hCTBOg Advertentiën is kwcliteiT'VBBS die U, eenmaal gedron^sSÉ r ken, niet meet vergeet env steeds terug verlangt. Werkelijlc het fijnste voor den prijs. Probeert eens Y Karavanen I 20 ct. p. pakje Y Zwart. 24 Y Java 32 Y Goud 37 n rt DAT IS NOG. \JEENS THEE\A Gopo In tuben vao 25 ct met volledige beschrijving. CETA BEVER - BEVERWIJK gingen op maatschappelijk terrein. Hy was leider van de liberale Tweede Kamerfractie, fcijn groote kennis van financieele aange legenheden had ook in het buitenland de aandacht getrokken. Voor de financieele sa neering van Oostenrijk werd prof. Van Gijn aangezocht als adviseur van de Oostenryk- sche Nationale Bank. Voorts was hij gedu rende vele jaren voorzitter van de vereeni- ging Nederland—Duitschland en ook voor zitter van de vereeniging voor den vrijhan del. H. J. VERSTEEG f 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Op 77-jarigen leeftijd is heden alhier overleden de oud- hoofdcommissaris vian politie de heer H. J. Versteeg, die gedurende 20 jaren aan het hoofd van het Haagsehe politiecorps heeft gestaan en in de residentie een zeer popu laire figuur was. BADEN EN ZWEMMEN DOOR MILITAIREN. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) In de legerorders is opgenomen een militair besluit betreffende het baden en zwemmen door militairen. Met het oog op het eventueel voorkomen van de Weilsche ziekte is het verboden militairen te verplichten tot baden of zwemmen in zooge naamde open badzweminrichtingen waarvan het water niet regelmatig wordt gechloreerd of op andere wijze wiordt ontsmet. In garni zoenen waar het zwemmen als bevolen dienst tijdelijk wordt afgeschaft, moet het verplich tend nemen van douchebaden daarvoor in de plaats worden gesteld of gehandhaafd blij ven. Tegen verplichtend baden of zwemmen in zee (ook IJselmeer) bestaat geen bezwaar. GESMOKKELDE VUURWAPENEN EN PATRONEN. 's-GRAVENHAGE (C. B.) Omtrent de in beslagneming Zondagmiddag te 's-Graven- hage van een automobiel, waart. zich een groot aantal gesmokkelde vuurwapenen en patronen bevonden, kan worden gemeld, dat zich in den auto bevonden 175 automatische pistolen en 154 doosjes scherpe patronen, be vattende 3000 patronen. In verband hiermede werden gearresteerd de 32-jarige caféhouder A. W. J., wonende te Iersel, de 29-jarige venter A. W. v. B., wo nende te Oss en de 37-jarige H. W., wonen de te Groesbeek. De auto, waarmede de wa penen gesmokkeld waren, kwam uit Brabant. DIEFSTAL VAN SCHILDERIJEN. AMSTERDAM. (V. D.) Op 29 Februari tan het vorige jaar had op het kasteel Nijenrode in de nabijheid van Breukelen een inbraak plaats, waarbij eenige schilderijen en een aantal miniaturen van zeer groote waarde werden gestolen. Reeds onmiddellijk, was de geheele zaak omgeven door een waas van geheimzinnigheid en thans is het de Amsterdamsche justitie en de centrale re cherche te Amsterdam, onder leiding van inspecteur Posthuma met behulp van zyn rechercheurs Weilé en Loman, gelukt de sluier van geheimzinnigheid, die over dit misdrijf hing, op te lichten. Er is komen vast te staan, dat de geheele inbraak een in elkaar gezet plan was, waarvan de verzeke ringsmaatschappij tot 'n bedrag van 70.000 de dupe is geworden. De justitie heeft thans in totaal gearresteerd de 3 inbrekers, het geestelijk hoofd van de inbrekers, een bekend geneesheer, die nog pas veroordeeld werd, een particulier detective en zijn secretaresse en een tusschenpersoon tusschen de dieven en den heer M. O. van N., den bewoner van het kasteel. Ook deze 2 laatsten zijn aange houden, zoodat in totaal 9 personen zijn ge arresteerd. Er kwamen enkele maanden ge leden ten parkette geruchten binnen, dat een groot aantal valsche Turmac-bons, die, ge fabriceerd waren in België, hier te lande in omloop waren. De valsche geld-centrale, waaronder deze zaak ressorteerde, stelde een onderzoek in. Het politie-onderzoek leidde 'tot een huiszoeking bij den particulieren detective J.» in de wandeling en in de on derwereld betiteld met deri naam van Dikkïe Bigmans. Bij deze huiszoeking aan de wo ning aan de Stadhuiderskade werden twee miniaturen gevonden, afkomstig van het kasteel Nijenrode en op 29 Februari van het vorig jaar gestolen. Naar alle waarschijn lijkheid was de inbraak op het kasteel in elkaar gezet werk geweest. De detevtive en zijn assistente, de 28-jarige mej. A. N., wer den gearresteerd. Het spoor werd hardnek kig door justitie en politie gevolgd en de detective zoowel als zijn assistente legden later voor de politie en den rechter-commis- saris een bekentenis af. De inbraak in het kasteel Nijenrode was een „kunstje" geweest. Op grond van de door dit tweetal afgelegde verklaringen werden weer twee huiszoekin gen gedaan, één in 's-Gravenhage, onder lei ding van den officier van justitie te Am sterdam, mr. dr. A. van Thiel en één in Am sterdam. In 's-Gravenhage werden huiszoe kingen verricht bij J. W. K., die vroeger een •buiten bewoonde in de nabijheid van Naar- den en o.a. houder van renstellen was. Hier ter stede werd huiszoeking gedaan by zeke ren W., in de Van Woustraat. Deze man is een manusje van alles, die reeds in allerlei zaken en ondernemingen heeft gewerkt. Hij is een „zakenvriend" van K. uit s-Graven hage. De huiszoeking in de Van Woustraat leverde nieuw materiaal in den vorm van 2 belangrijke brieven achterbeen spiegel van een kast in de slaapkamer. Het bleken con cepten te zijn van chantagebrieven aan den beer O., bewoner van het kasteel. Deze brie ven waren geschreven door K. ('s-Graven hage). Uit de verhooren van K. en W. bleek, vooral door de verklaringen van W., dat zij den schakel hadden gevormd tusschen den bewoner van het kasteel en de krakercom- binatie, bestaande uit bekenden B. en drie ewar® jongens. W. heeft volledig bekend, dat hy in opdracht van K., die weer gehandeld heeft in overleg met O., zich in verbinding heeft gesteld met de inbrekers. De inbrekers, die kort geleden zyn gear resteerd, hebben volledig bekend en gedu rende de verhooren voor politie en rechter commissaris hebben zij tot in details verteld hoe de inbraak heeft plaats gehad. Den inbrekers was nauwkeurig gezegd wat zy van de kunstschatten mee moesten ne men. Een gedeelte van de antiquiteiten be hoort toe aan de firma Goudstikker, die het kasteel gedeeltelyk tot showroom gebruikt. Het gestolen goed werd naar den ouden bekende van de politie gebracht, B., die de jongens er op uitgestuurd had. Er was geac cordeerd dat de heeren 12.000 te verdeelen zouden krijgen. De betaling traineerde echter en de heeren legden er nog 8000 op als schadeloosstelling. De heer O. zat vrywel op zwart zaad, zoodat van betaling niets kwam. Eindeiyk kwam 1500 binnen. K. uit Den Haag kreeg f 500. Verder kwam er geen geld op tafel. B. zocht toen contact met den particulieren detective J., wetende dat deze nogal eens door verzekeringsmaatschappijen wordt belast met het opsporen van gestolen goed. Deze J. stelde zich weer in verbinding met de verzekeringsmaatschappy. Het ge stolen goed was voor eenige tonnen verzekerd en het was de bedoeling, na uitbetaling van het verzekerde bedrag de schilderyen en miniaturen te vernietigen. Intusschen loof den de verzekeringsmaatschappy en een be looning van 10.000 uit. De dieven brachten den buit naar den particulier detective en deze opende op zeer geheimzinnige wyze de onderhandelingen met de verzekerings maatschappijen. Zyn bedoeling was te bewy- zen, dat hij den buit op het spoor was en yverig bezig de zaak in het reine te brengen. Een derde gedeelte van de party kwam ten slotte in Maart van het vorige jaar via den particulier detective by de verzekerings- maatschappyen terug. Toen kwam in het begin van dit jaar ook weer via den detective J. het tweede pak schilderyen terug. Door de verklaringen van den detective J. tegenover de verzekeringsmaatschappijen hoopten de bewyzen tegen den kasteelheer zich op en Dinsdagavond besloot de justitie haar laat sten slag te slaan in den vorm van de arres tatie van O., welke heer te 's-Gravenhage kon worden gearresteerd. Het materiaal dat door het parket en den rechter-commissaris moet worden verwerkt is overstelpend groot. De eerste weken zal dan ook van de behandeling ip openbare zitting nog wel geen sprake kunnen zyn. DE TARIEVEN-WAPENSTILSTAND. LONDEN (V. D.) Volgens den diplomatie- ken medewerker van de „Daily Telegraph" 'bevat de formule voor den tarievenwapen- stilstand drie paragrafen van den volgenden inhoud Par. 1 noemt het een belangryke voor waarde voor het succes der economische wereldconferentie, dat voor het begin dezer conferentie een tarievenvacantie wordt afge kondigd op voorwaarden die in een gemeen- schappelyke overeenkomst nauwkeurig wor den vastgesteld. Par. 2 stelt voor, dat de in de organisatie commissie der economische wereldconferentie vertegenwoordigde staten den anderen sta ten dringend aanbevelen van nu af tot aan het einde der conferentie zich te onthouden van eiken nieuwen stap die den internatio nalen handel in gevaar kan brengen en de moeilijkheden slechts zou vergrooten. Par. 3 bepaalt, dat van 31 Juli af elke mo gendheid het recht heeft op een termyn van 1 maand de tarievenvacantie op te zeggen. Deze laatste clausule is bedoeld ter be scherming van de staten die zich hun natio nale belangen bedreigd zien door uitstel der manoeuvres of gebrek aan doortastendheid der conferentie. Bovendien geeft deze clausule een aan de conferentie deelnemende mo gendheid gelegenheid zich te verweeren te gen oneerlyke concurrentie van een andere mogendheid. De „Daily Herald" schrijft, dat een der in de organisatiecommissie vertegenwoordigde mogendheden haar toestemming nog niet heeft gegeven, zoodat de mogelykheid bestaat dat de op heden vastgestelde vergadering der commissie tot morgenmiddag moet worden uitgesteld. GANDHI IS UITGEPUT EN ZWAK. LONDEN (V. D.) Gisteravond was Gandhi zeer uitgeput en zwak. Hij spreekt zeer wei nig en met nauweiyks hoorbare stem. Af en toe drinkt hy een slok water, zyn geneesheer maakt zich ten zeerste bezorgd over zyn krachtverlies reeds op den 3en dag van zyn hongerstaking. Gandhi zelf is optimistisch en is ervan overtuigd dat hy in leven zal blij ven. Volgens de „Daily Express" zou Gandhi reeds stervende zijn. Gandhi's zoon deelde de redactie van dit blad mede, dat zijn vader in geen geval zyn vrywillig vasten voortydig zal beëindigen. Hy maakt zich zeer bezorgd voor het leven van zyn vader. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. LONDEN. (V.D.) De Washingtonsche cor respondent van de „Times" meldt dat presi dent Roosevelt klaarbhjkelijk heeft besloten met alle in zijn vermogen zynde middelende ontwapeningsconferentie tot een goed einde te brengen. Ongeveer tegelykertyd met de onderhandelingen in Europa tusschen Nor man Davis en Hitler's gevolmachtigde Ro senberg hadden de besprekingen plaats ge vonden van Roosevelt met dr. Schacht, waarby een poging was gedaan Duitschland tot een tegemoetkomende houding te bewe gen. By dit onderhoud had Amerika's be reidheid om tot een consultatief pact toe te treden een rol gespeeld, hoewel Roosevelt steeds het voorbehoud heeft gemaakt, dat Amerika' zich niet verplicht om zich by voorbaat aan een meerderheidsbesUssing te onderwerpen. Het bericht meldt verder dat Roosevelt niet voornemens is het congres te verzoeken voor den in Juni vervallenden termyn der oorlogsschulden een moratorium toe te staan en dat Amerika slechts met el- ken schuldenaar afzonderlyk wil onderhan delen. Roosevelt's voorzichtige houding ver klaart men uit zyn vrees dat het congres nog niet tot een onmiddellyke definitieve schuldenregeling bereid is. DE OORLOGSVERKLARING AAN BOLIVIA. LA PAZ (V.D.) Het bericht dat Paraguay Bolivia officieel den oorlog heeft verklaard is in Bolivia in het algemeen kalm ontvan gen, temeer omdat de eigenlyke oorlogstoe stand vanwege het conflict in den Gran Chaco reeds geruimen tyd bestaat. Het Boli- viaansche departement van buitenlandsche zaken verklaarde, dat Bolivia aangifte van de oorlogsverklaring by den Volkenbond zou doen en zou eischen, dat Paraguay als aan vallende mogendheid zal worden beschouwd. GENÈVE. (VD.) In Volkenbondskringen is men van meening, dat „Paraguay's oorlogs verklaring aan Bolivia, de mogelykheid tot ingrijpen van den Volkenbond aanzienlijk vereenvoudigd. O.a. door dat thans zoo spoe dig mogelijk een tegen beide oorlogvoerende landen gericht embargo voor den wapenhan del kan worden afgekondigd. Volgens Zuid-Amerikaansche vertegen woordigers te Genève heeft Paraguay waar schijnlijk tot een officieele oorlogsverklaring besloten om een einde te maken aan de tac tiek van Chili om wapentransporten voor Bolivia over Chileensch grondgebied naar Bo livia te laten vervoeren. Dit is de eerste „of ficieele oorlog" waarmee de Volkenbond se dert zyn oprichting te doen heeft. Men ver wacht dat de raad in buitengewone zitting zal worden bijeengeroepen. SANTIAGO. (VX>.) Van wel ingelichte zyde verluidt, dat nu tusschen Bolivia en Pa raguay de oorlogstoestand officieel is uitge broken Chili zich strikt neutraal zal houden, zonder echter het thans ingenomen stand punt inzake de transito vian voor Bolivia be stemde wapenen over Chileensch gebied te verbieden. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 11 Mei, 3 uur. Ondanks het meerendeel iets hooger koerspeil, had de Amsterdamsche Effecten beurs een ongeanimeerd verloop. Na hoogere opening voltrok zich by na algemeen een reactie, die het grootste gedeelte van de koerswinst weer te niet deed. De handel was zeer stil, daar men er de voorkeur aan gaf, de verdere ontwikkeling van de internatio nale situatie af te wachten. Voor de Kunst zijdewaarden bestond eenige belangstelling, in verband met de gunstige berichten uit de Amerikaansche Kunstzydenyverheid. Aku's liepen 3 op en konden zich nadien hand haven. Philips openden hooger, doch in het verdere verloop had een reactie plaats. By het slot bedroeg het verlies ruim 2 punten. Unilevers waren goed gedisponeerd, evenals Calvé-Delfts. Voor Koninklijken was de be langstelling gering. Na opening boven 160 liep de noteering nog iets boven het vorig peil. H.V.A.'s openden bijna 5 hooger, doch de helft van het avance ging weer verloren. Rubberaandeelen zetten vast in, doch konden zich niet ten volle handhaven. Deli's waren goed van toon. Scheepvaart- aandeelen kwamen hooger, evenals de Ame rikaansche fondsen. De Ned. Obligaties wa ren vast, evenals de Duitsche waarden. WISSELKOERSEN Noteering van heden, II Mei 1933, des nam. 3 uur (niet-o££icieel) Londen 8.38Eerlijn 58.27'/2Parijs 9.7834Brussel 34.86 Zwitserland 48.04New-York f 2.12. MARKTBERICHTEN MIDDELBURGSCHE MARKT. 11 Mei 1933. Boter Walchersche boerinnen 0.70 per 5 ons. Kipeieren ƒ2.— per 100 stuks. J Eendeieren ƒ2.25 per 100 stuks. Ganzeneieren ƒ7.per 100 stuks. Kalkoeneieren ƒ5— per 100 stuks. Aangevoerd door de handelaren Boter ƒ0.64 per 5 ons. Kipeieren ƒ2.per 100 stuks. Eendeieren ƒ2.per 100 stuks. Ganzeneieren ƒ5.per 100 stuks. Kalkoeneieren ƒ5— per 100 stuks. Particuliere prys Boter 0.80 per 5 ons. Kipeieren 3.per 100 stuks. Eendeieren ƒ3— per 100 stuks. De Leeuwarder boternoteering is heden vastgesteld op 0.53 per KG. De Heer en Mevr. D. SMIT DE KOSTER bedanken hartelijk, ook namens wederzijdsche ouders, voor de vele blijken van belang stelling vóór en bij hun huwelijk ontvangen. vordt direct als U upa gebruikt Gupa zet elke schroef weer muurvast in hout kalk of wat ook. ZOO'N DOLLE SCHROEF

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 3