ASPIRIN de wereld Hoe werkt ASPIRIN? NOOTJES MIDDELBURG. OOST- EN WEST-SOUBURG GOES. OOSTBURG. BIERVLIET. IJZENDIJKE. SLUIS. BUITENLAND De omzet bij de Heemaf is in 1932 ten opzichte van 1929 met ongeveer 60 daald. Er werden nagenoeg geen opdrachten voor groot werk geboekt. Het verlies over 1932 bedraagt f 751.195 tegenover 270.097 over 1931. Het Amsterdamsche Concertgebouworkest, ondier leiding van dr. Willem Mengelberg, heeft te Parijs een overweldigend succes ge had. De corypheeën der Parysche muziek wereld woonden het concert bij. In verband met financieele moeilijkheden ïs de bekende raadskelder te Maastricht ge sloten moeten worden. In den nacht van Zondag op Maandag is te Rotterdam met goed succes een der dub- foelsporige bruggen aan het Westnieuwland door twee enkel-sporige bruggen voltooid. Zeer vroeg in den ochtend reed de eerste trein langzaam over de nieuwe brug. Nog vijftien van deze werken zullen moeten wor den uitgevoerd. De locomotief van den Pullman-trein Am sterdam—Parijs is gisteren bij het station Brussel-Zuid .uit de rails gesprongen en ge kanteld. Er kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. Het seismografisch observatorium te Athe ne deelt mede, dat gisteren op het schier eiland Chalcidice sterke aardschokken zijn waargenomen, die vooral hevig werden ge voeld in de omgeving van Jerissos, Nikitin en Omylia en zwakke te Saloniki en te Thasos. Het aantal werkloozen in Engeland is in de maand April met 78500 verminderd. Het aan tal werkloozen bedraagt thans 2.070.814 ge heel en 527.418 tijdelijk werkloozen. Het aantal „on-Duitsche" boeken, dat door den strijdhond „tegen den on-Duitschen geest" is in beslag genomen, bedraagt thans ongeveer 20.000. Woensdagavond zullen deze boeken op den „Platz an der Oper" worden verbrand. Het Chineesch is de meest gesproken taal van de geheele wereld. Ruim 400 millloen personen bedienen zich van deze taal. Dan volgt Engelsch met 180 millioen, Russisch met 120, Duitsch 100, Fransch 80 enz. Het Nederlandsch komt op de 23e plaats met 13 millioen. was neergelaten, herdacht een broeder van den overledene, de heer Joh. Auer, diep be wogen het vele, wat deze zijn familie ge schonken heeft, als echtgenoot, als vader en als broeder, maar ook, wat hij op maatschap- pelyken philantropisch gebied heeft verricht. Steeds was hij bereid met raad en daad bij te staan en nimmer is een vergeefsch beroep op zijn hulp gedaan. Voor dit alles bracht spr. mede namens de weduwe en haar zoon, die in Indië vertoeft, zijn verscheiden broeder hartelijk dank en beval hem in Gods genade aan. Als collega en vriend bracht de heer J. van Boven den ontslapene met diep leedwezen een laatst vaarwel. Spr. had Dinsdag bij het verlaten van het kantoor niet kunnen den ken, dat hij zijn compagnon de hand niet meer zou kunnen drukken. Het overladen was te plotseling. Ten zeerste is hü en het personeel door dit heengaan getroffen, te meer waar zij beiden ruim 40 jaar vriend schappelijk met elkaar werkzaam zijn ge weest en trots alle concurrentie de firma hoog hebben weten te houden, al zag het er in de oorlogsjaren ook zeer donker voor hen uit. Het was spr. hard op den doodenakker van zijn vriend Auer afscheid te moeten ne men, doch vergeten zal hij hem nooit. Hij hoopte, dat mevr. Auer in deze droeve om standigheden gesterkt mocht worden en ver liet de laatste rustplaats van zijn collega met een „rust in vrede van uw arbeid". De burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, zeide aan deze geopende groeve en bij deze droeve plechtigheid zijn diepe erkentelijkheid te moeten betuigen voor het vele, wat de heer Auer in het belang van de gemeente Vlissingen op maatschappelijk terrein heeft gedaan. Spr. heeft in de raads zitting van Vrijdag jl. de verdiensten van den heer Auer gememoreerd. Al heeft hij in de jaren van het raadslidmaatschap van den heer Auer diens werk niet geheel kunnen vol gen, de groote belangstelling getuigt, dat door hem waardevolle arbeid is verricht. Hij ver trouwde dat dit der weduwe en haar zoon alsmede der familie en den heer Van Boven een troost zal wezen, en besloot met de ver zekering, dat Vlissingen den heer Auer niet vergeten zal en zijn nagedachtenis in hooge eere zal houden. Daarna trad de heer A. J. van Ockenburg, gedeputeerd meester der loge „L'Astre de rorient" naar voren, die bescheiden en in magonieken geest, geheel overeenkomstig het leven van „broeder" Auer, mede namens diens medebroeders, die allen met diepen weemoed aan zijn graf geschaard stonden, een enkel woord sprak. Spr, zeide, dat broe der Auer met en naast zijn eega een liefde- bloem heeft doen opbloeien, welke niet ver welken kan over het graf. Voor zijn zcon was hij een vriend en een vader. Midden in den arbeid zijn hem de werktuigen ontvallen. Het was nog volle middag. Ge hebt gearbeid aan den ruwen steen, ge hebt metgezellen- arbeid verricht, ge hebt gearbeid aan de tee kenplank. Ge hebt ons mooie beginsel nies alleen voor oogen gehad, ge hebt het ook in praktijk gebracht. Ge waart een mensch, die voelde voor de humaniteit. De broeders heb ben. steeds broederlijke genegenheid van u ondervonden. Uw plaats in de werkplaats is ledig, doch uw geest blijft. Wij zullen de werktuigen ter hand nemen en uw arbeid Ons bloed voorziet alle organen met de voor het leven be- noodigde belangrijke stoffen, terwijl de verbruikte, waardelooze stoffen worden uitgescheiden. Aandoeningen, speciaal de dikwijls optredende influenza en gevatte koude, brengen de verrichtingen van het bloed, die men als stofwisseling" pleegt aan te duiden, in de war, zoodat zich in het bloed vergiften vormen, welke met het bloed in het cen trale station van het zenuwstelsel, de hersenen, terecht komen. Hier openbaart zich de prikkeling van het zenuwstelsel in den Vorm van hoofdpijn. Hoofdpijn is dientengevolge bijna steeds een teeken van een beginnende ziekte. Aspirin-tabletten oefenen een regelenden invloed uit op den bloedsomloop en bevorderen een snelle uitscheiding van de vergiffen. Zij voorkomen ernstiger aandoeningen en verminderen de pijnen. Alleen van een volkomen zuiver, onschadelijk middel moogt Gij een ideale werking verwachten. Vraagt daarom steeds uitdrukkelijk Aspirin-tabletten, gemerkt met hef Bayerkruis. Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 voortzetten. Daarop nam die heer Van Ocken burg onder het strooien van bloemen afscheid met den bekenden trias Wijsheid leidde uw leven. Kracht volvoerde uw werk. Schoonheid sierde uw .leven, waarna hij besloot met de bede „De Opper bouwmeester geve U rust". Vervolgens bracht de heer dr. J. P. Ver maas, voorzitter van de Nutsspaarbank, na mens die instelling een laatsten groet aan den heer Auer, die gedurende 25 jaar zijn vrijwillig opgenomen taak met liefde had vervuld en dien men steeds had liefgehad om zijn eenvoudig karakter. Nadat familieleden, vrienden en bekenden bloemen in het graf hadden verspreid, dankte de heer Joh. Auer, mede namens zijn zuster mevr. wed. Auer en haar zoon, voor de laatste eer zijn overleden broeder bewezen. Vice-consulaat van Zweden. Het vice-consulaat van Zweden, dat va cant is geworden door het overlijden van den heer P. F. Auer wordt thans voorloopig waar genomen door den oud-vice-consui van dat rijk, den heer J. van Boven. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven 1 drukker, 1 behanger, 1 mastieker, 1 uit voerder, 1 betonwerker, 30 grondwerkers, 4 loodgieters, 1 mandenmaker, 4 metselaars, 13 opperlieden, 16 schilders, 4 stucadoors, 2 te gelvormers, 28 timmerlieden, 4 ververs, l wagenmaker, 3 waterbouwk.-oz., 1 teekenaar b m. werktuigk. en bouwk., 1 machinaal hout bewerker, 4 meubelmakers, 5 politoerders, 1 stoffeerder, 1 wasscher, 4 schoenmakers, 669 metaalbewerkers, 3 bierbottelaars, 9 brood banketbakkers, 3 koks, l aide, 3 slagers, 1 tuinman, 10 magazijnbedienden, 1 slooper, 1 winkelbediende, 1 besteller, 7 chauffeurs, 9 kellners, 2 loopjongens, 6 sleepers, 44 trans portarbeiders, 36 kantoorbedienden (w.o. 4 vrouwl.), 4 teekenaars, 1 werktuigkundige, 1 musicus, l leerling-verpleegster, 1 buffetjuf frouw, 2 werksters, 11 portiers, loopers enz., 48 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 102 losse arbei ders. Totaal 1119 ingeschreven, waarvan 112 in de werkverschaffing. Vorige week 1090 personen. Alzoo een vermeerdering van 29 werkzoe kenden. Kunstkring Het Zuiden. Gisterenmiddag hield bovengenoemde ver- eeniging ten stadhuize haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer C. A. van Woelderen. Van de niet-aanwezige bestuurs leden, zonden mevrouw Hendrickx en de heer M. Laernoes bericht van verhindering. De voorzitter heette speciaal welkom den nieuwen secretaris-penningmeester, den heer C. van Dijk en bracht hem dank voor zijn bereidwilligheid deze functie op zich te ne men. Deze las als ingezonden stuk voor een schrijven van den vroegeren secretaris, den heer de Groot, die daarin o.a. den heer van Dijk als een geschikt opvolger schetste. De voorzitter bracht dank voor hetgeen de heer de Groot in het belang der vereeniging heeft gedaan. Aan het hierna uitgebrachte jaarverslag over 19321933 ontleenen wij, dat de veree- i:iging telde op 1 April j.l. 5 eere-leden, 4 gewone leden en 29 kunstlievende leden. Er zijn 3 tentoonstellingen gehouden, die door ongeveer 4000 personen zijn bezocht. Het ver slag brengt ook dank aan den heer de Groot. De ontvangsten der vereeniging bedroegen j 215.921/2, w.o. 61.10 als gedeeltelijke te rugbetaling der schadeposten als gevolg van de débacles der firma's de Koster en Co. en P. J. Siegers Zoon. De uitgaven waren 149.9614alzoo een goed slot van 65.96, tegen vorig jaar 8.04. Er is zeker reden tot tevredenheid, doch het is oppassen, want het aantal leden is nadien weer met 7 vermin derd en de tijdsomstandigheden zijn moeilijk. De voorzitter wees in verband met dit laat ste op de wenschelijkheid te trachten nieuwe leden te winnen, ook al Is dat in dezen tijd niet gemakkelijk. Men kan die toch wellicht nog vinden, want de vereeniging bestrijkt toch geheel Walcheren. De contributie van 2.50 is toch voor velen nog geen overwe gend bezwaar. Het verslag werd goedgekeurd en na con trole ook de rekening. De vergadering herkoos tot leden van het bestuur de heeren G. van Westen te Vlissin gen en A. Frelier den Haag en breidde het bestuur met één lid, nl. den heer Van Dijk, uit. Inzake het a.s. seizoen bestaat het plan weder een drietal verschillende tentoonstel lingen te organiseeren, die gratis toegankelijk zullen zijn en waarvan de eerste op 15 Jui zal geopend worden. Besloten werd verder om na verkregen goedkeuring enkele bij de exposanten aan te koopen schilderijen te verloten. De korting bij verkoop bepaalde de verga dering weder op 10 Gemengde Zangvereenïging. Requiem van Cherubini. Annie Woud. Onder directie van Jan Kuiler geeft deze vereeniging Vrijdag a.s. een concert in het Concertgebouw, waarop door koor en orkest zullen worden uitgevoerd het plechtig ge- zangwerk in grootschen stijl met geestelijken tekst van W. A. lozart (1756—1791) de hymne „Preis dirGottheit I" en het „Re quiem" in C moll van L. Cherubini (1760— 1842). Dit beroemde Requiem werd in 1816 gecomponeerd en in 1818 voor het eerst in Frankrijk uitgevoerd als lijkzang voor den componist Méhul (1763—1817). Sedert dien heeft zich dit heerlijke werk niet slechts in Frankrijk, waar Cherubini woonde (hij was te Florence geboren, doch vestigde zich te Parijs) staande gehouden, doch het vond zijn weg overal in het buitenland. Requiem is het eerste woord van het eer ste gedeelte (Introïtus) van dezen plechtigen zang voor de zielen der afgestorvenen en wordt daarom ook wel missa pro defunctis genoemd. Er ligt naast een innig gebed te vens een diep gevoel van smart in deze in leiding (Geef hun eeuwige rust, Heer), welke grooten indruk maakt. In het volgende deel, Graduale, ligt een nog sterker biddende gedachte, door de z.g. imitarior.es of opeenvolging eener zelfde fi guur in de verschillende stemmen. No. 3 (Dies irea), herinnering aan het laatste oordeel, vangt aan met eenige krach tige stooten van de trompet, waarop een tamtam slag volgt. Door geheimzinnige violen figuren begeleid klinken dan p. de woorden Dag des toorns, dag van het weeklagen. Het koor zingt daarna eenstemmige tutti's in de verschillende stemmen, waardoor dit deel in zijn eenvoud stellig aangrijpend is. Het Offertorium bevat een indrukwekken de fuga en een melodieus Larghetto (Hostias et preces tibi). Het Sanctus is een der schoonste gedeelten evenals et Pie Jesu. Het laatste deel, Agnus Dei, is evenzoo bij zonder mooi. Daar het publiek nu eenmaal van afwisse ling houdt en in de werken geen solisten worden vereischt, verzekerde „de Gemengde" zich van de medewerking van de bekende alt-zangeres Annie Woud, die vier groepen liederen zal vertolken, nl. van J. A. Sixt (een ons niet bekend componist), Hugo Wolf (1860—1903), den grootsten liederencomponist van den modernen tijd Joh. Brahms (1833 1897) (bedoeld als Brahms-herdenking) en Fr. Schubert (1797—1828), den grootmeester van het lied. O. Excursie naar de Zeeuwsche stroomen. In afwijking met andere jaren heeft de Ned. Reisvereeniging voor die afdeelingen, die door hun ligging daaraan deel kunnen nemen, besloten een boottocht te organisee ren naar de Zeeuwsche stroomen, met als eindpunt Veere. Van Veere heeft een rit door het eiland Walcheren plaats om vla Middelburg Vlissingen te bereiken. Deze tocht zal worden besloten met een gezamenlijken maaltijd in Hotel Britannia te Vlissingen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De sluiting van de beide Kamers der Sta- ten-Generaalde Willem de Zwijger-herden king te 's-Boschenkele interessante opna men van den voetbalwedstrijd Nederland— Belgiëeen roeiwedstryd te Amsterdam de opening van het vliegveld Twente; instal latie van den heer J. Pellinck als burgemees ter van Oosterhesselensluiting van het jachtseizoen door de Kon. Ned. Jachtvereeni- ging. Aangifte Christ, scholen. Wij vestigen op verzoek de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie, be treffende het aangeven van leerlingen voor de Christ, scholen in de Wagenaarstraat en Bloemenlaan, De jaarweddenkorting. Tegen de door den gemeenteraad vastge stelde lijst van uitzonderingen op de tijde lijke korting op de Jaarwedden en loonen, hebben Ged. Staten bezwaren ingebracht. Zij kunnen er mede accoord gaan voor zoover het betreft personen, die door verlaging van de loonen der collectieve arbeid racten toch reeds in inkomsten achteruit gegaan, Voor hen, die reeds op andere wijze door een korting worden getroffen, achten Ged. Staten uitzondering niet toelaatbaar, om dat de financieele toestand van de gemeente vor dert, dat de korting op de loonen algemeen wordt toegepast. Benoeming lid gezondheids-commissie. De Commissaris der Koningin heeft be noemd tot lid der gezondheidscommissie, ge zeteld te Middelburg, den heer mr. Th. Por- theine, rechter in de rechtbank te Middel burg. Begrafenis E. H. P. Peek. Op de R.K. begraafplaats aan den Seisweg te Middelburg is heden ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer E. H. P. Peek, in leven penningmeester van het R.K. Kerkbestuur en lid van het bestuur der Godshuizen, zulks nadat hedenmorgen een plechtige uitvaartmis in de R.K. Kerk had plaats gehad. Vanaf het sterfhuis in de Wa genaarstraat reed de stoet langs de Burg, waar de overledene zoo tal van jaren zijn winkel had, de Noordstraat, langs de R.K Kerk, en zoo naar de Heerengracht, waar even halt is gehouden bij het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, dat ten teeken van rouw geheel gesloten was en waar de vader, de heer A. Beaufort met enkele mannelijke ver pleegden voor het hek stond en op de lijk kist een palmtak neerlegde als laatsten groet van alle oudjes aan hun weldoener. Op de begraafplaats waren behalve leden an het R.K. Kerkbestuur en andere geloofs- genooten van den overledene ook aanwezig de bestuursleden der Godshuizen, de vader van het genoemde gesticht met 'een viertal der mannelijke bewoners, de directrice van het Gasthuis enz. Verduistering. Door de politie te Arnhem is aangehouden zekere C. P. H., handelsreiziger, wonende te Middelburg, als verdacht van oplichting van kunstvoorwerpen, gepleegd te Oost en West Souburg. H. zal ter beschikking van de justi tie worden gesteld. De nieuwe Ger. kerk. Het voornemen bestaat om de nieuwe Ger. kerk te Oost- en West-Souburg, in een bij- zonderen dienst, op Vrijdag 19 Mei in gebruik te nemen. Bloedvergiftiging. Een 8-jarig knaapje te Goes heeft de vo rige week zijn voet verwond door in een spijker te trappen. Aanvankelijk scheen dit geen ernstige gevolgen te hebben, doch de toestand van het kind verergerde zoodanig, dat het naar een ziekenhuis moest worden overgebracht, alwaar het thans aan de gevol gen van bloedvergiftiging is overleden. Loop der bevolking. Ingekomen: L. Deij, van Aarden burg O. F. Steijaardt, van BreskensE. I. Scherbeijn, van Aardenburg Iz. C. de Kra mer en I. B. Potvlieger, van BiervlietK. Kaiser, van Brugge S. Scheele van Aarden burg M. S. Scheele, geb. de Bruijne, van HoekW. van de Kreke, van Zierikzee S. M. en A. S. Catseman, van IJzendijke E. W. van Heuven, van Amerongen. Vertrokken: S. M. Cornells, geb. Wisse, naar Zuidzande L. P. van Halst, naar WissekerkeJ. C. Bouwens, naar Zuidzande L. van Ekelen, naar RoosendaalF. B. Van- hulle, naar ZuidzandeA. J. Vreeke, geb. de Back, naar Middelburg. Loop der bevolking. Ingekomen: C. L. Pielaet van HoofdplaatS. F. Colyn van Den HaagC. E. de Croock van Sleydinge (B.) A. Vrij- landt van Rijswijk; J. P. de Jaeger van HoofdplaatE. P. Buvm van BredaC. Scheele van Zaamslag; E. A. Versluijs van MiddelburgCh. Tanghe van Hoofdplaat C. S. de Kezel—van Opdorp van Hoofdplaat Vertrokken: Iz. de Kramer naar OostburgA. J. H. Konuings naar Etten en LeurA. M. van der Riet naar Etten en LeurC. Klaeijsen naar MiddelburgJ. B, Patvlieger naar OostburgJ. F. Kamerrik naar Ter NeuzenJ. J. de Jonge—van Hoeve naar BreskensCl. de Causmaeker naar GinnekenL. Lohman naar EdeO. G. van der Linde naar Vlissingen. Loop der bevolking. Ingekomen: P. Durlvler van Hulst A J. Barendsen van VeereJ. G. Baute van SluisL. Padmos van Terneuzen. Vertrokken: S. M. van Schoote— de Roo naar MiddelburgH. Mylle naar Zuyenkerke (B.)M. Vermeulen naar Bier vliet T. de Hooglander naar BladelS. A. Catsman naar OostburgG. A. Provoost naar GroedeM. A. Vincke naar GentM. J. de Vrieze naar WatervlietE, R. Teimont naar .Gentj, M. Vermeulen naar Dongen, Inbraken. den afgelooen nacht is Inbraak gepleegd in de R.-Kath. kerk te Sluis. De daders heb ben zich toegang tot de kerk weten te ver schaffen door het verbreken van een ruit By onderzoek bleek dat verschillende offer bussen waren geledigd, terwijl de sloten daarvan waren verbroken. In dienzelfden nacht is eveneens inbraak gepleegd in de R.-Kath. kerk te Knocke, al- v/aar de daders op dezelfde wijze zijn te werk gegaan. De politie stelt een uitgebreid onderzoekin. De vorstschade in Zeeland. Men schrijft uit Zeeland aan de „N.R.Ct." In aansluiting aan hetgeen wy dezer dagen meedeelden omtrent de schade door de nachtvorsten toegebracht aan de boomgaar den, kunnen wij thans melden, dat het met die vorstschade nog al meevalt. De schade dicht bij den grond is erger dan hooger in de boomen. Daardoor kreeg men aanvankelijk een te ongunstig beeld van den werkelijken toestand. Thans nu men een grondiger onderzoek heelt ingesteld is men wat minder pessimistisch gestemd. Het bly'kt, dat van de peren bijv. de Preco- se de Trevoux minder, maar de Comtesse de Paris meer geleden heeft. Er zijn meer vroege bloeiers, die minder vrucht zetten dan men eerst hoopte, doch de bloei was zóó overvloe dig, dat wat minder vruchtzetting nog geen ramp is. Werd gevreesd dat de krozen weinig vrucht zouden opleveren, thans zien we, dat ze vrucht zetten. Ze zijn dus over het algemeen den dans ontsprongen. Minder gunstig schijnt de Reine Victoria er weer voor te staan. De schade aan de kersen schijnt ook mee te vallen, maar de appels hebben op sommige plaatsen meer geleden. Vooral sommige va riëteiten, zooals Bramleys Seedling en goud- reinette. Eigenaardig is, dat de schade plaatselijk zoo sterk uiteenloopt. Ze is daar, waar de bo dem bewerkt was, het grootst. Ook is de schade, waar de wind heeft kunnen zorgen voor luchtverplaatsing geringer. Hoe be schutter, hoe grooter de schade, behalve in de onmiddellijke omgeving van gebouwen. Het blijft toch raadzaam eenige reserve in acht te nemen, daar van pit- en steenvruch ten met absolute zekerheid nog niets te zeg gen valt. Van het kleine fruit is wel wat meer positiefs te zeggen. Men verwacht voor de kruisbessen een oogst van 50 tot 75 van een goeden oogst. Slechts een enkele teler zal van een normale oogst kunnen spreken, Hoe dichter de strui ken, hoe geringer hier de schade. Van de andere bessen hebben sommige va riëteiten veel geleden, maar de oogst is over het geheel genomen niet verloren. De vroege aardbeien hebben veel geleden, de Jucunda minder. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De Duitsche rijksweerminister Von Blom berg heeft in een interview betreffende den stand der besprekingen ter Ontwapenings conferentie verklaard De gebeurtenissen, welke zich in de laatste v/eken in Genève hebben afgespeeld, zijn in binnen- en buitenland veelal verkeerd begre pen. Dat is bi) de soort materie en de moei lijkheid der problemen, welke ter Ontwape ningsconferentie worden behandeld, niet te verwonderen. Ik heb daarbij in het bijeonder op het oog de kwestie der unificatie der le- gersystemen der continentaal-Europeesche staten. Velen meenen, dat Duitschland hier buitengewone en onnoodige moeilijkheden maakt, zonder te erkennen, dat de kwestie, zooals zi) te Genève is gesteld, Duitschland buitengewone moeilijkheden bereidt. Duitschland was, zooals bekend, een der landen, die den algemeenen weerplicht het eerste hebben Ingevoerd. De ondervindingen, welke wij er mede hebtien opgedaan, waren goed. De algemeene weerplicht is niet alleen bewaard uit militair standpunt, doch heeft ook bewezen te zijn een belangrijk middel voor de volksopvoeding. Na de ineenstorting in het jaar 1918 werd ons evenwel bij het dictaat van Versailles de algemeene dienst plicht ontnomen en in zijn plaats een geheel vreemde legersoort opgedrongen. Indertijd was het het Engelsche Iegersysteem, het lang dienende beroepsleger, dat bij ons moest worden ingevoerd. Thans is de Ontwape ningsconferentie er op uit weer een ander vreemd weersysteem te dicteeren, n.1. dat van het korten tijd dienende mtlitieleger, dat ge baseerd is op Fransche voorstellen. Waar blijven onze eigen sociale en andere behoeften 1 Op welke wijze wordt rekening gehouden met onze bizondere omstandighe den 1 De tegenover ons toegepaste methode geeft mi) aanleiding er op te wijzen, dat tlians de tijd van dictaten voorbij is. Wij heb ben bewezen bereid te zijn in Genève loyaal te werken, maar wü nemen in een zoo be slissende kwestie als die van het Duitsche Iegersysteem geen ultimatum aan. Rijksweerminister Von Blomberg verklaar de nog, dat Duitschland bereid is den dienst tijd aanmerkelijk te verkorten en daardoor essentieel tegemoet te komen aan het Engel sche plan. Doch ledereen, die niet vooringe nomen is, zal begrijpen, dat wij niet van vandaag of morgen van den twaalf-jarigen diensttijd, welke thans by ons bestaat, kun nen overgaan op een van aeht maanden, zoo als wordt voorgesteld in het plan Mao Do nald. Voor ons kan slechts een geleldeiyke verkorting van den diensttijd in aanmerking komen, daar er ook rekening mede moet worden gehouden, dat Duitschland niet be- schilrt over geoefende reserves. Voorts moe ten wij kunnen overzien hoe do organisatie van andere legers, hun bewapening en uit rusting is geregeld. Zoolang wü dat niet we ten, Is het voor ons In het geheel niet moge lijk een beslissing te nemen. Hierover heb ben wij tot nu toe niets vernomen. Hoe ra dicaler de algemeene ontwapening zal zijn en hoe elastischer de overgangsperiode voor wat

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2