Vlissingsohe Courant TWEEDE BLAD GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND van de van Dinsdag 9 Mei 1933. No. 109. PUBLICATIE UITLOTING OBLIGATIËN Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat den 5 Mei 1933 zijn uitgeloot a. van de geldleening, groot 141.000, aan gegaan in 1911, rentende 4 zeven obliga- tiën van 1000, en wel de nummers15 43 56 95 137 139 en 141 b. van de geldleening, groot 184.000, aan gegaan in 1911, rentende 4 twee obliga- tiën van 1.000, en wel de nummers 105 en 124 c. van de geldleening, groot 37.000, aan gegaan in 1916, rentende éy2 één obliga tie van 1.000, en wel nummer 5, en één obligatie van 500, en wel nummer 21. De aflossing der obligatiën zal plaats heb ben van de leening sub a. en b. op den 1 Octo ber 1933, van de leening sub c. op den 1 Juli 1933, ten kantore van den Gemeenteontvanger, te Vlissingen, of van de Associatie-Cassa, te Amsterdam. Vlissingen, 8 Mei 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. DE DOKTER AAN 'T WOORD. HET SERVEUSE" KIND. De verontschuldiging voor slechte gewoonte Fantasie en comediespel door dr. J. W. Frederiks. Zenuwachtigheid is een modeziekte gewor den, waarmee alle toegeven aan een slecht humeur, grillen, booze uitvallen, slecht werk en geprikkeldheid worden verontschuldigd. Het is een vrijbrief voor onbeheerschtheid, al kan de bewering „Ik ben toch zoo zenuw achtig" natuurlijk niet voorkomen dat de be zitter van die eigenschappen in zijn omgeving weinig geliefd is. Hij maakt zich dan ook tot een onuitstaanbaar element in de mensche- lijke samenleving. Deze verontschuldigingvoor een gebrek" aan zelftucht wordt ook al voor kinderen aangewend. Als zenuwstoringen betitelt men alle onhebbelijkheden, die niet op het eerste vriendelijke verzoek achterwege worden gela ten. De zenuwen krijgen de schuld, als de op voeder geen raad meer weet met de koppig heid van een kind, en als een kind wat moei lijker dan gewoonlijk te doorgronden is, noemt de moeder het zenuwachtig, blij met deze verontschuldiging, die haar ontslaat van de verantwoordelijkheid voor de resul taten van haar opvoeding. Hiermede willen wij niet ontkennen dat sommige verschijnselen in het kinderleven, die vroeger als koppigheid of ondeugendheid werden gestraft, van ziekelijken oorsprong zijn, maar zulke gevallen moeten dan ook 2eer ernstig werden opgevat, want daarbij gaat het om hardnekkige kwalen, die een deskundige en geduldige verpleging ver- eischen. Wie zegt, dat zijn kind zenuwachtig is, moest liever vandaag dan morgen ermee naar den dokter gaan, teneinde deze aanleg, die bij een kind dubbel gevaarlijk is, uit den weg te laten ruimen. Maar als ouders de on hebbelijkheden van hun kinderen als zenuw achtigheid verontschuldigen, zonder die ver onderstelde kwaal medisch te laten behan delen, dan is het toch overduidelijk, dat zij alleen zichzelf doen kennen als gemakzuch- DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH. Naar het Engelsch van FERGUS HUME. 55) Rose trok een pruilmondje. „O, ik ben overtuigd, dat ik gelukkig word, als ik bij Susan vandaan ben. Ik heb meer dan genoeg van haar gescheld. Zij is nijdig, omdat ik met Ricky trouw en zij is blijven zitten, maar we zullen heel gelukkig zijn. We hebben nu geld genoeg", voegde ze er vertrouwelijk bij. „Meneer Trill heeft me een chèque gegeven en die heb ik aan Ricky gestuurd. Hij heeft hem geïncasseerd en we nemen de vijfhonderd pond mee naar Ca nada, als we de volgende week weggaan. De rest van het geld zal meneer Trill later sturen." „Komt Ricky hier om je te halen vroeg Fanshaw, denkend aan wat Thomas den vorigen avond gezegd had. „Neen, ik ga naar hem toe. Hij komt mor gen bij juffrouw Quail." „En je hebt Thomas verteld ,Dat Ricky hier zou komen", vulde Rose triumfantelijk aan. „Dat heb ik gezegd, om dat hij zoo aan mijn hoofd zeurde. Maar het is niet zoo. Ik kan heusch wel alleen naar Londen reizen. Mijn koffers zijn gepakt en nu ga ik wat porselein halen, dat ik bij tig en zonder gevoel van verantwoordelijk heid. Het is een feit, dat niet alleen levendige en begaafde maar ook vele stille kinderen een uitgesproken neiging tot tooneelspelen bezitten en dolgraag' door iets ongewoons de aandacht op zich willen vestigen. Dat is hun manier om te voorkomen, dat de volwassenen zich alleen met elkaar en niet met hen bezig houden. Het kinderachtige verlangen, om in het middelpunt der belangstelling te staan en gewichtig te doen, hebben zelfs vele volwas senen nog niet overwonnen. Om hun doel te bereiken, bedenken kinde ren soms de dwaaste dingen en als ze ergens succes mee hebben, gaan ze in die richting steeds verder door. Zij kunnen onwel zijn, rillingen, e.d. zeer natuurgetrouw imiteeren en daarmee hun omgeving regeeren. Soms benadeelen zy zelfs andere personen door hun verhalen, nl. wanneer zij gaan vertel len van overvallen en van andere misdaden, waarvan zij bijna het slachtoffer zijn gewor den. De genezing van dergelijke uitwassen is slechts bij hooge uitzondering de taak van een medicusmen kan veilig als regel aan nemen, dat de paedagoog ervoor verantwoor delijk moet worden gesteld. HET GEHEIM DER KROPZIEKTE. De Jodiumthorie. Bestraling van invloed Het ontstaan der kropziekte is nog steeds niet opgehelderd, hoeveel moeite men zich hiervoor ook heeft gegeven. Minstens twee duizend jaar lang kent men reeds uitgespro ken kropziekten, en in dien langen tijd is een ontzaglijke hoeveelheid materiaal verza meld over de meest verschillende misvormen, die als gevolg van kropziekte kunnen ont staan, maar nog steeds weet men niet, wat de eigenlijke oorzaak ervan is. Gebrek aan jodium kan de oorzaak zijn, doch is vermoe- lijk niet meer dan een omstandigheid die de ontwikkeling der kropziekte sterk in de hand werkt. Dit laatste blijkt uit verschillende fei ten. Om maar iets te noemen in den herfst geboren personen hebben over het algemeen veel minder last van kropziekte dan men- schen, die in de eerste maanden van het jaar geboren worden. Het bloed der moeder bevat nl. gedurende de tweede helft van het jaar meer jodium. In kuststreken, waar de lucht in verband met het jodiumhoudende zeewa ter ook meer jodium bevat dan elders, is het aantal kroppatienten kleiner dan waar ook. In streken, waar weinig jodium voorkomt, is daarentegen tot 84 der bevolking aan gedaan. Een bekend kropgebied is Zwitser land met de daaraan grenzende Alpengebie den, benevens Beieren en de Benedenrynsche laagvlakte. Het is te begrijpen, dat men, zoodra de overeenkomst tusschen gebrek aan jodium en het veelvuldig optreden der kropziekte was ontdekt, jodium ging gebruiken als genees middel ertegen. Trouwens, reeds voordat deze ontdekking was gedaan, diende men op grond vgn de verkregen ervaringen een uit zeewier gemaakt poeder toe, zooals men thans weet, bevat zeewier veel jodium. In het begin gaf men de patiënten groote hoeveelheden jo dium inhet duurde vrij lang, voordat men bemerkte, dat reeds zeer geringe hoeveelhe den jodium voldoende zijn. De Parijsche ge leerde Chatin was een der eersten, die inzag dat het in de schildklier aanwezige jodium wel degelijk een taak heeft te vervullen in het menschelijk organisme. Zijn theorie vond echter eerst veel later ingang. Maar gebrek aan jodium kan toch niet de eenige factor zijn. m lateren tijd hebben vooral de geleerden Birclier en Wilms het vraagstuk nader onderzocht, uitgaande van de oude volksoverlevering betreffende de schadelijke uitwerking van bepaalde wateren. Dronk men water, dat uit bepaalde bronnen, putten e.d. kwam, dan vergrootte men aan merkelijk de kans om de kropziekte te krij gen. Proeven op ratten en honden bevestig den de juistheid van deze overlevering, maar.... als men het water verhitte tot op een temperatuur van 70 graden of meer, ver dween de schadelijke uitwerking. De veron derstelling dat er bacillen bij in het spel wa ren, lag voor de hand. Drie jaar geleden wekte bovendien de Amerikaansche geleerde di*. Houva op het microbiologisch congres groot opzien door zijn mededeeling, dat de kropziekte naar zijn overtuiging ongetwijfeld een vriendin van me heb bewaard. Daarom heb ik dit afschuwelijk valies bij me." „Waarom bewaar je je porselein niet thuis vroeg Fanshaw terloops. „Omdat Susan het in haar woede mis schien stukgesmeten zou hebben", antwoord de het meisje luchtig. „Het is een afschu welijk mensch. Verbeeld u, ze zei tegen Ricky, cat er krankzinnigheid in mijn familie voorkwam. Het was in zeker opzicht waar, want een paar van mijn familieleden zijn in een krankzinnigengesticht geweest, maar mij mankeert niets. Susan vertelde het alleen, c-mdat Ricky me zou laten schieten, maar ik was vastbesloten met Ricky te trouwen en een dame te worden, en deze week gaat het gebeuren. En u zult geen last van ons heb ben, meneer Fanshaw, want we gaan naar Amerika." De jonker vond het niet noodig op haar gebabbel in te gaan, maar wierp een blik om zich heen. „De mist wordt dikker", zei hij terloops, „en als je ver gaat, kun je verdwalen." „Onzin", protesteerde Rose Carr. „Ik ken iederen centimeter van Hurtonik hebmyn lieele leven hier gewoond. Maar het wordt werkelijk erg mistig", stemde ze toe. „ik moest liever verder gaan, meneer Fanshaw." „Geef my je tasch, dan ga ik met je mee" stelde Lionel beleefd voor. Rose schrok en een sluwe schittering kwam in haar oogen. „Neen, neen, ik wil u niet mee hebben. Ik kan wel alleen gaan", riep ze gejaagd. „Ik bedoel, dat ik u niet lastig wil vallen, en.... door een bacil werd veroorzaakt, en dat hij haar- in een vroeg stadium met succes kon genezen door middel van. een serum. Toch is door do velerlei onderzoekingen op dit gebied het vraagstuk niet opgelost, maar slechts ingewikkelder geworden. Welke theo rie men ook als vaststaand wil aannemen, steeds zijn er zulke sprekende uitzonderingen op, dat de geheele zaak er nog ingewikkelder door wordt. Om een voorbeeld te noemen als men ratten gedistilleerd water uit een zgn. kropbron geeft, worden zij toch ziek, wanneer ze gebracht worden in een streek, waar de kropziekte heerscht. Wateren, die kropziekte veroorzaken, vertoönen deze uit werking alleen wanneer ze gedronken worden in de kropgebieden. Zoo is men tenslotte tot de verondersteling gekomen, dat wellicht een zekere stralensoort de ontwikkeling der kropziekte in de hand werkt. In menig opzicht stemt de uitwerking van jodium overeen met die van sommige stralen, terwijl bestralingen ongetwijfeld met de schildklier in nauw verbande staan. RECORDS DER MENSCHELIJKE TEMPERATUUR. Een dokter in Californië heeft eens bij een patiënt een temperatuur van 43.6 graden op genomen en wat meer is, de patiënt heeft dezen koortsaanval zelfs goed doorstaan. Dat verandert niet aan het feit, dat een tempe ratuur van 42 graden Celsius als regel de grens is voor het menschelijk bloed en dat bij een verdere stijging de dood intreedt. Het bovenvermelde feit, bewijst alleen, dat erop dien regel uitzonderingen mogelijk zijn. Ze zijn niet eens zoo heel zeldzaam. In Bonn werd bijv. in 1920 bij een jonge vrouw, die aan tuberculose leed, een temperatuur van 45.3 graden gemeten, welke temperatuur ver scheidene dagen aanhield met geringe schommelingen. Ondanks dat is de vrouw niet gestorven In een Parijsch hospitaal is het zelfs voorgekomen, dat een tot 44 graden doorloopende koorts-thermometer onvoldoen de was voor de temperatuur van een patiënt op te nemen. De kwikkolom steeg naar schat ting nog 2 graden verderdit record kon echter bij gebrek aan een geschikte thermo meter niet worden opgenomen. HET HOOFD NAAR HET NOORDEN De magnetische stormen, die op onzen aardbol bij de radio en de draadlooze tele grafie storingen veroorzaken hebben ook in vloed op den mensch, vooral wanneer deze niet langer in beweging is en telkens zijn houding veranderd, doch op één bepaalde plaats ligt te slapen. Hét magnetische krachtveld der aarde ligt wat de krachtigste lijnen betreft ongeveer in de richting Noord- Zuid, zoodat het oude volksgeloof, dat men steeds met het hoofd naar het Noorden moet liggen wel degelijk reden van bestaan heeft. Li vele sanatoria wordt hiermee dan ook re kening gehouden bij do plaatsing van de bed den. v Een leer- en werkkamp van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Het Christ. Nationaal Vakverbond heeft een zgn. vrijwilligen arbeidsdienst ingesteld, welke door regeeringssubsidie wordt ge? sieund. Drie weken achtereen hebben groe pen van werklooze jonge menschen uit alle hoeken van het land werk gekregen in het vacantie-oord te Putten, om daar te leeren en tevens nuttige arbeid te verrichten. Het werk, waarvoor geen loon, doch logies enz. wordt verstrekt, is echter spoedig af. Het O.N.V. zal waarschijnlijk in de volgende maanden wel op andere wijze»» gelegenheid vinden dezen vrijwilligen arbeidsdienst voort te zetten. De tuinbouw in nood. Hoe het met den tuinbouw in Friesland staat, blijft ten duidelijkste uit de volgende aanhaling uit het jaarverslag van de pro vinciale veilingsorganisatie „Dat een dergelijk financieel resultaat voor velen onzer tuinbouwers catastrophaal is, be hoeft geen nader betoog. Door steeds meer belemmerende maatregelen van het buiten en.... goedenavond." Lionel bleef verbaasd staan. Hy wist, dat Rose graag met iederen man en vooral met een „heer" een praatje maakte en in nor male omstandigheden een wandeling in den schemer met den landheer van Hurton ten zeerste zou apprecieeren. Dus was - het zeer vreemd, dat ze zijn gezelschap weigerde het was ook vreemd, dat ze zoo'n groote tasch by zich haden tenslotte was het hoogst- cigenaardig, dat zij in de richting van het spookboschje ging om porselein by een vriendin te halen, zooals de jonker opmerkte. Met een schok drong het eensklaps tot het besef van den jongen man door, dat Rose den beker wilde gaan opgraven Ricky, die blijkbaar niet in de gelegenheid of niet van zins was, naar Hurton te komen en zelf dat karweitje op te knappen, had haar meege deeld, waar zy den buit kon vinden en het valies, dat zy bij zich had, moet natuurlyk dienen om het kostbare voorwerp te vervoe ren. zonder argwaan te wekkenals porse lein, dat een vriendin in bewaring had ge had En evenmin als Richard zelf, had zooals vanzelf spreekt Rose er idee van, dat Thomas haar al vóór was geweest In een oogwenk was Fanshaw's besluit genomen. Hij zou haar volgen en op hee- terdaad betrappen, terwijl ze de plaats zocht, waar de beker verborgen was geweest. Dan zou hy haar de waarheid vertellen eri haar pressen van Ricky af te zien en met Thomas te trouwen. Inmiddels was Rose in den mist verdwe nen, maar Fanshaw volgde haar koo snel hy land en grootere aanvoeren aan do veilingen daalden de prijzen zoodanig, dat menig product de kostprys, ja meermalen zelfs de aanvoerkosten en de minimumprijzen niet kon opbrengen en op de mestvaalt gedepo neerd moest worden. De uitkomst was bitter slecht en de toekomst laat zich uiterst don ker aanzien." KERK- EN SCHOOLNIEÜWS Bevestiging en intrede. De heer Joh. Baay, tot voor korten tyd godsdienst-onderwijzer te Oost- en West- Souburg, deed Zondagavond zijn intrede als evangelist te Noordbroek (Gr.) Er bleek voor deze intrede groote belang stelling te bestaan. Ds. E. Syperda, van Tjamsweer, leidde den heer Baay in, naar aanleiding van 2 Cor. 5 20, en liet hem toezingen Psalm 134 3. Hierna aanvaardde de heer Baay zijn ar beid naar aanleiding van Joh. 6 68. Hartelijke welkomstwoorden werden nog gesproken door den heer Lemborg, namens het bestuur der evangelisatie,, en door de heeren evangelisten Pontsma uit Heiligerles en Jager uit Muntendam. Bevestiging vrijzinnige lidmaten Ned. Herv. Kerk. Daar de kerkeraad der Ned. Herv. gemeen te te Middelburg blijft weigeren om de cate chisanten van ds. A. Landstra, predikant der vereeniging van Vrijzinnig Hervormden aldaar, in de kerk to doen aannemen, is ds Landstra Zondag met 10 vrouwelijke cate chisanten naar Bergen op Zoom geweest, waar de kerkeraad hem wel in de gelegenheid stelt de nieuwe lidmaten aan te nemen en te bevestigen. Bevestiging en intrede van ds. Joh. Langraan. Onder groote belangstelling heeft Zondag te de Lier de bevestiging en intrede plaats gevonden van het Tweede Kamerlid ds. Joh. Langman. Ds. Langman werd bevestigd door mr. dr. N. G. Veldhoen van Voorburg, die sprak over Joh. 27 7, eerste gedeelte. Na den dienst zong de gemeente ds. Langman Ps. 134 3 toe. 's Middags deed ds. Langman in een stampvol kerkgebouw zijn intrede. Ds. Lang raan hield een predikatie over Efeze 2 21 slot, deze woorden „Tot een woonstede Gods in den geest". De gemeente zong haar nieuwen predikant staande toe gezang 96 (gewijzigd). Uit het predikambt ontzet. Het provinciaal kerkbestuur van Gelder land heeft ds. R. te Winterswijk, bekend uit de anonieme brief schry very, die Vrijdag uit de gevangenis is gekomen, uit het predikambt ontzet. Gei'. Kerken* Drietal >te Colynsplaat E. Houtman, cand. te Schiedam, H. Veenstra,. cand. te Smilde en W. Wiersma, cand. en hulpprediker te Assen. Christ. Ger. Kerk. Op het tweetal te Baarn komt voor ds. A. Gruppen te Zwaagwesteinde, vroeger te Vlissingen. Sadhoe Soender Singh. De Indische autoriteiten nemen thans aan en de Britsch-Indische pers brengt hier van de officieele verklaring dat de Sadhoe Soender Singh niet meer in leven is. Men weet, dat hij in 1929 naar Tibet vertrok om daar te evangeliseeren. De Sadhoe is uit een oer aanzienlijkste Sikhs-families gesproten, aoch voor het Christendom gewonnen verliet hy de zynen en wijdde zyn leven, gekleed in het gewaad der boeddhistische monniken (sadhoe) aan het prediken van het Christen dom. Voor zyn vertrek naar Tibet, waar hij nergens steun te wachten had, nam hij geen enkele voorzorg. Hoe hij daar omgekomen is, zullen we waarschijnlijk nooit te weten ko men. Examens. Voor het examen van schipper voor de bin nenvaart diploma B IV zijn geslaagd C. de Vuyst met aanteekening stoom en motor P, Vermeulen met aanteekening stoom en mo tor J. J. VaderA. H. van PeenenJ. kon. Hij haalde haar in, toen ze uit de laan naar het boschpaadje ging. Hier was demist niet zoo dik en hij kon haar tusschen de boomen zien schuifelen. Hij verborg zich achter de struiken en boomstronken en slaagde erin onzichtbaar te blyven. Hij was nu volkomen overtuigd, dat ze iets slechts in den zin had, omdat ze een paar keer schich tig om zich heen keek. Toen sloeg ze een zypad in en Fanshaw zag haar naar een boom gaan, waarschijnlyk een zilverberk, waarover Thomas gesproken had. Het was niet veilig om haar verder te volgende jonker leunde tegen een eik en wachtte in grimmig amusèment op Rose's ontsteltenis, als ze zou ontdekken, dat de beker verdwe nen was. Door den mist kon hy haar niet zien. maar wel op het gehoor af haar bewegingen volgen. Hij stond op het punt om naar haar toe te gaan, toen plotseling een luide ont ploffing weerklonk en hij door den grijzen nevel een helderroode vlam zag. Verbysterd strompelde de jongeman naar voren. Hy struikelde op den rand van een groot gat, dat in den grond geslagen was, en de lucht was dik van scherpè, bijtende dampen. Van Rose was niets meer te bekennen zonder dat ze zelfs nog tijd gehad had om een kreet te geven, had de ontploffing haar vaneen gereten..., „Dynamiet l" hijgde Lionel ontzet, zijn hersens één wide,verwarring. „Dynamiet Hémel ,-r- nog aan r- toe. Prince met aanteekening motor voor diplo ma B IIF. van den GriendJ. Verschoor en J. L. Duivendijk aanvullingsexamen stoom en motor, allen leerlingen van de Binnen- vaartschcol. liervorming van de scholen in Duitschland. Geheel parallel met de plannen tot reor ganisatie van het protestantsch kerkelijk le ven in Duitschland, gaan die tot hervorming van de scholen. Een zekere prof. dr. Heering, benoemd tot rijksadviseur voor onderwysza- ken,; heeft in een vergadering verklaard, dat de nationale regeering van plan is in Duitschland het schoolwezen grondig te her vermen. in de eerste plaats zullen alle scholen staatsscholen zijn. Voorts zal het principe van neutraliteit in wereldbeschou wing voor de staatsschool voor goed begra ven worden. De staatsschool zal een christe lijke school zijn, en dan niet slechts daarin doordat er bijbel- en godsdienstonderwijs wordt gegeven, maar ook doordat de geheele opvoeding in de school in dezen geest geleid zal moeten worden. Het personeel, dat hier toe niet meewerken kan, wordt ontslagen. De kleur der school zal al naarmate de bevol king overwegend r.-kath. of protestant is, verschillend zijn de juiste regeling daartoe moet nog bepaald worden. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. P. V., 34 jaar, landbouwer en melkslijter te Koudekerke. en A. K., 47 jaar, veerman te Arnemuiden, waren in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den Kantonrech- vei te Middelburg waarbij zy wegens het ver voeren en afleveren van consumptiemeik zonder vergunning van de Crisis Zuivel Cen trale, werden veroordeeld tot een geldboete van 10 of d. h. Verdachten waren verschenen en erkenden de hun tenlaste gelegde feiten onder mede deeling dat zij zich alsnog als lid hadden op gegeven doch dat hun dit was geweigerd. Getuige Zwagerman, aiivelco sulent te Middelburg verklaarde dat het worden van lid berust bij de Zuivelcentrale. Op een vraag waarom verdachte geen lid konden worden is get. van meening dat deze handelingen hebben verricht die de Zuivelcentrale wetti gen te weigeren om lid te worden. De president is van meening dat deze ver dachten niets hebben misdreven. De get. S. verklaarde dat er aanvankelijk 3 personen waren die geen lid wenschten te worden, nl. in Arnemuiden, Zoutelande en Vlissingen. Door den invloed van die men schen is de melkprijs gezakt op 7 a 8 cent de liter. De President merkt op dat verdachte V.na 26 Maart zijn verplichtingen heeft willen na komen. De Officier van Justitie aan het woord komende, is van meening dat het vonnis van den Kantonrechter juist is gewezen, verdach ten mochten niet verkoopen zonder vergun ning. Spr. wil deze zaken in het juiste licht bezien, er is z.i. toch iets stuitends. Men heeft een regeling getroffen die niet inhoudt, dat SCHERVEN RAKEN UIT DE MODE, BROKKEN RAKEN UIT DEN TIJD DOOR DE NIEUWE LIJMMETHODE: VELPON STAAT VOOR u BEREID. CUN06 OOOR6NBOS. HOOFDSTUK XIX. De beker terug. Lionel wist zelf niet, hoe hy van die vree sdij ke plaats was weggekomen. Hij had een verward idee, dat hij door den mist van de plaats des onheils wegrende, en vaag drong het tot hem door, dat anderen achter hem aan kwamen. Pas toen hij het dorp bereikt had, werd hij zich bewust van de werkelyk- heid. Hij besefte, dat meer menschen de ontploffing hadden gezien en wisten, dat Rose Carr omgekomen was. Verscheidenen waren nog in het bosch aan het werk geweest, sommigen niet ver van de plaats, waar het ongeluk gebeurd was, iets, waarmee het meisje blijkbaar geen rekening had gehouden anders had ze haar expeditie wel tot een later uur uitgesteld. Eenige mannen hadden het meisje zelf gezien en herkend en twee dorpelingen waren vol doende dichtby geweest om haar te zien graven aan den voet van den zilverberk. De eene was zelfs door de ontploffing een eind weggeslingerd en een poos bewusteloos ge weest. Toen de mannen hun onsamenhangend verhaal gedaan hadden, heerschte er een verbysterde stemming in het dorp. Waarom was Rose Carr naar het bosch gegaan Wat had ze gezocht 'i Wie had het dynamiet on der den boom gelegd? (Wordt vervolgd.);

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5