1000 500 300 25 DONDERDAG II MEI EERSTE BLAD FAVORIET NO. Ill Tie Jaargang 1933 Uitgave: firma F. VAN Df VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS SPORT BUITENLAND VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1— 5 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing vanl—5regels fl. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ons Genoegen—V. T. V. Zondag a.s. zullen de twee nuttige en krachtige Vlissingsche vereenigingen weder samen werken om het publiek te toonen wat eendracht vermag zonder dat het geld kost. Het muziekgezelschap „Ons Genoegen" zal des morgens om half elf samen komen in de bovenzaal van het café Moeliker aan de Badhuisstraat, om de leden, die 40 jaar en 25 jaar werkend lid zijn, te huldigen, welke huldiging zeer zeker verdiend is.' De verschillende afdeelingen jongens en meisjes, dames, heeren en veteranen der Vlissingsche Turnvereeniging maken dien ochtend de eerste afstands-marsch en zullen om 12 uur in de Coosje Buskenstraat arri- veeren. „Ons Genoegen" zal zich daar aan het hoofd van den troep stellen en beide vereenigingen zullen een propagandamarsch door de stad maken. Gedurende dezen tocht zal „Ons Genoe gen" in samenwerking met de signaalafdee- ling der V.T.V. een nieuwe feestmarsch uit voeren. Te volgen route Coosje Busken straat, Badhuisstraat, Paul Krugerstraat, Scheldestraat, Verkuijl Quakkelaarstraat, Van Dishoeckstraat, Kasteelstraat, Schelde straat, Glacisstraat, Badhuisstraat, Betje Wolfsplein, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Bellamypark, Nieuwendijk, Zeilmarkt, Em- mastraat, Hendrikstraat, Verlengde Graven straat, Zeilmarkt, alwaar de stoet ontbonden v/ordt. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Dinsdag werd in het Rijksmuseum te Am sterdam, in tegenwoordigheid van Prins Hen drik een nieuwe zaal geopend. De banket- bakkers-vereeniging neemt te Rotterdam actief deel aan de crisis-collecte. De ope ning van de buitengewone zitting der Staten- Generaal op Dinsdag jl.minister Ruys de Beerenbrouck en dr. Colijn op weg naar* de vergadering. De verkeerspolitie onderzoekt de paarden van de „Amsterdamsche aapjes". Overlading te Rotterdam van een trans port wilde dieren. De nieuwe brug, bestemd voor het Merwedekanaad nabij Muiden. Zij is 100 meter lang en weegt 1500 ton, De ont worpen tunnel onder de Maas te Rotterdam in plaats'van een tweede Maasbrug. De nieuwe parksluizen te Rotterdam, die op 22 Mei in officieel gebruik genomen worden. Deze sluizen vormen de nieuwe verbinding tusschen de Delfhiavensche Schie en de Park haven. Een aantal Scheveningsche haring, motorloggers gaan in Poolsch bezit over. Gasdemonstratie op Waalsdorp. Een schit terend bloeiende Amarillis, met drie bloem hoofden op een stengel vereenigd, 18 meel draden en drie stampers. Een jubileum. Heden herdenkt de heer G. van Belzen, brigadier-titulair bij de rijks veld wacht alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de rijks politie te Brouwershaven in dienst trad, In 1C20 'verwisselde hij deze standplaats met Vlissingen. MIDDELBURG. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad deelde de voorzitter o.a. mede, dat Ged. Staten de begrooting 1933 hebben goedgekeurd. De raad verwierp met 10 tegen 7 stemmen een voorstel van Burg. en Weth. om ten be hoeve van het behoud van den heer J. A. Vertregt, oud-raadslid en voorzitter van de Ambachtsschool, in de commissie van toe zicht op de avondschool voor nijverheids onderwijs, die commissie met één lid uit te breiden. Bij enkele benoemingen moest o.a. worden voorzien in een plaats in de commissie van toezicht op den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling, ""welke plaats tot nu toe bezet was door een vertegenwoordiger der modenie to beidersbeweging, den heer L. <1.. Adriaan- ocn. Voorgesteld was de heer J. Mondeel, eveneens van die richting. Nadat er op ge wezen was, dat ook de R. Kath. recht heb ben op vertegenwoordiging en dat reeds twee andere personen van moderne richting zitting hebben, koos de raad met 11 stem men den heer J. H. Merk (R. Kath.) tegen 6 op den heer Mondeel. De raad verleende een erediet van 39.500 voor het vernieuwen van een deel van de waterleidingbuis, die het water van de prise d'eau naar den watertoren voert, nadat was medegedeeld, dat als voorwaarde wordt ge steld het te werk stellen van Middelburgsche arbeiders en het werk na het zomerseizoen zal plaats hebben, om het verkeer over den weg Middelburg—Domburg zoo weinig moge lijk te storen. In de vorige vergadering was ernstig be zwaar gemaakt tegen een regeling van de eerste hulp bij ongelukken, waardoor steeds over een medicus, een verpleegster en een brancard kan worden beschikt, maar wat f 300 per jaar zal kosten. Thans stelden Burg. en Weth. een regeling van 100 voor, maar dan zonder medicus. Met dit voorstel vereenigde de raad zich na ampele bespre king, al was het voor verschillende leden verre van afdoende. De raad ging mede met de voorstellen tot verkoop van grond aan de Meidoornlaan er.-, met dien van drie perceelen in het nieu we Griffioenpark, terwijl de wethouder me dedeelde, dat nog op 4 perceelen daar optie is, dan zouden er reeds 7 van de 22 perceelen verkocht zijn. Een voorstel om in werkverschaffing een nieuw gedeelte van de terreinen bij de prise d eau der waterleiding te egaliseeren, ver oorzaakte langdurige discussie, vooral omdat" men bezwaar maakte tegen, het aangaan van een geldleening van 11.300 voor dit werk, dat men niet urgent achtte, als het niet zeker is dat Vlissingen in de toekomst 250.000 M3. per jaar gaat afnemen. Van de zijde van Burg. en Weth. werd er op gewe zen, dat voor 5 jaar een afname door Vlis singen van 100.000 M3. is toegezegd en dat Ged. Staten geen bezwaar hebben tegen deze leening als zij in 5 jaar wordt afgelost. Het voorstel is ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Met toestemming van den raad stelde de heer Van Andei enkele vragen aan Burg. en Weth., die Tiü ontleende aan vroeger in den raad gesproken woorden. Ten eerste of het college in zijn tegenwoordige samenstelling reeds nader de kwestie van nog verder gaande salariskorting heeft overwogen, ten tweede hoe het staat met eventueele ophef fing van het vervolgonderwijs en ten derde of men er nog over denkt het aantal ge- meentegeneesheeren van twee op één te brengen. De heer Van Andel wees daarbij op het stijgen van het werkloozenaantal, op den vermoedelijken tegenvaller van de rekening van het gasthuis, de vermoedelijk hoogere bedragen noodig voor steunverleening en burgerlijk armbestuur. De burgemeester, de heer M. Fernhout, die de eerste maal de vergadering presideerde, zeide, dat Burg. en Weth. de kwestie van het vervolgonderwijs in studie hebben, dat inzake de gemeentegeneesheeren overleg wordt gepleegd met -het burgerlijk armbe stuur, en dat Burg. en Weth., gezien zij eerst sedert 5 April in him tegenwoordige samenstelling bijeenkomen, zich inzake de salarissen nog niet hebben beraad. Spreker weet niets van de te verwachten financieele tegenvallers, die de heer Van Andel noemde. Wethouder Onderdijk, destijds waarne mend burgemeester, verklaarde, dat al de vragen van den heer Van Andel voortkomen uit opmerkingen by de behandeling der be grooting, en dat toen gezegd is een en ander te overwegen, waaraan ook zal worden vol daan. Zangvereenïging „Tot Oefening en Uitspanning". Brahms-herdenTcing. Jo Vincent—Max Kloos. Concert- en Gehoorzaal. Ter herdenking van den 100-jarigen ge boortedag van den kunstenaar Johannes Brahms (7. S. 1833—3.4.1897) heeft deze ver- eeniging een concert in grootschen styl ge geven, waarbij aan drie genres, waarin de meester gewerkt heeft, aandacht werd ge schonken. Hij was vertegenwoordigd als koor-, orkest- en liederencomponist. Wat aan Brahms zijn plaats onder de grootsten heeft verzekerd, is het diepe, dich terlijke gevoel weergegeven in volmaakten vorm. Hij bewandelt in zijn werken de breede, klassieke wegen en staat op den bodem van een gezonde, logische ontwikkeling der mu zikale gedachte. Al zijn werken dragen een eigenaardigen stempelhij is steeds zichzelf, in de wijze waarop hij zijn koene, donker getinte fantasie den vrijen teugel laat, heeft hij geen voorgangers. Zijn genie uit zich voor ons min of meer verborgen, als-met een sluier bedekt. Zijn kunst spreekt niet altijd onmiddellijk tot den hoorder, doch de be koring ervan groeit naarmate men er zich meer inleeft. Daardoor is de kring zijner ver eerders een beperkte, doch een uitgelezene. De verèeniging voor instrumentale muziek versterkt met leden ran de Arnhemsche or kestvereniging opende het concert met Brahm's Variaties op een thema van Haydn (Koraal St.Antoni), een der belangrijkste scheppingen op dit gebied, waarop de woorden van Hans von Bülow ,3ij dit werk heeft het thema niet veel meer te beteekenen dan het titelblad van eën boek over den tekst", wel zeer toepasselijk zijn. Immers, nadat het thema door blaasinstrumenten is voorgedra gen, volgen acht tafereeien in wisselende stemming, waarvan slechts de ingewijde kan nagaan hoe zij van het thema zijn afgeleid. Daarna zong Jo Vincent met haar klare, bloeiend-volle sopraan een reeks Brahms- liederen (Auf dem Kirchhofe, Der Schmied, Feldeinsamkeit, Meine Liebe ist grün). Zij zegevierde en ontroerde, door haar prachtig stralenden, warmen zang en innige, rijpe voordracht. Door den bariton Max Kloos werd de laatste compositie van den meester „Vier ernste Gesange" met nobel geluid, zui ver en afgerond tot in de hoogste noot, en vol uitdrukking gezongen. Heerlijk klöhk in no. 3 „O Tod, wie wohl thust du dem Dürf- tigen". Groot was de indruk aan het slot van no. 4 „Nun aber bleioet Glaube, Hoffnung, Liebe, diese dreiaber die Liebe ist die gröszeste unter ihnen". De solisten werden resp. door mevr. S. Nonhebei—Faro en den heer Dos Roest (mevr. A. KloosHesselink vervangende) volgzaam en consciëntieus aan den vleugel begeleid. „Tot Oefening en Uitspanning" had zich de uitvoering van „Ein deutsches Requiem", dat zeer hooge eischen stelt aan de uitvoe renden, tot taak gekozen. De directe aanlei ding tot de compositie van dit werk, waar voor Brahms reeds eerder den tekst ontwierp, was de dood van zijn moeder in 1865. De eerste opvoering vond in 1868 in de Domkerk te Bremen plaats en bracht de muzikale we reld in verbazing. Brahms was een typisch Duitsche componist, wiens werken sterk aan zijn geboorteland gebonden zijn. Gewoonlijk heeft een Requiem den iiturgischen Lafcijn- schen tekst, doch Brahms benutte verschil lende bijbel-spreuken, welke hij tot zeven deelen samenvoegde. Het is dus geen Katho liek Requiem, waarin hét „dies irea" (dag des toorns) en de angst en het afgrijzen daarvoor tot uiting komen en de mensch smeekt om rust en worstelt om genade, maar een Duitsche Doodenmis, waarin de idee van het zalig zijn, de grondgedachte vormt en de opstanding door den verzoeningsdood van Christus troostrijk is belichaamd. Direct werd door het koor in het eerste deel de vereiseh- te stemming getroffen. „Selig sind, die da Leid tragen". Wonderschoon klonk in den tweeden Satz, welks inleiding eenigszins het karakter van een marsch draagt (een nade rende rouwstoet?) „Bis er empfange den Morgenregen und Abendregen". En na de beroemde fuga in 3 „Der Gerechten Seelen sind in Gottes Hand, Und keine Qual rühret sie an", deed de hemelsche idylle „Wie lieblich sind deine Wohnungen" innig- roerend aan. Max Kloos zong de bariton-soli beheerscht en uitstekend in den gewenschten stijl. En in het vijfde gedeelte was het alsof een engelenstem uit de hoogste hemelen sopraan-solo van Jo Vincent „Ihr habt nun Traurigkeit" zweefde boven het koor „Ich will euch trosten, wie Einen seine Mütter tröstet". Het koor zong zooals altijd be schaafd en sonoor en zoo heeft het met orkest en solisten een schoon geheel weten te vor men, al waren de blazers wel eens wat dik. Johan H. Caro drukte op de uitvoering den stempel van zijn rasechte muzikaliteit. Wars van uiterlijkheid en effectbejag bracht hy met liefde de muzikale hoogtepunten der werken naar voren. Een welverdiend, waar devol succes. Een groot enthousiasme van de opgetogen zaal, welke evenals op de groote repetitie, uitstekend gevuld was. Bloemen voor Jo Vincent en mevr. Nonhebel. O. De Singelloop te Middelburg. De deelnemers aan dezen Singelloop welke Zaterdag a.s., te 4 uur, zal worden gehouden zullen bijeenkomen op de bovenzaal van de sociëteit „de Vergenoeging" op de Groote Markt en niet in de sociëteit „St. Joris", zoo als in ons vorig nummer werd gemeld. IERSEKE. Ontslag aangevraagd. De heer P. de Veij, die bijna 42 jaar in dienst der gemeente Ierseke is geweest, heeft ontslag aangevraagd als secretaris-ontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand. THOLEN. De koudwaterkuren te Tholen. Uit de door dr. Hulst op last van den officier van justitie te Breda gehouden sectie op het lijkje van het 3-jarig zoontje van A. L. Baay te Tholen en het in verband daarmede gehouden laboratorisch onderzoek, is gebleken, dat in de doodsoorzaak van het knaapje en de door de zg. deskundige, mej. B. uit Rotterdam, voorgeschreven koudwa sopla (2'Mcigarillos terkuren, geen verband kon worden gevon den. Intusschen heeft de politie te Tholen een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de praktij ken. van deze „deskundige" en na het hooren van verscheidene getuigen (patiën ten) tegen haar proces-verbaal opgemaakt, terzake overtreding van art. 436 Wetb. van Strafrecht. RECHTSZAKEN Zijn vrouw in het water geduwd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft beves tigd het vonnis van de rechtbank, waarbij een 42-jarige magazijnbediende, wonende te Gro ningen, wegens mishandeling wan zijn vrouw, den dood ten gevolge hebbende, tot anderhalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Op 13 April 1926, dus ruim zeven jaar ge leden, woonde de man gescheiden van zijn vrouw. Op genoemden dag bezocht hij zijn vrouw te Amsterdam en maakte des avonds een wandeling met haar langs de Ringvaart. Plotseling viel zij in het water, de man poog de haar nog te redden, doch dit gelukte hem niet. Hij verklaarde toen, dat zijn vrouw zelf moord had gepleegd. Jaren later kwam hij in aanraking met een godsdienstige secte en onder invloed daarvan bekende hij zijn vrouw in het water te hebben geduwd. Ook tegenover de politie handhaafde hij zijn bekentenis. Later, toen hij terecht stond, nam hij deze verklaring echter terug. X>e procureur-generaal had eveneens an derhalf jaar gerequireerd. Malversaties door een rijksklerk. Voor de rechtbank te Alkmaar had zich wegens verduistering ten paleize" van justitie te Alkmaar te verantwoorden Jac. P„ rijks klerk eerste klasse in dienst van het parket van het kantongerecht aldaar. Verdachte had verschillende malen gelden, gestort door overtreders bij schikkingen ter voorkoming van proces-verbaal, zich toege- eigend tot een bedrag van 100 en ter voor koming van ontdekking verschillende stukken vernietigd. Verdachte was, nadat hij een bekentenis had afgelegd, als ambtenaar geschorst en voorloopig op vrije voeten gesteld. Toen de vorige week de zaak behandeld zou worden bleek dat hij poging tot zelfmoord had ge daan, waarom de zaak werd uitgesteld en de man in het huis van bewaring was ingeslo ten. De officier van justitie noemde de gepleeg de feiten ernstig. Hij teekende verdachte als iemand met een egoïstisch karakter, die het geld voor drank en sigaretten had gebruikt en geen medelijden verdiende. Ten slotte eischte hij een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. Beleediging. De accountant R. H. te Hillegersberg is gedagvaard om voor de rechtbank te 's- Gravenhage te verschijnen op Dinsdag 23 dezer ter zake dat hij te 's-Gravenhage, te Leiden en te Hillegersberg in Mei 1932 op zettelijk den minister van justitie mr. J. Donner in het openbaar zou hebben belee- digd door diens eer en goeden naam aan te randen met het kennelijk doel om daaraan ruchtbaarheid te geven. VOETBAL. Voor aanstaanden Zondag zyn vastgesteld de ontmoetingen Hero—Middelburg "en V.V.V. —Juliana en zyn de oorspronkelijk voor dezen dag bepaalde wedstrijden komen te vervallen. Hero zal o.i. thuis niet opgewassen blijken tegen het geroutineerde spel der eerste klassers en zal dan ook wel met een neder laag genoegen moeten nemen. V.V.V. achten we thuisspelend tot een overwinning op Juliana in staat. Wil V.V.V. den wedloop met Middelburg bijhouden, dan zal deze ontmoe ting beslist een overwinning voor haar moeten opleveren. Zeelandia krijgt de kans revanche te nemen van de 43 nederlaag de vorige week tegen Boeimeer geleden. Zondag aanstaande komt Boeimeer by Zeelandia op bezoek. Wil Zee landia niet totaal uitgeschakeld worden, dan dient deze wedstrijd gewonnen te worden. We houden het op onze provinciegenooten. Van het grootste gewicht is de wedstrijd, die te Axel gespeeld wordt. Van den uitslag van deze ontmoeting zal het voor een groot deel afhangen wie er promoveert. Wij zijn benieuwd wat Alliance in Axel zal doen. Of de meerdere voetbalvaardigheid van Alliance het zal winnen tegen de geestdrift der thuis club of dat het omgekeerde het geval zal zijn is een open vraag. Voor de tweede klasse worden nog gespeeld de wedstrijden Breda—R.B.C. en Dongen T.S.C. Thuis won R.B.C. met 21 en T.S.C. met 41. INSIDER. EEN REDE VAN HITLER. Ongeveer 500 vertegenwoordigers van vak- vereenigingen waren gisterenmiddag in de zittingszaal van den Pruisischen Staatsraad te Berlijn bijeen. Dr. Ley, de leider van het Duitsche ar beidsfront, hield een toespraak, waarin hij er op wees, dat de arbeid niet een last maar een eer moet zijn. Zonder den Duitschen arbeider is er geen Duitsch volk. Vervolgens nam rijkskanselier Hitier het woord. Groote omwentelingen kunnen in 't volks leven slechts dan plaats vinden, wanneer er dringend behoefte aan bestaat. De crisis in het Duitsche bedrijfsleven zien wij in het bijzonder in de verhouding van onzen arbeider tot onzen werkgever. Wan neer men zich voortbeweegt op dezen weg, dan zullen de organisaties van werknemers en werkgevers met de hun gegeven strijd middelen behartigen, d.w.z. met uitsluiting en stakingen dan zal nu eens de eene groep, dan de andere groep overwinnen, in beide gevallen zal de geheele natie de schade moeten dragen. Het Marxisme heeft met scherpen blik in de vakvereenigingsbeweging de mogelijkheid gezien den aanval tegen den staat en de maatschappij met een absoluut vernietigend wapen te voeren, niet|pm den arbeider ce helpenWat is voor deze internationale apostelen de arbeiders van een of ander land Heelemaal niets. Want deze apostelen zijn geen arbeiders, het zijn van het volk vervreemde geletterden, van het volk ver vreemd gepeupel. De klassenstrijd leidt tot de proclamatie algemeene staking. In het jaar 1914 is de Duitsche arbeider van het Marxisme tot zijn volk gegaan en de leiders konden hen niet tegenhouden. Ar beiders zijn gevallen. De leiders hebben zich voor 99 pet. zorgvuldig „geconserveerd". En kelen keerden in dit uur met hun hart cot het volk terug, zooals Benito Mussolini, die beslissend in de wereldgeschiedenis heett ingegrepen. De anderen hebben hun politieke werkzaamheid belangrijker geacht. Eindelijk zagen zij in de revolutie de vervulling Men v/achtte tot volk en rijk, door de overmacht vermurwd, den aanval niet langer kon doorstaan. Toen sloeg men los. Men heett Duitschland geslagen en daarmede in de eerste plaats en het ergste den Duitschen arbeider. Voor de som van lijden, nood en ellende, welke sinds dien door millioenen arbeidersfamilies ging, zullen de misdadigers van November 1918 zich moeten verant woorden. Zy moeten zich daarom vandaag over niets beklagen. Wij hebben niets ver golden. Hadden wii dit gedaan, dan zouden wij hen bij tienduizenden hebben moeten doodslaan. Er moet thans een staatsleiding ontstaan, welke een werkelijke autoriteit beteekent, die niet afhankelijk is van een of andere klasse der bevolking, een staatsleiding waarin een ieder vertrouwen zal kunnen hebben, dat zy niets anders wil dan het geluk van net Duitsche volk. Het laatste doel der geheele ontwikkeling zou anders zijn de strijd tus schen vuist en verstand. .Deze zou slechts kunnen emdigen doordat de kwantiteit hei verstand zou vernietigen. Dat beteekent dan evenwel niet zegen en opkomst voor den ar beider, maar ellende, jammer en definitief verval. Men kan niet door één generatie de dingen op orde doen brengen. Wat wy thans doen, dat doen wij voor ons en de toekomst, waarin wij onze nakomelingen zullen toonen, hoe ook zij het moeten doen. Wij zullen de organisaties bevrijden van den invloed van hen, die meenden in hen een iaatsten rug gesteun te bezitten. Wij nemen hun deze organisaties af, met om alles te concentreeren, maar om alles ue redden' wat er aan spaarcenten in belegd *s en om verder den Duitsciien arbeider als ge lijkgerechtigd medewerker te betrekken by de nieuwe verhoudingen. Er zal geen staat worden gebouwd tegen den aro.iider, neen, met hem zal hy worden gebouwd. De bevolkings klassen zullen elkandei moeten begrijpen. Taak der regeering zal zijn de handen van hen die willen loslaten, weer samen te voe gen. Daarmede zullen wij vanzelf komen tot het begrip veredeling van den arbeider.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1