LAATSTE BERICHTEN UIT DRAAD EN LUCHT betreft de bepalingen in zake organisatori sche kwesties, dés te eerder zal het mogelijk zijn tegemoetkoming te betoonen op het ge bied der unificatie van het legerstelsel. EEN MISLUKTE OMWENTELINGSPOGING IN SPANJE Maandagochtend is de politieke politie op het spoor gekomen van een aanslag, welke Dinsdag zou worden uitgevoerd en beraamd zou zijn geweest tegen de regeering. Volgens mededeelingen van het ministerie van binnenlandsche zaken betreft het een poging van monarchistische elementen, om tezamen met syndicalistische vakvereenigin- gen en militairen, de regeering van Azana ten val te brengen en het parlement te ont binden. Als leider der beweging wordt genoemd generaal Gomez, die sinds een jaar op non activiteit is gesteld. Hij is gearresteerd en verbannen naar de Canarische Eilanden. Hij is reeds op transport gesteld. De politie heeft nog een groot aantal per sonen gearresteerd. Het schijnt, dat het door de syndicalisten uitgegeven stakingsparool voor geheel Spanje van kracht blijft, zoodat verwacht kan worden, dat heden, Dinsdag, een algemeene illegale staking zal aanvan gen, voor zoover het de syndicalistische ar beiders betreft. In hoeverre militairen bü de samenzwering betrokken zijn, kon nog niet worden vastge steld. Slechts wordt medegedeeld, dat de ze vende brigade, welke te Valladolid in garni zoen ligt, bij deze zaak. betrokken is. Reuter meldt uit Madrid, dat er reeds se dert eenige dagen geruchten in omloop zijn over een^raonarchistisch complot. Generaal Goded, vroeger chef van den staf, en verscheidene officieren, zijn aangehouden. Men gelooft, dat het gaat om voorzorgs maatregelen, ten einde elke ernstige poging tot opstand te voorkomen. GANDHI VRIJ. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat Gandhi gisteren te uur 's avonds plaatse lijke tijd onvoorwaardelijk werd vrijgelaten ina het begin van zijn vasten van 21 dagen in de gevangenis van Jeravda te Poena bij Bombay. De draadlooze dienst brengt hierbij in herinnering dat dit vasten geschiedt voor de zaak der Indische verdrukte klassen. De omstandigheden en het doel van het huidige vasten zijn geheel en al verschillend van die van Gandhi's vasten van verleden jaar. Toen ■werd gepoogd pressie te oefenen op de regee ring om haar besluit inzake de te volgen po litiek te wijzigen. Het huidige vasten heeft geen politieke beteekenis en staat geheel los van de burgerlijke ongehoorzaamheid in welke beweging Gandhi een belangrijke rol heeft gespeeld. De Indische regeering is overtuigd dat er geen politiek motief schuilt achter de huidige actie-varr Gandhi en daar hij het voornemen heeft te kennen gegeven om zichzelf deze be proeving op te leggen alleen ter bevordering van de opheffing van de „onaanraakbaar heid" en om de rest van zijn leven aan die zaak te wijden, is het wenschelijk geacht hem uit de gevangenis te ontslaan en aan deze vrijheid geen voorwaarden of reserves te ver binden. Gandhi Is 16 maanden in de gevangenis van Jeravda geweest, maar hij had ieder cogenblik zijn vrijheid kumien herkrijgen door af te zien van de ongehoorzaamheids beweging. De vrijlating beteekent geènerlei wijziging in de politiek der regeering ten aanzien van die beweging en de regeering is vrij later tot ieder optreden over te gaan dat door de omstandigheden gewettigd wordt. INEENSTORTING VAN 'T COMMUNISME IN RUSLAND De Parijsche „Figaro" publiceert een ver klaring van grootvorst Cyrillus van Rusland, die in zjjn hoedanigheid van hoofd van de keizerlijke dynastie der Romanofs degenen, die thans Rusland besturen, beschuldigt on machtig te zijn geweest gedurende de vijftien jaren van hun bewind, iets tot stand te brengen, behalve het onberekenbare kwaad, waaronder zij het Russische volk hebben verpletterd. De grootvorst, die zich eenige jaren gele den tot „Tsaar aller Russen" heeft uitge roepen en te St. Briac in Frankrijk verblijf houdt, wijst er voorts op dat het communis tisch bewind gedurende die noodlottige jaren slechts haat en verwensching heeft geoogst. Slechts door middel van een schrikbewind weet het zich staande te houden. De leiders trachten het volk te overtuigen dat zij het nieuwe wegen naar het geluk openen. In- plaats echter hun utopieën te verwezenlijken misbruiken zij het volk om er van tevoren veroordeelde practijken op te experimen teeren. Zij hebben het volk beroofd van het recht zijn geloof in God te belijden en het 't gevoel van de waarde van het menschelijk leven ontnomen. Grootvorst Cyrillus meent dat het uur na dert, waarop het communistisch regime zal Ineenstorten. Zelfs zij, in het buitenland, die met sympathie de proefnemingen van het communisme volgden en er een vernieuwing in meenden te vinden, hebben eindelijk be grepen, dat het slechts een verachtelijke poging betrof de natuurwetten, die het men schelijk leven beheerschen, omver te werpen. De verklaring eindigt aldus„Een onver mijdelijk lot wacht u en uw ondergang is onvermijdelijk, zooals het geval is met alles wat in strijd is met het leven en met alles wat de natuurwetten schendt. Genoeg mar telingen Genoeg bloedige hoon tegenover het Russische volk De dag zal komen, waar op Rusland zich in de overwinning van zijn nationale krachten zal herstellen." ESN HITLFHFEEST TE KIEL, Te Kiel is een ?roote opmarsch van de SA. gehouden. Aan de parade namen 30.Q00 man deel. Hitler hield een groote rede, waar aan ij het olgencte ontleenen t ef- revolutie, wordt- uitgevoerd door de grootste politieke organisatie, welke Duitsch- land ooit heeft gezien. De meer dan 600.000 personen, die thans in het bruine hemd, of met de zwarte pet op, achter het vaandel van de revolutie staan, vormen een onwrik bare garde, die de uiterste consequenties zal trekken uit den wil van het Duitsche volk. Het doel van de groote revolutie is de inner lijke en feitelijke uitwissching van November 1918, toen het vaandel van het verraad en het oproer werd opgeheven en Duitschland ineenzakte. Millioenen arbeiders zijn het slachtoffer geworden van die misdaad, aldus Hitier, acht millioen mannen, die, zonder verdienste en arbeid, geen levensdoel meer hebben. Wij verwijten den leiders van 1918, dat zij het Duitsche volk hebben gedemorali seerd, dat zij het volk vernederden, dat zij ontzettende wantoestanden hebben gedoogd Wij richten ons tegen hun streven om een groot volk te vernederen. Wij willen niet kleingeestig zijn, vervolgde Hitier, en zullen ieder de hand reiken, die zich bij ons wil aansluiten. Gij zult u afvra gen, of dat in verhouding staat tot hetgeen men ons heeft aangedaan. Wij moeten ech ter voor oogen houden, dat er in 1918 twee soorten menschen wareneen minderwaar dige troep leiders en een groote massa Duit sche soldaten en matrozen, die innerlijk daar mede niet verbonden waren. Wij willen hen niet verantwoordelijk stellen en hun de hand geven, doch met hun leiders zullen wij geen medelijden hebben. Wie echter meent de opheffing der natie nog te kunnen saboteeren of ophouden, die zal zien, dat de vuist van de jonge nationale garde sterk genoeg is, om iedereen neer te vellen. Dan handelen wij volgens de oude wetOog om oog, tand om tand. Hitier zette verder uiteen, dat hij de we reld wil toonen, dat de tijd van het „Novem- ber-Duitschland" definitief voorbij is. Hij deed een beroep op de discipline van zijn volgelingen en op hun geduld en volharding. De toekomst zal moeilijk zijn, aldus Hitier, doch als ge de ijzeren garde van de revolutie blijft, zal de toekomst weer goedmaken, wat in het verleden bezoedeld en slecht gemaakt is. En hij besloot met de woorden Ik heb u dikwijls gezegd, dat het Duitsche vaandel slechts een vaandel van de eer kan zijn. Wij hebben naast de oude vlag onze vlag geplant en daardoor de verplichting op ons genomen er voor te zorgen, dat dit vaandel stand houdt teg-sn het oordeel der eeuwen en zich- eervol handhaaft naast het symbool van het verleden. DE AANVARING OP DE SCHELDE. Het „Handelsblad van Antwerpen" meldt nog het volgende De Harwichboot „Malines" is gisteren te Antwerpen in het droogdok gegaan om de noodige reparatiewerken te ondergaan, die naar schatting een kleine veertien dagen zul len duren. Op het eerste zicht zou men gezegd hebben dat de „Malines" hoegenaamd geen averij had. De witte band -.an het bovendeel der romp was niet eens besmeurd en noch aan de reeling, noch aan den bovenbouw van het schip was iets te bemerken. Maar als men den voorsteven nauwkeurig bezag, bemerkte men spoedig, dat onder en boven de waterlijn de spoor letterlijk dubbel gevouwen was, opgerold. Maar de stevigheid van het schip blijkt uit het feit, dat geen enkele plaat gebroken is en dat de „Malines" nergens lek maakte. Een matroos van de „Malines" verhaalde het gebeurde als volgt Er heerschte een dikke mist op zee. Ons schip ging de Schelde opvaren langzaam stoomend, daar wij de loods aan boord gingen nemen. De loodskotter lag langzij en de meeste manschappen op het dek stonden aan de ladder, langswaar de loods zou op klimmen. Ik stond op de voorplecht met twee of drie kameraden, toen wjj plots vóór ons een klein schip zagen opdoemen, uit de Schelde ko mend het was de „Jamaica", zooals later bleek een Zweedsch stoomschip van 661 reg. ton netto. Zijn manoeuvres schenen ons vreemd toe, zooals ook was opgemerkt door den officier van de wacht, die herhaaldelijk met de sireen het signaal gaf, dat de Zweed gevaar liep maar men moet gelooven dat het schip door den redelijk sterken stroom werd meegevoerd, want het kwam vlak terecht op onzen voor steven,' draaide rond als op een spil, helde over en zonk na eenige minuten. Ondanks de snelheid van het gebeurde kon den al de opvarenden, ten getale van 17 op de „Malines" overstappen en wij waren allen gelukkig de schipbreukelingen behulpzaam te z\Jn. De schipbreukelingen gingen van de „Ma lines" over op den loodskotter, die ze ont scheepte te Vlissingen, vanwaar zij. via Rot terdam terug naar hun land zouden keeren. OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) De voorzitter mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk opent te 12.45 de vergadering. Van de aanwezige leden dei- Staten-Generaal zijn eenigen in gala gewaad gekleed. Aanwezig waren o.a. de als kamerleden gekozen ministers. De sociaal democratische fractie woonde de ©penings- zicting bij. de communisten zijn afwezig. Al- 1- <%i d» ieuen der comntuisie van in- en uit gelekt droegen ambtsgewaad of uniform. De minister van staat, minister van binnenland sche zaken, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, houdt na ingeleide te zijn gedaan de reeds vermelde rede, waarna hem door dezelfde commissie uitgeleide wordt gedaan. De voor zitter sluit te 1,05 de vergadering. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Met hetzelfde ceremonieel waarmede de zitting der Staten- Generaal Zaterdag gesloten is, is vanmiddag de buitengewone zitting der volksvertegen woordiging geopend. Zeven vóór een verliet de minister van staat, minister van binnen landsche zaken. jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck in ambtsgewaad gekleed, het paleis aan het Noordeinde, óm plaats te ne men in een gala-hofrijtuig met twee paarden bespannen. De koets werd voorafgegaan en gevolgd door detachementen huzaren. Demi- nister was uitgeleide gedaan door den hof maarschalk Baron de Smet. De stoet ging langs denzelfden weg als hij Zaterdag reed. Aan den ingang van het Tweede Kamer gebouw fungeerde een detachement politie- troepen als eerewacht. j •Af eerste kamer. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Nadat de griffier het benoemingsbesluit van den voorzitter als zoodanig heeft voorgelezen houdt de voor zitter baron de Vos van Steenwijk de vol gende rede „Der Koningin mocht het behagen, mij ge durende de zitting die heden aanvangt, te be noemen tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Mijn erkentelijkheid deswege jegens H. M. is groot. Onder zeer bij zondere omstandigheden aanvaard ik mijn ambt. Is immers eenerzijds het mij toege meten tijdsbestek kort, anderzijds hebben de raadslieden van de Kroon hun portefeuilles ter beschikking van de Koningin gesteld. Ik spreek dien hartgrondigen wensch uit, dat de ministerieele crisis spoedig, die oplossing vinde, welke onder Gods zegen strekke moge tot heil van het zoo dierbaar vaderland. Deze rede wordt staande door de leden aangehoord. DE K. R. O. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Naar ons van bevoegde zijde wordt bericht ligt het in de bedoeling van de K. R. O. om binnenkort wekelijks des Zaterdags of des Zondags via den Phohi-zender te Huizen, op golflengte 16.88 en of 25.57 M., een uur radio-uitzending te gaan verzorgen geheel ten dienste van de Nederlandsche missionarissen in de Katho lieke missiegebieden. Onderhandelingen zijn nog gaande met de I. K. R. O. S. VOLKENBOND EN VREDE. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Het hoofdbe stuur van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede ontving in antwoord op een telegram niet gelukwenschen aan Henderson naar aan leiding van de toekenning van den Wateler- prijs van.den heer Henderson een brief waar in hij schrijft, dat hij- steeds dieper door drongen is geworden van de overtuiging dat van het resultaat der ontwapeningsconfe rentie de geheele toekomst van de Wester- sche beschaving afhangt. In dat verband voelt hü zich gelukkig te kunnen zeggen dat er hoopvolle teekenen zijn in Genève, die er op wijzen dat indien alle vrienden van den vrede blijven voortgaan, jegens hun regee- rmg uitdrukking te geven aan het bestaan van een algemeenen volkswil tot ontwape ning door geheel de wereld, door de confe rentie thans resultaten in succesvolle rich ting kunnen worden bereikt. HERDENKING PRINS WILLEM I IN HET RIJKSMUSEUM. AMSTERDAM. (V.D.) In de Oostelijke binnenplaats van het Rijksmuseum is heden middag een tentoonstelling geopend ter eere van de herdenking van den 400en geboorte dag van Prins Willem I, den Vader des Va derlands. In een afzonderlijk gedeelte van de zaal zijn tentoongesteld eenige portretten van den pillis op verschillenden leeftijd. Het is den heer Schmidt Deneder, hoofddirecteur van het museum gelukt, uit 't museum te Cassel in bruikleen te ontvangen het bekende jeugd portret in wapenrusting van Prins Willem, geschilderd door Anton Morro. Ter linker en ter rechterzijde van dit jeugdportret, twee portretten uit latexen leeftijd. Aan denzelfden wand vinden we een portret van Margaretha van Paraia, afkomstig uit het museum te Berlijn en dat van 's Prinsen grooten tegen stander, Granvelle, afkomstig uit Weenen. Voorts een portret van den hertog van Alva en van den financicelen agent van Engeland Gresham, een der steunpilaren van den op stand tegen Spanje. Bij deze portretten is gevoegd het conterfeitsel van Anton Morro, den schilder die de meeste dezer portretten op het doek bracht. In een vitrine is voorts ter bezichtiging gesteld uit de particuliere verzameling van H. M. de Koningin een zak mes van den Prins, een brief aan zijn moeder in 1580 geschreven, benevens eenige pennin gen uit dien tijd, o.m. een met de beeltenis van Charlotte van Bourbon. Bij dit gedeelte sluit zich aan onze geheele vaderlandsche geschiedenis in schilderijen, gravures en munten. In deze zeer bezienswaardige ten toonstelling zijn opgenomen de collectie Bie- rens de Haan, benevens bijdragen uit de Musea te Leiden, Boymans en het Maurits- huis. Na den grafelijken tijd, vertegenwoordigd door schilderstukken van enkele kasteelen, vinlen we nogmaals een portret van Prins Willem I omgeven door die van zijn broeders. Hierna volgt de tijd van Prins Maurits, In deze afdeeling, om slechts even aan te geven het aardige van de vaderlandsche tentoon stelling, een portret van Oldenbarneveld, het stokje van den landsadvocaat en het zwaard, waarmede hij onthoofd is. Ook staat hier de bekende boekenkast van Hugo de Groot. In de periode van Frederik Hendrik, afbeeldin gen van d's 'dring van 's-Heiugénbosch. Ook hier \Vv3ij als overal elders, portretten van vorston en vorstinnen, van Oranje, zoo mede van bekende tijdgenooten. Vluchtig verder gaande, wijzen we op een maquette van het Raadhuis (Paleis) op den Dam, portretten van de Gebroeders De Wit. De tijdperken van Prins Willem III, van Prins Willem IV gaan op dezelfde wijze aan ons voorbij. Hierna komt de revolutie en het Napoleon tische tijdperk met als slot de Slag bij Wa terloo, vertegenwoordigd door het bekende groote doek van Pieneman. Portretten van Lodewijk Napoleon, Napoleon en tijdgenooten versieren hier den wand. Het einde van deze tentoonstelling geeft portretten van koning Willem III, onze Ko ningin als prinsesje en van de Koningin- Moeder. De tentoonstelling, die tot 3 September openblijft, is hedenmiddag geopend door jhr. mr. dr. Roell, als voorzitter van de Nationale Huldigingscommissie van Prins Willem I in tegenwoordigheid van tal van genoodigden, o.w. Z.K.H. Prins Hendrik en den Spaanschen gezant. VONNIS BEVESTIGD. AMSTERDAM. (V.D.) Het gerechtshof be vestigde vandaag het vonnis van de recht bank waarbij een 42-jarige magazijnbediende wonende te Groningen, wegens mishande ling van zijn vrouw den dood tengevolge heb bend tot l/2 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. Op 13 April 1926 woonde de man geschei den van zijn vrouw. Op genoemden dag be zocht hy zijn vrouw en maakte 's avonds een wandeling met haar langs de Ringvaart. Plotseling viel zij in het water. De man poogde haar nog te redden doch dit gelukte hem niet. Hij verklaarde toen dat zijn vrouw zelfmoord had gepleegd. Jaren later kwam hij in aanraking met een godsdienstige seo- te. Hij bekende toen zijn vrouw in het water ie hebben geduwd. Ook'tegenover de politie handhaafde hij zijn bekentenis. Later toen hij terecht stond nam hü deze verklaring echter terug. De procureur-generaal had eveneens l]/2 jaar gerequireerd. DOOR EEN COLONNE SOLDATEN GEREDEN. AMSTERDAM. (C.B.) Op 22 Augustus marcheerde een colonne geniesoldaten op den Utrechtscheweg te De Bildt, toen plotseling een auto, welke uit de richting Zeist kwam een tegenkomende tram links inhaalde en rechts passeerde en daardoor pardoes op de colonne inreed, zoodat vijf militairen min of meer ernstig werden gewond. De automobilist werd door de rechtbank te Utrecht veroor deeld tot 100 boete subs. 15 dagen hechte nis, benevens 6 maanden intrekking^ van het rijbewijs. Heden diende de zaak in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam. De pro cureur-generaal zeide in zijn requisitoir, dat verdachte met de situatie van de verkeersre geling aldaar bekend moest zjjn, maar on attent had gereden. Het O.M. requireerde be vestiging van de boeteontzegging van de rijbevoegdheid vorderde het echter niet. EEN AUTO DOOR EEN TREIN AANGEREDEN. VENLO. (V.D.) Hedennacht is op den weg te Velden bij Venlo een Duitsche vrachtauto uit Dusseldorf, geladen met groenten, ko mende uit Delft, door de tram aangeredenen vernield. De chauffeur van den auto werd zeer ernstig gewond. Hü is naar het zieken huis te Venlo overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Zün vrouw, die eveneens ln den auto was gezeten, bekwam geen letsel. DE AMERIKAANSCHE REIS VAN HERRIOT. PARIJS. (V.D.)' In den loop van de giste ren gehouden kabinetszitting beraadslaagde de ministers, naar aanleiding van het rap port van den minister van buitenlandsche zaken, Paul Boncour, over de resultaten van de Amerikaansche reis van Herriot over de schuldenkwestie en in het bijzonder over den eisch van Roosevelt tot betaling van den achterstalligen termün. Naar in welingelichte kringen verluidt, heeft de ministerraad zich met groote meerderheid uitgesproken tegen een voorloopïge nieuwe behandeling van deze zaak in de Kamer „aangezien de besprekin gen te Washington aan den toestand tot sta king der betalingen heeft geleid, niets hebben veranderd." Paul Boncour en de minister van binnen landsche zaken, Chautemps, zouden zich voor betaling hebben uitgesproken. Daladier zou hebben verklaard dat hij de eerste zou zijn die zich hierbij zou aansluiten indien hy de overtuiging had dat de veiligheid van Frank rijk door een geldkwestie kon worden gere geld. Niets wijst er echter op dat de betaling van den achterstalligen termijn de positie van Frankrijk verbetert. EEN VIS SCHERIJ - OVEREENKOMST. LONDEN. (V.D.) In aansluiting op de En- gelsch-Amerikaansche visscherij-overeen komst, die gevolgd zal worden door overeen komsten met Duitschland, Noorwegen, Ne derland en andere landen zijn gisteren te Londen de onderhandelingen met Duitsch land begonnen. In het Lagerhuis verklaarde de minister van landbouw, onder wiens de partement ook de visscherij valt, dat de En- gelsche regeering voornemens is op den grondslag van de bestaande tarieven voor vischaanvoer van buitenlandsche schepen, wetgevende maatregelen tot regeling van de vischvTzcrging van Engeland te treffen. Een reorg.xnisatie-commissie zal worden ingesteld, die met d- bü de visscherij belanghebbenden de regceringsvorrstellen in lerdeelen zal bespreken. De regeeringsvoorstellen hebben betrek king op de volgende vier pmilen ie, het uitvaardigen van voorschrift^. waaronder de minimum grootte der mazen in de netten wordt vergroot, waardoor de jonge visschen in "de Noordzee worden gespaard. 2e. het uitvaardigen van voorschriften be treffende de minimum grootte, die bepaalde vischsoortcn moeten hebben om in Engeland ingevoerd te mogen worden. 3e. overeenkomsten met 3 landen, dat de vangst van vèrafgelegen vischgronden op be paalde rijden van het jaar in Engeland niet mag worden ingevoerd. 4e. contingcnteering van den invoer van buitenlandsch visch van alle landen tot 90 van den gemiddelden invoer van de laatste 3 jaax. Deze punten zullen thans in de eerste plaats met Duitschland, Noorwegen en Ne derland worden besproken. DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. BERLIJN. (V.D.) Het „Berliner Tageblatt" publiceert den tekst van een brief, waarmee prof. Max Liebermann uit de Pruisische aca demie voor kunsten, waarvan hij tot verleden jaar president en daarna eere-voorzitter was, schreef „Ik heb gedurende myn lange leven met al mijn krachten getracht de Duitsche kunst te dienen. Naar myn overtuiging heeft kunst noch met politiek, noch met afstam ming iets te maken. Ik kan daarom niet lan ger deel uit maken van de Pruisische acade mie van kunst, waarvan ik 12 jaar lang pre sident ben geweest, aangezien dit standpunt niet meer gedeeld wordt. Tegelijkertyd leg ik het mij verleende eere-voorzitterschap neer." BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 9 Mei 1933, 3 uur. De speculatieven beweging, die de geheele vorige week haar stempel op de Amsterdam- sche Fondsenmarkt drukte en die Zaterdag na het sluiten van de beurs haai* hoogste punt bereikte, is doodgeloopen op de onwrik bare houding van de regeering en de directie van de Nederlandsche Bank om den gouden standaard ten onzent te handhaven. Dege nen, die uit vrees voor den gulden zijn over gegaan tot verkoop hunner obligaties en aan koop van aandeelen, gaan nu weer tot tegen over-gestelde transacties over. Op de aandee- lenmarkt voltrok zich een algemeene reactie, waarbij de handel van beperkte afmetingen was. In Koninklijken was de affaire echter vry ruim, daar de beroepshandel zich flink weerde. De noteering lag enkele procenten lager. De Amerikaansche soorten waren nau welijks prijshoudend. Unilevers waren flauw en ongeveer 3 beneden het vorige slot. Philips zagen zich eveneens enkele punten ontgaan. Aku's geheel verwaarloosd. Ford zette vast in, doch liep later terug. H.VA..'s reageerde plm. 5 Minder courante Suiker waarden flauw. Tabakken en Rubberaandee- len zwak. Amsterdam rubbers verloren onge veer 4 Scheepvaartaandeelen en Mijn- waarden liepen terug. Amerikaansche fond sen gedrukt. Nederl. obligaties verkeerden krachtig in herstel. Duitsche leeningen wei nig veranderd. MARKTBERICHTEN GOESCHE MARKT. 9 Mei 1933. Op de graanmarkt was heden geen aan voer en werd geen noteering opgemaakt. Boter per K.G. f 1.40, per 5 ons 0.70, particuliere prijs 0.80, Fabrieksboter 0.85, afwijkende boter 0.60. Eieren per 100 stuks 1.80, per 25 stuks 0.45, particuliere prijs 2.80 per 100 stuks. Eendeieren 1.80 per 100 stuks. Poelje eieren f 1 per 10 stuks. Ganze-eieren 5 cent per stuk. Aanvoer V.P.Z. 20766 stuks. Prijs 2.10 per 100 stuks. VEEMARKT ROTTERDAM. 9 Mei 1933. Ter veemarkt werden h°den aangevoerd 175 paarden, 2 veulens, 1 ezel, 1883 magere runderen, 875 vette runderen, 230 vstte kalve ren, 1435 nuchtere kalveren, 205 graskalve ren, 260 schapen of lammeren, 5 varkens, 45 biggen, 14 bokken of geiten. Prijzen per f2 Kilokoeien 14—17, 21—25, 27—29 ct.ossen 15—17, 20—22, 24—26 ct. stieren 1315, 1728, 2022ct.kalveren 27i/2—30, 37i/2—45, 50—52'/2 ct. Prijzen per stuk van mager veemelk koeien 110—230 kalf koeien 120—250 Stieren 50—270 pinken 30—65 gras kalveren 20—60 vaarzen 60—100 paarden 80180 slachtpaarden 80— 180 hitten 3575 fok nuchtere kal veren f 5 y2ƒ10; slacht nuchtere kalveren ƒ2—51/2 biggen ƒ6—ƒ12; biggen per week ƒ0.60—ƒ1. Vette koeien en ossen tamelijken aanvoer, handel iets vlugger, wat hoogere prijzen, een enkel prima exemplaar tot 2 ct. boven no teering stieren flinken aanvoer, handel iets beter, prijzen hoogervette kalveren korten aanvoer, handel williger, prüzen iets stijgend, een enkel prima kalf tot 5 ct. boven notee ring op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeien niet zoo groot als vorige week, handel iets beter, prijzen iets hoogerjong vee tamely'k mimen aanvoer, handel stroef, prüzen iets lager; nuchtere fok- en slachtkalveren mimen aanvoer, ta- melü'ken handelvoor het leven bleven de prijzen gelijk, terwyl voor den dood iets meer werd besteedaanvoer graskalveren niet groot, handel stil, prijzen vrijwel stationnair f werk- en slachtpaarden flinken aanvoer, han del lui, zelfde prijzen moeilijk bedongenbig gen kiemen aanvoer, handel tamelijk vlug, prijzen hocgerschapen tamelijken aan voer, handel slecht, prijzen wederom iets lager.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 3