MARINE EN LEGER GEMENGD NIEUWS O men aan den prijs gebonden is, mits men af draagt aan de Zuivelcentrale, Spr. vindt dit misschien maatschappelijk sociaal niet wen- schelijk, doch men moet de vrijheid hebben. Spr. wil dan ook de minimum boete eischen, en vraagt bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep met uitzondering van de straf 0.50 of 1 d. h. De verdediger van verdachten, mr. P. W- Adriaanse, zegt dat de Kantonreohter in de afgeloopen week een soortgelijke zaak heeft behandeld en in deze zaak aan den verdach te geen straf heeft opgelegd. Op een vraag van den President aan get. Z. of verdachte thans een vergunning kun nen krijgen deelt Z. mede, dat hij daarop niet afwijzend zal adviseeren. Een andere Zuivelkwestïe. De Ambtenaar van het O.M. bij het Kan tongerecht was in hooger beroep gekomen tegen de navolgende vonnissen door den Kantonrechter gewezen P. J. P., 39 jaar, landbouwer te Ossenisse G H. H. v. d. V., 49 jaar, landbouwer te Olin- ge H. B., 56 jaar, landbouwer te Hontenis- se C. de P-, 60 jaar, te St. JansteenR. F. v. H., 60 jaar, landbouwer te St. Jansteen A. I., 63 jaar, landbouwer te KoewachtH. L P., 31 jaar, melkveehouder te St. Jan steen A. R., 30 jaar, landbouwer te St. Jan steen C. H. wed. E. de P., 63 jaar, te Clin- ge K. L. de G., 37 jaar, landbouwer te St. Jansteen A. S„ 61 jaar, landbouwer te St. Jansteen. Genoemde verdachten waren allen door den Kantonrechter vrijgesproken van de hun ten laste gelegde overtreding, nl. als boter- producenten niet nauwkeurig aanteekening houden omtrent bedrijf en gebruik van de hun verstrekte merken overeenkomstig de door de Crisis Zuivel Centrale gezegde voor schriften. De Kantonrechter overwoog destijds dat niet is bewezen dat verdachten waren „er kend" belanghebbende als boterproducenten, en. dat voorschriften doop de crisiscentrale werden gegeven in wetteljjken vorm als bij de dagvaardingen is gesteld. Verdachten waren geen van allen versche nen. De Officier van Justitie eischt voor allenVernietiging van het vonnis waarvan beroep en veroordeeling tot een geldboete van 40 of 20 d. h. De zaak-Jamln. De Hooge Raad behandelde een cassatie beroep van A. M. F. Jamin, die door de rechtbank te Rotterdam wegens het open houden van elf winkels te Rotterdam op den Zondag vóór St. Nicolaas door de rechtbank te Rotterdam is veroordeeld tot elf geldboe ten van zestig gulden. De procureur-generaal concludeerde tot verwerping van het cassa tie-beroep. Op 6 Juni zal de Hooge Raad arrest in deze zaak wijzen. Luitenant ter zee le klasse F. J. E. Krips is eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. torpedoboot Z. 2 te Nieuwediep en overge plaatst naar de marinekazerne te Amster dam. Kapitein ter zee J. T. A. J. Bruinsma, wien vergund is uit Oost-Indië terug te keeren, is 26 April aan boord van het ms. „Baloeran" van Tandjong-Priok vertrokken, wordt 16 Mei te Marseille en daarna hier te lande te rugverwacht. De état-major van Hr. Ms. politievaartuig „Nautilus", welke bodem 10 dezer te Wil lemsoord wordt in dienst gesteld tot het hou den van toezicht op de Noordzeevisscherij, bestaat uitkapitein-luitenant ter zee J. A Sonnenberg, luitenants ter zee 2e kl. P. C Wouters en A. P. Smitt, luitenant ter zee 3e kl. der marine-reserve J. Mak, officier van den marinestoomvaartdienst le kl. H. Uur- banus, officier van gezondheid 2e kl. H. ten Have. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot on derkapelmeester bij de Koninklijke Militaire Kapel in de vacature Bandel, de heer A. O. van Leeuwen, muzikant bij genoemde kapel. Inbraak. Terwijl de bewoners af wezig waren hebben inbrekers hun slag ge slagen by den winkelier N. de L. aan den Heuvel te Oss. Toen de dienstbode te circa half elf thuis kwam kon zij de deur niet openen, terwijl zij binnen een onbekenden man zag loopen. Direct werd do marechaussee ontboden, die den toegang tot het pand forceerde en con stateerde dat ongewenschte bezoekers via de keuken waren binnengedrongen en ook weer ontvlucht. Het geheele pand was overhoop gehaald, alle kasten waren nagezien, terwijl ook de brandkast was geforceerd. Uit deze laatste werd een bedrag van circa 350 vermist. Politie-ambtenaren ont slagen. Te Nijmegen zijn twee politie ambtenaren, nl. een rechercheur en een agent uit den dienst ontslagen. De recher cheur wordt er van verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan grof plichtsverzuim, ter wijl de agent door een collega op heeterdaad werd betrapt bij diefstal van aan de gemeen, te toebehoorende bloembollen uit het Hun nerpark. Ontvluchte krankzinni ge aangehouden. Zaterdagavond werd te Venlo door de politie een persoon aangebracht die per fiets zonder licht reed. De aangehoudene weigerde zijn naam op te geven en vertelde ongevraagd dat hij het rij wiel, dat hij in zijn bezit had te Well (L.i gestolen had. De politie nam den man mede naar het politiebureau. Bij nader onderzoek bleek de aangehoudene te zijn, de 40-jarige B., afkomstik uit Helmond, die sedert 1 Mei uit het krankzinnigengesticht te Woensel was ontvlucht. De man is naar deze inrichting te Woensel teruggebracht. De anonieme briefschrü- V e r Kort geleden kwam uit Winters wijk een bericht over anonieme kaarten, welke in die gemeente waren ontvangen en waarmede bedoeld werd te bewijzen, dat ds. R. te Winterswijk, die op dat oogenblik zijn straf voor beleediging op dergelijke wijze ge uit onderging, de schrijver niet kon zijn. Be halve dat het al te denken gaf, dat één per soon, i.e. de verdediger van ds. R. 15 kaarten tegelijk ontving, was reeds bij de behande ling voor het Hof te Amsterdam door de des kundigen verklaard, dat „namaak" der ano nieme kaarten tengevolge van de ruime ver spreiding niet uitgesloten was. Bovendien zijn de „echte" anonieme kaarten steeds te Amersfoort gepost, terwijl bovenbedoelde col lectie voor Winterswijk te Utrecht ter post bezorgd was. Doch buitengewoon merkwaardig is, zoo meldt men thans uit "V.'interswijk, dat Zater dag jl„ den dag na het in vrijheid stellen van ds. R .te Amersfoort weer talrijke anonieme kaarten zijn gepost, afkomstig van den oud- verpleegde van Zandbergen, „echte" kaarten dus. De inhoud van sommige k zóó beleedi- gend en laag bij den grond, dat eenige der geadresseerden meer dan voldoende redenen hebben tot het indienen van een klacht. Bo vendien zijn er reeds eerder opnieuw drie klachten wegens beleediging te Utrecht in gediend, tegen de R., zoodat de justitie met Nieuws voor de huisvrouw. Behalve voor vakmenschen op velerlei ge bied was de tentoonstelling „Voeding en Hygiëne", die van 2130 April te Amster dam werd gehouden, ook zeer belangrijk voor de huisvrouwen. We hadden eigenlijk niet anders verwacht. Voeding en hygiëne houden immers nauw verband met de taak van de huismoeder, die voor het welzijn der gezins leden moet zorgen. Natuurlijk heeft zij in den loop der jaren wel geleerd op welke wijze zij dit het best en het voordeeligst kan doen. Maar er is vooruitgang op ieder gebied en waar het getij verloopt, moeten de bakens verzet worden. De tentoonstelling „Voeding en Hygiëne" heeft den huisvrouwen geleerd, dat er voor de huishouding weer heel wat nieuws is uit gevonden. Daar was om te beginnen het Aga-fornuis, waarvan Dr. Gustaf Dalén, de „Zweedsche Edison", de uitvinder is. Het fornuis heeft het uiterlijk van vele andere fornuizen. Het is van crème-kleurig emaille en laat zich dus gemakkelijk reinigen. Al wordt het gestookt met cokes of anthraciet, toch verspreidt het geen rook of roet en worden de pannen, die op de plaat gezet worden, niet zwart. Even min verspreidt het bijvullen van brandstof gruis of damp, daar nieuwe kolen als het ware in het brandgat worden „gepompt". Eén keer per dag wordt het fornuis bijgevuld en het kan zoo dagen en maanden, ja zelfs ja ren achtereen branden. De temperatuur wordt door een thermostaat automatisch ge reguleerd. Behalve een braad- en bakoven heeft het Aga-fornuis ook een kookvorm, waarin spijzen, die op het fornuis zijn voor gekookt, verder gaar kunnen koken zonder dat men er naar om behoeft te kijken. Dit koken in den oven heeft tot voordeel, dat de keuken vrij van etensgeuren blijft, daar de damp van de spijzen, ook die welke in den braad- en bakoven staan, door een afzonder lijk kanaal naar den schoorsteen wordt afge voerd. Bij gebruik van dit fornuis is het dus uitgesloten, dat de huisgenooten bij hun thuiskomst al ruiken wat zij te eten krijgen. Last not least heeft dit nieuwe kookinstru- ment een ingebouwd waterreservoir van 40 Liter, dat door aansluiting op de waterlei ding automatisch wordt bijgevuld. Het water, dat aan de buitenzijde van het fornuis wordt afgetapt, bereikt een hitte van circa 85 gra den Celsius. Inderdaad dus een wonder- fornuis. Kent u al de Amerikaansehe braadpan? Het is een langwerpig-ronde geëmailleerde pan met een vrij hoog deksel. Het vleesch, dat men wenscht te braden, wordt zonder toevoeging van boter of vet in de pan gelegd, de pan wordt daarna gesloten en in den oven geschoven. Ze blijft daarin tot het vleesch gaar zonder dat in dien tyd de pan geopend wordt. Dus geen keeren en geen be druipen, ook geen vrees voor aanbranden en bruisen van de vloeistof. Want de ronde bo dem van de pan verzamelt het vet en het sap van het vleesch. Deze vloeistoffen verdam pen, de damp trekt óf door het vleesch óf slaat tegen het deksel aan en dan weer terug op het vleesch, hetgeen op deze manier van zelf „begoten" wordt. Dit „begieten" houdt aan tot het vleesch even heet is geworden als de damp. Dan begint het bruin worden. Hieruit blijkt, dat bij deze bereidingswijze alle voorname bestanddeelen van het vleesch altijd sappig en malsch uit het proces te voorschijn komt. Als een aardige en fleurige variatie op het bruin vuurvast aardewerk, zagen we schalen, sohotels en soufflé-potjes van gekleurd vuur- wast aardewerk. Op een wit gedekte tafel zullen ze goed tot hun recht komen, waartoe tevens nikkelen of pitrieten houders, die een schotel voor de schalen overbodig maken, kunnen bijdragen. Een vinding van den allerlaatsten tijd is de A. J .B.-matras. Deze matras bestaat uit deelen, waarvan ieder deel een soort Onder redacüe van TRUUS EYGENHUYSEN. rechthoekigen zak is, die zes a acht met ka pok gevulde kussentjes bevat. Doordat deze rechthoekige zak, die den ouderwetschen naam van „tijk" draagt, van een moderne ritssluiting voorzien is, kunnen de kussentjes, wanneer dit noodig is, nu en dan verlegd worden om te voorkomen, dat de matras een kuil krijgt. Ook kunnen de tijken op tijd ge- wasschen worden en de kussentjes met nieu we kapok worden bijgevuld. Sojameel is niet te beschouwen als een ge heel nieuw product, maar het gegniet toch nog niet algemeene bekendheid. Sojameel wordt verkregen van sojaboonen, die tot de familie der peulvruchten behooren en in Oost-Azië naast de rijst tot de hoofdspijzen worden gerekend. In de huishouding kan sojameel worden gebruikt by het bereiden van soep, saus en stamppot en geeft hieraan den indruk alsof er in deze spijzen vleesch is verwerkt, terwijl het in de vetbehoefte vol komen voorziet. Weet u al, dat er melk- en roomsoorten bestaan, die in het warmste jaargetyde on veranderlijk blijven zonder dat er een ijs- of andere koelkast voor noodig is En wat zegt u er van, dat we nu ook al electrisch vloeren kunnen schrobben en dat er materiaal bestaat voor het „dweilen" van houten en steenen gronden zonder dat daarby de handen nat worden Al met alDe tentoonstelling „Voeding en Hygiëne" heeft de huisvrouwen weer op de hoogte gebracht van wat er op haar terrein aan nieuws gewonnen is. Koken. Hij (kribbig) Wat je me nu ook eiken dag voorzet, het smaakt allemaal even el lendig Zij (naïef) Maar mannie, nu ben je on redelijk Het is immers je eigen schuld. Waarom kocht je ook dat kookboek van drie gulden voor me in plaats van dat van zeven- vyftig. Daarin stonden natuurlijk heel wat lekkerder dingen. Voor het strand. 'tMag dan heel prettig zijn den frisschen, koelen zeewind vry door onze kortgeknipte haren te laten spelen, als we later merken hoeveel zand zich tusschen onze lokken gezet heeft, betreuren we het, dat we ons tot dat genoegen lieten verleiden. Om extra haar-wasschen, -borstelen en -kammen te voorkomen, is er al heel wat uitgedacht. Linnen hoedjes, strooien hoedjes, hoedjes van raffia en hoedjes van gevlochten crêpe papier, kanten kapjes, geknoopte zak doekjes. Ja wat niet alEn 't moet eerlijk gezegd worden, al die hoofddeksels zitten heel luchtig en zijn een Ideale dracht voor aan 't strand. Maar we houden nu eenmaal van veran dering en daarom hebben we maar weer eens iets nieuws bedacht, zeker als we zijn, dat dit bij onze lezeressen wel in den smaak zal vallen. Onze „nouveauté" is een mutsje, dat met een sjaal verbonden is. Zoo'n mutsje met afhangend sjaaltje moet van een heldere, sprekende kleur zijn, zoodat het een aardig en vroolyk gezicht is als de wind het sjaaltje doet uitwapperen. Zwartlokkige meisjes doen goed rood te kiezen, brunettes geel, blondines felgroen of blauw. Gemakkelijk is zoo'n mutsje zelf te maken. Er is soepel zijden gaas, kunstzijde, shan tung of heel dunne crêpe voor noodig. Het mutsje bestaat uit een vierkanten doek, waarvan iedere zijkant de afmeting dient te hebben van den omtrek van het hoofd, langs het voorhoofd gemeten. Eén zoo'n zykant wordt om het hoofd gelegd, de rest van den doek wordt naar links getrokken en daar by- een gehecht in een groote dof. Onder deze dof wordt de sjaal aange bracht, die een vorm heeft als de teekening aangeeft, De sjaal wordt langs den voorkant om den hals gelegd, het uiteinde wordt door de lus getrokken, die zich opzij, bij het oor, gevormd Vlekken wegmaken. De schoonmaak is de tyd, waarin al het werk in huis tot in de puntjes gedaan wordt. Geen hoekje wordt overgeslagen, geen riohel- tje wordt met rust gelaten, geen vlekje mag blyven zitten. Vlekken.... we zijn meteen waar we belanden willen. In ieder gezin worden vlekjes gemaakt, op tafel, stoelen, tapijt, zeil,,., zonder dat het dadelijk wordt w meestal de tijd om deze vlekjes, die toch maar klein zijn en dus niet onmiddellijk in 't oog vallen, weg'te maken. Maar als het schoonmaak is, wordt niets meer door de vingers gezien en alles wat niet heelemaal in orde is, wordt onder handen genomen. Nog altijd zijn er huisvrouwen, die meenen met benzine alle soorten van vlekken te kunnen wegmaken, en als het biykt, dat dit niet lukt, zijn ze heel verwonderd. Maar zoo wonderiyk is dat heusch niet. Want benzine bezit geenszins de eigenschap om alle vloei stoffen, waarmee gemorst is en die daardoor vlekken hebben veroorzaakt, op te lossen. Benzine lost alleen vet op, dus kan gebruikt worden voor het wegmaken van boter-, melk-, olie en jusvlekken. Benzine is echter ge- vaarlyk goedje omdat het spoedig ont brandt zoodra er vuur in de nabyheid is. Liever maakt men dan ook gebruik van tetra (de officieele benaming is tetrachloorkool- stof), dat op vetvlekken dezelfde inwerking heeft en absoluut ongevaariyk is. Verdere bekende vloeistoffen, die in staat zyn vlekken weg te maken, zijn terpentijn, spiritus, ammonia en zuringzout-oplossing. Ze zijn echter, evenals benzine, niet voor alle soorten van vlekken bruikbaar. Terpentijn bezit de eigenschap verf- en harsvlekken op te lossen- Ook teer en wa gensmeer laten zich soms door terpentijn wegmaken. Spiritus dient ter verwijdering van vruch ten- en wijnvlekken. Met ammonia kunnen vlekken van vlie genvuil worden weggemaakt. Zuringzout, waarmee voorzichtig omge sprongen moet worden, wordt gebruikt om aangezet porcelein of metaal schoon te ma ken. Een vettige porceleinen afwaschbak en een zinken teil laten zich met zuringzout prachtig reinigen. Daarna vlug en flink af spoelen. Ook oude inktvlekken willen wel eens met zuringzout verdwijnen. Voor alle vloeistoffen, waarmee vlekken verwijderd moeten worden, geldt de waar schuwing er niet te veel van te gebruiken, daar het overtollige vocht kringen maakt, die niet of lastig zyn weg te maken. frisschen moed opnieuw aan deze onsmake lijke zaak kan beginnen. Een geadresseerde, die zich ook door den inhoud der ontvangen kaart beleedigd voelt, zal een klacht indienen tegen den vroegeren tuinman van ds. R. te Hoogland. Deze ge adresseerde heeft namelyk dien tuinman, zekeren Z. betrapt by het posten van anonie me kaarten, ook reeds vóór ds. R. zijn straf onderging. Dat de kaarten afkomstig zyn van een goed ingewyde in deze zaak moge o.a. biyken uit het feit, dat een der geadresseerden, die belangryk bewysmateriaal aanbracht in ver band met een gewijzigd huisnumer, thans zijn huisnummer op de adreszijde geheel door prikt zag, zoodat wijziging onmogeiyk is. Een woonwagen met elf personen in een sloot. Gis teravond omstreeks kwart voor negen is op den weg Echt—Roermond, ter hoogte van het kasteel Hattem, een woonwagen, waarin elf personen gezeten waren, door een auto bus van den weg gereden. Verschillende der inzittenden werden min of meer zwaar ge wond. Vermoedelijk door het sleehte achterlicht zag de bestuurder den woonwagen te laat. Hij trachtte nog uit te wijken, doch mede door de gladheid van den weg kon hij een aanrijding niet meer voorkomen en met een snelheid van ongeveer veertig K.M. reed de bus op den woonwagen van achteren in, De woonwagen werd van den weg geslingerd en kwam totaal vernield in den sloot aan den kant van den weg terecht. De inzittenden, behalve eeriige oudere personen, waren eenige kinderen in den wagen, moesten van onder de overblijf selen van den woon-,vagen vandaan worden gehaald. Twee kinderen, beide jongens van ongeveer tien jaar oud, waren er het ergst aan toe en moesten met ernstige wonden naar een ziekenhuis te r rmond worden overgebracht, waar zy ter verpleging werden opgenomen. VIeeschlooze dagen. Hoe langer hoe meer brengt het gebruik mee, dat de portie vleesch, waaraan men wordt verminderd. Niet alleen de economische omstandigheden werken hiertoe meewel degelijk is ook de opinie van de voedingsphysiologen in dit op zicht veranderd, zoodat het vleesch, dat een halve eeuw geleden nog zoo hoog door de doktoren werd aangeprezen als het meest versterkende voedsel, thans in hun oogen volstrekt niet méér beteekent dan allerlei andere levensmiddelen (melk, karnemelk, kaas, eieren, peulvruchten, noten), die voor het meerendeel veel gemakkelijker in ieders bereik liggen. Menige huisvrouw heeft dan ook in ver band daarmede het aangedurfd om te bre ken met de gewoonte van „dagelijks vleesch op tafel". En ze kan dat met een gerust ge weten doen als ze maar zorgt voor geschikte vervangingsmiddelen; aan den éénen kant dus levensmiddelen, uie in voedingswaarde met het afgeschafte vleeschgerecht gelijk staan, aan den anderen kant schotels, die in smakelijkheid niet onder doen voor het vleesch, dat uit het menu geschrapt werd. Over dat laatste punt moeten we niet te licht heenstappen de smakelijkheid van ons voedsel is het middel, dat den eetlust op peil houdt, en het zou verkeerde zuinigheid zyn als het aan vleesch uitgespaarde geld later toch moest worden uitgegeven om de ver loren gezondheid te herstellen. Het vleesch afschaffen bestMaar dan dient de leege vleeschschotel gevuld te wor den met een ander smakelijk gerecht, en daaraan willen wij thans trachten u te helpen. Jachtschotel zonder vleesch voor 4 personen), 6 kopjes gekookte bruine boonen (resten by voorbeeld van een vorig middagmaal). 1 K.G. koude aardappelen. 4 groote uien. 4 zure appels. 80 gram boter. 4 d.L. kokend water met 2 Maggi's bouil lonblokjes. Wat peper, nootmuskaat en zout. Fruit de fyngesnipperde uien in de boter lichtbruin, voeg er dan ook de in plakjes gesneden appels bij en laat die even mee smoren; roer ten slotte door het mengsel wat peper, nootmuskaat en zout. Leg in een vuurvast schoteltje laag om laag de in plakjes gesneden aardappelen, de boonen en het gefruite uienmengsel, ©lk laagje vochtig makenue met een deel van den bouillon. Ga zoo laag om laag voort tot alles is opgebruikt, maar zorg, dat de bovenkant gevormd wordt door dicht aaneengesloten aardappelplakjes. Leg daarop kleine klontjes boter en zet het schoteltje in een warmen oven tot de aardappeljes gebakken zijn. Gehakt zonder vleesch voor 4 personen), 2 sneden bruin brovd. 6 middelmatig groote koude aardappelen. 2 eieren. 1 ui. Wat peper, nootmuskaat en zout. 2 theelepels Maggi's Aroma. 1 eetlepel tomatenpurée. Ongeveer 100 gram boter. Kook een van de eieren hard. Overgiet het brood met wat warm water, wrijf het goed fijn en druk er het overtollige water uit; werk het flink door elkaar met de fynge- maakte aardappelen, het in stukjes gesneden harde ei, de kruiden, het zout, de Maggi's Aroma, de tomatenpurée, het fyngehakte uitje en het rauwe ei. Vorm van het deeg, dat goed stevig moet zyn, twee balletjes, wentel ze rondom in paneermeel of gestampte beschuit en braad ze op de gewone wijze met de boter (ongeveer een half uur). Maak de Jus op de gewone wijze af met een scheutje water. DE K. L. Mamsie Met een onderwijl en nog i Mamsie ook al is Heeft zij c vindt u Kan ze da als een Zou Greet Mamsie h

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6