NOOTJES GEMENGD NIEUWS UIT DRAAD EN LUCHT TOB N00IT-HQEKJE Hedenmorgen om 9.05 uur is het K.L.M.- vliegtuig Oehoe naar Indië vertrokken. Het toestel heeft aan boord 291 K.G. post, 1 K.G. pakketpost en 34 K.G. vracht. Sedert de tariefsverlaging bij de Ned. Spoorwegen is het vervoer eenigszins geste gen. Evenwel nog niet in die mate, dat men het door de tariefsverlaging ontstane ver schil in opbrengst heeft kunnen inhalen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de verhooging van het aantal gemeentelijke op centen op de fondsbelasting van 74 op 78, als ook de verlaging van den factor der brand- assurantiebelasting (van 0.9 op 0.85) goedge keurd. Op 15 Juni zal het 50 jaar geleden zijn, dat de N.V. Rotterdamsche Lloyd werd op gericht. In verband met de tijdsomstandig heden zal van een viering worden afgezien. Alleen zal op den dag van het jubileum een receptie aan boord van de „Indrapoera" worden gehouden. Voorts is de directie voor nemens een gedenkboek uit te geven. De bekende operette- en tooneelspeelster mevr. Mina Buderman—Van Dijk is op 81- jarigen leeftijd, na een korte doch ernstige ziekte, overleden. Op dezelfde plaats bij het station-Zuid te Brussel waar Maandag de locomotief van den luxetrein Etoile du Nord, ParijsAmsterdam, ontspoorde, is Dinsdagavond half tien de lo comotief van den trein ParijsAntwerpen, L'Oiseau Bleu, eveneens uit de raiV, geloopen en gekanteld. Ook ditmaal werd niemand ge wond en kon, na een half uur, het verkeer worden hersteld. Het Duitsche stoomschip „Watussi" kwam gisteren met de Duitsche hakenkruisvlag in de haven van Antwerpen binnen. De boot werkers weigerden dit schip te lossen. De ka pitein vroeg instructies aan zijn reederij, die weigerde de Hitier-vlag te doen wegnemen. Het aantal werkloozen in Duitsehland is van 16 tot 30 April met ruim 196.000 gedaald en bedroeg op laatstgenoemden datum 5.333.000. Het aantal arbeids-dienstwilligen bedroeg eind April 230.000. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het belastingkantoor te Evreux bij Parijs, waarbij ruim 4 millioen francs aan belasting gelden is gestolen. De daders zijn spoorloos verdwenen. Het huwelijk van den oudsten zoon van den ex-kroonprins met Dorothea von Salvia- ti dat a.s. Dinsdag zou plaats hebben, is plotseling tot Juni uitgesteld, meldt een Exchange-telegram aan de Engelsche bladen. Reden voor dit uitstel wordt niet opgegeven. Sedert eenige dag&i worden in het Bul- gaarsch aardbevingsgebied voortdurende aard schokken waargenomen, vergezeld van een krachtig onderaardsch gerommel, vooral in de omgeving van de vroeger reeds vernielde stad Tsjirpan. De aardschokken veroorzaken groote ongerustheid bij de bevolking, die dag en nacht in de open lucht vertoeft. De staten Kentucky en Tennessee zijn gis teren door een hevigen tornado geteisterd. Volgens de totdusver ontvangen berichten werden 35 personen gedood. Het district Overton in den staat Tennessee werd het zwaarst door deze catastrofe geteisterd. Van ófficieele zijde verluidt, dat heden een wet zal verschijnen inzake het uitschrijven van een Russische milliaxdenleening voor de financiering van het eerste jaar van het 2e •vijfjarenplan. Ik ben tegen het aannemen van alle eere- titels. ik zou op mijn grafsteen niets anders willen hebben dan mijn naam. Ik ben nu eenmaal door mijn eigenaardigen levensweg in staat gesteld het wezen en het geheele leven van den Duitschen stam te begrijpen en. te verstaan. Zoo heeft, geloof ik, het lot mij aangewezen om eerlijk makelaar te zijn naar iedere zijde. Ik ken dit brave volk en zou den intellectueelen slechts willen zeg genieder rijk, dat gij slechts intellectueel opbouwt, is zwak gebouwd. Dit brave volk is zeer zeker zwaartillend, in vele dingen zwaar van begrip, niet zoo geestrijk, maar het heeft trouw en standvastigheid. Een dichter heeft eens gezegdDuitsehland zal dan op zijn grootst zijn, wanneer zijn armsten zijn meest getrouwe burgers zijn. Ik heb deze armste zonen vier jaar lang als mpsketier in den grooten wereldoorlog leeren kennenik heb hen leeren kennen, die misschien voor zich in het geheel niets te winnen hadden en die toch eendrachtig, uit het gevoel van te behooren tot het volk, helden zijn geweest. Geen volk heeft meer recht monumenten op te richten voor zijn onbekende musketiers dan ons Duitsche. Deze garde moeten wij voor den staat veroveren. Voor het komende Duitsche rijk, het derde rijk, moeten wij hen winnen. Dat is thans het kostbaarste wat wij kunnen geven. Ik zal in mijn leven geen grooter trots bezitten dan wanneer ik aan bet einde van mijn dagen zal kunnen zeg gen ik heb voor het Duitsche rijk de Duit sche arbeiders gewonnen. DE OPSTANDING VAN DEN DUITSCHEN GEEST. Gisterenavond vierde te Berlijn de strijd- commissie der studenten „tegen den on- Duitschen geest" de „opstanding van den Duitschen geest", in welker middelpunt tegen middernacht de verbranding van ongeveer 2a,060 „politiek en moreel on-Duitsche" boe ken stond. Daarmede was een studentenfak keloptocht door de universiteitswijk verbon den, waarvoor bij de bevolking groote belang stelling bestond. Een groote menschenme- nigte vulde de straten en omzoomde het plein voor de opera, dat door de politie en S.A. was afgezet. In het midden van het plein was op een hoop zand een groote houtstapel- van 5 vierkante meter opgericht. Sterke schijnwer pers verlichtten het plein. De studenten trokken met muziek naar het studentenhuis in de Oraniënburgerstrasse, waar vrachtwagens met „on-Duitsche'littera tuur" gereed stonden. Vandaar trok de fak keloptocht door de Brandenburger Tor naar het plein voor de Opera. Om half twaalf werd de brandstapel aan gestoken en de eerste boeken in het vuur ge worpen. Telkens werden korte toespraken ge houden, door de talrijke menigte met applaus begroet. DE POLITIEKE TOESTAND IN BELGIE. De Brusselsche correspondent van het „Va derland" meldt De speciale commissie voor de financieéle volmacht vergaderde gisteren ter bespreking van den politieken toestand. De discussie liep vooral over de grondwettigheid van het regeeringsvoorstel. Het voornaamste argument van de aanwe zige ministers was, dat de toestand thans on geveer dezelfde is als in 1926. Volgens de so cialisten gaat deze vergelijking niet op. In 1926 heerschte er een ware paniekstemming, en waren alle partijen in het parlement het erover eens dat de financieele volmacht moest worden verleend om den Belgischen franc te redden. Deze volmacht ging trouwens niet zoo ver als de thans gevraagde. De commissie kon haar besprekingen niet beëindigen en zet hedenmiddag haar werk voort. Aan de katholieke democraten heeft de minister van financiën Jaspar de toezegging gedaan, dat de bestaande sociale wetten zul len worden geëerbiedigd. Alleen zal de regee ring de misbruiken uitroeien wat betreft al te ruime toekenning van ouderdomspensioen, winsttoelage en werkloozenvergoeding. Een zeer strenge controle zal worden ingesteld. Ook heeft de regeering erin toegestemd dat de verschillende afdeelingen en de commissie voor de begrooting van de kamer tijdens de volmacht-periode haar werkzaamheden zullen mogen voortzetten. De katholieke democraten, die nog tegen stand boden, hebben zich als gevolg van deze toezegging met het regeeringsvoorstel ver zoend. Ook de liberalen namen met bijna al- gemeene stemmen een motie aan, instemming betuigend met het plan van de regeering. Slechts vier liberale afgevaardigden zullen tegenstemmen. Aangezien de katholieke de mocraten zich met het voorstel van de re geering hebben vereenigd, is de laatste wel zeker van de overwinning. Men verwacht dat Donderdagavond of ten laatste Vrijdag zal worden gestemd, en dat het volmachtplan met ongeveer 10 stemmen meerderheid zal worden aangenomen. EEN FRANSCHMAN OVER DUITSCHLAND De Parijsehe „Matin" publiceert een artikel van den radicalen afgevaardigde Bastide, die zijn indrukken weergeeft van een verblijf van drie weken in Duitsehland. Biastide zegt, dat de toestand in Duitseh land aan den Franschen waarnemer geen grond voor onmiddellijke verontrusting geeft. Men vindt zich geplaatst tegenover een feit, waarvan het verkeerd zou zijn het te onder schatten. Het nationale regiem heeft alle kans zich te handhaven, daar het aan drie gevoelens voldoethet militaire, het roman tische en de behoeften van het volk. Wie nog rekent op den val van dit regiem, wie nog treurt over den dood van het vroegere regiem, die houdt zich met hersenschimmen bezig. Volgens Hitler is buiten hem slechts de chao3 mogelijk. Men moet zijn tegenstanders niet onderschatten. Wanneer de Hitlerianen den Franschen zouden zeggen, dat de nationaal- socialisten de revolutie der nationale eenheid voltrokken, zooals de Franschen in het ver leden deze revolutie zelf ook hebben doorge zet, zouden zij daarmede niet geheel ongelijk hebben. Dit is volgens de nationaal-socialis- ten, de grootste beteekenis van den len Mei. Met een grootschheid en discipline, welke kenmerkend Germaansch is, en in een Wag- neriaansche decoratie heeft dit groote lente feest op zekere punten herinnerd aan wat de feestelijkheden van den 14en Juli 1789 voor Frankrijk beteekenden. PARAGUAY VERKLAART BOLIVIA DEN OORLOG. Reuter meldt uit Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, dat Paraguay officieel den oorlog heeft verklaard aan Bolivia wegens het geschil over den Gran Chaco. Het verschil over het grensgebied tusschen beide landen, den Gran Chaco, dagteekent reeds van eenige jaren geleden. Ondanks de bemoeiingen van andere staten en ook van den Volkenbond, bleef tusschen beide landen een feitelijke oorlogstoestand bestaan, blij kend uit berichten zoo nu en dan omtrent krijgsbedrijven. Een der laatste berichten luidde dat Bolivia voornemens was Asuncion uit de lucht te bombardeeren. Een vermakelijke histo rie. Dinsdagavond heeft zich, gedeeltelijk onder de gemeente Rucphen, gedeeltelijk on der de gemeente Roosendaal, een voorval afgespeeld dat, naar „de Grondwet" meldt, niet van humor was ontbloot en zooveel spanning en sensatie teweegbracht, dat het uiterst dankbare stof had kunnen opleveren voor een Wild-West film in grooten stijl. Ongeveer half zes bevond zich de heer S. van Roosendaal met zijn auto in de buurt van den weg Rucphen—Sprundel voor afdoe ning van een zaak. Hij ontmoette daar den wachtmeester Vissers uit Spundel, met wien hij een praatje maakte. Op eenmaal spitste de wachtmeester de ooren. Ver weg werden schoten gehoord. De eer ste gedachte was natuurlijk smokkelaars 1 Het was juist rond het uur van sluiting der grens, zoodat de mogelijkheid heel groot was. dat men hier met een smokkelauto te doen had, die de grens was gepasseerd en door de kommiezen onder vuur werd genomen. De wachtmeester en de heer S. hielden er zich op voorbereid ieder oogenblik de smokkelaars uit de een of andere binnenweg tusschen de bosschen te zien te voorschijn komen. Plot seling zagen zij op een afstand een auto m razende vaart den weg Zundert—Rucphen voorbijschieten. Er achter reed een tweede auto. Het poJitie-instinct bij den wachtmeester was op slag ontwaakt. „Mag ik even uw auto meneer?" De heer S. concludeerde, dat er wel niet anders op zou zitten en in vredes naam werd dan ook de jacht op den ver- moedelijken smokkelauto ondernomen. In het dorp Rucphen stond de heele gemeente, op merkzaam geworden door het schieten en daarna door het voorbijrazen van den auto, die een Belgische bleek te zijn, buiten. Men hield er zich niet mee op, maar volgde de versche sporen van den auto, die zich duide lijk op den weg Rucphen naar Maple Farm af teekenden. Bij den rijksweg zag men inder daad een Fordje in de richting Roosendaal afdraaien. De achtervolgers in hun nopjes Prachtig, nu had men ze te pakken I Maar de Ford maakte heelemaal geen ze- nuwachtigen indruk en haastte zich niets. De wachtmeester wreef zich door de haren. Dat kon hem niet zijn. Maar opeens, daar ontdekte hij op eenigen afstand daarvóór een tweeden auto, een Belgische zoowaar, die juist op dat moment met vol gas wegtufte. Haha dat was de boosdoener Snel langs de Ford heen gedraaid en achter den Belg aan. Maar deze had het blijkbaar in de gaten en zette al zijn kranen open. Groote spanning in den „politie-auto", waar men de wapens getrokken, op een hard- nekkigen strijd was voorbereid. Maar eilaas, de Belg was rapper en won zienderoogen. Tóch hield men vol en in maximum snelheid suisde de achter volgende auto den vluchte ling na. Aan den weg bleven de luidjes staan en schudden bedenkelijk het hoofd. Zij hadden goed het hoofd te schudden, tusschen de twee rivalen was het bloedige ernst De achtervolgers rekenden uit dat de smokkelaars toch nooit ver weg konden ko men. Te Roosendaal zouden ze wel vaart moeten minderen en dan liepen ze onher roepelijk in de val. En inderdaad, op de Bre- dasche baan was er op dit moment tamelijk druk verkeer en de Belg moest inhouden. De wachtmeester en zijn in vechtlustige stemming geraakte gezellen glunderden. Met een ruk schoot men ter hoogte van het Stoopestraatje den vluchteling voor en versperde hem daar den weg. Wachtmeester eh zijn mannetjes op de smokkelaars af en. Wat zij in den „smokkelauto" vonden, dat was een tweetal verbaasde menschen, waar van de een langs z'n neus weg met ontgoo chelende kalmte informeerde „E'wel, wat is dat toch allemaal De chauffeur bleek niemand anders te zijn dan de heer Van Wely uit Esschen en de haast waarmede hij over den weg was gesto ven en die zulk een verdachten indruk had gemaakt, vond zijn ooi-zaak hierin, dat hij een knecht van de fabriek te Wernhout naar Roosendaal vervoerde, omdat deze plotseling bericht had ontvangen, dat zijn vader ernstig ongesteld was geworden. De spanning maakte plaats voor uitbundige vroolijkheid en deze nam nog toe toen de heer Van Wely, gevraagd wat er dan met dat schieten was geweest, antwoorddeSchie ten Daar weet ik niets vanDat zal de knalpot van m'n auto zijn geweest Ondertusschen heeft dit voorval, dat zooals men ziet, een zeer vroolijke geschiedenis is geweest, toch tot een nader onderzoek aan leiding gegeven. Het is de vraag of er niet toch op den auto is geschoten door kommie zen, die, niet ten onrechte, in den waan ver keerden met een smokkelauto te doen te heb ben. Op een afstand kreeg men in ieder geval den indruk dat er geschoten werd, Is dit inderdaad het geval geweest, dan zijn de heer Van Wely en de mede-inzittende aan een niet gering gevaar ontsnapt. Een politieke vechtpar- t ij. Gisterenavond is in een vergader lokaal bij café Bordelaise aan de Diergaarde laan te Rotterdam' een vergadering gehouden, van een van de fascistische organisaties. Een aantal politieke tegenstanders had zich in het café verzameld. Bij het uitgaan van de ver gadering is er tusschen beide groepen twist ontstaan, welke twist later op straat is voort gezet en in een vechtpartij is ontaard. Toen de politie tot doorloopen aanmaande, is uit het publiek naar de ajenten gegooid, o.a. met een zware ijzeren staaf, welke een agent heeft getroffen. De agent is evenwel niet gewond. De politie heeft daarna met gummi stok en sabel ruim baan gemaakt. De fascis ten die nog in het café waren, zijn vervol gens op wapens gefouilleerd, maar er is niets gevonden. Bij de kloppartij zijn een paar jongelui niet ernstig gewond geraakt. Er zijn geen arrestaties verricht. Autobus in een sloot ge kanteld. Te Wateringen is gisteren middag een autobus van den Viosdienst Wa teringen—Den Haag bij het uitwijken voor een vrachtauto weggezakt in den berm van den weg. De bus kantelde en kwam in een sloot terecht. In de bus waren 12 passagiers gezeten, meerendeels uit het Westland. Vijf van hen bekwamen min of meer ernstige verwondingen, doch behoefden, nadat eerste hulp verleend was, niet in een ziekenhuis te worden opgenomen. De heer J. Barendse uit Poeldijk, voorzitter van den bond Westland, was er het ergst aan toe. Hij had eenige wonden in het gelaat bekomen, doch kon later naar huis terugkeeren. De zeven an dere inzittenden kwamen er met een nat pak af. De bus is zwaar gehavend. Ongelukken. Een 35-jarige schilder te Venlo, die gisteren bezig was aan het retraitenhuis op den Leutherberg werk zaamheden te verrichten en zich op ongeveer 10 meter hoogte bevond, is van de ladder gevallen. Met een zware hersenschudding, gebroken arm en beenen werd de man opge nomen en naar een ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Toen even later een van de andere knechts, een 16-jarige weesjongen, van het ongeluk hoorde, reed hij in allerijl per rijwiel naar zijn baas om dezen nadere informaties omtrent het ongeluk te vragen, onderweg is de jongen nabij de Kal- denkerkerweg door een vrachtauto, die een zijstraat insloeg, overreden. Het achterwiel ging hem over het lichaam. Zwaar gewond is hij naar een ziekenhuis gebracht. Gisteren middag .s te Sneek een 34-jarige postambte naar uit Heerenveen door het breken van den stuurstang op de Bothniakade met zijn auto te water gereden. De auto verdween geheel onder water. Een dichtbij wonende schoen maker sprong onmiddellijk te water en heeft den postambtenaar door het inslaan van de achterruit gered. Een 40-jarige dekknecht is bij Nyezijl, bij het stappen over een lading vaten van de motorboot gegleden, te water geraakt en verdronken. Een 17-jarige jon gen te Roosevelt, die in een rijwielfabriek ernstig'is gewond, is aan de gevolgen daar van overleden. Bestrijding der tuber culose. Prof. John Hartman uit Glen- dale Californië) heeft verklaard, een middel uitgevonden te hebben tot bestrijding van de tuberculose. Hij zegt er na langdurige on derzoekingen in geslaagd te zijn, een serum samen te stellen, dat de tuberculosebacil doodt en volkomen onschadelijk is voor den patiënt. Prof. Hartman verklaart, dat hij een vrouw, die door t.b.c. een long verloren had, een in jectie met zijn serum gegeven heeft en dat thans een nieuwe long begint te groeien. Binnenkort zal te Berlijn door den profes sor een sanatorium geopend worden. Drie tere h t s t e 11 i n g e n. c— Gisterenmorgen bij het aanbreken van den dag, werden op de binnenplaats van de ge vangenis te Plötzensee de wegens roofmoord veroordeelde metselaar Ernst Reins en de koopman Johannes Kabelitz door den scherp rechter onthoofd. Deze gebeurtenis werd door aanplakbiljetten op de zuilen van Berlijn en Potsdam bekend gemaakt. Daar minister-president Göring geen ge bruik maakte van zijn begenadigingsrecht, werd het vonnis 's morgens om 6 uur voltrok ken in het bijzijn van den procureur-gene raal, de advocaten, twaalf burgers en de rechters, die het oordeel hadden uitgespro ken. Voor het geval, dat de veroordeelden op het laatste oogenblik nog iets ta hunner ver dediging zouden hebben voor te brengen, wa ren er eenige rechters aanwezig. Ernst Reins had op 1 Mei 1931 den 52- jarigen gelddrager Schwau vermoord en be roofd. Hij was 24 jaar oud en vluchtte met zijn beide zusters naar Italië, waar hij werd gearresteerd. Johannes Kabelitz uit Berlijn, 26 jaar, had den vrachtrijder Punick uit Steglitz doodge schoten en beroofd van alles wat hij bij zich had. De derde ter dood gebrachte was de 46- jarige knecht Sohiedet, die wegens drievou- digen moord gisteren te Weiden (Opper- Palts) werd onthoofd. Het laatste in Pruisen ten uitvoer gelegde doodvonnis was dat van Peter Ktirten, den Dusseldorfschen vrouwenmoordenaar, die in Juli 1931 werd terechtgesteld. Een vossenhol. Bij Ermelo heeft de gemeente-opzichter en zijn helpers een vossennest uitgegraven, waarin rich vijf jonge vossen bevonden. De verdwijning van vele eenden en kippen was oorzaak, dat men naar de daders een onderzoek ging instellen en bij het v^ssnnest, dat 4.25 M. diep in den grond zat, terechtkwam. De oude vossen loopen nog vrij rond. Zij hadden voor een flinken voorraad voedsel gezorgd, want in het nest vond men 12 eenden, 1 korhoen, 3 kip pen, 1 konijn en 4 eekhoorns. En, vraagt Fietje haar buurvrouw, hoe was het concert. Fijn, mensch, antwoordt Mientje, 't was een Ooratorijum. Wat is een Ooratorijum? Dat zit zoo, verklaart Mientje. -- Als ik tegen jou zegFie, geef me een naald dan is dat géén ooratorijum. Maar als ik zeg Fietje, Fiehiehiehiehietje, geef, mij een naaldgeeft mij een naald naald, naald, een naald een naaldgeef, geef mij een naald, geef mij een naald, mij een naald, naald, nahahahaald, Fietje. Fietje, geef mij een naald dan heb je een oora torijum". Nieuwe pensiongastEn hoe laat wordt er gedineerd PensionhouderVan vijf uur tot half acht GastPrachtig, dan kan ik tenminste op mijn gemak eten, daar houd ik van I HOFBERICHT. 's-GRAVENHAGE (C. B.) Prinses Juliana is voornemer a.s. Zaterdagmiddag 3 uur de onthulling bij te wonen van 4 gebrandschil derde kerkramen in de Nieuwe Kerk te Delft. PROF. MR. DR. A. VAN GIJN f 's-GRAVENHAGE (O. B.) In bijna 67-ja- rigen ouderdom is te 's-Gravenhage heden ochtend overleden prof. mr. dr. A. van GiJn, oud minister van financiën en oud-lid van de VERMOEIDHEID. Behoort U misschien tot de menschendie meestal „te moe" zijn voor wat dan ook? Bent u al moe wanneer U 's morgens op staat, te rnoe om uw dagelijksch werk goed te doente moe om de genoegens van het leven te kunnen waardeeren, om opgewekt te zijn, om uw eigenlijke persoonlijkheid tot haar recht te laten komen. Misschien zelfs te moe om in uw vrijen tijd toekomstplannen te maken, die uw carrière ten goede zouden kunnen komen? Beken het Uzelf eerlijk, ontleed Uzelf gees telijk eens. Als het waar is, dat U eigenlijk meestal te moe bent om allerlei dingen te doen, die U toch behoorde te doen, kom daar dan tegenover Uzelf eerlijk voor uit. Iedereen heeft dat gevoel van matte onverschilligheid wel eens, en het is niets om U over te scha men. Iets, waarover U zich wèl zoudt moeten schamen, zou zijn, als U naliet om de oor zaak van die moeheid eerst op te sporen, om daarna het juiste middel er tegen toe te passen. Moeheid komt heel dikwijls uit iemand's geestestoestand voort, en wordt zeer bevor derd als wij ergens „genoeg van hebben." De meeste menschen kunnen heel wat presteeren, als het maar is op een gebied waar zij persoonlijk belang in stellen. Die moeheid bij het opstaan b.v., is dikwijls lou ter een geestelijke tegenzin in het hervatten van eentonig werk. Zoudt U zich ook te moe voelen, om voor uw plezier een dag naar buiten te gaan? Waarschijnlijk niet. En wanneer U zich op kantoor moe gevoelt, ver dwijnt die moeheid als bij tooverslag, als U hoort dat uw chef b in een plotselinge op- wélling van edelmoedigheid onverwacht een halven dag vrij geeft. En thuis helpt het U dikwijls over uw vermoeidheid heen, als U plotseling aangename afleiding krijgt, b.v. vroolijke bezoekers, die uw nieuwe huis willen zien, of willen dansen, dingen die op zichzelf vermoeiend zijn, maar als het dingen zijn die U graag doet, waar U plezier in heeftwer ken ze opwekkend op U in, inplaats van ver moeiend. In negen van de tien gevallen zoudt U er verbaasd over zijn, tot hoeveel U nog in staat bent op het oogenblik waarop U denkt„Ik kan niet meer", als het maar is op een gebied, waarin U belangstelt. Iemand die te moe is om, na zijn werktijd in den tuin te werken, kan zwemmen, tennis sen, dansen, zich lichamelijk veel meer ver moeien dan bij werken-in-den-tuin het geval zou zijn, en met het eenig gevolg, dat hij zich er na, prettig ontspannen zal voélen. Zélfs een boerenarbeiderdie als hij thuis T^omt, „te moe is om een vinger uit te steken", ver- bruike neer energie in het kwartiertje stoeien met de kinderen, dan hij noodig zou hébben voor 9 uur handarbeid, en toch voélt hij zich opgefrischt na zoo'n stoeipartijtje. Hoorde U ooit dat iemand te moe was om iets te doen, waarin hijzelf echt plezier had Gevallen van werkelijke lichamelijke uitput ting natuurlijk uitgezonderd. Maar anders? U bent nooit te moe geweest om iets te doen, wat U werkelijk graag wilde doen, en dat zult U ook nooit zijn. Ga verschillende ge vallen waarin Uzelf of uw vrienden verkeer den, maar eens na. Het onderbewustzijn werkt hetzij als acce lerator, hetzij als noodrem. Als uw lichaam zich inspant voor tets, waarin U op het oogenblik zélf geen plezier heeft, en waarvan U ook in de toekomst geen voldoening ver wacht, werkt het onderbewustzijn remmend, en in zoctn geval vermoeit U uw lichaam te vergeefs, omdat op zoo'n oogenblik de rem mende kracht van uw onderbeioustzijn uw energie teniet doet. Als U zich daarentegen moeite geeft voer iets dat U interesseert, of als U erin slagen kunt, de geestelijke hou ding van verveelde onverschilligheid, die U tegenover uw werk aanneemt, te veranderen in een belangstellende, dan houdt de rem mende werking van uw onderbewustzijn als automatisch op, en inplaats daarvan wordt er nu een toevoer van energie door uitgezonden. In dergelijke gevallen heeft men dikwijls kun nen waarnemen dat hoe meer energie wij verbruikenover des te meer energie schijnen wij te beschikken. Wanneer U zich te moe voelt om wat dan ook te doen, zoek dan de geestelijke reden daarvoor. Waarom interesseert datgene wat U te doen lieeft U niet Waarom verveelt het U Be antwoord voor Uzelf deze vragen, en probeer daarna, of U geen werk kunt krijgen, waarin U wél belangstelt. Heem U voor, dat U dat werk goed wilt doen, dan zult U langzamer hand onder alle omstandigheden energieker worden, thuis, op kantoor en in gezelschap. Actief-zijn is het eenige middel, waarop ener gie als natuurlijke reactie volgt, terwijl bi) de pakken neerzitten, hoe prettig het voor even ook moge zijn, onvermijdelijk verslapping en daling in moreele waarde tengevolge heeft. Het is een vergissing, zooiets „rusten" te noe men. Slaap is het eenige natuurlijke en noodige middel om het lichaam in staat te stellen, verbruikte cellen en weefsels door nieuwe te vervangen, maar activiteit is het eenige, wat uw energie kan stalen. Bent U dikwijls moe? Dan is dus het eenige wat U noodig heeft een goede nacht rustverandering van werkkring of verande ring van de houding die U tot nu toe ten op zichte van uw werk tannam. Het geheim van menschen die energie héb ben is, dat zij zich met volle ambitie en dien tengevolge met groote werkkracht aan hun taak geven. Dr. JOS. DE COCK. Tweede Kamer. Prof van Gijn was destijds o.a, president van de N.O.T., Kon. commis saris bij de Nederlanasche Bank en bijzonder hoogleeraar in de leer der financiën aan de Rijksuniversiteit te Leiden, De thans ontslapene bekleedde een voor* aanstaande plaats in verschillende vereeni-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2