden gedurende twee weken tegen het verleenen van het gevraagde ver lof schriftelijke bezwaren kunnen worden in gediend bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 11 Mei 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. De tuberculose is een der belangrijkste oorzaken van de sterfte onder de produc tieve leeftijdsklassen de ongeschiktheid voor het verrichten van arbeid, door ziekte en invaliditeit vindt hierin een van haar voor naamste oorzaken. Het is daarom noodzake lijk, den strijd tegen deze ziekte met krach tige en algemeen toe te passen middelen te voeren, daarbij uitgaande van de nieuwere opvattingen over het ontstaan en de ont wikkeling der long-tuberculose. De toepas sing van Röntgenstralen is hierbij het sou- vereine middel gebleken voor het opsporen der longtuberculose in een vroeg stadium, waaruit volgt, dat een intensieve bestrijding dezer ziekte in de eerste plaats vereischt het mogelijk maken cn organiseeren van het massa-onderzoek met Röntgenstralen. Het ideaal zou zijn, dat de geheele bevol king aan een systematisch en periodiek Röntgen-onderzoek werd onderworpen vooralsnog zal een dergelijk massa-onderzoek op practische moeilijkheden stuiten. Even wel is in verschillende landen reeds bij be paalde groepen der bevolking (o.a. bij arbei ders, miliciens, politie-agenten en schoolkin deren) een dergelijk systematisch Röntgen onderzoek doorgevoerd met belangrijk resul taat. Het bleek mogelijk om met behulp der; Röntgen-doorlichting een groot aantal ge vallen van beginnende longtuberculose vast te stellen, die anders aan de waarneming zcudan zijn ontsnapt. Ten behoeve van zulk een onderzoek is in bet Philips Röntgenlaboratorium een spe ciale Röntgeninstallatie ontworpen, welke gemakkelijk transportabel en demontabel is en daardoor de gelegenheid biedt het on derzoek op elke plaats, in fabrieken en op scholen, in dorpen en gehuchten, te ver richten. Bij goede organisatie en deskundige bediening kan het onderzoek geschieden in een tempo van 20—30 personen per uur, zcoals o.m. bleek bij de toepassing dezer methode"bij den keuringsraad voor miliciens te Hoensbroek, waar elk kwartier een zestal te keuren personen zonder overhaasting werden onderzocht, niet alleen wat betreft de longen, maar ook aangaande mogelijke grove afwijkingen van het hart en de groote bloedvaten. Uit het tot heden by de verschillende onderzoekingen verkregen materiaal is wel komen vast te staan, dat de methode der Röntgendoorlichting, de meest economische Naar het Engelsch van FERGUS HUME. 57) „Ja, ze is dood. Uiteengereten", zei Fan- shaw, die een eind aan het gesprek wilde maken door het ergste'te vertellen. „DoodUiteengeretenmompelde de tuinman heesch, „mijn kleine Rose, mijn lieve, kleine...i" „En jij hebt haar vermoord." „Dat wilde ik niet, o, het was uw neef. Hij is ontkomen, en zijzij is dood.Zijn stem stierf tot een gejammer en hij liep doelloos den tuin door. De jonker, vastbesloten, dat de misdadiger niet zou ontsnappen, liep hem na en greep hem bij den arm. „Ik heb de politie geseind, jij wordt gear resteerd en..-,." Thomas rukte zich los en zijn gelaat werd vuurrood van woede. „Ik word niet gearresteerd. Het kan me niets schelen, of ik opgehangen word, maar ik wil eerst dien neef van u vermoorden. Ga wegH(j greep de spade en zwaaide deze vervaarlijk. „Ik heb geen ruzie met u, maar ik zal Gould zoeken en hem dooden, al kost het me jaren. Dan kan er gebeuren wat wil." „Je zult de kans niet krijgen om nog een voor massa-onderzoek, een voldoend zeker resultaat oplevert bij de opsporing van ge vallen van longtuberculose. Voor nader on derzoek en bij twijfelachtige gevallen zal een Röntgenfoto moeten worden genomen. Voor het gestelde doel, een betrouwbare methode voor longtuberculosc-opsporing bij massa onderzoeking, is de eenvoudige Röntgen doorlichting echter volkomen toereikend. De Kabinetscrisis. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt De antwoorden, door den heer Colijn van do verschillende fracties ontvangen, hebben nader overleg met enkele fracties noodza kelijk gemaakt, hetgeen gisterenmiddag heeft plaats gehad. Toelating als consul. Bij Kon. besluit is de heer Romolo Ber- tuccioli erkend en toegelaten als consul van Italië te Rotterdam, voor de provinciën Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Nieuwe concurrentie voor de spoorwegen. Naar het „Hbld." verneemt, is te Amster dam opgericht de maatschappij „Astor" on der directie van de heeren Merkelbach en G. Lampetje. Deze onderneming stelt zich ten deel, handelsreizigers door het geheele land per auto te vervoeren tegen tarieven, onge veer gelijk aan een spoorwegabonnement. De gang van zaken zal aldus worden men kan een maandabonnement nemen tegen een viast bedrag. De week van te voren uiterlijk den voorafgaanden Zaterdag geeft men de directie op naar welke plaatsen men in den loop van de volgende week vervoerd wenschó te worden. Door gegadigden te combineeren, maakt de directie dan een dienstregeling, waarbij de „klanten" worden gebracht en ge haald. De dienst zal ook op Zondag werken. Niet- leden kunnen meerijden tegen het tarief der derde klasse bij de spoorwegen. Het ligt in de bedoeling, zoodra mogelijk den dienst te ope nen met een wagenpark van 200 wagens, voorzien van bagagerekken. Ook forensen kunnen worden afgehaald. Examen radio zend-amateur. Donderdag 1 Juni zal opnieuw examen v/orden afgenomen voor het verkrijgen van een zend-machtiging voor radio-amateurs of van een verklaring van bevoegdheid voor het bedienen van een amateur-zender. Het exa men zal worden gehouden te Arnhem. Zij, die aan dit examen wenschen deel te nemen, moeten hun verzoek om- een zend vergunning aan den minister van water staat of, om een verklaring van .bevoegdheid aan den directeur-generaal dér P.T.T. rich ten, uiterlijk 25 Mei a.s. Gespierde taal van burgemeester De Vlugt. Een ordedebat, waarbij van communisti sche zijde weer eens bezwaren werden ge maakt tegen de volgorde van de raads- agenda te Amsterdam, en het voornemen van den voorzitter om bepaalde punten deze v/eek in ieder geval te doen behandelen, heeft burgemeester De Vlugt aanleiding ge geven tot gespierde taal, lezen wij in „de Telegraaf". Toen nl. de heer Seegers gewaagde van een methode van den voorzitter om den spreektijd te beknotten, had de burgemees ter hierop een krachtig antwoord en strie mend klonk zijn afstraffing in den raad „Wanneer de raad zijn eigen methode van vergaderen niet voorziet, voorzie ik groote en blijvende schade voor het gemeentebelang. Het kan zóó niet langer voortgaan, dat bij allerlei meer of minder onbelangrijke punten vele sprekers van één fractie telkens maar weer het woord voeren. Voortaan zal ik, aldus de burgemeester, betrekkelijk korte agenda's samenstellen, maar die móéten dan ook afgemaakt wor den Alleen op die manier kan allerlei over bodig gepraat de kop worden ingedrukt." misdaad te begaan", zei Fanshaw vastbe sloten en sprong naar voren, ondanks de opgeheven spade. „Ik zal je zelf arresteeren", en hij stak de handen uit om den moorde naar to pakken. Thomas sloeg met de spade naar Fanshawde jonker zag den slag aan komen en bukte zich, maar niet zoo gauw, of de schop kwam met kracht op zijn hoofd neer. De slag was hevig genoeg om hem neer te slaan en hem een oogenblik te verdooven. Toen wierp de tuinman de spade neer en liep met opgeheven handen weg. Fanshaw trachtte op te staan en hem te volgen, maar een duizelig gevoel maakte zich van hem meester en hij viel weer neer, terwijl een hevig geruisch in zijn opren kwam. Zijn laatste gedachte was, dat Thomas zou ont snappen en Gould dooden, waarna alles om hem heen vervaagde. Hij wist niet, hoe lang hij daar gelegen had, maar toen hij weer tot bewustzijn kwam, lag hy met zijn hoofd op Anita's arm en juffrouw Pamela stond naast hem met een glas water in de ééne en een fleschje vlugzout in de andere hand. De oude dame keek doodelijk verschrikt en de gouvernante schreide. „Wat.... wat is er gebeurd?" stamelde Lionel verward. „Dat willen we juist graag weten", zei Anita snikkend, terwijl ze hem tegen zich aandrukte. „Thomas kwam uit den moestuin hollen en schreeuwe. dat hij jou en Rose had gedood. Almer hoorde hemhij vond jouw bewusteloos en zei het aan jufrouw Pamela, Aan het Bureau dezer courant zijn nog enkele exemplaren verkrijgbaar van De vermakelijke Kinder vertelling uit ons blad. Prijs 35 cent. Salarisverlaging provincie Groningen. Ged. Staten der provincie Groningen heb ben aan de1 Prov. Staten een vporstel doen toekomen om gedurende het tijdvak van 1 Juli 1933 tot en met 31 December 1935 op de belooningen der ambtenaren in dienst der provincie een tijdelijke korting toe te pas sen voor gehuwden van 6/2 van de eer ste 2000 en van 9 van het meerdere der bezoldiging en voor ongehuwden resp. l/2 en 10 Ook voor de leden van Ged. Staten wordt een gelijke korting voorgesteld. In de gisterenavond gehouden vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg, heeft de secretaris, de heer mr. A. Meerkamp van Embden, het jaarverslag over het vereenigingsjaar 1932 1933 uitgebracht, waaraan wü het volgende ontleenen Het auto-ongeval, dat het gezin van den hooggaachten voorzitter trof, heeft gelukkig geen blijvende onaangename gevolgen gehad, in de bestuursvergadering van 3 October en de ledenvergadering van 5 October 1932 kon men den heer Quarles van Ufford weder be groeten. Mejuffrouw M. G. A. de Man verzocht ont slag als conservatrice van de munten en penningen tegen April 1933. Het bestuur heeft gemeend niet slechte dit ontslag op de meest eervolle wijze en onder hartelijke dankbetuiging voor de meer dan veertigjarige belangrijke diensten van de conservatrice te moeten verleenen, maar daarnevens aan het genootschap te moeten voorstellen mej. De man te benoemen tot eerelid, welk voorstel dp vergadering van 15 Februari met algemeene stemmen heeft aangenomen. Mej. R. M. Wichers Wierdsma verzocht in Januari jl. ontslag als conservatrice van de schilderijen. Ook dit ontslag heeft het be stuur eervol en onder dankbetuiging verleend. Mej. Wichers Wierdsma maakte zich ver dienstelijk door het opnieuw inrichten van de schiderijen en muntenkamer, alsmede door het opmaken van een catalogus der schilder rijen, die dringend noodig was. De heer Van der Feen heeft het voorloopig beheer over het herbarium niet aanvaard. Voor vier andere afdeeüngen nl. de ethnografische voorwer pen, de schilderijen, de munten en penningen en de historische voorwerpen vond het be stuur nieuwe conservatoren, resp. de heeren dr. J. Dekker, J. H-. Klarenbeek, mr. G. W. A. de Veer en dr. H. A. W. van der Vecht. Een bestuursvoorstel tot het verminderen van de contributie voor de leden buiten Zee land is aangenomen. Het subsidie van de provincie is met ingang van 1933 met 10 verlaagd. Wijlen de heer E. Berdenis van Berdenis legateerde 5000 aan het genoot schap. Dit belangrijke legaat is dankbaar aanvaard. Voorloopig zegde het genootschap eenigen steun toe aan de sociëteit Sint Joris te Mid delburg bij het in standhouden van den historischen gevel en het comité voor het redden van de musea Scheurleer te Den Haag ontving een bijdrage voor eenmaal. Voor het in Zeeuwsch costuum steken van twee poppen voor het Puppenmuseum te Neustadt heeft mej. P. van den Hoek zich welwillend belast. Na den brand in het Natuurhistorisch Mu seum te Rotterdam op 1 Februari jl. heeft hét bestuur van het genootschap telegrafisch van zijn medevoelen doen blijken door het aanbieden van duplicaten. Het aanbod is vriendelijk aanvaard. De secretaris herinnert aan de nog versch in die het mij vertelde." „Je bent een half uur lang bewusteloos geweest", zei de oude dame bevend, met trillende handen. „Er is een afschuwelijke snede in je hoofd." „Daar heeft de schop mij getroffen, en..." „Ja, ja, blijf maar stil liggen. Je mag niet zooveel praten", fluisterde Anita, terwijl ze zijn hoofd tegen haar borst drukte. „Maar Thomas zal ontsnappen. Hü heeft Rose gedood en...." „Dat hebben we gehoord", snikte juffrouw Pamela, die er oud en vermoeid uitzag. „Het te, verschrikkelijk. Maar hoe kan Thomas Rose gedood hebben „Hij heeft het gedaan", zei Fanshaw. „Hij heeft de val gezet en zij is in de lucht ge vlogen. Ik heb het gezien en het was ver schrikkelijk. Ik weet er alles van". Zijn hoofd zakte opzij en hij verloor weer het bewustzijn. De twee dames riepen Almermet z'n drieën droegen ze den jonker in huis en legden hem op een sofa neer. Terwijl ervoor verbandmiddelen gezorgd werd, kwam mijn heer Dawson terug. Hpt heele dorp was In rep m roer, vertelde hij, en inspecteur Ar nold was in een auto van Tahraven geko men. Hij had dadelijk een aanvang gemaakt met het onderzoek en de dorpsveldwachter bewaakte de plek, waar de ontploffing had plaats gehad. Iedereen vroeg zich verbaasd af, hoe de ramp zich kon hebben toegedra gen en Arnold deed overal vragen, echter zonder eenig restultaat. Zoodra hij de eerste het geheugen liggende herdenking van den 400en geboortedag van Prins Willem I en blijkt daaruit, dat het idee voor het aanbren gen van den gedenksteen is uitgegaan van den directeur van het genootschap jhr. F. Beelaerts van Blokland. De reproductie van het Album Amicorum van Petrus Hondius, waarvan het vorige ver slag melding maakte, kwam gereed. De algemeene vergadering van 1932 koos 28 niéuwe leden, 24 hiervan aanvaardden het lidmaatschap. Het genootschap telt thans 3 eereleden, 41 directeuren en 602 leden, vian wie 109 te Middelburg gevestigd zijn. De cijfers van. het vorige jaar waren 3, 43, 585 en 104. De commissie voor Zeeuwsche folklore ver loor door overlijden zijn voorzitter, den heer A. van der Weijde. Aan het Genootschap ontvielen door den dood de volgende ledenP. H. Albers S.J., E. Berdenis van Berlekom, V. Gravestein, C. D. de Haes, Vincent Loosjes, J. Polderman, J. C. Ramaer, mr. A. A. de Veer, A. van der Weijde, mr. J. W. Zijlstra en ir. J. A. J. Sib- niacher Zijnen en bovendien de directrice mej. E. D. van den Broecke. Het aantal betalende bezoekers van het museum bedroeg 2967, van wie 28 toegang kregen tegen verminderd tarief. Voor 1931 waren de cijfers 3552 en 5. De conservator van de Zelandia Hustrata meldt, dat hij in het afgeloopen jaar de in ventarisatie ter hand nam der topografische prenten en den inhoud der portefeuilles IV en V, de typografica van Middelburg bevat tend, beschreef. Hij hoopt in de gelegenheid te zijn, hiermede geregeld te kunnen voort gaan. De aanwinsten waren niet onbelang rijk. Een aantal gravures van belegeringen van Sluis, Hulst, Axel en Sas van Gent, 1583 1644, zijn aangekocht, alsmede een teeke- ning van een onbekende, vermoedelijk uit de 17e eeuw, een gezicht op Veere van de zee zijde. Van den heer F. P. Polderdijk ontving de verzameling een viertal gedrukte kaarten van Zeeuwsch-Vlaanderen uit de 19e eeuw ten geschenke. Ten aanzien van het gebruik der verzameling meldt de conservator, dat mej. A. C. Sienfait de prenten betreffende tuinarchitectuur der voormalige buitenplaat sen bestudeerde en er foto's van liet maken ten behoeve van een door haar hierover ta publieeeren boek. De conservatrice van de ouderwetsche ka mer en Zeeuwsche. kleederdrachten herinnert er aan, dat wanneer in Walcheren vroeger iemand was gestorven men dat dadelijk kon zien in het voorbijgaan op het platteland. Niet alleen, dat de luiken waren gesloten en met zwarte linten toegebonden (wat nog wel geschiedt) maar men wist dadelijk of het een man, een vrouw, meisje of jongen of heel klein kind was. Stond het huis aan den weg. dan lagen er voor een man rechte van de deur 4 bosjes stroo, in de groeven van de 4 er bovenop 3, dan 2, daarop 1. Voor een vrouw lag ditzelfde links van de deur. Voor een jongen waren de bosjes 3, 2, 1, rechts voor een meisje 3,2,1 links van de deur. Voor een klein kind 1 bosje stroo. Stond het huis ver van den weg, dan legde men het stroo aan het hek. In het stroo stak men palm takjes. Was er iemand op Zondag gestorven dan was het spreekwoordZondagslieke 3 gelieke. Nog herinnert de conservatrice aan het gebruik om bij het spelerijden versjes te zingen, die bij oudere boeren nog steeds be kend zijn. Vele hebben betrekking op vrijen en trouwen, maar veel is ook gezongen „Dat gaat naar den Bosch toe, Zoete lieve Ger- retje", enz. Wanneer in het voor- of najaar een boer naar een andere hoeve ging, waren er vaste gebruiken. De buren zorgden voor het ver huizen en kwamen met wagens en karren, waarop alles werd geladenook het gezin ging daarop mee en onder het zingen va a genoemd liedje ging het naar de nieuwe hoeve. Waarschijnlijk is dit uit Brabant afkom stig en heeft men voor dén Bosch nooit een anderen naam gezegd. De aanwinsten bestonden uit twee costu mes voor weeskinderen (jongen en meisje) vroeger gedragen in het weeshuis op het Molenwatereen 18e eeuwsch gedreven zil veren theeketel, vervaardigd door den Mid- delburgschen zilversmid Philips Puéeeen schilderijtje voorstellende een Domburgsche stappen in de zaak gedaan had, zou hij op „de Olmen" komen. Toen dr. Dawson zijn verhaal beëindigd had, was de jonker weer bijgekomende wond aan zijn hoofd was verbonden en een glas port knapte hem in zooverre op, dat hij in. staat was een relaas van de gebeurtenis sen te geven van het oogenblik af, dat hij den turkoois in het huisje van den koster had gevonden, tot dat Thomas hem in den moestuin neersloeg. Juffrouw Pamela on derbrak de vertelling van tijd tot tijd met uitroepen van verwondering, maar dr. Daw son luisterde in gespannen zwijgen. Hü scheen een ander mensch, toen Lionel op hield. Zijn afwezige, droomerige manier van doen was plotseling geheel verdwenen, hij sprak scherp en zakelijk. ,.Je hebt heel verkeerd gehandeld, Lionel", zei hij. „Dit alles had my dadelijk verteld moeten worden." „Het was mü'n schuld", kwam Anita tus- schenbeide, voordat Fanshaw zich kon ver dedigen. „ik wilde niet, dat u wist, dat mün vader zoo'n schurk was." „Maar kind", antwoordde de geleerde vriendehjk, want hü kon niet ontkennen.dat het hard was voor het meisje, „wat je vader cok is, heeft niets met jou te maken. Je bent niet de eenige, die een slechte vader heeft en ik beoordeel jou alleen naar wat je zelf bent." „En ze is het liefste meisje van de wereld", merkte juffrouw Pamela met trillende steni op, terwyl ze de snikkende Anita in haar boerenvrouw, een groote verzameling Zuid- Bevelandsche boerenkleeding en een Zuid- Bevelandschen boerinnenhoed, alles geschen ken, terwijl de conservatrice aankocht een nieuw Cadzandsch jak voor een der poppen en een meisjespakje uit Cadzand, bestaande uit bruin jurkje en neteldoeksch schortje, omdat dit niet meer wordt gedragen. De conservatrice der munten en penningen wijst er o.a. op, dat belangrijke stukken niet verkregen zijn, daarvoor liepen de prüzen op de openbare veilingen te hoog op. Goed ge conserveerde, zeldzame munten en penningen behalen op verkoopingen, ondanks den heer- schenden crisistijd, nog steeds goede prijzen algemeen voorkomende stukken daarentegen, vooral die uit de 18e en 19e eeuw, zijn thans voor weinig geld te verkrijgen. Bijgevolg een geschikte gelegenheid om een verzameling te gaan aanleggen, of de bestaande uit te brei den. Met plaatsruimte heeft de conservatrice In de lange jaren van haar conservatorschao voortdurend te kampen gehad. Het is steeds haar streven geweest, zooveel mogelijk op Zeeuwen en op Zeeland betrekking hebbende stukken aan te koopen, daarbij echter de oude en hedendaagsche geschiedenis van ons land niet vergetende, want de verzameling is niet tot Zeeland beperkt, daar zij tal van munten en penningen uit andere provinciën en uit Europeesche en buiten-Europeesche rijken omvat, wat voor de talrijke bezoekers aan het museum toch wel van groot belang moet worden geacht. De afdeeling munten van het Domburgsche strand afkomstig, blijkt nog steeds het neusje van den zalm te zijn, daar zü voortdurend de aandacht trekt van buitenlandsche geleerden. Merkwaardig is mede de verzameling binnen- en buitenlandsche noodmunten, waaronder uiterst zeldzame exemplaren voorkomen, ter wijl de collectie Zeeuwsche gildepenningen, die in de laatste jaren met belangrijke stuk ken is verrijkt, ook de moeite waard is om te worden bezien. Onder de 16e en 17e eeuwsche gedenkpenningen treft men exemplaren aan van de meest beroemde stempelsnijders, die thans niet meer gemakkelijk zouden te ver krijgen zijn. De munten van de provincie Zeeland zijn niet volledig, maar toch meer dan voldoende door prachtige exemplaren vertegenwoordigd. Men zou van de numisma tische verzameling kunnen zeggen klein maar rein. Dankbaar erkent mej. De Man, bij haar aftreden steeds de meest mogelijke hulp en medewerking van het bestuur te hebben on dervonden, dat menigmaal door het toeken nen van een extra subsidie het aankoopen van een zeldzaam stuk heeft mogelijk ge maakt. Zij hoopt,, dat de verzameling, die zij jaren lang met toewijding heeft verzorgd immers in 1881 vertrouwde de toenmalige conservator haar reeds de verzorging der Domburgsche munten op door haar opvol ger in groei en bloei moge toenemen, en het haar gegeven moge zijn daar nog eenige ja ren getuige van te zijn. Uit het verslag van de commissie voor Zeeuwsche folklore blijkt o.a., dat de secre taris de heer J. Kreune, de schenker is van de ook reeds eerder genoemde Zuid-Beve- landsch i kleederdrachten. Van de overige afdeeüngen zijn geen ver slagen ingekomen of alleen de mededeeüng, dat niets te vermelden valt. De ontvangen geschiedkundige voorwerpen en zeldzaamhe den zijn vroeger reeds na iedere maandelijk- sche vergadering gepubliceerd. Na de mededeeling van het jaarverslag hield mr. Meerkamp van Embden een voor dracht over Nieuw inzicht aangaande het bestuur van Walcheren in de middeleeuwen. Over de middel eeuwsche bestuursinstellin gen van het eiland Walcheren aldus spr is niet zoo heel veel bekend. En de schaarsche gegevens laten zich niet gemak kelijk in elkaar passen/Herhaaldelijk wordt in de literatuur geklaagd over de onduidelijk heid en de onvolledigheid van het beeld, dat bij de bestudeering van die gegevens ontstaat. Men Weet, dat Walcheren op tweevoudigs wijze werd bestuurd, namelijk vanwege den landsheer en vanwege de ingezetenen. De afzonderlijke polders zijn langzamerhand saamgegroeid tot vie£ gebieden, de Oost-, Zuid- en Westwateringen en de Vijf Am bachten. Opperdijkgraaf over het geheele armen nam. „Kindlief, ik houd nog evenveel van je als altijd en ik ben overtuigd, dat Lionel ook zoo over je denkt." „Ik acht haar zóó hoog", zei Lionel snel, „dat ik haar tot mijn vrouw wil maken, zoodra deze moeilijkheden achter den rug zijn." Juffrouw Pamela liet Anita los en klapte in haar handen. Zelfs het afschuwelüke verhaal, dat zij zoo juist gehoord had, kon haar niet weerhouden om uiting te geven aan haar vreugde. „Dus we gaan bruiloft vieren", riep ze verheugd. „Stil, tante Pamela", berispte Dawson streng, „er moet nog heel wat gebeuren, voor we aan een bruiloft kunnen denken. Lionel, vertel me alles eerlijk. We weten, dat je neef Richard den beker gestolen heeft, maar heeft hij Tollhurst ook vermoord „Neen, dat geloof ik niet. Daar had hij geen reden voor." „Hy had er wèl reden voor", zei meneer Dawson langzaam, „want Tollhurst ver maakte duizend pond aan Rose. Hy zou dus...." „Neen, noen", viel de jonker hem in de rede, terwijl hü met moeite opstond „hoe slecht Ricky ook is, ik kan niet gelooven, dat hij een man zou vermoorden, die door opium verdoofd is. Maar weet u wat, meneer Daw son, ik zal Ricky, die morgen bij juffrouw Quail in Londen komt om Rose te ontmoe ten, telegrafeeren. Natuurlijk komt hy dan hier en zal hij zich verantwoorden." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5